COURANT De regering schat de schade op rond een milliard gulden Maatregelen aangekondigd om herhaling te voorkomen Blokkade brengt geen oplossing Russische regering verbreekt betrekkingen met Israel President Eisenhower weigert gratie aan de Rosenbergs 202e Jaargang Donderdag UITGEEFSTER: Stichting „LEEUWARDER COURANT 1947*' DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen. Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden. Bureau Voorstreek 103 Geopend 8.30—17 uur, Zaterdags 8.30—12.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek, Kleinzand 37. Telefoon 2020 12 Februari 1953 HOOTOBlADVWFR/BUND 1752 No. 36 Abonnementsprijs: 44 ct. p. w., 1.85 p. m., 5.50 p. kw. Losse nummers 10 ct. Advertenties per mm-regel: algemeen tarief 27 ct. en bij contract resp. 25, 24, 23, 22, 21, 20 en 19 ct. bij 500, 1000. 3000. 6000, 10,000, 50,000 en 100,000 mm; editietarief: buiten Leeuwarden 14 en 1311 ct., Leeuwarden 18 en 1715 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief; Familieberichten 16 cent. Brieven onder no. 50 cent extra. Girono. 272459 Dit no. bestaat uit 10 pay. Communisten stonden alleen in de Tweede Kamer Dank aan bevriende regeringen en volken De regering heeft gisteren in de Tweede Kamer de sprekers die het woopd hadden gevoerd over de watersnoodnota beantwoord. Minister-president Drees roemde de heldendaden van velen en herinnerde aan het optreden van het koninklijk huis en de hulpverlening in het buitenland. Hij veroordeelde fel het optreden van de communisten, die „propaganda trachten te slaan uit de droevige gebeurtenis". De heer Gortzak vat het samen: het Atlantisch Pact heeft ons deze ramp gebracht, aldus dr. Drees. Er is niet een. ogenblik geweest, zo ging hij verder, dat deskundigen dijken te zwak achtten en de regering herstel ge weigerd heeft. Van de zijde der communisten is niet gewaarschuwd. Bij de begroting van Waterstaat heeft de heer Gortzak alle punten besproken, alleen dit punt niet. Direct na de eerste radioberichten hebben verschillende ministers dr. Drees gevraagd, of er geen minister raad moest worden gehouden. Hij heeft dit niet gedaan, omdat dit uren zou vergen. Bovendien had hi.i de zekerheid, dat het hele militaire apparaat in werking zou komen. Evenals de ministers Algera, Staf en Beel is hij toen 's middags naar verschillende plaatsen in het nood- gebied gegaan. Geen tijdverlies Op de departementen, waar men de zaken te regelen had. waren de dienst hoofden present. Op Zondag is niet alles bezet, als op een door de weekse dag. maar de vertraging is niet zo groot ge weest. De eerste dag zijn er veel ver kenningsvluchten gemaakt. Het is be treurenswaardig, dat Schouwen en Duiveland de eerste dag niet in de aan dacht zijn geweest. Gevraagd is meer te doen voor de be scherming tegen de zee. De bedoeling is helicopters in het defensie-apparaat in ruimer mate op te nemen. Het is met onmogeliik, dat Amerika ze blijvend ter beschikking wil stellen. Ducks zijn niet in het defensie-apparaat opgenomen, maar men heeft gebruik kunnen maken van ducks, die o.a. bemand waren door Duitsers. Dr. Drees zag gaarne Duitsers in een dergelijke positie. De radio zendamateurs hebben zeer nuttige dien sten bewezen. Gevraagd Is naar een raming der schade. Er is nog niet werkelijk te ramen, want men weet niet wat het dichten der dijken zal kosten en hoe lang het zal duren. Tal van gegevens ontbre ken. Onder alle voorbehoud kon minis ter Drees zeggen, dat de schade zal lig gen rond een milliard gulden. Belastingen Het finanoieringsplan is er nog niet. In elk geval zal een beroep worden gedaan op de tegenwaarderekening. Dat is eohter geen nieuw beschik baar komend bedrag. Om welik be drag het zal gaan, is nog niet be kend. Ongetwijfeld zal de ramp invloed hebben op de plannen t.o.v de belastingverlaging. Maatregelen in het belang van de ontwikkeling van het bedrijfsleven zullen echter nodig blijven. In Amerika is ge zegd, dat ons land de N.A.T.O. ver plichtingen niet kan nakomen. Dat wordt tegengesproken. Er is begonnen met een nooduitkering op de voet van de regeling oorlogs slachtoffers. Dat is gebeurd omdat men een regeling wilde toepassen, die er al was en die bij de gemeentebesturen be kend was. Uitgangspunten der regeling zijn gezinsgrootte en hoogte van het inkomen. Verder is er een aanvullende regeling gemaakt voor het geven van kwartier. De regeling voor oorlogs slachtoffers had het voordeel, dat ze voor alle groepen kan gelden. De sociale voorzieningen zijn beperkt tot loontrek- kenden. De gezinsverzorging wordt alleen verleend op verzoek van de be trokken gezinnen. Ten aanzien van een meer definitieve regeling heeft de regering gesproken over een regeling in de geest van de oorlogssdhaderegeliing. Daarover moet echter nog nader overlegd worden. Er kan veel sneller en eenvoudiger gewerkt worden dan bij de oorlogsschade, speciaal wat de kleine gevallen betreft. Wat de straffen voor plunderaars aangaat heeft men onmiddellijk wil len berechten Daartoe werden de plunderaars voor de politierechter gebracht, die maximaal zes maan den kan opleggen. Ernstiger geval len zullen voor de rechtbank komen. Daar is het maximum zes jaar. De regering is voornemens voorstellen te doen om de gemeenteraadsverkiezin gen uit te stellen in die gemeenten in de rampgebieden, waar ze niet gehouden kunnen worden. Bijzondere omstandigheden Min. Algera besprak achtereen volgens de oorzaak van de ramp, het probleem der dijken beneden de rivieren, de klachten die zijn geuit en de toekomst. Uitvoerig besprak de minister de storm in de nood lottige nacht, die een uitzonderlijk karakter droeg. Er moest van een vloedgolf worden gesproken. Bij het beoordelen van de ramp moet men uitgaan van de bijzondere omstan digheden. Ook min. Algera noemde (Zie voor vervolg pag. 2) Ook een Rampenfonds voor dieren In Leiden is opgericht de Stichting Die- renrampenfonds. Deze stichting heeft ten doel, gelden te verzamelen voor de leniging van de nood der dieren. Er is reeds een beginkapitaal van enkele duizenden gul dens bijeengebracht. Het gironumm. is 154. De wereldfederatie voor Dierenbescher ming heeft aan alle dierenbeschermings verenigingen in de wereld mededeling ge daan van deze oprichting. Zij zal bemid delen in het ontvangen van giften voor dit fonds. De Noorse Vereniging voor Dieren bescherming heeft al 1000 gestort. Burgemeester ge schorst in noodgebied In het plaatsje Noordgouwe op Schou- wen-Duiveland is de burgemeester ge schorst, omdat hij zich tijdens de waters nood aan zijn plicht onttrokken heeft. De commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. De Casembroot, heeft de Nederlandse Her vormde predikant, ds Barendrecht, belast met de waarneming van de taak van de burgemeester, aldus de Volkskrant. Ziiid-Afrika helpt door emigratie Speciale faciliteiten voor de getroffenen Aan adspirant-emigranten uit de ge troffen gebieden, die naar Zuid-Afrika willen emigreren, zal volgens een op dracht van de Zuid-Afrikaanse rege ring alle mogelijke voorrang worden verleend, terwijl de procedure speci aal voor hen wordt vereenvoudigd. Buitenlands Overzicht Cteeds meer komt de kwestie van een maritieme blokkade van de Chinese vastelandskust kennelijk bij gebrek aan beter in de Ver. Staten in besrpeking en in het nieuws. De reacties in de andere landen, die bij het conflict in Korea betrokken zijn, en dan natuurlijk in de eerste plaats in Enge land. zijn verre van gunstig. Nu heeft Engeland ook handelsbelangen en het is goed de houding van dit land in dit licht te bezien, maar het lijkt toch verkeerd, zoals vele Amerikanen geneigd schijnen te doen, de Britse argumenten uit sluitend op dit belang terug te voeren. Want wat er overigens nog tegen het plan wordt ingebracht, is wel degelijk de overweging waard. Immers, bij dat soort maatregelen moet men zh altijd afvragen of de (dubieuze) voordelen hoger kunnen worden aangeslagen dan de nadelen. Nu dienen we op de voorgrond te stel len, dat president Eisenhower aan wie. zoals generaal Bradley terecht op merkte. in deze aangelegenheid de be slissing is nog geen definitief voor stel aan de andere V.N.-landen. die bij de strijd in Korea betrokken zijn, heeft gedaan. Niemand zal eohter ontkennen, dat de gedachte aan een blokkade van China in Amerika veld wint en ook door vooxaanstaande militairen en politici sterk woi-dt gepropageerd. Over het al gemeen schijnt men er in de Verenigde Staten veel van te verwachten, in tegen stelling tot Engeland, waar men erop wijst, dat China zijn militaire voori-aden van Rusland over land. en niet over zee, ontvangt. Natuux-lijk worden er tal van andere goederen per schip aange voerd. maar in het ontbreken hiervan kan worden voorzien, terwijl anderzijds een blokkade incidenten met Chinese of Russische vraoht- of oorlogsschepen met zich kan brengen. Bovendien zou het volledig stagneren van de ovex-zeese handel met China vice vei'sa een economische terugslag geven, met name in het Verre Oosten, waai'door men ontevredenheid zou wek ken in die Aziatische landen, die thans nog in beginsel de actie der Verenigde Naties steunen. Kort gezegd acht men in Engeland een blokkade overigens geenszins een nieuw denkbeeld, maar reeds twee jaar geleden besproken gevaarlijk, niet effectief, politiek onverstandig en in feite waarschijnlijk schadelijker voor de geallieerden dan voor de Chinese communisten. Eden heeft op 5 Februari dan ook openlijk in het Lagerhuis ver klaard. dat de Britse regering tegenover Washington te kennen had gegeven, dat zij meende dat het een fout zou zijn lot de instelling van een blokkade van Peking-China over te gaan. Het is alleen maar de vraag of de huidige Amerikaanse regering de ge voelens van Engeland deelt. Men ver trouwt in Londen, dat er geen eenzijdige beslissing zal worden genomen en dat Londen in elk geval in staat zal worden gesteld de zaak nog eens diepgaand te be spreken. Maar wanneer Amerika besluit het plan toch door te zetten, dan ont wikkelt zich niet alleen een onprettige, maar ook een moeilijke situatie. Het is immers te verwaohten. dat een deel der betrokken V.N.-landen. en misschien wel de meei'derheid. de zijde van Enge land zal kiezen. De Verenigde Staten zouden dan op eigen gelegenheid moeten handelen. Toch is dat bijna niet te voorkomen, want Eisenhower en de zijnen hebben zich nu eenmaal in een positie gemanoeuvreerd, waarin ze wel gedwongen zijn een „krachtige" politiek te voeren in het Verre Oosten. Boven dien is dat misschien ook wel hun wer kelijke overtuiging, al is het hoogst twijfelachtig en dat is nog een der sterkste tegen-argumenten of een blokkade de oplossing van het Korea- conflict ook maar iets dichterbij brengt. Het is echter waarschijnlijk, dat Amerika deze maatregel wil combineren met een sterker militaire druk in Korea, waaraan evenwel Bradley heeft daarop reeds gewezen onont koombaar de eis vastzit: meer mensen en meer geld. Terwijl men dan ook een nieuw militair doel in Korea moet be palen, met alles wat daarmee verbonden is. Eisenhower staat voor precies de zelfde problemen als voorheen. We zul len moeten afwachten hoe hij ze op een nieuwe manier wil aanpakken, buiten en behalve een blokkade cn de deneutrali- sering van Formosa, die geen beslissing brengen. Aan adspirant-emigranten uit het Neder-- landse noodgebied, die of reeds in het be zit zijn van een wex-kvex-gunning voor Z. Afrika of een aanvraag hebben ingediend, kan door het Zuid-Afrikaanse emigratie kantoor in Den Haag een noodvergunning worden afgegeven. De peiynanente ver blijfsvergunning kan dan in Zuid-Afrika zelf woi'den aangevraagd. Dit in tegenstel- Na de ontploffing betuigde de Israeli- ling tot de gewone procedure, waarbij ver- sche regering haar leedwezen over deze gunningen over Pretoria moeten lopen. aanslag, zegde schadevergoeding toe en Ruim driehonderd gezinseenhed«n in liet vele arrestaties verrichten, hopfd- totaal ruim duizend personen hebben j zakelijk van leden van anti-commiunisti- een verzoek tot emigratie ingediend of een sche organisaties. werkvergunning verkregen. De bedoeling i De Russische regering accepteert de is om zoveel mogelijk van deze emigran- j /icronbsohuldigingen echter niet. Zij be ten op de „Zuiderkruis", die op 14 April Ijwcert dat de aanslag „kennelijk met vertrekt, te plaatsen. I medeweten van de Israëlische politie" is In Rotterdam arriveerde een colonne van zes grote vrachtwagens uit Zweden, welke gevuld waren met gaven voor de getroffenen. In het midden (met bril en zwarte hoed) burgemeester Van Dalsum. Aanslag op legatie als motief aangegrepen De Sovjet-XJnie heeft de diplomatieke beti-ekkingen met Israël die na erkenning van de nieuwe staat in 1948 wax-en aangeknoopt verbroken. De legatie te Tel Aviv wordt gesloten en aan de Isi-aëlische gezant te Moskou is ver zocht het land onverwijld te vex-laten. Dit besluit valt drie dagen nadat zich in de Russische legatie té Tel Aviv een ontploffing had voorgedaan, waardoor drie personen gewond werden onder wie de echtgenote van de Russische gezant cn een deel van het gebouw ernstig werd beschadigd. „Moedwillig verraad van een gehele natie" President Eisenhower heeft geweigerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldiging van het verraden van atoomgeheimen zijn ter dood veroordeeld. In een door het Witte Huis uitgegeven verklaring zegt Eisenhower o. m.: „De aard van de misdaad, waaraan de Rosenbergs schuldig zijn bevonden, is veel ex-nstiger dan het doden van een medeburger: het gaat hier om het moedwillig verraden van een gehele natie, hetgeen zeer goed de dood van vele, vele duizenden onschuldige burgers ten gevolge zou kunnen hebben. Door hun daad hebben deze twee personen in feite de zaak van de vrijheid verraden, Avaarvoor op dit ogenblik vrije mensen strijden en sterven". President Eisenhower zegt verder dat een zorgvuldige bestudering van de zaak hem de overtuiging heeft ge geven dat aan de Rosenbergs „volled recht is geschied", „Er zijn noen nieuwe bewijzen, noch verzachtende omstandigheden aan het licht gekomen, die een wijziging van het vonnis zou den rechtvaardigen". De zaak van de Rosenbergs heeft maandenlang in de Verenigde Staten en Europa in het middelpunt van de belangstelling gestaan. In Maart 1951 werd het echtpaar wegens atoom- spionnage voor de Sovjet-Unie ter dood veroordeeld. Alle beroepen, ook dat bij het hooggerechtshof, werden afgewezen. Aanvankelijk was de terechtstelling vastgesteld voor de week, die 12 Januari begon. De exe cutie werd echter uitgesteld teneinde de beklaagden in de gelegenheid te stellen de president om gratie te ver zoeken. Het vonnis zal nu Maandag a.s ten uitvoer worden gebracht, aan gezien de rechter, die destijds het von nis uitsprak vorige maand heeft mee gedeeld. dat zijn order tot opschorting van de executie tot vijf dagen, nadat het besluit van de president zou zijn bekendgemaakt, van kracht zou zijn. Het verzoek om gratie was de laatste kans van de Rosenbergs om wijziging van hun vonnis tet verkrijgen. Tegen de tenuitvoerlegging van het doodvonnis is in vele landen, vooral van communistische zijde, een uitge breide campagne gevoerd. Een later bericht zegt nog, dat de Rosenbergs het nieuws kalm en zonder commentaar hebben aangehoord. Hun verdediger verklaarde, dat hij het op- pergerechtshof om uitstel van de exe cutie en herziening van het proces zou verzoeken. Het oppergerechtshof heeft totnogtoe geweigerd tussenbeide te komen. Niet alleen in Nederlarul rammelt men met collecte-bussen voor liet rampenfonds. In Parijs bijvoorbeeld was de jeugd, zeer actief met inzamelen van francs voor ons geteisterde gebied en reeds zijn grote geldsommen voor dit doel opgehaald. Enkele collectanten op het Place de l'Opéra te PaeÜs. geschied. „De verklaringen en veront schuldigingen van de Israëlische rege ring", aldus een door Tass uitgezonden officiële verklaring, „worden gelogen- straft door talloze bewijzen van recht streekse deelneming van vertegenwoor digers van de Israëlische regering aan de haatcampagne tegen de regering van de Sovjet-Ünie en het aanzetten tot vijandige handelingen tegen de Sovjet- Unie". Volgens de Russische verklaring wordt het provocerende karakter van de aan slag niet alleen aangetoond door de in houd van artikelen in de Israëlische pers, doch ook door redevoeringen in het Israëlische parlement van leden van de regering en vertegeirwoordigex-s der heer sende partijen. In het bijzonder wordt een rede genoemd van de minister van buitenlandse zaken. Mosje Sjaret, „die openlijk tot vijandige daden tegen Sovjet-Unie aanzette". Deze rede werd op 10 Januari uitgesproken. „De terro- x-istische daad, die op 9 Febx-uari werd gepleegd, bewijst dat de elementaix-e voorwaarden voor een normale werk zaamheid van de Russische diplomatieke vertegenwoord igex-s in Israel ontbre ken", aldus de verklaring. In Tel Aviv was het gisteren rumoe rig. Communistische demonstranten raakten slaags met voorbijgangers. De politie moest van de gummistokken ge bruik maken om de vechtenden te schei den. Er zijn talrijke gewonden. De demonstratie was op touw gezet door de „vereniging van vrienden der Sovjet- Unie", die tegen de bomaanslag wilde protesteren. Het rumoer begon pas goed toen de secretaris der vereniging, Mosje Sneh, uitriep: „Er bestaat geen antï-semitisme in de Sovjet-Unie!" Toe hoorders schreeuwden: „Weg met jou!" en: „Leugenaar!" Daarna begonnen de gevechten. Later gingen de demonstranten naar het gebouw der Russische legatie, waar ze door de gezant, Jersjof. wex'den ont vangen. Zij verzekerden hem dat de vriendschap tussen Israel en de Sovjet- Unie „zal blijven groeien totdat Israel deel zal uitmaken van een vrije en ge lukkige wereld". Toen de demonstranten het gebouw verlieten werden zij door de menigte met kreten ais „verraders" begroet. Hier en daar hieven communisten juichkreten aan. Koningin in rampgebied Per helicopter heeft koningin Juliana gisteren een bezoek gebracht aan Sint Annaland. Zij bezocht o. m. de Roode Kruispost, die in een school ïs onder gebracht en onderhield zich daar met de helpsters. Ook onderhield zij zich met een Franse deputatie uit Nantes (ten zuiden van Parijs), die in St. Annaland was om de helpende hand te bieden. Eerder op de dag had de koningin een bezoek gebracht aan Schóuwen-Duive- land h\ Zierikzee bezocht zij het R. K. ziekenhuis en liet zij zich voorlichten over het prachtige werk van de Ierseker en Urker vissers. Van Zierikzee uit vertrok de koningin naar Brouwers haven en vandaar naar St. Annaland, Sint Maartensdijk geadopteerd door Maartensdijk in Utrecht, dat ook 100.000 aan het Rampenfonds schonk Scherpenisse en St. Philipsland. De prins voor B.B.C. en A.F.N. De B.B.C. zal vandaag een toespraak van prins Bernhard uitzenden. De prins spreekt daarin over de nationale ramp in ons land en richt zich tot de door de overstromings ramp in Engeland getroffenen. Ook voor het „American Forces Network" in Duits land is een toespraak van de prins opge nomen. Tegen het einde van Maart zullen de kosten van de voox-bex-eiding voor de kroning van koningin Elizabeth al onge- vee/ vier millioen gulden bedragen. Binnen de kim Het is niet toevallig, dat, op het tijd stip waarop in Denemarken voor stellen voor een nieuwe grondwet in gediend zijn, bij welker aanneming Groenland van kolonie tot rijksdeel ge promoveerd zal worden, ook IJsland even flink van zich doet horen. Het heeft namelijk aanspraak op het bezit van Groenland gemaakt en brengt daarmede een punt in debat, dat in IJsland zelf reeds jarenlang een hevige perscampagne heeft veroorzaakt, maar dat, in groot verband genoxnen althans, voor Europa ook van meer belang is dan menigeen zou veronderstellen. IJsland, verre van een aards paradijs te zijn, verkeert in zoverre in een paradijselijke toestand, dat er tot dus verre nog nooit van een leger, bewape ning of dienstplicht sprake is geweest. De bewoners, intelligente en zeer ont wikkelde mensen, lijken niettegen staande hun roemrijke en strijdhaftig verleden van nature anti-militaristen te zijn. Hoewel deze republiek met haar geringe bevolking en haar grote opper vlakte bij het Atlantische pact is aan gesloten, levert zij nauwelijks een mili taire bijdrage; dat zij thans in totaal 150 geüniformeerde politie-agenten be zit en dat enige van haar treilers met licht geschut zijn uitgerust is in verge lijking met de vooroorlogse toestand reeds een toppunt van defensieve pres tatie te noemen. Maar er kan in luttele jaren heel wat veranderen. De IJslanders zelf mogen nog zo'n grote tegenzin hebben in alles wat met oorlog of militair apparaat te maken heeft, ze kunnen hun ontzag wekkend groots eiland nu eenmaal niet verschuiven en een minder belangrijke strategische positie 'in de wereldzee verschaffen. De politici, die op het Wener Congres in 1815 een nieuwe orde aan het scheppen waren en IJsland daarbij geheel vergaten, hebben na tuurlijk ook niet vermoed dat zowel Amerika als Rusland nog eens voor dit majesteitelijke, vulkanische product een allerhevigste belangstelling zouden gaan koesteren. Hetgeen dan toch maar het geval is, waarbij Amerika mag vaststellen dat het gedaan heeft wat Ruslan'd maar al te gaarne had willen doen. IJsland is een vliegtuigmoederschip, dat nooit in de grond geboord kan wor den; het is een vlootbasis, van waaruit de toegangen tot de Poolzee en de ver bindingslijnen tussen Engeland en Canada vrijwel geheel beheerst kunnen worden. De Britse troepen, die op 10 Mei 1940 dit eiland bezet hebben, de den op dezelfde dag formeel hetzelfde als de Duitsers met Nederland. Toch is het in het verloop van de oorlog wel gebleken, dat zij het ook in het belang van IJsland zelf gedaan hebben, al zal de trotse en eigenwillige bevolking dat niet spoedig toestemmen en al is er van de verbroedering niet veel terechtge komen, ook niet toen in 1941 de Ameri kanen de bezetting van de Engelsen hebben overgenomen en daarmee (voorgoed menen we) een Amerikaans tijdperk voor het eiland ingeluid heb ben. Dat op IJsland thans nog negen van de 52 Kamerleden communist zijn is wel vooral uit de reactie op deze be zetting te verklaren, maar getuigt daar om nog niet van veel politiek besef. De Verenigde Staten hebben tijdens de oorlog wel eens 80.000 man op het eiland (met een bevolking van pi.m. 150.000) gehad en hebben er geweldige kapitalen aan militaire en burgerlijke werken besteed. Veel is daarvan ver roest, vernietigd en verworden, maar de vliegvelden zijn steeds volmaakter geworden en de radarstations heten er de beste ter wereld te zijn. IJsland is vrij en zelfstandig, het is ook dadelijk tot het Atlantische pact toegetreden, maar het wil nog steeds geen eigen strijdkrachten opstellen en zelfs tegen overeenkomstige instituten als de Nationale Reserve en Bescherming Burgerbevolking koestert het alleen maar wantrouwen en afkeer. De na tuur en de geografische situatie zullen de nodige defensie wel verschaffen, zo lijkt soms de algemene opinie te zijn. En nu wil dit, zeer sterke en uiterst zwakke, IJsland dan Groenland langs officiële weg van Denemarken afhan dig gaan maken! Het grondt zich daar bij op volkenrechtelijke en historische beginselen en zeker in het laatste op zicht ook niet zonder enige reden. Maar waarom dan ook geen aanspraak op de Verenigde Staten gemaakt, waar het toch de IJslanders waren die om streeks het jaar 1000 Noord-Amcrika voor het eerst ontdekt hebben? Groen land is. en niet alleen door de urani- umvondsten, een militair gebied van de eerste rang geworden en zal bij de ontwikkeling der over de Pool lopende luchtlijnen nog meer in de aandacht komen te staan. Wat kan IJsland er, zelf zo vaak met economische crises kampende, aan kapitalen voor weten schappelijke en industriële exploratie investeren, dat het niet eerst van de V.S. geleend zou moeten hebben" Ex- is geen enkele waarborg, dat IJsland het beter dan het de laatste jaren de zaken flink aanpakkende Denemarken ou kunnen doen. Het een en andex-, voorlopig nog niet meer dan een incident, is overigens een bewijs hoezeer de Westelijke wereld in feite reeds één geworden is. Voor de Groenlandvaarders van een of twee eeuwen geleden moge het eiland der Eskimo's nog een wereld reis ver verwijderd gelegen hebben, voor ons in Noordwest-Europa ligt het reeds binnen onze directe gezichts kring. En het komt nog wel dichterbij. P.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1