"Oorlam Rijk DOUANE Friese hoofdstad krijgt Friese plaatsnaamborden Nieuwe weg Garijp—Eernewoude Bonderdag 12 Februari 1953 FRIESE KOERIER- 5 Tekort van bijna negen ton op de gemeentebegroting van Leeuwarden Leeuwarden krijgt nu ook Friese plaatsnaamborden. Woensdag middag werd deze kwestie aan de orde gesteld tijdens de behande ling van de begroting. Na enige discussie diende mr J. van dei- Schaaf (A.R.) een voorstel in om tot plaatsing van Friese borden over te gaan. Toen dit door de fractievoorzitters werd onder steund, namen B. en W. het over, zodat Leeuwarden zijn borden nu zonder meer zal krijgen. Voorts kwamen tijdens de behan deling van de begroting „kneppel- freed" en de openbare werken aan de orde. Omtrent „Kneppelfreed" merkte de heer O. Santema (c.h.u.) op. dat de raad nog steeds geen gelegenheid heeft gehad om van het officiële rap port kennis te nemen. De voorzitter, burgemeester mr A. A. M. van der Meulen, antwoordde hierop zelf als hoofd van de politie het rapport ook niet onder ogen te hebben gehad en niet te weten hoe het hiermee zal ko men. Over de openbare werken, die op het programma staan deed wet houder J. K. Dijkstra het een en an der uit de doeken. De raad nam in deze vergadering de begroting z. h. st. aan. Onbevredigend De fractievoorzitters hadden in bun algemene beschouwingen enkele op merkingen gemeen, ook de klacht, die overigens reeds enkele jaren in de begrotingsvergaderingen van vrijwel alle andere gemeenten gehoord wordt en de onbevredigende (financiële) verhouding tussen rijk en gemeenten betreft. Het ongedekte tekort van bij na negen ton, op de begroting voor 1953, het hoogste, dat ooit op de Leeu warder begroting is voorgekomen, vormde eens te meer een aanleiding om deze kwestie nogeens aan te snij den. Mr J. van der Schaaf (a-r.) veron derstelde, dat het tekort wellicht uit het Gemeentefonds kan werden ge dekt, maar hij achtte het niet verant woord dat men elk jaar maar weer „op hoop van zegen" een begroting Akkrum krijgt dit jaar: paardenfokdag AKKRUM. Op de Dinsdag gehou den jaarvergadering van de fokver- eniging „It Fryske Greidhynder" be sloot men dit iaar in Akkrum een fokdag te houden. Dc datum zal nog nader worden bepaald. Hieromtrent zal eerst overleg worden gepleegd met de paardensportvereniging Ak krum en de Deelen Ruiters. De heer J. Jansma hield op deze vergadering een inleiding. Daarin be pleitte hij zoveel mogelijk één type te fokken. De vergadering stelde een regle mentswijziging vast. Het bestuur be staat nu uit vijftien leden. Vijf daar van vormen het dagelijks bestuur. De heer Huigens. administrateur van het Paardenstamboek, vertoonde op deze vergadering voorts enkele interessante films over het Friese paard en de fokdagen te Grouw, Kou- dum en Wolvega. Eerste culturele avond in Steggerda STEGGERDA. Dinsdagavond is de eerste culturele avond voor Steggerda en omgeving in zaal Scholten gehou den. De voorzitter, de heer J. W. Nij- holt, deelde mede, dat nog was over wogen de avond uit te stellen. Toen echter het besluit viel om toch maar te starten, is meteen besloten de op brengst ter beschikking te stellen van het Rampenfonds. Burgemeester Huisman wees op het grote belang van samenwerking en dan met alleen in tijden van nood en ge vaar. Hij drong op voortzetting van het hier aangevangen werk aan. Slechte wegen hadden de publieke belangstelling niet gunstig beïnvloed. Zelfs waren enkele medewerkers in de sneeuw blijven steken waardoor enige technische moeilijkheden ontstonden Toch zat er vaart in het programma en nog voor middernacht waren de twaalf nummers, gebracht door 200 medewer kenden, afgewerkt. Het programma be stond uit muziek, zang, toneel, rei- en volksdans. Het geheel gaf een duidelijk beeld van het culturele leven in deze streek. behandelt omdat de uitkering uit het gemeentefonds onzeker is. Mr B. P. van der Veen (v.v.d.) noemde de huidige financiële afhan kelijkheid een bijl aan de wortel van de democratie en ook de heer A. Vel- lenga (p.v.d.a-) noemde de regeling niet bevredigend. Er zijn in die alge mene beschouwingen echter ook nog een aantal andere belangrijke vraag stukken ter tafel gebracht. Nu 1551 werklozen De heer Vellenga besteedde in de eerste plaats aandacht aan het werk gelegenheidsvraagstuk, een probleem dat wel bijzonder actueel is, nu het aantal werklozen in de Friese hoofd- dat de Leeuwarder Gemeenschap wel licht in de toekomst meer initiatieven kan ontplooien, waarbij hij ook de mogelijkheid van subsidiëring van to neelgezelschappen aanstipte. De heer L. van der Meer (c.h.u.) bleek ook niet erg optimistisch over de toekomst van de gemeentelijke fi nanciën. Voorts informeerde hij naar de plannen voor dit jaar ten aanzien van de jachthaven en hij had graag een meer concreet antwoord van B. en W. gezien over de in de sectiever gaderingen gestelde vragen over de industrialisatie. Recretatiecentrum Wethouder J. K. Dijkstra deed uit de doeken welke plannen er zijn in verband met de uitvoering van opé.n- bare werken. Over de centrale riole ring zijn reeds rapporten ingediend, De rapporten omtrent het veemarkt- vraagstuk zijn in studie evenals de kwestie van het bodeterrein en par keerterreinen. Voorts zijn er plannen in studie voor de stichting van een groot, re creatiecentrum „ergens in Leéuwar- stad is gestegen tot 1551. Hij achtte 'q°"" v»oric mmv. het van belang reclame te maken voor Leeuwarden als plaats voor in dustrievestiging. Ten aanzien van de plannen voor uitvoering van openbare werken, drong spreker aan op meer openhartigheid en hij betreurde het. dat nog steeds geen uitspraak is ge daan over dc werken bij het Harlin- gerplein. Ten aanzien van de huisvesting voor bejaarden drong de heer Vellen ga aan op een rapport hierover. Ook sneed hij de gemeentelijke taak op 't terrein van de cultuur aan. Hij had waardering voor de medewerking van het Frysk Orkest en veronderstelde, Harlingen wil Zeevaartschool HARLINGEN. Maandagavond is te Harlingen begonnen met de propa- ganda-avonden ten behoeve van het leerlingenstelsel in Friesland. O.m. is door ir Fokma een interessante inlei ding gehouden en de daaruit voort vloeiende discussie droeg een breed en opbouwend karakter. Er zijn voor Harlingen nog wel mogelijkheden, doch wil Harlingen met name op het terrein van de zeevaart iets preste ren dan dient er een krachtige actie te worden gevoerd tot het stichten van een lagere zeevaartschool. Hel schijnt, dat ai voorbereidingen voor deze actie zijn getroffen. Jongerein neemt afscheid van adviseur BOYL. In een goedbezochte jaarver gadering van de afdeling van de Jon gerein nam men afscheid van de assis tent bij de R.L.V.D., de heer Venema, die naar elders" is overgeplaatst. De heer Venema heeft als adviseur voor de afdeling gedurende vele jaren belangrijk werk gedaan. De voorzitter zei hem daarvoor hartelijk dank. Bij de bestuursverkiezing kwam de heer M. van der Wielen in de plaats van de heer K. Blauwbroek, die niet herkiesbaar was. Een van de leden, de heer R. Diever, hield op deze vergadering een mooie inleiding over het onderwerp „De plaats van onze Jongerein". ERIC DE NOORMAN 37. De kleine Erwin loopt aarzelend helemaal niets van. „Ver weglopen!" ht nachtelijke kilte gaat hij verder. „Waar griezelig met oom Awain langs dat toi „Ik geloof er niets van, dat mijn vad« voor. Pum-pum zei toch ook alPurr zegt hij zachtjes voor zich heen. „Vadi versnelt Erwin de pas. Heer Alfa moet sprongen de zoon van Erie in te halen „Gered!" prevelt hij met vochtige og verheugen! Wachten!" beveelt de edeln het schrikken! Als het wegloopt of gaa in de burcht het ook! Eerst wat verder lichter. Erwin voelt de slaap in zijn og zijn voeten gaan pijn doen. FEUILLETON >AVID GABTI Cultureel Fonds in Baarderadeél MANTGUM. Op Donderdag 19 Fe bruari zal in een bijeenkomst van af gevaardigden van alle verenigingen, werkzaam op cultureel terrein in de gemeente Baarderadeel. ten gemeen tehuize door de burgemeester de te verlenen bijdragen over 1952 uit het begin 1952 ingesteld Cultureel Fonds bekend worden gemaakt. Het voltallig bestuur van de Fryske Cultuerried zal deze bijeenkomst bij wonen. Dr H. G. W. van der Wielen, voorzitter van de Cultuerried zal eni ge facetten van het culturele leven in Friesland bespreken. Andere bestuurs leden zullen, zonodig, nadere toelich ting geven op de beoefening van mu- zeik, toneel, geakunde enz. De mogelijkheid om verschillende krachten, werkzaam op cultureel ge bied in Baarderadeel. te coördineren zal ook onder ogen worden gezien. SLAGER GEWOND DRACHTSTER COMPAGNIE. Slager K. Veenstra kreeg dezer dagen een haak 'in zijn hand toen hij een stuk vlees uit de koelcel nam en de haak van de stang schoot. De slager móest zich onder medische behandeling stel len. KOU en GRIEP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende (Advertentie). HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN Raad Tietjerksteradeel In de Maandag gehouden raadsver gadering fs besloten tot het aanleggen van een aardebaan voor een nieuwe weg van Garijp naar Eernewoude. Het traject loopt van Garijp door de z.g. Bolderen en vervolgens langs de Kerk- wegvaart naar Eernewoude, waar hij bij café Kooistra op de bestaande weg wordt aangesloten. In tegenstelling tot de oude weg, die over een veenachtige bodem loopt, waardoor de onderhoudskosten zeer hoog zijn, krijgt de nieuwe weg een har de zandondergrond. De arbeidslonen zijn geraamd op f 152.184,de bijkomende kosten op f 69.000,—. Eveneens is besloten tot verbetering van het gedeelte Zomerweg, lopende van Huisterheide onder Bergum tot de Rijksweg bij Zwartkruis. Kostenraming f 200.366,—. In het begin van de vergadering her dacht de voorzitter de door de waters nood getroffenen en wijdde woorden van nagedachtenis aan oud-burgemees ter Steenhuisen. Op voorstel van weth. Herder is be sloten de presentiegelden van deze ver gadering aan het Rampenfonds af te drager.. Het vorig jaar was besloten te Wijns geen nieuwe school te bouwen, doch met Leeuwarderadeel te praten over ge meenschappelijke exploitatie van een school op het Tichelwerk en daarvoor het nog aanwezige gebouw te benutten. Na vijf jaar zou de dan bestaande si tuatie opnieuw kunnen worden ge schouwd. ZEER OUDE GEN EVER ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED! .,U heeft ongetwijfeld een veelbelo vende carrière gemaakt. Maar ik zou u willen verzoeken, eens een en an der in overweging te nemen. Het mi nisterie zendt een commissie naar het buitenland om verschillende politieke en handelsaspecten te bestuderen. Ik sta aan het hoofd en wil u als mijn onmiddellijke assistent meenemen. Nadat ons werk daar gereed is, heb ik de nodige schikkingen in voorbe reiding, om u te verbinden aan onze ambassade in Londen voor speciale opdrachten. We willen je on het de partement, terug hebben, Pernbevlain. Je hebt alle kansen, om het ver te brengen." Wel, dat was een prachtig vooruit zicht. Het was het soort werk, dat hij graag deed. Maar er was één ding, dat zijn enthousiasme 'n beetje demp te. Buitenlands! Nu? Colwell merkte.zijn aarzeling. „Oh, ja, ik weet wel, dat je op die manier waarschijnlijk veel geld zult verdienen," zei hij, zich naar hem bui gend.. „Maar waarom zou je beide carriè res niet combineren? 'Ik ben er zeker van. dat je daartoe volkomen in staat bent." „Dat is het niet," zei Jock. „Ik ac cepteer uw aanbod maar al te graag" „Mooi zo. Jij en ik gaan vooruit voor een beetje voorbereidend werk. Als dat klaar is en al te veel tijd" zal dat niet nemen, ben je gedurende twee of drie weken vrij, tot de com missie arriveert. Jij en je vrouw kun,-, nen dan ben je getrouwd, Pemheór lain?" „Neen, mr Colwell." Colwell lachte. ..Het i6 te hopen, dat je zo verstandig blijft." zei zij droog jes. ..We vertrekker, binnen 'n week!" Met een ruk ging Jock rechtop zit ten. „Een week!" riep hij verschrikt. „Ja, een weck. Ik weet, dat het een beetje kort dag is, maar je zult het toch wel voor elkaar kunnen krijgen. Als je een contract met die school hebt, zullen ze je op grond van dit belangrijke werk toch wel willen los laten. Iets anders, wat -je tegen houdt?" Wel, het was zeker niet iets, .waar.. 1 Colwell of 't ministerie iets aan doen konden. „Neen, meneer," zei hij langzaam. „Een week, zegt u? Ik zal gereed zijn." De volgende morgen kwam een grimmig vastbesloten Jock bij Fon taines huis aan. „Ja, dat weet ik," viel hij Jerrold in de rede. „Zij woont ergens anders. Maar waar, Jerrold?" Jerrold zei, dat het hem speet, maar dat. hij onmogelijk tegen miss Cars- den's orders in kon gaan. Misschien, stelde hij voor. dat haar advocaten -" Dat was Jock's idee ook. Hij strek te zijn onderzoekingstocht onmiddel lijk uit tot de kantoren van Maitland, Roberts, Kincaid Maitland. Mr Stuart Maitland ontving hem in zijn privé-kantoor. „Ja, natuurlijk, mr Pemberlain," zei hij glimlachend bij de begroeting. ..Een van de legatarissen van mr Na thaniel Carsden. Ik heb uw naam on langs weer gehoord in verband met een boek, dat zeer veel succes heeft gehad," ■V „Pgrdori,",.interrumpeerde Jock hem, „maar ik wens miss Carsden's adres te weten." „Oh, Fontaine's adres?" Mr Mait land zette zijn lorgnet af en tikte daarmee op de palm van zijn hand. ..Zoals u weet, mr Pemberlain, tracht zij in afzondering te studeren en te werken, Zij heelt een groot aantal kennissen, dat nauwelijks overtuigd zou zijn van de ernst van haar voor nemen. En dan zijn er natuurlijk de verslaggevers. Dus moet ik uit den aard der zaak haar wensen respecte ren Bij het vermelden van die wensen barstte Jock los. „Laten we eens aannemen," zei hij kortaf, „dat ik «ver inlichtingen be schikte, die voor haar van vitaal be lang zouden zijn. Veronderstel, dat ik haar wilde vertellen, dat haar huis afgebrand is, of dat een lang verloren gewaande oom uit Australië terugge komen is, of „Dan zou ik mij met haar in ver binding stellen en vragen, of zij u wenst te spreken." „Dan," zei Jock hoffelijk, „zal ik u zeer erkentelijk zijn, als u dat doen wilt." Dc advocaat trok een telefoon naar zich toe en koos het kengetal. Toen draaide hij een nummer. „Hallo?" zei hij even later. „Ik wil de graag miss Carsden even spreken. Miss Fontaine Carsden.... Wat? Oh, dank u.". Hij legde de hoorn weer neer. ..Miss Carsden is in haar klas bezig met tekenen. Ik zal het graag straks nog weer eens proberen en mij dan met u in verbinding stellen, als u dat wenst." Wel. wat voor verschil maakte het eigenlijk? Als dat meisje iets deed, deed zij het ook werkelijk grondig. Jock stond op. Hij liep 't kantoor uit en bleef tien minuten boos, nadat hij in de trein naar Brenton zat. Toen was hij niet kwaad meer. Men kon toch ook niet humeurig blijven, over iets, dat nu eenmaal niet het veronderstelde ver loop had. Zij had twintig millioen dollar. Wat ter wereld had hij ook eigenli.jk te maken met. een 'meisje met zoveel geld? 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3