Portret van een „vlnclatliaven" Langs de hokken en bakken Z WITS AL Koningin bezoekt getroffen plaatsen per helicopter Klanten lustten de borrel niet Zijpe heeft niet veel geledenmaar het is er drukomdat de rest van het eiland geheel verdronken is Mouwen omhoog Ons land moet droog Bonderdag 12 Februari 1953 FRIESE KOERIER 3 pen bemanden de auto's. Zij waren van Zondagmorgen af in touw geweest. Zij droegen rubberlaarzen, als de bur ger helpers. Maar van sommigen wa ren de laarzen lek; zij hadden natte voeten en het water was koud. Aan de kant van de weg hadden zij een vuurtje aangelegd van bielzen en ander hout, dat daar lag. Zij pro beerden hun sokken te drogen en hun laarzen. Maar er was weinig tijd en de laarzen begonnen te roken als zij te dicht bij het vuur kwamen. Kees C TEEDS kwamen nieuwe évacué's uit de vrachtauto's. Dit waren al lemaal mensen die wel konden lopen. Enkelen voerden honden mee aan een touw. Zij liepen naar het salonschip dat aan de kade lag, en waarmee zij naar Rotterdam vervoerd zouden worden. Het schip was bijna vol en stond op het punt te vertrekken. Een oude man kwam de gangplank af. „Kom Opa, de boot gaat zo weg en U moet nog mee", maanden de Rode Kruishelpers. De oude man keek hen verbaasd aan. „Ik ga niet mee", zei hij, „want Kees is er niet". Hij bleef nog even staan, draaide zich toen om en liep weg. In het groene houten gebouwtje waar met grote letters CAFE op stond, zaten de jongens met de groene ba- retten. De kachel brandde, maar er konden maar een paar mensen omhelen zitten. In een hoek lag een stapel witte broden die „gedropped" waren. Eén van de jongens lag met zijn hoofd op zijn aimen tegen de stapel broden aan te slapen. Twee anderen lagen dicht tegen elkaar aan op vier stoelen, hun baretten over de ogen. Zij waren moe. Een soldaat stond met een half witte brood in zijn hand. Hij kauwde het droge brood. Zij hadden honger. Benzine LLE burgers die op het ogenblik niets te doen hebben worden ver zocht naar de haven te gaan om te helpen een schip met benzine te los sen", zei een stem door de luidspreker. Grote vaten bezine waren het, die langs de dijk naar een vrachtwagen gerold moesten worden. Het was zwaar werk, vooral om tegen de dijk op te komen. Een jonge man vertelde dat hij uit Klundert kwam. Toen het eerste boot je daar aangekomen was, was hij mee gegaan om te helpen. Er waren meer bootjes gekomen, maar het ging lang zaam want de bootjes waren klein en er waren veel mensen. Hij wist niet waar zijn vrouw was en zijn ouders. Hij wist niet of hun huis nog stond. Maar hij rolde de va ten benzine langs de dijk. Zijpe had niet veel geleden, het water was er net niet aan toe ge komen. Het was een klein bol werk op het uiterste puntje van de watervlakte. Een vluchthaven, waar de getroffenen werden op gevangen, waar soldaten en an dere getroffenen dag en nacht bezig waren om hen te helpen. Geen vlaggen meer in Sint Annaland TT" ONINGIN JULIANA bracht Woensdag een bezoek aan Sint Anna- land. Bijna drie jaar geleden bezocht de Koningin dezelfde ge meente. Toen wapperden uit alle huizen de vlaggen en juichten en zwaaiden de bewoners. Nu wapperden er geen vlaggen en waren er geen blijde mensen op straat, die de Koningin toejuichten. Sinds de rampspoedige nacht is Sint Annaland een stil plaatsje geworden! Kwart voor drie Woensdagmiddag landde de Koningin met een helicopter op het schoolplein. In gezelschap van de burgemeester begaf Hare Majesteit zich naar een Rode Kruis-post, waar men de situatie besprak. De aanwezige Ik rook Hunter helpsters werden allen aan de Konin gin voorgésteld. Eerst onderhield de Koningin zich met de burgemeester van Sint Anna land, die vertelde dat er in het plaatsje geen mensenlevens te betreuren waren. Daarna sprak Hare'Majesteit met en kele Franse afgevaai'digden, die door de burgemeester van Mantes naar het getroffen gebied waren gestuurd om de helpende hand te bieden. De Koningin was door deze Franse bijstand zeer ge troffen. Ze verzocht de beide heren de burgemeester en de bevolking van hun gemeente dank te zeggen. Voorts bracht de koningin Woensdag nog een bezoek aan Zierikzee, Brou wershaven, Sint Maartensdijk. Scherpe- nisse en Sint Philipsland. Zij bezocht de meeste plaatsen per hefschroefvlieg- tuig. De werving van vrijwilligers voor de bescherming bevolking in Noord- Brabant. Limburg en Overijssel heeft tot resultaat gehad, dat 23.000 vrijwil ligere zich hebben aangegeven. (A.N.P.) Vissersschepen, die verleden week by honderden de vluchtelingen naar de gespaarde plaatsen brachten. Zijpe zag vele komen..en weer gaan. Gezinshulpen nodig in rampgebied Wanneer de geë va cueerden 6traks weer thuis zijn, zullen vooral vele vrou wen meer dan gewone zorg vereisen en ook zijn er talrijke gezinnen, waar de moeder ontbreekt. In het rampgebied bestaat dringende behoefte aan gezinsverzorgsters en maatschappelijke werksters. Ook met betrekking tot deze vorm van hulpverlening zal Friesland zijn aandeel willen leveren. In verband hiermee, verzoekt de Pro vinciale Raad voor Gezinsverzorging in Friesland meisjes en vrouwen, die ten minste 19 jaar oud zijn, op huishoude lijk gebied enige ervaring hebben opge daan en bereid zijn tijdelijk de pla3is in te nemen van gezinsverzorgsters, die naar het Zuiden vertrekken, hiervan onmiddellijk opgave te doen bij het Se cretariaat van de Raad, Weerd 11 te Leeuwarden (tel. 5646) of bij de plaat selijke organisaties voor Gezinsverzor ging. Bezoldiging geschiedt volgens een nader vast te stellen regeling. Aanmelding van voor uitzending be schikbare maatschappelijke werksters kan geschieden bij de Stichting Fries land voor Maatschappelijk Werk, op hetzelfde adres. N.C.R.V.-avond gaat niet door HEERENVEEN. De steravond van de N.CR.V., die volgende week Dins dag in de Schouwburg hier zou wor den gehouden, gaat in verband met de overstromingsramp niet door. Mijn smaak is tiuntes TJsog Cut En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! RECHTBANK LEEUWARDEN Slechte jenever voor beste geleverd? De grossier C. Br. uit Heerenveen stond Woensdagmiddag voor de recht bank te Leeuwarden terecht, verdacht van bedrog. In Juni van verleden jaar verkocht hij aan een caféhouder in Alkmaar een kwantum jenever van een bepaald merk. De grossier wordt er van verdacht jenever van een slechtere kwaliteit en een ander merk in de flessen te hebben gedaan, dan het etiket op de verkochte flessen aangaf. De caféhouder uit Alkmaar vertelde, dat zijn klanten de door B. geleverde jenever niet lustten. De verdachte erkende, dat hij een kwantum jenever aan de caféhouder had verkocht. Daar op sommige fles- Veel varkens zullen er vandaag wel niet komen, zo voorspelde een slager in de N.T.M.-bus naar Wolvega. Als de wegen slecht zijn en de vervoerders met grote moeilijkheden hebben te kampen, laat men inderdaad de krulstaarten vaak nog een weekje op het hok liggen. En slecht waren de wegen Woensdagmorgen. Sneeuw, dooi en vorst hadden voor een behoorlijke „prüspot" gezorgd. Dat alles in aanmer king genomen viel de aanvoer niet tegen. Tegen een uur of negen waren er veel lege hokken, maar dat kwam meer door een vlotte han del. Vooral de zouters verdwenen gauw naar de schaal. Op het markt terrein was de sneeuw prima geruimd, zodat de varkens nauwelijks natte poten kregen van de reis naar de waag. De prijzen voor de zouters ondergingen niet veel wijziging. Voor de allerbesten kon f 1.79 de kilo levend gewicht worden bedongen. Zo hoog kwamen alle partijtjes niet en de notering moet op f 1.751.79 worden gesteld. Aanvankelijk zat men met de vraagprijzen voor de beste kwaliteit vette varkens nogal hoog in de boom. Slagers beweerden, dat ze wat dieper in de beurs moesten tasten dan vorige week. Later op de morgen raakte de handel in mestvarkens wat vast. Misschien is de aanvoer van „Hollanders" daarop van invloed geweest. Voor het eerst sinds lange tijd lag er weer een partijtje „Hollan ders" in de hokken. De indertijd in verband met de varkenspest opge trokken grenzen zijn weggevallen. Er is doorgaans voor die varkens met dik spek en weinig „kop en poaten" flink belangstelling. Ze brach ten ongeveer f 1.80 de kilo op. „Nog eentje kopen," vroeg de koopman aan een der omstanders. „Nee," luidde het antwoord, „maar ik vind het een mooi gezicht, zo'n koppel beste varkens." Een notering voor slachtvarkens is overigens moeilijk te geven. Een oude zeug, prima kwaliteit, bracht f 1.66 de kilo op, maar dat is wel een topprijs. Vette biggen kwamen tegen afloop van de markt slechts een paar centen hoger. Voor vleesvarkens kon vaak niet meer dan een daalder, hoogstens f 1.55, worden bedongen. Op de biggenmarkt stond de barometer op „net better". Echter zakte op de afdeling kalveren de naald nog veel meer af. „Wy krije üs wurk fan juster yn'e snie lang net bitelle", klaagden de aanvoerders. En een an der zei: „dat wordt verlies vandaag." Ze waren direct niet aan de drie tien tjes toe en de kiloprijs kan niet hoger dan 80 a 85 cent worden gesteld. Op een vraag of hij had verkocht, gaf iemand het beeld met twee woorden juist weer: „Né, weijown". Er viel op de pluimveeafdeling wei nig te beleven. Konijnen brachten iets meer op dan vorige week. Dat gaat vaak zo, als er weinig aanbod is. Tus sen de wilde konijnen lag „een vreem deling". Een geheel zwarte. Als een bijzonderheid werd hij aan de om standers getoond. De koopman in. bloembollen had weer een aandachtig gehoor, toen hij op humoristische wijze de verzorging van zo'n plant met geweldige kelken uiteen zette. „Wie hard werkt, moet vettigheid hebben. Deze bol geeft grote bloemen en verlangt dus wat mest in de pot. En om de andere dag een weinig wa ter boven op de aarde. Niet eens in de week een voetbad, want dan komen er gele puntjes aan de bladeren. Als ik een hele dag met mijn voeten in ijs koud water ga zitten, is mijn hoofd ook zo mooi niet meer." De omstanders lachten. Enkelen hebben misschien even aan Zeeland gedacht. Maar de koopman bereikte zijn doel. Hij verkocht. sen beschadigde kurken en capsules zaten had hij voor de verzending som mige flessen van nieuwe kurken voor zien. Uit een onderzoek was komen vast te staan, dat het alcoholpercentage van de door B. geleverde borrels iets te laag was. De rechtbank oordeelde het tenslot- te nodig om deze zaak tot de volgende Woensdag te schorsen, om dan de rech- ter-commissaris te horen. Uitspraken DE FRIESE APACHEN-ZAAK E. R., koopman te Bozum, die in een -café in Leeuwarden honderd gulden van een veehouder uit Donkerbroek heeft afgenomen op de wijze zoals in Parijs de apachen dat doen, werd ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorwaardeijk en 3 jaar proeftijd en aftrek van voor arrest. Hij mag geen café's meer be zoeken of alcohol drinken. G. H., taxichauffeur te Leeuwarden die f 85.benzinegeld verduisterde bij die gelegenheid, kreeg 3 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en f 50.— boete of 20 d.h. G. de V., metselaar te Britswerd, die min of meer toevallig er bij betrokken was en heling pleegde, werd veroor deeld tot f 60.boete of 20 d.h. De timmerman G. B. van Leeuwar den, die op valse spaarbankboekjes de P.T.T. voor f 894.oplichtte, werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. M. J., uitvoerder van de N.H.M., die door de kantonrechter te Heerenveen wegens het snijden van een vracht auto op de weg Heerenveen-Wolvega was veroordeeld tot f 60.boete of 10 d.h. werd wegens gebrek aan be wijs vi-ijgesproken. G. v. d. Z., veehandelaar te Leeu warden, die f 150.boete van de kan tonrechter te Leeuwarden had gekre sen, omdat hij een stier op de markt had gebracht zonder een verklaring dat het beest t.b.c.-vrij was (hij had het er maar eens op gewaagd) werd wegens gebrek aan bewijs vrijgespro- Advertentie). „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden kinderen" dat gehoest metr. (Van onze speciale verslaggeefster) yiJPE HAD NIET VEEL GELEDEN. Het water dat de rest van Schouwen-Duiveland verwoestte was er net niet aan toe ge komen. De enkele gaten in de buitendijken waren snel gedicht. De paar huizen stonden nog en het groene houten gebouwtje waar met grote letters CAFE opstond. Zijpe was een klein stukje droog land op het uiterste puntje van de watervlakte. Een bruggehoofd, vanwaar de verbinding met de bewoonde wereld tot stand kwam. De haven lag vol vissersboten van Urk en Scheveningen en van Ierseke. Maar de vissers liepen met de handen in de zakken rond; zij vloekten omdat er zoveel te doen was en omdat zij niets konden doen. Door een luidspre ker werd gezegd dat zij rustig op nadere orders moesten wachten. Maar zij wilden niet wachten, zij wilden helpen. Op de dijk bij de haven stonden de mensen te kijken naar de hélicoptères die af en aan vlogen met évacué's uit Oosterland. Als er één landde, snelden soldaten van de commandotroepen toe om de deur open te maken en om de mensen op brancards naar het salonschip te brengen. De meesten konden niet meer lopen van de kou. Glimlach T1IT één van de hélicoptères werd ■^een klein meisje gedragen. Zij huil de omdat zij haar vader en moeder niet zag. De jongens wikkelden haar in een deken en gaven haar chocola. Uit de volgende hélicoptère kwamen een man en een vrouw, met een kleine baby. De vrouw snelde op het meisje toe en nam het in haar armen. Door de toeschouwers ging een golf van ont- roex'ing. Misschien voelde zij dit, want toen zij langs kwam glimlachte ze. Zij had haar man nog en haar kinderen. Er stond een Amei-ikaanse soldaat op de dijk. Een néger. Het was koud hier, vond hij, maar niet zo koud als in Frankfort waar hij vandaan kwam. Hij hoorde bij de bemanning van de Amerikaanse hélicoptères, die de éva cué's op brancards buitenboord ver voeren. „Zij hebben het niet koud", zei hij, „er is hete lucht onder de brancards". Actentas VJUEER daalde een hêlicoptère. De vrouw die op de brancard lag, zwaaide. Zij droeg een bontmantel en haar enige bagage bestond uit een ge le actentas waar een paar mannen schoenen aan bungelden. Haar man was nog in Oosterland. Beneden de dijk liep een weg naar de haven. Daarlangs werden doden naar een schip gedragen dat hen zou vervoeren naar Bergen op Zoom. Vier man droegen de bran card op hun schouders. Het li chaam schommelde mee op het rhythme van hun gang. Onder het dekkleed staken een paar bemod- derde schoenen uit. De handen waren op de borst gevouwen. Er was ook een meisje bij van twin tig jaar. Zij had zich verdronken. Dit waren enkelen van de veer tienhonderd. Zijpe was maar een klein stukje droog land. Te klein eigenlijk voor alle .grote militaire vrachtwagens, die heen en weer reden om évacué's op te ha len. Zij moesten enige kilometers door Te Rotterdam heerst een ongekende drukte met de aanvoer van goederen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Enige Deense vrachtwagens arriveerden te Rotterdam met goederen voor de getroffen gebieden. De chauffeur A. J. Hugger achter het stuur, na 15 uur aan één stuk te hebben gereden, om de goederen so snel mogelijk aan de loodsen te kunnen afleveren. Onder deze slagwoorden zal ook de Nederlandse Padvindersbeweging deel nemen aan de hulpactie voor de ge troffenen in de noodgebieden. Reeds hebben de padvinders veel gedaan om de grote nood te lenigen, doch nu wil men ook het Rampenfonds nog een flinke steun geven. In de geest van de zo succesvol verlopen actie „Een heit je voor een karweitje" zullen padvin ders van alle gezindten een „Mouwen omhoog-actie" voeren, waarbij zij zich weer bereid verklaard hebben allerlei werkjes van sneeuwruimen tot baby- oppassen toe, voor de burgerij te ver richten. Wanneer alle Nederlandse padvinders (sters) er in zouden sla gen een gulden per man (vrouw) te verdienen, dan zou men aan het Ram penfonds een half millioen gulden kunnen overmaken. Ongetwijfeld zal dit sympathieke idee bij de burgerij weerklank vinden en zal iedereen zich bereid tonen de jongelui kleine werk jes, die nu veelal blijven liggen, op te laten knappen. We durven haast wed den, dat het eindbedrag dan hoger wordt dan een half millioentje. De Heerenveense padvinders zijn bereids met deze actie begonnen. Mocht er iemand zijn, die iets voorde meisjes en de jongens heeft te doen, hij draaie een van de volgende tele foonnummers: 2714 (Kath. Padvinders (sters), 2488 (padvindsters), 2121 (welpen), 2019 padvinders. De dames Balink en Comello en de heren Stiek- man en W. G. Comello spannen al hun krachten in om met hun afdelingen een goed figuur te slaan. Laat de jon gens en meisjes de mouwen maar eens opstropen! het water rijden tot de plaats waar de roeibootjes lagen met mensen uit Oos terland. Vuur

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2