De strenge koude Onze dijken zijn niet laag! Communistische invloed is van weinig betekenis Aiiti-semitisme in Hongarije a f r i e s ;e k d fl_rjle r Donderdag 12 Februari 1953 (Vervolg van pag. 1 Zeer grote schade Na ,erop gewezen te hebben, dat in de toekomst het apparaat van de Bescherming Burgerbevolking goede diensten zal kunnen bewijzen reeds thans waren enkele takken in actie ging spr. uitvoerig na op welke wijze hulp aan de getroffen gebieden is ver leend. De duoks, die in Brabant ope reerden, waren bemand met Duits per soneel. Inderdaad, doch spr. wilde met nadruk verklaren, dat hij onder deze omstandigheden Duitsers gaarne in ons land ziet komen. Gaat men na welke schade nu pre cies is aangericht, dan rhoet de conclu sie luiden, dat dit zeer moeilijk is te raden. Niemand weet wat het dichten van de dijken zal gaan kosten, noch wat de duur van het herstelwerk zal zijn. Ook weet niemand hoe de gebou wen er straks zullen uitzien. WU men een aanduiding in de orde van de grootte der schade dan zou spr. onder het grootste voorbehoud willen stel len. dat de schade rondom de een mil liard (duizend millioen) gulden ligt. Het behoeft geen betoog, dat dit een zware slag voor onze volks huishouding is. Een financie ringsplan hiervoor is er nog niet; wel zal een beroep op de tegen waarderekening worden gedaan. Hieruit komt een bedrag beschik baar, waaraan tot nu toe geen bestemming was gegeven. Spr, verwachtte, dat dit in het bijzon der de heer Gortzak genoegen zal doen, want dit bedrag was door de Amerikanen eigenlijk voor mi litaire doeleinden aangewezen. De ramp zal zeker invloed heb ben op de plannen van de rege ring tot verlichting van de belas tingdruk, aan welke plannen juist dezer dagen de laatste hand zou zijn gelegd. De maatregelen in het belang van de ontwikkeling van het bedrijfsleven zullen wor den gehandhaafd, maar niet alles wat men gewild had, zal nu mo gelijk zijn. De taak van het Rampenfonds 1 Vele afgêvaardigdén hebben ver- -klaard graag te -willen weten wat er nu verder zal gebeuren, in het bijzon der hoe de verhouding zal zijn tussen het Rampenfonds en de Staat; hét fonds is immers een particuliere in stelling, waarmee echter een hechte samenwerking is gewaarborgd doordat verschillendle regeringspersonen ér zit ting in hebben. Er is tijd nodig om te bezien hoe.er gewerkt zal worden. Er is gezegd: „Wij staan voor een gemeen schapstaak'', doch dit wil niet zeggen- dat die gemeenschapstaak dan uitslui tend een staatstaak zal moeten zijn. Wat particulieren en gemeenten onder ling doen is belangrijk en kan niet j worden gemist. Veel zal voorts afhan gen van de grote, soms zeer grote hulp I uit het buitenland. Als spr. allés optelde j wat de afgevaardigden het Rampen- fonds niet willen laten doen, dan blijft er niets van over. Het was spr. dan ook niet erg duidelijk wat de gedach- i tengang van enkelen hunner is. Wan- i neer het Rampenfonds verklaart be paalde zaken te betalen, dan kunnen we daar alleen maar dankbaar voor zijn. Het gaat volgens spr. niet aan het fonds bepaalde zaken te verbieden. Voorts wees hij erop, dat een groot voordeel van het beschikbaar zijn van een particulier fonds de grotere vrij heid is; het rijk moet immers altijd naar vaste regelen handelen. Van communistische zijde is bezwaar gemaakt, dat vergunnin gen werden gegeven voor over werk, waarbij de arbeiders de ver goeding aan het Rampenfonds overmaken en de werkgevers een gelijk bedrag bijstorten. Van het Rijk is hiertoe geen enkele aan drang uitgegaan; het was een spontaan initiatief waaraan ook communisten direct deelnamen. Later zijn instructies van de com munistische leiding gekomen om dit plan te doorkruisen. Ondanks de nog sterke invloed van de EVC in de A'damse metaalnijverheid, was er Zaterdag slechts één van de ruim 3500 man, die weigerde zijn overwerkgeld ter beschik king van het fonds te stellen. In Utrecht waren het 5 van de 4.000 Welke schaderegeling Enkele afgevaardigden hebben cri- tiek geleverd op het feit, dat voor de slachtoffers de oorlogsschaderegeling weer in het leven is geroepen. Spr. verklaarde, dat dit is gedaan, omdat men hier een bestaande regeling, die goed gewerkt heeft en waarmee men vertrouwd is, direct heeft willen toe passen. Het was goed ineens iets te doen, al wil dat geenszins zeggen, dat deze regeling blijvend is. Wat de schadevergoeding betreft verklaarde de min.-president, dat men nu veel sneller zal kunnen werken dan bij de oorlogsschade. Voor de lichte schaden zal een regeling moeten wor den getroffen, die het voor de betrok kenen mogelijk maakt onmiddellijk zelf aan de gang te gaan. Bij kleine W anordelijkheden te Tel Aviv In de straten van Tel Aviv raakten communistische demonstranten giste ren slaags met voorbijgangers. Er wa ren talrijke gewonden. D.e politie moest .gebruik maken, van de gummi stokken o'm de -vechtenden te schei den. De~ demonstratie was op touw gezet door de Vereniging Vrienden der Sov jet-Unie. Het doel er van was te pro testeren tegen de bomontploffing in 't gebouw van de Russische ambassade te Tel Aviv. (AFP). schaden zal gehandeld worden zonder op voorschriften te letten. Ambonezen helpen mee De heer Weiter heeft gevraagd de Ambonezen bij deze hulp in te scha kelen. Dr Drees zeide, dat uit de vijf woonoorden vele Ambonezen zich spontaan voor herstelwerk hebben ge meld en ook zijn ingezet. Het was ech ter niet mogelijk ook nog anderen aan het werk te zetten. Of dit in de toe komst wel zal gebeuren, zal nog moe ten worden bezien. Pogingen indertijd om de Ambonezen aan gewoon werk te helpen zijn afgestuit op de eis een deel van de verdiensten uit te keren in vreemde valuta, opdat de strijd op de Molukken zou kunnen worden gesteund. Deze eis kon de regering niet aanvaar den. Zouden de Ambonezen nu een an der standpunt innemen, dan- kan de zaak nader bekeken worden. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Tilanus verklaarde dr Drees dat het in de bedoeling van de regering ligt een voorstel te doen tot uitstel van de gemeenteraadsverkie zingen in gebieden waar die verkiezin gen als gevolg van de ramp niet goed mogelijk zijn. Hoop op snel herstel Ten slotte zei de heer Drees, dat hij bij een vlucht over het getroffen ge bied de indruk had gekregen: dit is triest, troosteloos en bijna hopeloos. Bij een bezoek aan getroffen plaatsen krijgt men behalve gevoelens van diep verdriet, toch ook een gevoel van be moediging, omdat er zo hard gewerkt wordt aan de herovering van act ver dronken land. Nationaal en internatio naal is een ongekende samenwerking tot stand gekomen. ONS LAND KAN DE TAAK. DÏE HET NU TE VERVUL LEN HEEFT WEL AAN. De ramp heeft ook niet voorziene schade berokkend: buitenlandse sche pen meden ons land, orders voor onze industrie werden geannuleerd en toe ristische afspraken afgezegd op grond van de toestand, waarin ons land zou verkeren. Dit is niet nodig. Het Neder landse volk. gesteund door internatio nale sympathie, zal de weg vooruit en omhoog zeker kunnen voortzetten, al dus besloot dr Drees zijn met grote aandacht beluisterde rede. Ontvangen giften Woensdag 11 Februari 1953. Aan ons kantoor werd afgedragen door P. S. te K. f 2.50; P. de V. te L. f 10,—; Fryske Krite, Oudehorne e.o. f 60,—. Op onze girorekening ontvingen wij van: Biljartclub Ben. Knijpe f 20.Rectificatie: per abuis werd vermeld, dat de op 9 Febr. jl. ont vangen f 25,geschonken was door T. te Tj. De milde gever was H. te Tj. Amerika's president weigert gratie aan de Rosenbergs President Eisenhower heeft gewei gerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldiging van liet verraden van atoomgeheimen ter dcod zijn veroordeeld. In een door het Witte Huis uitgege ven verklaring zegt de president o.m.. dat de aard van de misdaad, waaraan de Rosenbergs schuldig zijn bevonden, veel ernstiger is dan het doden van een medeburger. Het gaat hier om het moedwillig verraden van een gehele natie, hetgeen zeer goed de dood van vele, vele duizenden onschuldige bur gers tengevolge zou kunnen hebben. Door hun daad hebben deze twee men sen in feite de zaak van de vrijheid verraden, waarvoor op dit ogenblik vrije mensen strijden en 6terven. (Reuter). De Hongaarse gezante te Washing ton en Parijs, beiden Joden, z\jn gear resteerd toen zij te Boedapest aankwa men. Enige dagen geleden riep men de beide gezanten terug. Volgens een onder Amerikaans toe zicht staand Weens radiostation zou ook de Joodse professor Lazlo Benedek zijn gearresteerd. Zijn arrestatie houdt mogelijk verband met het arresteren van Joodse Kremlin-artsen, daar prof. Benedek vooraanstaande Russische persoonlijkheden heeft behandeld. Critiek van pachters op ontwerp pachtwet De afdeling Sneek van de Bond V£ Landpachters en Hypotheekboeren hield Woensdagmorgen in Hotel Hanen- burg te Sneek haar jaarlijkse leden vergadering. De voorzitter, de heer J. M. Jansma. uit IJlst, zei in zijn openingswoord het te betreuren dat niet meer pachters zich nu by de bond aansluiten. Nu is de tyd dat de bond steun behoeft omdat men vecht voor een rechtvaardige regeling van huren en verkopingen. De heer Heerschop werd bij acclama tie tot penningmeester herkozen. De heer H. Yntema, van Nieuweschoot sprak vervolgens over „De nieuwe pachtwet." Na een overzicht van de geschiedenis F eyenoord-Heerenveen voor Rampenfonds Op initiatief van de v.v. Heeren veen wordt komende Zondag in Rot terdam een wedstrijd Feyenoord-Hee renveen gespeeld. De opbrengst wordt geheel afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Friesland helpt De besturen van de landbouwcoöpe raties te Balk hebben besloten 1 van de veestapel af te staan voor de ge troffen gebieden. En verder 15 kg hooi per ha. Aan de raad zal worden ge vraagd het persen van het hooi voor gemeenterekening te doen geschieden De personeelsvereniging van de ge meente Heerenveen, die pas een jaar bestaat, besloot een bedrag van 200 ■uit haar kas aan het Rampenfonds over te maken. In de gemeente Achtkarspelen bracht men in totaal 64.793,02 voor de ge troffen noodgebieden bijeen. De Coöp. Zuivelfabriek van Oudega (Sm.) met 157 leden heeft 20.000 ter beschikking gesteld. Dit bedrag moet gebruikt worden voor een agrarisch doel in de door de watersnood getroffen gebieden. De afdeling Opeinde (Sm.) van de A.N.A.B. besloot 1,per lid af te staan aan het Rampenfonds. Vele vrouwen uit Arum breien sok ken voor de bevolking van de rampge bieden. Nu springvloed van buitenlandse hulp Op Schiphol komen dagelijks zulke grote hoeveelheden goederen uit het buitenland voor de noodgebieden aan, dat men al spreekt van een tweede springvloed, een springvloed namelijk van buitenlandse giften. Onophoude lijk worden er nog nieuwe zendingen goederen aangevoerd door vliegtuigen van de K.L.M. en van andere maat schappijen, die daartoe hun hulp aan boden. Ook over land en zee komen vele goederen voor de getroffenen ons "r.nd binnen. van de pacht en de wetten die in de loop der jaren hiervoor z(jn gemaakt, besprak de heer Yntema uitvoerig de nieuwe pachtwet, zoals deze in ontwerp klaar is. Met name tegen artikel 4, was van de zijdevan de bond enig bezwaar. Spre ker noemde dit een artikel dat de kool en de geit wil sparen daar het voor de eigenaar een redelijke opbrengst bij behoorlijke exploitatie wil waarborgen en voor de pachter een redelijk bestaan. In 'het pachtbesZwit waarborgde dit ar tikel een redelijke winst voor dè pachter, maar het nieuwe artikel wil beide par tijen tevreden stellen. Spreker meende dat hierin het gevaar schuilt dat als de belangen van beide partijen in conflict komen, het in de eerste plaats de pach ter is die aan het kortste eind trekt. Bovendien is het begrip „redelijk be staan" uitermate rekbaar. De bond stelt zich dan ook op het standpunt dat dit artikel in de nieuwe wet een achteruit gang betekent en men zal trachten hierin verbetering te brengen. De rechtszekerheid van de pachter is goed, maar aan het bestaansrecht wordt geknibbeld, aldus de heer Yntema. Drie leden van de staf van de Sovjet-ambassadeur te Tel Aviv teerden gewond bij een zivare ontplof fin;/, die plaatsvond in de Russische Ambassade in liet hartje van Tel Aviv. Deze aanslag, die werd gepleegd door leden van een Israëlische terroristische organisatie, is door de regering van Israël streng afgekeurd. Deze radiografisch overgebrachte foto toont de ravage, die de ontploffing aanrichtte Verduistering van f 15.000 Een grote Haarlemse uitgeverij is door een van haar vertegenwoordi gers, de 35-jarige J. L. te Amsterdam, voor ongeveer f 15.000 opgelicht. Op een merkwaardige wijze zijn de verduisteringen uitgekomen. De fir ma wenste een nieuwe administratie- vorm in te voeren en had de verte genwoordigers uitgenodigd voor een bespreking op het hoofdkantoor op L-l. Zaterdag. Ook L. ontving een uitnodiging, maar hij meende hierin een aanwij zing te zien, dat zijn handelingen ondekt waren en vluchtte met een auto van de zaak naar'België. Hij liet brieven achter voor zijn vrouw en de directie der firma, waarin hij om clementie vroeg. De auto is later te Breda aangetroffen. De verduisteringen moeten zich over ongeveer vijf jaren uitstrekken. (Van onze weerkundige medewerker). Voor degenen, die Zondagmorgen tij dens de voorlezing van de radio-weer- rapporten nog op één oor lagen, delen wij hier nog de laagste temperaturen mee, die op enkele stations in ons land bereikt zijn. Twente 12, Beek (bij Maastricht) 13, Vlissingen 14, Deelen (bij Arn hem) 15 gr. C. Dergelijke waarden, aangeduid als „strenge vorst'", waren deze winter in ons land nog niet bereikt. Voor een goed begrip zij hier gezegd, dat van strenge vorst gesproken wordt, wanneer het kwik lager komt dan 10 C. Tussen 5 en 10: matige vorst: tussen 0 en 5 gr. C: lichte vorst. In Duitsland was het ook al kouder m tot dusver in dit seizoen. De mini ma lagen hier tussen 20 en 24 gr. C. Abnormaal lage waarden werden ge meld uit Noorwegen, waar de thermo meters plaatselijk op gunstig gelegen terrein, standen tussen 43 en 47 gr. C. aanwezen. Bij al deze kou speelden zowel trans port als straling een rol. Enige tijd ge leden was n.l. naar deze streken van oorsprong zeer koude lucht uit Rusland aangevoerd. In de heldere, windstille nachten koelde deze lucht door uitstra ling boven een dik sneeuwdek steeds verder af, tot bovengenoemde extremen bereikt konden worden. Lage barometerstand. Heeft u Dinsdag goed op uw barome ter gelet, dan zal 't zijn opgevallen, hoe ver de wijzer van dit instrument naar links uitweek. :s Middags tussen 1 en 2 uur was de stand het laagst t.w. 732 m.m. of 976 m.b. Wanneer men dat ver gelijkt met de barometerstand tijdens de zware storm van 1 Februari (737 m.m. of 982 m.b.) dan is de conclusie, dat bij minder lage barometerstand des tijds veel en veel groter windkrachten zijn voorgekomen dan thans het geval was. (Zelfs was ten tijde van de laag ste luchtdruk Dinsdag de wind bijna Bredase ontvluchten eerst in Duitsland het voor gerecht De uit Breda ontvluchte en in Duits land gearresteerde S,S.-er Faber za' eerst voor een gerecht in Dïisseldorf moeten verschijnen, voordal; de Duitse regering tot uitlevering kan overgaan. Dit gerecht zal over zijn verzoek tot het verlenen van asyl als politiek vluchteling moeten beslissen. De an dere gearresteerde, Bikker, zal voor het gerecht in Hamm verschijnen. De data van behandeling staan nog niet vast. Prof. Bilsinger van de universiteit van Freiburg meent, dat de Neder landse verklaring, waarin de weder kerigheid van uitleveringsverplichtin gen wordt gegarandeerd, als een vol doende basis voor de uitlevering van de in Duitsland gearresteerde Bredase vluchtelingen moet worden beschouwd. De professor komt tot deze conclusie in een deskundig advies, dat hij op verzoek van het Oberlandesgericlit Düsseidorf heeft gegeven (ANP). Minister Algera: CV an onze parlementaire medewerker) Na de minister-president heeft minister Algera een rede van ruim anderhalf uur gehouden. De minister van Verkeer en Waterstaat ging uitvoerig in op de oorzaken van de ramp, de onverwacht hoge stormvloed, de vraagstukken met betrekking tot de dijken in het gebied van de beneden-rivieren (die niet verwaarloosd zijn), op de klachten en de critiek, en op de toekomstmogelijkheden, waarbij hij uitging van de 5 in de regeringsnota genoemde punten. De bewindsman sprak zeer waarderend over de rede van mr Bur ger en gaf een uitvoerig overzicht van wat er van Zaterdagmiddag 31 Januari af allemaal is gedaan. Het is een fabel, dat wij bezuinigd zouden hebben op onze dijken, zo zei hij. Onze dijken waren wel ie laag voor deze niet te voorziene stormvloed, niet echter voor de stand die verwacht ken worden op grond van de beschikbare gegevens. Nu zal echter de situatie op nieuw bezien moeten worden. Met na me zal men aandacht moeten schenken aan het tegengaan van beschadiging der dijken door overlopend water. Reeds voor de oorlog heeft men de mo gelijkheid van een extra zekerheid be zien. Het afsluitingsplan voor de Zeeuwse staatscommissie van deskundigen die dit plan grondig moeten bestuderen en voorbereiden. De eventuele uitvoering zal tientallen jaren duren en dus moet ondertussen het bestaande dijkensy- steem afdoende worden hersteld. Er komt een noodwet voor de Waterstaat, waarbij de waterschappen zoveel mo gelijk ontzien zullen worden, maar waarbij de minister toch een grotere mogt-liikheid van controle voor een be hoorlijk herstel zal moeten hebben. Onze conclusie over het betoog van en Hollandse zeegaten is reeds sinds I minister Algera kan zijn, .dat. het op November 1952 in studie, Mr Burger de. Kamer con. uitstekende indruk heeft werd toegezegd de instelling van een gemaakt. Ook deze bewindsman ver slaat de kunst de communistische de magogie, welke in deze hele kwestie zo ruimschoots is uitgeoefend, aan de kaak te stellen. Zoals men uit de rede van de minister-president heeft kun nen opmaken, schroomde ook hij niet de communisten te laken voor de wijze, waatop zij politieke munt uit dit vrese lijk gebeuren proberen te slaan. Motie-Rommc aangenomen. Bij de replieken debiteerde de heer Gortzak (C.P.NJ nog de enormiteit, dat als zijn partijgenoten achter de rege ringstafel zitten, de dijken niet meer zuilen doorbreken. Hij verklaarde dat ook het wereldvakvervond, waarbij de Sovjet-Unie is aangesloten, een inza meling onder al zijn leden heeft aange kondigd. Er is een half millioen francs aanwezig. Tijdens de vergadering was spr. door twee personen opgebeld, die hem verklaarden, dat de boten, waarop hij had gedoeld (Breda) niet van haar plaats zijn geweest. Spr. zeide verder dal; honderden boten elders in Zeeland niet zijn gebruikt. Een onderzoek is z.i. gewenst Spr. diende een motie in om. van rijkswege vergoeding te geven voor gederfde inkomsten,, daarbij een jaar inkomen van maximaal f 10.000 nemen de en voorts een schadevergoeding van rijkswege tot een maximum van f 100.000. Ook de heer Romme (K.V.P.) dien de een motie in, welke mede was on dertekend door zes fractievoorzitters, en die luidde: „De Kamer, kennis genomen hebben de van de uiteenzettingen der regering, betreffende de watersnood '53, bewogen door de stroom van naas tenliefde en saamhorigheid, waar niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over enze grenzen als een openbaring van volkengemeenschap tot ons is gekomen, vertolkt aan alle bevriende regerin gen en volken de dank van Nederland voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hcopt te tonen". Deze motie werd z.h.s. aangenomen. De communistische motie werd met 63 tegen 6 stemmen (die der C.P.N.), ver worpen. Tenslotte constateerde de voorzitter, dat gebleken is, dat de Kamer behoefte heeft aan de instelling ener tijdelijke commissie, die met de regering overleg kan plegen over maatregelen, verband houdend met de watersnood. Over de samenstelling van zulk een commissie doet de Kamerpresident vandaag voor stellen. Opgemerkt mag nog worden, dat minister Algera op een vraag van de.: heer Weiter heeft geantwoord, dat a's criterium voor de dijkverbetering zal gelden dat van de moderne dijken. geheel weggevallen). Dit verschijnsel, dat op het eerste gezicht wat vreemd mag lijken, houdt verband met het on- gelijk-zijn van de luchtdrukverschillen. Het komt er niet op aan, hoe laag de luchtdruk in een bepaalde plaats is, maar hoe groot het verschil in lucht druk is met andere plaatsen. Is dit ver schil zeer groot, dan stormt het; is op andere plaatsen de stand weinig hoger, dan blijven sterke winden achterwege. Iets overeenkomstig ziet men bij een ri vier. De waterstand in een bepaalde plaats is niet doorslaggevend voor de stroomsnelheid van die rivier. De wa terstanden op andere plaatsen zijn dit wel. Is de stand op enige afstand be langrijk hoger, dan zal er een zeer ster ke stroom zijn. Verschillen de standen onderling heel weinig, dan is .er van stroming weinig te bemerken. Jg. 152 Franse babies door vergiftig poeder gedood Als gevolg van het gebruik van een vergiftig zuigelingenpoedcr kwamen het vorig jaar 152 zuigelingen om het leven en liepen 752 verwondingen op. Dit maakten de autoriteiten, die een onderzoek instelden naar het „zuige lingenpoeder-schandaal" in West- Frankrijk, gisteren bekend. Het poeder, dat te Bordeaux werd vervaardigd en in grote hoeveelhe den in West-Franki'ijk werd verkocht, bleek een hoog arsenicum-gehalte te bevatten. Het onderzoek stelde men in naar aanleiding van een uitslagepide mie onder de zuigelingen in West- Frankrijk. De scheikundige, die aan het hoofd stond van de betrokken fabriek, zal wegens doodslag terecht moeten staan. (A.F.P.). James van Fleet uit Korea vertrokken Generaal James van Fleet, de bevel hebber van hét Achtste Leger in Ko rea, droeg gisteren het bevel over aan generaal Maxwell Taylor. Bij zijn ver trek uit Seoel naar Tokio juichten duizenden Koreanen de generaal toe. In Maart gaat Van Fleet na 38 dienst jaren uit het leger. (Reuter). Regering van Zuid- Afrika wil speciale noodbevoegdheden De Zuidafrikaanse minister van Justitie verklaarde Woensdag in de Volksraad, dat de regering speciale noodbevoegdheden heeft. „Het land wordt bedreigd door het recht van het oerwoud", aldus de minister. De minister zei dit bij de behande ling in tweede lezing van het omstre den wetsontwerp inzake de openbare veiligheid. Het ontwerp is bedoeld öm tegen twee gevaren op te treden, t.w. gevallen van geweldpleging en het dreigement van een organisatie van oud-strijders, die te kennen heeft ge geven zich tegen de rassenwetten te zullen blijven verzetten. De leider van de Labourpartij achtte de bestaande wetten voldoende. I-Iet verlenen van speciale bevoegdheden zal een toestand van vrees en onrust laten voortduren. Het kabinet zou daardoor bovendien de macht krijgen Zuid-Afrika in een dictatuur te veranderen, airlus een amendement van de leider van de La bourpartij, Christie. (Reuter). Redders opvarenden Klipfontein geëerd De officieren en de leden van de be manning van het Britse motorschip Bloemfontein Castle zijn Woensdag te Londen geëerd wegens het redden van de opvarenden van het Nederlandse schip Klipfonlein, dat de vorige maand bij Mozambique is gezonken. De kapitein van de Bloemfontein Castle vertelde, dat er geen mensen levens verloren zijn gegaan doordat ka pitein Oosterhuis en zijn officieren het verlaten van het schip goed georgani seerd hadden. (Reuter) In 1952 zijn uitgevoerd 50.065.712 kg bloembollen lot een waarde van f 136.086.380; snijbloemen 2.877.311 kg voor een waarde van f 18.755.797 en planten 1.709.705 kg tot een waard* van f 28.302..098. (A.N.P.).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2