FRIESE KOERIER Ongeveer milliard schade! Watersnood heeft invloed op de grote plannen van de regering Evacuatie voltooid Wellicht geen vlootblokkade van China VI 1 Voor herstelgelden uit tegenwaarderekening Breuk tussen Sow jet Unie en Israël Ons dagelijks zicht weeroverz W aarschwwins van Dulles? ZONDAGSRUST D Telefoonverkeer met het rampgebied weer mogelijk Nu 34 millioen in liet Rampenfonds Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga, Hoofdredactie: F. Schurer. Bureau: Heerenveen, Heide buren 11 Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 36 Bureau: Heerenveen, Heide buren 11 Telefoon: Adm. 2696 Redactie 2231 (K 5130) Bilk Gorredijk, Hoofdstraat 290, telef. 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5,45 per kwartaal, f 1,85 per maand of 42 cent per week. Giro Pr PREES IN DE TWEEDE KAMER: /GISTERMIDDAG heeft de minister-president dr Drees de Kamerleden, die Dinsdag hun oordeel hadden uitgesproken over de nota van de regering inzake de overstromingsramp in Zuidwest- Nederland, uitvoerig van antwoord gediend. Hij ging daarbij in op de hoofdzaken, zowel als op details, zodat de Kamer een duidelijk beeld heeft gekregen van de wijze, waarop de regering deze ramp voor de getroffen landgenoten nog enigszins dragelijk poogt te maken. Het zal haar overigens niet gemak kelijk vallen dc financiële problemen te klaren, want de schade is naar de minister-president mee deelde, te ramen op een bedrag dat rondom een milliard gulden ligt, een bedrag, dat dr Drees onder het grootste voorbehoud noemde, aangezien nog niemand weet wat precies het herstel van de dijken zal kosten, noch hoe lang het herstelwerk zal duren. Alle uitgaven zal de regering op de Buiten gewone Dienst I boeken. Er zal een beroep op de Tegenwaarderekening bij de Ned. Bank worden gedaan, terwijl ongetwijfeld grote bedragen geleend zullen moeten worden. Het is te begrijpen dat vele plannen van de regering ongunstig door de ramp zijn beïnvloed, zo het voornemen van minister Van de Kieft om tot een zekere belastingverlaging over te gaan. De regering heeft zich nog niet kunnen beraden over de vraag of eventueel een deel der plannen nog zal kunnen worden uitgevoerd. De minister-president kon op dit punt niet volledige klaarheid schenken, doch ook in andere gevallen moest de regering onvolledig in haar mededelingen zijn, aangezien over sommige gebeurtenissen nog steeds een waas hangt en ook in de naaste toekomst te nemen' maatregelen nog niet geheel vast staan. De regering zal, wanneer klaarheid over bepaalde kwesties is verkregen, de Kamer en daarmee het volk geregeld inlichten. Toewijdig en hulpvaardigheid geroemd Dr Drees verklaarde zeer getroffen te zijn door de grote toewijding en 'hulpvaardigheid van talloze landgenoten, die nog op de dag van de ranip zich hebben ingespannen om de nood van hun medeburgers te lenigen. Ongetwijfeld zijn ze daarbij aangemoedigd door het voorbeeld, dat het Kon Huis heeft gégeven en door de steun, welke het buitenland verleent. De evacuatie' van de noodge- bieden kon gisteren vrijwel als geheel voltooid beschouwd wor den. Alleen uit Zierikzee zijn nog ongeveer 500 vrijwillige evacué's te verwachten. Het is niet uitge sloten, dat dit. aantal nog iets wordt verhoogd. Er wordt thans niet meer aangedrongen op een verplichte ontruiming van Zie rikzee. Ds aandacht begint zich al weer meer te richten op de revacuatie. Naar Molenaarsgraaf en Bleskensgraaf zijn reeds enkele bewoners teruggekeerd. Voorlopig zal het echter wel bij spaarzame gevallen van herbevolking blijven. De meeste bewoners wachten eerst de springvloed van 16 Februari af; anderen keren niet eerder terug dan nadat de dijken zijn gedicht. Voor terugkeer naar de noodgebie- den is een speciale toestemming ver eist. (A.N.P.). Het officiële Russische persbureau Tass meldde gisteren, dat de Sovjet- Unie de betrekkingen met Israël heeft verbroken. Volgens het Franse persbureau AFF heeft de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinsky, aan de Israëlische gezant, Samuel Eliahsiv, meegedeeld, dat de Sovjet-Unie had besloten haar gezantschap te Tel Aviv te sluiten. Wysjinskyzou de Israëli sche legatie verzocht hebben Moskou onverwijld te verlaten. (Reuter/AFP). (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand hedenochtend 8 uur 1000 mb 750 mm). Tendenz stijgend. Temp. max. 2.7 gr. C. (1.9 gr. C.). Min. 0.2 gr. C. (0.5 gr. C). Geen neerslag. Toenemende vorst en sneeuwval Nieuwe koudc-inval uit het Noordoosten. We moeten rekenen op een langzame verdere daling van temperatuur en nog enige sneeuwval. De winter, die een paar dagen geleden verdwenen was, is weer in volle opmars naar het Westen. Tus sen een opvullende depressie met kern boven Saarland en een machtig hoge- drukgebied in Noord-Rusland met een krachtige rug over Scandinavië en Schotland, stroomt in de onderste lagen koude lucht van het vasteland naar on ze omgeving. Tegen de koude lucht glijdt in de hogere niveau's warmere lucht op, waardoor er op uitgebreide schaal sneeuw valt. In Engeland en Scandina vië' heeft men te kampen met sneeuw stormen, in Bremen vroor het vanmorgen 1 graad, in Hamburg 2gr.. Kopenha gen 3 gr. De laagste temperatuur in Zwe den was -44 graden Celsius. HOE HET WORDT. (Vanmiddag tot morgenavond). Zwaar bewolkt met sneeuw, Krachti- tige tot harde wind uit Noord tót Noord oost. Overwegend lichte vorst. Spr. had even de illusie gehad, dat deze eenheid algemeen zou zijn, een illusie, die werd verstoord door de rede, die de heer Gortzak Dinsdag in de Kamer heeft uitgesproken. Hij was de enige, die bij dit debat meende po litiek te moeten bedrijven. Van alle kanten had spr. brieven en telegram men ontvangen met aanbiedingen voor steun en hulp. De E.V.C. en de com munisten waren de enigen, die in deze dagen met „eisen" kwamen, eisen voor hulp aan de werklozen in het getrof fen gebied, enz. Zelfs beleefde men de enormiteit dat de communisten het voorstelden alsof wij de watersnood aan de Ver. Staten te wijten hadden. Toen een Amerikaans generaal hier kwam om te helpen, schref de heer De Groot in de Waarheid: „Wij gelo ven niet aan de oprechtheid van die Amerikaanse pestgeneraals". Dr Drees gaf de heer Gortzak de verzekering, dat wanneer de Russen in Nederland waren gekomen met helicopters om te helpen zij dankbaar zouden zijn be groet, in stede van uitgescholden. De communisten hebben tal van beschuldigingen geuit, welke spr. een voor een ontzenuwde. Zo zijn de Nederlandse militairen niet in de kazernes gebleven, toen hun hulp nodig was, zo heeft het Atlantisch Pact ons deze ellende niet gebracht, zo zijn er geen bo ten in Breda blijven liggen, toen er in Zeeland behoefte aan was, enz. Het is mij ontgaan Van communistische zijde is ge steld, zo vervolgde de min.-prcsident, dat de regering geen gelden ter be schikking heeft willen stellen om de dijken te versterken, doch wel om het militaire apparaat verder uit te bouwen. „Het is mij ontgaan, dat de geachte afgevaardigde Gortzak bij de behandeling van dc begroting van Rijkswaterstaat een vlammend be toog heeft gehouden om deze nala tigheid van de regering aan dc kaak te stellen. Ook is het mij niet be kend, dat dc communisten op enig tijdstip de regering gewezen hebben op het gevaar dat ons land door de te lage dijken bedreigde". Voldoende centrale leiding Sprekende over het beraad en de lei ding op de noodlotsdag zeide dr Drees, dat in gemeen overleg was besloten geen ministerraad te houden, omdat het beter werd geacht, dat oetrokken ministers zich ter plaatse op de hoogte stelden van de omvang der ramp. De gang van zaken kon men in eerste in stantie wel aan de departementen overlaten, die volkomen paraat waren, vooral dat van Waterstaat en ook om dat het militaire apparaat volledig was ingeschakeld. Bij de diensten van de ministeries, waar men zaken te rege len had, waren de hoofden van dienst present. Uiteraard heeft het feit, dat het Zondag was, remmend gewerkt, i maar toch is er snel gereageerd. Men zal er voortaan op bedacht moeten zijn, dat er ook des Zondags iets kan gebeu ren. Dr Drees zeide. dat nagegaan zal worden wat er op dit punt veranderd moet worden. Uit de Kamer is gevraagd of er wel snel genoeg is gereageerd op het be richt van het A.N.P. om 4 uur in de morgen. Wat spr. hiervan weet, is dat ir Maris van de Rijkswaterstaat om 4 uur 20 is gewaarschuwd en dat deze zich nog in de nacht met Rotterdam in verbinding heeft gesteld. Ook is er op grote schaal gewaarschuwd, alleen de mensen geloofden niet dadelijk, dat er een ramp dreigde en wilden niet weg gaan. Zelfs dagen later weigerden ve len nog hun tot het dak in het water staande huis te verlaten. Spr. ver klaarde, dat er geen sprake van is, dat de regering door enige maatregel hulp onmogelijk zou hebben gemaakt. (Vervolg op pag. 2) Drie 'platen uit het noodgebied, alle drie gemaakt op Schouwen- Duiveland, met Tholen het zwaarst getroffen eilafid van Zeeland. Het water stond er hoog en had hele boerderijen eenvoudig verzwol gen. Het stond er achter en voor de huizendrukte ruiten in, speelde wat met vitrages, dreef het huisraad weg en liet mensen en dieren verdrinken. Nu is het water weer gezakt. Waar de straten droog vielen, zijn zij bedekt met huisraad en rommel. Een troosteloze aanblik biedt Ouwerkerk, waar het nog niet eens zo erg is als in sommige andere plaatsen op het eiland(Eigen foto's Eisenhowers raadgevers op po litiek en militair terrein pogen thans bepaalde stromingen in het Congres, die aansturen op een onmiddellijk ingaande blokkade van communistisch China door de Amerikaanse vloot, tot bedaren te brengen. Men verwacht even wel, dat de V.S. er krachtiger dan voorheen bij andere niet-commu- nistische staten op aan zullen dringen communistisch China economisch scherper te blok keren. Van gezaghebbende zijde te Washing ton is vernomen, dat generaal Omar Bradley zich in een besloten zitting van de Commissie voor Buitenlandse Be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft uitgesproken tegen een marine blokkade, daar dit naar zijn mening het gevaar van een wereldoorlog met zich mee zou brengen. Bradley is wel voorstander van een door de verbondenen uit te oefenen economische blokkade. Hij meent dat daardoor hetzelfde wordt bereikt als' met een marineblokkade, terwijl de ri sico daarvan aanmerkelijk kleiner is. Zeer omzichtig In bepaalde diplomatieke kringen is men van mening, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, de Senatoren in particuliere gesprekken heeft gewaarschuwd tegen overijlde beslissingen bij de behande- ling van de vraag „blokkade of niet?" Men meent voorts, dat de regering Eisenhower zeer voorzichtig te werk zal gaan en dat zij naar minder ge waagde methoden om het oorlogspoten tieel van communistisch China aan te tasten, zal zoeken. Klacht in congres De Verenigde Naties hebben haar Ieden-staten in 1951 aanbevolen de uit voer van alle goederen naar het Chi nese vasteland, die in de oorlogsindus trie kunnen worden verwerkt, stop te zetten. Sindsdien is in het Amerikaan se Congres herhaaldelijk de klacht ge uit, dat Groot-Brittannië en andere Amerikaanse bondgenoten dergelijke goederen naar communistisch China zijn blijven verschepen. De Britse am bassade te Washington herhaalde Woensdag, dat Groot-Brittannië geen voor de oorlogsdoeleinden van belang zijnde goederen naar communistisch China zendt. Van bepaalde diplomatieke zijde is er te Washington op gewezen dat een Amerikaanse marineblokkade in feite tegen de scheepvaart der verbondenen zou zijn gericht, daar communistisch China vrijwel geen koopvaardijvloot bezit. Door een Amerikaanse marineblok kade zouden ook Russische schepen worden getroffen, die thans in de ha vens van Dairen en Port Arthur voor communistisch China bestemde goede ren lossen (Reuter). Amerikanen verloren in Korea 192819 man Naar het Amerikaanse ministerie van Defensie meedeelt, hebben de V.S. in Korea tot dusverre 192.819 man verloren. Dit is 395 man meer dan de opgave van vorige week. T~|E telefoonverbindingen met alle plaatsen in Zeeland en West Brabant, waar nog mensen wonen, zijn hersteld. Overal kan men thans weer contact krijgen met de rest van Nederland en als het moet ook met het buitenland. Dit is liet werk geweest van de mannen van het telefoondistrict Breda, die de laatste dagen als paarden hebben gewerkt om de ver broken contacten weer te herstellen. Men heeft er nog 150 extra verbindingen bijgemaakt, namelijk voor militaire- en Rode Kruis-posten, de evacuatiedienst en voor enkele burgemeesters en aannemers. Dc meeste verbindingen zijn nog provisorisch. Men rekent, dat het nog ongeveer negen maanden zal duren voordat de PTT alles in de noodgebieden weer piekfijn voor elkaar heeft. (ANP) wettelijke regeling van de Zon dagsrust is een van die onderwer pen, die men gaarne tot de principiële politiek rekent, waar rechts en links, in de oude zin van confessionele en niet- ccnfessionele partijen, tegenover elkaar komen te staan. Nu gaat dat niet helemaal op, in elk geval niet in zoverre, dat deze tegen stelling in het debat practisch bruikbaar is. Er bestaan n.l. tussen Gereformeer den, Hervormden en Rooms-Katholie- ken, en weer binnen deze groeperingen onderling, zulke meningsverschillen over de rechte viering van de Zondag, dat hier onmogelijk een lijn kan worden ge trokken. Allen zullen het er wel over eens zijn, dat de openbare godsdienst oefening niet mag worden gestoord; maar hiertegen zullen ook bij de niet- confessionele partijen wel geen noemens waardige bezwaren bestaan. Men kan het vraagstuk van de Zon dagsrust beschouwen van kerkelijk en van maatschappelijk standpunt. In het eerste geval baseert het zich op de die per liggende vraag der Zondagsheili ging, en die kan de Overheid onmoge lijk positief voorschrijven. Zij kan al leen belemmeringen er voor wTegnemen. Iemand die een dag in de week alle ar beid laat rusten, maakt die dag daar mee nog niet tot dag des Heren. Intussen is de Zondagsrust als maat schappelijk vraagstuk belangrijk ge noeg om er grote aandacht aan (e wij den. Het is voor degenen die deze dag bestemmen voor uitgaan en plezier ma ken wel prettig, wanneer alle gelegen heden open en alle personeel tot hun dienst staat. Maar het heeft zin, de zaak ook eens te bekijken van de kant van dit perso neel uit. Voor hen wordt de Zondag geen rustdag, maar een dag van bijzon dere arbeidsprestatie. En dat geldt niet alleen voor personeel in engere zin, voor zaalhouders, chauffeurs, koks, kellners enz. Maar het betreft ook en met name de artisten, de toneelspelers en wie er verder voor een gezellige of culturele avond moeten zorgen. Voor de meesten van hen zou een Zondag, waarop het dagelijks amusement stop werd gezet, waarschijnlijk een welkome verademing betekenen. De onkerkelijkheid van velen uit deze kring hangt misschien wel sa men met de practische onmogelijkheid om aan de christelijke Zondagsviering deel te nemen, en men behoeft nog geen lid van een. confessionele partij te zijn, om voor verbetering van deze toestand met kracht op te komen. Een en andermaal heeft men ons het voorbeeld van Groot-Brittannië voorgehouden, zowel ter navolging als ten afschrik. Wij menen dat dit voor beeld in onze situatie van weinig nut kan zijn. De puriteinen, die er zich op beroepen als op een voorbeeld van trouw aan Gods wet en aan een christe lijke levensstijl, vergissen zich toch lich telijk. Het is tenminste merkwaardig dat de klachten over onkerkelijkheid en gering kerkbezoek in Groot-Brittannië talrijker zijn dan ergens elders. De grote meerderheid in de volksvertegen woordiging voor de handharing van de oude Zondagswet had dan ook weinig te maken met trouw aan de tien gebo den, maar alles met troutv aan de En gelse traditie, tot welker inventaris de Engelse Zondag zowel behoort als de eieren-met-ham mitsgaders de galg voor misdadige kinderen. Het feit dat men zich een dag opsluit in eigen huis met een zondagsblad, hetwelk zich speciali seert op echtbreukhistoriën, moge be vorderlijk zijn voor een rustig straat beeld, met Zondagsheiliging in christe lijke zin heeft het niets te rriaken. Traditie is een waardevolle zaak, en het Nederlandse volk is daarvoor zeker niet ongevoelig; alleen verwarre men haar niet met een goddelijk gebod. En van dit laatste dringe men zijn eigen interpretatie niet aan anderen op. Laat ook in dezen het gelaat van Nederland eerlijk blijven; niemand is gebaat bij een uiterlijke zondagsplooï in dat ge laat, die verveling voor heiliging wil doen doorgaan. Gisteravond was b(j het Natio naal Rampenfonds in totaal ruim 34 millioen gulden binnengekomen. Dinsdagavond was de stand ruim 31 millioen gulden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1