Delflands zeewering was in goede conditie FRANSE KINDEREN HELPEN MEE M1 De werkzaamheden van het Rampenfonds Berken haarwater Amsterdamse Effectenbeurs 1 Donderdag 12 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 3, Eerste blad Een groot deel van Nederland werd daardoor voor 't water gespaard IT verband met de gevolgen die de watersnood ook voor Delfland heeft gehad kwam het hoogheemraadschap hedenmorgen om elf uur in het Gemeenlandshuis in buitengewone verenigde vergadering bijeen om een uit eenzetting aan te horen van de dijkgraaf mr dr Ph. F. J. A. Dolk.-Voor deze vergadering waren ook uitgenodigd de hoofdingelanden-plaatsvervangers. Na de uiteenzetting van de dijkgraaf, welke een informa tief karakter droeg, maakte men een rondgang langs Delf lands zeewering. Diep onder de indruk van de rampzalige gevolgen van de watersnood, aldus de dijkgraaf, heeft het hoogheemraadschap de verenigde vergadering bijeen geroepen om de leden in te lich ten over de gevolgen voor Delf land en de maatregelen die zijn genomen. Het uitdrukkingsver mogen zou te kort schieten om een beschrijving te geven van de enorme kracht van zee en storm. Met diep leedwezen gaan onze gedachten uit naar hen die zijn omgekomen door de oudste erf vijand de zee, die niet verslagen bleek, maar slechts sluimerde. Op vele plaatsen bezweken de dijken. Maar Nederland was één in de hulpverlening en in de deelneming met de slacht offers. Delfland is dankbaar Wanneer we het oog op Delf land richten dan is er dankbaar heid voor het feit, dat onze dij ken de storm hebben kunnen weerstaan. Enige weken voor de ramp werd nagegaan welke maatrege len dienden te worden genomen om het gebied van Delfland te beschermen. Deze stormvloed heeft o.a. te Scheveningen en Maassluis de hoogste standen overtrof fen. De stand die éénmaal in de 65 jaar kan worden ver wacht is met 17 cm overschre den. In de duinen werden belang rijke gaten geslagen. Het dijkle- ger moest worden opgeroepen en overal werd nauwlettend de ontwikkeling van de vloed ge volgd. De schade aan de strand- hoofden wordt begroot on 15.000. Ook de buitenverloop van de zeewering heeft ernstig geleden. De totale schade aan deze zeewering bedraagt ongeveer ƒ100.000,. 5 De aanwezigheid van bunkers heeft aanmerkelijke schade aan de zeewering toegebracht. Thans zijn deze gesloopt. Daarnaast is de vraag gesteld of Delfland zich mag verlaten op zijn zeewering en of maatregelen dienen te worden genomen ter verdere bescherming. Dit zal ernstig on der het oog worden gezien. Resumerend kan worden ge zegd dat wel ernstige schade is toegebracht maar geen noodtoe stand is ontstaan. De strandhoofden Het is gebleken dat Delflands strandhoofden een hoge graad van degelijkheid hebben en de grootste stormvloed van vele jaren goed konden doorstaan. Bijzondere hulde bracht spr. voor de wijze, waarop de hoofd ingenieur ir A. C. Kolff, aan dacht aan de bescherming van Delfland heeft besteed. Dank bracht spr. ook aan allen die zich hebben ingezet bij de hulpverlening en de bescher ming van het hoogheemraad schap. Een duidelijke les De watersnoodramp heeft onnoemlijk leed en scha de vercorzaakt. Voor de toekomst is er deze les dat de Wie verloor zijn schop en bezem? mp? f£lri0de van 30 Janna" tot en met 6 Februari werden de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: Bureau van politie. Oude Delft 69- stroomzoeker, tram-abonnement porte monnaie, paar wanten, paar wollen handschoenen, enige wollen wanten tijdschoenen en glacé-handschoenen! lederen motorhandsch., enige sleutels. Te bevragen aan de volgende adres sen: parapluie. Kloosterkade 48; pakje niU ™en"ondergoedi en'£ soed. Oude XJe'ft 27; passer in etui. Verl. Singel straat 80; zeilkano, Asvest 33; vlet, Scheepswerf Boot, Rotterdamseweg nijptang. Oostelnde 147; hond, Zuideri straat 132; schop en bezem. Noord- einde 36; portemonnaie. Prof. Oude- manstraat 27; portemonnaie met inh Jaagpad 112 te Rijswijk; herenhandsch Asvest 20, paar kinderwantjes. Ver- meerstraat 4; want Corn. Tromp straat 35; paar wanten, Geerweg 40; glacé-dameshandsch.,Waleriiigsevest 29 paar glacé-dameshandschoenen met klem. Van der Madestraat 13' glacé dames- en glacé-herenhandsch., Banka- straat 7; want, Willemstraat 21; hand schoen, Eliza Dorusstraat 20; paar kinderwanten en handsch., brugwachter Koepoortbrug; motorhandsch., Oude- weg 58 te Nootdorp; elacé-dames- handsch., Hoornsekade 31 te Schip luiden; paar handsch.. Prins Maurits- straat 106; broche, Welhoeckstraat 11" damespolshorloge. Kanaalstraat 11; sleutc-ls aan ketling, Ernst Casimir- straat U. ketting m. sleutels. Lijsterbes laan 33; ring met sleutels, Emma- straat 49, Den Haag; kinderschoentje, Schoolstr. 1; kinderschoentje, Delftse- straatweg 164 a; étui met potloden, Oostblok 34. vulpen. St. Olofslaan 15: muntbiljet en auto-asbakje, "Twee- molentjeskade 46; uniformpet. Linde laan 10; regenhoed, Nieuwe Langen- dijk 84; capuchon, Theresiastraat 32; capuchon, Oude Delft 29 a; herenhoed, Bankastraat 7; alpino. Handboog straat 11. herenhoed, C Fockstraat 98: bril, Vlamingstraat 31; kinderbril, Kloosterkade 61; padvindersriem met portemonnaietje. Zuiderstr. 112; shawl. St. Olofslaan 13; shawl. Tulpstraat 34; shawl. Rotterdamseweg 113; actetas, Fabritiusstraat 25; actetas, Botanie- straat 34. Telefonisch kunnen géén inlichtingen worden verstrekt over verloren voor werpen. Het bureau gevonden voor werpen Is geopend op iedere werkdag, behalve 's Zaterdags, van twee drie uur. waterschapszoi'g een eerstè vereiste is. Afgerekend dient te worden met het schromelijk tekort aan begrip voor water- schapszorg. Alle woningbouw en ajndere maatregelen voor verheffing van het levenspeil baten niet wan neer we vooraf niet voldoende maatregelen nemen ter bescher ming van ons bezit. De dijkgraaf deelde nog mede dat de schade geheel door het rijk zal worden gedragen. De heer H. Smitskamp sloot zich aan bij de woorden van deelneming van de dijkgraaf. Spr. zei dat we met "voorspellin gen voorzichtig moeten zijn om dat mensen niet alles in hun hand hebben. Dank bracht hij aan de technische dienst van Delfland voor de genomen be veiligingsmaatregelen. De heer B. W. Schippers stel de voor het bedrag van ƒ100.000 zijnde het bedrag van. de schade voor eigen rekening te nemen. Dit voorstel werd door de verga dering gesteund, echter met uit zondering van de schade door de bunkers toegebracht. De dijkgraaf zei dat Delfland niets mag nalaten om gemeen schapszin op te brengen. Het hoogheemraadschap staat daar om tegenover dit voorstel sym pathiek, waarna dit bij acclama tie werd aanvaard, in dien zin dat het bedrag van de schade de 100.000 niet zal overschrij den. Extra maatregelen? In zijn beantwoording van verschillende gestelde vragen deelde de dijkgraaf mede, dat aan de hoofdingenieur van het hoogheemraadschap, de heer ir A. C. Kolff, opdracht is gegeven, na te gaan of voor de toekomst het nemen van extra-maatrege len noodzakelijk zal zijn. De hoofdingenieur heeft dienaan gaande een rapport uitgebracht, dat door het hoogheemraadschap in zeer ernstige overweging zal worden genomen. De uitvoer baarheid daarvan wat de kosten betreft zal afhankelijk zijn van het standpunt van het Rijk. In elk geval zal de verga dering in kennis worden gesteld van de resultaten der overwe gingen van het hoogheemraad schap Ten aanzien van de spring vloed op 16 Februari zei de dijk graaf, dat men zich daarover niet ongerust behoeft te maken, tenzij deze weer met storm ge paard zou gaan, zoals op 1 Febru ari j.t Verhoging Scheveningse boulevard gewenst? Op de vraag van de heer De Haan, of de hoogte van de bou levard te Scheveningen voldoen de is, antwoordde de hoofej- ingenieur, dat de boulevard ge deeltelijk 7 m D.P. ligt, ge deeltelijk aan de zijde van de haven 6 m D.P. Op dit laatste punt heeft veel overslag plaats gehad. Om minder schade te krijgen, zou verhoging van de boulevard daar ter plaatse wel gewenst zijn, doch dit is een kwestie van het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage en een kwestie van afweging der kos ten van de thans onstane schade die slechts één keer in de 65 jaar kan worden verwacht èn de kosten van verhoging der boulevard. ET toewijding toonde ons vanmorgen de heer I. Slakhorst, eigenaar van hotel „Bellevue", een dikke en veloppe, afkomstig uit Parijs en verzonden door de heer Louis Genestre, onderwijzer aan de Ecole Communale de Garqons, 21 Rue Hamelin. En deze toewij ding werd begrijpelijk, toen wij de inhoud hiervan onder ogen kregen. Want op tafel spreidde zich uit een twaalftal, .briefjes van de leerlingen van de klas, van de heer Genestre, die een even ontroerend als veelzeggend teken waren van 'het medeleven die de watersnoodramp heeft gewekt. Eenvoudige briefjes wa ren het maar, geschreven door kinderen van 10 tot 14 jaar, met minder taalfouten dan wij in onze Franse brieven zouden ma ken, maar tooh ook mét (kinder lijke) taalfouten. Hoor, wat deze briefjes komen vertellen. Zij vertellen hoe hun onderwijzer heeft gezegd: er is een ramp ge beurd in Holland en wij moeten doen wat wij kunnen om te hel pen. De kinderen zijn naar huis gegaan en zij zijn "s middags te ruggekomen. Mét pakjes, met geld. En de klas stapelde zich vol met blikjes melk, met kleren, chocolade en schoenen, totaal tot een gewicht van 200 kg! En zij zijn briefjes gaan schrijven aan hun_ ..chers petits amis Hollan dais", om te troosten, om hun medeleven te tonen en om te vertellen dat zij wat hebben GEDAAN. Zij hebben tekenin gen gemaakt om te laten zien wat er met deze pakjes zal gaan gebeuren. Met de Air France zul len ze naar Delft worden ge stuurd, want hun meester weet daar een adres: het is het Hotel „Bellevue", waar hij de vorige zomer een week heeft gelogeerd. Zo was dan dit kleine brokje Franse charme bij de heer Slak horst terecht gekomen. Ontroe rend in al zijn spontaniteit, tref fend door de wijze waarop deze Verenigingsnieuws S.V. „Wippolder" Heden- en morgenavond gaat de training weer normaal door en op dezelfde tijden. De kaarten welke worden besteld en reeds zijn voor de interlandwedstrijd op 7 Maart NederlandDenemarken, moeten gelijktijdig worden voldaan. Mondaccordeonvereniging „Melodia" Repetitie Vrijdagavond, adspirant- leden van zeven tot acht uur; groep dames en heren acht tot tien uur. Annastraat 26. Denkt u s.v.p. om het geld voor de kaarten van 20 Februari. Zij. die nog kaarten willen hebben, kunnen zich Vrijdagavond nog opgeven. Jeugdgroep Zaterdagmiddag repetitie in 't gebouw Koornmarkt om half vier. Delftse Kegelbond Vrijdag 13 Febr. half acht jaarvergadering in zaal- Koot, Beestenmarkt. De rondgang in het Groothandelsgebouw te Rotterdam wordt op 22 Februari voortgezet. Tamboer- en Pijpercorps „Excelsior" Deze week op de normale plaatsen en uren repetities. Komt allen, het is zeer belangrijk. Dcirise Cultuur- en Ontspanningsver. „De Vriendenkring" Het bestuur maakt bekend.dat de tweede wedstrijd avond van de Paascompetitie klaver jassen en sjoelen plaats vindt op Zaterdag a.s. in het restaurant van de fa Koot, Beestenmarkt. Aanvang acht uur. Grote belangstelling wordt ver wacht. N. A. T. U., afd. Delft Zaterdag 14 Februari zal, zoals gemeld, door de toneelvereniging „Multatuli" in de Stads Doelen het toneelstuk „De wacht aan de Rijn" worden opgevoerd. De opbrengst komt geheel ten goede van het Nationaal Rampenfonds. V.V. „Delft" Kaarten voor de wedstrijd Nederland-Denemarken aan. vragen vóór 15 Februari aan het secretariaat: Vijver Noord 31. Handbalvereniging Westerkwartier" De zaaltraining in de J. C. van Markenschool aan de Anth. Heinsius. straat gaat niet door, in verband met de evacué's, die in de zaal zijn onder gebracht. Franse kinderen hun gevoelens weten te uiten. Gelukkig heeft deze spontaniteit direct weer klank gevonden. Want de heer Slakhorst 'heeft de heer en me vrouw Genestre een week gratis pension in zijn hotel aangeboden als dank voor hun aardig initia tief. Grag had hij ook de 12 kin deren uitgenodigd, maar daar voor heeft hij in het zomersei zoen geen plaats zijn in hotels. Misschien is daar echter- nog -wel een andere mogelijkheid voor. Mogen wij in dit verband de naam „Hertenhorst" fluisteren? „SINT ISIDORUS IN VERGADERING BIJEEN De r.k. vereniging van melk handelaren „St. Isidorus" heeft gisteravond op de jaarvergade ring in „De Gouden Arck" af scheid genomen van haar sec retaris de heer H. N. Hoefnagel die, na veertien jaar deze func tie te hebben vervuld, zich niet meer herkiesbaar stelde en in wiens plaats thans de heer Jac. Ruygrok werd gekozen. Voorts gingen deze avond woorden van hulde naar de voorzitter de heer A. J. van Schie, die twintig jaar de scepter over de vereniging zwaait en namens de leden bij monde van de heer J. Buckers j een doos sigaren kreeg aange boden, alsmede een bloemetje voor zijn echtgenote. Verschillende vraagstukken waarmede de melkhandelaar zoal te maken heeft werden deze avond besproken. Zo zei de voorzitter o.a. dat voor een be tere melkvoorziening en een voorkomen van ongezonde toe standen in de melkhandel een orgaan nodig is dat op publiek rechtelijke grondslag voor de detailhandel regelend kan op treden. Hij dacht hierbij aan een A.V.M., zoals die voor de oorlog bestond. Een verdere prijsver hoging moet volgens hem wor den tegengegaan omdat deze ten koste van de detailhandel gaat en ook van de volksge zondheid, daar het'publiek min der melk zou gaan gebruiken. De voorzitter stond voorts stil bij de nationale ramp, waarbij hij het besluit van de lande lijke vereniging memoreerde om gedurende een week een halve cent per liter af te staan, alsmede het bedrag dat voor de getroffen collega's beschikbaar wordt gesteld. Uit de voorgelezen jaarver slagen op deze vlot verlopen vergadering ontlenen we voorts dat de afdeling er in 1952 drie leden bij kreeg en dat de pen ningmeester voor het eerst sinds een aantal jaren weer een batig saldo kon noteren, n.l. 208,67. VOOR T.B.C.-PATIËNTEN De afdeling Delft van de Vereniging tot behartiging der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland zal op Dinsdag 17 Februari in „Ons Huis" haar jaarvergadering houden. De agende vermeldt o.m. de verkie zing van drie bestuursleden. AVRO „JUBELTONEN" OP 27 FEBRUARI Op Vrijdag 27 Februari zal in het kader van de AVRO-tour- nee „Jubeltonen" in Stads Doe len een voorstelling worden gegeven. Aan dit programma werken mede: Willy Walden en Piet Muyselaar (Snip en Snap), Bert van Dongen, Herbert Joeks, Betty Emery, Joy Sefton, Aase Rasmussen „Harten Vijf", o.Lv. Beb Ogterop, het revue-orkest o.l.v. Bill Standford en de bal letgroep „The 12 London West End Stariets". Eerste nood nu gelenigd, maar straks is er veel meer nodig De luitenant-generaal (b.d.) vau het KNIL P. Alons heeft als directeur van het Nationale Ram penfonds, nu hü over gegevens en een efficient apparaat beschikt, zijn eerste persconferentie gege ven. In de regeringsnota is de taak van het Rampenfonds terzake van de huidige ramp als volgt omschreven: de leniging van de nood en de vergoeding van de schade in de persoonlijke sfeer, dat wil zeggen levensonderhoud, kleding, schoeisel, dekking en huisraad. Het bestuur van het Nationale Rampenfonds bestaat uit verte genwoordigers van het Neder- landsche Roode Kruis, het Oranje Kruis, het Nederlands r.k. huis vestingscomité en de algemene verenigde commissie ter leniging van watersnood in Nederland. Uit dit bestuur is een dagelijks bestuur samengesteld, dat iedere dag vergadert onder leiding van de voorzitter prins Bernhard. Het dagelijks beleid berust bij generaal Alons. Het werkende apparaat van het rampenfonds is volledig werk zaam op basis van vrijwilligheid en geniet uit de middelen van het fonds geen enkele vergoeding. Binnen dit apparaat is behalve de administratie een bureau voor voorlichting en fondsenwerving ingesteld. De leniging van de eerste nood is geschied door het Rode Kruis en het r.k. huisvestingscomité. Het laatste is actief geweest in de zuidelijke provincies. De voor deze eerste hulpverlening beno digde fondsen zijn door het Natio nale Rampenfonds verstrekt. Beide organisaties zijn aan het Nationaal Rampenfonds, waarvan zij deel uitmaken, verantwoording schuldig. Aan het Rode Kruis is tot nu toe een bedrag verstrekt van een millioen gulden, voor het r.k. huisvestingscomité een bedrag van 200.000. Voorts werd een der eerste da gen na de ramp aan de Midden- standsbank een garantie verleend van 200.000 ter dekking van eventuele verliezen alsmede rente en onkosten op vanwege die in stelling te verlenen credieten voor rehabilitatie van middenstands- bedrijven. Door een inmiddels ge nomen regeringsmaatregel van meer uitgebreid karakter kon deze garantie echter weder wor den ingetrokken. EERSTE NOOD GELENIGD Het P" ►ionaal Rampenfonds huldigt hit beginsel: snelle hulp is dubbele hulp, maar is tevens van mening dat directe hulp verantwoord moet zijn. Over het algemeen blijkt thans, dat de eerste nood gelenigd is en dat directe verdere hulp op gro te schaal op dit ogenblik veelal niet verantwoord is te achten. De geredden die op hun haard steden zijn achtergebleven, zijn voorzien van de eerst noodzake lijke kleding en voeding, terwijl de geëvacueerden een liefdevolle behandeling genieten in hun nieuw tijdelijk verblijf. Hulpverlening in de vorm van verdere verstrekking of ver goeding van huisraad en woning inrichting is in het algemeen op dit ogenblik dan ook niet oppor tuun. Deze hulpverlening zal eerst in groot verband aan de orde komen wanneer de getrof fenen in hun woningen kunnen terugkeren. NOG GELD NODIG Uit het feit, dat dus thans geen directe hulp op grote schaal door het fonds kan worden gegeven en aan een groot deel van de reeds binnengekomen gelden geen onmiddellijke bestemming kan worden gegeven, mag der halve niet worden afgeleid, dat het Nationale Rampenfonds reeds over voldoende middelen beschikt om in de totale behoef te te voorzien. Hiermede zullen in later stadium uiteraard^ zeer grote bedragen zijn gemoeid. Het ongeluk op de Broekmolenweg In antwoord op de vragen van het a.r. raadslid de heer C. M. Eygenraam delen B. en W. van Rijswijk mede dat het optreden van de politieagent, die het ver lenen van hulp door de Delftse G.G.D. bij een ongeluk op Rijs- wijks grondgebied belemmerde, niet in alle opzichten verant woord was. Naar hun mening is het van het grootste belang dat er in voorkomende gevallen zo spoedig mogelijk hulp komt, door wie dan ook. Na besprekingen met de Delftse G.G.D. spreken zij de hoop uit dat voorvallen, als gemeld, niet meer zullen voorkomen. Van Woerden N.V. zestig jaar Zaterdag 14 Februari zal het zestig jaar geleden zijn. dat de heer J. C. van Woerden Sr al hier een groothandel in choco lade en suikerwerken vestigde. In het jaar 1937 werd deze zaak omgezet in de N.V. J. C. van Woerden en Zonen. Er kwamen diverse bijkantoren in ons land. De receptie welke was bepaald op Dinsdag 17 Februari, zal we gens de ramp, die ons land trof, niet doorgaan. Generaal Alons acht het niet gewenst aan giften beperkende voorwaardenn te verbinden. Gif ten met streng omschreven loca le of andere bestemmingen doen afbreuk aan het doel dat het Rampenfonds zich stelt: de hulp verlening in algemene zin, daar waar die hulp noodzakelijk is. Hoezeer het Rampenfonds de be reidheid tot helpen op prijs stelt, meent zij toch die beperkende voorwaarden niet onder alle standigheden in acht te kunnen nemen. WACHTEN MET ADOPTIE Ook wordt het, zoals door prins Bernhard reeds in een radio-toe spraak werd medegedeeld, in het huidige stadium beter geacht met het adopteren van getroffen ge meenten te wachten totdat om trent de noodzakelijkheid of wenselijkheid van zodanige adoptie een duidelijker inzicht zal zijn verkregen. BOOTDIENST DORDT NAAR KATSEVEER Met ingang van heden is met Zeeland een nieuwe verbinding tot stand gekomen. In overleg met de R.T.M. hebben de pro vinciale stoombootdiensten een tijdelijke bootdienst geopend tussen Katseveer en Dordrecht. Vertrektijden, die met het oog op eb en vloed bij benadering worden aangegeven, zijn als volgt vastgesteld: Katseveer, vertrek 7 uur, Zijpe vertrek 9 uur, aankomst Dordrecht 12 uur. Terug uit Dordrecht 13 uur, ver trek Zijpe 16 uur, aankomst Katseveer 18 uur. De dienst wordt uitgevoerd met de Willem I. De boot ligt in Dordrecht aan de Handelskade, waar een vaste ligplaats wordt vrijgehouden. Deze aanlegplaats is slechts tien minuten van het station en geeft dus een uitstekende ver binding met de trein naar Am sterdam. HONDERD „PREFABS" UIT NOORWEGEN? Volgens „Arbeiderbladett", het orgaan van de Noorse regerings partij, overweegt het Noorse mi nisterie voor stedelijke aange legenheden honderd geprefabri ceerde woningen naar de door de watersnood getroffen gebie den in Nederland te zenden. Het geschenk heeft volgens het blad een waarde van één a twee mil lioen gulden. Volgens het Noor se blad zouden de Nederlandse autoriteiten bereid zijn de gift te accepteren. De architect Hed- lund, een vertegenwoordiger van het Noorse ministerie van Woningbouw, zal heden naar ons land komen om van de auto riteiten hier te vernemen, welke huizentypen men wenst. De definitieve beslissing valt na zijn terugkeer in Noorwegen. Van het ministerie van Buiten landse Zaken vernemen wij na der, dat de heer Hedlund inder daad heden in ons land wordt verwacht. Over het aantal aan geboden „Prefab"-huizen, was noch op het ministerie noch op de Noorse legatie iets bekend. Honderd kilo kroten „deden" 2.104, Honderd kg. kroten, ten bate van het Rampenfonds aangebo den door de voorzitter van de groenteveiling te Opperdoes; zijn vanmorgen aldaar bij opbod verkocht voor in totaal 2104.—. Nog geen commissie voor de watersnood In de vergadering der Twee de Kamer heeft de voorzitter hedenmiddag meegedeeld, dat hij terugkomt op zijn voornemen om thans een voorstel te doen met betrekking tot de samen stelling van een commissie voor de watersnood. Hij zal a.s. Dins dag een desbetreffend voorstel doen. Filmstroken voor het Rampenfonds De stichting Centraal Projec tie-Instituut heeft filmstrips doen vervaardigen die 52 beel den bevatten van de watersnood 1953, in leica-formaat (24x26 mm.) en normaal formaat (18x 24 mm.). De strips worden, met een tekstboekje, tegen de normale prijs 5.in de handel ge bracht, ten bate van het Natio naal Rampenfonds. Een aantal dezer stroken is reeds naar het buitenland verzonden. RADIO-UITZENDING OVER BUITENLANDSE HULP Onder de titel „Bevriende na ties bieden de helpende hand" zal de N.C.R.V. hedenavond, in plaats van het programma „Vra gen aan voorbijgangers", een samenvattend beeld geven van de acties, die in het buitenland ten bate van de Nederlandse slachtoffers van de overstro mingsramp zijn en nog worden ondernomen. Het programma is in de hoofdsteden van twaalf Europese landen door Neder landers ter plaatse samenge steld. Het duurt ongeveer een. half uur. De uitzending geschiedt van 21.45 uur tot 22.15. VOOR BEROEP BEDANKT Ds W. L. Tukker, Ned. Herv. I GIFT VAN LADY DETERDING Lady L. Deterding te Parijs predikant alhier, heeft bedankt heeft ƒ25.000 overgemaakt aan voor een beroep naar Garderen. I het Rampenfonds. Amersfoort adopteert Middelharnis Meer dan achthonderd éva- cué's zijn in de afgelopen week in Amersfoort opgenomen. De meesten zijn afkomstig uit Zie- rikzee en omgeving. De Poly- normhal was herschapen in een enorm kledingmagazijn, waar de voorraad goederen, bijeenge bracht door de burgerij, geru briceerd was opgehangen. Uit Enschede en Hengelo en de Zweedse stad Joenkoeping arri veerden vrachtauto's met kost bare goederen voor de evacué's. De 'geldinzameling in de stad bracht 135.000 op. Daarenbo ven werd in de kerken j.l. Zon dag ƒ41.000 ingezameld. Een ploeg technische mensen van ge meentewerken herstelde een dijk tussen 's Gravendeel en Stnjen, tien motorboten ope reerden op Putten en Overflak- kee, 14.000 zandzakken, in Amersfoort verzameld, werden uitgeworpen boven Alblasser- dam en Tholen, stalruimte voor meer dan 200 runderen werd door boeren beschikbaar ge steld. Met Doetinchem en Delft zal Amersfoort Middelharnis en Oostflakkee adopteren. (Wij la ten deze mededeling geheel voor rekening van de Amers- foortse correspondent. Red.) De burgemeester van Amers foort is vandaag met de direc teur-gemeentewerken naar Mid delharnis gegaan om te overleg gen welke diensten kunnen wor den bewezen en welke goederen het eerst nodig zijn. Vier sche pen liggen gereed om uit te varen. Overstromingen in Indonesië Tengevolge van zware regens zijn Bantam en Rangkasbitoeng (West-Java) onder water gelo pen. De schade is nog niet be kend. Over de watersnood in Solo (midden-Java) meldt de corres pondent van Aneta, dat gevreesd wordt, dat de zware regens van de laatste dagen in Klaten en Wonogiri de nood nog zal doen toenemen. In de stad Solo steeg het water Dinsdag nog in de on dergelopen wijken. In een dorpje staat het water tot aan de daken van de huizen. In een ander dorp zijn de huizen zelfs overstroomd. In Modjo (aan de noordkust van midden-Java) heeft het wa ter de dijkranden genaderd en kan er élk ogenblik overheen slaan. Dinsdagnacht werden we derom 1000 personen geëva cueerd, waardoor het totaal aan tal evacue's thans is gestegen tot 7500. Er zijn nog meer rivieren bui ten de oevers getreden. Het regentschap Sragen (mid den-Java) is door bandjirs ge teisterd. Duizenden h.a. sawah zijn ondergelopen. Duitse handels delegatie naar Indonesië De Duitse handelsdelegatie, die in Djakarta besprekingen zal voeren over de mogelijkheden van uitbreiding van de handel tussen Duitsland en Indonesië, is Woensdagavond naar Djakar ta vertrokken. De delegatie staat onder leiding van dr Kurt Da niel. De duur van de onderhan delingen wordt van Duitse zijde geschat op 5 tot 6 weken. Het ligt in de bedoeling tot een nieuw handelsverdrag te komen. Het eerste accoord tussen beide lan den is reeds vorig jaar afgelo pen. Indonesië heeft bij deze be sprekingen, naar minister As- maun onlangs bij een bezoek aan Duitsland heeft aangekondigd, vooral belang bij het verkrijgen van aanzienlijke Duitse leverin gen die nodig zijn voor de uit breiding van het verkeersnet in Indonesië. Generaal-majoor William H. Arnold is tot bevelhebber der Amerikaanse bezettings-strijd- krachten in Oostenrijk benoemd. Hij volgt luitenant-generaal George Hays op, die in April a.s. met pensioen zal gaan. Ge neraal Arnold was tot nu toe hoofd van de Amerikaanse mili taire missie in Turkije. In de tweede wereldoorlog heeft hy aan vele acties van de „eilan- denstrijd" in de Stille Oceaan deelgenomen. DE rijwielpaden zouden weer eens een goede beurt krij gen. Het hout, dat met lange scheuten over de zandweg getjes was gegroeid werd weg gekapt, er werden kleine sloot jes gegraven voor de afwatering, en hier en daar moest een nieuw paaltje worden gezet. De weg werkers van de gemeente be ijverden zich om de zaak in orde te maken, zoals ze dat gewend zijn te doen. Langs de zandweg naar de Kremerskamp moesten de berkenstruiken worden opge- snoeid. ,,'t Is toch eigenlijk zonde," vond de opzichter, „dat die ber- ketakken maar zo worden weg gesneden. Er zit zoveel sap in, dat goed is voor de haargroei." Nu bevond zich onder de ploeg wegwerkers iemand, die naarstig in alle kranten alle advertenties las van haargroeimiddelen, want de hoogte van zijn voorhoofd nam van maand tot maand toe, en er zijn mensen die zich daar iets van aantrekken. Dit was zo iemand. bevond zich onder de ploeg wegwerkers iemand, die naar stig in alle kran ten alle adver tenties las van haargroeimidde len, want de hoogte van zijn voorhoofd nam van maand tot maand toe, en er zijn mensen die zich daar iets van aan trek ken. Dit was zo iemand. „Nooit van gehoord", zei hij, „dat berkensap goed voor het haar zou wezen". „Wat!" riep de opzichter in vertwijfeling uit, „heb je het dan nooit bij de kap per zien staan? Berkenwater, man, dat is je-van-het als je kaal begint te worden". De getroffene zag daarin een uitkomst voor de begroeiing van zijn schedel. Hij vroeg maar steeds meer inlichtingen, die de anderen grif bereid waren hem te geven. En toen de ploeg om vijf uur naar huis ging, had een van de berken een V-vormige inkeping. Daar Was met èen touw de zorgvuldig uitgespoel de blauw émaille-drinkkan van het slachtoffer onder vastgebon den. Vol hoop ging de man naar huis. Als dit hielp, zou hij een goedkoop middel hebben ge vonden. De volgende morgen bleek het kannetje boordevol. Het liep er bijna overheen. Hetgeen geen wonder is, als men weet dat enkelen van de collega's de vorige avond nog. laat in de weer waren geweest om er een meng sel van stroop, thee en slaolie in te gieten. Het resultaat was verbluf fend. De kaalhoofdige man nam vol verbazing het blauwe kan netje van de boom, voorzichtig, om geen druppel te morsen. Hij kee ker verzaligd naar. „Zou dat nou helpen?" riep hij. En toen de anderen aanmoedigend knikten, goot hy een flinke scheut van de kleverige massa over zijn hoofd en ging aan het wrijven. De mannen gingen aan het werk met gebogen hoofden, om LAATSTE BERICHTEN Militair omgekomen Tengevolge van- een auto-on geluk in de nabijheid van Ter- neuzen is op 10 Februari j.l. de dienstplichtig soldaat M. Blok, legemummer 31.08.06.033, inge deeld bij het regiment veldartil lerie „Prins Frederik" te Bergen op Zoom, om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de ge meente Vierpolders op het eiland Voorne. Hij was onge huwd. De heer Roolvink Kamerlid De Tweede Kamer heeft he denmiddag besloten tot toelating van de heer mr E. Roolvink (k.v.p.), die benoemd verklaard is tot lid der Kamer in de vaca ture ontstaan door het ontslag nemen van mejuffrouw dr De Waal. Nadat de heer Roolvink de voorgeschreven eden had afge legd en de voorzitter een geluk wens had uitgesproken, nam het nieuwe lid zijn plaats in. niet te laten zien hoe ze lach ten. Nu en dan zeiden ze steels dat het al begon te helpen, en dat er al meer haren te zien waren. „Lachen jullie maar", zei het slachtoffer, „ik laat me met tuk neme.n" De zon kwam echter hoger aan de hemel en het werd be hoorlijk warm. Vliegen, mug gen, wespen en ander gedierte voelden zich aangetrokken door het van stroop glimmende hoofd tussen de wegwerkers. De man kreeg er hoe langer hoe meer last van. Eerst schudde hij het hoofd, als een paard dat last heeft van vliegen. Later begon hij met de handen te zwaaien. En nog later stak hij het pikke- rig hoofd in een sloot, om de kleverige massa uit het restant van zijn haartooi te verwijde ren. Toen versprak een van de mannen zich in zijn enthou siasme, en zo is het uitgekomen. Het slachtoffer zag er de hu mor aanvankelijk niet van in. Hij tikte een van de lachers nogal danig op het hoofd. Dat is nu voor de rechter geweest, en het heeft hem een tientje boete gekost wegens mishande ling. De andere leden van de ploeg hadden een snipperdag genomen om de zitting bij te wonen. Na afloop gingen ze in de gang van het gerechtsgebouw onder elkaar met de pet rond. Het leverde net genoeg op om op de griffie de boete meteen te betalen. De Italiaanse kamer van afge vaardigden heeft de parlemen taire onschendbaarheid van de communistische afgevaardigde Maria Montagnana opgeheven, opdat hij vervolgd kan worden op beschuldiging van belediging van de paus en de rk. geestelijk heid. Montagnana een zwager van de communistische leider Togliatti,. zou in een artikel in het communistische blad „Ri- naseita" de paus hebben bele digd. Twee Zuidamerikaanse lucht vaartmaatschappijen hebben resp. vier en twee De Havilland straal-verkeersvliegtuigen van hét type Comet II besteld. BEURSOVERZICHT De plotselinge belangstelling voor Amsterdam Rubber blijkt gisteren toch nog de omzet ge stimuleerd te hebben, het totaal cijfer was ten minste ruim twee en een kwart millioen nominaal voor de aandelen. HVA en AKU gingen hierbij voorop met ieder 115.000, daarna volgde Am sterdam Rubber met 77.000. Veel animo heerste er vandaag niet en van specialiteiten was niets te bespeuren. Na een prijs houdende opening brokkelden de -noteringen een kleinigheid af, zodat in de meeste hoeken benéden het niveau van gisteren gesloten werd. De hausse in Exploratie is weer eens een eendags vlinder geble ken. De gisteren behaalde koerswinst van zeven punten werd tenminste teruggebracht tot twee punten, slotnotering 112. Vandaag werd zowel aan ta bakken als aan rubbers weder om enige aandacht besteed en bij opening waren koerswinsten van twee punten geen zeld zaamheid. In suikers heerste voortdurend aanbod, waarbij HVA drie punten en Vorsten landen één punt verloor. Be- soeki tabak werd lager geadvi seerd. In de internationale papieren zat vanmiddag weinig bewe ging. Olies en AKU's ruim één punt lager. Philips en Unielever nauwelijks prijshoudend. Ook de locale industrieën verloren een kleinigheid, evenals de scheepvaart afdeling. Amerika nen zo mogelijk nog stiller dan anders. Prolongatie 3 pet. ONVERANDERD DIVIDEND DE TWENTSCHE BANK Naar wij vernemen zal in de eerstvolgende algemene verga dering van aandeelhouders van de Twentsche Bank N.V. wor den voorgesteld over 1952 een dividend uit te keren van 9 pet., evenals vorig jaar.. Koers 11/2 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen Nederland 1947 i3'/,) 3 95;, Dollarlening 1947 3 94" Investeringscerlificaten 3 95H Ned. 1962-'64 z. belasting. faciliteit 3 96 Ned. Indië 1937 A 3 95 ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstell. Nat Handelsbank. Aand 111" Ned Handelmij C v. A 159" industriële Ondem. Alg.KunstzijdeUiueAand 167'/ Calvé-Delft C v. A 123'. Van Gelder Zonen Aand 159' Kon.Ned.Hoogovens CvA 157'. Ned. Kabelfabriek Aand 214 Philips Gem. Bez v.Aand Unilever C. v. A Wiltun.Feijenoord Aand MJJnbouwondernemingen Billiton 2e rubriek Aand Peiroleumondern. 185'/« Kon. Petr. Mij. Moeara Enim P M Aand Itub bei-ondernemingen AmsterdamRubber Aand. Bandar Rubber My Aand. Sum Rubber Cult. Scheep vaartmij. Holl.-Amerika Lijn Aand K.N.S.M Nat.Bez.v.Aand Kon. Paketvaart Aand Ned. Scheepv, Unie Aand. Suikerondernemingen Handelsver. A'dam Aand N.-Ind.SuikerUme Aand Ver Vorst.Cult.Mlj Aand Tabaksondernemingen Deli MijC. v. A. Senembah Mij. Aand. 314 138'/. 120'/. 128'/. 102'/. 86 19rt Koers 11/2 Diversen Muller Co. NatBez.v.A. 162V. NIET-ACT.OBLIGATIES Staatsleningen Denemarken 1938 4% 100V. Prov- en Gem. Leningen A dam 1948 (3'/iJ 3 97 Delft 1952 4'/.% Groningen 1952 I-II 4'/. 104". N,-Holl. IeLeningl938 3 9 Z.-Holl. 3e Lening '37 3 Bank. en Credletinstell. Bk.v.Ned.Gem,25-j. 4'/.% Bank v. Onr. Zaken'37 4 Hypotheekb. (pandbr.) Fries-Gron serie DE-VE 94'/. Rotterd Hyp.bank Gec. 13'/.) 3'/.% Westl, Hyp.b serie NO 3'/. Eerste Ned. Sch.verb. 13'/.) 3% Industriële Obligaties Alg. Kunstzijde Unie 3 Philips' dollaiiening '51 4 95'/. 102'/. Kon, Petr. 1950 N.-Ind.Sp leiening'37 3'/i 37". Premieleningen A'dam Olympialening 1 100.— 3 122", A'dam premielening 1951 100.2'/. 109 's-Gravenhage premie- lening 1952 1 2'/, 109'/» Idem 1952 II 2V> 107' R'dam Premiel. 19521 2'/, 105','. idem 1952 n 2'/, Ui':. Utrecht premiel. 1952 100.—) 2'/, 103A NIET.ACT. AANDELEN Bank. en Credletinstell. A'damsche Bank Aand. 1714/» 100'/. 102'/. lU'/t Rotterd. Belegg. Con.. sortium Aand. Emballagefabriek en en Houth. Aand. Hollandsche Beton Aand. Holl. Kunstz. Ind, Aand. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek Aand. Letterg. A'dam Aand. Lijm. en Gelatinefabriek C. v A Ned-Am Autob. Vredestein Aand. Schokbeton Aand Unilever 6 Cum. pref, Aand. A Ver. Blikfabrieken Aand. Vlissinger. Co's Katoenfabr. Aand Wyers' Ind.. Handels. onderneming Aand Elec.- en Gasmaatschapp. Overzeese Gas Mij. Nat bez v. Aand. Handelsondernemingen Borneo Sumatra Handelmij. Aand. Houthandel Pont Aand Internatlo Aand. Diversen Ned. My Walvischvaart Aand. Amer. Spoorwegen Baltimore Ohio C.v.A. Pennsylvania C.v.A. Canadian Pacific C.v.A Amerikaanse fondsen AnacondaC.v.A. Bethlehem Steel C.v.A Hudson Motor C.vA Nash Kelvinator C.v.A. Republic Steel C.v.A, Standard Brands C.vJV. Shell Union C.v.A, Tide WaterC.V.A. Koers Koers U/2 12/2 192»/» 192'/, 162'/. 162 208 208'/» 115'.': 117 176 1701 95 95 199 198 2051 150' .- 151'/. 136»/. 136»/. 97 96 130 129'/, 149»/. 149'/, 144 144 149'.', 148»/. 88H 88 H 110 110'/, 118 114 149 77'/, 147'/, 78»/, 22'/. 26'/, 22»/»" 32'/. 32H 41»/. 41H 52". 53A 16». 16A 23H 23'/, 44 45A 27 27'/. 22H 22"'!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4