r - j kunstenaars in actie voor ;ampen!onds Helpi de kunsi helpen DE VIJF REPRODUCTIES Over de vijf ■schilderijen, waarvan de reproducties gekocht kunnen worden en waarvan de opbrengst in de lade van het Nationale Rampenfonds zal vloeien, het volgende: Joh' Mulders stond „11 skip fan Sin- ternuteii' af (rechts boven). Het schil derij is gebaseerd op de oude, hier vrij onbekende, maar in Noord-Friesland zeer bekende overlevering van „il skip fan Sinternuten". Hel schip, dal in Jut land gebouwd moet zijn, was zo groot, dat er in de grote ra vier en in de fok- kera twee herbergen gevestigd waren. De kusken van Frankrijk en Engeland moesten met talk ingesmeerd wórden om het schip door het Kanaal te doen glijden. En die kusten zijn daardoor nog steeds wil Cor Reisma (rechts midden) werd kennelijk geïnspireerd door de Gelijke nis van de Goede Herder. Aan dit thema gaf hij op treffende wijze als achter grond het door watersnood geteisterde land. Jent je Popma (links midden) tekende de gelijkenis van de Barmhartige Sama ritaan. Uitgeplunderd en gewond ligt de reiziger aan de weg lussen Jeruzalem en Jericho terneer. Priester en Leviet gaan voorbij zonder hulp te bieden; de verachte Samaritaan neemt hem op en verzórgt hem met grote liefde. D'.clc Osinga (links onder) stond een tekening af van Bretagnc. waar de Kel ten van oudsher hun strijd mei de zee voeren en er. aan de kust wonen op hun door hagen en icalletjes afgepaalde lan den. Hij tekende er het rumaanse kerkje van St. Gildas de Rhuys in zijn typische Breiov.se omgeving. Boereh. iem yn de Wélden(onder) is de bijdrage van Bduke van der Sloot een weergave van de warme en haast Drentse atmosfeer van het beboste erf in de tijd van de hooioogst Onmiddellijk na de ramp deed het Boun fan Fryske Kunstners een beroep op zijn leden om hulp en steun voor de slachtoffers van de watersnood. Deze oproep vond zo'n grote weerklank onder de aangeslotenen zowel in Friesland als „om ütens" dat het Boun thans uitvoering kan geven aan zijn plannen. Hoewel ook ge dacht is aan weldadigheidsvoorstellingen en kerkconcerten, heeft het bestuur het passender geoordeeld de actie te beginnen op het gebied van de beeldende kunst, daartoe in staat gesteld door d ie schilders, tekenaars, etsers en beeldhouwers, die werkstukken schonken voor een te houden verkooptentoonstelling dan wel voor reproducties, welke ook buiten een tentoonstelling om aan de man gebracht zullen worden. Thans kan worden medegedeeld, dat, dank zij de medewerking van het Provin ciaal Bestuur cn zijn voorzitter, rar II. P. Linthorst Homan, Commissaris der Ko ningin, op Donderdag 19 dezer, des mid dags om 15 uur, in enige localiteitcn van het Provinciehuis door genoemde autori teit een verkooptentoonstelling zal wor den geopend van door liet Boun van zijn leden ontvangen schilderijen, etsen, teke ningen en beeldhouwwerken, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan het Nationaai Kampenfonds. De opening zal plaatsvinden in tegen woordigheid van een aantal genodigden, en het Boun hoopt, dat reeds op de eer ste dag een groot deel van de tentoonge stelde werken verkocht zal worden. De expositie blijft evenwel geopend tot en met Zaterdag 21 Februari, 17 uur, opdat naar men verwacht velen nog de gelegenheid te baat zullen willen nemen haar ie bezoeken en voor het goede doel een stuk aan te schaffen, waarmede zij de slachtoffers steunen en tevens 'olijk geven het persoonlijk offer der kunste naars le waarderen. Een waardevolle reproductie als tegenprestatie Maar er is meer. Door de medewerking van een aantal leden van het Boun, het district Leeuwarden van de Federatie van werkgeversorgauisatiëu in het Boekdruk- kersbedrijf in Friesland, zullen waarde volle, gesigneerde reproducties van een vijftal tekeningen in de handel worden gebracht, naar originelen van Joh. Mul ders. Dick Osinga, Jentsje Popma, Cor Reisma en Bauke van der Sloot. Van elk dezer reproducties in koper diepdruk papierformaat 75 bij 65 cm, drukformaat ongeveer 50 bij 60 cm wordt een beperkt aantal vervaardigd en in de handel gebracht tegen slechts f 25 per exemplaar. Men ontvangt hiervoor een exclusieve wandversiering. Onverhoopt onverkochte exemplaren zullen na de actie worden vernietigd. De dagbladen in Friesland belasten zich met de verkoop en verzending (in kokers) van de platen, terwijl in de volgende etalages te Leeuwarden de reproducties te bezichtigen zullen zijn: Antiquariaat A. C. Beeling en Zn, Nieu- westad Noordzijde; Kunsthandel Sanders, St. Jacobslraat; de Noord-Nederlandse Boekhandel, Voorstreek; Boekhandel De Tille, Wirdumerdijk; Boekhandel R. van der Velde, Nieuwestad Zuidzijde; Boek handel De Arbeiderspers, Tweebaksmarkt. U kunt de reproducties hetzij van elke prent één exemplaar, hetzij van een bepaalde prent één of meer exemplaren bestellen bij de administratie van dit blad door storting of overschrijving van het benodigde bedrag op onze giroreke ning nr 18418 of door toezending van een postwissel, terwijl men de platen ook aan het bureau van dit blad tegen contante betaling kan afhalen. Van harte hopen wij, dat zowel de tentoonstelling als deze repro ductie-actie mag slagen. Het is voor onze kunstenaars, zoals be kend, een weinig florissante tijd. Des te groter waarde heeft hun geste ten bate van de getroffenen. Toont U allen de betekenis hier van te beseffen: bezoekt de ten toonstelling, koopt de uitgestalde werken, bestelt de reproducties! ,;,v.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2