Minister Algera neemt verantwoordelijkheid voor herstel der dijken op zich De Sowjet-Unie breekt met Israel Ds C. v.d. Woude over de Synodebesluiten van Rotterdam ('52) Herstel en wederopbouw geteisterde gebieden Studiecommissie voor afsluiting der zeegaten Van onze parlementaire redacteur Hoewel de Regering heeft besloten :het herstel van de hoofd- en buiten waterke ringen voor haar rekening te nemen hoopt. Minister Algera zo spoedig mogelijk be voegdheden te delegeren aan lagere publiekrechtelijke lichamen. Dit is een nationale rsmp, Een centrale verantwoordingsplicht is dus noodzakelijk. „Ik zal de verant woordelijkheid voor het dijkherstel tegenover de volksvertegenwoordiging op mij ne men. Dat zeg ik niet uit zelfoverschatting, maar het is mijn plicht. In de komende noodwet zal daarom aan de Minister van Verkeer en Waterstaat toezicht worden ge geven op de werkzaamheden van de waterschappen, die geer. verantwoordingsplicht kennen", zo zeide Minister Algera en zijn woorden maakten indruk op de Kamer, die deze zeer goede speech met grote belangstelling volgde. De noodwet, waarover in de Regeringsnota werd gesproken, zal uiteraard slechts voor een bepaalde tijd gelden. De regeling van de delegatie zal op dezelfde manier in werking treden als de wet De bewindsman had grote waardering voor hel werk van de waterschappen. Toch meende hij dat de Prov. Besturen moeten nagaan of het niet mogelijk is de organisatie van de waterschappen zo te veranderen dat er grotere een heden komen. Het creëren van een financiële verhouding tussen Rijk en waterschap pen noemde hij van groot belang. Toch belastingverlaging voor bedrijfsleven In November van het vorig jaar heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat reeds opdracht aan Rijkswaterstaat gegeven om het moeilijke probleem van de afsluiting der zeearmen te bestuderen. Het werk is reeds begonnen. Er is echter alle aanlei ding om nu een beroep te doen op enkele topdeskundigen om hun grote kennis in dienst van het vaderland te stellen. De di- recteurgeneraal van de Rijkswaterstaat, iv. Maris, zal voorzitter van deze commissie zijn. -Prof. Thijsse zal op verzoek van de Minister binnenkort uit Amerika naar Ne derland terugkeren om aan de bestudering mee te werken. Hij is de grote man van Walcheren. Dit probleem zal een centraal punt in mijn beleid zijn. vervolgde Minister Algera in zijn zakelijke.en moedige rede. Het. rapport van de commissie zal openbaar gemaakt wordne, omdat een volkszaak in in het openbaai- behandeld dient te worden. Een uitvoering van dit gigantische plan zal tientallen jaren vergen. Daarom is het noodzakelijk om te overwe gen welke overbruggingsmaatregelen ge troffen kunnen worden. Minister Algera dacht aan, het aanleggen van terpen niet zo kostbaar die als vluchtheuvels kun nen dienen. Het alarmeringssysteem zal verbeterd moeten worden, evenals hel waarschuwingssysteem op de Noordzee ge perfectioneerd wordt. De eerste maatrege len daarvoor zijn reeds genomen. Ook wordt nagegaan of geen verandering gebracht, moet worden in de berichtgeving van hel K. N. M. I. Het maakt thans bekend dat er „hoogwater"' of ..gevaarlijk hoogwater" op komst is. Dit laatste komt uiterst zelden voor en daarom maakt-dit bericht niet vol doende indruk op de bevolking. Er wordt gedacht aan een nieuw criterium, bijv. zeer gevaarlijk hoogwater of alarmerend hoog water. De beheerders van de buitendijken zijn waakzaam geweest, maar -zin konden tie .-grote ramp-niet ker-en.-Op sommige-plaat sen heeft men echter teveel vertrouwd op de binnendijken. Dat is begrijpelijk, want generaties lang hebben zij het gehouden. Het is- gebleken dat in enkele gevallen de bevolking achter'de binnendijken niet ge waarschuwd is voor de ernst van de si tuatie. Daarom is het noodzakelijk dat in het vervolg op ruime schaal gealarmeerd zal worden. Het feit, dat de dijken van binnenuit zijn aangetast, noemde Minister Algra een ernstig verschijnsel- Overwogen Wordt of geen bijzondere voorzieningen getroffen moeten worden Dezè ramp heeft aange toond. dat de binnendijken nog een be langrijke functie vervullen. Met goedkeu ring van de provincie zijn in sommige ge vallen enkele van deze dijken verlaagd of omgeploegd. Ook aan dit punt zal in de toekomst aandacht besteed moeten wor den. Wat de bunkers in de duinen betreft, deze leveren in het algemeen geen gevaar voor de zeewerende functie van de duinen op. De samenwerking tussen het Rijk en de lagere publiekrechtelijke lichamen bij het herstel van de dijken is voortreffelijk. Het Rijk beschikt gelukkig over grote hoeveel heden rijshout. Voorzichtig en deskundig zal het hakken van dit belangrijk mate riaal dienen te geschieden, maar import en toepassing van andere materialen is mogelijk. ..Wie kan keren de hand des Heren?" Al deze maatregelen en uitwerking van de -vijf punten in de Regering somde de Minister op. De Kamer was er enthou siast over. Zij gaven aan het debat een concrete inhoud. Maar de bewindsman deed dit niet dan nadat hij eerste een uit voerig overzicht had gegeven van de oor zaak van de ramp. Op aangrijpende wijze vertelde hij van het opzettende water. En zijn conclusie luidde: „Wie kan keren de hand des Heren?" Kan de mens alle risi co's vermijden? Kan hij de natuurkracht van wind en water keren? De Minister geloofde het niet, al was hij er van over tuigd dat we in menselijke zin alles moe ten doen om het zover te krijgen. De te genmaatregelen zullen op wetenschappe lijke wijze genomen moeten worden. Met een zekere gerustheid zag de be windsman het komende springtij op de zestiende Februari tegemoet. Wanneer er geen bijzondere storm komt, zal het hoog Water niets bijzonders zijn. Het zal lager zijn dan reeds na 1 Febr. is voorgekomen. Positie van het Rampenfonds Minister-president Drees, die als eerste sprak, besteedde' na de vele vragen uit de Kamer grote aandacht aan de positie van het Rampenfonds. Dit is een particuliere in stelling, waarin de regering een drietal •vertegenwoordigers heeft zitten. Het is de opvatting vari de regering, dat we staan voor een gemeenschapstaak, maar dat wil nog niet zeggen, dat de hulp uitsluitend een staatstaak zal moeten zijn. Het was voor de premier nog niet mogelijk een juiste af bakening tussen de taak van de Staat en het fonds te geven. Maar het Rampenfonds moet zelf weten wat het doet. Het lenigt in de eerste plaats directe "nood. Als'het echter Watersnood-commissie De Tweede Kamer heeft besloten een tijdelijke Watersnoodcommissie in te stellen. De samenstelling daarvan zal zeer binnenkort bekend worden maakt, een bepaalde tak van zorg wil betalen, kan de regering met zeggen, dat dit niet mag. Op verzoek van het fonds zal de rijksac- countantdienst worden ingeschakeld om de boeken te controleren. Het voordeel van dit fonds is zijn particulier karakter. Het Rijk moet altijd handelen naar vaste regelen en trachten consequent te zijn. Het Ram penfonds kan bijspringen en daarom is een blijvende offervaardigheid van de bevolking van groot belang. Financieringsplan Ken concreet financieringsplan is nog niet opgesteld. Daarvoor heeft de tjjd ont broken en is de omvang van de buiten landse hulp nog niet voldoende duidelijk. Het staal vast. dat er oen beroep op de tegenwaarde-rekening gedaan zal worden. De ramp zal. aldus minister Drees, onge twijfeld van invloed zijn op de plannen voor belastingverlaging. Het Kabinet 7,011 juist gisteren de laatste hand aan die plannen hebben gelegd. Belastingmaatregelen om het bedrijfsleven te ontwikkelen blijven ech ter noodzakelijk. Maar met alle plannen kunnen doorgang vinden. De leden, zo ver volgde de lieer Drees, die nu zo aandrin gen op een integrale schadevergoeding aan de slachtoffers, -die royaal willen zjjn, moe ten zich daarvan bewust zijn. Onder „zeer vergaand voorbehoud" schat de regering de totale kosten van de ramp op één milliard gulden. Een bedrag, dat eensgezindheid van lange duur vergt, maar dat niet totaal ver nietigend is. In de toekomst zal de organisatie van de Bescherming Bevolking van grote bete kenis. kunnen zijn. De. organisatie was nog •niet-geheel- yoltpokk-Is-dtt'••hal-' geval. dan behoren ..inpeilijkhedeit met berichtgeving en alarmering tot het verleden. De waarde van do helicopters is eerst in Korea gebleken. Zij zullen in het defensieapparaat worden opgenomen. Na tuurlijk'Krijgt Nederland nooit het aantal bijeen, dat nu ingezet is. Het is echter niet uitgesloten dat de Verenigde Staten ons een aantal blijvend beschikbaar stellen. Dr. Drees gaf een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden op de rampzondag Er dient nagegaan te worden of er geen maatregelen getroffen moeten worden om Kijk naar Ch ma De communist Gortzak stak de lof trompet over communistisch China. DU nieuwe regiem heeft aan alle- wa tersnood een einde gemaakt. Dat is in teressant. zo repliceerde minister Al-, gera. ..Kom eens 'oij me praten, mijn heer Gortzak, want de moeilijkheden in China waren veel groter dan het sluiten der zeegaten, hier". Wij zou den dat dan in één jaar voprelkaar kunnen hebben, want het communis tisch regiem is nog niet oud in China Misschien hebben de communisten daar de sloiphase voltooid. Het is nau welijks te geloven, maar het kan, zo vervolgde de bewindsman laconiek. De voorbereidingen zijn dan onder het oude regiem getroffen. Een Neder lands ingenieur heeft zich daarbij zeer verdienstelijk gemaakt. En deze inge nieur is aangetrokken in de commissie die de afsluiting van de zeegaten gaat bestuderen Verslagen keerde de heer Gortzak naar zijn bankje terug. V_ de waakzaamheid op de Zondag te verho gen. Verschillende ministers en diensthoof den waren echter direct in de weer. Ver kenningsvliegtuigen en boten zijn uit gestuurd. Het is te betreuren, dat. nochtans de positie van Schouwen en Duiveland' niet onmiddel lijk duidelijk werd. maar de centrale leiding treft hiervoor geen verwijt. De communisten Twee dagen heeft de Kamer vergaderd, zonder dat er politiek spel gespeeld werd. De constructieve fracties stonden schouder aan schouder, zoals nu het het gehele volk eendrachtig is om de nood te lenigen. De communisten stoorden zich niet aan deze re gel. Het Atlantisch Pact was de schuld van alles en de Regering heeft de bevolking met opzet laten verdrinken. Minister-president Drees kan tegen deze agitators op. „Dit keer hebben de „Heren" zich vergist in de mo gelijkheid van hun propaganda". Ons volk slikt dit niet. Door deze acties met voor beelden werd dit aangetoond hebben zij in eigen kring een tegenstelling gemaakt tus sen leiders en massa. M"tie van dankbaarheid De zeven voorzitters 'van de constructie ve fracties ondertekenden een motie - inge diend door dc heer Romme waarin dank werd gebracht ,.aan alle bevriende regerin gen en volken van Nederland voor de ster kende steun, die het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen". In deze motie werd gesproken over ..de stroom van naastenliefde en saamhorigheid die van over de grenzen als een openbaring van volke rengemeenschap lot ons is gekomen De communisten, die zo gescholden haddc» de Amerikaanse en Duitse hulp, stonden nu voor een moeilijke puzzle; Voorstemmen Niet graag. Het zou in strijd zijn met hun redevoeringen. Tegenstemmen Het zou een .slechte indruk maken op het volk. Zij ko zen onder protesttoch maar de eerste- •oplossing" en zo ging deze' zeer' bijzondere motie z.h.sl. onder de hamer van voorzit ter Kortennorst door, Een communistische motie werd uiteraard verworpen. Zo kwam een eind aan dit debat, waarin de nieuwe Minister van Verkeer en Water staat de hoofdrol op voortreffelijke wijze vervulde. Een wijze, die de indruk gaf. dat hij al zijn krachten zal inspannen om de dijken zo snel mogelijk te dichten en de nood te lenigen. Het was reeds duidelijk, dat zijn passage in de regeringsnota de meest positieve van alle was. Communistische betogingen in Tel Aviv Minister Wysjinsky heeft de Israëlische gezant te Moskou medegedeeld, dat dc Sowjet-Unie besloten heeft haar gezant schap in Tel Aviv te sluiten. Hij verzocht de Israëlische legatie Moskou onverwijld te verlaten. De verbreking van de diplomatieke be trekkingen- volgt op de bom-ontploffing, welke Maandag j.l. in de Sowjetrussische legatie te Tel Aviv heeft plaats gehad, waardoor een deel van het gebouw ernstig werd beschadigd en drie personen ver wondingen opliepen, o.w- de echtgenote van de Russische gezant. De regering van Israël heeft dc aanslag veroordeeld en schadevergoeding beloofd. Er zijn vele personen gearresteerd, o.w. leden van anti-communistische organisa ties- In een officiële verklaring van ..Tass" wordt gezegd, dat de bomontploffing ken nelijk met medeweten van de Israëlische politie tot stand is gebracht. De verkla ringen en verontschuldigingen van Israels president worden aldus het Sow jet persbureau gelogenstraft door talloze bewijzen van rechtstreekse deelneming van vertegenwoordigers van de Israëlische regering aan de haatcampagne tegen de regering van de Sowjet-Unie en aan het. aanzetten tot vijandige handelingen tegen de Sowjet-Unie. De Russische verklaring wijst op het provocerend karakter van de aanslag, dat zou blijken niet alleen uit de inhoud van artikelen in de Israëlische pers .doch ook uit redevoeringen in het Israëlische par lement van leden van de regering en ver tegenwoordigers der heersende partijen. In het bijzonder wordt een rede genoemd van de minister van buitenlandse zaken Mosje Sjaret, „die openlijk tot vijandige daden tegen de Sowjet-Unie aanzette." Deze rede werd op 10 Jan, uitgesproken. „De terroristische daad, die op 9 Febr. werd gepleegd, bewijst, dat de elemen taire voorwaarden voor een normale di plomatieke werkzaamheid van de Rus sische diplomatieke vertegenwoordigers in Israel ontbreken," aldus de Russische ver klaring. Botsingen in Tel Aviv In de straten van Tel Aviv zijn commu- nistisehe demonstranten slaags geraakt met voorbijgangers. Er. zijn- talrijke ge wonden. De politie moest van de gummi stok gebruik maken. Het publiek dwong op een gegeven moment de leiders der communistische betoging van de vracht auto's te klimmen, van waar ze de me nigte hadden toegeSproken, Daarna volgde een reeks van gevechten, De demonstran ten wisten de Sowjet-legalie te bereiken, waar ze door de gezant werden ontvangen Zij verzekerden hem, dat de vriendschap tussen Israel en de Sowjet-Unie „zal blij ven groeien, totdat Israel deel zal uit maken van een vrije en gelukkige wereld." Toen de betogers het gebouw verlieten, werden zij door de menigte met. kreten als „verraders" begroet. Hier en daar hieven communisten juichkreten aan. Dc kosten van de werkzaamheden der Britse regering voor de kroning van Koningin Elizabeth op 2 Juni a.s. zullen tegen het einde van Maart bijna 4 millioen gulden bedragen (het meeste is bestemd voor Westminster Abbey en het oprich ten van tribunes langs de route van de stoet). Friese Geref. Ouderlingen conferentie Prof. dr Polman: „De Belijdenis in de Crisis" In de Noorderkerk te Leeuwarden werd gister de jaarlijkse Friese ouderlingen- conferentie gehouden. Ds C. v. d. Woudeliet, in de morgenvergadering de voor naamste besluiten van de Gen, Synode van Rotterdam (1952) de revue passet en. Prof. dr Ai D. R. Polman sprak des namiddags over „De belijdenis in de crisis Voorzitter S C dc Groot van Minnertsga memoreerde in zijn openingswoord de ramp. die ons land heeft getroffen en het feit. dat het 25 jaar geleden is (1928), dat de eerste ouderlingenconfcrentie te Leeuwarden werd gehouden, waarop ook over belangrijke Synode-besluiten werd g esproken (Assen 1926). De opkomst was goed. Verscheidene predikanten woonden de vergadering bij. Gedurende de zittingen van de Gen. Synode van Rotterdam (drie maanden lang) zijn ongeveer 450 punten aan de orde geweest. Een belangrijk besluit was het bijna zonder discussie aannemen van de Nieuwe Bijbelvertaling. Het gebruik werd gelaten in de vrijheid der Kerken. Deputaten zullen voorts onder ogen zien een herziening der 16e eeuwse liturgische geschriften (men denkt aan nieuwe spel ling en spraakgebruik in moderne zin). Naast het bestaande Avondmaalsfofmu- lier zal gestreefd worden naar een ver korte editie in de 2e Avondmaalsdienst. Geen algemene herziening der belijdenis geschriften wordt overwogen, daar deze het gemeenschappelijk bezit zijn van on derscheidene kerken. Terwijl de voorstel len tot uitbreiding der Gezangen in han den werden gesteld van daartoe benoem de Deputaten, heeft de Synode nog geen beslissing genomen inzake de Psalmbe rijming. Ze is bereid tot interkerkelijk overleg in deze kwestie. T.a.v. de liturgie in haar geheel achtten Deputaten vier vormen van eredienst gewenst. De 'Synode bepaalde de vorm van de 'ene liturgie met enige speling. Kerkrcgcring De arbeid tot herziening der K.O. zal worden voortgezet. Een gewichtig besluit was voorts, dat aan de vrouwen het ac tief stemrecht werd verleend. Op de Sy node van Arnhem (1930) .werd de vraag: „Eist de Schrift vrouwen-kiesrecht?" ont kennend beantwoord. Nu is de vraag ge steld: ..Gebiedt de Schrift het Vrouwen kiesrecht?" Er waren geen genoegzame gronden aanwezig om hen dit recht te onthouden, hoewel het overtuigend be wijs, dat de Schrift vrouwenkiesrecht eist niet is geleverd. Dc invoering is echter niet verplichtend. Veel hangt ook af van de landstreek, hét progressieve dan wel conservatieve karakter der bevolking. Geen gratie voor de Rosenbergs Eisenhower motiveert zijn beslissing President Eisenhower heeft geweigerd gratie te verlenen aan hét echtpaar Ethel en Julius Rosenberg, die in Maart 1951 op beschuldiging van het verradenvan atoomgeheimen aan -de Saw-jet-Unie, zijn \er dood veroordeeld. De terechtstelling is nu bepaald op Maandag 16. Febr. a.s. Tegen de tenuitvoerlegging van het doodvonnis is in vele landen, vooral van communistische zijde, een uitgebreide campagne gevoerd. In een door het Witte Huis uitgegeven verklaring zegt de president o.m.: „De aard van de misdaad, waaraan de Rosen bergs schuldig zijn bevonden, is veel ern stiger dan het doden van een medeburger: het gaal hier om het moedwillig verraden van een gehele natie, hetgeen zeer goed de dood van vele, vele duizenden onschul dige burgers tengevolge zou kunnen heb ben. Door hun daad hebben deze twee per sonen in feite de zaak van de vrijheid verraden, waarvoor op dit ogenblik vrije mensen strijden en sterven President Eisenhower zegt verder, dat een zorgvuldige bestudering van de zaak hem de overtuiging heeft gegeven, dat aan de Rosenbergs „volledig recht is ge schied." ..Er zijn noch nieuwe bewijzen, noch verzachtende omstandigheden aan het licht gekomen, die een wijziging van het vonnis zouden- rechtvaardigen". Duits-Arabischc besprekingen opgeschort De onderhandelingen te Cairo tussen de Westduitse delegatie en de landen van de Arabische Liga zijn opgeschort. De de legatie zal thans geen bezoek brengen aan de hoofdsteden van de Arabische lan den, Zij keert direct naar Bonn terug 0111 Adenauer verslag uit te brengen. In regeringskringen te Bonn toont men zich verbolgen over het feil, dat de Egyp tische regering parallel met de onderhan delingen met de Westduitse economische delegatie handelsbesprekingen voert mét een Oostduitse economische afvaardiging. Premier Naguib's eis tot het ongedaan maken van de schade-vergoeding met Israël en zijn verwijt, dat de Westduitse aanbiedingen onvoldoende zijn, hebben in Bonn-een zeer ongunstige indruk gewekt. Een snel herstel zal worden bevorderd Betrouwbare gegevens over de omvang van de schade aan gehouwen zfjn nog niet voorhanden. Thans zijn deze ook niet te verkrijgen; het wachten is op het droog vallen van geïnundeerde gebieden. Veel zal afhangen van de weersomstandigheden in de komende weken. Ongetwijfeld zal er veel herstelbare schade zijn. Er bestaat geen vrees, dat de te verwach ten werkzaamheden het apparaat van het mipisterie bovenmatig zullen belasten. Aangezien de overstroomde polders suc cessievelijk droog zullen komen, zal niet ai het wederopbouwwerk tegelijk behoeven te worden aangepakt; het zal zich over een langere tijd kunnen uitstrekken. Thans is de verwachting gewettigd dat de technische en administratieve taken met betrekking tot de wetleropbouwarbeid in de getroffen gebieden in hoofdzaak plaat selijk zullen kunnen, worden .aangevat en uitgevoerd- Daartoe zal in vele gevallen versterking van de. plaatselijke en/of regio nale apparatuur noodzakelijk zijn; waai nodig zullen de directies van de wederop bouw in de provincies de nodige bijstand verlenen. In de betrokken gebieden zullen uiter aard niet zodanige beperkingen ten aan; van dc bouwbedrijvigheid gelden, dat her stel en wederopbouw daardoor zullen wor den belemmerd. Voor het noodhcrslel zal de grootst mo gelijke hulp van rijkswege worden ver leend Het streven is er op gericht om door een zo eenvoudig mogelijke en vlot v kende schaderegeling een snel herstel te bevorderen. Over dc male van schadeloos stelling en de- wijze, waarop deze zal wqr clen verleend, zullen 7.0 spoedig mogelijk'de nodige mededelingen volgen. Een.ander punt, dat tot een beslissing is gebracht, zo vervolgde ds Van der Woude, is dat van het tuchtrecht der meerdere vergaderingen. De bevoegdhe den van deze laatste dienen niet minder dan die van de kerkeraad te worden ge ëerbiedigd. Ofschoon de discussie meer malen bewogen was, is de - eenheid der Kerk op dit punt bewaard gebleven. Verder is de positie der diakenen in kerkelijke vergaderingen nader geregeld (afvaardiging zolang en wanneer er za ken zijn die de dienst der barmhartigheid raken Geen eenstemmig oordeel (12 leden hadden ernstige bezwaren) werd bereikt met betrekking tot het subsidie-vraagstuk. De Synode achtte overheidssubsidie ge oorloofd, opdat het werk onder de massa- jeugd voortgang hebbe. Het is niet aan vaardbaar, indien voorwaarden worden gesteld, die de zelfstandigheid en het ka rakter der kerk aantasten. Inzake de voorgestelde wijziging van art. 36 N.G.B. zal overleg worden gepleegd inet 11 andere kerkgroepen. Verhouding tot andere kerken Deputaten voor de eenheid onder de Geref. beiijders hebben weinig zegen op hun werk. De Synode der Chr. Geref. Kerken ging niet verder dan correspon dentie in engere zin (uitwisseling der stukken). De oecumenische contacten zijn weinig. Tegen de Wereldraad zijn bezwaren in gebracht. Uit vreès voor ongewenste te genstellingen in de Kerken, werd de af stand-tot de I.C.C.C. bewaard. Krachtige steun zal worden verleend aan de Geref, Oecum. Synode, die dit jaar in Edinburgh zal worden gehouden. Op een vierde ver zoek tot samenwerking met de Gereform. Kerken (art. 31 K.O.) werd geen ant woord ontvangen. (Uit persverslagen blijkt, dat het voor kennisgeving werd aangenomen). Het kerkelijk conflict werkt nog na. De argumenten der be zwaarden zijn echter zo goed als uitge put. De vervangingsformule is niet ingetrok ken. Zij zal alleen worden herroepen, als zij met Schrift of belijdenis in strijd is. Zij zal terzijde gesteld kunnen worden, als de redenen, die tot haar ontstaan.ge leid hebben, zijn vervallen. Op dit referaat volgde een uitvoerige bespreking. De belijdenis in de crisis Pr.Qf. Polman ging ;na hoe -de nieuwe koers, in de. N. H. Kerk staat t.o.v. de be lijdenis. De Hervormde beschouwing in de Nieuwe Kerkorde aanvaardt wat door Karl Barth over dit vraagstuk wordt ge schreven. Bij Barth overheersendaarbij drie gedachten. Dé belijdenis is z.i. een gezaghebbend commentaar (dus een feil bare verklaring) op de bijbel, waartegen over ieder zich heeft te verantwoorden, al blijft hij vrij. Want 't Woord van God is alleen bindend, gezaghebbend. Cand. in de theologie ondertekenen de belofte in heel hun ambtelijke arbeid te zullen lopen „in deze weg van het Kerke lijk belijden" (d.i. getrouwheid aan de koers van de belijdenis). De belijdenis moet, zo zegt Barth, dy namisch, actueel zijn. Zij moet leven, de taal-van het heden spreken Anders wordt ze een historische akte. Daarom heeft de Herv. Kerk een fundament van een nieu we belijdenis gecomponeerd. Barth verzet zich zeer sterk tegen elke kerkrechtelijke binding en met hem de N. H. Kerk. De nieuwe koers bewijst, dat de kerk tucht wil oefenen (art. i0: „de Kerk weert wat haar belijden weer spreekt"). zij het over 10 jaar. Maar èr zal geen tucht.worden geoefend over bijv. de Verbondsbes-chouwing. Neen, zij Wordt geoefend als iemand de fundamenten van de kérk ondergraaft, in zijn leven bewijst geen Christen te zijn (dan gaat hij recht streeks in tegen de w e g van het be lijden). Men verwijt de Gereformeerden, dat zij zijn weggezakt in een wettisch lega lisme. De binding is te nauw toegesnoerd: dit leidt tot voortdurende scheuringen. De Ned. Herv. Kerk roept de Geref. Kerk toe haar standpunt te wijzigen Argumentatie van liet „geschei den leven" der Geref. Kerken Ons antwoord, aldus vervolgde prof. Polman zijn betoog, is allereerst, dat de belijdenis niet is een commentaar, maar een repetitie van de bijbel. Ze is norm, omdat zij uit de Heilige Schrift is ge nomen. In Barth's tweede argument (dynami sche, actuele belijdenis) zit veel wat ons toespreekt. Spr. zou van harte een poging toestemmen om de belijdenis opnieuw te vertolken, zodat ze onze jeugd aanspreekt. Echter hier schuilt achter Barth's be schouwing ovei; 't Woord van God. De Bijbel is voor hem het feilbaar getuigenis van de Goddelijke openbaring, geschreven door mensen met beperkte blik. Waarheid is z.i. wat God op een bepaald moment tot Zijn volk te zeggen heeft. Daarom kan er volgens Barth geen som van vaststaan de waarheden zijn, de belijdenis is voort durend in beweging. Dc Geref. visie is: wat eenmaal met 't Woord van God over eenstemt. blijft en is altijd norm. T a.v. de binding is het ook onmogelijk toe te geven, aldus prof. Polman. Er is een voortdurende strijd tussen de ware en de valse kerk. Daarom hebben wij bevei liging, binding (kerkrechtelijke binding aan dé belijdenis) nodig. Het is een nood toestand, maar heilzaam. Wij moeten al tijd zó binden, dat we ieder zijn bezwaren laten zeggen als daarin volgens de be zwaarde net Woord Gods spreekt. Wij zijn in onze belijdenis niet gebonden aan elite aanhaling van.de Bijbel. In cie discussie .gaf spr. nog nadere toe- 1 lichting.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2