CHRISTELIIK NATIONAAL DAGBLAD H.M. de Koningin per helicopter naar de noodgebieden Evacuatie thans vrijwel voltooid Het Nationaal Rampenfonds thans f34 miiiioen rijk JFriesrl] ÜDaflblaö Franse en Nederlandse militairen hebben de verbinding lussen Halsteren en Steenbergen in het overstroomde gebied rondom Bergen op Zoom be steld, door het aanbrengen van zandzakken op de overspoelde weg. De ge neraal J, G. Warringa maakte Dinsdag een inspectietocht in deze gebieden. We zien hem hier (op de voorgrond) op.de uit zandzakken bestaande weg. Achter hem overste A. R. H Piiie, commandant van de troepen, die hulp verleenden in dit gebied. Rechts: een door Franse genietroepen aangelegde Baileybrug. Van deze brug af wordt zand gestort in de gaten, welke in de weg zijn geslagen, Wanneer 'n gat is gedicht, wordt de brug weer verplaatst De Koningin onderhield zich op straat met de bewoners van Zierikzee Het was op 18 Augustus 1950, dat H. M de Koningin een bezoek aan de gemeente St. Annaland bracht. Uit alle huizen wapperden toen de vlaggen. Hon derden mensen juichten en zwaaiden en iedereen was blij de Landsvrouwe op St. Annaland te zien, Na bijna drie jaar werd het opnieuw een onvergetelijke dag voor deze gemeente, zij het onder wel heel andere omstandigheden. Om 12 uur zou Koningin Juliana zich van de toestand in St. Annaland op de hoogte komen stellen. Het werd echter kwart voor drie eer een helicopter met de hoge gast aan boord op het schoolplein landde. N'ü wapperden er geen honderden vlaggen uit de huizen, slechts die éne, clie nog juist voor de aankomst van Hare Majesteit uit de toren kon worden gestoken, moest hetzelfde vertolken als de honderden dundoeken op 18 Augustus 1950. DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 O Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- red,), Ir L. Èringa en E. B. Folkertsma. Directie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaux: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 509S: Dir. en Adm. 5088 Bijkantoren: Sneck, tel. 2821; Dokkum, tel. 354; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs £1,82 per maand. Giro 1S41S. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Waarschuwing T n ons nummer van Dinsdag is dooi een grafiek duidelijk gemaakt, dat bij de stormvloed van 1 Februari hel water op verschillende plaalsen, mei name in Harlingen, veel hoger is ge slegen dan ooit, voor zover bekend, hel geval is geweesl. En nu komt natuurlijk daardoor klem mender dan ooit aan de orde de vraag, of wij over voldoende alarmering be schikken. liet is bekend, dal in den namiddag van 31 Januari hel K.N.M.I. te De Bill gewaarschuwd heeft voor hoog water. Naar wij menen, is daarbij speciaal het Zuidwesten van ons land genoemd. Maar dat is natuurlijk maar het begin. Wat gebeurt er iu zulke gevallen ver der? Toen in het Engelse Lagerhuis de kwestie van de waarschuwingen aan de orde kwam, zei de betrokken Minister: Dit land is zo gelukkig geweest, dal v i> in tientallen van jaren geen zware o\ci stromiugsrampen hebben gehad. En zo is het te verklaren, dal er geen waar schuwingssysteem was. Achteraf bleek echter, dal de Minis ter zich ten opzichte van één gebied had vergist. Daar was wèi een waarschu wingssysteem. Het beli eft de oevers van de Theems stroomafwaarts van Londen. De mond van de Theems is een aeslua- rium, evenals b.v. de Westersch'èlde. Nu leert de ervaring, dat het verschil tussen ebbe en vloed in zulk een aestuarium groter is, naarmate men die per landinwaarts gaat. Volgens Beekman bedraagt het normale verschil tussen hoog- en laagwater te Westkapelle 3.25 mte Vlissingen 3.81 m: te Terueuzen 3.33 m en bij Killand-Bath 4.39 m. Op de Theems heeft men hetzelfde verschijnsel. En daarom was er aan de Theems een waarschuwingssysteem. Een perfect systeem. Er is op een bepaald punt, bij Southend Pier, een peilschaal, en daarbij is dag en nacht een wacht geplaatst. Wanneer de vloed een bepaald punt bereikt, dan geeft hij een waar schuwing door naar de politie, die zorgt voor verdere alarmering. Maar als deze man op wacht in slaap zou vallen of bij de peilschaal zou weglopen, dan wordt er tóch gealarmeerd. Want wan neer de vloed een bepaald punt heeft bereikt, dan treedt er op de peilschaal een automatische waarschuwing in wer king, en beginnen er op de politie bureaus zoemers te brommen. Wanneer de autoriteiten het daarna nodig oor- deleu. wordt de bevolking gewaar schuwd. Daarvoor is het. hele te alar meren gebied in blokken ingedeeld. Men zou zo zeggen: dat is perfect in orde. Maar wie zo redeneert, die kent de ■moeilijkheden van hel vraagstuk niet. Laten we direct meer eens twee geval len onderscheiden. Geval A. De vloed is het laatste uur nog slechts langzaam geslegen en ver wacht mag worden, dat het hoogste punt vrijwel bereikt is. Op het moment, dat het dangel-level, dat is het punt, waarop het alarm wordt gegeven, is be reikt, laat het zich aanzien, dat de stij ging niet verder zal gaan. Over een half uur, een uur misschien, zal liet al te merken zijn, dat hel critieke stadium voorbij is. Geval B. De vloed komt met onge kende kracht en snelheid opzetten, hel gevaarlijke punt wordt bereikt, maar de storm zwelt aan en het is le ver wachten, dal de vloed nog wel drie uren met toenemende hevigheid zijn aanval zal voortzetten. In beide gevallen treedt op een be paald moment het waarschuwings systeem in werking, maar het eerste geval ligt volstrekt, anders dan liet tweede. En dat verschil kan alleen wor den geconstateerd en beoordeeld door den man, die niet de hele situatie op de hoogte is, die de weerkaarten en hoogwatermeidingeu voor zich heeft en die op grond daarvan probeert een voor spelling te maken. Loopt het met een sisser af? Wordt dit héél gevaarlijk? Maar ook daarmee zijn de moeilijk heden uiet alle geschilderd. Van bevoegde zijde is meegedeeld, dat het bij Harlingen een ogenbiik heeft gespannen. Daar is het water dan ook bijzonder hoog geweest. Véél hoger dan liet peil, waarop het eerste gevaar ont staat. Maar het heeft betrekkelijk kort geduurd, doordat de storm hier veel korter duurde dan in het Zuiden. Stel nu, dat de autoriteiten een groot alarm hadden gemaakt, overal in liet Weslen van Friesland de klokken had den laten luiden en sirenes hadden la ten loeien in den nacht, en er was daar na niets gebeurd? Zou men niet zeg gen. dat het hoogst onverantwoordelijk is, Zulk een paniek Ie verwekken om niets? Wij willen daarmee maar zeg gen, dat het kiezen van het moment, waarop gewaarschuwd moet worden, een heel delicaat punt is. En het vol automatische systeem, waarmee men aan de Theems blijkbaar een begin heeft gemaakt, is geen bevredigend systeem. Het gezelschap begaf zich naar de na bijgelegen Rode Kruispost, welke in een school is ondergebracht. Hier wenste Hare Majesteit even rustig de situatie te bespreken. De in dit lokaal aanwezige Rode Kruishelpsters werden ook alle aan de Koningin voorgesteld. Verheugd was H. M. over de bevestiging van de burge meester, dat in St Annaland geen men senlevens te betreuren waren. De burge meester zette de ontwikkeling van de rampspoedige pacht uiteen. Dijkgraaf Bierens en de heer Kant van de Rijkswaterstaat gaven een uiteenzet ting van de situatie van het ogenblik,, voor zover het de dijken van de St. Anna- landse waterkering betrof. Vervolgens onderhield Hare Majesteit zich nog enige tijd met de Franse afge vaardigden, die door de burgemeester van Mantes naar het getroffen gebied waren gestuurd om in die gemeenten, welke het dringendst hulp behoeven, de helpende hand te bieden. H. M. was door deze Franse bijstand zeer getroffen en verzocht beide heren de burgemeester en bevolking van Man tes voor dit spontaan medeleven dank te zeggen. Daarna vertrok H. M. met burge meester Bouwense per auto naar Sint Maartensdijk. Op Sckouwen-Duïveland Eerder op de dag had H. M. de Ko ningin een bezoek gebracht aan Schou- wen-Duiveland. Zij arriveerde om één uur in de haven van Zierikzee, met een rijkspolitieboot uit Bergen op Zoom, Geheel haar leeftocht De Raad van Arbeid te Maastricht ontving gisteren een brief van een weduwe uit Talheim in Duitsland, met het verzoek om het bedrag van haar weduwenrente over één maand door de Rijksverzekeringsbank te laten inhouden ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood ramp in Nederland. Deze Duitse weduwe schreef, diep getroffen te zijn door de natuurramp in Neder land. Door jarenlang verblijf in ons land voelde zij zich innig verbon den met het Nederlandse volk. Al hoewel zij voor haar levensonder houd aangewezen is op de haar toe gekende rente, wil zij toch mee helpen om de nood der slachtoffers I te lenigen. Gister hebben wij er op gewezen, dat wij er niet op zijn ingesteld, dat onze normale, moderne communicatiemidde len plotseling uitvallen. Daardoor wist men omtrent Schouwen eerst heel laat de waarheid. Het artikel van vandaag dient om aan te wijzen, hoe moeilijk het is, een systeem te vinden om de mensen, die gevaar lopen, op de juiste wijze en op hel juiste mordent te waar schuwen. Na een bezoek aan het Rooms-Katho- lieke ziekenhuis te Zierikzee, waar de Koningin sprak met de moeder-overste, begaf zij zich naar de trouwzaal van het stadhuis, waar men haar voorstelde aan kolonel Van Waning, commandant van de maritieme strijdkrachten op Schouwen. Deze roemde het werk van de Yerseker en Urker vissers, speciaal van schipper Schot, die 400 a 500 mensen gered heeft. De Koningin heeft vervolgens Zierik zee bezichtigd en zich op straat met ver scheidene omstanders onderhouden. Van Zierikzee uit is zij per helicopter naar Brouwershaven vertrokken. Daarna heeft zij St. Annaland, St. Maartensdijk, Scher- penisse en St. Philipsland bezocht. Prins Bcrnhard spreekt voor de B.B.C. en de A.F.N. De B.B.C. zal morgen een toespraak van Prins Bernhard uitzenden. De Prins spreekt daarin over de nationale ramp in ons land en richt zich tot de door de overstromingsramp in Engeland getrof fenen. Ook voor het „American Forces Network"' in Duitsland is een toespraak van de Prins opgenomen. De minister van binnenlandse zaken maakt bekend dat de regeling van het dooi de bevolking wederbelrekkcn van dc ont ruimde gebieden in handen is gelegd van de commissarissen der Koningin in de noodgebieden. De desbetreffende commis sarissen is verzocht, in ieder geval van mo gelijke terugkeer algemene bekendheid te geven. Zolang voor een gemeente deze al gemene bekendheid nog niet heeft plaats gevonden, is wederbevolking niet toege staan. Evacué's in eigen milieu. In het Land van Heusden en Altena werken de gemalen weer De directeur van de technische dienst van het Land van Heusden en Altena heeft het verheugende bericht, dat vanmiddag om 13.30 begonnen kon worden met het wegmalen van het water d.m.v. drie buitengemalen. De gaten in de dijken zijn nu voorlopig ge dicht. Binnendijk bij Bruinisse wordt gedicht Met de voorbereidingen tot het dichten van de gaten in de zgn. Oude Dijk, de slaperdijk tussen Bruinisse en Oosterland. op Schouwen-Duiveland, heeft de Gront- mij een aanvang gemaakt. Wanneer de gaten in deze binnendijk dicht zijn, val len de 800 ha. grote polder en het dorp Bruinisse droog. Dit dorp kwam niet on der water door het breken van de bui tendijken. doch door het breken van deze binnendijk, waardoor het water, nadat het twaalf uur eerder de nabij gelegen polder Oosterland was binnengestroomd, ook de polder Bruinisse blank zette. sen te huisvesten in eigen sfeer en milieu, zijn bij de nu lot stand gekomen evacuaties enkele, correcties noodzakelijk gebleken. Men probeert thans niet alleen zo veel mo gelijk de protestantse gezinnen bij protes tanten onder te brengen, doch men zal te vens trachten om gezinnen die in in niet eigen milieu zijn gehuisvest, te plaatsen in een meer voor hen passende omgeving. Bovendien zullen enkele gemeenten, die relatief een te groot aantal evacué's hebben opgenomen, worden ontlast om de verhou dingen recht te trekken. 48ste Jaargang No. 36 ^Yiaticnaal j Den Haag giro 9575 J j Hulp via de E.Y.C. van achter het „ijzeren gordijn" Het secretariaat van de Eenheids Vak centrale ontving, naar het ons bericht, „van het secretariaat van het Wereld Vak verbond te Wenen de mededeling dat het Wereld Vakverbond besloten heeft al zijn aangesloten organisaties op te wekken een grote inzameling te houden ten bate van dc slachtoffers van de watersnood in Nederland. liet W.V.V. telt tachtig miiiioen leden, w.o. de vakverbonden van de Sowjet-Unie, China, Tjecho-Slowakije, Hongarije, Bul garije, Roemenië, Polen, Korea, Albanië, Frankrijk, Italië, de Duitse democratische republiek, Indonesië c.a. landen. Als eerste blijk van solidariteit wordt door het W.V.V. aan de Eenheids Vakcen trale een bedrag van vijf miiiioen Franse francs overgemaakt. Deze gelden en nog in te zameien gel den en huisraad, kleding, landbouwge reedschappen en dergelijke gebruiksarti kelen zijn bestemd voor de minst draag- krachtigen onder de slachtoffers van de watersnood". Desgevraagd deelde men ons nader mee. dat afdracht aan het Nationaal Ram penfonds niet zeker is. Ds kans is groot dat de E.V.C. zelf dat bedrag verdeelt". Waar mensen wonen kan men thans in Zeeland telefoneren Op alle plaatsen in Zeeland en West- Brabant waar mensen wonen is thans weer een telefoonverbinding, doch de schade aan het telegraaf- en telefoonnet loopt volgens deskundigen in de millioe- nen. Soms is de verbinding nog provi sorisch via een mobilofoon, hier en daar liggen noodkabels, maar zoals de toestand thans is, kan men overal contact krijgen met de rest van Nederland en als het moet ook met het buitenland. Stand werving Bescherming Bevolking Toen op 26 Januari j.l. de werving van vrijwilligers voor de bescherming bevol king in de provincies Noord-Brabant, Lim burg en Overijssel één week aan de gang was, kon gemeld worden, dat in deze drie provincies zich in totaal 16.027 personen bereid hadden verklaard dienst te doen in de B .B. Dit aantal is sindsdien met ongeveer 7000 gestegen, zodat in de genoemde drie pro vincies ruim 23.000 vrijwilligers beschik baar zijn. Vooral in de provincie Overijssel zijn de resultaten van de werving zeer gun stig Kon bij de eerste opgave voor deze provincie gemeld worden, dat het aantal benodigde vrijwilligers in de A-gemeente voor 37 c/o was bereikt, op het ogenblik bedraagt dit percentage reeds 64. Amb°nnezen helpen mee- Uit tal van Ambonese woonoorden is een spontane reactie gekomen om te hulp te snellen bij de watersnood in Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden alsmede in West- Brabant. Aanmeldingen van vrijwilligers kwamen binnen o.m. uit de kampen Marum, Coehoorn, Eysden, Piasmolen, Pietersberg, Zwaluwenberg, Heythuizen en Gennep. Vooral de kampbewoners van de woonoor den in Zeeland hebben zich kranig geweerd. De Ambonnezen, die in de loop van de vorige week verder werkten in dienst van een aannemer voor de Rijkswaterstaat te Vlissingen. en die thans in ploegen van 25 man onder een eigen commandant elkaar aflossen, stonden hun loon f 25 per week per man af aan het Nationaal Rampenfonds. Am- bennezen werkzaam bij de N.V Kon. Mij D Schelde te Vlissingen slaan één dag van hun loon af voor hetzelfde fonds. De sterkte van de hulpgroepen neemt af, omdat velen ziek worden en tegen de zwa re werkzaamheden niet zijn opgewassen on der de voor hen wel zeer slechte omstandig heden. Vergoeding vervoer te land en te water De Minister van Verkeer en Water staat heeft een regeling getroffen voor vergoeding van het vervoer te land en te water in de rampgebieden. Deze rege ling bevat bijzonderheden over de wijze, waarop rekeningen kunnen ingediend en vereffend bij de Rijksverkeersinspectie, de bevrachtingscommissarissen, de bur gemeesters en de evacuatie-commissaris sen. Als onderdeel van het rijksevacuatie centrum voor Noord-Brabant is een com missie ingesteld ter behartiging van de kerkelijke aangelegenheden van de eva cuatie. Deze commissie wordt gevormd door vertegenwoordigers van de Hervorm de, Gereformeerde en Katholieke gezind ten. Uitgaande van het standpunt, dat de beste wijze van evacueren is, om de men- Thunder jet-straaljager verongelukt Gistermiddag is een Thunderjet-straalja ger van de vliegbasis Volkel bij het vlieg- "veld Gütersloh, gelegen ten Noorden van Pa- derborn (Duitsland) verongelukt, waarbij de 23-jarige sergeant-vlieger H Th. H. J. San ders uit Nijmegen het leven verloor. Wederbevolking noodgebieden in handen van Commissarissen der Koningin De evacuatie der noodgebieden kan thans vrijwel als voltooid worden beschouwd. Alleen uil Zierikzee zijn nog een 500-tal vrijwillige evacué's le verwachten. Het Is zelfs niet uitgesloten, dat dit aantal nog enigszins zal worden verhoogd. De zaak is hier zo, dat thans niet meer wordt aangedrongen op een verplichte ontruiming van Zierikzee. De aandacht begint zich al meer te richten op de revacuatie, waarvan er reeds een aantal zij het spaarzame gevallen zijn. In dit verband kunnen we Mole naarsgraaf en Breskensgraaf noemen, waarheen reeds bewoners zijn teruggekeerd. In de eerstvolgende dagen zal het wel bij spaarzame gvallcn van herbevolking blij ven. Zo zal in de meeste gevallen wel de springvloed van 16 Februari worden afge wacht en in andere een verdere dichting der dijken. Tot gisteravond was er bij het Nationaal Rampenfonds in totaal ruim 34 miiiioen bin nengekomen, Eergisteren was de stand ruim ƒ31 miiiioen. Het wordt misschien een beetje droog om ai de initiatieven voor hulp en opbrengsten van inzamelingen le ver melden en toch wagen we het er op. De lijst is niet meer zo lang. log zwaai" getroffen Heusden f20.000, Oi\d- Beijerland f60.000 (f8,50 per hoofd) Te Arnhem is de stand thans 1855.375 en de stand bij de provincie Limburg is f815.800 Kamper heeft de f 100.000 bereikt. Waal- wïjkse schoenfabrikanten gaven f50.000 tot f 60.000 De gemeente Maartensdijk be sloot f 100.000 af te staan van haar reserve en Tholen te adopteren Het personeel van De Gruyter te Den Bosch schonk f25.000, ds directie voegde daar f50.000 bij De Cal- tex petroleum Mij schenk f 1C0.00Ö Onder officieren van „Ons Belang" gaven f3.000 De Nederlandse Jeugdgemeenschap f35.000. Een straatcollecte In ons aller Oeteldonk, Den Bosch, bracht f42.000 op. De collectes in de R.K. en Prot Chr. kerken haalden de 0.000 eri bij banken werd nog f 50.000 ge stort. St Michielsgestel offerde bii een col lecte f 9000. Rosmalen f 4000, Druncn f 12.000, Elshout f2511 en Waspik f5200. De collecte in de Ned. Herv. kerken te Den Haag heeft totaal f 50.510.62 opgeleverd Gouda heeft aan allerlei inzamelingen ruim f 150.000 bij eengebracht Delfzijl 68-000, het in de oor- MÊtobêm

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1