Dit woord van burgemeester Kalff geldt in Heiloo nu meer dan ooit Naar nieuive verbroedering in kleine gemeenschap Zal Camperduin komend seizoen klaar zijni Iu Heiloo opgericht: R.K. Bond voor Bejaarden Oude Niedorp trekt f 2500.- uit voor rampgebied Pagina 7 Seit einig, einig, einigl HEILOO De rampzalige eerste Februari heeft in Heiloo aanleiding gegeven lot betreurenswaardige mis verstanden en verwijten lussen burgemeester J. Kalff en de raad. Men heeft hierover in onze editie van Zaterdag uitvoerig hunnen lezen. De kwestie heeft door ontactisch optreden van enkele raadsleden van P.v.d.A. en V.V.D. in de rumoerige vergadering van Vrijdag j.l. groter vor men aangenomen, dan nodig was geweest. Men had in het algemeen moeten beseffendat de nationale rampdag een dag van bijzondere verbroedering had moeten zijn ook in Heiloo. Ook en juist onder die personen, van wie- krachtens hun speciale taak verwacht moest wordendal zij zich als eerste van de kleine gemeenschap, die Heiloo is, zouden inzetten, om anderen hun hulp aan te bieden. Wij beschouiven hel als onze plicht, deze kwestie tot op haar juiste proporties terug te brengen en daarmee te bereiken, dat ook de kwaadsprekerij binnenskamers wordt ingeperkt. De burgemeester wordt op de eerste plaats verweten, dat hij zich niet tijdig op de hoogte heeft gesteld van de omvang, die de ramp heeft aangenomen. Men zegt dat van hem, de burgemeester, verwacht had mogen worden, dat hen zich terdege zou hebben ge oriënteerd. Wij kunnen dit onderschrijven. Practisch was het zo. dat iedereen in Nederland aan de radio zat en wie dat niet deed, hoorde van anderen wel, welke ramp Neder land had getroffen. Hij, die in Overheid is gesteld, behoorde net zoveel te weten als zijn onderge schikten. Daar staat tegenover, dat over de Radio herhaaldelijk is gezegd, dat de berichtgeving dermate verwarrend was, dat ze ker op Zondag 1 Febr. met geen mogelijkheid kon worden gezegd, welk een omvang de ramp had aangenomen. Eerst veel later was men zover. Men kan de burge meester niet verwijten, dat hij des morgens de rg,dio niet heeft aangezet. En het is te verklaren, (dat is nog iets anders dan „goed keuren"), dat de burgemeester zich dus niet heeft kunnen reali seren, dat de overstromingen zo geweldig zouden zijn, als in de loop van de Zondag langzaam dui delijk werd. Heeft de burgemees ter een fout gemaakt, dan is die hier pas begonnen. Burgemeester Kalff heeft zich wel gerealiseerd, dat er hulp geboden moest wor den, doch voorzover hem de om vang van de- watersnood bekend was, heeft hij gemeend, de maat regelen daartoe wel tot de vol gende dag te kunnen uitstellen.' mede ook. omdat het Rode Kruis daartoe al het initiatief had ge nomen. Het tweede verwijt aan de bur gemeester is, dat hij „niet op zijn post is gebleven'. De heer Bolten had gezegd, als doodgewoon raadslid niet te hebben durven weggaan. De burgemeester heeft des middags een tocht langs het strand gemaakt. Ook dit kunnen wij onderschrijven. Wanneer de burgemeester zich op de hoogte had gesteld, zou daaruit hebben moeten volgen, dat hij voor zijn gemeentenaren bereikbaar zou zijn geweest, om eventuele maat regelen te nemen, 't Een grijpt in het ander. Nu de burgemeester dus niet volledig op de hoogte was. was het voor hemzelf duide lijk, dal hij heen kon gaan Op de rampzalige Zondag heeft het bestuur van het Rode Kruis het initiatief genomen tot een bij eenkomst van verschillende inge zetenen, waarbij ook de beide wethouders tegenwoordig waren. Hel Rode Kruis had in de mid daguren reeds verschillende maat regelen genomen en een voorlopig program" voor hulpverlening, o.a. een colecte, opgesteld. De burgemeester heeft deze ver gadering gedurende tien minuten bezocht. Hij heeft toen gezegd, deze bijeenkomst overbodig te achten ómdat hét Rode Kruis reeds voor een en ander had zorg gedragen. Een reeds gemaakte afspraak elders dwong hem deze vergadering te verlaten. Onder de nood der omstandigheden had het verstandiger geweest, zo de bur gemeester deze afspraak had ge- I annuleerd. Dat de burgemeester de vergadering op stel en sprong veriiet, was de derde grief, die wij eveneens ten volle onder schrijven. In tijden van nood heeft de burgerij de burgervader gaarne in haar midden. Van hem verwacht zij leiding. De heer Bolten, voorzitter van de K.V.P. raadsfractie heeft Woensdag 4 Februari om een spoedeisende raadsvergadering gevraagd, met het doel, daarin een crediet tot hulpverlening te verstrekken. Deze aanvrage bij de burgemeester geschiedde telefo nisch, De burgemeester heeft op dit verzoek toen niet willen in gaan. Want op een vergadering van burgemeesters in Alkmaar was besloten, het initiatief tot hulpverlening met van de hoof den der gemeenten te laten uit gaan, Tevens mag men bekend veronderstellen, dat burgemees ter Kalff het standpunt huldigt, in gevallen als deze, aan het par ticulier initiatief voorrang te ver lenen boven ingrijpen van de overheid. Men kan hierover van mening verschillen. Overheid en particulier initiatief dienden hier gelijktijdig samen te gaan. Hul digt een burgemeester een ander standpunt, dan heeft men dit te respecteren. Dat wil niet zeggen, dat men dan van een burgemees ter kan gaan vertellen, dat hij niets over heeft voor de getroffe nen.... Dan is alleen de wijze van hulpverlening in discussie. Later is de burgemeester accoord gegaan met de algemeen voorge stelde wijze van hulpverlening, om vanwege de gemeente een be drag van f 25.000,beschikbaar te stellen. De burgemeester heeft de heer Bolten een voor deze onbevredi gend antwoord gegeven, waarmee de heer Bolten onmogelijk accoord kon gaan. En terecht. De heer Bolten heeft toen, volgens het Reglement van Orde. zes hand tekeningen van raadsleden ver zameld en de burgemeester schriftelijk tot het bijeenroepen van de raad gedwongen. Burgemeester Kalff heeft toege geven dat het beter geweest ware, die raadsvergadering onmiddellijk op verzoek van de heer Bolten te beleggen afgezien van het feit, dat de f 25.000.zonder be zwaar ook een week later gevo teerd hadden kunnen worden,' ook nu is er nog geen definitieve bestemming voor, al heeft men dan het plan tot adoptie vaneen bepaalde getroffen streek in het grote verband van Noord Hollands Noorder Kwartier. Men wilde nu eenmaal direct handelen. Hoewel men dus mag constateren, dat de burgemeester een tactische fout heeft gemaakt,is het niet meer dan billijk, clementie te gebrui ken ten opzichte van de gedrags lijn, volgens welke hij zijn eigen standpunt in feite heeft willen verdedigen. Men kan het iemand toch wel vergeven, als hij-*eens- spanning ontactisch handelt en.r minder vriendelijk lijkt dan gewenst wa re geweest. Zonder fout van de een is vergeving door de ander niet mogelijk en het is een kos telijk goed, een ander schuld te kunnen kwijtschelden.... Vóór de raadsvergadering had de fractie van de K.V.P. voorge steld, deze kwestie binnenskamers af te doen; binnenskamers de bur gemeester ter verantwoording te roepen. Dit voorstel werd door andere raadsfracties niet overge nomen. Dit valt te betreuren. Het elegante voorstel van de K.V.P. had erkenning verdiend. De hou ding, die de K.V.P. heeft willen aannemen, was ook de enig juiste, want men moet niet vergeten, dat men het Gezag, dat door de burgemeester wordt vertegen woordigd. in de openbaarheid naar beneden haalt en daarmee tevens onverdiend smaad aandoet aan de persoon van die vertegen woordiger. Formeel had men er het recht toe. Het was in dit ge val niet elegant, van dit recht gebruik te maken. Want er waren vele vraagpunten, die in een loyaal gesprek hadden kunnen worden opgelost, Men wist toen nog niet precies, waarom de bur gemeester zo en niet anders ge handeld had. De openbare raadsvergadering op zichzelf was een staaltje van ergerlijke dorpspolemiek, met de gebruikelijke vloedgolf van woorden en nog eens woorden,.. Om een burgemeester, wiens handelwijze men niet begrijpt en becritiseert. al of niet terecht, voor deserteur uit te maken, is hoogst onparlementair, om niet le zeggen, onfatsoenlijk. Woorden als ..piet snot" dienen in een openbare raadsvergadering niet te worden gebezigd. De heer de Jager (VVD) heeft gezegd: „Er zijn militairen we gens plichtsverzuim gedegra deerd. U bent ernstig in gebreke gebleven, bij het vervullen van uw plicht." De heer Olivier (P.v.d.A.) heeft gezegd: „U had aan het Hoofd moeten staan. Ik ben in 's Gravendeel geweest, waar verteld wordt, hoe een man. die zich probeerde te oht- trekken aan zijn plicht, door de bevolking werd doodgeranseld." Alsof zij de burgemeester met dergelijke lieden op één lijn wil den stellen. Dat gaat te ver. Men moet deze kwestie niet op blazen. Men moet deze laten voor wat ze is: een interpretatie van waarden en acties en plichten, zoals die door het ogenblik kon den worden opgelegd. waarbij men die van de burgemeester hoogstens aan de kant van het ongelijk kan stellen. Met deze openlijke aanval heeft men de burgemeester getroffen in zijn persoon en daardoor in zijn ge zin.... Kan men zeggen, dat hij dat eraan verdiend heeft? (Men denke hier aan het Evangelie woord: Wie zonder zonden is. werpe de eerste steen. Alle lie den. die in het openbaar vergel ding vroegen, verdwenen schoor voetend De burgemeester was dermate getroffen, dat hii geen verantwoordelijkheid kon dragen voor de verdediging, die hii tijdens het openbaar debat heeft gevoerd. Men mag er even min aan twijfelen, dat hii de woorden van deernis met de slachtoffers, waarmee hij de ver gadering opende, niet heeft ge meend. alsof men een doorge brande schavuit hardop heeft ho ren huichelen. Tenslotte mag men ook om clementie vragen voor de raadsleden, die zich op dergelijke wiize hebben geuit, omdat ook zij in spanning heb ben geleefd, om wat er in 't Zuid westen van ons land gebeurd is en men zich in ogenblikken van „spanning en verontwaardiging niet geheel in de hand heeft. Donderdagavond komt de Raad in Comité bijeen. Vrijdagavond in openbare vergadering. Wij zouden willen besluiten met de woorden, die de burge meester in de eerste Raad van 1952 gebruikt heeft: „Seit einig, einig. einig." Eaat men, nu de handelwijze van de burgemeester in feite geen enkel onheil heeft opgeleverd (achteraf bezien, maar ook bij voorbaat niet. omdat, toen deze kwestie begon te spelen, reeds kon worden aangenomen, dat de Nooi-dhollandse dijken en duinen het zouden houden) be grip tonen voor de psychologi sche achtergrond van 's mensen daden en handelingen, nu in deze verwarrelde, chaotische en verhevigde week de gehele Ne derlandse bevolking wat buiten zichzelf werd gebracht. G. P. Drie leden van de staf van de Sovjet-ambassadeur te Tel Aviv werden gewond bij een zware ontploffing, welke plaats vond in de Russische Avibassade in het hartje van Tel Aviv. Deze aanslag, welke werd gepleegd door leden van een Israëlische terroristische organisatie, is door de regering van Israël streng afgekeurd. Deze radiografisch overgebrachte foto toont de ravage, welke door de ontploffing werd aangericht. 22 personen gaven zich als lid op HEILOO - Op initiatief van de Raad van Overleg is gister middag op een bijeenkomst van ouden van dagen in het. N.K.J.B.-gebouw besloten tot oprichting van een afdeling Heiloo van de R.K. Bond v. Bejaarden en Gepensionneer- den. In het voorlopig bestuur hebben zitting genomen de lieren D. F. C. van den Heuvel (oud-burgemeester van UrsemL. Denneman en P. J. Kuipers. 22 personen hebben zich reeds als lid laten inschrijven. Met het be stuur van de R.V.O. zullen de eerste activiteiten worden gevoerd, daarna zullen de ouden van dagen hun boontjes zelf moeten doppen. Op deze bijeenkomst waren aanwezig de voorzitter van de Diocesane Bond en secretaris van de Landelijke Federatie, de heer W. J. Heselaars uit Amsterdam, wethouder J. Schuyt, de voorzit ter van de K.A.B. de heer Bolten, de G.A. kapelaan J. Groenendijk, terwijl de heer P. Kraakman de vergadering praesideerdé. Ook de Z.E. Heer Pastoor gaf van zijn belangstelling blijk. K.A.B. gaf subsidie. De heer Kraakman maakte be kend, dat voor het eerste jaar van verschillende zijden subsidie wordt gegeven. De K.A.B. stelt f 125.— beschikbaar, de Bouw vakarbeidersbond „St. Joseph" f 25.de R.K. Metaalbewerkers- bond f 5.— en de KABO f 15.—. Het N.K.J.B.-bestuur is bereid gevonden tegen een huur van f 2.50 per week hilar zaal voor de Ouden van Dagen af te staan. Foor verwarming zal -worden zorggedragen. De leden kunnen zich volop amuséren met biljar ten. sjoelbak, kaarten, dammen, schaken, etc.. tenvijl zij van tijd tot tijd op de hoogte zullen wór den gesteld van de sociale pro- blemen en. belangen, voor zover dat hun aangaat. Dhr Hesemans vertelde, dat ons land 867.000 bejaarden en gepen- sionneerden telt, waarbij niet gerekend zijn de 160.000 van Rijk en Gemeente etc: Er staan dus ongeveer 1.000.000, mensen buiten het productie-proces. Zeven iaar geleden werden zij voor het eerst georganiseerd in neutrale bonden. In West-Brabant, nl. te Breda, is de eerste katholieke afdeling van de R.K. Bond gesticht, welke bond met medewerking van de K.A.B. en vertegenwoordigers van stands- Rioleringskwestie ec°e m«r btTpwwadaihde "gel meente géén subsidie behoorde te rkrkO'f lnwt geven aan de R. K. militaire te- l-IlcUlo rf huizen. Hij vond het voor de ouders zeer geruststellend te we- OUDE NIEDORP. Burge- ten dal hun zoons in een derge- meester Kalb die in zijn begroe-lijk tehuis komen, tingswoord (ut de raadsleden voor "far volgens burgemeester zijn I militaire tehuizen louter een aan- de eerste openbare zitting van gelegenheid van het particulier 1953 de verschrikkelijke overstro- initiatief. Als er aanvullende hulp mingsramp van 1 Februari relê-1 nodig is dient het Rijk. dat ook veerde, toonde aan de hand van de jongens oproept, die te geven. En weth. Zoonen vond dat een gegevens van het C.B.S. aan. van gemecnte niet moet ontaarden welk een geweldige omvang deze in een instelling die alleen maar ramp was. Bij de St. Elisabeths-1 subsidies geeft. Conform besloten. Wel werd goedgevonden dat de onderwijsvereniging van dc L.T.B. f25.krijgt voor een leerling die do landboüwwinterschool te Hoorn bezoekt. Oude kwestie opgelost. Met het door de raad prompt goedgekeurde voorstel om dc riolering te 't Veld te verlengen tot voorbi,j perceel Hocbc, op voorwaarde dat het R. K. Kerk bestuur f 100.en de heer Raas f 50.betaalt, is eindelijk en ten lange leste een oude kwestie op gelost die veel stof in- zowel als buiten de raadszaal heeft opge worpen. De heer Stadegaart mocht ver nemen dat het niet duurder is voor de gemeente, omdat de heren Hoebe en Mirek bereid zijn om voor het dempen van de sloot zorg le dragen èn omdat uit een nieuwe begroting bleek dat het riool geen f 800 doch f 300. moest kosten. Dc heer Stadegaart constateerde eens temeer dat nie mand te oud is om te leren. Fel werd er gedebatteerd over de voorgestelde verordening voor de winkelsluiting. Over het voor stel om dé winkels open te hou den op Tweede Pinksterdag en Dinsdag daarop volgende en Maandag cn Dinsdag na de twee de Zondag in September was men het gauw eens. Niét echter met de bepaling dat alléén dé kappers vloed in 1423 werden 18 gemeen ten getroffen, nu 133. Tegenover deze grote ramp past alleen maar te helpen op zo ruim mogelijke schaal. Het eerste appèl aan de Oude Niedorpers bracht reeds f 4500,bijeen, plus tal rijke kostbare goederen. B. cn W, stellen verder voor om f 2500. uit het voordelig saldo over 1952, dat f 8000.groot is. uit te trek ken voor het. rampgebied. De raad ging hiermede accoord en B. en W. moeten maar zien ze op de beste manier te besteden. j.iod Overwicht van mannen Het jaaroverzicht van burge meester Kalb toonde weer een typisch overwicht van het. aantal mannen in deze gemeente. Er zijn veel minder vrouwen, en bij de geboorten is die verhouding zelfs bijna 1 2. Het „vrouwentekort" wordt opgevangen door vestigin gen van elders, terwijl veel jon gemannen elders hun brood moe ten gaan verdienen. Met voldoening werd vernomen dat de nieuwe V.G.L.O. school te 't Veld binnenkort gereed zal zijn. Er zijn alweer vier woningen in aanbouw, maar er zijn nog zo veel particuliere aanvragen dat het bouwvolume niet eens toerei kend blijkt. In navolging van de gemeente heeft nu ook de Provincie een subsidie toegezegd voor de res tauratie van de Ned. Herv. Kerk. geopend zuilen mogen zijn tot s avonds 7 uur en in de zomer tot half 8, want de heren Tromp en Stadegaart wensten alle mid denstanders gelijke rechten tot 7 uur te geven. Zij meenden dat men ten plattelande eigenlijk pas na 6 uur, als de mannen weer I thuis zijn, kan gaan winkelen. Weth. v. Zoonen bestreed dat denkbeeld met kracht. Een mid denstander behoeft geen-slaaf te zijn. en behoort evengoed als een ander rustig brood te kunnen eten 1 en 's avonds een vergadering of i.d. te kunnen bezoeken. Iedereen heeft overdag meer dan voldoen de gelegenheid om inkopen te doen, en zeker hier, waar alle winkeliers aan de deur komen. Weth. Kolkman tilde het j zwaarst aan het niet-verkrijgbaar zijn van rookartikelen na 6 uur. i Maar toen het voorstel van de j heer Stadegaart, om iedereen toe I te staan om 7 uur.te sluiten, in stemming kwam, was hij daar tegen. Hij bleef B. en W.'s stand- punt, dat men niet legen het ad- i vies van de Kamer van Koophan- del moet ingaan, trouw. Wel be- j hield hij zich het recht voor om 1 nierziening te vragen zodra daar toe aanleiding beslaat. Aangezien de stemmen staakten komt de zaak volgende keer andermaal aan de orde. RUIM 34 MILLIOEN VOOR RAMPENFONDS 's-GRAVENHAGE Tot sis- I teravond was er bü het Nationaal Rampenfonds in totaal ruim 34 milhoen gulden binnengekomen, i Eergisteren was de stand ruim 31 millioen. De Amerikaanse verliezen in Korea Naar hét Amerikaanse ministe rie van Defensie meedeelt, hebben de V.S. in Korea tot dusverre 192.819 man verloren, dit is 395 man meer dan de opgave van vo rige week. Dc Sovjet-Unie breekt mei Israël Hel officiële Sowjet-Rusaische nieuwsbureau Tass, heeft gemeld, dat de Sowjct-Unic de betrekkin gen met Israel heeft verbroken. Het bericht van Tass is m Londen opgevangen. organisaties uit de vijf Diocesen, K.A.B.O. en „St. Rafael" is tot stand gekomen. Het was nood zakelijk, de katholieke bejaarden in eigen verband te organiseren, omdat de neutraliteitsgedachte ten lange leste funest begon te werken. In het bisdom Haarlem is het initiatief genomen door de Raad van Overleg. Het werk in Katholiek Verband steunt op twee pijlers: het culturele ontspan ningswerk en het belangenwerk. Het eerste spreekt voor zich. Uit principiële overwegingen kon men de Ouden van Dagen, die katholiek waren en zich bij neu trale bonden hadden aangesloten, niet zonder meer laten zitten. Tenslotte moesten ook de katho lieken hun eigen stem kunnen laten horen. Wal het tweede be treft: er is veel te doen. De nood- wet-Drees en de Invaliditeits- en Ouderdomswet moeten worden herzien. Er zijn nog talloze pro blemen, die voor de bejaarden van belang zijn. Zo zijn er o.a. requesten naar de Regering on derweg inzake de classificatie der gemeenten, om in ons land een Raad van Ouden in het leven te roepen, die van advies kan die nen wanneer het gaat over pro blemen die specifiek zijn t.o.v. van de Ouden van Dagen; vele alleenstaanden kunnen geen ver zorging vinden in een verzor gingstehuis. etc. etc. Aan al deze problemen moet aandacht worden geschonken. Inmiddels heeft men tussen de K.V.P. en de R.K. Bond reeds 'n Raad van Ouden in het leven geroepen, welke een urgentiepro gramma heeft samengesteld, waar de K.V.P. ten volle mee heeft in gestemd. Voorts vertelde de heer Hesc- laars dat men van 95 pet. van de Ouden niet precies weet. wat zij doen, hoe hun levensomstandighe den zijn. Het is dus duidelijk, dat ook de bejaarden en gepensiön- neerden zich nog organiseren, en de katholieken speciaal in eigen verband. De contributie bedraagt 25 cent per persoon per maand en f 0.40 per echtpaar per maand. Van de contributie wordt 10 ct. aan het Hoofdbestuur afgedragen. Het is gebleken, dat de R.K. Bond in een behoefte voorziet, want na acht maanden heeft men reeds het ledental van 22.000 bereikt. Binnenkort zal de oprichting van de afdeling Heiloo in hét bij zijn van de dames wat meer fees telijk gevierd wordèn. Avaiili ALKMAAR, De leden van Avanti worden er aan herinnerd, dat Zondag a.s. weer zangrepeti tie is voor de dames zowel ais voor de heren. Burgerlijke Slaml HEILOO. Geboren: Elisabeth G. M.. dochter van J. M. Sonne- veld en W. T. M. Rijkenberg; Birgitta H„ dochter van P. Ver meulen en C, van der Claau; Klaas, zoon van J. Bakker en A. M. van Nek. Storm bracht veel schade SCHOORL. Zoals men weet heeft het paviljoen „Camperduin" van de heer Minkema dermate van de laatste storm geleden, dat het resterende deel moest worden afgebroken. Een en ander is oorzaak, dat men zich bezorgd afvraagt, of Camperduin in het aanstaande seizoen genoeg accommodatie zal bieden ten aanzien van 't vreem- delingenbezoek. Zonder weder opbouw van een dergelijk pavil joen of noodrestaurant moet deze vraag ongetwijfeld ontkennend worden beantwoord. Het is voor Camperduin als badplaats van het grootste belang, dat zo spoedig mogelijk met de wederopbouw wordt begonnen. Dat men in de gemeente hiervoor begrip heeft mog® blijken uit het feit. dat de stichting „Muzieknis" spontaan de beschikbare gelden ten bedrage van ruim f 2Ö00.aan de burge meester heeft ter hand gesteld, met het doel deze gelden aan te wenden ten behoeve van genoem de wederopbouw, terwijl tevens verdere acties in de gemeente eveneens voor dit doel worden georganiseerd. Een commissie, bestaande uit burgemeester en wethouders en de beide voorzitters van de plaat selijke V.V.V.'s, is ingesteld, om de binnengekomen gelden te be heren en die maatregelen te ne men, die er toe kunnen leiden de bouw te stimuleren. Deze kwestie zal intussen geen gemakkelijke zijn. Door het wegslaan van èen brede duinstrook is het uitgeslo ten. dat op dezelfde plaats kan worden herbouwd. Waar eenmaal 't stenen restau rant heeft gestaan, dat in de oor log werd weggebombardeerd, lijkt wel de geschikste plaats, hoewel ook hier voorzieningen dienen te worden getroffen. Hier eindigt nl. juist de Hondsbosse Zeewering en op dit punt zijn de duinen weggeslagen, zodat de dijk daar Bonte avond N.K.J.B. TUITJENHORN Traditie getrouw organiseert de N.K.J.B. ook dit jaar weer een vasten avond-viering. Er zullen twee kluchten worden opgevoerd door de jongeren. Ook dit jaar zullen ..The Jingle Bello". de mondhar monicaclub uit Langedijk in een geheel nieuwe stiil met een gloed nieuw programma ontreden. Door de stampvolle zaal van vorig jaar. en het geweldige succes, heeft het bestuur weer veel zorg aan het Drogramma besteed. Daarom zul len velen Dinsdagavond 17 Febr. om half 8 in 't patronaat komen. Beneden 16 iaar beslist geen toe gang. Dc kerkcolleete in hel dekenaat Purmerend De Zondag j.l. in de kerken ge houden collecte 'voor. de getroffe nen van de watersnood, had in het dekenaat Purmerend het volgen de resultaat: Purmerend Upendam Monnikendam Edam Volendam Beemstér De Rijp Schermerhom Wormer Koog/Zaandijk 't Kalf/Zaandam Zaandam Totaal f38126 JAARVERGADERING L.T.B. TUITJENHORN De L.T.B. alhier, hield haar 24ste jaarver gadering. De voorzitter, de heer Blokdijk gaf een kort overzicjnt over het afgelopen jaar. Het was over het algemeen gunstig, zowel wat de opbrengst als wat de prij zen betreft. De prijzen der be- waarkool zijn tot iiu toe zorgelijk, maar de voorzitter was over de afloop nogal gunstig gestemd. De ramp die het Zuidwesten van ons land heeft getroffen, heeft ons al len diep geschokt. Dankbaar had spr. geconstateerd, dat in onze pa rochie grote offers worden ge bracht om de nood te lenigen. Het financieel verslag was niet gunstig te noemen. Er was zelfs öen schuld van een paar honderd gulden. De kascommissie ver klaarde bij monde van de heer Jac. Burger alles in de beste orde te hebben bevonden. De L.T.B. bemoeit zich niet met de politiek maar niettegenstaande dat kreeg het bestuur van de vergadering toestemming om een viertal can- didaten voor de gemeenteraad voor te dragen bij hét bestuur der K.V.P. De heer Blokdijk wilde zich in verband met ziin leeftijd niet meer beschikbaar stellen voor de Raad. Zo mogelijk zal er een opvolger worden gezocht op Tuitienhorn of Kerkbuurt. De geestelijk adviseur spoorde aan tot deelname aan de retraite. volkomen vrij is komen te liggen en gevaar loopt aan de achterzijde te worden ondermijnd door het water. Er moet hier- iets gebeu ren, want de zee wordt op dat punt slechts tegengehouden door een zanddijk van hoogstens der tig meter. Men kan de dijk dóór trekken, maar dan gaat meteen het strand verloren, waardoor Camperduin als badplaats van de kaart is geveegd. Een andere mogelijkheid is, dat een geheel betonnen zeewering wordt gemaakt, waarover een zijweg wordt aangelegd, zodat als het ware een boulevard ont staat, hetgeen voor Camperduin alleszins zou zijn aan te bevelen. Er zullen zeker ook andere mo gelijkheden zijn. doch een en an der zal voldoende technisch moe ten bekeken worden. Hierin speelt niet alleen de gemeente mee, maar vooral het Hoogheem raadschap en de Rijkswaterstaat; benevens de Planologische Dienst die in principe niet veel voelt voor boulevards in Camperduin. Er worden reeds besprekingen met diverse instanties gevoerd en met belangstelling zien wij de ontwikkeling van deze zaak tege moet. BOUW VAN DERTIEN WONINGEN GEGUND AKERSLOOT. De bouw van 13 ééngezinswoningen is door B en W. gegund aan de firma G. Heijne Zonen te Heiloo voor de som van f104.100.Het werk geschiedt onder leiding van ar chitect R. Visser te Bergen. Weekstaat Ned. Bank Saldo schatkist boveu 1 milliard AMSTERDAM Men zal gerui me tijd terug moeten gaan om op de verkorte balans van de Neder landse Bank een saldo van het Rijk aan te treffen, dat de f 1 milliard overtreft. Gestadig is dit saldo de laatste tijd opgelopen, gevoed door de voortdurende vraag naar schatkistpapier van de zijde der banken, die haar sal di. zodra ze te hoog opliepen, ten dele in dit papier omzetten. Die banksaldi op haar beurt groeiden onder invloed van de stijgende deviezenvoorraad. Het resultaat van deze ontwik keling, die al vele maanden zo gaande is, weerspiegelt zich in de bankstaat van deze week, die een saldo schatkist vertoont van f 1051 millioen gulden, terwijl in het verleden deze post som tijds bijna tot nihil was terugge bracht. De afgifte van schatkfsl- papier duurt voort, eri in bevoeg de kringen acht men het dan ook niet uitgesloten, dat het saldo van het rijk bij de Centrale Bank nog verder zal aangroeien. Bankbiljetten in omloop zijn juist weer beneden de f 3 mil liard terechtgekomen op f 2982, een verdere daling mag verwacht worden, al moet er. rekening mee •gehouden worden," datFebruari een korte maand is, en de ultimo dus eerder dan anders zijn in vloed doet gelden. Zowel goud als deviezen zijn deze week vermeerderd, zodat, na de stilstand van de vorige week, thans blijkbaar weer con vertible valuta in het gele me taal is omgezet. Goud en deviezen samen zijn daarmee gestegen van f 3799 tot f 3847. Scheepsberichten Blltar 11 0900 uur v Rotter dam/Bremen en Hamburg; Heel- sum New-Orleans/Amsterdam 10 nm v Jackson ville/Le Havre: Japara K.L. Indonesië/New-York 9 v Penang/Belawan: Nestor 10 n.m. v Port of Spain/Amsterdam via Southampton: Nigerstroom Amslerdam/WesLAfrika o 10 ten oosten v Madeira/Dakar: Oranje stad Amsterdam/Cristobal 10 120 in n ten o Cartagena/Plolimon; Ruys Japan/Zuid-Amerika 9 te Kaapstad: Slamat Rotterdam/In donesië p 10 1400 uur Malta/ Port Said: Soestdiik New-York/ Indonesië 11 te Djeddah: Veen- dam Rotterdam/New-York 10 v Hallfax: Amstelvaari Amsterdam /Indonesië verw p 11 eil. Mini- koy/Belawan: Boschfontein Am- sterdam/Oost-Afrika 11 te Aden: Kedoe Makassar/Rotterdam II laat Suez verw: Maasdam 11 v New-York te St Thomas: Wil lemstad Cristobal/Amsterdam 11 v Antwerpen: Aaatedijk New- x crk/Buenos Aires 10 v Rio de Janeiro te Santos: 'Blómmersdiik 9 v New-York te Boston: Laren- berg 10 v Rotterdam te Savona: Prins Willem II 13 v Philadel phia te Rotterdam verw: Annen- herk Rotterdam/Japan 11 v Suez /Aden: Jagersfontein. O.-Afrika /Amsterdam 11 laat te Teneriffe: Johan van Qldenbarnêvelt Am sterdam/Ti. Priok verw d 11 Perim—Belawan: Kieldrecht Rot terdam/Japan 11 v Hongkong/ Manilla: Zeeland Krl Indonesië/ New-York 11 v Cochin/Djibouti: Zeeland Ssm Hamburg/Swansea p 11 Wight: Zijpenberg Bone/ Amsterdam 11 dw Quassant. Sinds Dinsdag j.l heeft het hoge Ge- zagsorgaan van de Ko- len- en Staalgemeen schap een deel der bevoegdheden van de zes landen overgeno men. Op dit gebied zijn de grenzen tus sen de landen dus weggevallen. Het co mité van het Hoge Gezagsorgaan van de gemeenschap tijdens de rede van de Duit se afgevaardigde en vice-president van het comité, Preuekpr.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2