De hevenboot honderden De Zaan' redde mensenlevens Als een beurtdienst dorpen Dinteloord en O. Tonge Een armada van schepen, genoeg om Londen te evacueren tussen de De wereldreis van Jimmy Brown DONDERDAG T> FEBRUARI 1953 Uit het dagboek van de onderhavenmeester II ZAANDAM. Op de tweede dag van de ramp, die duizenden landgenoten in de diepste ellende stortte, vertrok uit Zaandam de havenboot „De Zaan". Het schip was uitgerust voor een tocht van ongeveer drie weken met levens middelen, bunkers, drinkwater, medicamenten en andere benodigdheden. De bemanning bestond uit vier personeelsleden van dc Havendienst, n.l. J. de rles. Onderhavenmeester, aan boord commandant; Ab. Romeyn, havenbeambte stuurman, kok, boekhouder, e.a.), P. Poen, opzichter (machinist, hulpkok e.a.), K. Zielstra. schipper van de boot. Zondag 8 Februari keerden de mannen met ,.De Zaan" naar hun woonplaats terug. Hun expeditie is niet vergeefs geweest. Dit kunnen we lezen in het dagboek van onderhavenmeester De Vries, die trouw elke dag zijn bevindingen op schrift stelde. Wtf laten hier enkele fragmenten volgen. („De Spes") waarop een groot aantal Zaankanters. Er volgde een hartelijke begroeting, die gevolgd werd door een prettige samenwerking in dienst van de getroffenen 6 Februari 3 Februari In de buurt van de Galatheapolder op het eiland Overflakkee zagen we drommen mensen over de moeilijk be gaanbare dijk in de richting van het kleine haventje voortstrompelen, bran cards met zieken en gewonden met zich meevoerend. Het gelukte ons om tussen de wirwar van schepen een plaatsje te verkrijgen. Zochten direct contact met de leider van de evacuatie en een kwartier later hadden we ons schip vol vluchtelingen. Vrouwen en kinderen, waaronder baby's, voor in de verwarmde kajuit en de mannen achter in de cockpit. Het was een droevig ge zicht deze mensen aan te zien- De angst lag duidelijk op hun gezichten te lezen na al wat zij hadden doorgemaakt. Een der vrouwen kreeg het te kwaad met haar zenuwen. Met veel moeite wisten wij haar te kalmeren. Intussen probeerden wij de haven uit te komen om onze evacués aan boord te brengen van een buiten voor anker liggend schip de „Butania 3" uit Rotterdam. Daarna keerden wij terug naar Galathea voor een nieuwe groep. Wederom het zelfde troosteloze beeld. Een oude man werd op een brancard naar binnen gebracht, het oude moe dertje liep er snikkend naast, de hand van de zieke steeds krampachtig vast houdend. Zo volbrachten we talloze tochten, die dank zij de uitstekende manoeuvreer- ba'arheid van de boot gunstig verliep. Reeds dachten we dat de laatste voor deze dagreis was gemaakt, toen een kraamvrouw aan boord werd gedragen, die snel naar een ziekenhuis vervoerd moest worden. „Er is weinig tijd, er is een zuster bii" werd van de kant ge schreeuwd. Het vrouwtje toonde zich zielsdankbaar en hoopte, dat het kind je er niet onder te lijden zou hebben, Wü met haar. We stonden nu al 36 uur op de benen en besloten wat te gaan rusten. Een teueie cognac voor de desinfectie, een beetje inschikken om gemakkelijk te slapen en daarna werd het stil aan boord. 4 Februari Het ovèrstelpende werk. dat ons de eerste dagen zo had bezig gehouden begon langzaam maar zeker af te ne men. 7 Februari Van Zijpe uit stoomden we deze dag naar Zierikzee, waar de commandant ons mededeelde, dat er niets te doen viel. Schepen genoeg om een stad als Lon den te evacueren. Hoewel we nog enige opdrachten te vervullen kregen was het einde van de expeditie in zicht. S Februari Reeds 31/2 ton ZAANDAM. De penning meester van het plaatselijk comité ontvangt nog steeds giften ten behoeve van het Nationaal Ram penfonds. Gisteravond werd de stand opgemaakt, waaruit bleek, dat het plaatselijk comité al een bedrag van f 350.000 had ont vangen. En nog steeds komen de giften binnen. Naar Ooltgensplaat. Aldaar stelden we ons in verbinding met de burgemeester, die ons verzocht om via Dinteloord me dicamenten en andere dringende behoef ten naar Oude-Tonge te brengen. On derweg pikten wc nog een groot aan tal Rode Kruissoldaten op, die in Oude- Tonge dringend nodig waren. Het schip ging door de zware vracht op één oor liggen, maar wij stoomden rustig ver der. Een vreemde lading stond op el kaar gepakt. Onder hen bevond zich een Zweeds verslaggever uit Stockholm die de toestand „very bad" (erg slecht) vond. De haven van Oude-Tonge konden we niet binnenvaren. Te lage water stand. Honderden schepen lagen werk loos te wachten, niemand durfde de snrong te wagen. Onze passagiers wer den ongeduldig en begrepen dit opont houd niet. Toen besloten we: Doorvaren. Romeiin en Poen voorop ieder aan een kant van het schip om met een haak stok de vaargeul af te tasten. De onder neming dreigde vast te lopen. De boot begon te schuren, de kapitein keek somber. Maar ziet, het geluk was met ons. „De Zaan" tornde moeizaam tegen het buiten kolkende polderwater, de vliegende stroom leek pppermachtig- Toch bereikten we veilig de haven, waar men verwonderd was, dat we de sprong hadden gewaagd. Oude Tonge bood de zelfde aanblik als overal. Water en nog eens water, glibberige paden, het binnenland onder water, geteisterde huizen en straten, en tussen deze materiële vernieling vermoeide rusteloze gezichten, een ha ven vol schepen van allerlei pluimage. 5 Februari Het begon er op te lijken, dat we zo langzamerhand een beurtdienst onder hielden tussen Dinteloord en Oude- Tonge. Nu eens was de boot geladen met petroleum om de cadavers te kun nen verbranden, dan weer vulde de ka juit zich met drukke stemmen van het Rode Kruispersoneel. dat onvermoei baar doorwerkte en waar mogelijk red dend optrad. Op een gegeven moment hoorden we plotseling een stem door een luidspre ker .Hallo Zaan. hallo Zaan. hier Hek man. hier Hekman." Tot onze grote ver bazing zagen we een boot naderen Om half zeven waren we opgestaan. Hoewel het weer vrij goed was belem merden sneeuwstormen dikwijls het uit zicht. Om half vijf kwamen we in Zee burg aan. waar de heer Stelleman ons reeds stond op te wachten. We namen hem vlug aan boord en stoomden huis waarts. Onze actie is ten einde. Hopen de. dat we de ons opgedragen taak in goede orde hebben uitgevoerd wil ik besluiten met een woord van lof aan het adres van de heren Albert Romeyn. Pieter Poen en Koert Zielstra, die zich op een prijzenswaardige wijze van hun taak hebben gekweten, zo besluit on derhavenmeester de Vries zijn belang rijk dagboek. Een halve eeuw in het Veembedrijf De heer L, B. Wijchers jubileert ZAANDAM. Zaterdag 14 Februari is het voor de heer L. B. Wijchers 50 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de N.V. BlauwhoedenveemVriesse- veem in Zaandam. Daarvan is de jubilaris 33 jaar werlc- azam als afdelingschef in Zaandam. Er zal Zaterdagmorgen van 11—13 uur in „De Harmonie" een receptie worden gehouden. De heer Fl. Hendrikse krijgt nieuw winkelpand ZAANDAM. De 'neer Fl. Hendrikse, de populaire voorzitter van de H.V.Z., heeft van de heer K. van der Woude het pand Ged. Gracht 45 gehuurd met recht op koop. Thans is dit winkelpand nog in huur bij fa. Van der Ende. De heer Hendrikse hoopt de vroegere winkel van de fa. Dikhooff nog vóór de Braderie tot een nieuw bedrijf annex showroom te kunnen verbouwen. De afdeling autopeds en kinderwa gens van de fa. Huisman zal in dit pand worden ondergebracht. In de showroom zullen regelmatig rijwielen en kachels worden tentoongesteld. VERKOOP WATERSNOOD-ZEGELS ZAANDAM. Ook de tweede dag heeft zich gekenmerkt door een grote belangstelling voor de Watersnoodpost zegels. De opbrengst van Woensdag was ruim f 800.waarvan 50% bestemd is voor het Rampenfonds. ZaansScheepvaarthoekje ZAANDAM. Aangekomen: geen. Vrwacht- 12-2 ms. Jantje Eppiena met 180 ton sesamschroot carg ia ve nier. 12-2 ss. Virgilia met 538 stds, carB. Spliethoff. Posities: ms. Tilly 9-2 van Bordeaux naar Swansea, ms. Ponza 6-2 van Huil te Sunderland, ms. Ponto 10-2 van Bor deaux naar Lowestoft, ms. Lanx o-i van Zaandam te Rotterdam, ms. Pavo 17-1 van Portsmouth te Rotter dam. ms. Joost 9-2 van Bordeaux naar Boston, ms. Bab T 11-2 van Lowestoft naar Goole. ss. Wilpo 10-2 van Gt imsby naar Savona, 11-2 Vlissingen gepas seerd. Reparatie Noorderbrug Noodverbinding per veerboot ZAANDAM. Vanaf Zondag 15 Februari te 11 uur 's avonds zal de Noorderbrug voor alle landverkeer ge sloten zijn. De verbinding tussen de beide Zaanoevers zal tijdens de her stelwerkzaamheden worden onderhou den door een veerboot, die dagelijks van 6.00 uur tot 22 uur vaart van het Kleine Glop aan de Oostkant naar de steiger van de Fa. A. Smit aan de Westkant van de Zaan. De scheepvaart moet b(j het varen door de brugopc- ning grote voorzichtigheid in acht ne men, waarbü het verkeer uit Noorde lijke richting voorrang heeft boven het verkeer uit Zuidelijke, richting. Op Vrijdag 20 Februari zal de scheepvaart door de brugopening van 12 tot 14 uur geheèl gestremd zijn wegens het ver wijderen van de brugkleppen. Galgenzagers gaan oliebollen bakken ZAANDAM. Onder het motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog", zullen ook de Padvinders uit de Zaanstreek. Zaterdag voor het Na tionaal Rampenfonds gaan werken. De Galgenzagers hebben besloten een grote voorraad oliebollen te bakken en deze Zaterdagmiddag voor een geschik te prijs te verkopen. Natuurlijk is de opbrengst voor onze getroffen landge noten. Concert voor het Rampen fonds ZAANDAM. Maandag 23 Februari zal in de Doopsgezinde Kerk in de Oostzijde een concert worden gegeven waaraan wordt medegewerkt door Aafje Heynis (alt) en Johan van den Boogert (piano). De baten komen ten goede van het bekende fonds. De toegang bedraagt f 1.50. Oogst van de straat ZAANDAM Gevonden: een munt biljet van f 1.enige portemonnaie's; een brede gouden ring: een dames pols horloge (HABO)een zilveren (slinger) - armband; een zilveren broche: een kin- der broche (banjo)een schakel arm band: een schakel ketting (doublé)een rol koperen gasmuntjes: een kinder bril een zakmes in étui: een ring met 12 sleuteltjes: tien staafbatterijen; drie scharnieren: een wieldop (Minor); een U-balk van oplegger; een regenjas (groen-grijs)een kussensloop; een shawl (zwart met grijs); een shawl (groen-bruin)een halsdoek (geel ge streept): een paar groene dameshand schoenen; een paar zwarte dameshand schoenen: een paar bruine dameshand schoenen: enige lederen handschoenen en wanten: een zwarte damesschoen; een schuimrubber zadelkussen: een grijs damestasje: een handtasje met gele wanten: een pop; half pond koffie; vier pakjes margarine: drie balen gemengd graan B: twee zakken eierkolen; een cyp. poes; een zwarte hond; een witte hond; een hond (zwarte bouvier): een hond (chow chow)een hond (fox): een zwarte kip: een sierduif donker rood): eenhon d (zwart-gele herders hond); een gele herenshawl. Inlichtin gen aan het politiebureau aan de Vin- kenstraat. WEEKEND VAN HET INSTITUUT ZAANDAM. Zaterdag en Zondag 14 en 15 Februari, organiseert het In stituut voor Arbeiders Ontwikkeling, afd. Zaandam, een weekend op het Na tuurvriendenhuis Banjaert te Wijk aan Zee. Een deel van het programma zal gewijd zijn aan volksdansen. Deelnemers kunnen zich nog opge- ven op Texelstraat 46 of Ganzenwerf- straat 21. Zij; die per fiets gaan. vertrekken Za terdagmiddag om half vier van de Dam. De Zaanstreek in woord en beeld De heer J. de Vries sprak voor het instituut ZAANDAM. De geschiedenis van de Zaanstreek is rijk aan vele gebeurte nissen, die een bepaald stempel op onze dorpen hebben gedrukt. De bewoners langs de Zaan hebben in de loop dei- tijden een eigen karakter gekregen, zowel door kleding, dialect als de architectonische scheppingen, waarvan nog talloze voorbeelden te zien zijn. Over dit alles sprak Woensdagavond de heer J. de Vries voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in de bo venzaal van de Harmonie. Rond enige belangrijke jaartallen ver telde spreker iets over het grijze ver leden, toen een aantal horigen zich in de buurt van het kasteel Saende had gevestigd, de eerste korenmolen werd gebouwd en onze landerijen door een grote watersnood werden getroffen. Zaandam had vroeger een geheel an dere omvang. De Westzijde, thans een drukke winkelstraat, telde in 1530 (toen Molenbuurt geheten 16 huizen. Wel een bewijs, dat de stad in de loop der jaren zich snel heeft uitgebreid. De heer De Vries wierp vervolgens het licht op de strijd, 'die de Zaan dammers tegen indringers hadden te voeren. De tijd van Alva, toen Zaan dam tot driemaal toe werd bezet en het Oost- en Westzijderveld geheel werd af gebrand. de inlijving bij Frankrijk, het grote verzet dat onder onze voorvade ren werd geboren en de stillegging van de scheepsbouw, die door het Continen tale Stelsel geen reden van bestaan meer had. Eertijds bloeide echter deze scheeps bouw. Talloze Zaankanters togen ter walvisvangst, vele bedrijven, zoals de zeildoekfabricage, de kuiperijen, de an kersmederijen en pellerijen, maakten goede zaken. Ten slotte kwam ook de betekenis van de Zaanse molens ter sprake. Na de pauze vertoonde de heer De Vries een aantal interessante lichtbeel den. die bij het publiek vele uitroepen van herkenning ontlokten. Moderns'e ziekenauto in Zaandam Resultaat van particulier initiatief ZAANDAM. Sinds enkele dagen heeft Zaandam er een nieuwe, i derne ziekenauto'bij gekregen. De erven Jan de Boer hebben thans een auto laten maken, die op het gebied van het zie- kenvervoer met de modernste hulpmid delen is voorzien. Een gloednieuwe Olds- mobile heeft de heer J. Logjes uitge zocht. Met de mogelijkheid van vervoer van twee patiënten, terwijl bovendien nog twee begeleiders in de royaal ge bouwde auto kunnen plaats nemen. Het besluit van de ervan De Boer om voor het ziekenvervoer een moderne wagen aan te kopen is los van het ge meentelijk besluit om een belangrijke reorganisatie bij het Ziekenhuis en de G.G.D. aan te brengen, genomen. Het ziekenvervoer is in de Zaanstreek in particuliere handen en werkt tot volle tevredenheid van de gemeentelijke autoriteiten. In café -Zaanzichi BILJARTEN OM DE VAMI-BEKER ZAANDAM. Woensdagavond wer den in café „Zaanzicht" van de heer J. Ovèrdijk in de Oostzijde de biljart wedstrijden om de Vami-beker, waar mee Dinsdagavond een begin werd ge maakt, voortgezet. Er werden ook Dinsdagavond weer enige aantrekke lijke en goede wedstrijden gespeeld. Zo zagen wij een buitengewoon mooie partij van Scholier tegen Vet, waarin Scholier een moyenne boekte van 7.69. Ook bondsridder Vet wist door een mooie partij zijn achterstand van der tig caramboles weer goed te maken. Hij behaalde een moyenne van 3.70. Ook het moyenne van De Boer (5.00) mag in dit verband wel de aandacht. De uitslagen waren: Op de Groenekuusweg, de enige verbinding over land met bet eiland Voorne, wordt het éénrichtingsverkeer met behulp van draagbare zenders geregeld. NIEUWS UIT WORMERVEER De Boer 100 55 12 1.81 Van der Werf 88 55 13 1.60 K. Visser 71 37 8 1.91 D, Visscher 100 37 14 2.70 Scholier 100 35 13 2.85 Wijngaard 97 35 14 2.77 Hoogekamp 96 27 26 3.55 Vet 100 27 15 3.70 De Boer 100 20 43 5.00 K. Visser 44 20 13 2.20 Scholier 100 13 23 7.69 Vet 38 13 8 2.92 De wedstrijden worden om zeven uur voortgezet. 27. Nadat z:i nog een half uur gere den hadden, zagen Jimmy en Piet Pot-' lood. nadat de weg een flauwe bocht gemaakt had. een groepje palmen. Het was duidelijk, dat zij de oase naderden. En toen zij dichterbij kwamen, zagen zij dat het nog een heel dorpje was met wat witte huizen en een kleine moskee enen dat verheugde hen bijzonder, een vuurrode benzinepomp. Jimmy zette de Witte Engel vlak naast de benzinepomp neer en gaf aan de Berber, die er nogal vervelend tegen aan stond te hangen, te kennen, dat hij wilde tanken. De man kwam echter niet in actie. Hij stak alleen een lange bruine arm uit zijn gewaad en met zijn duim en wijsvinger maakte hij een ge baar, dat zowel Jimmy als Piet Pot lood onmiddellijk begrepen. Hij wilde eerst centen zien. Jimmy haalde dade lijk zijn geldbuidel te voorschijn en loonde de man, dat hij genoeg geld bij zich had om de benzine te kunnen be talen. Toen eerst kwam de man in be weging. Hij vroeg op een tamelijk on verschillige toon hoeveel liter de he ren wensten mee te nemen. „Zoveel als we kunnen meenemen", antwoordde Jimmy. „Giet de tank maar boordevol en vul ook de drie jerrycans die achterin hebben staan". Met lome be wegingen slenterde de man naar de achterzijde van de jeep, trok het deksel van de tank los en begon de benzine te laden. Jimmy haalde een pakje siga retten uit zijn zak en gaf het de man met de woorden: „Als je roken wilt, mijn vriend, laat het je dan goed sma ken"' De uitwerking van deze geste was verbluffend. De man begon breed te grijnzen en boog tot driemaal toe, heel diep. „Moge Allah u beschermen edele heer", zei hij verheugd. Weer duizend erbij WORMERVEER. Hoewel uiteraard niet meer zulke grote bedragen worden ingezonden aan het Comité Watersnood, gaat de groei van het totaalbedrag nog regelmatig door. De voetbalvereniging Q.S.C. maakte voor zichzelf over een bedrag van f 50. Het Ongevallenfonds van Q.S.C. deed daar f 25 bij. Het Jeugdbestuur van deze vereniging kwam met het voorstel om de gratis consumptie van de in April te houden feestavond te doen vervallen en het aldus bespaarde geld aan het Rampenfonds te geven. Zodoen de kwam er van het Jeugdbestuur van Q.S.C. nog f 25 bij. Nadér overweegt men bij Q.S.C. nog op welke wijze eventueel later nog meer zal worden gedaan om de getroffenen te helpen. De Biljartvereniging „Da Vriend schap", zetelende in café Amicitia, hoek MarktstraatKrommenieërweg, heeft wedstrijden gehouden ten bate van het N.R.F. De opbrengst was 40, welke inmiddels zijn overgemaakt. De collecte van de Doopsgezinde Kerk van j.l. Zondag bedroeg f 285. Van het Sociaal Fonds voor de Melk handel kwam bericht van een over schrijving van f 500; de N.V. Bouwen en behouden schonk f 25; het personeel van de beide winkels der N.V. Albert Heijn bracht f 38 bijeen en tenslotte ontving de heer Couwenhoven van vier kinderen van de Krommenieërweg. die oud papier hadden ingezameld, een be drag van £-10.50 Met behulp van al deze grote kleine bijdragen steef inzameling gisteravonc het totaal dei- tot f 44.228.56. Fietser gaf geen voorrang WORMERVEER. In de vroege morgenuren om half acht vond op de Wandelweg voor de Stationsstraat een aanrijding plaats tussen een auto. afkomstig uit Bergen en een wielrijder' uit Wormerveer. De fietser zou van de Wandelweg af de Stationsstraat indraai en. gaf ook wel richting aan, maar ver zuimde het achteropkomende verkeer de nodige ruimte te geven. Het resul taat was nu nog maar een aan de ach terzijde beschadigde fiets en een pro ces-verbaal, dat de gebeurtenis nauw keurig registreert, opdat de rechter zich een beeld van de schuldvraag kan vormen. Oogst van de straat WORMERVEER. Deze week wer den als verloren genoteerd: een rood bruine portemonnaie met ongeveer 5.een grijs-groene sjaal; een twee-rijïg parelsnoer; een paar licht blauwe kinderwantjes; een klein, langharig hondje, rood-bruin-wit, reu. ongeveer 3 maanden oud; een witte gymnastiekschoen. Gevonden: een tandenborstel; een bemande fles; een muntbiljet van 2,50; een grijs met wit gebreide want; Noors motief; een grijze wollen want; een tas, inhoudende een pyama; een rood-blauw gestreepte meisjessjaal; een zilveren zakmesje; een grijze cein tuur van een kindermantel; op 23 Ja nuari werd in de winkel der fai Rüh- land aan de Wattstraat achtergelaten een bril met een donker montuur; een muntbiljet van 1.een zilveren armbandje en een blauw kindermutsje. KLEINE ZONDEN WORMERVEER. Toen een plaats genoot op de hoek van de Stations straat er de Zaanweg niet duidelijk aangaf, dat hij op zijn fiets van rich ting wilde veranderen, kostte hem dat een procesverbaal. Een Zaan dijker probeerde op de Wandelweg een stukje acrobatiek en trachtte zijn fiets te besturen zonder handen. Een agent waardeerde dit kunststukje met een bekeuring. Een dame uit Kromme nie wilde fietsend gaan markten. Ze kreeg een bon. Dan werd bij een in het donker fietsende Zaandammer geconstateerd, dat hij geen licht op zijn fiets had. ONDER „KAMERADEN" WORMERVEER. We weten, dat het tussen arbeiders van eenzelfde be drijf niet altijd botert. Dat doet net trouwens meestail niet. waar mensen bijeen zijn om te trachten nun stof felijke belangen te benartigen. Maar daarom benoeft het niet zo bont te gaan als met die Uitgeester, die zich bij de politie kwam beklagen, dat hij op de fabriek door een mede-arbeider was mishandeld. VACANTIEBONNEN INLEVEREN WORMERVEER. Het bestuur van de afdeling Wormerveer van de Alg. Nederlandse Bouwvakarbeidersbond deelt mede. dat het inleveren van de vacantickaarten over'het tweede half jaar 1952 kan geschieden op Vrijdag 13 Februari a.s in „Het Eigen Gebouw", Wandelweg 55. Tevens is daar gelegen heid tot het verzilveren van twee vacantiebons ten bate van het Nationaal Rampenfonds, Men gelieve cleze van de werkgever mede te nemen. Er wordl zitting gehouden van half acht tot tien uur. De Zaanweg als vermaak- centrum WORMERVEER. De rustige bur ger, die zo op Zaterdag- en Zondag avond de Zaanweg tussen Stationsstr. en Marktstraat langs moet, kent de overlast, dié de daar flanerende jeugd het passerende verkeer aandoet. De mensen, die daar wonen, weten al niet beter, of het hoort zo en het moet al heel bont zijn, willen ze daarover gaan klagen. Maar het afgelopen weekeinde was het dan weer eens zo bont en ver schillende klachten bereikten de politie over het optreden van de hope des va derlands. Dus besloot de politie maar eens een kijkje te gaan nemen en het resultaat was een zeer gemengd aantal bekeuringen volgens leunen tegen de voorpuien en verblijf houden in por tieken. Gemengd althans naar de plaat sen van herkomst van de overtreders. Er waren bekeurden uit Krommenie, Assendelft, Wormer en Wormerveer, terwijl een Zaandijker een bekeuring kreeg voor het gooien met sneeuwbal len. De carnavalsavonden uitgesteld WORMERVEER. De cabaret-avon den, welke waren belegd voor de per soneelsvereniging van Wessanen's Kon. Fabrieken op Zaterdag en Zondag a's. zijn uitgesteld tot Zondag 22 en Maan dag 23 Februari. De avonden van Zaterdag 14'en 15 Februari gaan nor maal door. De reeds uitgereikte kaar ten voor 7 en 8 Februari zijn dus resp. geldig op 22 en 23 Februari. O, DIE SNEEUWBALLEN WORMERVEER. Een fabrikant, die zijn bedrijf heeft aan het Noord einde te Wormerveer, deed zijn be klag. omdat sneeuwballen gooiende jeugd een aantal van de ruiten van de fabriek kapot had gegooid. Van zelfsprekend was van de daders geen spoor, zodat de politie nu zal trachten de boosdoeners alsnog te achterhalen. Harfekreet verstaan OMTREK. Dat de hartekreet voor hulp aan de overstroomde gébieden ook in het buitenland is doorgedrongen blijkt ons telkens weer. Een treffend staaltje vernamen we gisteren. De heer J. A. Valats, Dr. J. Mulderstraal 27 te Zaan dijk ontving een brief van Franse kennissen. Het echtpaar D. Chau- four, 36 Rue des Fètes, Paris 10e, was zeer getroffen door de ramp en het eenvoudige arbeidersgezin, waarvan man eh vrouw tot diep in de nacht moeien werken om aan hun kostje te komen, vroeg de heer Valats er voor te willen zorgdragen dat f 40.op het Rampenfonds vserd gestort.. Vijf en tiuintig gulden van hen zelf - en f 15.van de buren van de zelfde etage. „Mensen met harten moeien el kander helpen als het noodlot de ander treft'', zo schreef de Pa- rijzenaar aan z'n Zaanse kennis sen. Voor het Rampenfonds OMTREK. Door het personeel van Drukkerij Blank en Zn. te Wormer veer is overgewerkt voor het Ram penfonds. De -Directie verdubbelde het bedrag, zodat f 465.afgedragen kon worden. Zoals we aankondigden zou de Klaverjasvereniging Pontrtscha een tornooi organiseren ten bate van het Rampenfonds. Achteraf is gebleken dat „De Ruiter" reeds bezig was een dergelijk tornooi te organiseren en daar een naast elkaar optreden niet wenselijk werd geacht, heeft „Pon- trischa" zich sportief teruggetrokken en wekt nu via „De Zaanlander' de kla- verjasverenigingen op deel te nemen aan het tornooi van „De Ruiter". Hulde voor dit standpunt, zo moet het gaan'. Leerlingen van de Libertaire School te Zaandijk droegen een be drag van 122,85 af. De N.V. „Bouwen en Behouden" te Wormerveer schonk f 25,—. Het Sociaal Fonds van de Melk handel. afd. Wormerveer en Wormer schonk f 500, Jac. Olde, Daan Beudekcr. Cerrit van Weetering, Henk en Klaas van Weetering hebben 5,— opgehaald voor het N.R.F. Kees Brouwer, Barend Ent, Kees Stam. Jaap Molenuar en Dick Husslage uit Koog-Zaandijk hebben met. film- nnddagen en oud-papier ophalen f 13,- bijeen gezam.eld. De leerlingen van de Kleuter school aan de Berkenweg te Zaandijk hebben geen f 45,— maar f 60,— bij eengebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2