'Verkeersweg over Moerdijk mogelijk sneller gereed dan de spoorlijn Aanlegsteigers voor treinboten in Hoek van Holland moeten geheel vernieuwd worden Dood door schuld? Generaal Handy in ons land Koningin Juliana landt per helicopter in St. Annaland TV' 5 f 1 iV MIS Minister Algera wenst systeem der waterschappen niet prijs te geven Het bouwen van terpen wordt overwogen hantage DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 INA i DE SCHADE VOOR DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN ng Langzaam baant een zandtrein zich een weg door de vernielingen, die aangericht zijn aan de spoorweg bij het Moerdijk-kanaal. Met het zand herstelt men vóór de trein uil de spoordijk. Als de rails hersteld zijn, zeult de trein weer uerder. Acht maanden geëist 'va. tegen jachtopziener De procureur-generaal bij het Haagse kungerechtshof heeft acht maanden gevan- W.genisstraf geëist tegen de jachtopziener als-W'" B. uit Herwijnen, die door de recht bank te Dordrecht was vrijgesproken )anfcvan jood door schuld. Tegen dit vonnis uunhad de Officier van Justitie appèl aan- in December 1951 bevond B., die on bezoldigd rijksveldwachter is, zich op jachtvejd te Herwijnen om een te gaan schieten. Op dit jachtveld zag hij een zekere M. van Z., wiens hond een haas achterna ging. Daar M. van Z. in overtreding was omdat hij de hond aan de lijn had moeten houden, riep de jachtopziener hem aan. M. van Z. maakte zich echter uit de voeten- De achtopziener nam toen Van Z.'s fiets uw,ain beslag die tegen een bruggetje stond, d(Dit zag de broer van M. van Z., die Dfdaar in de buurt aan het werk was. doo'Deze broer, L. van Z., wilde dat ver- Chinderen en kwam op de jachtopziener rdei3^- Er ontstond een woordenwisseling, ereiWaarbi.j L. van Z. de jachtopziener met Seen groot mes bedreigd zou hebben, 0m. zich le verdedigen sloeg de jacht- i. d,0Pzicner L. van Z, met zijn jachtge- r^at op een gegeven ogenblik af- ^oor het schot hagel werd L. van veMZ dodelijk getroffen, per fa De procureur-generaal wees er in l een uitvoerig requisitoir op, dat hier se, niet van doodslag gesproken kon oor worden. B. had echter naai' zijn me ning niet met het geweer mogen manoeuvreren, zoals hij gedaan heeft. Hij is hoogst onvoorzichtig te werk gegaan. De procureur vroeg daarom j ee" gevangenisstraf van acht maan- dt den. var De verdediger, mr. J. J. van Gent. dat B. onvoorzichtig gehan deld zou hebben. Hij kon niet voorzien dat het schot zou afgaan, want hij dat het geweer op veilig stond. "vAan het einde van zijn pleitnota zeide ■na(spreker het te betreuren dat zij.i cliënt 'erstot op heden toe niet voldoende be- Hschermd was tegen de woede der dorps- die hem deze geschiedenis deniet kunnen vergeven. Uitspraak 25 VIJFTIG TREINEN MET BASALTSLAG UIT FRANKRIJK ONDERWEG (Van onze speciale verslaggever! Nu op vele plaatsen het water begint te zakken, kan men een globaal overzicht krügen van de gevolgen van de ramp, die in de eerste uren van 1 Februari de Zuid-West hoek van ons land heeft geteisterd. Voor de Nederlandse Spoorwegen valt de schade, die aan haar outillage is aangebracht, nogal mee. De bruggen en viaducten in het rampgebied hebben het woedende geweld van het water glans rijk doorstaan. Alleen is op vele plaatsen grote schade toegebracht aan de spoor baan en aan de installaties voor de beveiliging van de baanvakken. Gedurende de gehele Zondag, toen de berichten over de omvang van de watersnood steeds schrikwekkender werden, durfde de directie van de N.S. niet te hopen, dat met het herstel van haar uitrusting een bedrag van minder dan tien millioen gulden gemoeid zou zijn. Die donkere gedachten zijn evenwel opgeklaard en hoewel met geen mogelijkheid een bedrag is vast te stellen, is het wel duidelijk geworden, dat het herstel zeker niet meer dan vijf millioen zal kosten. Ingenieur Den Hol lander, president-directeur van de N.S., zeide te rekenen op „een bedrag tussen een half millioen en vijf millioen gulden". Hoe dat zij, rond 25 Februari zullen alle kleinere versperringen, die het spoorwegverkeer in het rampgebied belem meren, zijn opgeruimd. Kond de 15e Maart zal het vervoer óver de Moerdijkbrug weer mogelijk zijn. Het kan echter nog maanden duren voordat dc trein weer rijdt van Bergen op Zoom naar Vlissingen. Reeds zijn in de loop der voorbije anderhalve week een zeer groot aantal herstellingen aan verwoeste of afgekalf de spoordijken aangebracht. Aan de ha vensporen van Rotterdam is men druk bezig. Men hoopt dat er deze maand nog treinen over zullen rijden. In Hoek van Holland moet een geheel nieuwe aan legsteiger voor treinboten worden ge bouwd. Na de ramp kon hier nog slechts één schip meren in plaats van drie. Die steiger had echter reeds lang vernieuwd moeten worden. De vernielingen van ake- om- eek iter da- Alleen werkbezoeken van de Koningin Koningin Juliana heeft besloten dit ^aar geen bezoeken af te leggen, welke -met feestelijkheden gepaard gaan. Zii is ae voornemens alleen werkbezoeken te ur*brengen bij voorkeur in de door waters- n?-nood getroffen gebieden, :ht jjk Mr. Roolvink aanvaardt Kamerlidmaatschap Het bestuur van de K.V.P, heeft mr. E. Roolvink. benoemd lid der Tweede Kamer uitgenodigd die benoeming niet te aanvaarden. Naar het oordeel van de heer Roolvink zou dit betekenen de ^goedkeuring van een overtreding van het kiesreglement van de partij en hij 'Jh meent daarom aan die uitnodiging geen ^"gevolg te kunnen geven. Hij zal in be- roep komen bij de partijraad en heeft ^"'inmiddels in overeenstemming met de bepalingen van het reglement het lid- maatschap van de Tweede Kamer aan- vaard. Het secretariaat van de K.V.P heeft desgevraagd medegedeeld, dat het partijbestuur Zaterdag 1.1. na een zeer a" ruime bespreking eenstemmig heeft be- sloten de heer Roolvink to verzoeken A zijn benoeming niet te aanvaarden, zulks op grond van de bepalingen van het 1 reglement. Q" Zoals men weet, betreft het de op- volging van mej. dr. De Waal. die een kwaliteitszetel bezette, waarvoor mej. dr. De Vink als plaatsvervangster op de candidatenlijst staat. Tentoonstelling foto's d Op dc bestuursvergadering van de Ned. vereniging van fotojournalisten is besloten een tentoonstelling van foto's van de natio- 2 nale ramp te organiseren in verscheidene 11 plaatsen van ons land. Het batig saldo zal geheel ten goede men van het Nationaal Rampenfonds. Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt. 1 Februari heeft men aangegrepen om deze vernieuwing definitief uit te voe ren. Tussen Sliedrecht en Gïesendam zakt bet water geregeld. Men mag aannemen dat daar de volgende week weer trei nen zullen lopen, Op 16 Februari zal de eerste goederentrein weer van Gorkum naar Dordrecht rijden. Gisteren heeft men de eerste locomotief over het baan vak gestuurd. Vandaag gaan er enkele zandtreinen overheen. Als die proeven slagen zal de geregelde dienst hervat worden. De Dongen- en Amercentrales kunnen (hans weer vanuit 's-Hertogen- bosch bereikt worden. Op 4 Februari was het gat in de spoordijk bij Geer- truidenberg weer gedicht. Een stationschef, die drijft in zijn wachtkamer bij vloed en een wegopzichter die alle schade alleen opknapt Dit zijn de belangrijkste verbete ringen die sedert de vorige week in de benarde toestand zijn ingetreden. De grootste problemen leveren echter de grote verwoestingen aan de spoor baan ten Noc-rden en ten Zuiden van de Moerdijkbrug en aan de lijn van Bergen op Zoom naar Vlissingen op. Met het herstel hiervan zullen maan den gemoeid zijn. Het emplacement van Lage Zwaluwe staat thans vrijweL- droog. Daar heeft het water een verschrikkelijke ravage Naar verluidt liepen Maandag, toen bekend werd, dat er geen schade aan bruggen en viaducten van de Nederlandse Spoorwegen was aan gericht, de mensen van de afdeling bruggenbouw mei opgestreken ve~- ren door het hoofdgebouio in Utrecht, „Onze bruggen hebben hel toch maar uitgehouden", was hun uitroep. „Jammer genoeg hebben jullie ze niet lang genoeg gemaakt" was het enige en snedige antwoord, dat de andere personeelsleden van N. S. konden hebben. aangericht. Het seinwezen. dat daar pas was gereviseerd, is vólkernen vernield Het nieuwe seinhuis is door het water van zijn plaats gespoeld en hangt hele maal scheef. Een seinpaal is in het Hollands Diep gewaaid en er is geen spoor meer van te vinden. Van een trein van twintig wagons die daar heeft gestaan zijn tien wagons op één oor ge zakt omdat de rails verzonken. Vanuit Breda tracht men thans met zandtreinen het emplacement te nade ren, teneinde de gaten die in de spoor weg zyn ontstaan te dichten. De groot ste schade is echter ten Noorden van het emplacement, aan de Zuidelijke op rit van de Moerdykbrug aangebracht. Daar zit een diep gat van 800 meter lengte. Dit is zeer moeilyk te dichten, wanneer niet eerst de gaten in de dijk langs het Hollands Diep worden weg gewerkt. Hier is de Rijkswaterstaat met hulp der Amerikaanse genietroepen druk bezig. Verwacht wordt, dat de verkeersweg eerder droog zal zijn. Is dat het geval, dan zal N. S. daarover onmiddellijk busdiensten van Breda naar Dordrecht vice-versa instellen. Aan de Noord zijde van de brug heeft de spoordijk weinig geleden. Toch zijn daar de rails op verschillende plaatsen weggeslagen. Alle basaltslag, dat daarop lag, is ver dwenen. Dat basaltslag is uiterst moeilijk te krijgen. Het moet geïmporteerd wor den en is erg duur. De Franse Spoor wegen zijn hiermee de Nederlanders uiterst behulpzaam. In Frankrijk zijn vijftig treinen met tienduizend ton van dit kostbare materiaal geladen en naar Nederland gezonden. Voordat de Noor der oprit van de brug echter weer te gebruiken is, moeten eerst de gaten in de dijk langs de Dordtse Kil dicht worden gemaakt. Daar heeft Water staat tenminste een maand voor nodig. Zodat het wel 15 Maart zal worden voordat de Noord-Zuid-verbinding is hersteld en weer treinen lopen van Dordrecht naar Breda. Het zwaarst is de lijn door Zeeland, van Bergen op Zoom naar Vlissingen, beschadigd. Bij Bergen op Zoom zijn de rails over een lengte van 1400 meter weggespoeld. Hier is men echter bezig het gat in de dijk van de z.g. „Augusta Polder" te dichten. Volgende week komt Waterstaat daarmee klaar. Dan kan het baanvak worden hersteld. De lijn, die langs Rilland-Bath over Zuid- Beveland loopt, heeft over een lengte van 3Vi K.M. onder water gestaan Op sommige plaatsen is de spoordijk hier zwaar beschadigd. Bij Kruiningen staat bij vloed bijna anderhalve meter water op de baan. Op het station Kruiningen-Ierseke woont nog steeds de stationschef. De man leeft echter midden in het water. Bij eb stroomt het zijn stationnetje uit, maar bij vloed neemt het weer bezit van zijn wachtkamer en speelt het met de tafels en stoelen die daar staan. Zo doende kan hij alleen bij cb gepro viandeerd worden. Ook in Sloedam de verbinding tussen Zuid-Beveland en Walcheren zijn gaten in de spoor dijk geslagen. De wegopzichter, Colijn, heeft daar echter alles alleen opge knapt. Hij heeft het hoofdbureau in Utrecht laten weten dat hij geen hulp nodig had. Met zestig man is hij aan het werk getogen. Er zat een groot gat over de gehele breedte van de dub bele spoordijk. Iets verder heeft hij de dijk onder een der twee spoorlijnen weggegraven en met het vrijkomende zand is hij bezig het gat te dichten. Deze week komt hij daarmee klaar. Dan is er weer enkel spoorverbinding tussen Zuid-Beveland en Walcheren en gaat er een trein rijden van Vlis singen langs Goes tot Kapelle-Bieze- linge. Tot nu toe wordt de verbinding tus sen Vlissingen en Bergen op Zoom on derhouden met autobussen, die driemaal daags over Antwerpen en Breskens rijden. Van deze dienst wordt zeer druk gebruik gemaakt. Tot nu toe zijn onder het personeel van de spoorwegen tengevolge van watersnood geen dodelijke ongevallen, noch ernstige ongelukken voorgevallen. Dat komt voornamelijk door de geluk kige omstandigheid dat in de nacht van Zaterdag op Zondag nooit goederenver voer door de N.S. plaats vindt. Bezoek aan Amerik. hulptroepen De plaatsvervangend opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, generaal Thomas C. Handy, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de hoofdkwartieren en de afdelingen te Velde van de Amerikaanse militaire hulporganisatie in ons land. De generaal wei'd in de Julianakazer- ne te Den Haag over de werkzaamhe den van de Amerikaanse strijdkrachten en over de huidige situatie van het rampgebied ingelicht door brigade-ge neraal R. R. Hendrix. die thans de lei ding heeft bij de werkzaamheden van de Amerikaanse militaire hulpactie. Ook bracht generaal Handy een bezoek aan de chef van de generale staf. luitenant- generaal B. R. P. F. Hasselman en sprak hij met de Amerikaanse ambassadeur in ons land. de heer Selden Chapin. Daar na vertrok de Amerikaanse generaal naar het vliegveld Valkenburg, vanwaar hij een vlucht over het ondergelopen land maakte. Op Woensdrecht inspec teerde hij het centrum van de hulp met de helicopters, nadat hij ook Gilze-Rijen had bezocht. In Breda bekeek de ge neraal het werk te Velde, dat wordt uitgevoerd door de „39 th engineer con struction group". Bij de ontmoeting in Den Haag was o.m. aanwezig generaal- majoor A. H. Noble, hoofd van de Military assistance advisory group to the Netherlands". Na afloop van het bezoek verklaarde generaal Handy aan generaal Hendrix dat hij was getroffen door de wijze waarop hulp was verleend aan de bevolking van een bondgenoot der V. S. Schade aan scholen valt mee De schade aan scholen in het getroffen gebied valt mee. Dit zei ons dr. J. P. Chr. de Boer, inspecteur van het Gym nasiaal en Middelbaar Onderwijs, terug gekeerd van een eerste oriëntatiebezoek aan Zuid-West-Nederland. In vele scholen is het water gelukkig slechts tot een hoogte van een metei gekomen. Dit is uiteraard niet bevor derlijk voor de conditie der gebouwen, doch wanneer htt water binnen niet ai te lange tijd zakt, zullen ze deze schade wel kunnen doorstaan. Het is opmerke lijk, dat ook oude schoolgebouwen het bij de stormramp goed hebben gehouden. Dr de Boer deelde ons nog mede. dat de watersnood geen vertraging behoeft te betekenen m de studie van de leer lingen; geëvacueerde scholieren kunnen in andere plaatsen ..bij"blijven en het volgend schpoljaar dan gewoon bevor derd worden. Advertentie KOU en GR/BP m -■ kunt U bestrijden met de S f zo krachtig werkende HET OUWEl-aCHET I pi WAARBORGT f V SMAAKLOOS EH GEMAKKEIUK IHHEMEH Met hoofddoek en waterlaarzen H. M. de Koningin heeft gisteren een bezoek aan dc gemeente St. Annaland gebracht. Kwart voor drie landde de helicopter met de hoge gaste aan boord op het Schoolplein. Hare Majesteit droeg een bruine bontmantel met hoofddoek en waterlaarzen. Zij werd begroet door burgemeester F. M. Boo gaard, waarna notaris A. J. Bierens, dijkgraaf, aan Haar werd voorgesteld. Te zelfder tijd vertoefden in deze ge meente de chef van de Sociale Dienst en de particuliere secretaris van burge meester Jean Paul David van Mantes, een stadje ten Zuiden van Parys. Ook zij werden aan H.M. de Koningin voor gesteld, evenals de burgemeester ▼aa St. Maartensdijk, D. C. Bouwense. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de nabijgelegen Rode Kruispost. De burgemeester zette de ontwikkeling van de rampspoedige nacht uiteen. Dijkgraaf Bierens en de heer Kant van Rijkswaterstaat gaven een uiteenzetting van de situatie van het ogenblik, voor zover het de dijken van de St. Anna- landse waterkering betrof. Vervolgens onderhield Hare Majes teit zich nog enige tijd met de Fran se afgevaardigden, die door de burge meester van Mantes naar het troffen gebied i ,;i Koningin Jultana in gesprek met de burgemeester van St. Phiiipsland. i gestuurd, om de helpende hand te bieden. H. M. was door deze Franse bij stand zeer getroffen en verzocht beide heren de burge meester en bevol king van Mantes voor dit spontaan medeleven dank te zeggen. Daarna ver trok H. M. met bur gemeester Bouwen se per auto naar St. Maartensdijk. Eerder op de dag had H. M. de Ko ningin een bezoek gebracht aan Schou- wen-Duiveland. Na een bezoek aan het R. K. Ziekenhuis te Zierikzee, waar de Koningin sprak met de moeder-overste, begaf Zij zich naar de trouwzaal van het stadhuis, waar men Haar voorstel de aan kolonel Van Waning, comman dant van de mari tieme strijdkrachten op Schouwen. De Koningin heeft ver volgens Zierikzee bezichtigd en zich op straat met ver scheidene omstan ders onderhouden Daarna heeft Zij St. Annaland,, St Maartensdijk, Scherpenïsse en St. Philipslana bezocht Tweede Kamer bespreekt de watersnood (Vervolg van pag. 1) Na deze zeer openhartige inzage in de boeken, heeft de minister de publca- tie in het orgaan „De Ingenieur" be sproken, die wij ook in ons blad heb ben vermeld. Daarin wordt gezegd, dat deskundigen reeds jarenlang (egen ver zwakking van onze dijken hebben ge waarschuwd. Wanneer men in niet- ambtelijke wetenschappelijke kringen meent, dat er werkelijk moet worden gewaarschuwd, omdat de verantwoor delijkheid dat eist. dan moet men dat ter bevoegder plaatse doen. Men zal dè deur van mijn departement voor deze tips open vinden, aldus de minister. Maar noch ik, noch mijn voorgangers hebben degenen die met die publicatie achteraf komen opdagen, ooit gezien. De geruchten, als zou de verhouding tussen Rijkswaterstaat en de Provincia le Waterstaat minder goed zijn, verwees hij naar het rijk der fabelen. Hij was het eens met de Kamerleden, die meer aandacht vroegen voor de binnendijken, die een wellicht uit het oog verloren uiterst belangrijke functie hebben en beloofde bijzondere toezeggingen m deze. Aan de mededelingen van minis ter Drees kon hij nog toevoegen, dat het waarschuwingssysteem wel degelijk volgens de regels heeft gefunctioneerd. De dijkwachten waren op hun post, maar zij konden tegen het geweld van deze storm niets uitrichten. Zij hebben gewaarschuwd met het bekende gevolg, dat men hun adviezen vlak achter de dijk in de wind sloeg. Inderdaad, de be volking achter de tweede dijken zijn niet gewaarschuwd, maar wat zou dit- uitgehaald hebben. Daar had men zich zeker veilig gewaand achter dijken die door S. Fletcher De man, die niets te verbergen had, vertelde hem vlotweg dat hij naar Nor- mandale Grange was geweest. Dit maak- te Pratt een beetje ongerust, Hij be greep wel, dat Collingwood in Battle's papieren had zitten snuffelen. Kon het zijn dat de oude heer tóch ergens een aantekening had gemaakt van zijn vondst, zelfs vóór hij naar Eldrick's kantoor ging? In zijn bureau o£ in een journaal? Wel had hij gezegd,, dat hij er met niemand over gesproken had, maar oude lui maakten diitwljls zo'n drukte over een kleinigheid. Hij mocht het eens opgeschreven hebben. Evenwel, er was één persoon, die hem volledig kon in lichten over de reden van Collingwood's bezoek, en dat was mevrouw Mallathor- pe. Hij nam zich voor haar zo spoedig mogelijk op te zoeken en te horen ol hij reden tot ongerustheid had. Zo kwam het. dat te ongeveer negen uur die zeil de avond, mevrouw Mallathorpe voor de tweede maal die dag. iemand uit rechtskringen ontving.. HOOFDSTUK V. HET MASKER AF. Mevrouw Mallathorpe was alleen, toen Pratt aangediend werd. Nesta en Harold waren aan het biljarten in een verwij derde kamer van het grote huis. Onge veer een uur geleden was het diner af gelopen. nu zat mevrouw Mallathorpe, die wist wat werken en hard werken was, op haar gemak de kranten door te zien. Haar verveelden de rust. het com fort en de weelde nog volstrekt niet. Zij keek met bevreemding naar het kaartje, waarop Pratt met potlood gekrabbeld had „Belangrijk". Van het kaartje naai de huisknecht, een man op jaren, die al lange tijd bij Jan Mallathorpe was ge weest voor het ongeluk. „Wie is het, Dickinson", vroeg zij. „Ken je hem?" „Het is een klerk v,an Eldrick Pascoe, uit de stad, ïiievrouw", ant woordde de knecht. „Ik ken hem van gezicht." „Waar heb je hem gelaten?" „In de kleine salon, mevrouw." „Laat hem dan in dd studeerkamer" zei mevrouw Mallathorpe. „Ik kom dadelijk." Zij begreep absoluut niet, wat Pratt kwam doen. Eldrick Pascoe waren haar advocaten niet, c&ok was er geen enkele zaak hangende,)' waar zij op eni gerlei wijze m betrokken zouden kun nen zijn. Wel viel het( haar op, dat dit de tweede keer was, 'j die dag, dat zij Eldrick's naam had gehoord. De jonge Collingwood had verteld, dat zijn groot vader daar op het kjantoor gestorven -vas. Moest de klerk hajar daarover spre ken? En wat had zij er! mee uit te staan? Nog voor dat zij de kalmer bereikt had. waar Pratt zat te wachten, was zij een en al nieuwsgierigheid.' Maar zij maakte zich volstrekt niet bezorgd, het kwam eenvoudig niet in haar' op, dat het be zoek haar of haar kincjieren zou kunnen betreffen Het vertrek, waarin Pratt wachtte, was een klein kabinet naast de biblio theek, Toen Jan Mallathorpe Norman- dale Grange kocht, had hy het geheel naar zijn eigen smaak laten veranderen, en zodra Pratt er binnentrad, viel het- hem op. dat hier „voorzichtigheid" had voorgezeten. Er waren dubbele deuren en dikke gordijnen voor de vensters. In de weinige minuten, die er verliepen tussen zijn binnenkomen en de komst van mevrouw Mallathorpe. keek hij eens goed rond. zelfs achter de gordijnen. Wat hij te zeggen had. moest vooral niet afgeluisterd worden. Mevrouw Mallathorpe liet haar nieuwsgierigheid goed blijken, toen zij binnenkwam. Zij kon zich niet herinne ren deze jongeman ooit meer gezien te hebben, maar ze zag dadelijk, dat hij een slimme en gewiekste vent was, Dat hij belangrijk nieuws mee te delen had, maakte zij op uit zijn gehele optreden. Zij beantwoordde zijn ietwat plechtige buiging heel koeltjes, en beduidde hem plaats te nemen bij het grote bureau, dat naast de haard stond. Zelf ging zij zitten tegenover hem, in de oude leun stoel van Jan Mallathorpe. „Wie ook in naam meester is van Normandale Gran ge", dacht Pratt, „de werkelijke meester zit hier, deze zelfbewuste vrouw", die hem zo zakelijk ontving. „U wénst mij te spreken?" begon me vrouw Mallathorpe. „Wat is er van uw dienst?'' „Zaken, mevrouw Mallathorpe, zaken", zei Pratt. „Zoals ik op mijn kaartje al aanduidde, belangrijke privé-zaken." „Met mij?1' vroeg zy. „Met u en uw familie, hernam Pratt. „En vóór wij een stap verder gaan, geen sterveling weet er iets vanbehalve ik," Nog eens keek mevrouw Mallathorpe hem onderzoekend aan. Pratt boog zich naai- haar toe. over het bureau heen. Zijn stem was reeds gedaald tot een geheimzinnige en vertrouwelijke toon. „Ik begryp niet, waar u het over heeft", zei ze. „Gaat u door." „Eerst een vraag, als het u belieft, mevrouw. Pratt boog zich nóg meer naar haar toe. „Een vraagen een antwoord. Het is voor uw eigen bestwil. Is de lange mijnheer Collingwood van morgen hier geweest?" „Ja, en wat is daar mee?" „Wat moest hij hebben?" vroeg Pratt. Mevrouw Mallathorpe aarzelde even en fronste haar wenkbrauwen. Pratt haastte zich haar gerust te stellen. „Het is heus geen holle phrase" als ik zeg, dat het voor uw eigen bestwil is. mevro Waar kwam hij om?" „Hij kwam vragen, wat er in de brief stond, die zijn grootvader mij gistermid dag schreef." ,Dus had Antoon Bartle u geschre ven? En wat schreef hij? Want dat is van belang." ..Alleen maar, dat hij graag zou zien, dat ik even bij hem kwam, wanneer ik in Barford was." „Geen woord meer?" „Geen enkel woord." „Ook niets overwaarover hij u spreken wilde?" „Neen. ik dacht, dat hij mij zou willen vragen hem nog een partij boeken over te doen van mijnheer Mallathorpe zali ger." „Heeft u dat ook aan Collingwood ver teld?" vroeg Pratt, gejaagd. „Ja, natuurlijk." „En was hij daarmee tevreden?" Opnieuw keek mevrouw Mallathorpe verstoord. „Waarom niet?" vroeg zij. „Het was de enige uitleg, die ik geven kon. Hoe moest ik weten, wat de oude heer wilde?" Pratt schoof zijn stoel nog dichter by het bureau cn zijn stem ging geheel tot fluisteren over. terwijl zijn blik beteke nisvol werd. (IVordt vervolgd). sinds mensenheugenis niet waren door gebroken. Op de beschouwingen van mr. Oud omtrent, de noodzaak tot reorganisatie van de waterschappen antwoordde de minister, dat inderdaad het scheppen van grotere eenheden te bezien zou zyn, mits men maar niet het kind met liet badwater wegwerpt. Er mag in ons waterschapswezen geen verandering komen die schade zou doen aan de beginselen van autonomie voor de la gere organen. In eerste instantie is dit alles materie voor de provinciale besturen, waaronder de waterschappen ressorteren. De financiële verhouding Advertentie En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Zes jaar voor poging tot moord In hoger beroep is de 43-jarige bank werker H. ter H. uit Weesp vanochtend wegens poging tot moord op de 45-jarige evangeliesatieleider J. Z. van V. door het Amsterdams gerechtshof veroor deeld tot zes jaar met aftrek. Tegen hem was veertien dagen geleden zeven jaar geëist met daaropvolgende ter be schikkingstelling van de regering. In eerste instantie had de Officier van Justitie vijf jaar tegen hem geëist, doch de rechtbank had verdachte een zwaar dere straf opgelegd, t.w. acht jaar. van het Rijk tot de waterschappei achtte de minister een studieobject van groot belang. Misschien is 'het wel een vraagstuk voor een commis sie-Oud voegde hij er veelbetekenend aan toe. Hy herinnerde eraan, dat de Unie van Waterschappen terzake nut tige voorarbeid zou kunnen verrich ten. Bij het bespreken van de ontwerp- noodwet kwam het door het Rijk uit te voeren en te financieren herstel aan de dijken ter sprake, waarbij de minister onmiddellijk op het principe der auto nomie teruggreep en mededeelde, dat hij de bestaande organen zoveel mogelijk zou inschakelen. Via de verantwoorde lijkheid van de minister zal de volks vertegenwoordiging dan toch controle uit kunnen oefenen. Terzake is met de provinciale besturen reeds overleg ge pleegd. Het repareren van de hoofd- en buitenwaterkeringen waarop de nood wet betrekking zal hebben, noemde hij een geweldig object. Wat de practische kant van de plan nen tot dichten van de zeegaten betreft, men moet dit niet te simplistisch stellen: ofwel onze dijken over een lengte van duizend km. verhogen, of de zeegaten dicht. Het resultaat van de studie zal wel neerkomen op een advies( dat een combinatie van beide systemen inhoudt. De beveiliging van de bevolking ook bij niet verhoogde dijken zal een punt van overweging gaan uitmaken. Het idee om terpen in de polders te bouwen en de a'arrmnstallaties met moderne lelecommun uiemiddelen uit te brei den, waaraan wij in ons blad de vorige week in ttmele beschouwingen aan dacht hebben besteed, is dc minister niet ontgaan. Hy acht deze suggesties zeer bruikbaar en zal overwegen ze in practijk te brengen. Bij de replieken heeft minister Drees nog eens duidelijk gezegd, dat de rege ling oorlogsschade voor de uitkeringen asn de slachtoffers van de watersnood alleen om practische redenen is geko zen. Het was namelijk een nog geldende regeling, waarmede alle ambtenaren vertrouwd j'n. Ten aanzien van de mogelijkheden- om de doelstellingen van het Rampenfonds uit te breiden, zoals de heer Schouten had gesugge reerd. was dr. Drees optimistisch. Het hangt er maar van af hoe hoog de in komsten van dat fonds zullen zijn. En hij was er van overtuigd, dat het totale bedrag, mede dcfir de nog te verwach ten hulp uit het buitenland, alle ver wachtingen zal overtreffen. De regering is ten aanzien van de plannen van de heer Tilanus om de ge meenteraadsverkiezingen een jaar uit te stellen en ze dan met de statenver kiezingen te doen samenvallen, wat huiverig. De verkiezingen zijn namelijk eenmaal vastgesteld. Maar de kwestie zal Maandag in de ministerraad worden besproken. De plannen, die de regering voor de ramp had om de lasten van het bedrijfs leven te verlichten zal zij zeker niet laten varen. „Als ik het zo voorzichtig mogelijk mag zeggen," aldus dr. Drees, „wat thans gebeurd is, zal deze plannen althans niet doen verdwijnen." Bekend waterstaatkundige Prof. Thijsse komt terug uit de V.S. Prof. ir. J. Th. Thijsse. hoogleraar en directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, een van Neder lands vooraanstaande deskundigen op waterstaatkundig gebied, die kort gele den naar de V.S. is vertrokken om daar colleges te geven, zal in verband met de ramp naar ons land terugkeren. Prof. Thysse is nauw betrokken bij het plan om de zeegaten tussen de Nieuwe Wa terweg en de Westerschelde af te sluiten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2