„Vadertje Langbeen" in Zaandam voor het Nationaal Rampenfonds Ter Aar keurt begroting goed Waterpolo wed strijd met vele incidenten TJIï aterlanil Daadwerkelijke hulp gebodeii; Wilnissers in het rampgebied Ma DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA Groot succes voor „Sancta Maria Het moet voor de aardige regis seur, de heer P. A. M. Hornman, een genoegen geweest zyn om met zo'n select groepje goedwillende acteurs en actrices als wij Woensdagmiddag op de planken in het Kath- Vereni gingsgebouw te Zaandam hebben ge zien. te kunnen spelen. Wat een enthousiasme en wat een élan, maar vooral, wat een rapheid en wat een luchtige toets, waardoor het blijspel ..Vadertje Langbeen" die ondefinieer bare charme kreeg die wij de laatste tijd helaas zo dikwijls missen bij onze gezelschappen. Hier was een gróót aantal mensen bijeen, van wie velen nog nimmer to neel gespeeld hadden, maar aïe toch begrepen hadden dat „vaart" in het to neelspel onmisbaar is voor succes. Wel nu, aan tempo heeft het niet ontbroken. Een ander uitstekend verzorgd detail was- de perfecte afwerking der costu- mering. Nu mag men va"n leraressen van een wijdbefaamde vakschool veel goede smaak en èen harmonieus cri- tisch vermogen venvachten, maar dat dit zo prettig gedemonstreerd zou wor den op deze middag hadden wij niet verwacht. Regisseur Hornman stelt hoge eisen, derhalve hebben wij van dit aardige blijspel volop kunnen genieten, want rolkenms er. uitspraak kwamen boven de middelmaat uit Er moet wel hard gestudeerd zijn. De inhoud van dit aardige spel, dat menig speler en speelster aardige kan sen biedt, achten wij genoeg bekend bij onze lezers en lezeressen en mocht dit niet h'et geval zijn, dan hebben zij hedenavond nog de kans natuurlijk voor het N.R.F. kennis te maken met- Jervis Pendleton en Jeruschka vertolkt respectievelijk door G. v. d! Knaap en Ank van Duffelen. De laat ste beschikt over een aangename vrij moedigheid Trouwens, het was opval lend hoezeer de regisseur ieder karak ter nauwgezet had omschreven, daar door ontstonden de gaafste creaties; denken wij bijvoorbeeld aan mrs. Lip- pnt en mrs. Pendleton, vertolkt door Tiny van de Linden met een mimiek en plastisch vermogen, waarop heel wat gevorderde actrices jaloers zouden zijn. Een extra compliment voor haar geraf fineerd spel verdient zeer zeker ook Jone Ross-Huberts als Julia Pendleton terwijl de dames A. v. d Knaap. Leni verdonk. Regien Verdonk veel bijdroe gen tot het slagen van de voorstelling. Had men in het Degin nogal planken koorts de drie meisjes, Sadie Kate. Gladiola en Loretta. waren nog ietwat te schools en te „opzeggerig". ras was dit verdwenen bij de opkomst der heren, waarvan echter mr. Wvcoff A. Krui ver, neiging tot chargeren ver toonde en door zijn geforceerdheid tè ridicuul werd. Het was jammen dat Jimmy. D. v. d Knaap, door ziin Itie- dmg die te modern was. detoneerde'in dit alleraardigste gezelschap, hoewel ziin spel overigens soepel genoeg was, even als dat van de overige spelers Grote zorg was besteed aan het kap- werk en aan de décors en een tot de uiterste hóeken gevulde zaal genoot intens van dit alleraardigste presentje, dat aan de zilveren jubilaressen, Soeur Willemien en mej. Duynhoven, namens het collegacorps, werd aangeboden. Immers, deze voorstelling was ..het staartje" van het feest, dat onlangs met zoveel luister werd gevierd. Het is een fijne gedachte geweest om ook deze middag te laten collecteren voor het N.R.F., alle leerlingen hadden de spaarpotten omgekeerd, terwijl van avond een extra voorstelling wordt ge geven. Wij geloven, dat het storm zal lopen, want de verhalen van de leer lingen waren zeer enthousiast. Inder daad, „Vadertje Langbeen" verdient vanavond weer een uitverkochte zaal, niet alleen vanwege het goede doel. maar ook door de prima vertolking van een pretentieloos spel, waarnaar men met groot plezier luistert en kijkt. De voorstelling van hedenavond zal worden bijgewoond door het schoolbe stuur, terwijl gistermiddag de weleerw. heer Van Teijlingen en de weleerw. heer Romeijn van de Witte Paters ge tuigen waren van deze première in de Zaanstreek. KROMMENIE De brug bleef dicht! Dezer dagen kwam een marinevaar tuig. met opdracht- zich zo spoedig mo gelijk naar het rampgebied te begeven, voor de gesloten Provincialeweg-brug. Tussen tien uur 's avonds en zes uur 's morgens blijft deze brug in de nacht gesloten. Na enige malen met de fluit gesignaleerd te hebben, waarop niet werd gereageerd, besloot de schipper om een brugwachter te wekken. Ook dit baatte niet. want op zijn vraag om voor dit bijzondere geval de brug te openen, kreeg hij ten antwoord, dat dit volgens de vcorschriften niet mocht. Het hulp brengende vaartuig moest tot zes uur werkloos blijven liggen. Een beetje minder bureaucratie zou hier toch wel op haar plaats zijn geweest. ASSENDELFT Voor het Nat. Rampenfonds Ook de voetbalvereniging „Assen delft" heeft ƒ50.overgemaakt aan het. N.R.F. Rijkspolitie in noodgebied Van de groep Westzaan van de Rijk? politie zijn de wachtmeesters Vos uit Assendelft en Van Rijn uit Westzaan gedetacheerd in het watersnoedgebied te Zeeland. De receptie en de uitvoeringen ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de toneelvereniging „O.K.K." zijn tot nader order uitgesteld. UIT AMSTELLAND Tijdopnemer in conflict met arbiter De 350.000 gepasseerd Onafgebroken blijft de stroom var. giften de Zaandamse Gemeenschap be reiken voor het Nationaal Rampenfonds. Sinds Woensdagochtend, na de giro opname, is de eindstand bij penning meester Van Onselder ruim f 350.000 alleen voor Zaandam. Hierbij is de ker- kencoll^cte ..niet inbegrepen OuJüurp aanKf Het lichtaggregaat. dat de Zaandamse Gemeenschap naar het zwaar geteisterde plaatsje Ouddorp op het eiland Goeree heeft gezonden, bewijst buitengewone diensten. De burgemeester van deze ge meente heeft medegedeeld, dat het ge hele dorp middels dit lichtaggregaat van licht wordt voorzien. Woensdagochtend heeft het gemeentebestuur opnieuw een ambtenaar naar dit dorp gestuurd met 500 meter kabel. Slachthuis in actie Wagonladingen vol cadavers komen momenteel in Zaandam aan. De dieren worden in het slachthuis van de hui den ontdaan, waarna de restanten naar de destructor in Purmerend worden ver voerd. Openluchtspel Het ligt in het voornemen bij gele genheid van het feest van het- herstel der Hiërarchie, een groots openluchtspel op te voeren in het Koger Wandelpark. De regie is in handen van de heer P. A. M. Hornman, die voornemens is, 15 Juli het dramatisch werk van Henri Ghéon „Ge- resius' op te voeren. Er doen niet min der dan 55 executanten mede, gerecru- teerd uit de zeven Zaanse parochies. De rol van Genesius zal worden gespeeld door Kees Keysper. terwijl Marianne Steijger haar grote kans krijgt, in de rol van Pompeïa, een rol van dramati sche bewogenheid. Er zullen verrassende staaltjes van massa-regie te zien zijn. Gevonden voorwerpen Bij het politiebureau Vinkenstraat kunnen informaties worden ingewonnen omtrent: een gouden ring. dames pols horloge, zilveren armband, zilveren bro che. doublé armband, regenjas, brillen, handtalie, levensmiddelen, duiven, hon den, batterijen, scharnieren. U-balk en twee zakken eierkolen. WESTZAAN Westzaanse Gemeenschap De Westzaadse Gemeenschap heeft in „De Prins" haar jaarvergadering gehou den, secretaris de heer Jb. Luttikhuizen bracht een uitgebreid verslag uit over de werkzaamheden van het afgelopen jaar; de penningmeester, de heer D. de Vente, kon een klein saldo noteren, Tot voorzitter, werd de heer H. U. van Del den gekozen en de heer G. F. Vos als bestuurslid. De zomerplannen werden aangenomen zoals het bestuur ze had ontworpen. In Juni is de Kunst- en Sportweek en in Augustus zal het zeven tigjarig jubileum van de bloemenver eniging Flora herdacht worden. Getracht zal worden bij de uitwisseling ook Mid- den-Beemster in te schakelen. Tenslotte werd nog besloten medewerking te ver lenen bij het oprichten van een plaat selijke E.H.B.O,-afdeling. Voor het Witte Kruis Dóór de Klaverjasvereniging „Van Dijk en Allen" werd in Januari een kla- verjastoumooi in „De Prins" georgani seerd, waarvan de'baten bestemd waren voor de plaatselijke afdeling „Het Witte Kruis". De penningmeester de heer A. C. Groothand is Maandagavond het saldo, een bedrag van f 121.43, overhandigd. OOSTZAAN In het Zaandamse Sportfondsenhad hadden gisteravond verschillende wed strijden plaats, waarvan het treffen tus sen de eerste zeventallen van Neptunus en Dolfijn het hoogtepunt vormde. He laas werd deze strijd ontsierd door ver schillende incidenten. Nadat enkele minuten gespeeld wa ren, in welke tijd Dolfijn op fraaie wijze de leiding genomen had. bleek de tijdopnemer zijn werk.'gestaakt te heb ben, daar hij zich niet met de beslissin gen van de scheidsrechter kon vereni gen. De arbiter riep daarop beide aan voerders bij zich en stelde voor de wed strijd in zijn geheel af te gelasten, dan wel geheel opnieuw te beginnen. Met dit laatste gingen de partijen tenslotte sccoord. Reeds dadelijk ontwikkelden de Amsterdammers een uitstekend overlegd spel en grote snelheid, zodat de Zaandamse verdediging het zwaar te verantwoorden kreeg. De bezoekers schoten er geducht op los. hetgeen evenwel niet altijd zuiver geschiedde, waardoor meermalen het hout geraakt v.-erd. Bij een Zaandamse doorbraak hield de Dolfijn-keeper zich aan de palen vast. hetgeen hem een vrije worp kostte, waaruit door Kees Tanger ge doelpunt werd (10). Dolfijn dêgde er nu nog een schepje op; de Neptunus- keeper kreeg druk werk. Weldra maak ten de bezoekers op verrassende wijze gelijk (11) In de resterende tijd voor de rust kreeg Neptunus nog slechts éénmaal een kans. doch Scheen schoot in moeilijke positie over het verlaten dceL In de tweede helft werden weldra een Zaandammer en een Amsterdammer uit het water gezonden, terwijl kort daar- De kerkcollecte in het dekenaat Purmerend De Zondag in de kerken gehouden col lecte voor de getroffenen van de water snood had in het dekenaat Purmerend het volgende resultaat: Purmerend 5035. II- pendam 1900, Monnikendam 1185, Edam I 4225, Volendam f 10.600, Beemster 1820, De Rijn 1680. Schermerhorn 633, Wor- mer *1340, Koog/Zaandijk r 2000. 't Kalf/ Zaandam 1158, Zaandam 6050. Totaal 38.126.—. PURMEREND N&derlaagtournooi Het nederlaagtournooi van de biljart vereniging „Concordia" te Oostzaan werd voortgezet met de ontmoeting tegen B.V. De Pomerans ut Landsmeer, Concordia won deze ontmoeting met 103 matchpun- ten. Paarden uit het rampgebied De paardenslager M. Pels heeft vorige week 17 paarden uit Oud-Beijerland ge haald. Deze paarden werden hier en daar in onze stad en omgeving ondergebracht. De lieer Pels zal deze week vermoedelijk nog meer paarden uit het rampgebied ha len om ze in deze omgeving onder te bren gen. Purmerend offert nog steeds Konden wij eerst schrijven, dat de huis- aan-huis-collecte in onze gemeente met hetgeen op de banken was overgemaakt, het buitengewoon gunstige resultaat f 30.000 had opgeleverd, de giften voor Nationaal Rampenfonds blijven nog steeds binnenstromen. Op het ogenblik heeft het bedrag dat in Purmerend werd geofferd reeds de f 40.000 dik overschreden In dit bedrag zijn niet de collecten in de kerken begrepen. Burgerlijke Stand Geboren: S, J. Konijn en A. A. Timmer te Wjjdewormer z_. A. J. Schoor! en C. A. van Dijk d. T. Koops en A. E. van Braam z. Ondertrouwd: A. C. Scholtens. en A. Hen driks. EDAM op ook- de Zaand.-aanvoerder Scheen aan de kant moest. Dolfijn maakte toen spoedig 12. Toen Scheen weer aan het spel wilde deelnemen, werd dat op aandrang van een Dolfijn-official aan de kant door de scheidsrechter verbo den. Kort daarna profiteerden de be zoekers andermaal van hun numerieke meerderheid en brachten de stand op 13. Eerst hierna werd Scheen toege staan weer aan het spel deel te nemen. Nog eenmaal kreeg Neptunus een goede scoringskans, doch de Amsterd.-doel man wist op het nippertje te redden. NereusW aterlelie De Zaandamse dames waren weldra in de meerderheid en wisten door Coba Scheen de leiding te nemen, terwijl zij door Paula Mev nog voor de rust de voorsprong tot 30 opvoerden. Na de hervatting wisten de Zaandijker ladies door Ina Bijleveld de achterstand in te Iepen, maar Waterlelie maakte er door de vrijliggende Coba Scheen weldra 41 van, waarna Paula Hey de stand 51 bracht. Nog eenmaal gelukte het Nereus de achterstand in te lopen (5—2). Neptunus 2Nereus 3 Nadat de strijd geruimen tijd gelijk was opgegaan, wisten de Zaandammers door de snelle Jan Bos de leiding te ne men (10), met welke stand de rust aanbrak. In de tweede helft speelde Nereus agressiever en wist door Kees Koeman gelijk te maken (11), doch daarop gaf dezelfde speler zijn club de leiding. Even voor het einde ontstond een schermutseling voor het Zaand. doel, waarbij keeper Meerleveld het leder tenslotte over ..zuO-^ösen^daélJlï'?- Wegens niet opkomen van AZ 2 ging de strijd tegen Kroosduikers niet door. De aaspirantenstrijd tussen de jongens van Nereus en de Ham leverde een 51 overwinning voor de Zaandijkers op. Uitgevers voor het Hof Gisteren hebben drie Amsterdam se uitgevers-boekhandelaren in hoger beroep voor het Amsterdamse Ge rechtshof terechtgestaan omdat zij por nografische lectuur uit Frankrijk heb ben ingevoerd. De Amsterdamse recht bank had ieder f 500 boete opgelegd; de procureur-generaal bij het hof eiste tegen twee hunner f 500 boete en een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en tegen dé derde, die er zijn beroep van maakte om dergelijke lec tuur in te voeren, f2000 boete en drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdachten beriepen er zich op dat de Amsterdamse politie de lectuur kende en geen bezwaar tegen de invoer had gemaakt. De verdedigers pleitten vrijspraak. Uitspraak 25 Febr. Het vraagstuk der winkelsluiting De gemeenteraad heeft vergaderd onder voorzitterschap van burgemeester B. J Hogenboom. Afwezig waren wegens ziekte de heren H. Bos en Joh. v. Éijk. Inzake de verordening Winkelslui ting is een schrijven ontvangen van de minister van Economische Zaken. Tegen invoering van de koopavond op Woensdagavond is geen bezwaar gemaakt. Dc minister is echter van mening, dat het voor deze gemeen'c niet nodig is gedurende het gehele jaar te bepalen, dat het sluitings uur gesteld wordt op 19 uur. B. en W. willen alsnog een uiteenzetting geven over de plaatselijke toestan den teneinde goedkeuring te ver krijgen. Betreffende de sluiting van kappers zaken had de raad vroeger besloten, dat het sluitingsuur van deze zaken van Mei tot en met Augustus zou worden bepaald op 20 uur. Hiertegen maakt de minister eveneens bezwaar. B. eii W. hebben contact opgenomen met de plaatselijke kappers. Na een toelichting door wet houder Volgering over deze bespreking bepaalde de raad nu het sluitingsuur voor kapperszaken gedurende het ge hele jaar op 19 uur. Op de koopavond echter mogen ook de kapperszaken tot 22 uur geopend blijven, Voorgesteld werd tot verkoop van enige gedeelten sloot gelegen langs de Aardamsev/eg aan de Provincie Zuid- Holland. Wegens het leggen van nieuwe waterleidingbuizen is demping dezer sloot gewenst. B. en W. stellen voor deze gedeelten sloot aan de Provincie af te slaan voor 1 gulden. De Provincie zorgt voor demping en behoorlijke afrastering. De raad keurde dit voorstel goed. De vergoedingen over het jaar 1951 ingevolge Art. 103 2e lid der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van de bijzondere lagere scholen werden vast gesteld als volgt: R..K. school 23 gulden per leerling, totaal f 11.041. Chr. Nal. School 30 gld. per leerling, totaal f 2.220. waarop een korting van f 315 is toege past voor verhuurde lokalen. Ver. voor Chr. Volksonderwijs 28 gld. per leerling, totaal f 3.472. Naar aanleiding van een verzoek schrift van 't R.K. Schoolbestuur inzake vaststelling aantal uren vakonderwijs in nuttige handwerken, wordt dit aantal bepaald op 7 uren per week. Bedrag 850 gld. per jaar. De onderwijs-inspectie heeft bezwaar gemaakt, dat het gymnas tieklokaal te Langeraar het Parochie huis niet is verwarmd. De huurprijs van dit lokaal dient verhoogd te worden van f360 tot f 450. Verder wordt ge vraagd gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van kachel en pijpen. B. en W, stellen voor. wat betreft de huurverhoging, deze toe te staan. Wat de gelden betreft voor aanschaffing van kachel en pijpenwillen B. en W, eerst nog eens nadere bespreking met de ver huurder dezer lokaliteit. Overeenkom stig het voorstel van B. en W. werd besloten. Begroting Hierna kwam aan de orde behandeling en vaststelling van de gemeentebegro ting voor 1953. De heer L. Hoogervorst stelt vast. dat de begroting het beeld van de tijd vertoont, n.l. verhoging van vele posten. Bij het hoofdstuk onder- spr. de uitgelroïtSèn21post1 van f 400 ver hogen voor het. gedeelte Hoekse Aar kade. Dit is de weg naar de Veiling. Hier is verbetering dringend nodig. De voorzitter zegt. dat, zodra vast staat, dat deze weg blijft, de gemeente grondig wil aanpakken. In de kapitaaldienst is f4000 geraamd voor kosten reconstructie NIEUWKOOP Burgerlijke Stand GEBOREN: L. J. Hoogervorst en A. W. Vork. z; G. Blonk en N. Mulder, z. ONDERTROUWD: P. J. A. van den Helde en E. G. van der Laan. Damclub „Nieuwkoop" De Damclub Nieuwkoop heeft haar onderlinge competitie in café Van den Bosch voortgezet. De uitslag was als volgt: W. v .d. BoschG. v, d. Laan 11, W. KorverT. Hoogendoorn afgebr., J. JansenW. Schellingerhout 2—0. D KooleJ. v. Middelkoop 2—0. W. v, d. BoschJ. v. cl. Laan 20; 02, D. Koo le—W. Schellingerhout 2—0, J. Jansen— J. v. Middelkoop 20. Kerkpad. De heer Hoogervorst zag deze post gaarne verhoogd tot f 10.000. De voorzitter zegt. dat B. en W. willen overwegen, of met aanstelling van extra werkkrachten versnelling mogelijk is. De lieer Egberts vindt de geraamde post van 170.000 voor reconstructie Lan- geraarseweg hoog en wil het Kerkpad in ieder geval voor laten gaan. De voor zitter zegt, dat men reconstructie Lan- geraarseweg tussen grote en kleine brug en reconstructie Kerkpad los van elkaar moet zien. Het eerste werk wordt niet, het tweede wel in eigen beheer uitge voerd. Voor beide werken is geld be schikbaar- Naar aanleiding van de geraamde post voor kosten onderzoek bevolking op t.b.c. vraagt de heer G. Versluis, wat de kosten per persoon zullen zijn. Die zul len f 1.05 bedragen. Wethouder Volge ring wijst er op, dat de geraamde post van f 1000 te laag zal blijken, omdat in middels is besloten, dat de schoolkinde ren gratis zullen worden onderzocht. De begroting Gem. Grondbedrijf vraagt geen discussie. Zonder stemming worden beide begrotingen goedgekeurd en vastgesteld. Het vergoedingsbedrag voor het jaar 1953 als bedoeld in Art. 101 5e lid der Lager Onderwijswet 1920 wordt, vastgesteld op 25 gld. per leerling. De verpachting van verschillende perce len gemeentegronden vroeg geen be spreking. De gemeentebegroting 1952 wordt verhoogd met f2000 voor te ver richten verfwerk aan 18 woningen te Aar dam. Noordelijk klei- en veengebied Goede belangstelling voor de jaarvergadering Onder behoorlijke belangstelling, on danks slechte weersomstandigheden, hield „Het- Noordelijk Klei- en Veen gebied" Dinsdagmorgen de jaarvergade ring in het café van Acker te Aardam. De voorzitter, de heer H. Blijleven. sprak een kort openingswoord. De ad ministrateur. cte heer B. Jonker, bracht het financiële verslag uit, waaruit bleek, dat de vereniging dit jaar f 100 rijker was geworden. Een lid van de controle commissie die verslag uitbracht, stelde daarna voor deze f 100 ever te dragen aan het Rampenfondse waarmede de vergadering het volledjg eens was Het ledental bedraagt 198 met een oppervlakte cultuurgrond van 4508 ha. In "verschillende dorpen in het klei- en veengebied werden ook dit jaar weer verschillende proefvelden aangelegd van landbouwproducten o.a. te Woubrugge. Ter Aar. Nieuwkoop en Aarlanderveen. Verder werd weer de strijd aangebon den tegen het zo gevreesde onkruid „heermoes". Bij het plantenziekten-onderzoek Is gebleken aat voor deze streek slechts een drietal plagen zijn vastgesteld, die de boeren jaarlijks grote schade berok kenen, n.l. de Amerikaanse vaatziekte bij erwten, de aardappelziekte en de vergelingsziekte bij suikerbieten. De beide assistenten legden ïn het afgelo pen jaar 1535 bedrijfsbezoeken af voor het geven van individuele voorlichting aan landbouwers en veehouders. De vporzitter bracht een woord van dank aan beïcte assistenten voor hun zeer uitgebreid jaarverslag. In de plaats van de aftredende be- stuui-sleden tieren C. A. Langeslag J:e saterwoude werden gekozen de heren C. Kempenaar te Woubrugge en G. P v. d. Meer te Rijnsaterwoucre. De voor zitter sprak een woord van dank tot de scheidende bestuursleden. Eij de rondvraag werd geïnformeerd of rantsoenbeweiding wel zo voordelig is als beweerd wordt. Lang werd van ledachten gewisseld over de vraag, wat Ie vereniging doet tegen de vergelings ziekte van bieten. De heer Walrave gaf hierover een uiteenzetting. Vervolgens hield de heer ir. G. -T. A. Bouma een actuele lezing over „Inrich ting van nieuwe of verbetering van be- staands bedriifsaebouwen". Hierna werden lichtbeelden vertoond van verschillende hoerderiien en van verschillend soorten veestallen, waarbii de heer Bouma een uiteenzetting gaf, welke boerderij en stal goed en welke niet goed waren. VOOR RAMPENFONDS Nog steeds komen giften binnen voor het Nationale Rampenfonds. Het bedrag is in clusief de gemeentelijke bijdrage opgelopen tot ongeveer 12.000. De collecte van Zon dag in dc kerken gehouden gaf een geza menlijke opbrengst van circa I 4500. Nog verschillende uitvoeringen ten bate van het Rampenfonds staan te wachten. Zondag 15 Februari is in hel Parochiehuis een zanguitvoering door het Haagse Matrozen- koor onder leiding van Theo van Elferen. 13 en 14 Februari geeft TA.V.V. een to neeluitvoering in café Van Acker en 25 Fe bruari is er een zanguitvoering door de Chr. Gem. Zangvereniging „Looft den Heere" in de Ned. Herv. kerk. Giften kunnen gestort worden op giro rekening no. 575288 ten name" van N. A. J. Robertz met vermelding „Rampenfonds Persoonlijke giften kan men afdragen ter gemeente-secretarie. De sociëteiten te Pa penveer en Aardam schonken ieder 25. Film over rampgebieden Onder auspiciën van de afd. Alphen a. d. Rijn van het Nederlandse Rode Kruis zal een filmvoorstelling worden gegeven ten bate van het Rampenfonds. Een film over de rampgebieden zal draaien in het Nutsgebouw te Alphen a. d. Rijn, nog aan gevuld met een Rode Kruis-film- De ver toning is Maandag- en Dinsdagavond 16 en 17 Febr. a.s. te half acht. half negen en half tien. Aanmelden vóór Zaterdag bij C. Lok. Korteraar; A. Kroft. Pd. Korteraar. A. v. Zwieten. Langeraar; G. Kerkhoven, Kerkweg. en A. Vuijk, Oostkanaalweg. LANGERAAR R.K. Sportvereniging Altior Programma van vastgestelde wed strijden op 14 en 15 Febr. Zaterdag 14 Febr.: Altior A adsp.— Meerburg a adsp.. 3.45 uur; Altior b adsp.Altior c adsp., 2.15 uur. Zondag 15 Febr.: Altior I—Weterir.g- se Bovs- I, 2 20 uur; Altior 3—SJC 4, 12 uur; Altior A jun.DOS R. A jun.. 12 uur; MMO A jun.Altior B jun, 12 u. De B junioren vertrekken om 11 uur op de fiets van de kerk. Dames-handbal, Zondag 15 Febr.: Al- tier IDTS I. 2 uur; NSV 2—Altior 2, tijd nog niet bekend. NOORDEN Voor het Rampenfonds De huis-aan-huis-collecte heeft hier voor het Nationaal Rampenfonds onge veer f2300 en veel gaven in natura op gebracht. De collecte in de R.K. kerk heeft voor dit doel f 2360 opgebracht. De K.A.B heeft Zondagmiddag na het Lof in de Gezellenzaal een vergadering gehouden om te besluiten wat gedaan moest worden met het bedrag van f 200, dat voor de feestavond was uitgetrok ken, welke nu niet door gaat wegens de ramp. die ons land getroffen heeft. Be sloten werd dit geld te geven aan het Rampenfonds. VINKEVEEN Verloting bouwcomité Zaterdag 28 Febr. a.s. vindt in de fabriekshal van de Gebr. Meijer te Vin- keveen de grote verloting plaats, welke het bouwcomité van het Groene Kruis heeft georganiseerd. Aan deze verloting zullen nog enkele andere attracties ver bonden zijn. De prijzen zijn te bezichti gen in de etalage van de firma Stoof en Zn. te Vinkeveen. Magazijncontrole In verband met de jaarlijkse controle van de rnagazijnartikelen doet het be stuur van het Groene Kruis te Vinke veen en Waverveen eeiLcbü»®0"'*-1 Amusement in de VRIJDAG 13 FEBRUARI Carré: Circus Strassburger, 8 uur. Centraal Theater: U spreekt met moordenaar. 8 uur. Concertgebouw, gr. zaal: Jeugdconcert en 4 uur; 8.15 uur: U. S. O. KI. zaal: He: rijk Szeryng (viool), 8 uur. De Kleine Komedie: Potasch en Peri moer. 8 uur. Leidseplein Theater: Bibelomë, 8 uur. Nieuwe de la Mar Theater: Het meis met de grote voeten, 8 uur. Stadsschouwburg: G'schichten aus de Wienerwald, 8 uur. FILMS: Alhambra: De ernst van Ernst. a. I Apollo: Ik heet Niki 14 j„ Astoria: Ann 18 j.; Bio: Don Camillo, a. 1.; Capito Bureau Zedenpolitie, str. volw.; Ceintuu The greatest show on earth. 14 j.-. C'.na (Damrak): Ivanhoe. 14 j Cineac (Rej br.str.) Actualiteiten, a. 1 City: The 3a and the lady. a. 1 Corso: Operatie Cfe cero, 14 j.; Cultura: Storm over Malakkf 14 j.; Desmet: Hartstocht zonder liefd' 18 j.; Edison: Godin der Jungle. 18 Hallen: Geluidsbarrière, 14 j.; Cinema Hol, landia (Hrl.dijk): Muiterij op liet goul schip, 14 j.; Theater Hollandia. (Nwe. Hj rengr.)Vlammen over Kansas, 13 j.; Kt terion: Le Plaisir, ontr.; De Liefde: Mi, ziek voor mülioènen. 14 J.; Lnxor: CarsS city, 14 j.; National: Doorbraak, IF. j Nöggerath: De gouden poort. 18 j.; Novi Zo jong zo slecht, 18 .i.; Odcon: Mand: 14 j Olympia: New Mexico. 14 j.: Pi risïcn: De verdwenen vrouw, 18 j Passj ge: Verlaten eiland, 14 .1.; Plaza: Ivanhoi 14 j Rex: Zo zijn we niet getrouwd, 18 jii Rialto: Zo z-tin we niet getrouwd, 18 Roxy: Het gevaar klopt aan, 18 J Royai Café de Rode Engel. 18 j.; Van Swïndet Klokslag 12. 14 j.; Tusr.hlnski: Sterren strj len overal, a. 1 Uitkijk: The gallopinV major, a. Victoria: De zonen van musketiers, 14 j.; West-End: Jungle-goul 14 jaar. op alle leden om artikelen, welke bruikleen werden afgegeven en meer gebruikt worden, ten spoedigst! ter bevoegder plaatse in te levere» Wanneer ieder lid hieraan zijn med^ werking verleent, kunnen andere j tiënten weer tijdig geholpen worden. Verenigingen steunen het Rampenfonds Op de laatst gehouden clubavond stellij den de leden van de klaverjasclub „Haii ten Troef", na een opwekkend woor® van hun voorzitter, spontaan een bedral van f 50 uit de verenigingskas ter bal schikking van het Rampenfonds Voorf is het bestuur voornemens zeer binnerj kort. een grote klaverjasavond te organ seren. waarvan de baten geheel ten goal de zullen komen aan onze getrofféM landgenoten. De buurtvereniging Act™ terbos-Noorderkwartier heeft voorts ha gehele nog in haar kas resterende be- drag aan het Rampenfonds geschonkep jj® De nieuwe huisnummering za de Zoals bekend, zijn in de gehele ge- zy meênte met uitzondering van Juliana- laan. Kerklaan en Spoorlaan de huize hernummerd. Vacantiezegels De Stichting Sociaal Fonds voor da Bouwnijverheid deelt mede, dat de va cant iezegelkaarten over het tweede D| halfjaar 1952 Zaterdag 21 Febr. a.s. kun-ger( nen worden ingeleverd bij de heer W.gcn: Leeflang aan huis, Kerklaan. alhier. als"J^"n mede in de voormalige boerenleenbank,van telkens tussen 3 en 6 uurhzd Groenteveiling 11 Febr. - Witlof 1 0 31—0.41, idem 2 n.21—0.29. idem stek 0.05—0 18, spruiten 0.330.46, idem nfw. 0.21—0?9, uien 0.28— 0.43. idem drielinsen 0.100 25. kmton 0.1--., idem B 0.05—0.09. rode kool 0.08. nbavbcr 0.41, alles per kg.; knolselderij 0.12—0.20. Idem stek 0,04 ner stuk. stoofsla 2.00 per kist. Appelen: Goudreinetten 0.15 per kg. Toen vorige week Dinsdag enkele ma- len een dringende oproep uit het ramp gebied klonk om beschikbaarstelling van platboomde vaartuigen voor het ramp gebied, meende de wachtmeester le klasse der rijkspolitie, H. O- de Breed, dat hij nu hij zelf geconsigneerd was iets zou kunnen doen. Hij vroeg aan de burgemeester toestemming eigenaars van boten op te zoeken, die hun vaar tuigen beschikbaar wilde stellen. Natuur lijk werd hem deze toestemming ver leend. Direct toog hij 'op pad en vond een aantal personen bereid hun boot af te staan. Een en ander werd doorge geven aan het bevrachtingscommissa riaat te Utrecht. Woensdagavond laat kreeg de bureèmeester bericht, dat de bootjes zich Donderdagmorgen om half zes in Dintelsas moesten melden. Direct werden de nodige maatregelen genomen. Eigenaars van vrachtauto's werden op- Aanbesteding Ten stadhuize had de aanbesteding plaats van de bouw van een politiebu reau annex postkantoor en een bene den- en bovenwoning te Volendam aan het Stationsplein. Inschrijvingen kwamen binnen var Wittebrood, Beemster f 76.500; D. Wak ker, Eöam f 75.975; Gebr. Zwaan Am sterdam f 75 586; C. Jorritsma, Edam f 71.950; J. de Vries, Purmerend f 73.800: L. van der Lijnen, Wovmer f 74.000; fa. L. de Jong en Zn., Wormerveer f 72.229; J. N. Groot. Volendam f 71.000; N. J. Groot, Lutjebroek f 71,500; Mas tenbroek en Tuijp. Volendam f 78.475; A. G. Albers. Amsterdam f 72.500; van Duiin. Noorówijk aan Zee f 85.000; A. Kuin. Warder f 87 950; N. Tol, Vo- leidam f 74.765; C. Kok. Amstelveen f 80.945; N.V Bouw- en Aannemings mij V'h Munstermann. Amsterdam f 82.900; fa. G. Grunsen. Amsterdam f 85.500; J. Bontebal. Zevenhuizen f 81.400; Joh. ten Haaff. Amsterdam f 30,541; C. J. Albers. Ouder-Amste) f 74.475; A. van der Hogen, Volendam f 73.740; W. Jonk, Volendam f 75.900. De gunning is aangehouden. Voor het Rampenfonds Bij de Zondag j.!. gehouden collecte in de kerken ging de R.K kerk verre aan de spits met een voorlopig bedrag van f 4200. Daarop volgden de Geref. kerk met f 1000. de Ned. Herv. kerk met f 634. de Lutherse kerk met f 200 en de Doopsgezinde kerk met f 128. De schilderes mevr. BanderLuto- mirski alhier stélde een fraai schilderii beschikbaar, dat Zaterdagavond wordt verloot. Daarvoor werden 2(10 loten uit gegeven. De R.K. toneelvereniging „Kunstge not" tenslotte schonk f 100. de gigantische arbeid, die onder leiding van de ingenieurs, wordt verzet door polderwerkers en dijkenbouwers, die bij de ergste doorbraken hun groot mate- i daar reeds aan het dichten van de enorme Drees aan de Tweede Ka- gaten zijn begonnen. Vakwerk, waar- mer een nota had doen bij men geen hulp van ondeskundï- toekomen, waarin de re- gen, hoe goed bedoeld ook. kan gebrui- gering met trots en grote ken. Integendeel, het partijbestuur van dankbaarheid de hulp- de communistische partij weet zich de aandagavond j.l., op dezelfde avond dus, waarop Nederlandse bevolkipg per radio vernam. dat riaal verzamelen en hier c minister-president dr. W. verlening van het volk tolk van allen, die ons land voor r van Nederland aan de getroffen gebie- onheil willen behoeden roept het den memoreert; waarin vol lof wordt ge- werkende volk op tot het vormen van sproken van de buitengewone prestaties die zijn en worden geleverd; waarin, nu de reddings- en evacuatiewerkzaamhe den zijn beëindigd, aller aandacht wordt, gevraagd voor de gigantische arbeid die nog voor het herstel der dijken moet worden verricht, is het communistische dagblad „De Waarheid" met een krant verschenen, waarvan de voorpagina druipt van critiek op genomen maatre- gelên en voor het overige onder grote koppen; „Springvloed van 16 Februari zal nog hoger zijn", „Springtij nadert" enz., de lezers tracht te verontrusten. Er zijn comité s voor Volkshulp gèvormd of in oprichting, om in het gehele land maatregelen te treffen, om met vrijwil ligers naar bedreigde, punten te trekken. Dat onze dappere soldaten reeds acht et malen lang dag en nacht hun uiterste krachten hebben gegeven om mensen te redden en te evacueren, dat zij dijken hebben behouden, dijkdoorbraken heb- vrijwillige werkgroepen, die dijken gaan versterken, gaten gaan dichten, vóór en op 16 Februari op de dijken de wacht gaan betrekken en paraat zijn om op alle bedreigde punten het water te ke ren. Aan minister-president dr W. Drees is reeds een telegram verzonden, waarin wordt meegedeeld, dat men bezig is maatregelen te treffen om met vrij willigers naar bedreigde punten te ver trekken. Ook de E.V.C., de nieuwe voorzitter zweeft blijkbaar het lot van Blokzijl goed voor ogen, doet een duit in het zak je. De E.V.C.-leiding te Rotterdam heeft namelijk geconstateerd, dat het Gewes telijk Arbeidsbureau moeilijkheden on dervindt als plotseling werkkrachten in noodgebieden moeten worden ingezet. Zij heeft daarom het initiatief geno men om deze moeilijkheden te voorko men. Als gevolg hiervan worden thans in ben voorkomen, veie gaten in de dijker. een aantal bedrijven onder leiding van reeds gedicht hebben en dat zij, gesteund door uitgelezen genie-troepen van onze bondgenoten, die naar de overstroomde gebieden zijn te hulp gesneld met mate riaal en hulpmiddelen, waarover ons kleine land niet beschikte, menselijker wijze gesproken de zaak nu vast in han den hebben, is blijkbaar nog niet tot het brein van de rodè heren doorgedron gen. Met geen woord wordt gerept van de E.V.C., mobiele groepen vakarbeiders gevormd, die bereid zijn op het eerste signaal te vertrekken. De rode heren passen het oude bekende recept toe: paniek zaaien en bestaande particuliere zowel als overheidsorganisaties onder graven. Deze brekers werpen zich op als .7 bouwers, dese misleiders noemen zich de»J„„ enige, de ware leiders- Onze dappere soldalen aan het werk aan de dijken. Op hen kunnen ook de communistische comité's voor Volkshulp vertrouwen. 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 11111111111111111111111111111111111 1111111111111111111111 111 ii ui ui ii ii minimi min limn zag hor van hor riej Z. i geroepen. Het personeel voor bemanmnjjac] van de vaartuigen werd gewaarschuwojn Eindelijk, om ongeveer 2 uur in dDit nacht, kon het convooi vertrekken. Didaa boten werden beschikbaar gesteld dooDe; de heren A. Rijnsburger, D. Dam, Chin Boer jr. en W. van Oost veen. Zij wei-dei3*- vervoerd op vrachtauto's van de hereiwai J. Ende, gebr. Bots, J. Rreewel en Th^r van der Does. De bootbemanning bey" stond uit de heren A. Rijnsburger, A. d^;g' Groote. R. A- Hogerwerf, H. Outshoorngjn D. Outshoorn en W. van Sevenhovei^; Tevens reed. voor het vervoer van per soneel. mede de bestelwagen van de fa Kruijswijk. bestuurd door de heer L e Rijlaarsdam. De burgemeester en de se> r cretaris maakten de reis mede. Na eer J vrij snelle rit over wegen, die aanvanke- lijk zeer glad waren, bereikte men om- streeks 7 uur Dintelsas. Aldaar bleek dat men als het ware op de voertuigen zat te wachten. Onmiddellijk werden dr boten te water gelaten en ogenblikken later werden zij door een sleepboot var J de marine over het Volkerak naar Oolt-j^ gensplaat gebracht. j?® Eerst in Dintelsas bleek, dat de boten^, van een bemanning van twee personen^ moesten zijn voorzien. Te dien eind<Sp vertrokken Vrijdag nog drie inwonersto n.l. de heren E. G. van Voskuilen, Hsc van Voskuilen en D. T. Oussoren naarbe Dintelsas, Zij werden vervoerd door deni heer D. H. van der Vaart te Woerdens^c Verlaat Aanvankelijk werden de boten ingezel voor het redden van het levend vee. Een groot aantal koeien, paarden, var kens. schapen en kippen werden in vei ligheid gebracht. Daarna moesten cada vers worden opgehaald. Dat onze dorpsgenoten zich buitenge- woon verdienstelijk hebben gemaakt, blijkt uit het volgende telegram, dat dev| burgemeester gistermorgen van de bur-b' gemeester van Ooltgensplaat ontving.n' Dit telegram luidt: „Onze bijzondere dank en hulde voor de groep Wi'lnis met hun bootjes, gekenmerkt door wilskracht J en energie. Bergen elke dag massa's ca davers. Geniet hier een uitstekende re putatie. A,s. Zaterdag waarschijnlijk thuis". NIEUWVEEN j E.H.B.O.-WEDSTRIJD In huize St. Ursula is een wedstrijd r gehouden tussen Langeraar en Nieuw- veen onder toezicht van dr. Visser uit ij Noorden en dr. Ouderkerk uit Nieuw- j koop, alsook de heer J. Rekelhof, voorz. j E.H.B.O. afd. Uithoorn, als jury, en de heren F. Rekelhof, instructeur 'van dë afd. Nieuwveen. I. Schoorl en pastoor Schretlen als centrale jury. Onder bo- vengenoemd toezicht werden de opga- ven door de mannelijke en vrouwelijke 1 ploeg van Langeraar en Nieuwveen ten uitvoer gebracht. Het was voor de afd. Nieuwveen de eerste wedstrijd. Vier prijzen. E.H.B.O.-medailles, werden uit gereikt, waarvan 2 door de afd. Lange raar en 2 dóór de afd. Nieuwveen wer- Misleiding Correspondentie voor en over deze rubriek gelieve men te adres seren: Dagblad „De Nieuwe Dag" rubriek „Onder de Westertoren" N.Z Voorburgwal 6573, Amster dam (C.). deze schuwd. Geheel Nederland is paraat om comités deel uitmaken. Natuurlijk wil de slachtoffers van de watersnood te dcn gewonne„. De pioegprijze„ gi„ge„ iedere rechtgeaarde Nederlander gaarne helpen, om geld en persoon ter beschik-i naar ofH T.anJLtJr hL mmmlL- bulp verlenen, is hij bereid, geld, tijd, king te stellen voor de noodgebieden, persoon en krachten voor zijn land en maar dan onder leiding van ons Vorsten- In de misleiding schuilt hun kracht, evenmens te geven, doch dat houdt niet huis en de regering. Voor een opgedron- in. dat een communistische organisatie gen leiding van Moskou bedanken wij. om aan invloed te winnen de naam van Wij zijn er diep van overtuigd, dat ook die menslievende Nederlander dan maar de bij uitstek katholieke en christelijke mag gebruiken of liever misbruiken, bevolking van de overstroomde gebieden, pamfletten zo indrukwekkend mogelijk Men moet zich wel diep van zijn on- zelfs in deze haar allergrootste nooc1 te maken staan er namen op van per- macht bewust zijn. als men naar zulke ons zal toeroepen: „non tali auxilio, niet sonen, die er totaal onkundig van zijn, middelen grijpt. Men zij dus gewaar- met die hulp". Zó zijn ér gisteren in de volkswijken van onze stad pamfletten verspreid, waar in het comité voor Volkshulp tot mobili satie van alle werkers oproept. Om deze naar de afd. Langeraar, de comman- dantspriizen naar de afd. Nieuwveen. Dl*. Nout wees de leden op de gemaakte fouten. Nadat dr. Post. Uiterweer de prestaties van de afd. Nieuwveen. voor een eerstejaars afdeling ten zeerste had geprezen, alsmede de keurige organisa tie van deze avond en pastoor Schretlen de prijzen had uitgereikt, werd de avond gesloten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2