Risico's van ons dijkenstelsel tot voor de fatale nacht zuiver theoretisch MINISTER ALGERA LICHT TWEEDE KAMER OPENHARTIG IN Tussen neus en lippen Amsterdam's dagblad Naar herstel Zeedijken hoger of zeegaten dicht thans studie-object ..Alle risico's wegnemen kunnen wij niet, nog minder de hand des Heren keren" M' Lilliputters aan het werk „Thunderjet" verongelukt Generaal Bradley tegen blokkade van de Chinese kust Eisenhower overweegt thans een embargo Tot hoofd en hart tl Engeland bereidt zich voor DE NIEUWE DAG UITGAVE VAN DE N.V. DRUKKERIJ DE TUD - N.Z. VOORBURGWAL 65—73 AMSTERDAM TEL. 63381 (5 lijnen) - POSTGIRO 22884 - GEM.-GIRO A'DAM N 665 - DIRECTIE: J. J. W. BOERRIGTER EN Jr. W A. M VAN DER KALLEN - HOOFDREDACTIE: H. BARON VAN LAMSWEERDE EN W. SE VEREN - ABONNEMENTSPRIJS: 6.— PER KWARTAAL, f 2.— PER MAAND. 47 CENTS PER WEEK DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 61ste JAARGANG No. 20857 Hef weer Verwachting tot. Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tus sen Noord en Noord-Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Zon: 8—17.50. Maan: 7.43—17.16. B- f vorige week aller aandacht .'.og voornamelijk bepaald tot de waterramp zelf, thans is de tijd (ekomen tot diepgaand beraad over nel herstel. De noia van onze minis- er-president en de behandeling daar aan" in de Tweede Kamer passen ter 'olie in deze door de realiteit gevor- lerde voortgang van zaken. Het behoeft geen betoog, dat het ■«waarste leed om verlies van bloed erwanten en vrienden slechts kan porden geheeld door de tijd en door aet putten van troost uit Godsvertrou wen en onderlinge, menselijke, steun. )e materiële schade daarentegen leent ich tot herstel met stoffelijke midde- =n en door een energieke aanpak van et werk dat te doen staat. Die schade lijkt vooralsnog moeilijk te schatten, feinige dagen na de overstrrming kon iien in enkele buitenlandse bladen al Bzen over een schade van twee drie lilliard gulden. Deze raming schijnt :ven onjuist als die welke in het begin er vorige week in eigen land circu- èerde. Men sprak toen geheel erantwoord, want een overzicht van Ie verwoesting was nog niet mogelijk - van een schade van 300 a 400 mil- Ioen Thans hcudt men het er op, dat ;e waarheid in het midden ligt. en wel ond één milliard. Terecht heeft mi- lister Drees er gisteren in de Tweede Éamer op gewezen, dat men nog niet an een gefundeerde raming toe is en at het bedrag van één milliard slechts en vage schatting betekent, die later p grond van de werkelijke toestand «1 moeten worden gecorrigeerd. Wij envachten, dat die correctie ongunstig tl uitvallen, omdat men moet rekenen p tegenslagen tengevolge van aller- and ongewisse factoren De voorzieningen die moeten worden etroffen zijn velerlei: herstel der dii- woningbouw en herstel van hui wegen en landbouwgronden; het lerzekeren van enig inkomen aan de ge- j off enen, die momenteel zonder midde- 2n van bestaan zijn; en de verstrekking an huisraad, lijfgoederen enzovoorts an hen die hun bezittingen geheel of jsn dele hebben verloren. Bij het tref- •en van waterstaatkundige veorzicnin- ;en blijkt de overheid zich wijselijk oorlopig te willen bepalen tot datgene /at. een eis is van eerste orde en te ens onmiddellijk uitvoerbaar is: her- el der dijken en droogmaling van de ndergelopen polders. E:p de financiering van een en an der in haar werk zal gaan is nog niet duidelijk. De uitvcering er grotere waterstaatkundige werken al volgens de regerings-nota geheel oor rekening van het Rijk komen, taat voor de overige herstelwerkzaam- eden de organisatie reeds vast. een fi- ancieringsplan te dien aanzien ont- reekt. nog. zoals minister Drees in zijn eantwoording van vragen en opmer- ingen uit de Tweede Kamer gisteren iet zoveel woorden heeft verklaard, m at verband doet zich uiteraard de raag voor naar de verhouding tussen et Rampenfonds en de schatkist. Dat et Rampenfonds zich .,0^»Hvanef?t«}cJ i yergóciifng'"van schade in dc per en lij ke sfeer, zoals de regerings-nota ït stelde, zal iedereen toejuichen, om it een dergelijke besteding der gelden rereenkomt met de intentie waarmee werden gegèven. Anderzijds zal de zienswijze van de minister- ident moeten onderschrijven, dat t cn ten dele in de plaats van wangmatig geïnde belastinggelden ae ïjwillig door de gemeenschap bijeen- ibraebte bedragen in dit geval cok 'or ruimere hersteldoeleinden kunnen orden aangewend indien het bestuur in het Rampenfonds er inee accoord at. Een gelukkige verzachting van de genstellmg staat-gemeenschap m pang-vrijwilligheid ziet men in deze (Vatting doorschemeren. Wat men ech- r in ieder geval mag blijven eisen is, ,t de bedoeling van hen die aan het tmpenfonds gaven daarbij ten volle ordt gerespecteerd. Welke vérstrekkende gevolgen de wa- ramp voor onze nationale economie eft cn in de komende jaren zal blij- h ouden heeft reeds een eerste toe- ihting gekregen in minister Drees' lorzegging. dat de plannen tot belas- fgverlaging geen doorgang zullen vin- n in de aanvankelijk beoogde vorm. langrijk in verband met de werk- legenheid is de belofte, dat het be- ïjfsleven zal worden ontzien. Maar t de vooruitzichten bijvoorbeeld voor middengroepen thans somberder zijn n ooit, is zonder meer duidelijk. Wil en de slag, aan onze nationale econo- le toegebracht, nog eens anders be- „■ht zien, dan bedenke men, dat de ge batte schade ongeveer twee derde iel uitmaakt van het totaal bedrag, t volgens het voorgenomen plan jaar- jks aan onze defensie wordt besteed, nu moge het enige verlichting bie- sn. wanneer uit de tegenwaarde der arshall-rekening mag worden geput, en overschatte deze oplossing niet. Zii Kekent immers niets meer dan dat n deel der bij de Ned. Bank vast legde gelden in de consumptieve mag worden gebracht in plaats aan defensiedoeleinden te worden isteed. Er wordt daardoor geen nieu- e koopkracht van buiten toegevoerd. Met betrekking tot de voorgenomen haderegeling moet ons'nog van het ut, dat wij ons zeer wel veler vrees innen indenken voor de voorgenomen elijkvormigheid daarvan met de oor- gsschade-regeling, want aan de prac- k dier regeling behouden de oorlogs lachtoffers nu niet bepaald prettige irinneringen. Minister Drees' toezeg- ngen ten deze. n.l. dat er nu sneller Ifewer kt moet en zal kunnen worden, klinken echter geruststellend. A e parlementaire behandeling van II J zaken gedurende de afgelopen I dagen heeft over het algemeen ïen juiste stijl te zien gegeven. Rege ling en Kamer hebben getuigd van be heersing. begrip en wil tot constructie le samenwerking. De communisten zijn echter op ergerlijke wijze uit de toon gevallen, gelijk hun hele gedrag gedu rende de ramp-dagen dat gedaan heeft. TSij hebben kennelijk geprobeerd munt ;e slaan uit de heersende noodtoestand. "Naar ens ter ore kwam zijn er in de Klingen van C.P.N. en E.V.C. zelfs on middellijk richtlijnen verstrekt om. ,Waar mogelijk, iedere vorm van onte vredenheid te benutten en aan te wak keren voor de eigen perfide doeleinden. •Voordeel zal dit hun. gezien de geble ken mentaliteit van ons volk, stellig niet Opleveren. Het is naar verschillende kanten leer zaam. wanneer in tijd van nood ieders (vare aard boven kemt. De Koningin spreekt met ministers f Koningin Juliana heeft, in de loop van 'de dag in het paleis aan het Lange Voor hout. te 's-Gravenhage vertoefd voor het voeren van besprekingen. Zij heeft ach tereenvolgens ontvangen de ministers Luns, Mansholt, Algera en Beyen. (Van onze parlementaire redacteur) ei de toezegging, dal er een commissie komt, die hel uitvoerige theoretische werk zal gaan verrichten, dat aan het eventueel sluiten van de zeegaten tussen de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden vooraf dient te gaan, is gisteren het debat over de nota naar aanleiding van de watersnood 1953 in de Tweede Kamer gesloten. Minister Algera richtte zich nogmaals tot de communisten, die over aandacht van de regering bij dit debat niet te klagen heb ben gehad en deelde hun minzaam mede, dal hij zou voor stellen om dezelfde bekende Nederlandse ingenieur in de commissie te benoemen, die destijds in het toen nog niet communistisch! China, de jarenlange intensieve technische voorarbeid heeft verricht voor wat de heren Gortzak cum suis thans een waterstaatkundige overwin ning van het communistisch regime in datzelfde China hadden genoemd. Gortzak uitgedaagd Chinese projecten op te vragen Wanneer het inderdaad zo zon zijn. dat de beruchte overstromingen van de Jangtse en tie andere rivieren door waterstaatkundig werk van de laatste drie jaren uit de Chinese wereld ziju geholpen, dan. zo zei de minister, zijl verplicht voor nijj de tekeningen cn projecten uit China eens op te vragen. In ons kleine Nederland zouden wy daarmede ongetwijfeld in slechts een jaar kunnen bereiken, waar de Chine zen in hun enorm gebied drie jaar voor nodig hebben gehad. Wat in China een ontzaglijk vraagstuk is geweest, dat is het navenant ook in Nederland in een gebied. waar de tijstromen door een verschil van eb cn vloed van drie a vier nieter, zeemonden van vijftig en meer meter diep uit de bodem hebben geschuurd en waar gro te stromen de situatie beheersen, die, ook wanneer men ze zou opheffen, al lerlei lot dusver nog onberekenbare wa terstaatkundige consequenties in het achterland ten gevolge zullen hebben. De regering was in haar antwoord aan de communisten de gehele middag zeer ad rem, waar tegenover stond, dat de communisten %het niet opgaven om met allerlei motieven weer het spreekge stoelte te beklimmen en hun spreektijd wisten te rekken door maar te praten, ondanks het hoongelach dat van de pu blieke tribune en uit de Kamer opklonk vanwege de ongerijmdheden die zij naar voren brachten. Zelfs professor Romme, die een doodonschuldige motie aan de orde had gesteld, waarin aan alle be vriende regeringen en volken de dank van Nederland voor de spontane hulp aan ons land werd uitgesproken, moest het ontgelden. Op het laatste moment, nadat de voorzitter al een waarschuwing aan het adres van de heer Gortzak had gericht, vloog er nog een hatelijkheid uit de mond van deze aartsdemagoog door de Kamer, aan het adres van de katholieke afgevaardigde. Romme een motie, dan de communisten ook een motie. Er werd hun echter dat is het beproefde parlementaire recept het volle pond gegeven: hoofdelijke stem ming, waarbij de motie vanzelfsprekend sneuvelde, omdat zij volkomen irreëel was, daar zij tot bepaalde hoogten inte grale schadevergoedingen voorstelde, waaromtrent nog niets te regelen valt. De gehele middag had het debat ech ter een levendig karakter, waartoe de communisten ongewild hun portie heb ben bijgedragen. Er waren, zoals dat bij 1 dijkdoorbraken pleegt te gebeuren, vele stromingen en tegenstromingen, deels verraderlijke, deels verrassende, temidden waarvan het regeringsbeleid alleen maar sterker naar voren kwam. In de voortreffelijke uiteenzetting van de minister van Waterstaat, mr. Algera, die volgde op wat dr. Drees had ge zegd, werd het debat overheerst door een grote vloed van exacte gegevens en argumenten die uit het spuigat der re gering te voorschijn kwamen. Vooral wat minister Algera vertelde over de oorzaken van de ramp en de zeer uit voerige gegevens die hij verschafte gver^het zeldzaam na^'^^hgure^i^i werd het duidelijk, dat men zich tot in de hoogste waterstaatkundige krin gen toe niet bewust had kunnen zijn van de reële risico's die Nederland met zijn huidig dijken- en zeegatenstelsel loc-pt. Deze risico's waren n.l. tot voor de fatale nacht zuiver theoretisch. Nooit waren de waterstanden zo hoog ge weest. zo lang de Waterstaat over cij fers daaromtrent beschikt. Door de ge gevens van de minister is echter wel duidelijk komen vast te staan, dat de mogelijkheid, hoe theoretisch ook, de senen die in zijn departement de top leiding hebben, al jaren lang niet is ontgaan. Reeds in de Memorie van Toelichting voor de begroting van 1951 werd er duidelijk op gezinspeeld. Zo duidelijk, dat de Kamers daarin wel degelijk dat hadden kunnen lezen, wat hun nu door de harde praktijk duidelijk is geworden. In dezelfde passage van de Memorie van Toelichting wordt, aan de hand van reeds voor de oorlog ondernomen be studering van het gehele probleem der stormvloedstanden in de bovenrivieren, uitgegaan van nieuwe criteria, die voor de dijkprofieien moeten worden gesteld. Door de inzichten die de wetenschap ons in deze tijd heeft gegeven omtrent de krachten die theoretisch mogelijk moeten worden geacht, wanneer water en wind in hun volle sterkte op onze dijken drukken, was toen reeds in de kamerstukken gepubliceerd, dat de vei ligheid in de lage landen nieuwe plan nen noodzakelijk maakte., die door de oorlog nog niet uitgevoerd hadden kun nen worden. Een hele reeks eilanden plannen zijn er naar aanleiding van dat studiewerk ontstaan, waarin reeds aan stonds was geadviseerd om de kruins hoogte van de betreffende dijken te ver hogen en de Hollandse IJssel af te slui ten. Er zijn dus thans andere criteria dan die. welke ook de grote professor Lorentz volgde, die zich nog uitsluitend op de historische gegevens omtrent de water standen baseerde, zo zei de minister. En, al kunnen wij niet alle risico's wegne men, en nog minder de hand des Heren Bij al het leed, dal de oewoners van de geteisterde gebieden heeft getroffen, is het dikwijls opmer kelijk, hoezeer ook het verlies van hun huisdieren hen aan grijpt. Opa Coen- raaas uit Metten- dam, die Zondag drie en negentig jaar wordt, heeft dagenlang getreurd om het verlies van zijn hond Pluto, die Dij de overstro mingsramp is ver dronken. Zo groot was zijn verdriet, dat het tot tn alle aelen van ons land doordrong. Van alle kanten volgden hier op onmiddellijk aanbiedingen om een remplagant voor Pluto te sturen. En tot grote verrassing van de bejaarde bewoner van Goe- ree, die thans ge- evacueerd is naar het nooazieKenhuis te Rijswijk, arri veerde gistermiddag inderdaad een nieu we Plulo. De eerste kennismaking viel nog wel mee. Met man en macht wordt gewerkt om het gat te dichten, dat in de hoofddijk van Bergen op Zoom naar het eiland Tholen geslagen is. Deze luchtfoto toont overduidelijk aan. hoe enorm groot de bres is, die het. wilde water geslagen heeft. Aan beide zijden van het gal heerst thans grote bedrijvigheid. De honderden arbeiders zijn als lilliputters vergeleken bij het. enor me dijklichaam en de onafzienbare watervlakten. keren, wij zullen toch moeten doen wat wij kunnen, om het gevaar te bezweren, zeker, nu het zelfs een ptactisch gevaar is gebleken. Hoewer de minister er op vertrouwt, dat by dc springvloeden di» ons hy de huidi ge situatie nog te wachten staan, geen samenloop van spring- en stormvloeden, plus een windrichting die, over de vol le lengte van hel gehele Noordzec-bas- u»j Kanaal opdrijft, en een windkracht die bij vloed zijn hoogtepunt vindt, meer zullen voorkomen, moest hy toch eer lijkheidshalve bekennen, dat er nog wel een ongelukkige omstandigheid bü had gekund, die ongetwijfeld de ramp nog groter had gemaakt.. (Hy zinspeel de daarbij kennelijk op een hoge wa terstand op de rivieren). (Veruolp op pag 3) Piloot gedood Omstreeks 12.15 uur gistermiddag is. een Thunderjet-straaljager, van de vliegbasis Volkel, bij het vliegveld Gütersloh, gelegen ten Noorden van Pa- derborn (Duitsland), verongelukt, waar bij de 23-jarige sergeant-vlieger H. Th. H. J. Sanders, uit Nymegen, het leven verloor. De vlieger kreeg, tijdens een oefening op geringe hoogte met motorstoring te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze noodlanding echter had ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte, bleek de vlieger reeds te zijn overleden. President Eisenhower zal naar te Washington, volgens A.P., verwacht wordt bin nenkort de bondgenoten verzoeken zich by een Amerikaans besluit om een em bargo te plaatsen op alle goederen, die voor China bestemd zijn, aan te sluiten. Eisenhower overweegt de maatregel in plaats van de riskante blokkade, die door verschillende autoriteiten is voorgesteld, maar by de bondgenoten grote onrust heeft verwekt. Van gezaghebbende zijde is gisteren door Reuter te Washington vernomen, dat Eisenhower's raadgevers pogen bepaalde stromingen in het Con gress, die aansturen op een onmiddellijk ingaande blokkade van communistisch China, tot bedaren te brengen. Van betrouwbare zyde wordt vernomen, dat gene raal Omar Bradley, voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, zich Dinsdag, in de besloten zitting der commissie voor Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat, beeft uitgesproken tegen een Amerikaanse marineblokkade, daar dit z.i. het gevaar van een wereldoorlog met zich zou brengen. tisch China zijn blijven verschepen. De Britse ambassade te Washington herhaalde gisteren, dat Groot-Brit- tannië geen voor oorlogsdoeleinden van belang zijnde goederen naar com munistisch China zendt Het aanhouden van Russische schepen De Verenigde Naties hebben haar leden-staten in 1951 aanbevolen de uitvoer van alle goederen naar het Chinese vasteland die in de oorlogs industrie kunnen worden verwerkt stop te zetten. Sindsdien is in het Amerikaanse Congress herhaaldelijk de klacht geuit, dat Groot-Brittannië en andere Amerikaanse bondgenoten dergelijke goederen naar communis- Dronken paarden Drie Joegoslaven had den een nieuwe manier uitgedacht, om hun paar denhandel zo winstge vend mogelijk te maken. Zij kochten bij de boeren half-wilde paarden op. die van zich afbeten en er op los sloegen dat het een lieve lust was. Deze beesten voerden zij dron ken met hel resultaat dat zij op de markt zesmaal de prijs opbrachten, die de boeren ervoor hadden gekregen Zodra de paar den echter weer nuchter waren geworden, kwam hun kwaadaardige nut* nu/uuuuu u.«yc Uü'U' boven en noa „«I gti v Oum .„d een ge- voorgoed dat het altijd drie beter is je vrouw in ver- J 'p trouwen te nemen. Sel- don arriveerde in Rich mond (Virginia) uit Gammele gasmeter Duitsland om zijn vrouw te verrassen met een ver veken geleden i0f van ^0 dagen. Hij )creep daar echter te ho- - - ren dat zijn vrouw juist selmg een stock, klaag- de d(lg tevoren scheep i. u" J «as gegaan om hem in Duitsland te verrassen. Mevrouw Seldon arri veerde te Bremerhaven en kreeg van het Rode Kruis te horen dal haar vergezeld van weldige kater. De Joegoslaven zijn voor rechter gesleept. hoorde een zekere Fred Langrish uit Londen plot- 'ijk gemiauw. Hij doo zocht zijn huis van de kel der tot de zolder, maakte een gat in het plafond, sloopte een muur tussen twee kamers, brak vloer van open. maar vond kat. Het miauwen duurdt voort. keuken echtgenoot in de Verenig de Stalen was. Naar ver luidt. was zij uit het veld geslagen en een „beetje" Tenslotte riep hij de boos. hulp in van een inspec- Seldon heeft besloten t.eur van de dierenbe- zijn verlof nu maar bij scherming. Deze luisterde. zijn mders door te bren. glimlachte en zei: Gam- mete gasmeter'\ gen alvorens eind Febru ari naar Duitsland terug te keren. Als alles goed wordt, afgesproken zal hij Sergeant Seldon van hei daar zijn vrouw dan ont- Amerikaanse bezettingslemoeten. Dubbele verrassing Goedige baas Eer. zekere William Rushen uit Londen, die zijn baas tot tweemaal toe bestolen heeft, mag zijn baantje houden, maar zal onder toezicht va n zijn vrouw worden ge steld. Rushen had het vorige jaar in de werkplaats van zijn baas een rol ijze.rdraad gepikt en kreeg daarvoor een boete var. 50 gulden. De baas nam hem weer in genade aan. Gisteren werd Rushen op heter daad betrapt, toen hij ivat los geld uit de overjas van zijn patroon stal. De baas liet weten, dat hij Rushen nogmaals een kansje zou geven, maar tevens diens vrouw in dienst zou vemen om een oogje in het zeil te hou den. „Hij is in zijn hart geen slechte kerel," aldus de goedige baas. Van bepaalde diplomatieke zijde is er te Washington op gewezen dat een Amerikaanse marineblokkade in feite tegen de scheepvaart der verbondenen zou zijn gericht, daar communistisch China vrijwel geen koopvaardijvloot be zit. Door een Amerikaanse marineblok kade zouden ook Russische schepen worden getroffen, die thans in de ha vens Dairen en Port Arthur voor com munistisch China bestemde goederen lessen. Men meent, dat generaal Brad ley. hierin vermoedelijk gesteund door de Amerikaanse stafchefs, voor de com missie voor Buitenlandse Aangelegen heden van de Amerikaanse Senaat heeft uiteengezet dat het aanhouden van Rus sische schepen door Amerikaanse oor logsbodems als een „oorlogsdaad" zou kunnen worden uitgelegd. Autoriteiten te Washington wijzen er ook nog op dat' indien Groot-Brittannië zich tegen een blokkade van het Chinese vasteland zou verzetten, het voor de Verenigde Sta ten nauwelijks mogelijk zou zijn Britse schepen te beletten hun normale vaart op Hongkong en Zuidchinese havens voort te zetten. Rusland verbreekt betrekkingen Met de staat Israël Het officiële Russische persbureau Tass heeft vanochtend gemeld dat de Sovjet-Unie de diplomatieke betrekkin gen met de staat Israël heeft ver broken. De Russische minister van Buiten landse Zaken. Vishinsky, heeft de Is raëlische gezant te Moskou, Samuel Eliahsiv, mededeling gedaan van dit besluit. Het Rnssische gezantschap in Tel Aviv wordt gesloten en Vishinsky heeft de Israëlische gezant verzocht Moskou onverwijld te verlaten. Geen gratie voor het echtpaar Rosenberg President Eisenhower heeft gewei gerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldiging van het verraden van atoomgeheimen zyn ter dood veroordeeld. De terecht stellingsdatum is bepaald op Maandag 16 Februari. De rattenvanger van je verlangei inblaast vaak op een grote fluit Vertegenwoordiger ~uuunvtuvhtig Haarlemse uitgeverij benadeeld Een Haarlemse utygevery van tech nische boeken is door een van haar vertegenwoordigers, een 35-jarige ge huwde Amsterdammer, voor een be drag van ruim 15.000 benadeeld. De man is voortvluchtig sinds Zaterdag en men vermoedt, dat hij zich in België ophoudt. De fraude is uitgekomen, door dat de man de vlucht genomen heeft. De directie van de uitgeverij was n.L van plan een nieuwe administratievorm in te voeren en had al haar vertegen woordigers een brief geschreven om een bespreking daarover op het hoofdkan toor te Haarlem bij te wonen. Ook de verdachte ontving deze uitnodiging, doch zag daarin een aanwijzing dat zijn manupulafies ontdekt waren. Hij vlucht te met een auto van de zaak naai* Breda en liet enkele brieven achter aan zijn vrouw en aan de directie, waarin hij om clementie voor zijn misdrijf vroeg. De auto is in Breda in een garage aange troffen. De politie heeft aanwijzigen, dat de man naar België is uitgeweken. Een onderzoek haar de fraude heeft uitge wezen, dat de verduisteringen zich over vijf jaar uitstrekken. Op nieuw springtij Met ingang van vandaag zal de Brit se radio-omroep, de B.B.C.. haar— pro gramma's ieder uur onderbreken o u mededelingen te doen over eventueel gevaar voor nieuwe overstromingen, die zouden kunnen voortvloeien uit het te verwachten nieuwe springtij. De waarschuwingen zullen ook 's nachts worden uitgezonden. Bij Sut ton on Sea, in het zwaargetroffen Lincolnshire, sloegen vanmorgen de golven reeds over de dijken. In het Noorden van Engeland woedden zware sneeuwstormen. verschillende dorpen zijn reeds van de buitenwereld afgesneden. Honderden auto's zijn onder een dikke laag sneeuw bedolven en door hun bestuurders verlaten. De stormen worden ook in het Zuiden ver wacht. De minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat in de be dreigde gebieden een geïmproviseerd al armsysteem van licht, en geluidsseinen is ingericht om voor mogelyk nieuw overstromingsgevaar te waarschuwen. De politie zal o.a. gebruik maken van luidsprekersauto's. Vooral op het reeds zwaar getroffen eiland Canvey. in de monding van de Theems, is men op zyn hoede. Er liggen hopen zandzakken gereed voor dichting van bressen. Gisteren zyn de Theems, de Ouse en de Lea op verschillende punten buiten haar oevers getreden. De waterstand ïs extra hoog tengevolge van de zware regens. Militairen terug uit Suriname Met het M.S. „Cottica" van de K-N.S.M. zijn gistermorgen tachtig militairen van h£t corps commandotroepen uit Suri name in Nederland teruggekeerd. Dit is de repatriëring van de eerste groep com mando's. die na een verblijf van een half jaar in Suriname in om» land terugkom men.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1