Voorzichtige raming: voor een milliard schade Amerikaans roken roken Er zal een beroep worden gedaan op de tegenwaarde-rekening Vlllllllllllllk Vlllllllllllllk De uitbreiding van vliegveld Ypenburg „Vrouw maakt of breekt de emigratie" UIT DE OMTREK Donderdag 12 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 3, Tweede blad DR PREES ANTWOORDT De minister-president heeft gistermiddag in de Tweede Kamer grote aandacht besteed aan de positie van het Rampenfonds. Dit is een particuliere instelling, waarin de regering een drietal verte genwoordigers heeft zitten, zeide hij. Het is de opvatting van de regering, dat we staan voor een gemeenschapstaak, maar dat wil nog niet zeggen, dat de hulp uitsluitend een staatstaak zal moeten zijn. Het was voor dr Drees nog niet mogelijk een juiste afbakening tussen de taak van de Staat en het fonds te geven. Maar het Ram penfonds moet zelf weten wat het doet. Het lenigt in de eerste plaats de directe nood. Als het echter een bepaalde tak van zorg wil betalen kan de regering niet zeggen, dat dit niet mag. Op verzoek van het fonds zal de rijksaccountantdienst worden inge schakeld om de boeken te controleren. Het voordeel van dit fonds is zijn particulier karakter. Het rijk moet altijd handelen naar vaste regelen en trachten consequent te zijn. Het Rampenfonds kan bijspringen en daarom is een blijvende offervaardigheid van de bevolking van groot belang. Een concreet financieringsplan is nog niet opgesteld. Daarvoor heeft de tijd ontbroken en is de omvang van de buitenlandse hulp nog niet voldoende duidelijk. Het staat vast, dat er een beroep op de tegenwaarde-rekening zal wor den gedaan. De ramp zal, aldus dr Drees, ongetwijfeld van invloed zijn op de plannen voor belasting verlaging. Het kabinet zou juist Dinsdag de laatste hand aan die plannen hebben gelegd. Belas tingmaatregelen om het bedrijfs leven te ontwikelen blijven ech ter noodzakelijk. Maar niet alle plannen kunnen doorgang vinden. De leden; vervolgde de heer Drees, die nu zo aandringen op een integrale schadevergoeding aan de slachtoffers, die royaal willen zijn, moeten zich daarvan bewust zijn. Onder „zeer vér gaand voorbehoud" schat de rege ring de totale kosten van de ramp op één milliard gulden. Een be drag, dat eensgezindheid, van lange duur vergt, maar dat niet totaal vernietigend is. HELICOPTERS In de toekomst zal de organisa tie van de Bescherming Burger bevolking van grote betekenis kunnen zijn. De organisatie was nu nog niet voltooid. Is dit het geval, dan behoren moeilijkheden met berichtgeving en alarmering tot het verleden. De waarde van de helicopters is eerst in Korea gebleken. Zij zullen in het de fensieapparaat worden opgeno men. Natuurlijk krijgt Nederland nooit het aantal bijeen, dat nu in gezet is. net is echter niet uitge sloten dat de Verenigde Staten ons een aantal blijvend beschik baar stellen. Dr Drees gaf een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden op de rampzondag. Er dient te worden nagegaan of er geen maatregelen getroffen moeten worden om de waakzaamheid op de Zondag te verhogen. Ver schillende ministers en dienst hoofden waren echter direct in de weer. Verkenningsvliegtuigen en boten zijn uitgestuurd. WATERSNOODCOMMISSIE UIT DE KAMER. De Tweede Kamer heeft be sloten een tijdelijke watersnood commissie in te stellen. De sa menstelling daarvan zal zeer binnenkort worden bekend ge maakt. Het is te betreuren, dat noch tans de positie van Schouwen en Duiveland niet onmiddellijk dui delijk werd, maar de centrale leiding treft hiervoor geen ver wijt. DE COMMUNISTEN Twee dagen lang heeft de Ka mer vergaderd, zonder dat er po litiek spel gespeeld werd. De constructieve fracties stonden schouder aan schouder, zoals nu het hele volk eendrachtig is om de nood te lenigen. De communisten stoorden zich niet aan deze regel. Het Atlan tisch Pact was de schuld van al les en de regering heeft de be volking met opzet laten verdrin ken. Minister-president Drees kan tegen deze agitators op. „Dit keer hebben de „heren" zich vergist in de mogelijkheid van hun pro paganda." Ons volk slikt dit niet. Door deze acties met vooi-beel- den werd dit aangetoond heb ben zij in hun eigen kring een tegenstelling gemaakt tussen lei ders en massa. MOTIE VAN DANKBAARHEID De zeven voorzitters van de constructieve fracties onderteken den een motie ingediend door de heer Romme waarin dank werd vertolkt „aan alle bevriende regeringen en volken van Neder land voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te beto nen." In deze motie werd gespro ken over „de stroom van naasten liefde en saamhorigheid welke van over de grenzen als een open baring van volkerengemeenschap tot ons is gekomen." De commu nisten, die zo gescholden hadden op de Amerikaanse en Duitse hulp, stonden nu voor een moei lijke puzzle. Voorstemmen? Niet graag. Het zou in strijd zijn met hun redevoeringen. Tegen stem men? Het zou een slechte indruk maken op het volk. Zij kozen onder protest toch maar de eerste oplossing en zo ging deze zeer bijzondere motie z.h.s. onder de hamer van voorzitter Korten- horst door. Een communistische motie werd uiteraard verworpen. Ook ketterjacht op de hogescholen De republikeinse voorzitter, van de commissie van het Huis van Afgevaardigden voor on Amerikaanse gedragingen, Frank Velde, heeft gezegd dat Russische spionnen in de Ame rikaanse universiteiten zijn bin nengedrongen en de Russen hebben geholpen bij het ont dekken van het geheim van de atoombom. Velde verklaarde dat hij, toen hij van Truman hoorde dat de Russen de atoombom hadden, er zich van bewust werd dat Rusland het probleem nooit zou hebben opgelost be halve door het binnendringen van zijn spionnen in verschil lende laboratoria en hogescho len van de Verenigde Staten. De commissie zal binnenkort overgaan tot een onderzoek naar het communisme op de Amerikaanse hogescholen. S.E.D. zuivert de industrie Het politieke bureau van de Oostduitse socialistische eenheids partij (S.E.D.) heeft de eerste re sultaten van de vorige maand begonnen zuivering in de in dustrie bekendgemaakt. Drie afdelingshoofden van het staatssecretariaat voor kolen zijn wegens .grove onachtzaamheid" ontslagen. Twee anderen, onder wie de communistische staatssec retaris voor kolen en energie Fritsch hebben een berisping ge kregen. De betrokkenen worden verantwoordelijk geacht voor het feit, dat vorig jaar slechts 2.850.000 ton steenkool in plaats van de geraamde 4 millioen ton werd gedolven. In het partijrapport wordt voorts gezegd dat de mijnwerkers te veel dagen verzuimen, omdat de leidinggevende functionaris sen niet voldoende toezicht uitoe fenen. Het penningske van de weduwe De raad van arbeid te Maastricht ontving een brief van een weduwe uit Talheim in Duitsland, met het ver zoek om het bedrag van haar weduwenrente over één maand door de Rijksverze keringsbank te laten inhou den ten behoeve van de slachtoffers van de waters noodramp in Nederland. Deze Duitse weduwe schreef diep getroffen te zijn door de natuurramp in Neder land. Door jarenlang ver blijf in ons land voelde zij zich innig verbonden met het Nederlandse volk. Alhoe wel zij voor haar levens onderhoud aangewezen is op de haar toegekende rente wil zij toch meehelpen om de nood der slachtoffers te leningen. BABYPOEDER WAS VERGIFTIG De autoriteiten die een onder zoek instellen naar het „zuige- Iingenpoederschandaal" in West- Frankrijk hebben bekendge maakt, dat tengevolge van het gebruiken van een vergiftig poeder vorig jaar 52 zuigelingen om het leven zijn gekomen, ter wijl 752 zuigelingen verwondin gen hebben opgelopen. Het poeder, dat te Bordeaux werd vervaardigd en in grote hoeveelheden in WesLFrank- rijk werd verkocht, bleek een hoog arsenicum-gehalte te be vatten. Het onderzoek was inge steld naar aanleiding van een uitslagepidemie onder zuigelin gen in het genoemde gebied. De scheikundige, die aan het hoofd stond van de betrokken fabriek, zal wegens doodslag terecht moeten staan. (Ingezonden Mededeling) W///////////I In Nootdorp worden veertien boeren gedupeerd en tweederde van de gemeente is er mee gemoeid In café „De Zon" werd een i zijn, is er een commissie ge- vergadering gehouden waarbij vormd bestaande uit vertegen- het gemeenteoestuur van Noot- woordigers van de L.T.B. de dorp, het bestuur van de L.T.B. I C.B.T.B. en de Holl. Mij. van een 14-tal boeren ver- Landbouw. De heer Vergouwen tegenwoordxgd waren. De ver gadering werd belegd in ver band met de uitbreiding van het vliegveld Ypenburg in zoverre dit van belang is voor deze ge meente. Met ue uitbreiding van het vliegveld wordt in hei aan staande voorjaar een begin ge maakt. Veertien boeren uit Nootdorp zullen al hun land of een gedeelte hiervan moeten af staan. Met deze uitbreiding zal pl.m. 230 H.A. bouwgrond van NoGtdorpse boeren worden ont eigend. De woning van A. Borsboom en de boeraery van J. Steene- veld aan de Lage Veenweg wor den in de loop van de zomer ontruimd. Eerst kort geleden kregen deze 14 betrokken land bouwers aanzegging van ont eigening van hun land. Zij kun nen vóór 21 Februari hun be zwaarschriften indienen. Ten einde de boeren bij het indienen van hun bezwaarschriften zo veel mogelijk behulpzaam te Teleurgestelden en tevredenen terug uit Australië Met de „Fairsea" keerden Woensdagmorgen 68 Nederlan ders uit .Australië terug, van wie zeven gewone passagiers. De overige zijn emigranten, van wie er 51 niet meer naar Australië zullen vertrekken. Onder de ver lofgangers troffen wij een dame, die drie jaar geleden met haai man naar Australië is geëmi greerd. Zij is zeer tevreden over haar nieuwe vaderland en zou nooit meer voorgoed naar Ne derland willen. Onder hen, die in Nederland b.ijven, zijn grote gezinnen, maar ook echtparen zonder kin deren en enkeie vrijgezellen. Sommigen zijn teruggekeerd uit heimwee naar Nederiand en naar die typisch Nederlandse sfeer. Een echtpaar uit Scheve- ningen bijvoorbeeld behoort tot deze categorie. Zowei de man a.s de vrouw wérkten, de man in de bouw- vax.-ien en de vrouw op een con fectiefabriek. „We verdienden daar meer dan we ooit in Neder land zuilen kunnen verdienen. We hadden een eigen huis, nieu we meubels, kortom alles wat men kan begeren. A.s er niet al door dat verlangen naar Neder land was gewezst, hadden we er niet aan gedacht ooit terug te keren". Over één ding zijn de echtge noten het eens: wil men iin Australië slagen, dan moet de vrouw meewerken om de in komsten van het gezin te ver groten. Dit echtpaar heeft in een stad gewoond en kan zich voorstel len, dat het leven voor velen op het platteland en in de kampen zeer moeilijk is. „Er zijn grote gezinnen, die in kampen zitten en die graag terug zouden wil len gaami maar dat niet kunnen, omdat ze de reiskosten niet bij elkaar kunnen krijgen." Een accountant, die uit Indo nesië naar Australië is gegaan, zei het kort maar krachtig: „De vrouw maakt of breekt de emi gratie". Hij bedoelt daarmee, dat het er hoofdzakelijk van afhangt hoe de vrouw zich aan de ver anderde omstandigheden aan past, De main heeft zijn werk en komt 's avonds moe thuis. Hij past zich veel beter aan. De situ atie op de arbeidsmarkt veran dert elk moment. Zó zijn er 150.000 baantjes vrij en een paar dagen later is er niets meer vacant". Tot slot vertelde hij, dat „de Nederlanders graag gezien zijn in Australië, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Italianen en de Grieken, waar de Australiër op neerziet." Op de „Fairsea" was ook een aantal Dmge'.sen. Eén van hen zei, toen wij hem naar zijn be vindingen vroegen: „Australië voor de Australiërs." Samenvattend bleek uit onze gesprekken met deze kleine groep emigranten, dat de 'voor lichting nog beter zal moeten worden. was namens deze commissie aan wezig. Hij gaf een uiteenzetting van het doel en de werkzaam heid van de gevormde commis sie. Geen overleg met Nootdorp Burgemeester H. C. A. M. Schölvink betreurde het ten zeerste dat hoewel met de uit breiding van het vliegveld tweederde deel der gemeente gemoeid is, het gemeentebe stuur er niet in werd gekend, Hij deelde voorts mede, dat wanneer de uitbreiding van het vliegveld zal zijn vol tooid er veel verbodsbepalin gen met betrekking tot de land- en tuinbouw van kracht zouden worden. De burgemeester stelde voor uit de L.T.B. een commissie te vormen, die bij het indienen van de bezwaarschriften een helpen de hand zou bieden. De verga dering ging met dit voorstel accoord. Als administrateur werd een ambtenaar van het ge meente-secretarie aan deze commissie toegevoegd. De heren A. C. v. d. Helm, G. P. Kneppers en A. P. van de Sande maken deel uit van deze commissie. Tot slot bracht de voorzitter de heer A. P. van de Sande dank aan de heer Vergouwen voor diens uiteenzetting. In de hoofddijk die van Bergen op Zoom naar het eiland Tholen leidt is een groot gat geslagen- Twee draglines zijn bezig met het herstelwerk. ZES DAAR WEGENS POGING TOT MOORD In hoger beroep is de 43-jarige bankwerker H. ter H, uit Weesp vanochtend wegens poging tot moord op de 45-jarige evangeli satieleider J. Z. van V. door Het Amsterdams gerechtshof veroor deeld tot zes jaar met aftrek. Tegen hem was veertien dagen geleden zeven jaar geëist met daaropvolgende ter beschik kingstelling van de regering. In eerste instantie had de officier van Justitie vijf jaar tegen hem geëist, doch de rechtbank had verdachtè acht jaar opgelegd. Op 30 Juli jl. had verdachte de evangelisatieleider, die tevens houthandelaar is, in diens kan toor op een houtwerf'in Weesp aangevallen en hem met een knipmes vrij ernstige verwon dingen toegebracht, waarvan het slachtoffer inmiddels is genezen. De aanleiding tot dit agressieve optreden was het feit, dat zo als uit de getuigenverklaringen ter zitting van veertien dagen geleden bleek de houthande laar dank zij zijn evangelisatie arbeid bijzonder sterke invloed had verkregen over de vrouw en de dochter van verdachte, die zich bij de evangelisatiegroep hadden aangesloten. Dit leidde tot een algehele breuk in het ga- zin van verdachte. De verdachte was nog nim mer eerder veroordeeld. Scheepsberichten 12 FEBRUARI: BLOEMFONTEIN, 12/2 v. Port Eliza beth te Durban. INDRAPOERA, R'dam-Tandjong Priok 11/2, 210 m. W. Minikoy/Belawan. JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT. A'dam—Tandjong Priok, pass. 11/2 n.m. Perim/Belawan. MAASDAM. 11/2 van St. Thomas/ Laguaira. NIEUW HOLLAND, 12/2 v. Tandjong Priok te Sydney. NOORDAM, R'dam—New York, 11/2. 1040 m. O. Cape Race. ORANJE, Tandjong Priok—A'dam. 11/2 630 m. O. ten Z. Kaap Guardafui/Suez. OVERIJSSEL. R'dam—Indonesië, pass. 11/2 St. Maarten/Curagao. SLAMAT. R'dam—Indonesië. 13/2 te Port Said verwacht. SIBAJAK. 12/2, 7.00 uur van R'dam te Wellington; verm. 13/2 rum. van Wellington/Soerabaja en Tandjong Priok. VEENDAM. R'dam—New York, 11/2, 320 m. O. New York. Bemanning geëerd van „Bloemfontein Castle" Officieren en bemanning van het Britse m.s. „Bloemfontein Castle" (17.800 ton) zijn Woens dag te Londen geëerd wegens het redden van passagiers en bemanning van het Nederlandse schip „Klipfontein" (10,500 ton), dat zoals bekenc^ vorige maand bij Mozambique is gezonken. In de lounge van de „Bloem fontein Castle" heeft de direc teur van de Holland-Afrika-Lijn, de heer Sj. Mook, een zilveren model van een Hollandse molen overhandigd aan kapitein Fer guson en zilveren fruitschalen aan de eerste officier, de purser en de eerste marconist. De heer Mook zei: „De hulp werd met zoveel spontaniteit en edelmoedigheid verleend, dat wij allen diep geroerd waren." Kapitein Ferguson van de „Bloemfontein Castle" gaf als zijn mening te kennen, dat er geen mensenlevens verloren zijn gegaan doordat kapitein Ooster huis van de ..Klipfontein" en zijn officieren het verlaten van het schip goed hadden georga niseerd. Engelse kroning kost vier millioen De kosten van de werkzaamhe den die de Britse regering ver richt voor de kroning van ko ningin Elizabeth op 2 Juni a.s.. zullen tegen het einde van Maart bijna vier millioen gul dén bedragen. Het overgrote deel hiervan is bestemd voor het in gereedheid brengen van de Westminster Abdij waar de koningin gekroond zal worden, en het oprichten van tribunes langs de route die de stoet zal volgen. De Westberlijnse burgemeester. Ernst Reuter, heeft het plan de volgende week een tocht door Amerika te maken om een cam pagne te voeren voor het bij eenbrengen van dollars ten be hoeve van vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Predikbeurten. Ned. Herv. kerk, Herenstraat, 9.30 urn*: ds Tamminga, 11 uur: dr Jonges (H.D.), 17 uur: ds Jac. Poot, van Delft, 19.30 uur: ds Wïersma, van Wassenaar (Jonge Kerk); Ned. Herv. Evang., Kerklaan. 10 uur: dhr Graafland, van Rotterdam, 17 uur: Dienst in Ned. Herv. kerk: Geb. Fred. Hendrikstraat 9. 10.30 uur: Dienst v. kinderen van 1316 j.; Geref. kerk, Laan Hofrust: 9 en 10.45 uur: ds Spier, 17 uur. ds Popta. Woensdag 18 Februari. Ned. Herv. kerk. Herenstraat: 20 uur: Avondwij ding. Rijfswijks museum Vorig jaar brachten bijna 900 mensen een bezoek aan het Oudheidkundig museum in het Tollenshuis te Rijswijk; o.a. van de zijde van organisaties, scho len enz. was veel belangstel ling. Van de bezoekers kwam ongeveer een derde naar de ex positie inzake de Rïjswijkse buitenplaatsen. Van de nieuwe aanwinsten van het museum, verkregen in 1952, noemen wij: het huisarchief van De Burgh, dat van Huis te Hoorn, teke ningen en etsen van Piet de Regt. Als voorzitter van 't mu seum treedt op L. J. van Dijk, secretaris is A. Rodenburg. „Die Schöpfung" ten bate van het Rampenfonds Zaterdagavond brengt de Voor bur gse Oratoriumvereni ging o.l. v. Louis van'Tulder in de Oude kerk te Rijswijk een uitvoering van „Die Schöpfung" van Josef Haydn. De opbrengst van dit concert, waaraan mede werken de Vereniging Neder lands Kamer Orkest, het Zuid- Hollands Orkest en de solisten Jeanette van Dijk, sopraan, en Meine Pot, bas, F. en Wim Brü- ning, tenor, komt ten goede aan het Rampenfonds. Humanistisch verbond Op 15 Februari spreekt dr O. Noordenbos voor de gemeen schap VoorburgRijswijk van hét Humanistisch Verbond in „Bellevue" te Rijswijk over „De humanistische traditie". Vrouwenwereldgebedsdag In het kader van de Vrou- wenwereldgebeddag vindt op 20 Februari vanwege de Ned. Herv. Gemeente van Rijswijk een bijeenkomst plaats in de Geref. kerk aan dè Laan Hof- rust. DELFGAUW Damclub H.M.S. De huishoudelijke competitie van damclub H.M.S. bracht deze resultaten: Jac. LettermanH. v. Baarle 02 G. VolleringW. Hazeu Jaez. 20 C. HazeuW. Hazeu 20 P.v.Rheenen-L.Hoogenboom 02 J. Hofland—L. de Kooter 0—2 H. HoogendijkA. Kas 20 M. WesdorpJo Letterman 11 W. de BruinW. Mol 11 Schaakclub H.S.C. Voor de onderlinge competitie van de schaakclub H.S.C. wer den de volgende partijen ge speeld: J. WestermanPh. J. Hoffman 10; Jo NowéM. Dijkxhoorn 01; A. SpekLou Dijkxhoorn 01; J. v. Galen H. Steeneveld 01; Leen Dijkx hoornK. Dijkxhoorn 01; H. SteeneveldJ. v. Galen 10; M. DijkxhoornH. Steeneveld 1—0; J. WestermanPh. J. Hoffmann 0—1; A. SpekM. Dijkshoorn 01; B. v. MarrewijkK. Dijkx hoorn 01J. v. GalenM. Dijkxhoorn 01; Leen Dijkx- 01; A. SpekM. Dijkxhoorn hoornH. Steeneveld 10. MAASLAND Drinkwater weer bruikbaar Het water uit de waterleiding is thans weder bruikbaar. Het moet vóór het gebruik echter 10 minuten gekookt worden. Jaarvergadering „Jong Leven" De uitgestelde jaarvergade ring van de jongensclub „Jong Leven" zal Dinsdag worden ge houden in de zaal Tavenu. Aan vang 7.30 uur. Voor Nationaal Rampenfonds Door nagekomen giften is het bedrag van de geldelijke inzame ling gestegen tot 8.166.87. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat degenen, die hun bijdrage alsnog willen verhogen, het geld kunnen storten op de girorekening van het Nationaal Rampenfonds (nr. 9575) of af kunnen dragen op de gemeente secretarie alhier. Kosteloze inenting In het kader van de kosteloze inenting tegen diphterie, kink hoest, eventueel alleen tegen diphterie, wordt medegedeeld dat de derde injectie zal wor den gegeven op Dinsdag 17 Fe bruari 's middags om twee uur ten huize van dokter C. F. Geest alhier. Dit geldt dus uitsluitend voor hen die op 24 Deecember en 20 Januari jl. een eerste en tweede injectie ontvingen. DE LIER Medische Zondagsdienst De doktersdienst zal Zaterdag avond en Zondag de gehele dag waargenomen worden door dr L. A. Verhagen, Lierweg 9, Telef. 271, De Lier. Kaarten Nederland Denemarken Voor de wedstrijd Nederland Denemarken op Zaterdag 7 Maart om kwart voor vijf in het Feyenoordstadion te Rotterdam kunnen kaarten besteld worden bij de secretaris van LVSJ. De bestellingen zullen naar volgorde van binnenkomst behandeld wor den. Leden en donateurs hebben deze keer voorrang. Bestellingen na Zondag worden terzijde ge legd. V oetbalprogramma Zondag is het eerste elftal van LVSJ vrij. Het tweede krijgt thuis om 14.30 u. VSRB II op be zoek. Als het beste beentje voor gezet wordt, kunnen beide pun ten in de wacht gesleept wor den. Het A klasse-elftal moet om 12.00 uur bij Juventas zijn. Zaterdagmiddag ontvangt het juniorenelftal om 15.00 uur het Wateringse Velo. De Lier I krijgt het Zaterdag middag op te nemen om 15.45 u. thuis tegen VOG. Zouden nu beide punten eens veilig gesteld worden? De laatste tijd liet men het er lelijk bij zitten. Het twee de moet om 15.45 uur naar RAS II. Zou hier ook winst te beha len zijn? Veiling TVesterlee 11 Februari. Schorseneren I 58- 66; id. II 44-48; witlof 38-42; andijvie 78-1,01; prei I 40-48; id. II 26, alles per kg; spruiten 2,30- 9,50; waspeen 4,60; boerenkool 2,10-2,40; kroten I 1,40, alles, per kist; sla III 13 en knolselderij 12-23, beide per stuk; selderij 6,50-10,50 per 100 bos. Primeurs Aan Westerlee werd gisteren de eerste sla aangevoerd door de kweker W. de" Lange aan de Groeneweg. De sla bracht 13 cent per'stuk op. NOOTDORP De zending roept Gisteravond sprak de heer Zuijdam in gebouw „Nové", voor een kleine groep belangstellen den, over het grote en moeilijke werk van de zending. Op uit voerige wijze vertelde de heer Zuijdam over het grote werk in Nieuw Guinea. Na 1947 werd daar veel werk verricht. Scholen en ziekenhuizen werden ge bouwd, om naast het Evangelie ook de mensen te helpen tegen de vele ziekten die daar heersen. Dit alles werd door films uitvoe rig toegelicht. In de pauze was er gelegenheid om vlechtwerk e.d, te kopen, DEN HOORN Oranjevereniging „Prinses Irene" Het waren nuttige en mooie avonden die de oranjevereniging „Prinses Irene" met medewer king van de toneelvereniging „Plankenland" Dinsdag enWoens- dag in het verenigingsgebouw gaf. Nuttig, omdat dit keer ook niet leden gelegenheid hadden met beide verenigingen kennis te maken. Mooi, omdat datgene wat „Plankenland" bracht met het stuk „Gelukkige mensen" ze ker het praedicaat uitstekend verdiende. Zonder iemand te kort te doen, mogen wij mej. R. Dingenauts en de heer S. Groenewegen ge?n pluim onthouden voor hun goede spel. Een bedrag van 500 werd aan het Nationale Rampenfonds afgedragen. Beide avonden was de zaal geheel bezet. Sneeuwstorm in Noord-Engeland Tengevolge van een sneeuw storm uit het noordoosten zijn in Noord-Engeland en Wales ver scheiden dorpen afgesneden. De storm woedt reeds drie da gen. Honderden auto's onder een laag sneeuw bedolven, zijn door de bestuurders achtergela ten. Ten minste veertig hoofdwe gen en 200 andere wegen zijn geheel geblokkeerd door de sneeuw, die op sommige plaatsen drie meter hoog ligt. De storm wordt ook in het zuiden van Engeland verwacht. Waar is dat vliegtuig? THUISREIS: PH-TDG (Gouda) is Wöensdagavond op Schiphol geland; PH-TEP (Pontianak) werd vanmiddag te 12.15 uur op Schiphol verwacht; PH-TDE (Eindhoven) is vannacht uit Rangoon vertrokken; PH-TFD (Arn hem) moet vanavond te 20.00 uur uit Tokio vertrekken. UITREIS; PH-TET (Tilburg) is te middgrnacht uit Bangkok vertrokken; PH-TDI (Enschede) is vannacht uit Bangkok vertrokken: PH-TDD (Dieft) is vannacht uit Bangkok vertrokken naar Manilla: PH-TDB (Walcheren) is vannacht uit Cairo vertrokken: PH-TDK (Amsterdam) is vanmorgen in Damascus gearriveerd; PH-TCE (Edam) (Melbourne-charter) is om 8.00 uur vanmorgen in Calcutta aange komen. NED. HERV. KERK Beroepen te Kuinre (toez.) M. C. Don. cand. te Amsterdam-, te Harlingen F. Bloemhof te Spannum. Aangenomen naar Wesepe P. M. van Waarde te Kuinre. Benoemd tot vicaris te Erichem G. Griffioen, cand. te Apeldoorn. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Baarn W. Ruiter te Sneek en K. J. Velema te Midwolde (Old.) OUD-GEREF. GEMEENTEN VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen de benoeming tot pred. in algemene dienst J- J. van Petegem te Apeldoorn. In vijf minuten^fiëjv deWERELP f 4 UIT Generaal Hoessein Sirry Amer, voormalig commandant van het Egyptische korps grenstroepen en. naar wordt gezegd lid van „de ijzeren garde" van oud koning Faroek, is Woensdag tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Volgens berichten uit de Zuid- perzische haven Khoramsjahr is een Noors vrachtschip van 10.000 ton door de Perzische marine opgebracht. Het schip was in aanvaring geweest met een Perzisch kustvaartuig. Het Noorse schip, dat „Amiribac" zou heten, bevindt zich, hangen de een onderzoek, te Kho ramsjahr. Verscheidene leden van de S.E.D., de communistische partij van Oost-Duitsland. die zitting hebben in de spoorwegdirectie te Halle, zijn uit de S.E.D. ge zet, van hun functies ontheven en door de staatspolitie in hech tenis genomen. De directie van de Berlijnse spoorwegen die onder Russische controle staan, heeft een aan vang gemaakt met het nemen van maatregelen, die haar in staat zullen stellen het net van de stedelijke electrische spoor lijnen in de Russische sector af te snijden van dat in de weste lijke sectoren. De perscensuur, die in het be gin van deze week in Guate mala was ingesteld, nadat zich wanordelijkheden hadden voor gedaan, is Woensdag opgeheven. De Franse minister van Han del, Paul Ribeyre, is Woensdag benoemd tot minister van Ge zondheid. als opvolger van An- dré Boutémy, die Maandag j.L aftrad. Staatssecretaris van Landbouw Guy Petit wordt mi nister van Handel. Alle drie ge noemde personen zijn gematigd- conservatief. Canada heeft in een protest nota aan de V.S. meegedeeld, dat het ernstig verontrust is over de Amerikaanse invoerbe perkingen voor zuivelproducten. Te Parijs zijn Woensdag be sprekingen begonnen over een aantal Franse amendementen op het E.V.G.-verdrag, die werden bijgewoond door vertegenwoor digers van Frankrijk. West- Duitsland, Italië, Nederland, Bel gië en Luxemburg. De Engelse miniser van Fi nanciën Butler heeft verklaard, dat het sterlinggebied de laat ste twaalf maanden een opmer kelijke verbetering van zijn za ken heeft ervaren, die de En gelse regering grote kracht geeft om de oplossing van de nog be staande dringende en moei lijke problemen ter hand te nemen. De diplomatieke medewerker van het semi-officiële Joego slavische persbureau „Joego- press" is van mening, dat nog vóór het einde van deze maand een Gieks-Turks-Joegoslavisch verdedigingsverdvag zal worden gesloten. De ondertekening zou te Ankara geschieden. Eén van de opmerkelijkste schema's voor het vervoer van brandstoffen, die op het ogen blik in Engeland worden over wogen, is een voorstel voor de aanleg van een buisleiding, waardoor kolen in een stroom water zouden worden gepompt van de Midlands naar Londen. Hiervoor zou een buisleiding nodig zijn van 100 of meer mijl lengte, welke een millioen ton kolen per jaar zou kunnen ver voeren. Zuid-Slavië heeft drie Bul gaarse diplomaten gelast, het land te verlaten. Bulgarije houdt slechts een „symbolische ver tegenwoordiging" in Belgrado. De Amerikaanse huiscommis sie voor de immigratie zal de uit werking van de wet-McCarran onderzoeken „en niet aarzelen" veranderingen voor te stellen, indien nodig, aldus heeft de voorzitter Watkins medegedeeld. EN THUIS y-v E data der stadsfeesten 1953 IJ Waalwijk (650 jaar stads- rechten) zijn voorlopig vastgesteld op 15, 16 en 17 Augustus. Er zijn drie comité's gevormd, n.l. een voor de his torische herdenking, een voor versieringen en een voor de jeugddag. Woensdag is te Tilburg in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer Henri M. J. Blomjous, in leven gedurende vele jaren president-curator van de r.k. economische hogeschool, oud lid van de Eerste Kamer en directeur van de wollenstoffen- fabriek J. A. Blomjous N.V. te Tilburg. In 1920 werd hij lid van de Eerste Kamer voor de R.K. partij. Hij heeft dit kamerlid maatschap bekleed tot 20 Juli 1946. Tot opvolger van de heer A. Jansen is bij K.B. benoemd tot directeur van de bijzondere strafgevangenis te Leeuv,-arden de heer A. Wedzinga, voorheen directeur van de bijzondere strafgevangenis voor jongeman nen te Zuphen, Over 1952 werd in totaal 50.065.712 kilogram bloembol len uitgevoerd tot een waarde van 136.086.380 gulden, tegen 49.889.191 kg voor 134.462.053 gulden in het voorafgaande jaar. Te Schiedam zijn twee min derjarige meisjes van resp. 14 en 15 jaar opgespoord, die uit de ouderlijke woning te Rhenen waren gevlucht. Zij bleken een toevlucht te hebben gezocht bij familieleden aan de Stations straat te Schiedam. Op verzoek van de ouders zijn zij naar Rhe nen teruggebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3