Kamer is dankbaar voor IGfR0 9575 buitenlandse hulp Afsluiting zeegaten wordt onderzocht De waarde van arbeid i TREFFEND j holu^d HOOFDSTAD WEER IN HOLLAND-FESTIVAL 9-5-7-5 Dr. Drees: Ramp schcicle 1 milliard HELP BUITENLAND HELPT EMIGRANTEN Direct Noodherstel Vereist LANDBOUWMACHINES KOMEN BOVEN WATER Faroek's miniatuur-roulette geveild K.L.M. VOND AARDIGE BIJVERDIENSTE Redder verongelukte op de dijk Voor werkloze hoofdarbeiders Sleepbootstaking in V.S. geëindigd D.U.W.-arbeiders geen werklozen Franse blaadjes vielen nogal in de smaak Chefarine 4 Tengere Ambonezen zwoegen in Hollands waterland Ruim f 1 millioen voor rampgebied DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 3 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 Febr. Twee dagen van parlementair debat over de watersnood zijn Woensdagnamiddag geëin digd met de verwerping van een communistische motie over de schadevergoeding aan de getroffenen en de met zeld zame eenstemmigheid aangenomen motie van dank der Tweede Kamer voor de vele buitenlandse hulp. Verder is op voorstel van vele zijden een tijdelijke Ka mercommissie voor de watersnood ingesteld, welke met de regering zal samenwerken bij de voorbereiding van de noodwetgeving. Waarschuwen op Zondag In zijn rede. die vijf kwartier duurde, heeft minister-pre sident dr W. Drees zich fel gekeerd tegen de communisti sche actie en aangekondigd, dat zal worden nagegaan of er niet bepaalde maatregelen genomen moeten worden voor waarschuwingen op Zondag. Reeds de eerste dag zijn er volgens dr. Drees veel boten, zowel van de Marine, als van particulieren, ingezet. Dank zij Amerika zullen wij in de toekomst over helicopters kun nen beschikken. Ook zal een beroep worden gedaan op de tegenwaarderekening. De schade aan de dijken en gebouwen schatte de premier onder alle voorbehoud op rond 1 milliard HOEWEL de ramp invloed zal hebben op de belastingplan nen, zal er toch iets moeten ge beuren ten behoeve van het be drijfsleven. Overleg zal er worden gepleegd over de nooduïtkering aan de rampslachtoffers. Dr. Drees wees het uitstellen van alle ge meenteraadsverkiezingen af en kondigde aan een wetsontwerp tot het uitstellen der verkiezin gen in de rampgebieden. Gedurende anderhalf uur heeft hierna minister mr. J. Algera het beleid van zijn departement ver dedigd en toegezegd, dat er aan de binnendijken meer aandacht zal worden gewijd en dat er een beter waarschuwingssysteem zal komen. In November heeft hij reeds Rijkswaterstaat opdracht gegeven tot een onderzoek der mogelijkheid tot afsluiting van de zeegaten. Een studiecommissie, versterkt met een aantal topfigu. RBEID is nog altijd de basis van iedere welvaart. Met ar beid moet de ramp, die ons land heeft getroffen, weer overwonnen worden. Dat gebeurt ook voor een groot deel vrijwillig. En die vrijwillige bijdrage leert ons welk een enorme waarde arbeid in zich draagt. Door 2 uur over te werken produceren de mijnwerkers ruim 15.000 ton kolen met een waarde van bijna f 750.000. Moeten wij hieruit niet leren, dat ook die andere nationale ramp het ver lies van Indonesië alleen maar goedgemaakt kan worden door één middel: hard werken. Daar mee moeten regering en vakver enigingen eens rekening houden als zij weer bezig zijn de arbeid van het Ned. volk in een keurs lijf van beperkende bepalingen te «teken. Stuur eens een commissie naai onze Oosterburen, om te onder zoeken hoe het komt dat Duits land er weer bovenop komt en zelfs de inkomstenbelasting kan verlagen. Wij kennen de eenvou dige conclusie van een dergelijk onderzoek bij voorbaat: daar werkt men dag en nacht! Voorrang in. Canada, V.S en Noorwegen AMSTERDAM, 11 Febr. Uit vele landen komen berichten, dat slachtoffers van de overstro mingsramp op gemakkelijke voorwaarden als immigrant kun nen worden toegelaten. De Canadese regering heeft besloten prioriteit te verlenen aan personen uit de getroffen ge bieden, die zich voor emigratie hebben aangemeld. Het onder zoek en het vertrek van deze categorie emigranten genieten voorrang. De maatregel geldt voor agrariërs zowel als nist- agrariërs. De republikeinse afgevaardigde Ford heeft in de Amerikaanse Senaat voorgesteld volgend jaar 50-000 Nederlandse immigranten in de Verenigde Staten toe te laten, ten einde in Nederland de dringende bevolkingsproblemen als gevolg van de watersnood te helpen verlichten. Onder het huidige immigratiequotum wor den jaarlijks 3136 vergunningen aan Nederlanders verstrekt. De Noorse hoofdambtsnaar van het departement van Buitenland se Zaken heeft te Oslo verklaard dat Noorwegen, met het oog op de stormramp in Nederland, de plicht heeft om Nederlandse emigranten uit te nodigen naar Noorwegen te komen om het te kort aan arbeidskrachten aldaar te overwinnen. ren buiten het ambtelijk apparaat, zal spoedig aan het werk gaan. Als er geen bijzondere invloe. den zijn, behoeft men niet bezorgd te zijn voor het springtij van 16 Februari. Crïtiek op communisten Dr. Drees legde in zijn rede nog maals de nadruk op de grote een heid, die aanvankelijk door ons volk was gedemonstreerd. De be sprekingen gisteren in de Kamer wijzen er op dat die eenheid w e 1 geldt in het algemeen, maar niet voor het totaal. Helaas is de ramp weer door sommigen aangegrepen om er politieke munt uit te slaan. Dr. Drees doelde op de commu nistische sprekers, en hij noemde ook met name de EVC, die reeds met telegrammen vol eisen kwam. Er is zelfs gesproken over Ame rikaanse pest-generaals. Waren de Russische helicopters gearri veerd onder leiding van een Rus sische generaal wü zouden hem niet hebben uitgescholden, doch dankbaarheid hebben betoond. Volkomen normaal acht spr. evenwel de vragen of Nederland de gebeurtenissen niet had kun nen voorzien, en of de ramp voorkomen had kunnen worden. Spr. herinnerde zich niet dat ooit waterstaatdeskundigen om meer geld voor dijken hebben gevraagd, en dat zulks door de regering zou zijn geweigerd. Omtrent het verwijt dat de re gering niet direct op de bewuste Zondag centraal overleg heeft ge pleegd, antwoordde de premier, dat hij gemeend heeft geen mi nisterraad bijeen te moeten roe pen, daar het bijeenkomen van alle ministers ook te lang geduurd zou hebben. Beter was, zoais het nu is gegaan: de diverse betrok ken departementen gingen afzon derlijk en direct tot actie over. Noodklokken Ingaande op opmerkingen van de heer Weiter, zei de premier, dat er wel degelijk snel de nood klok is geluid. Wel is er enige vertraging ontstaan doordat het Zondag was. Dan functionneert nu eenmaal niet alles precies als in de week. De mogelijkheid dit te veranderen waar mogelijk zal on derzocht worden, doch men zal niet in alle opzichten de function- neriug op Zon- en weekdagen ge lijk kunnen stellen. Het ANP heeft om 4.20 uur in de nacht van Zaterdag op Zon dag wel een aantal autoriteiten kunnen bereiken. De RVD was tussen 5 en 6 uur op de hoogte. Contact werd direct gelegd met Waterstaat en Rode Kruis. Ook zijn wel degelijk reeds op de eer ste dag verkenningsvluchten ge maakt, doch hei blijft betreurens waardig, dat niettemin Schouwen- Duiveland niet direct onder de aandacht is gekomen. Hier treft de centrale leiding echter geen verwijt. Dr. Drees is tevens van mening dat wei degelijk zeer veel boten beschikbaar zijn gekomen, ook particuliere vaartuigen. Toekomst Wat kan voor de toekomst wor den gedaan? Het apparaat Be scherming Burger Bevolking zal voortaan van grote betekenis kunnen zijn. Ware de organisatie reeds verder voltooid geweest, dan zou nu reeds een net van verbindingen over ons land heb ben gelegen, en zou men hebben kunnen beschikken over oprui- ings- en reddingssystemen. Juist wat nu gebleken is, zal ten goede kunnen komen aan het welslagen van deze organisatie. De vragen beantwoordend over het materieel, zei dr. Drees, dat het nut van helicopters pas in Korea gebleken is. Doch ook als wij nu reeds beter waren voor zien, zouden wij helicopters en ducks niet in die omvang hebben kunnen aanschaffen als wij nu plotseling nodig hadden. Wat »de evacuatieproblemen betreft, merkte dr. Drees op, dat richtlijn blijft om het gezins leven zo weinig mogelijk te storen. Aan vordering van woonruimte behoeft niet te worden gedacht. Aan de radio zendamateurs, die 40 posten hebben bezet, bracht spr. hulde. Totale schade Een schatting van de totale schade is nog moeilijk. „Maar ik wil niet geheel zwijgen, hoe wel vele gegevens ontbreken. Als aanduiding van de orde van grootte, met het nodige voorbe houd wil ik mededelen dat de schade ligt rond het milliard. Dit is een ernstige slag voor de volkshuishouding. Het is ech ter niet een zó vernietigend be drag al.s in het buitenland is verondersteld. Hoe ernstig de ramp ook is, zc is niet zo ernstig als het buiten- Financiering De uitgaven zullen onder bui tengewone dienst worden ge boekt. Misschien zullen ze onder een afzonderlijk fonds worden ge registreerd. Een financieringsplan is er nog niet. Enige meegaand heid moet men met de rearing betrachten. Wei zal een beroep worden gedaan op de tegenwaar derekening. Dus op guldens die verkregen zijn door dollarhulp. Doch deze guldens zijn boekhoud- guldens geworden. Het is dus geen nieuw beschikbaar gekomen be drag, doch wel een, over 't gebruik waarover nog moest worden be slist. Tot welk bedrag dit zal gaan is nog niet bekend. De ramp zal invloed hebben op bestaande plannen tot belasting verlichting, plannen waaraan an ders vandaag reeds de laatste hand zou zijn gelegd. Maatregelen in belang van de ontwikkeling van het bedrijfsleven zullen voortdu ren. Rampenfonds Over de verhouding regering en Rampenfonds zei spr., dat er een nauw onderling overleg is. Het fonds is evenwel een par ticuliere instelling. Het is onmo gelijk reeds nu definitief aan te geven hoe de taak verdeeld zal worden. Ook de uiteindelijke in komsten van dit fonds zijn nog onzeker. Wij staan voor een ge meenschapstaak, doch deze be hoeft nog niet uitsluitend een staaUtaak te zijn. Als het fonds bereid is bepaalde financiële ver richtingen te doen, kan dit aan hem worden overgelaten. Sommi ge gedelegeerden willen alles door de staat laten doen. doch dit zal toch geenszins de bedoeling zijn van allen, die royaal aan het Rampenfonds gegeven hebben. Ook is er aan de andere kant geen reden nogmaals in de vorm van belasting, gelden door het volk te laten betalen, die het reeds zo spontaan bijeenbrengt. Overwerken Overwerkvergunningen te wei geren ligt niet in de bedoeling van de regering. Dit. antwoordde de premier op een vraag der commu nistische sprekers. De voedselvoorziening en de voorziening in veevoeder is gere geld. Allerlei maatregelen ter be scherming van landbouwbelan gen zijn in uitvoering. Zo spoe dig mogelijk zal al het geëvacu eerde vee op tbc worden onder zocht. De schade aan de visserij zal zo spoedig mogelijk worden om schreven. De positie van de bui tenlandse eigenaren is nog onbe slist. De Ambonezen hebben zich spontaan tot medewerking be reid verklaara. Uit 5 woonoor den hebben zü deelgenomen, doch de anderen konden om be paalde redenen niet worden in- gescnakeld. Ook kon niet worden voldaan aan de eis om een deel van het loon voor de vrijheidsstrijd in het buitenland te beatemmen. Plunderaar: Ten aanzien van de bestraffing van plunderaars merkte ar. Drees op dat een noodzakelijk onmid dellijke berechting door de po litierechter onmogelijk maakte 'n zwaardere straf zoals de recht- oank nan opleggen toe te passen. Snel reent moest voor rang hebben om voorbeelden te stellen. Hierna sprak de minister van Waterstaat. Ninmitr voorgekomen o Mr. J. Algera sprak allereerst over de oorzaken van de waters nood en zette de meteorologische situatie op 31 Januari uiteen. Nog nimmer is het in de histo rie voorgekomen, dat de water- opzet uit de Noordzee het karak ter heeft aangenomen van een dergelijke vloedgolf. In de nacht van Zaterdag en Zondag is er zelfs geen lage waterstand waar genomen. Te Breskens steeg het water tot 4,80 meter, 65 cm hoger dan het hoogst bekende peil. Op de Zeeuwse eilanden steeg het water 60 a 70 centimeter hoger dan ooit is voorgekomen. Samengespannen hebben de ontwikkeling van een Noordwes terstorm over het gehele Noord zeegebied, het samenvallen daar mee van het springtij en de zwaarste windstoten op de Noord zee. Het nieuwste plan in- de be groting van 1953 vermeld, be vat de afdamming der zeegaten behalve die van de Wester- schelde en de Nieuwe Water weg. De bewindsman ontkende, dat de begroting van Waterstaat minder armslag gehad zou heb ben dan voor de oorlog. Even eens ontkende hij wrijvingen, die er bestaan zouden nebben tussen de Rijkswaterstaat en de Provinciale Waterstaatsauto riteiten. (De zitting duurt-voort) DE Deense vrachtwagens, die goederen voor de slachtoffers van de watersnood naar Ne derland brengen, zijn alle voorzien van een affiche, waarin de voorstelling van de ramp treffend is uitgebeeld. Deze wagen arriveerde gis teren aan de loodsen van Pakhuismeesleren te Rotter dam. Chauffeur A. J. Hugger had toen 15 uur achter het stuur gezeten. BREDA, Febr. Vier tot vüf duizenden tractors en duizenden andere landbouwmachines, waar. onder zeer kostbare, vooral maai. dorsers, waarvan de geschatte waarde tot in de tientallen mil- lioenen loopt, komen thr^is weer geheel of gedeeltelijk boven wa. ter. Op korte termijn zullen maat. regelen moeten worden genomen om verdere schade te voorkomen. Gebeurt dit niet, dan wordt een enorme schade geleden. Er worden thans 50 technische hulpploegen ingezet. Het centrum van deze hulpverlening is het Bureau Inspectie Oogstvoorzie- ning. Ginnekenweg 44, Breda. Met alle mogelijke m.ddelen zul len de kostbare machines uit het water worden gehaald. Daarbij zal onder meer assistentie worden verleend door de genie en de Ita liaanse brandweerlieden, die pas zijn gearriveerd. Eigenaren zullen er goed aan doen. indien maar even mogelijk, de machines schoon te maken en deze zodoende voor bederf te vrij waren. Van buiten het noodgebied zijn groepen monteurs met materiaal ter beschikking gesteld, die in dc noodgebieden deze werktuigen gaan schoonmaken. De werktuigen die deze behandeling hebben ondergaan, kunnen zo enige tijd blijven staan en daarna, indien nodig voor definitief herstel naar de reparatiebedrijven worden ge zonden. (Van een onzer verslaggevers) UITHOORN, 11 Febr. Afsla ger Moerkoert uit Amstelveen heeft vanmiddag in café Vendrik te Uithoorn dc voorwerpen, in 1951 in de KLM-tocstellen wa ren achtergelaten, aan de man gebracht, zoals koffers, fototoe stellen, handtasjes, kledingstuk ken en gebitten. De jassen, schoe nen, hoeden, wanten en dekens, waren door de KLM ter beschik king gesteld van het Nationale Rampenfonds. Een miniatuur roulettespel van koning Faroek is ook geveild. Men beweert, dat de koning het tijdens een vlucht per KLM vanaf Cairo naar Rome heeft gebruikt en vergeten. Een kist met 35 flessen Hon gaarse wijn was ook bij de ge vonden voorwerpen: gewoon in het vliegtuig blijven staan. f 90.000 subsidie voorgesteld AMSTERDAM, 11 Febr. Aan gezien van verschillende zijden is aangedrongen op het weder deel nemen van Amsterdam aan het Holland-Festival, stellen B. en \V de Raad voor aan de Stichting „Holland-Festival 1953" een subsi die te verlenen van ten hoogste f 80.000 voor de in 1953 in de hoofdstad te geven manifestaties. Zij achten het gewenst, dat maatregelen worden genomen om een zo groot mogelijk publiek van de voorstellingen der grote kunst instellingen in het Holland-Festi val te laten profiteren. B. en W. zouden daarom bovendien f 10.000 uitgetrokken willen zien voor voorstellingen, welke tegen lagere prijzen worden gegeven. Aan de Stichting ..Kunstmaand Amsterdam" willen B. en W. een subsidie verlenen van ten hoogste f 20 000. ter tegemoetkoming in (Advertentie) haar exploitatietekort op de door haar te organiseren uitvoeringen tegen lage prijzen op het gebied van kamermuziek, muziek-drama- tische kunst, toneel en danskunst, in de periode van 1 Juni tot 1 Juli 1953. Bij aanneming van deze voorstellen zal. aldus B en W. deze zomer op voldoende wijze voorzien kunnen worden in de behoefte aan muzikale ontwikke ling van bredere bevolkingsgroe pen van de hoofdstad. Een van de Sikorsky-hef- schroefvliegtuigen, die boven Schouwen-Duiveland naar be neden kwamen om zieken op te halen, verongelukte bij de landing op de smalle dijk. De beide Engelse bestuur ders kwamen er ongedeerd uit en werden even later door een ander hefschroefvliegtv.ig naar hun basis teruggebracht. ALFRED C0RT0T GEEFT AFSCHEIDSAVOND AMSTERDAM. 11 Febr. Op 24 Februari zal de thans 75-jarige Alfred Cortot. die ook als paeda- goog zijn stempel heeft gedrukt op generaties van pianisten, zijn af scheidsconcert geven in het Con certgebouw te Amsterdam. Hel programma, dat geheel ge wijd is aan werken van Chopin, vermeldt alle Etudes oo. 10 en 25 en de 24 Préludes op. 28. Luidruchtig Het luidruchtigst van de hele verkoping was een luchtpistool, waar ping-pongballetjes mee ver schoten worden. Op de kolf stond geschreven, dat het afschieten een enorme knal gaf, Vele pa's zagen vermoedelijk daarom van de koop af. hoe leuk hun zoontjes zo'n ding misschien ook hadden ge vonden. De doos met de honderden lin ker- en rechterhandschoenen was ook weer aanwezig. 5 Vulpotloden in een bosje. De goederen waren alle in uitstekende staat- Honderden Uithoornse huis moeders waren op de gevonden buit van de KLM aangestormd. Het geld stroomde binnen en de „Vindertjes" betekenden voor de KLM een aardige bijverdienste. Nieuwe sociale regeling: (Eigen bericht) DEN HAAG, 10 Febr. Nieuwe richtlijnen voor de plaatsing en de beloning van werkloze hoofd, arbeiders op werkobjecten zijn door staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn vastgesteld. Vier groepen zijn er gevormd in verband met het niveau der werkzaamheden. Het loonsche. ma, dat is ingedeeld in 5 ge meenteklassen, vermeldt voor de eenvoudigste werkzaamhe den voor personen van 32 jaar en ouder een weekloon van f 50,35 in de gemeenteklasse I. Voor de groepen II, III en IV zijn deze bedragen resp. echter van 42 jaar af f 63,20, f 76.75 en f 87.30. Een toeslag van 5 pCt. op het loon kan voor bijzondere prestaties aan de hoofdarbeider gegeven worden: met toestemming van minister Suurhoff kan in bij zondere gevallen deze toeslag tot 10 pCt. verhoogd worden. Zodra de regeling wordt toege past. stelt het gemeentebestuur een commissie in. waarin o.m. zitting hebben vertegenwoor digers der bij de Stichting vai de Arbeid aangesloten organi saties van werknemers. BRITSE DIENSTPLICHT BLIJFT TWEE JAAR LONDEN. 10 Febr. Premier Churchill heeft vandaag het Brit se Lagerhuis meegedeeld, dat de regering de duur van de eerste oefening, die voor het Britse le ger op twee jaar is gestald, niet wil verkorten. Churchill was van mening, dat een dergelijke maatregel in West- Europa een zekere moedeloosheid zou veroorzaken, terwijl de be trekkingen tussen Engeland en Amerika er nog moeilijker door zouden worden. (Reuter). KOSTELOZE STORTINGEN OP RAMPENFONDS DEN HAAG, 10 Febr. De di recteur-generaal van de PTT heeft goed gevonden, dat met in gang van 10 Februari, op giro stortingen op postrekening -no 9575 ten behoeve van het Natio nale Rampenfonds geen stortings rechten behoeven te worden be taald, evenmin als dat het geval is voor de stortingen op giroreke ning no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen Open Dij ken Dicht". (Advertentie) O C NEW YORK. 10 Febr. Na tien dagen is de sleepbootstaking in New York ten einde de sta king, die het werk in de haven in belangrijke mate heeft belemmerd en vele schepen heeft gedwongen zonder hulp te meren. Vanmorgen vroeg werd over eenkomst tussen werknemers er werkgevers bereikt maar er was nog enig uitstel bij het terugke ren van de arbeiders naar het werk. daar de vakvereniging en kele punten ..op papier" wilde zien. (Reuter). DEN HAAG, 10 Febr. Op voorstel van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid. de heer J. G. Suurhoff, heeft de ministerraad besloten, om met terugwerkende kracht van 1 Januari bij het opmaken van de stand der arbeidsmarkt, de DUW-arbeiders niet langer onder de werklozen te rekenen. De minister van Sociale Zaken, die sinds de kabinetsformatie de DUW onder zijn hoede gekregen heeft, is van oordeel, dat de DUW-arbeiders. sociaal-econo misch gezien, vrijwel onder nor male voorwaarden werken. Hun aantal bedraagt thans omstreeks 30.000. met welk getal het totale werkloosheidscijfer nu zal wor den verminderd. Eind Januari stonden be halve in de getroffen gebieden 117.005 werklozen ingeschreven teeen 116.368 op 31 December 1952. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. 11 Febr. De blaadjes heetten „Paris Gai" „Eves de Paris", „Paris Paris" e.d. en zij bevatten voornamelijk af beeldingen van figuren in pijn lijke textielnood. De Amsterdamse rechtbank had deze Franse tijd schriften aanstotelijk voor het eer- baarheïdsgevoel geacht en de be trokken Amsterdamse tiidschrift- handelaren, de 56-jarige H. Ch. L. H. v. B., de 29-jarige L. F. en de 28-jarige H. J. O. S.. die de bladen hadden geïmporteerd en verspreid, veroordeeld tot 500 boete of 50 dagen hechtenis Van dit vonnis waren zowel de officier van Justi tie als de verdachten in hoger be roep gekomen. Voor het Amsterdamse gerechts hof, onder presidium van jhr. mr. I. v. d. Does de Willebois. beriepen de verdachten zich er op, dat zij de bladen, alvorens deze in de handel te brengen, hadden voor gelegd aan de politie, die ze niet aanstootgevend, althans niet por nografisch achtte. „Nonsens", zei de president, „elke bladzijde van deze boekjes is pornografisch." Uit de verklaringen van een hoofdinspecteur en een recher cheur van politie bleek, dat de verdachten zich in de regel wel aan het advies van de politie hiel den. Er is een stroom van derge lijke bladen uit het buitenland (niet alleen Frankrijk), die meest al via Amsterdam worden ver spreid. Bij aankomst oefent de po litie, vaak in samenwerking mei de importeurs, een preventieve controle uit. De aanbiedingen zijn talloos, de vraag blijkt zeer groot. Het aantal bladen van dit slag, dat wordt afgekeurd en geweerd, is nog oneindig veel groter dan het aantal, dat in omloop wordt ge bracht. De procureur-generaal, mr. W. Bakhoven, zei, dat in 1952 voor ruim drie ton aan dergelijke bla den is omgezet. Hij achtte strenge maatregelen gewenst. De verdach ten hebben wel om advies ge vraagd bij de politie, doch bleven, zoals hun bekend was, zelf ver antwoordelijk. Men moet het be grip „aanstotelijk voor de eer baarheid" zien als algemeen be grip. M.a.w. wat is voor de gemid delde Nederlander aanstootge vend? Men zal er b.v. niet aan denken, om bladen als de onderhavige in wachtkamers, zoals die van dokto ren, neer te leggen. Mr. Bakhoven eiste tegen de beide eerstgenoem de verdachten 500 boete of 50 dagen hechtenis benevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proef tijd van drie jaar. Tegen de derde verdachte, die van het importeren van de gewraakte tijdschriften zijn hoofdbezigheid maakte, eiste hij f 2000 boete subs. 50 dagen en ove rigens dezelfde straf. De verdediger, mr. L. P. v. d Does. achtte de opzet niet bewezen en de tijdschriften niet pornogra fisch. Een zending Engelse tijd schriften. z.i. en ook naar her oordeel der politie stuitender dan deze Franse, was enige tijd gele den verspreid, zonder dat maat regelen tegen de importeurs wer den genomen. Het voorbeeld om trent de wachtkamers aanvaardde pleiter niet. Men zal in wachtka mers nu eenmaal ook geen naakt- schilderijen, al zijn zij van de hand van grote en oprechte kunstenaars, ophangen. Arrest: 25 Februari. 4-voucfige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Cbefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n4lje d°et wonderen! DE rijmprent van Werumeus Buning-Doeve behoort in ieder Nederlands gezin als een teken aan de wand të hangen, op dat wij niet nalatig worden en in waakzaamneid verzwakken. Dij ken kunnen worden gedicht, .doch zij kunnen ook weer opengaan Heer God, wanneer de dijken breken, Van Halsteren tot aan Cadzand, Leeren wij u opnieuw te smee- ken Erkennend uwen afgezant: „Maak straks de leeuwerik weer wakker, Die zingt boven herstelde akker, Dat wij zijn allen in Dod's nand. Doch als dan straks de leeuwe rik ontwaakt is, moeten wij maar liever niet tevreden en gedwee de handjes over onze buikjes vouwen, doch in de aanval blijven, die overigens de beste verdedi ging is. Het beste in ons volk is op aarde wijze tot leven gebracht. En niet voor de eerste maal in onze historie. Het is alleen maar te betreuren dat het telkens de gelegenheid krijgt weer in te sla pen. Misschien wordt nu het be sef levendig dat wij in tijden van rust, welvaart en tevredenheid een organisatie nodig hebben, die een heleboel geld zal vorderen, af te schrijven onder het hoofd: as surantie. Een dergelijke organi satie bezitten wij in het Rode Kruis, doch het kan zich niet uit breiden en op al deze gebieden in werking stellen wanneer het niet voldoende en altijd op zo danige wijze ondersteund wordt, dat het bij rampen als deze de lei ding nemen kan. In vele 's Heren landen heb ik de werkzaamheid van het Rode Kruis van dichtbij gadegeslagen de ereprijs komt ongetwijfeld toe aan het Zweedse Rode Kruis, dat- tijdens de gro te hongercatastrophe aan ae Wolga in 192122 reeds met een volledig hulpcorps aanwezig was, toen wij hier nog maar op primi tieve manier bezig waren geld in te zamelen. Toen is Nederland niet achtergebleven. het heeft voor honderdduizenden guldens aan levensmiddelen gezonden, maar wij beschikten niet over de hulpkrachten, die dagelijk konden optreden. Ik herinner mij nog levendig een bezoek aan het Hoofdkwartier van het Zweedse Rode Kruis, dat onder leiding stond van wijlen Prins Carl. Die was dag aan dag in zijn bureau de eei'ste die kwam, de laatste die ging. Het Zweedse Rode Kruis heeft een millioenenbudget het beschikt over de hulpmiddelen om ogenblikkelijk bij nationale of internationale rampen op te tre den. Waarom zou dit bij ons niet mo gelijk zijn? Wij zijn niet minder hartelijk of vrijgevig dan de Zwe den. Ons Bio-vacantie-oord is een bewijs dat wij ook organiseren kunnen. Het is aan het Rode Kruis om ons bezig en wakker te hou den doè het dan. En wees niet tevreden voor wij allen uw ge vangenen zijn! PASQUINO CORR.: Ondanks mijn dringend verzoek stuurt men mij geld.... doe dat toch rechtstreeks via 9575. De rijmprent waar over ik het heb is te bestellen bij Elsevier, giro 1872. Kost een riks. Gaat allemaal naar het Rampen fonds. Haast U. V oetbalprijsvraag f1000 Rampenfonds UIT het fonds van de Voetbal prijsvraag is wederom f 1000 overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Stoere boeren staan verbaasd.... (Van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH, 11 Febr. Stoere Nederlandse boeren in Noord- Brabant, in het Land V2n Altena en Heusden. maar ook elders, staan verbaasd over de activiteit en ijver, waarmede taaie kleine Ambonezen uit de woonoorden onverdroten meewerken aan het herstel in de rampgebieden. Met loeibootjes, welke zij met hun werkschoppen voortpagaaien. voeren zij in het Hollandse water land, alsof zij er geboren en ge togen zijn, de zandzakken aan. Dank zij hun voortreffelijk werk wordt het riviertje de Alm bij Giessen weer ingedijkt, nadat het over de dijk was gestroomd, waar. door de ondergelopen polders nog meer water kregen. Het leger en het Rode Kruis zorgden voor waterlaarzen, werk kleding en schoppen voor de Am bonezen. die onder leiding van hun eigen mandoers elke dag weer uit hun woonkamp De Lunetten naar hun werk gaan. Aanvanke lijk meenden de boeren, soms wat medelijdend lachend, dat die ten gere mannetjes de zware zand zakken niet zouden kunnen ver sjouwen. De werkelijkheid bleek anders. Ordelijk, rustig en blij van zin verrichten de Ambonezen hun zware laak tot grote tevredenheid van het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Den Bosch, dat zijn be middeling verleende en van de autoriteiten van de Provinciale Waterstaat in Noord-Brabant. Zij hebben loon gevraagd voor bun arbeidsdagen, ja zelfs geëist. Maar het was niet voor henzelf, doch om deze bedragen te schen- Toeristencafé door brand verwoest GIETHOORN. 11 Febr. Een an de Giethoornse toeristencen tra, café Watersport Centraal le Giethoorn Noord is vanmorgen., vermoedelijk ten gevolge van een uitslaande gasvlam, tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich been, dat de bewoners van het be lendende gebouw zich in nachtge waad moesten redden. De eigenaar van de zaak bevond zich on het ogenblik van de branfi met de Giethoornse punterploe.g in het rampgebied waar hij al da genlang heeft deelgenomen aan het reddingswerk en de hulpver lening. ken aan het Nationaal Rampen fonds. En s avonds keren de Ambone zen doodmoe, maar voldaan naar hun woonkampen terug, onder het zingen van Ambonese liederen. Staatsmijnen werken over HEERLEN .10 Febr- Door overwerk, door giften van de personeelsleden en door het be schikbaar stellen van de op brengst van de productie, bereikt door overwerk, konden de Staatsmijnen een bedrag van f 1.056.700 in het Rampenfonds storten. Aangezien de staatsmijnen een continu-bedrijf zijn en in een drie-ploeienstelsel werken, be staat de mogelijkheid tot over werk slechts tussen Zaterdag 12 uur en Maandagmorgen. Door iedere ploeg werd dit weekeinde 2 uur overgewerkt. Hierdoor werd 15.229 ton kolen meer ge produceerd. Inclusief de heffing van het Brandstof-egalisatiefonds »ras de ODbrengst van deze hoe- eelheid f748,900. Het loon. dat door overwerk werd verdiend, bedraagt f272 200. Door het personeel/dat niet in de .gelegenheid was over te wer ken, werd 2 uur van het verlof- loon ter beschikking gesteld of 1van het maandsalaris- Hier door kwam een bedrag van f 35 R00 aan het Rampenfonds ten goede. Morgen zal overleg worden ge- oleegd over hetgeen nog" meer kan worden gedaan. Vermoedelijk zal men weer besluiten tot over werk. BRANDEN IN CANADA EISTEN 15 DODEN MONTREAL, 10 Febr. Bin nen een etmaal zijn in de Cana dese provincie Alberta en in Que bec verscheidene huizen afge brand, waardoor drie vrouwen en twaalf kinderen om het leven kwamen. Het blussen van de branden, die voor het merendeel waren veroorzaakt door manke menten aan de verwarming, werd door de hevige koude ten zeerste belemmerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3