„May be" legde eerste radio-contact Financiën K1»S Deens zakenman kwam rubberlaarzen brengen DUITS DESKUNDIGE VOOR UITLEVERING S.S.'ers Verlieslijst Rode Kruis Donderdag 12 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad Wie was deze geheimzinnige radio-amateur? Een nuchtere en betrouwbare radio-amateur, wiens naam ons nergens kan worden meegedeeld, is het eerste steunpunt geweest in het verdronken land van Zeeland om het van schrik verlamde Nederland zakelijk verslag te doen van de nood, die het watergeweld in deze Zuid-Westhoek van ons land gewekt had. „Hier is de noodzender „May be", annonceerde hij zich in de grijze morgen van de voor ons allen onvergetelijke Zondag 1 Februari bij Scheveningen-Radio. En verder bediende hij zich van de roepletters P.A. o X.X. Om het half uur meldde hij zich en deelde hij zijn bevindingen mee, opdat hulpcolonnes in het geweer geroepen zouden kunnen worden. Hij kwam, zag, rapporteerde en verdween Ontstellend waren de berichten, die hij telkens van een andere plaats af aan de buitenwereld wist te geven, totdat de Urker vissers een radioring om de ondergelopen eilanden getrok ken hadden en de taak van „May be" konden overnemen. Even stil en on verwacht als deze „May be" in de lucht gekomen was, is-ie ook weer vertrokken. Zonder dat iemand zich ooit de tijd gegund had te vragen, wie nu toch deze geheimzinnige „zende ling" geweest was. "We hebben getracht hier achter te komen. Het is ons niet gelukt. De Bijzondere Radiodienst van P.T.T. deelde ons mede, dat het geen ge- licenseerde amateurzender geweest kan zijn. P.A. of X.X. komt niet in de boeken voor. En bij geruchte ver nam men. dat het iemand geweest is, die „vroeger in Haarlem gewoond zou hebben". „May be", zo wist men verder te vertellen, is een luxe motor jacht, dat toevallig in de Zeeuwse wateren kruiste. Maar niet de eigenaar van dit uit Amsterdam komende jacht, zou de zendinstallatie bediend hebben. Het zou een onbekende „clandestiene" amateur geweest zijn, voor wiens clandestiene optreden men onder de gegeven nood-omstan digheden niets dan lof gehad heeft. Ook bij Scheveningen-radio het radiobaken voor de scheepvaart in I-Jmuiden konden we niets wijzer worden. Men wist, het was een krach tige zender geweest, die op de vis serijband de 137 meter-band werkte. „Maar de naam, nee, daar is Prins spreekt voor B.B.C. De BBC zal vandaag een toespraak van Prins Bernhard uitzenden. De Prins spreekt daarin over de nationale ramp in ons land en richt zich tot de door de overstromingsramp in Enge land getroffenen. Ook voor het „Ame rican Forces Network" in Duitsland is een toespraak van de Prins opge nomen. Slecht jaar voor verzekeringswezen Maar men is er niet van (Van onzo Haagse redactie) DEN HAAG. Men hoort langs de weg het gerucht, dat de overstro mingsramp ernstige consequenties zou hebben opgeleverd voor het verzeke ringswezen. In de zogenaamde uitge breide gevarenpolissen zijn namelijk ook opgenomen storm- en waterscha den als thans in zo hevige mate zyn voorgekomen. Te bevoegder plaatse hebben we ge ïnformeerd of er van enige onrust in verzekeringskring sprake is. Dit werd ontkend. Wel werd toegegeven, dat de ramp voor enkele maatschappijen het jaar 1953 een allesbehalve mooi jaar zal zijn voor wat de financiële resultaten betreft, maar de financiële positie der maatschappijen wordt er niet door aangetast. De acceptatiepolitiek der maatschappijen was er al op gericht, alleen vaste goederen in steden en dorpen te verzekeren. De agrarische risico's alsmede fabrieksbedrijven werden niet geaccepteerd. Nochtans zal een aanzienlijk bedrag aan schade vergoeding dienen te worden uitge keerd. Door herverzekering zijn de risico's gespreid. Enkele maatschap pijen ten slotte dekten slechts 5 a 10 °/o van het verzekerd bedrag, maar sloten overstromingsschaden uit. Gids voor Incourante Fondsen 1953 Van Broekman's Commissiebank voor Incourante Fondsen te Amsterdam ont vingen wij de Gids 1953. Wij vestigen hierop de aandacht van onze abonné's, omdat in tal van effec- tenpörtefeuilies incourante fondsen voorkomen, waarvan de waarde straks bij de aangifte voor de vermogensbe lasting moet worden opgegeven. De gids is zeer overzichtelijk gerang schikt en geeft alle bijzonderheden be treffende kapitalisatie, dividend- en koersverloop. Ook van vele obligatieleningen zijn bijzonderheden opgenomen. nooit tijd voor geweest in die zenuw slopende uren, om naar te vragen. En toen de Urkers in de lucht kwamen, is de onbekende helper in de nood even geheimzinnig verdwenen, als hij gekomen was". Een mysterieuze affaire, waarin publiciteit misschien nog de oplossing kan brengen. In KING pepermunt proeft U - maar dan in de vorm van een verfijnde lekkernij - hetzelfde natuurproduct, dat door de eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikt als middel ter opwekking en verkwikking. de natuurzuivere l)p natuur is nipt té vprfpptprpn peper ff* In één dag AMSTERDAM. Tegen het einde van de vorige week werden arbeiders en ingenieurs, boeren en burgers in verschillende plaatsen van de geteister de gebieden verblijd met lange rubber lieslaarzen, die door vliegtuigen boven de geïsoleerde gebieden werden uitge worpen. Het waren duizend paar in totaal. Daarmede werd de persoonlijke op offering van een jonge Deense zaken man, die zijn gezin, zijn zaak en zijn rust tijdelijk opgaf, bekroond. Eric Kopp, een 30-jarige Deense za kenman, mede-directeur van een tex tiel- en schoenenzaak in Kopenhagen, ontving Vrijdagmorgen uit Engeland duizend paar rubber lieslaarzen, die hij daar weken tevoren voor zijn zaak had besteld. Zonder aarzeling begaf hij zich naar de Nederlandse gezant te Kopen hagen, de heer G. P. Luden, wie hij vroeg op welke wijze hij met deze laar zen, waarvoor in de getroffen gebieden een dringende vraag bestond, zou kun nen helpen. Het advies van de gezant luidde: „zonder twijfel is het beste wanneer ze zo snel mogelijk, buiten al le officiële instanties om, op het vlieg veld Valkenburg worden afgeleverd". Daarna telefoneerde de heer Luden een jonge Amsterdammer, die in Dene marken woont en enkele uren later was de heer Kopp in zijn kleine vrachtwa gen met. 500 paar laarzen op weg naar Nederland. Naast hem zat de Amster dammer, de heer Slag Jr. Inmiddels werden in Kopenhagen de overige 500 paar laarzen naar 't vlieg veld Kastrup gebracht en ingeladen in een Amerikaanse Dakota, die daar werkeloos stond. Vrijdagavond arriveerde het tweetal op het vliegveld 'Valkenburg, waar zij tot hun genoegen zagen, dat de laarzen uit de auto regelrecht een vliegtuig werden binnengedragen. Nog dezelfde avond werden de eerste boven Zeeland uitgeworpen. Intussen was reeds de Dakota met de andere 500 paar laarzen gearriveerd. Zeepost naar Oost en "West Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms "Willem Ruijs (2 Maart); Ned. Nieuw-Guinea: ms Amstelbron (5 Maart); Ned. Antillen: ms Willem stad (17 Febr.); Suriname: ss Cottica (18 Febr.); Zuid-Afrika: ms Stirling Castle (14 Febr.); Canada: ss Groote Beer (18 Febr.); Australië en Nieuw- Zeeland: ss Himalaya (19 Febr.); Zuid- Amerika (niet Brazilië) ss Andes (28 Febr.); Brazilië: ss Alioth (24 Febr.) De zaak Breda" Datum behandeling staat nog niet vast (Van onze correspondent) BONN. Dc Nederlandse verkla ring, waarin de wederkerigheid van uitleveringsplichten wordt gegaran deerd, moet als een voldoende basis voor de uitlevering van de in Duits land gearresteerde Bredase vluchtelin gen worden beschouwd. Tot deze con clusie komt professor Bïlsinger van dc universiteit van Freiburg, in een deskundig advies, dat hfl op verzoek Ommelanden Adjunct-directeur in gijzeling gesteld LEEUWARDEN. Zoals gemeld is de heer B. V. te Leeuwarden, die werkzaam is als adjunct-directeur bij de Ommelanden te Groningen, Maan dag jl. in het Huis van Bewaring te Leeuwarden in gijzeling gesteld. V. was destijds werkzaam bij de condensfabriek Friesland te Leeuwar den. Hij werd aldaar ontslagen. Hij had echter een schriftelijk concurren tiebeding getekend, waarbij hij zich verbond gedurende 5 jaar niet in een condensfabriek werkzaam te zijn. Met hulp van zijn advocaat begon hij een procedure tot nietigverklaring van dit concurrentiebeding, waartoe de wet de mogelijkheid opent. De uit spraak hierin was nog niet gevallen. Inmiddels werd V. benoemd tot adjunct-directeur bij de Ommelanden. Toen hij aldaar zijn werkzaamheden begon, heeft de condensfabriek de zaak in kort geding bij de president van de rechtbank aangebracht, die de gijzeling heeft bevolen. van het Oberlandesgericht in Düssel- dorf heeft gegeven. De Duitse wetgeving bepaalt, dat bij afwezigheid van een uitleverings verdrag in concrete gevallen een ac- coord inzake een uitlevering kan wor den getroffen, mits daarbij weder kerigheid wordt gegarandeerd. Het ge recht had over de betekenis van deze OP DE GROENEKRUISWEG, de enige vastelandverbinding met het eiland Voorne wordt het eenrichtingverkeer met behulp van draagbare zenders geregeld Na oplichting Vertegenwoordiger over grens gevlucht HAARLEM. Een grote uitgeverij is door een van haar vertegenwoor digers, een 35-jarige gehuwde Amster dammer, voor een bedrag van ruim 15.000 gulden benadeeld. De man voortvluchtig sinds Zaterdag jl. men vermoedt, dat hij zich in België ophoudt. De fraude is uitgekomen, doordat de man de vlucht genomen heeft. De directie van de uitgeverij was nl. van plan een nieuwe admini- stratievorm in te voeren en had haar vertegenwoordigers een brief ge schreven om een bespreking daarover op het hoofdkantoor te Haarlem bij te wonen. Ook de verdachte ontving deze uitnodiging, doch zag daarin een aan wijzing dat zijn manipulaties ontdekt waren. Hij vluchtte met een auto van de zaak naar Breda en liet enkele brieven achter aan zijn vrouw en de directie, waarin hij om clementie voor zijn misdrijf vroeg. Ned. vlieger omgekomen Thunderjet stortte in Duitsland neer DEN HAAG. Omstreeks 12.15 uur gistermiddag is een Thunderjet-straal- jager van de vliegbasis Volkel, bij het vliegveld Gütersloh, gelegen ten Noor den van Paderhorn (Duitsland) ver ongelukt. De 23-jarige sergeant-vlie ger H. Th. H. J. Sanders uit Nijmegen heeft daarbij het leven verloren. De vlieger kreeg tijdens een oefening op geringe hoogte met motorstoring te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze noodlanding echter had een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte, bleek de vlie ger reeds te zijn overleden. Een c missie van onderzoek is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. bepaling een deskundig advies ge vraagd. De gearresteerde SS-man Faber zal, alvorens de Duitse regering tot uitlevering kan overgaan, voor het gerecht in Düsseldorf moeten verschij nen, dat over zijn verzoek tot het verlenen van asyl als politiek vluch teling zal moeten beslissen. De tweede gearresteerde, Bikker, zal voor het gerecht in Hamm verschijnen. De data van de behandeling staan evenwel nog niet vast, 7e lijst van slachtoffers watersnood. Uitgegeven ll-2-'53. FIJNAART Driesprong, Teuntje, laatste adres: D 182. HALSTEREN Van Osta, Petronella, geb. 11-4-01. Paulus, Cornelia, geb. 23-7-36. Raats, Johannes, geb. 24-3-20. Roks, Maria Elisabeth Petronella, geb. 25-11-34. Raats, Johanna Maria, geb. 4-7-09. Langenberg, Adriana, geb. 29-9-19. HOEK (Z.) Aanvulling op le lijst dd. 4-2-'53: Smallegang, Pieternella Janneke, geb. 19-8-52 te Hoek, dochter van Jan Jacob Smallegang en Jannetje Plad- det; laatste ades: A 19. KAPELLE (Z.) Nijsse, Adriana, geb. 22-6-39. KLUNDERT Johannes Adrianus, geb. laatste adres: Kruger- Blommers, 19-12-00, straat 6. KORTGENE Clement, Annie, 5 jaar, dochter van A. Clement, laatste adres: Torendijk. Wed. P. de Looff, laatste adres: To rendijk. NijsseBolle, Cornelia, ongeveer jaar, laatste adres: Torendijk. Schrier, Wilhelmina, ongehuwd. MIDDELIIARNIS Appel, Jacob, geb. 2.6.30 te Middel- harnis; laatste adres: Voorstraat 51. Troost, Jacob, geb. 12.10.30 te Som- melsdijk; laatste adres: Van Pal- land tspolder 1. Troost, Job, geb. 9.8.35 te Melissant; laatste adres: Van Pallandtspoider 1. Vis, Adriane; geb. 5.3.43 te Middelhar- nis, dochter van Leendert Vis (over leden) en Trijntje Arendje Buth; laatste adres: Oostvoox-gors 39. NIEUWERKERK Stoutjesdijk, Johannes, geb. 1.3.77. Krabbe, Cornelia, geb. 3.8.79, echtge note van Joh. Stoutjesdijk. Kik, Adrianus, geb. 5.6.46. Kik, Jan Jacobus, geb. 8.6.49. Kik, Jozina Cornelia, geb. 8,7.52. De Jonge, Jannetje, geb. 4.10.94, echt genote van Jan de Bil. De Reus, Neeltje, geb. 10,3.13, echt genote van Adriaan Stoutjesdijk. Goudzwaard, Willy, geb. 17.2.40, doch ter van Neeltje de Reus. Kooijman, Leentje, ongeveer 8 jaar, zoon van J. H, Kooijman; laatste adres: Ooststraat. Puit-Overbeeke, Adriana; laatste adres: Ooststraat 185. (Advertentie) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal, Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heer lijk. Togal baat! Zuivert £e nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bij apoth. en drog. f 0.95 f 2.40 f 8.88 NIEUW-VOSSEMEER Meesters, Maria Johanna, geb. 10.7.11. QUWERKERK Wed. van Jan Slager. Koopman, Marina, 50 h 55 jaar, echt genote van C. Westenbi-ugge; laat ste adres: Molenweg. RILLAND-BATH Kriger, Maatje, geb. 22.9,72. Nijsse, Jan, geb. 14.3.34, STAVENISSE Geluk, Johanna, geb. 5.3.29 te Stave- nisse, dochter van Jan Geluk Pieternella Smits;' laatste adres: Buurtseweg B 60. Quïst, Anthonetta Pieternella, 6.1.92 te Stavenisse, echtgenote van Jacob Blokpoel; 'laatste adres: Kerk straat A 303. Wesdorp, Helena, geb. 7.9.89 te Stave nisse, echtgenote van Abel Jan van der Reest; laatste adres: Kerk straat A 363. WILLEMSTAD Bos, Anna, geb. 6.3.74 te Willemstad, weduwe van D. Punt; laatste adres: Ilelsendijk C 1. Bos, Arie Balten, geb. 17.12.81 te Wil lemstad; laatste adres: Helsendijk C i. Einde 7e opgave. (Het Ned. Roode Kruis kan in band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies lijst worden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken.) EESTAFEL Domme demagogie" Wij lazen in „HET VRIJE VOLK" (P.v.d.A.) onder dit opschrift: •Nu de allerkritiekste uren voorbij zijn en geen mensen meer in direct levensgevaar verkeren, is het mis schien goed nog even aandacht te schenken aan de houding van de com munistische leiders en aan het afsto telijke geschrijf in' De Waarheid. Het nationale Rampenfonds is in De Waarheid niet aanbevolen en slechts één enkele keer genoemd. Maandag werd van de regering verlangd, dat zij centraal zou hebben ingegrepen, wat in de eerste uren nog onmogelijk was. Bij het bekend worden van de ramp is er dadelijk van alle zijden spontaan hulp geboden en 'daarvan is dankbaar gebruik gemaakt. Zodra er echter lijn werk kwam en er inderdaad iets van organisatie uit de grond werd gestampt, kwam de C.P.N. met haar zielige comiteetjes voor volkshulp en haar jeugdbrigades om de eensgezinde en gecoördineerde hulp te doorkruisen. Toen duizenden nog in levensgevaar verkeerden, schreef De Waarheid over de hulpactie: „Amerikaanse soldaten zijn daarbij ongewenst. Men haalt ze onder fanfaregeschetter het land in en wie kan zeggen, ^wanneer ze zul len verdwijnen?" Paul de Groot en zijn trawanten zitten in het nauw. Hun pogingen om wig te drijven in de eenheid, die in de uren van nood was ontstaan, hebben volkomen gefaald. De bisam- ratten hebben hun kans niet gekre gen". Misselijk" ,De communisten zijn maar direct begonnen met te verklaren, dat de watersnood de schuld van de regering was, aldus „TROUW" (A.R.). De dij ken waren verwaarloosd, volgens de communisten, omdat het geld, daar voor nodig, verbruikt werd aan de herbewapening. Het ontbreekt er nog maar aan, dat zij de schuld van de storm en van de springvloed aan de regering geven. Van de Duitse hulptroepen, die vrij willig hierheen kwamen, vertelt „Do Waarheid", dat zij in smetteloze jas sen en zonder één spatje op hun glim mende' laarzen op de dijken staan, terwijl de Nederlandse arbeiders en boeren en marinejongens het werk doen. De waarheid is. maar niet de com munistische, dat die Duitsers prachtig werk verricht hebben en even hard geploeterd hebben als alle andere hel-, pers. De communisten moeten niet den ken, dat zij met hun actie iets winnen. Ons volk heeft hen in de gaten! On der de slachtoffers van de watersnood heeft dit valse pathos en heeft deze al te duidelijke poging om uit de natio-. nale ellende politieke winst te slepen, een allerellendigste indruk gemaakt. Iemand, die een uitvoerige tocht door de noodgebieden gemaakt had en met velen daar gesproken had, zeide ons, dat er daar niets en niemand meer verafschuwd werd dan de com munisten. Degene, die daarop volgt, is de A.V.R.O.". De A.V.R.O. I-Iet DAGBLAD VAN'HET OOSTEN schrijft over de houding van de A.V.R.O. tijdens de berichtgeving over de watersnood o.m. het volgende: „Ongetwijfeld heeft de voorzitter van een omroepvereniging het recht voor de microfoon duidelijk te laten blijken, welke uitzendingen wél en welke niet voor verantwoordelijkheid van zijn omroep zijn. Er zijn echter ogenblikken, waarop het aandringen op zulk een principieel ondei-scheid op zijn zachtst gezegd stijlloos is. Dat de heer De Clerq die spontane, loyale medewerking niet heeft gege ven, mag men, dunkt ons, nu wel af leiden uit de verklaringen van rege ringszijde. Als er al geen zendtijd ge vorderd is, dan is het toch nodig ge weest. er mee te dreigen. Dit is een ernstige aanklacht. De radio-omx'oep vervult in het. maatschappelijk leven, van de natie een functie, die moeilijk kan worden overschat. De figuren, die in het om roepbestel leiding geven, behoren zich van hun daaruit voortvloeiende maat schappelijke verantwoordelijkheid ten alle tijde bewust te zijn. Dit verant woordelijkheidsbesef dient het inzicht in te sluiten, dat vragen van levens-, beschouwelijke of politieke aard ter zijde geschoven moeten worden wan neer een mens of een volk in nood verkeert. Vraagt men soms aan een drenkeling, tot welke partij hij be hoort? Op het bureau van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen ligt nu een rapport over deze zaak. Wij znjlen er dus wellicht nog meer van horen. Het lijkt ons echter in het belang van de A.V.R.O., wanneer deze om roepvereniging voordien onomwonden laat blijken, welk standpunt zij ten dezen inneemt. En dan bij voorkeur in een communiqué, waarvan de regering niet na verschijning behoeft te ver klaren, dat het formeel onjuist is".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4