MANNEQUIN „Gevleugelde hulp" op Schiphol Het schaakkampioenschap van Delft Neeleman en Verhoef hebben de leiding 'lÉy £_\A iwmm® fanny -Uurml luisteren n&ar „Springvloed" van goederen is haast niet te verwerken Pag. 2, Tweede blad DELFTSCHE COURANT Donderdag 12 Februari 1953 In de strijd om de Delftse schaaktitels is na de vier tot nu toe gespeelde voorronden reeds de nodige tekening gekomen, hoewel in sommige groepen door achterstallige partijen de situatie nog on zeker is. Mede doordat deze achterstand in verband staat met de noodtoestand van vorige week waardoor ook enkele Delftse schakers ter hulpverlening naar de getroffen gebieden waren ge sneld, namen de wedstrijdleiders, de heren Limburg en Zwart, echter de nodige soepelheid in de toepassing der reglementen in acht. En gelukkig kon door de volle medewerking van alle betrok kenen het inhalen van deze partijen naar bevrediging worden ge regeld. In 1 A gaan Neeleman en Ver- hoeff ongeslagen aan de kop zodat met belangstelling naar hun treffen op a.s. Woensdag wordt uitgezien. In 1 B bleef Koene door een overwinning op Hilkhuyzen de enige zonder puntenverlies. Moerman en C. v. Rijt (die met Verstoep afre kende) zullen hier volgende week uitmaken wie met v. Oei de meeste kansen op de tweede plaats behoudt. Varekamp, één de pretenden ten uit 2 A, verloor van Bakker en verspeelde hiermee zijn kans op een finale-plaats. Butterman ontnam de Pijnackerse verte genwoordiger E. Tiel Groene- stege de laatste hoop en bleef met De Block stevig aan de leiding. In 2 B zette Baljeu remise met Lamers,' die hoewel zelf kansloos, hardnekkig sportiviteit hooghield. Baljeu is practisch zeker van een finale plaats en kan die althans in het grote treffen tegen Schuitema (beide ongeslagen) de volgende maal zeker stellen. De ongeor ganiseerde Zanen is verder hier nog de enige die misschien nog kansen heeft. Maar dan zal de partij tegen Schuitema a.s. Vrij dag moeten worden gewonnen. Een zware opgave! Surjadi begreep dat hij van de sterke Hunnego moest win nen om zijn troeven te behou den. Zijn matzet was tevens de laatste, zet van alle schakers uit - deze enerverende vierde ronde. Van der EntJurjadi is a.s. Woensdag van het grootste ge wicht. Wint v. d. Ent deze laat ste partij van beide spelers dan zal in ieder geval een beslis singspartij nodig zijn. En mocht de uitgeschakelde v. d. Berg Hunnego verrassen, dan eindi gen er drie met 3 punten en krijgt voor 2 C dit voortournooi zelfs een verlengstuk. In 3 A zijn Plomp en Kerk hoven uitgeschakeld, hun laat ste party is voor de finale-bezet ting van geen belang meer. Wint Middelkoop van Boonstra, dan beëindigt hij de voorronden ongeslagen. Dan heeft Henne- veld, mits Verhoef wordt ver slagen de tweede plaats bereikt. Ook hier is echter nog van alles mogelijk. De laatste ronde a.s. Woensdag wordt wel onder hoogspanning ingezet. Door achterstand is in 3 B de situatie onduidelijk. Sprokke- reef behaalt de finale als hij zich nog één wedstrijd ongesla gen houdt. De andere kansheb ber heeft zich nog niet aan gediend. Horsten en ir v. Dam zijn in 3 C uitgeschakeld maar hebben door hun laatste partij beide een grote invloed op het eindresul taat in deze groep. Laros ver richtte na een ongelukkig begin goed werk door twee overwin ningen in de 4e ronde te beha len. De laatste ronde moet ook hier de beslissing brengen! Met heel veel kans op drie candida- ten voor de beide finale-plaat sen. Een zeer sterke groep met spanning tot het allerlaatst. Tenslotte de groepen 4. In 4 A is nog weinig tekening. Slechts Mulder behaalde tot nu toe de volle buit, overigens hebben alle andere nog kansen voor de finale. Van Lent bleef in 4 B ongeslagen door een remise tegen Dijkshoorn, die zijn laat ste partij tegen Willemse zal moeten winnen om nog mini male kansen te behouden. Van belang is in de volgende ronde VerhoeffJ. v. J. v. Gasteren- het treffen De WinterBloe- mendaal. Spanning te over om dat v. Lent deze beide mede gegadigden nog moet ontmoe ten. Zuidersma in 4 C heeft de lei ding met 3V2 uit 4. A.s. Woens dag ontmoet hij v. d. Akker, ook nog ongeslagen. En ook hier moeten alle favorieten nog tegen elkaar in het strijdperk treden! Tenslotte de uitslagen van gisteren: 4e ronde. 1 A: A. Toorn 10; v. d. Sluis 1 B: C. v. RijtJ. Verstoep 10; A. KoeneJ. Hilkhuyzen 1—0. 2 A: E. Tiel GroenestegeM. Butterman 01; C. BakkerR. Varekamp 10. 2 B: A. BaljeuL. Lamers A. Tiel GroenestegeJ. Brandligt 10. 2 C: J. VisserC. v. d. Berg l/zVz\ J. PlompD. v. d. Ent 01; R. Surjadi-A. Hunnego 1—0. 3 A: E. BoonstraT. Plomp 1-0; J. MiddelkoopH. Ver hoef 10; P. Henneveld—J. Kerkhoven Vz—Vz. 3 B: C. v. d. Brugge P. Frank 10; B. SprokkereefH. v. Brussel 10; P. Briggeman P. v. Rijn 1—0. 3 C: T. LarosJ. Don 10; W. NowéeF. Horsten 10; E. Vellekoopir H. v. Dam 10. 4 A: G. Langeveld S. v. Antwerpen 01; C. Liefhebber P. Poolen 10. 4 B: D. Bloemendaal H. Ouwersloot 10; W. v. Lent K. Dijkshoorn 14; J- Wil lemse—P.v. Boven 01. 4 C: C. ZuidersmaC. Geel hoed 10; B. DitmarsH. Lock 10; A. GroeneveldG. Schram 1—0. 3e ronde (nagekomen) J. MoermanA. v. Rijt 01 (1 B); J. BrandligtA. Baljeu 01 (2 B); K. DijkshoornD. Bloemendaal 10 (4 B); F. Hor stenT. Laros 01 (3 C). Clubcompetitie DSC De recente uitslagen in de club competitie van de Delftse Schaakclub zijn; Groep I: J. Rhijnsburger—C. van Rjjt 0—1. Groep II: ir C. ElzengaJ. Schuitema 10; D. Boekee—J. Schuitema 01: J. RebelJ.v. Buureh 10; D. Boekee P. Ronteltap 10; G. Ouwens—ir C. Elzenga 1—1; dr P.Platzek—A. Hunnego dr 'C. Visser J. VOETBAL XERXES—DHC WEER UITGESTELD In Rotterdam wordt ten bate van het Rampenfonds gespeeld Feijenoord-Heerenveen. In ver band daarmede verkreeg Xer xes met medewerking van DHC uitstel. Het DHC-bestuur ver zocht de KNVB daarop Lim- burgiaDHC in te gelasten en op 22 Februari vast te stellen DHC—PSV. Om de belangen van de 2e en 3e klassers niet te schaden kon aan dat verzoek niet worden voldaan. DHC speelt dus hele maal niet, waardoor weer een kostbare Zondag verloren gaat. Vollebregt en Kraus in Haags team De samenstelling van het Rot terdams elftal, dat op Dinsdag 17 Februari ten bate van het Natio nale Rampenfonds in Den Haag een wedstrijd tegen het Haags elftal zal spelen, is als volgt: Doel: Landman (Sparta); ach ter: Visser (Xerxes) en Lager waard (Excelsior); midden: Van Schijndel (SW). Terlouw (Spar ta) en Dörr (Excelsior); voor: Van Ede (Sparta), Van Steenber gen (Feyenoord), Van de Hoek (Feyenoord), Van Pelt (SW), Jac. Heyster (Hermes DVS). Het Haags elftal zal in de vol gende opstelling spelen: Doel: Kok (ADO); adhter: De Jong (ADO), Kraus (DHC); mid den: Van Beek (ADO), Zoutendijk (HBS) en Loof (ADO); voor: Schwenke (HBS), Kuneman (HBS), Van Heeswijk (HW), Vollebregt (DHC) en Rijnvis (ADO). De wedstrijd begint om acht uur. GEEN GRATIS KAARTEN VOOR OFFICIALS De KNVB verzoekt ons het volgende mede te delen: in ver band met het grote aantal giro stortingen voor de wedstryd NederlandDenemarken op 7 Maart te Rotterdam wordt de leden van de voetbalverenigin gen dringend verzocht hun aan vragen en stortingen te doen bij het bestuur van hun vereni- ging. De verenigingsbesturen wordt verzocht de girostortingen met opgave van de gewenste kaar ten zo spoedig mogelijk te doen. Ter voorkoming van teleurstel lingen wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan geen enkele official van de KNVB bestel formulieren worden toegezon den. Ook hen wordt verzocht bestellingen te doen uitsluitend met de storting op postrekening 5CS2S indien zij kaarten wensen. FrankrijkHolland nog niet van de baan Zoals gemeld heeft de Franse voetbalfederatie zich dézer da gen tot deKNVB gewend met het voorstel om te Parijs een landen wedstrijd FrankrijkNe derland te spelen ten bate van de slachtoffers van de waters nood. De voorgestelde datum 12 Maart was evenwel voor de KNVB onaanvaardbaar met het oog op de reeds vast gestelde wedstrijden tegen De nemarken op 7 Maart en tegen Zwitserland op 22 Maart. Daar- mée is de landenwedstrijd te- Groep IV: i. de Groot—J. Terstall gen Frankrijk echter niet ten 1—0; J. Roger—P.Henneveld enenmale van de baan. De bei- Groep V: C. van den Akker—A. t Hart VaB. Nederlof—C- Lief- SCHAATSEN RIJ DEN In Helsinki starten 29 rijders Voor het wereldkampioen schap in het hardrijden op de schaats. Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari te Helsinki, zijn 29 rijders uit negen landen inge schreven: uit Gr. Brittannië drie, uit Nederland vier, uit Oostenrijk twee, uit Korea twee, uit Rusland vier, uit Noorwegen vier, uit Zweden vier, uit Hon garije twee en uit Finland vier. Broekman gebrand op wereldtitel Gerard Maarse won Woens dagavond in het oude. ongezel lige, Olympische stadion te Stockholm de 500 meter. En Kees Broekman bleef dit zoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zij het, dat hij slechts met 0,1 seconde over An ton Huiskes zegevierde. Kees Broekman had zich ge- ergerd aan de voorbeschouwin gen, welke in een deel van de Zweedse pers ten aanzien van de wereldkampioenschappen te Helsinki hadden gestaan. Daar in kwam de zinsnede voor: Broekman's energie is, als hij in de Finse hoofdstad aankomt, uitgeblust. Welnu, zo beet Broekman fel van zich af, toen een Zweedse journalist hem Woensdagavond in Stockholm een vraag stelde, wij zullen Helsinski zien, dat ik nog lang niet uitgebrand ben. Integen deel, alle Nederlandse rijders zijn er juist op gebrand de No ren, de Zweden, de Russen, de Finnen en de Oostenrijkers fel party te geven. .De uitslagen waren: 500 meter: 1. Gerard Maarse 44.2 sec.; 2/3 Jonsson en Stroem (Zweden) 44.4; 5. Wim van dei- Voort 45.0; 7/8 Samuelsson (Zweden) en Kees Broekman 45.5; 9. Anton Huiskes 46.1: 10. Egbert van 't Oever. 5000 meter: 1. Kees Broekman 8 min. 34.5 sec.; 2. Anton Huis kes 8 min. 34.6 sec.; 3. Franz Offenberger (Oostenr.) 8 min. 37.7 sec.; 6. Henk Schuier 8 min. 43.8 sec.; 7. Van der Voort 8 min. 46.4 sec.; 8. Egbert van 't Oever 8 min. 51.7 sec.; 12. Ge rard Maarse 9 min. 02.6 sec. HOCKEY Studenten I kan zich veilig stellen Delftse Studenten I kan zich Zondag voor goed uit de. gevaar lijke zone werken als van HGC I gewonnen wordt. Dat zal wel niet gemakkelijk gaan omdat de Hagenaars zich in degradatie-ge- vaar bevinden. Ring Pass I zou ons tegenval len als het er het lager geplaat ste Asvion.niet onder hield. Hudito I, nog meer, gehandi capt .door militaire dienst, hoopt niettemin pp een eerste zegé tegen TOGO III en Delftse Stu denten III verstevigt zijn leiden de positie door Leiden n de kous op de kop te geven. M-m- W - Koninklijk bezoek aan Schiedam gaat niet door B. en W. van Schiedam heb ben aan de raad medegedeeld van de commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Hol land mededeling te hebben ont vangen, dat H. M. besloten heeft dit jaar geen bezoeken af te leggen, welke met feestelijk heden gepaard gaan, doch voor nemens is alleen werkbezoeken te brengen bij voorkeur in de door de watersnood getroffen gebieden. 1. en W. van Schiedam heb ben de Schiedamse gemeenschap, die met de voorbereidselen voor het koninklijk bezoek, dat voor September a.s. op het program ma stond was belast, verzocht haar werkzaamheden te dien aanzien te eindigen. Nog évacué's uit Dirksland Woensdagavond zijn met het .s. „Sophie" nog 98 évacué's uit Dirksland Goeree-Overflak- kee) aangekomen. Vier hunner, die ziek waren, moesten worden opgenomen, de anderen zijn in Den Haag ondergebracht. Nog steeds wordt ook vee ge ëvacueerd. De laatste 2.4 uur zijn tien .schepen aangekomen met in totaal 826 koeien, 20 kalveren, paarden, 50 schapen en 50 geiten. De meeste dieren zijn naar het abattoir en naar stallen in Rotterdam gebracht. hebber 1—0; E. Boonstra—H. Ouwer sloot 10; C. Liefhebber—P. Gouwe loos 1—0. Groep VI: X. MasereeuwP. van Boven 01; P. G. Krommenhoek C. van der Made 10; R. Soerjadi M. Gelissen 01. IJSHOCKEY NEDERLAND—BELGIË 9—4 Op de H.O.K.IJ. te Den Haag werd de jaarlijkse ïjshockeywed- strijd gespeeld tussen Nederland en België. Nederland won met 9—4 (1—0, 5—4, 3—0). In deze ontmoeting moesten de Nederlanders tonen wat zij waard zijn zonder versterking van Canadezen. En al begonnen zij zwak, toch .hebben zij in de tweede en laatste periode be wezen, dat zij tot goede presta ties in staat zijn. deer „Ziet U, Edelachtbare, mijn hele. leven is geweest, je zou 't kunnen noemen, ja, ik bedoel, mijn moeder, zoals U weet, mijn moeder Ze was wel goed voor me maar eigenlijk was ze toch niet ja, hoe moet ik het uit drukken ,.Ga uw gang, juffrouw Sargos- sa, 't gaat heel goed zo." Woordengedender. Woordenge- dender. Gedender. Wat zou mijnheer Deneen hier van zeggen. Alles, wat hij er bij haar in had gepompt, de drama tische pointes, het verhaal over de viooltjes voor Cyd en de avonden in de leeszaal, was ze helemaal vergeten. Ze moest zich zover op schroeven dat ze huilde voor de jury. En inplaats daarvan sprak ze enkel tegen de rechter. Zo doodeenvoudig en zonder ophef. De grote, vriendelijke ogen van de rechter waren op haar gericht, net twee trouwe waakhonden, die hij in toom moest houden. In toom om niet uit te schieten in ontroe ring. Och lieve mijnheer Deneen, wees toch alstublieft niet boos! Ik zcu best tragisch willen doen, maar het is alles veel te erg om tragisch te zijn. En ik zit in de put met de rechter te praten en geen andere woorden willen me woorden van de simpele waar heid. Is het dat niet wat u zei? En denkt u dat ze 't begrijpen zul len? De Walrus en de Tomaat en de tien anderen? Tierelierelet, mussen zijn geen vinken. Nee, nee, nee. „Zoals ik reeds zei, Edelachtbare Kijk, nu was ze weer uit de ge le eikenhouten stoel en mijnheer Deneen fluisterde haar wat toe en drukte haar de hand en de zee van gezwollen gezichten was vol gewapper van zakdoeken. „Ik heb zoveel vergeten, mijn heer Deneen. Ik kon heus niet nadenken. Ik kon niet opletten. Alleen, misschien heeft de rech ter toch begrepen?" ,,'t Was heel goed ,.Ik heb dat stuk overgeslagen van ,,'t Was heel goed. Je deed be ter dan er een drama van te ma ken. Je sprak de simpele waar heid." Och kijk, de Ogen. De Ogen van Licht glansden vochtig. En waar was Martin? Martin stond niet meer op de plek, waar ze hem tegen de muur hadden ge drukt. En weer was er deining de zee die opnieuw ziedde. de bonden houden voeling met elkaar en in de eerstvolgende bestuursvergadering van de KNVB zal de kwestie nader on der het oog worden gezien. FLINKE ZEGE VAN CHELSEA Op het Arsenal-terrein is de voor de derde maal overgespeel de bekerwedstrijd tussen Chel sea en West Bromwich Albion Voor het wereldkampioen schap hardrijden op de schaats voor dames, dat op 21 en 22 Fe bruari te Lillehammer wordt gehouden, zijn 19 inschrijvingen binnengekomen: acht uit Rus land, zeven uit Noorwegen, drie uit Zweden en één uit Finland. Nadat Zürich bij gebrek aan voldoende terreinen was uitgevallen als plaats voor de geëindigd in een 4-0 zege voor Europese athletiekkampioen- Chelsea Chelsea speelt zlterdag I ^happen 'J J9?* heeft de Zwit- - - - -orco proIctioL-KnnH oo« Ho TAAG tnuis in de vijfde ronde tegen Birmingham City. Maus Gatsonldes, winnaar van de Rallye van Monte Carlo 1953, heeft met een Ford Zephyr ingeschreven voor de rallye van Sestriere die van 26 Februari 2 Maart gehouden wordt. serse athletiekbond aan de LAAF meegedeeld dat de Europese kampioenschappen 1954 te Bern zullen worden gehouden. De N.K.F.-tafeltennis dames behaalden een benauwde 64 overwinning op Minuor H. Mej. Dubbeldam won drie partij én, mej. De Wilde twee en mej. Heite een partij. Nu heb ik je nodig. Klop. Klop. Klop. Verwrongen, zijn gezicht. Vertrokken. Het verwrongen en vertrokken gezicht dat ontspan de en alles even schrikkelijk deed klinken. Hé, dat waren Martins woor den! Kom, dat waren Martins woorden „Geef de moordenares kans op straf gelijk de man eerst dan kan men van gelijkheid der sexen spreken. Laat niet toe, dat de vrouwen van dit land vrijuit kunnen moorden. Laat de vrouw van heden vallen of opstaan, op eigen kracht te meer eerbied zal ze voor U hebben. De vrou wen van Amerika moeten hei melijk de mannelijke jury min der achten. Ze moeten in 't vuistje lachen bij 't gezicht van de rechter, die gelast dat een scherm worde gezet om de mooie enkels ener bevallige beklaag de. Gij mannen, burgers, fami lievaders, kunt ge erin berusten, kunt ge kalm toekijken, wan neer niet slechts gijzelf wordt belachelijk gemaakt, maar wan neer uw regering wordt geparo dieerd pn het welzijn der Demo cratie gevaar loopt door mis plaatste sexuele sentimentali teit? Twee doktoren stonden hier voor U om U te bewijzen, gebaar voor gebaar, hoe deze vrouw een dolk heeft gestoken in een kloppend en bonzend hart, het hart van een man. Is sexuele gelijkstelling dan een kwalijke grap?" Martin, Martin, je eigen woor den. Zinnen, die wij samen be sproken hebben in de goede, Thans. Klop, klop, klop. Het I ongelooflijk ver afgelegen tijden requisitoir van het Openbaar van weleer. Martin, is het dat, anaere wooroen wiuen me ie ---> binnen vallen dan de simpele Ministerie. Martin, waar ben je? wat je noemt de brandstapel, die je onder ons hebt opgericht? Maar is 't al niet mooi dat de officier en iedereen jou aan haalt? Martin, ik ben trots op jou! Klop, klop, klop. Nog was het requisitoir niet ten einde. Je moest luisteren. De verschrikke lijke officier van Justitie bulder de de jury toe. De jury, die rim- pelfronsend erbij zat. „Gij mannen, dit is een zaak van recht, niet van kunne. Zorg dat ge niet te kort schiet in uw gevoel van plicht en eer, van fairheid door deze moord ite vergoelijken, aangezien zij door een vrouw gepleegd werd. Mocht deze vrouw vrijkomen, dan zijt ge even schuldig als zij." En thans, mijnheer Deneen, bent U aan de beurt! Lieve, goeie meneer Deneen, die wei mijn zaak hebt willen bepleiten, Dank o duizendmaal dank dat gij hun dit zegt. Ik had zo graag dat ze wisten hoe ellen dig het was, toen mijnheer Terry my met geweld op zijn knie trok. O, helemaal niet zo als juffrouw Snuggs het voor stelde Goed zo. Vertel het hun. Ik sloeg hem van me af, maar ik speelde geen spelletjes met hem. Toe, lieve mijnheer Deneen, zorg dat ze dat begrijpen. Leg hun ook uit hoé ik hem omrol de. Hamer er dat vooral in! Misschien helpt dat wel. Lieve, goeie, beste mijnheer Deneen, vertel hun alles voor mij, wat ik daar onder in die put niet kon zeggen. Vertel hun, wat een griezel hij was. Hoe hij erin viel. O, mijnheer Deneen. maak dat ze het geloven! God, help hem, dat hij 't hen doet geloven. De Cubaan- Kid Gavilan heeft te Chicago de titel behou den van wereldkampioen wel- tergewicht. Zijn tegenstander Chuck Davey (Michigan) was na de negende ronde niet meer in staat het gevecht, dat op vijf tien ronden was bepaald, voort te zetten. Len Hutton, de bekende En gelse cricketspeler, is door de deelnemers aan het door „Spor ting record" uitgeschreven refe rendum gekozen tot „Beste sport man van 1952". De bokser Ran dolph Turpin verwierf de tweede plaats, en de ruiter kol. Harry Llewellyn werd derde. Tot beste sportvrouw werd de kunstrijdster Jeanette Altwegg gekozen. Tijdens schaatswedstrijden te Voss (Noorwegen) won Ro- ald Aas de 3000 meter in 5.04.6, de 1500 meter in 2.23.5 en de 5000 meter in 8.39.3. De eerste en derde tijd zijn nieuwe baan records. Zaterdag 14 Februari zal te Antwerpen een wedstrijd worden gespeeld tussen de En gelse eersteklasser Portsmouth en West Ham United, een twee deklasser. De opbrengst komt ten goede aan de rampenfond sen in België, Engeland en Ne derland. De Koningin bracht, tijdens haar rondreis door de getroffen ge bieden, ook een bezoek aan Zijpe. Zwitserse goederen overgedragen Staande voor een geopende spoorwegwagon, waarin zich matrassen bevonden, droeg de Zwitserse gzant in ons land D. Secrétan vanmorgen te Rotter dam diverse goederen, die on der leiding van het Zwitserse Rode Kruis voor de getroffen Nederlanders zijn ingezameld, over aan het Nederlandse Rode Kruis, dat vertegenwoordigd was door jhr H. Beelaerts van Blok land. De goederen waren aange voerd in twee spoorwegwagons, die deel zijn van een zending van twintig wagons. Ook de af zending was door het Zwitserse Rode Kruis geregeld en de ge- schenkzending arriveerde aan de Rijnhaven te Rotterdam, een middelpunt van zendingen uit alle mogelijke windstreken. Deze Zwitserse hulpverlening staat los van de reeds geboden hulp, zoals bijv. het beschik baar stellen van een hefschroef- vliegtuig en de anderhalf mil- lioen Zwitserse francs, die Maan dag jl. aan de Nederlandse ge zant in Zwitserland zijn over handigd. Ook zijn van Zwitserse zijde nog barakken aangeboden. Besprekingen over hulp uit Duitsland Morgen zullen enige Duitse regeringsautoriteiten een bezoek aan Den Haag brengen voor het houden van technische bespre kingen met Nederlandse deskun digen over de hulp, die de Duitse bondsregering voor het herstel van de Nederlandse dijken zal bieden. Zoals gemeld, heeft de Duitse regering aangeboden een grote hoeveelheid werktuigen en materialen in bruikleen af te staan voor herstelwerkzaamhe den. Dit aanbod is met veel er kentelijkheid door de Nederland se regering aanvaard. Voorlopig alleen werkbezoeken Koningin Juliana zal in de naaste toekomst alleen de ge troffen gebieden bezoeken en verder sociale werkbezoeken afleggen, vernemen wij van ge zaghebbende zijde. Alle bezoeken die een enigs zins feestelijk karakter dragen heeft zij voorlopig afgezegd, mede in het verband met het feit, dat men daarvoor misschien gelden zou uittrekken, die thans beter op een andere manier kun nen worden besteed. De geschenkzendingen stromen nog steeds toe uit allerlei landen. Een bewijs hiervan levert het vrachtkantoor van de KLM op Schiphol, waar tot gistermiddag twaalf uur reeds 229.735 kg goe deren voor de getroffen gebieden waren gepasseerd. En onophou delijk worden nog nieuwe zendingen aangevoerd door vliegtuigen van de KLM en van andere luchtvaartmaatschappijen die hiertoe hun hulp aanboden. De hoeveelheden „gevleugelde hulp", die uit de verschillende landen werden aangevoerd, varieerden van 5 kg uit Syrië tot 44.000 kg uit Frankrijk. VRIJDAG 13 FEBRUARI 1952 Experimenteel televisle-progr. van de N.C.R.V. 20.1521.45: 1. Journaal; 2. Scheppende handen; 3. Weerbericht Pauze 4. „Ga je even mee naar de kelder". 5. Dagsluiting. Hilversum 1. 402 meter VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muzlek. 8.00 Nieuws en weerber 8.18 Gram.muzïek. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram.muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 Gram. muziek. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel spel. 11,20 Radiofeuilleton. 11.40 Bas en piano. AVRO: 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede. delingen of gram.muziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram.muz. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Sopraan en piano. 15.30 Amusementsmuziek. VARA: 16 00 Gram.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel en zang. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties. 18.45 „Achter de horizon", hoorspel. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 „Het volle pond", causerie. VPRO: „Vreugde en ver driet". causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht m. muziek. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „Aanpassing", causerie. VARA: 21.00 Fragment „li Trovatore". opera (gr.) (22.30-22.15 Buitenlands weekoverzicht). VPRO: 22.40 „Van daag". causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.30-24.00 Gram. muziek. Hilversum n, 298 meter KRO: 7.00 Nieuws. 7,10 Gram.muz. 7.15 Ochtend- Wordt vervolgd, gymnastiek, 7.30 Instrumentaal septet. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw, 9.35 Gram.muziek. 9.45 Schoolradio. 10.00 Orkestconcert. 10.45 Klein vrouwen koor. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamer orkest en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Politiekapel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 1320 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Strijkorkest. 14.30 Dansmuziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Sopraan en tenor. 16.00 Voor de zieken 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Gram.muziek. 17.40 Lichte muziek 18.00 Militaire reportage, 18.10 Instru mentaal octet. 18.30 Lichte muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19,10 Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram.muziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Promenade-orkest en klein koor. 21.00 „Knots en Bondig", causerie. 21.15 Strijkkwartet. 21.50 „De strijd tegen brand", klankbeeld. 22.05 Gevarieerde muziek. 22.25 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, katholieke kerk". 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram.muziek. Brussel, 324 m 11.45 Gramjnuziek. 12.30 Weerber. 12,34 Vlaamse liederen (om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13,15 Orgel en zang. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram.muziek. 16.00 Litteraïr-Muzikaal programma. 16.40 Gram.muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en oiano. 17.45 Gram.muziek. 18.10 Causerie. 18.20 Gram.muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram.muziek. 20.00 Vioolrecital. 20.15 symphonie-orkest en soliste. 21.45 Gram.muz. 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek van de Staten-Generaal der oud-strijders. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.45 Studenten liederen. 22.ib-23.00 Nieuws. De overige landen vanwaar geschenkzendingen op Schiphol aankwamen zijn Afrika, Austra lië, België, Canada, Denemarken, Duitsland, Finland, Groot-Brit- tannië, Ierland, Indonesië, Israël, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Suriname en de Ned- Antillen, Turkije. Verenigde Staten, Zuid-Amerika, Zweden en Zwitserland. Aangevoerd werden o.m. 40.000 zandzakken, grote hoeveelheden levensmid delen, babyvoedsel, verlichtings materiaal, reddingsmateriaal, medicamenten, laarzen en bui tenboordmotoren. Op Schiphol wordt reeds gesproken van een tweede springvloed, namelijk van buitenlandse giften. Rode-Kruisverenigingen over de gehele wereld hebben tot dus verre ten naaste bij tien millioen dollar aan geld bijeengebracht voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingen in N e- derland, Engeland en België, heeft de liga van Rode-Kruis verenigingen te Genève Woens dag meegedeeld. In dit bedrag zijn zowel de bij dragen begrepen, die door de nationale Rode-Kruisorganisaties zijn geleverd, alsook het geld, dat van regeringen ontvangen is. Bo vendien zijn goederen ter waarde van meer dan een mil lioen dollar ingezameld. Binnenkort zal in Canada een extra editie in het Nederlands en Engels verschijnen van het immigrantenblad „Nederlandse Post". De prijs van het blad, dat geheel gewijd zal zijn aan de nationale ramp, bedraagt twee dollar. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Rampenfonds. De door de Oostenrijkse rege ring georganiseerde inzameling heeft tot dusverre 108.800 gulden opgebracht. De hulpactie van het Noorse Rode Kruis heeft reeds ruim 1,5 millioen gulden opgebracht. Aan goederen is voor een waarde van 380.000 gulden ingezameld. De Isbrandtsen en Co té New York (de maatschappij van de „Flying Enterprise") heeft aan haar vertegenwoordiger in Ne derland opdracht gegeven 5.000 dollar aan het Rampenfonds over te maken. Enkele vertegenwoordigers van de Bond van Italiaanse bak kerspatroons hebben aan de Ne derlandse gezant in Rome een bedrag overhandigd van een mil lioen lire voor de bakkers in de geteisterde gebieden. De hoeveelheden goederen, die in Frankrijk voor de Nederland se getroffenen tot dusverre is in gezameld, wordt geschat op 2.000 ton. De Jordaanbank te Pa rijs heeft reeds meer dan 700.000 gulden ontvangen. De Nederlandse Kamer van Koophandel voor Zwitserland te Zürich en Genève heeft aan het Rampenfonds een bedrag van 78.350 gulden overgemaakt, zijn de het resultaat van een collecte onder haar Zwitserse leden. De Deense gemeente Aarhuus heeft 1500 rubberlaarzen naar Nederland gezonden, en de ge meente Frederiksborg, eveneens in Denemarken, zond een aantal uitneembare barakken. De Nederlandse consul te Mo naco, de heer E. A. J. de Kuyper, is in particuliere audiëntie ont vangen door prins regnier in, regerend vorst van Monaco, die hem een bedrag van 2 millioen Franse francs overhandigde, met het verzoek deze som aan Ko ningin Juliana te doen toekomen, ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingsramp. De „Dutch Swing College Band" is teruggekeerd van een tournee door Zwitserland met Sidney Bechet. Er werden con certen gegeven te Zürich, Bern, Biel, Lausanne, Genève en Bazel. Bij deze concerten zijn inza melingen gehouden voor het Na tionale Rampenfonds. De op brengst in Zürich (duizend franc) spande de kroon. Nog deze maand zal het sym phonie-orkest van Minneapolis (V.S.) onder leiding van zijn di rigent Antal Dorati in de plaats van zijn vestiging een bijzonder concert geven, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan de geteisterde Nederlandse ge bieden. Wellicht zal de hulpactie in Zweden voor de Nederlandse overstromingsslachtoffers onder één gecombineerde organisatie worden gesteld, die onder leiding zou komen te staan van een voor malig Zweeds gezant te Den Haag, de heer John de Lager- berg. Het doel van deze organi satie zou zijn hulp op lange ter mijn te verlenen en op te tre den als verbindingsorgaan met Nederlandse organisaties. De Suez-Kanaalmaatschappij te Parijs heeft aan de Neder landse ambassadeur te Parys, mr C. G. W. H. baron van Boet- zelaer van Oosterhoüt, een che que overhandigd ter waarde van vijf millioen francs ten behoeve van de slachtoffers van de wa tersnood in on6 land. Het Zweedse Rode Kruis en de Zweedse omroepmaatschappij hebben tezamen reeds ruim vijf en een half millioen kronen bij eengebracht. Woensdag bleven de bijdragen binnenstromen. De Amerikaanse stad Boston (Mass.) heeft Brouwershaven geadopteerd. Men heeft een ac tiecomité opgericht, dat reeds om luchtfoto's van en nadere bijzonderheden over Brouwers haven heeft verzocht. Bij het centraal comité Wa tersnood Nederland was Woens dag in Djakarta ruim anderhalf millioen rupiah gestort. De N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken en haar dochtermaat schappijen in Nederland hebben besloten een totaal bedrag van 500.000 in geld en goederen uit te trekken. Hiervan is reeds een bedrag van 350.000 aan het Rampenfonds overgemaakt. Ook het personeel van Philips heeft, behalve het loon van twee uur overwerk, een aanzienlijk bedrag ter beschikking gesteld. Woensdag bedroeg dit bedrag reeds meer dan f 285.000. In dit totaal is dan nog niet begrepen het bedrag, dat bijeen zal wor den gebracht door twee uur over te werken. De burgemeester van Eindho ven mr H. A. M. T. Kolfschoten ontving bericht uit Bayeux, dat de gemeenteraad van dit Nor- mandische stadje heeft besloten een bedrag van 250.000 francs ter beschikking te stellen van de slachtoffers van de watersnood. Via een openbare collecte werd dit bedrag verhoogd tot een half millioen francs. Voorts werd een inzameling van giften in natura gehouden. Bleiswijk in Zuid-Holland kan gevoeglijk aannemen dat het een record heeft gebroken. De col lecte daar bracht ƒ41.000 op, het geen neerkomt op 65 per gezin! Het Radio-dansorkest „The Ramblers" onder leiding van Theo Uden Masman, de conferencier Cees de Lange en de imitator Jan Oradi hebben Dinsdag in Antwerpen medewerking ver leend aan een feestavond van de vereniging „Neerlandia". De opbrengst van deze avond, 60.000 francs, is in het Rampenfonds gestort. De Nederlandse Jeugdgemeen schap deelt mee, dat de gezamen lijke Nederlandse jeugdorganisa ties en instellingen van het jeugdwerk uit eigen middelen, ondanks het feit. dat zij zelf met grote financiële moeilijkheden te kampen hebben, een bedrag van 35.000 voor het Rampenfonds hebben bijeengebracht. In de raadsvergadering der ge meente Beesd (Gld) is besloten het presentiegeld van deze eer ste vergadering van dit jaar af te dragen aan het Rampenfonds. In Den Haag is een schenkzen- ding goederen (kleding en me dische hulpmiddelen) ter waarde van 130.000 mark uit de stad Brunswijk aangekomen. Woensdagmiddag om vijf uur had de bevolking van Gouda voor het Nationale Rampenfonds 150.853,21 bijeengebracht. Hierin is begrepen een bedrag van 45.479,25, dat Zondag werd gegeven tijdens de diensten in de protestantse en r.k. kerken van Gouda. De bezoekers van de r.k. kerken offerden ruim 20.000, die van de protestantse kerken ruim 24.000. Boete opgelegd aan „De Ommelanden" Het gerechtshof te Leeuwarden heeft vanmorgen arrest gewezen in de zaak tegen de coöperatieve melkpro iucten fabriek „De Om melanden" te Groningen, die door de politierechter aldaar was veroordeeld tot betaling van een boete van 67.500 terzake van het verzwijgen bij het doen van een opgaaf aan het bedrijf schap zuivel van een hoeveelheid van 430.000 kg. suiker. Deze sui ker werd verkocht, waarna te gen lagere prijs een iets gerin gere hoeveelheid werd terugge kocht. Die transactie leverde een winst op van 60.000, Het vonnis van de politierech ter is heden bevestigd met aan voering van gronden, doch de op te leggen straf werd gewijzigd in 5.000 boete en betaling aan het landbouw-egalisatiefoncls van een bedrag van ƒ60.000. De assistent-directeur D. S., die opdracht tot de verkoop had ge geven, werd overeenkomstig het vonnis van de politierechter ver oordeeld tot een boete van 750,of drie maanden hechte nis. De aangehoudenen bij de in val van een speelhuis aan de Sweelinckstraat te 's Graven- hage Zaterdag j.l. zijn voor de officier van Justitie voorgeleid. Drie bankhouders, een verhuur der en een recidivist-speler wer den in varzekerde bewaring ge steld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3