Jachtopziener schoot na een woordenwisseling 9575 Haagse woning knooppunt van berichtendienst INDONESIË ^•treeknieuics- STRMKnieUWS Donderdag 12 Februari 1953. N1LUWE APELDOORNSE COURANI Derde blad Drama in Herwijnen voor gerechtshof DEN HAAG. Dc procureur-gene raal by het Haagse gerechtshof heeft acht maanden gevangenisstraf geëist tegen de .jachtopziener W. B. uit Her- wijnen, die door de rechtbank in Dordrecht was vrijgesproken van dood door schuld. Tegen dit vonnis had de officier van justitie appèl aangetekend. In December 1951 bevond B., die kooiker en onbezoldigd rijksveldwach ter is, zich op een jachtveld te Her wijnen om een haas te gaan schieten. Op dit jachtveld zag hij een zekere M. van Z„ wiens hond een haas ach terna ging. Daar M. van Z. in over treding was omdat hij de hond aan de ljjn had moeten houden, riep de jacht opziener hem aan. M. van Z. maakte zich uit de voe ten. De jachtopziener nam toen Van Z.'s fiets in beslag, die tegen een bruggetje stond. Dit zag de broer van M. van Z., die daar in de buurt aan het werk was. Deze broer, L. van Z., wilde dat verhinderen en kwam op de jachtopziener af. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij L. van Z. de jachtopziener met een groot mes bedreigd zou moeten hebben. Om zich te verdedigen sloeg de jachtopziener L. van Z. met zijn jachtgeweer, dat op een gegeven ogenblik afging. Door het schot hagel werd L. van Z. dodelijk getroffen. Bij de ondervraging van verdachte vroeg de president deze of hij ook vijandig tegenover het slachtoffer had gestaan, wat deze ontkende. B. ver klaarde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Dr W. Froentjes, die proeven met het jachtgeweer had genomen, was tot de conclusie gekomen, dat dit waar schijnlijk in de onveilige stand stond toen B. er mee sloeg. Hij achtte het zeer wel mogelijk, dat het schot per ongeluk was afgegaan. De landbouwer P. de Fockert uit Herwijnen, gaf als getuige een relaas van het gebeurde. Hij vertelde, dat de jachtopziener tegen het slachtoffer ge roepen had: „Als je over de brug komt, schiet ik oe kapot", hetgeen B. pertinent ontkende. Hij had niet gezien dat de jachtopziener met een mes be dreigd werd. Het mes had hij pas ge zien, tofn L. van Z. door het schot ge- 1 troffen op de grond lag. Woede van dorpsbewoners. Dc landbouwer A. de Fockert, uit Herwijnen had ook de bedreiging van B. tegen Van Z. gehoord. De procureur-generaal wees er in een uitvoerig requisitoir op, dat hier niet van doodslag gesproken kon worden. B. had echter naar zijn mening niet met het geweer mogen manoeuvreren, zoals hij gedaan heeft. Hij is hoogst onvoorzichtig te werk gegaan. De procureur vroeg daarom een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger, mr J. van Gent, bestreed dat B. onvoorzichtig gehan deld zou hebben. Hij kon niet voor zien dat het schot zou afgaan, want hij meende dal het. geweer op veilig stond. Aan het einde van zyn pleidooi zeide spreker, het te betreuren, dat zyn cliënt tot op heden loc niet voldoende beschermd was tegen de woede der dorpsbewoners, die hem deze geschie denis niet kunnen vergeven. Hij bracht in herinnering, dat na het vrijsprekende vonnis in Dordrecht schreve dit getal nog niet Géén: buurman, wat dèeht je? Géén: vriend, wat doe jij? Geen wikken, geen wegen, geen knoop-tellerij, Geen week'lijks eollecte-gebedel- [gebaar, Geen opwekkend woordje, [geen breed commentaar, Geen klop op de deur, en [geen hoed en geen pet, Uw materiaal: pen, hart, girobiljet. Vier cijfertjes 't alom-bekende- [getal. Dat iedere pen uit de pen vloeien zal! Vier cijfertjes, die in Uw hoofd [staan geprikt, Die iedere schrijfmachien machinaal [tikt. Vier cijfertjes, naam van het Fonds, [èn: Den Haag, Bedrag, datum, teek'nen [bij voorkeur: vandaag! PHILIA. B. en zijn toenmalige verdediger langs een achterdeur het gebouw van de rechtbank hadden moeten verlaten om veilig te zijn tegen een eventuele molestatie. Hij hoopte dat zich hier iet.: dergelijks met zou voordoen, daarbij doelende op de aanwezigheid van een aantal inwoners van Her wijnen op de publieke tribune, die voor de behandeling van deze zaak per autobus waren overgekomen. Uitspraak over 14 dagen. Vijftig radio-zendamateurs legden verbindingsnet over rampgebied VAN EN OVER BANDJIRS RICHTEN VERWOESTINGEN AAN. Vijf duizend personen in Solo (Midden- Java) werden door de watertoevloed van de uit haar oevers getreden kali Pepe gedwongen naar hoger gelegen stadswijken te evacueren Het Rode Kruis heeft voor de verdrevenen gaar keukens ingericht en medicamenten onder hen verspreid. De correspondent van Aneta in Solo meldt, dat Maandag ook grote gebie den in de regentschappen Sragen en Sukohardjo door overstromingen van de rivier Bengawan Solo onder water stonden. Er is nog geen overzicht van de aangerichte schade te verkrijgen. De correspondent van Aneta in Ma kassar (Celebes) meldt, dat een nood weer Zondag de bewoners van de des- sa Tompobalang dwong naar veiliger oorden. In Makassar werden 20 kam ponghuizen vernield, er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het treinverkeer in de omgeving van Semarang (Midden-Java) werd op ver schillende plaatsen gestremd door een watervloed, tengevolge van aanhouden de regens. CONFERENTIE VAN DE E.C.A.F.E. Een door de Sovjet-Unie ingediende resolutie, waarin de „koloniale mach ten"' van „overheersing" worden be schuldigd, werd op de conferentie van de Economische Commissie voor Azië en het Verre Oosten met 10 stemmen tegen en 1 stem voor, verworpen. Indonesië en Birma onthielden zich van de resolutie, waarin op de landen in het gebied van Azië en het Verre Oosten een beroep wordt gedaan om nationale industrieën te vestigen en om zich door vaststelling van tarieven te beschermen legen „vernietigende bui tenlandse concurrentie". De conferentie nam met 12 stemmen voor en geen stem tegen (Rusland ont hield zich van stemming) een door Pa kistan ingediende motie aan, waarin de noodzaak wordt erkend de economische ontwikkeling van het gebied te inten siveren en om het tegen de resultaten van hevige prijsschommelingen van de voornaamste producten op de wereld markt te beschermen. Apeldoorn helpt! Verantwoording van de Midden- standsbank: H. J. E f 10 E. J - 20 Ambachtsschool Apeldporn - 255.54 Natura Docet Filmavond - 60.50 Pupillen Wilhelmina Stich ting Deventerstraat - 27.35 Personeel C. van Beurden Textielveredeling - 350.— Agent van Kon. Talens inktfabriek te Wenen - 200 Het totaalbedrag is nu f 96 353,15. (Van een onzer redacteuren). De rust in huize De Bruin aan de Valkenboslaan in Den Haag is sinds Maandagavond weergekeerd. Precies een weck is het in deze eenvoudige bui'germanswoning „een gekkenhuis" geweest. Zo maar, op het meest on gedachte ogenblik, werd deze woning centrale post van dc Bijzondere Radiodienst van de P.T.T. Eenvoudig omdat hier een radiozendamateur woont de 28-jarige George de Bruin die zich in dc loop der ja ren met enorme liefhebberij en grote opoffering een zendonlvanginstallatïe bouwde met een groot goll'bereik. De amateurzenders uit Denemarken, En geland, of nog verder weg kenden hem wel, deze P.A. o! IJ.G., zoals hy in zendamateur-taal lieet. De heer A. "S. M. van Schendel (58 jaar), chef van de Bijzondere Radiodienst van de P.T.T., mobiliseer de nog maar heel kort geleden de zendamateurs, om wanneer er eens iets bijzonders zou gebeuren verbin dingen lot stand te kunnen brengen. En nu, na die stormachtige Zaterdag nacht bleek deze organisatie plotse ling nodig. Bijzonder nodig zelfs, om dat. de reikwijdte van de zend-ont- vanginstallaties, waarover juist de voorgaande Vrijdag het Rode Kruis de beschikking had gekregen, te ge ring was om het hele rampgebied te kunnen bestrijken. Toen zijn dan Maandag d.a.v. de radio-amateurs ingeschakeld, van wie velen reeds na de eerste alarmerende berichten van Zondag hun installaties gegrepen hadden en naar het ramp gebied getrokken waren. Veertig a vijftig amateurs werden in een nood- net van vijftien zenders opgenomen, dat over het hele gebied gelegd werd. Allen wisten ze de centrale post P.A. o IJ.G., die later werd aangevuld met P.A. o. G.V.B. om de functionarissen ook nog wat rust te geven, te vinden met de belangrijke berichten, die uit bedreigde plaatsen moesten worden doorgegeven. Hoeveel mensenlevens dank zij deze haastig geïmproviseerde maar perfect functionnerende berich tendienst gered zijn geworden, het is niet bij benadering te schatten. Generaal Juin naar Korea PARIJS. De opperbevelhebber van het Franse leger, generaal Juin, zal binnenkort naar Korea vertrek ken, om aldaar de Franse troepen te bezoeken. Op zijn terugreis zal hij de Franse troepen in Indochina inspec teren. Importeurs voerden pornogratie in AMSTERDAM. Het gerechtshof heelt in hoger beroep een zaak behandeld tegen drie tijdschriftenimporteurs en handelaren, die door de rechtbank vorig jaar terzake van het invoeren en verhandelen van pornografische lec tuur elk veroordeeld waren tot 500 gld. subsidiair een maand. De verdachten zowel als de officier, die 2000 gld. plus een voorwaardelijke straf had geëisl, waren in appèl gegaan. De drie verdachten verklaarden, dat zij in beroep waren gekomen, omdat zij de bedoelde tijdschriften eerst aan de zedenpolitie hadden laten zien. en deze er geen bezwaar tegen had. Een rechercheur van deze dienst bevestig de dit. doch voegde er aan toe. dal de importeurs nadrukkelijk was gezegd, dat de verantwoording voor hen blijft. De procureur-generaal noemde de geschriften aanstotelijk voor de eer baarheid. Verdachten hebben dit kun nen weten, zodat van opzet gesproken kan worden. Hij eiste tegen de 66-ja- rige heer A. H. Chr. Hartog van Ban- da en de 25-jarige H. J. F. Slokker- man- elk 500 gld subsidiair 50 dagen en één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de 29- jarige E. N. Felderhof, die uitsluitend deze bladen had geïmporteerd. 2QC0 gld DE DIEREN-EVACUATIE levert nog veel moeilijkheden op. Hier zien we de paarden-evacuatie te Achthuizen (Flakkee). De dieren worden verder per schip over het Hollands Diep getransporteerd Pseudo-rechercheur veroordeeld AMSTERDAM. De rechtbank heeft de 64-jarige Amsterdammer L. J. B., die als beroep landbouwer op gaf, conform de eis veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en on voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De man, die reeds twaalf keer veroordeeld is, had vorig jaar in Amsterdam mensen op straat aangesproken, zich daarbij voordoende als rechercheur. In werkelijkheid vergreep hij zich dan aan zijn slachtoffers. Dienstbode verried onderduikers ROTTERDAM. Dc bijzondere straf kamer heeft de 30-jarige II. Z. uit Cla- renton (Fr.) tot 'n gevangenisstraf van drie jaar zonder aftrek veroordeeld. Zy zou in Mei 1944. toen ze als dienstbode in Schiedam werkte, aan de politie hebben verteld, dat er er gens te Vlaardingen twee onderdui kers waren. Twee broers zyn toen ge arresteerd en een hunner is niet uit Duitsland teruggekeerd. Het Haagse bijzondere gerechtshof veroordeelde haar destijds bij verstek tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Toen zij aan het begin van dit jaar na een bezoek aan haar ouders naar Frankrijk wilde terugkeren, bemerkte men dat zij was veroordeeld. Evacué's in eigen milieu Als onderdeel van het rijksavacuatie- centrum voor Noord-Brabant is een commissie ingesteld ter behartiging van de kerkelijke aangelegenheden van de evacuatie. Deze commissie wordt ge vormd door vertegenwoordigers van de Hervormde, Gereformeerde en Katho lieke gezindten. Uitgaande van het standpunt, dat de beste wijze van evacueren is,; om de mensen te huisvesten in eigen sfeer en milieu, zijn bij de nu tot stand geko men evacuaties enkele correcties nood zakelijk gebleken. Men probeert, thans niet alleen zo veel mogelijk de protes tantse gezinnen bij protestanten ondér te brengen, doch men zal tevens trachten om gezinnen die niet in een eigen milieu zijn gehuisvest te plaatsen in een meer voor hen passende omge ving. Bovendien zullen enkele gemeen ten, die relatief een te groot aantal evacué's hebben opgenomen, worden ontlast om de verhoudingen recht te trekken, subsidiair 50 dagen en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd var. drie jaar. De advocaat was van oordeel, dat de opzet niet bewezen was. Twello Aanbieding voertuigen. De burgemeester der gemeente Voorst beveelt houders van motorvoertuigen ten zeerste aan deze zo mogelijk ter beschikking te stellen ten dienste van de bestrijding van de watersnood. Hij brengt onder de aandacht van hen, die op deze wijze willen mede werken aan de hulpverlening in de geteisterde gebieden, dat men. zich niet op eigen initiatief met zijn wa gen naar deze landsdelen dient te begeven. De beschikbaarheid der voertuigen dient onverwyld en uitsluitend te wor den gemeld aan de Verkeersinspectie te Arnhem, telefoon K 8300—23641. Vergoeding van vervoerskosten van Rijkswege is slechts verzekerd, in dien gereden wordt op reisorder van deze inspectie. Eerbeek EERBEEK HELPT! Kerkcollecten De collecte, die jl. Zondag na afloop van de kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk alhier plaats had, heeft f 1222. opgebracht. ïu de Ger. kerkdienst die in de cantine van de N.V'. Golfcartonfabriek Z. de Zeeuw, plaats had, werd een bedrag van f 311.gecollecteerd. Het totaal-bedrag, dat de gemeente Brummen heeft ingezameld, bedroeg Maandagavond f 85.725,70. Afscheid Alfred Cortot AMSTERDAM. Op 24 Febr. a.s., zal de thans 75-jarige Alfred Cortot, zijn afscheidsconcert geven in het Concertgebouw te Amsterdam. Het programma zal geheel gewijd zijn aan wei-ken van Chopin. Noodherstel van landbouwmachines Italiaanse brandweerlieden helpen BREDA. —Vier tot vijf duizend trac toren en duizenden andere landbouw machines, waaronder zeer kostbare, waarvan de geschatte waarde tot in de tientallen millioenen loopt, komen thans weer geheel of gedeeltelijk boven water. Op korte termijn zullen derhal ve maatregelen moeten worden geno men om verdere schade, o.m. door roestvorming te voorkomen. Gebeurt dit niet. dan wordt een schade geleden die in de millioenen loopt. Alles zal er dus op moeten worden gezet om deze schade zoveel mogelijk te beperken. Er worden thans in dit verband 50 technische hulpploegen ingezet. Het centrum van deze hulpverlening is het Bureau Inspectie Noodvoorziening te Breda. Met alle mogelijke middelen zullen de kostbare machines uit het water worden gehaald. Daarbij zal onder meer assistentie worden verleend door de Genie en de Italiaanse brand weerlieden, die pas in Nederland zijn gearriveerd. IN T KORT BEEKBERGEN. Zaterdagavond a.s. geeft de Apeldoornse Ruiterclub Apel doorn en Omstreken, waarin ook de vroegere Rolandruiters zijn opgeno men, een feestavond in zaal Ruijsch. Opgevoerd wordt het toneelstuk: Het geheim van dr Spencer. De gehele opbrengst van deze avond komt ten goede aan het Nationale Rampenfonds. De zaal werd gratis ter beschikking gesteld. BEEKBERGEN. Ook de Beekber- gense verkenners, welpen, kabouters en padvindsters houden Zaterdag a.s. een actie onder het landelijke motto: „Mouwen omhoog, ons land moet droog". De padvinders komen Zater dag werkjes voor U opknappen en moeten allen minstens een gulden ver dienen voor het Nationale Rampen fonds. BEEKBERGEN. Op verzoek van het Nederlandsch Bijbelgenootschap worden bijbels gevraagd voor geëvacueerden. Geëvacueerden in Beekbergen, Ug- chelen en Klarenbeek kunnen hun aanvragen richten tot de bibliotheca ris, de heer Van Manen, Dorpstraat 159, met opgave van het kerkgenoot schap. KOOTWIJK. De Rijksverkeerspoütie uit Apeldoorn, zal a.s. Vrijdag in onze school verkeersles geven, bij de meest volledige verkeerstafel van Nederland. Een uur voor de kleintjes en twee maal anderhalf uur voor de groten. Volwassenen in Kootwijk komen later aan de beurt. KOOTWIJK. De verkeerspolitie deelt mede, dat de Volkswagen, met welke M. v. D. werd aangereden, 55 km per uur reed. Van D. reed zonder licht en week uit naar links. Wij herhalen ons verzoek aan autorijders om voorzich tig te zijn en aan alle weggebruikers om zich aan de verkeersvoorschriften te houden. LOENEN. De collecte voor het ram penfonds, gehouden in de R.K. kerk te Loenen (Vel.) heeft opgebracht f 700,—. EERBEEK. Lezing over Canada. De heer J. Vink, die vorig jaar voor de G. M. v. L. een tocht door Canada maakte, heeft daarover verteld op een vergadering van de Eerbeekse afdeling van de G. M. v. L. Gedurende zijn ver blijf in Canada bezocht de heer Vink 220 Nederlandse gezinnen. Slechts 10 "/o van deze, aldus de heer Vink, mis lukte in de nieuwe wereld; de oor zaak daarvoor was te vinden in eigen schuld. Emigreren is geen avontuur zonder meer. Wie heengaat zonder grondige voorbereiding, durf en initi atief, heeft het moeilijk. Boerderijen zijn in Canada vol doende te koop. Zestig van de honderd gedemobiliseerde Canadezen keerden niet naar hun boerderij terug. Maar voor men een boerderij overneemt, dient men de economische bedrijfs voering goed onder de knie te hebben en daar gaan minstens twee jaren overheen. De heer Vink besloot zijn boeiende causerie geïllustreerd met een film met het geven van nuttige wenken aan adspirant-emigranten. EERBEEK. Vanaf Zaterdag 14 Febr. 12 uur tot Maandagmorgen zal dr J. G. van Goudoever uit Brummen medische hulp verlenen in heel de gemeente Brummen. GARDEREN. A.s. Zondag wordt de medische dienst in ons dorp waar genomen door L. E. van Hoorn, arts. tel. 274 en zr J. Tijhuis van Uddel. tel. 287 RESTAURANT „RIJZENBURG" ARNHEM Telefoon 25794 Wederom iedere Zaterdagavond DINER DANSANT met de politieke poppenkast ,.DE LACHENDE SPINNEKOP". Reservering van tafels zeer gewenst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3