HART Koninklijk paar bij opening boekenweek Girostortingen kosteloos Christelijke arbeiders vóór Europese eenheid De overstroming en de Landbouw Donderdag 12 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Op 27 Februari Situatie uitgeverij niet ongunstig te noemen AMSTERDAM. Kóningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voor nemen te kennen gegeven tegenwoordig te zijn bij de officiële opening van de 18e Boekenweek, op 27 Februari a.s. in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Zoals bekend, zal op deze avond het viertal bekroonde éénacters resul taat van de prijsvraag voor dit doel worden opgevoerd en is met het oog op de nationale ramp het traditionele feestelijke schrijversbal afgelast. (De daardoor bespaarde kosten komen ten goede aan het Nationaal Rampen fonds). De vier eenacters zijn: De heldere wereld,* Retour afzender, Twee is te weinig en drie is te veel en Het om gekeerde pension. De auteurs zijn in' alphabetische volgorde Tone Brulin; F.- W. Hermans, Ed. Hoornik en Manuel van Loggem. Op de avond zelf zal worden bekend gemaakt wie wat schreef. Vijf eenacters kregen een tweede prijs en wel die van Mies Bouwhuis, F. J. W. Grotenhuis, Manuel van Log gem, Wim Po vel en Louisa Treves. Op de prijsvraag waren 226 inzendin gen binnen gekomen. HET GESCHENK Aan hen, d!- gedurende de boeken week (van 28 Februari—7 Maart) voor minstens f 3.90 a contant, aan Neder landse boeken kopen, is ditmaal niet een novelle, doch een bundel van tien korte verhalen toegedacht. Van de inzendingen op de jaarlijkse novelle-prijsvraag was er deze maal niet één, die voor een bekroning in aanmerking kwam. De bundel, die Anthonie Donker heeft samengesteld, wordt nu in een oplage van bijna 130.000 exemplaren verspreid. De bloemlezing van 52 verzen, De muze en de seizoenen, van Clara Eg- gink, komt als jeugd-geschenk. Jenny Dalenoord schilderde het omslag en tekende de illustraties. De oplage is 27.000 exemplaren. De boekengids, de kleurplaat, plaat- Een jaar geëist Dronken bestuurder reed door ROERMOND. De officier van Justi tie by dé rechtbank heeft een jaar ge vangenisstraf geëist en vijf jaar ont zegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen tegen de 25- jarigc filmoperateur K. uit Den Haag, die op 18 December jl. tegen het vallen van de avond op de Rijksweg te Weert de hulsvrouw L. heeft doodgereden. De vrouw liep met een kinderwagen waarin twee jonge kinderen, op weg naar huis en werd plotseling aange reden. De beide kinderen werden zwaar verminkt in het ziekenhuis op genomen. De dader reed, zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren, door naar Spekholzerheide, waar hij die avond een filmvertoning moest geven. Daarna is hij naar zijn hotel in Heerlen gereden, waar de politie hem die nacht arresteerde. Men had de auto en de eigenaar opgespoord door middel van de versplinterde koplamp. Bij de zitting bekende verdachte schuldig te zijn aan liet gebeurde en vroeg daarvoor zijn gerechte straf. De advocaat legde de nadruk op het schuldbewustzijn van zijn cliënt. Hij wilde niet beweren dat verdachte on schuldig was maar hij stelde toch wel de vraag, of een niet benevelde chauf feur deze aanrijding wel had kunnen voorkomen. Verdachte gaf toe te veel te hebben gedronken en ondanks dét, toch in zijn auto naar Spekholzerheide te zijn gereden. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Benoemd tot vicaris te Uithoorn: H. C. Boer te Eindhoven. Bedankt voor Oldebroek: H. A. van Slooten te Wierden. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Heerde: M. J. Mulder te Sprang. iEREF. KERKEN (ONDERH. ART 31 K.O.) Beroepen te Middelstum: H. W. Noordman, candidaat te Kampen. Bedankt voor Eindhoven: J. Rijne- veld te Bunschoten—Spakenburg (Utr.) CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Baam: W. Ruiter te Sneek en K. J. Velema te Milwolde. GERËF. GEMEENTEN. Beroepen te Scheveningen: W. de Wit te MoerkapeRe. Bedankt voor 's-Gravenhage: J. W. Kersten te Genemuiden. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Aangenomen de benoeming tot pre dikant in algemene dienst: J. J. van Petegem te Apeldoorn. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar Utrecht: de heer W. Kamp te Rotterdam. selijk acties, kortom al wat vorige jaren tot de boekenweek behoorde zal er ook nu deel van uitmaken. DE SITUATIE'VAN HET BOEK Op een conferentie te Amsterdam, waarop deze mededelingen werden ge daan, heeft de voorzitter van de com missie voor de propaganda van het Nederlandse boek, de heer Chr. Leef- lang, nog een beschouwing gewijd aan de huidige situatie van het boek. Naar zijn inzicht heeft de reeds vorig jaar bespeurbare stabilisatie in op lagen en prijzen zich voortgezet. Wel neemt de. vraag naar het goed kopere boek toe. De lasten zijn nog zeer hoog. Daar door zijn de interne moeilijkheden in de financiering vooral van tal van bedrijven zo groot. Opvallend is de gemakkelijke ma nier waarop men boeken op crediet koopt. Dat belast o.a. de post onkos ten bovenmate. De heer Leeflang meent, dat vooral, nu de geïllustreerde tijdschriften zijn vrijgesteld van omzetbelasting, er alle reden is ook het boek voor deze vrij stelling in aanmerking te doen komen. Alles bijeen mogen we aldus de heer Leeflang niet ontevreden zijn. Het is alleszins gerechtvaardigd met enig optimisme voort te gaan op de in geslagen wegen. Musicus Hirschberg overleden NIJMEGEN. Op 63-jarige leeftijd is in het plaatsje Söst in Westphalen overleden de operazanger en muziek- paedagoog Arthur Hirschberg uit 'Nij megen. Hirschberg is na de oorlog kór- te tijd werkzaam geweest in Utrecht, Nijmegen en Maastricht. Onder meer had hij enige tijd de leiding van de Utrechtse opéra. Vorig jaar nog leid de hij"..éen opvoeringen-reeks van de Apeldoornse Kunstgroep. Vangst Willem Rarendsz gunstiger. AMSTERDAM. Per 25 Januari jl. heeft de Willem Barendsz geprodu ceerd 5065 ton traan en 320 ton sperm- olie. Op dezelfde datum van het vorige jaar beliep de productie 5211 ton traan. Het cijfer voor de spermolie is niet vergelijkbaar. De grote achterstand (op 18 Januari ca 1000 ton minder) is dus in de week van 16 tot en met 25 Januari grotendeels ingehaald. (Advertentie) 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders,.. Er zijn talloze gevallen ook onder uw bekenden waar de wereldbe roemde Kruschenkuur op korte ter mijn verlossing bracht van die slo pende rheumatische pijnen. De aan sporende werldng van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heil zame Kruschenkuur. Dan smoort ge uw rheumatiek in de klem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. DEN HAAG. De directeur-generaal van de P.T.T. heeft goedgevonden, dat thans op girostortingen op post rekening no. 9575 ten behoeve van het nationale rampenfonds geen stortings rechten behoeven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stortingen op girorekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie Beurzen open dijken dicht. Dit bericht geldt tevens ter inlichting van de directeu ren der postkantoren, die nog nader bericht ontvangen. Bestuurder verdronken Auto reed in kanaal GRONINGEN. De grote sneeuw val van deze week heeft de buiten wegen in het Noorden bijna onbe gaanbaar gemaakt. De wegen zijn glad en een groot gevaar voor het verkeer. Reeds was de eerste dode te betreuren. De 39-jarige vertegenwoordiger J. H B- uit Groningen, die onderweg was van Winschoten naar Groningen, reed, toen zijn auto slipte, het Win- schoterdiep in. Pas na tien minuten slaagde de kraanwagen van de Gro ninger brandweer er in de wagen op het droge te trekken. Inmiddels was ook de gemeentelijke geneeskundige dienst van Groningen gearriveerd, maar het slachtoffer was toen reeds overleden. Enschede's muziekkorps naar Italië. ENSCHEDE. De Nederlandse fede ratie van Harmonie- en van Fanfare gezelschappen, heeft het muziekkorps der voormalige schutterij te Enschede aangewezen, om Nederland te verte genwoordigen op het internationaal muziekconcours, dat op 15, 16 en 17 Mei a.s. te Bolzano (Italië) wordt ge houden en waaraan korpsen uit 12 landen deelnemen. Het korps staat.on der leiding van de heer C. J. Lange- veld. Prins Bernhard bedankt generaal Eddy DEN HAAG. De opperbevelheb ber van de Amerikaanse troepen in Europa, luitenant-generaal Manton S. Eddy, die direct na de stormramp een tocht boven het geteisterde gebied in ons land maakte en uitgeruste troepen zond om behulpzaam te zijn bij het reddings- en evacuatiewerk, heeft een telegram van Z. K. H. Prins Bernhard ontvangen. Dit telegram luidt aldus. Ik ben gedurende de laatste vier dagen getuige geweest van het werk, dat uw troepen op het land en in de lucht verrichten. Ik wens mijn oprech te dank uit te spreken tot U voor Uw bewonderenswaardige bijdrage als goede wapenbroeders in dit uur van beproeving. KOU en GRtBP t kunt U bestrijden met de f zo krachtig werkende INGEZONDEN MEDEDELINGEN. HET OUWEl.CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN Melkdieven aangehouden AMSTERDAM. In de Lange Leld- sedwarsstraat in Amsterdam zijn de 52-j. werkloze grondwerker H. P. S. en de 48-jarige los-werkman C. H. W. door een agent van politie op heter-' daad betrapt bij het stelen van flessen melk uit kratten, welke daar aan de openbare weg stonden opgesteld. De mannen, die al vier flessen in hun zak ken hadden geborgen, bekenden, in andere delen van de stad zich aan soortgelijke diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Zij zullen voor de politierechter worden geleid. MANIFEST I.C.V. UTRECHT. Het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft een manifest uit gegeven, waarin de Christelijke arbeiders uit Frankrijk, Duitsland, Italië, Luxemburg, België en Nederland, die bij het I. C. V. zijn aangesloten, de oprichting van Europese gemeenschappen en de instelling van de gemeenschap pelijke markt als een historische stap begroeten. Tegen de dienstbaarheid aan vreemde belangen De Christelijke arbeiders die hebben meegewerkt aan het tot stand komen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, in het vertrouwen dat daarmee een eind is gekomen aan de ongebreidelde jacht -aaar afzetmarkten en winsten, waarvan de arbeiders in het verleden zo vaak het slachtoffer zijn geweest, waarschuwen tegen een terugkeer van de vroegere wantoestan den en met name tegen de vorming van trusts en kartels. In deze kaart geven wij een sicht van de huidige situatie van ie landbouwgronden en de omvang ran de overstroomde gebieden. Zo- ils de kaart aangeeft, is het totaal overstroomde gebied teruggelopen van 175.000 hectare naar 148.000 aectare. Dit betekent, verdeeld over ie drie provincies, dat in iedere provincie dertig tot veertig pro cent van het oorspronkelijk ge ïnundeerde gebied thans is droog gevallen. Wat betreft de cultuurgronden blijkt, dat twintig procent bouw land, zes procent weidegronden en zeventien procent tuinbouwgron- den van het gehele Nederlandse areaal in het rampgebied liggen. In de direct getroffen gemeenten valt bijna negen procent van de oppervlakte cultuurgrond van Ne derland. Dit is dertien procent bouwland, vijf procent grasland en dertien procent tuinbouwgronden, waaronder acht procent boomgaar den! Wat de productie van de land bouwgebieden betreft, valt op te merken, dat ongeveer een derde van het tarwe-areaal, twee vijfde van het gerst-areaal, de helft van de peulvruchten-, vlas-, aardappe len- en bieten-arealen en bijna vier vijfde van het uien-areaal in de getroffen streek liggen. Ook hier zijn de cijfers voor de direct ge troffen gemeenten iets lager. De werkelijke medezeggenschap van de arbeiders in de kolen- en staal gemeenschap beschouwen zij als de beste waarborg tegen de misbruiken van het economisch liberalisme. Ook het verstikkend dirigisme, waarin de werkelijke medezeggenschap der arbeiders tot haar recht komt, wijzen de Christelijke arbeiders van de hand. Zij vragen nadrukkelijk, dat de waar borgen,' voorzien in het verdrag, dat aan de gemeenschap ten grondslag ligt, effectief in werking zullen treden. Blijdschap. De Christelijke arbeiders verheugen zich over de totstandkoming van de eerste supranationale gemeenschap en zijn van mening, dat degenen die ver antwoordelijk zijn voor het slagen van deze gemeenschap, tevens verantwoor delijkheid dragen voor het vertrouwen, dat mei name van de zijde der ar beiders opgebracht moet worden bij de verwezenlijking van verdere plan nen tot eenmaking van Europa. Ze zijn er trots op, dat zij hun werk- makkers over de grenzen heen in een gemeenschappelijk streven naar beter levensvoorwaarden in een vrij en eengeworden Europa de hand kunnen reiken. Zij keren zich tegen alle krachten, die de eenheid van Euiopa in de weg staan en die door nood en verdeling Europa dienstbaar willen maken aan vreemde belangen. Zij zijn vastbeslo ten zich even krachtig te verzetten tegen die strevingen, die er op gericht zouden zijn de arbeiders in de Euro pese gemeenschap de hun toekomen de medezeggenschap te onthouden. Grafschennis te Amsterdam? AMSTERDAM. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam, heeft de politie een 25-jarige haven arbeider uit de hoofdstad aangehou den, die er van verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan dief stal van brons van grafzerken. De aan houding geschiedde juist op het ogen blik, dat de man zich naar men vermoedt aan grafschending schul dig wilde maken. De havenarbeider, die reeds eerder met de justitie ter zake van metaaldiefstal in aanraking is gekomen, ontkent iedere schuld. FEUILLETON Als het door RENéE SHANN 70 spreekt ,,En ik hoop van harte het tegendeel. Volgens mij kan het niet méér zijn. Ze is nog zulk een kind". „Joan is m.i. heel verstandig voor haar leeftijd". „Onzin, ze is nauwelijks achttien en weet heel weinig van de wereld". Nu glimlachte Benny. „Ze weet in elk geval meer dan vroeger", merkte hij óp. Barbara kneep de handen samen, want ze zou hem graag een klap hebben gegeven om de insinuatie die in zijn woorden en de blik, die ze vergezelde, verborgen lag. Zich andermaal naar haar overbui- gend, ging hij voort: „Hoort u eens, ik wil niet lomp schijnen, maar ik zou het op prijs stellen als u zich met uw eigen zaken bemoeide". Barbara keek,hem recht in de ogen. „Betekent dit, dat u Joan niet wilt opgeven?" „Ja, dat betekent het". Na nog even geaarzeld te hebben, stelde ze de be slissende vraag: „En als ik haar nu eens vertel, dat u getrouwd is?" Nu kleurden zijn wangen zich hoogrood en heerste er een moment ftilte. Plotseling barstte hij woedend los: „Wat hebt u voor demet mijn privé-leven te maken?" „Niets gelukkig.... mits u niet probeert, Joan er in te mengen". „O, Joan zal niets kwaads overkomen. Ze Is een lief kind. Zij en ik...." Barbara viel hem in de rede. ,,'t Zal Joan zeker verdriet doen als ze hoort, dat u haar al d e tijd bedrogen heeft". „Ik heb nooit beloofd, met haar te zullen trouwen". „Misschien niet in zovee' woorden. Maar ze denkt vast, dat het zult doen". In zijn stoel heen en weer schuivend, zei Benny op een toon, die zelfverzekerd moest klinken: „O, ik ga met haar trouwen zodra ik van mijn tegen woordige vrouw gescheiden ben. We zijn maar heel kort bij elkaar geweest. Joan zal nog maar even moeten wachten". Barbara herinnerde zich het balkon van Dulcies flat en het Lezicht van Katharine Karnel bij haar terugkeer in de kamer. Ze dacht ook aan het gesprek van twee andere meisjes over Benny en kwam tot de conclusie, dat het -,u maar verstandig was, hem de volle laai, te geven. „En Katherïne Karnel?" Een ogenblik keek hij haar stomverbaasd aan. Toen krulden zich zijn mondhoeken. „U weet, zo 't schijnt alles, he?" „Ik was op het feestje van Dulcie James". „Daar heb ik u niet gezien", zei hij verwonderd. „O, ik ben vroeg weggegaan! Luist :r eens, meneer .Tackson. Ik kwam vanmorgen hoofdzakelijk hier heen, omdat Joan me dit had verzocht. Ik hoopte, dat mijn komst een goed resultaat zou hebben, dat u zou beloven, haar minder vaak te ontmoeten, haar als 't ware geleidelijk aan haar lot over te laten. Misschien komt ze dan tot de conclusie, dat u ge noeg van haar heeft, dat u niet zoveel van haar hield als zij zich verbeeldde. Als u zo handelt, zou dit haar minder verdriet doen dan te moeten horen, dat u al getrouwd iten dat er nog iemand anders in uw gunst deelt". Benny aarzelde, terwijl hij haar nijdig aankeek, „U heeft me te pakken, niet?" lachte hij kort. „Ik zie, dat het u pleizier doet". „Dat is al te. belachelijk". „Ik zal er over denken", hernam hij. „Misschien zal ik haar minder dikwijls ontmoeten". Zou hij dit werkelijk menen? Het was allesbehalve zeker, want ze achtte hem best in staat, om precies het omgekeerde te doen van wat hij beloofd had. In elk geval moest ze nu maar gaan. Opstaande zeide ze, dat het haar tijd werd, huiswaarts te keren. Ook Benny was opgestaan: „Wilt u nog niets aan Joan zeggen?" vroeg hijen toen Barbara aar zelde: „Och, als 't u blieft, zeg het nu nog niet". „Zult u haar dan met rust laten? Een of ander excuus bedenken?" „U laat me niet veel keus?" „Het sp'jt me, maar als u werkelijk iets voor haar gevoelt, zult u mijn beweegredenen begrijpen". „Ik zou haar nog graag één keer ontmoeten, om haar vaarwel te zegen. O, ik zal haar in de waan laten, dat het helemaal van mij zelf uitgaat. Ik zal haar aan 't verstand proberen te brengen, dat ik haar niet waard ben". „Nu, dat zal, dunkt mij, niet zo heel moeilijk zijn". „Daar heeft u me met mijn eigen woorden ver slagen". „Het spijt me heug". iVïouftt wrvolgd) En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! „Weerzinwekkend" Maximum straf voor pseudo-slachtoffers DEN BOSCH. De politierechter te Den Bosch heeft wegens oplichting M. B. uit Princenhage bfj Breda en K. H. uit St. Willibrord, ieder con form de eis veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden cn de echtgenote van M. B., C. B.de P., eveneens conform de eis tot een ge vangenisstraf van 4 maanden wegens oplichting. Het drietal heeft zich in Breda en Den Bosch uitgegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland hebben zij van enkele boeren hoeveelheden rogge en enig geld weten los te krijgen. Zij werden in de gemeente Reusel betrapt en gearresteerd. Het drietal bleek in het bezit te zijn van een bewijsje, dat afkomstig was van de broer van de vrouwelijke verdachte. Deze broer is inderdaad slachtoffer van de storm ramp. Het betreft hier weliswaar kleine hoeveelheden goederen, aldus de of ficier, maar niet de hoeveelheid, doch de mentaliteit is hier van doorslag gevende betekenis. Wat dit drietal hepft gepresteerd is weerzinwekkend. Zij zullen straks nog voor de politierech ter in Breda moeten verschijnen, we gens oplichting onder dezelfde om standigheden. Dienstboden van schuld vrijgesproken AMSTERDAM. De twee dienst boden, die voor de Amsterdamse rechtbank terecht hebben moeten staan, omdat het aan haar schuld te wijten zou zijn geweest, dat in Blari- cum het 4-jarig zoontje van de familie De G. in een teil met kokend water was gevallen, zijn vrijgesproken. Te gen beide vrouwen was een geldboete van f 25.— geëist. In de overweging .van het vonnis heeft de rechtbank als haar mening uitgesproken, dat niet vast is komen te staan, dat van grove schuld kan worden gesproken. Fregat werd genoemd naar Nederlander DEN HAAG. Door de Columbl- aanse mariné is een nieuw fregat' aan gekocht. dat naar-Korea zal worden gezonden ter vervanging van het fre gat Capitan Tono, dat daar op het ogenblik vertoeft. Het nieuwe fregat wordt genoemd naar de in Curagao ge boren Nederlander Louis Brion, en zal door de Colümbiaanse regering wor den gedoopt Marshal Brion, zulks naar aanleiding van de grote activiteit en hulp van Brion, voor de onafhankelijk heid van Columbia. Chauffeur, die hielp, ontslagen Een chauffeur van een autocolonne met goederen uit Leeuwarden, moest zijn hulp duu rbetalen: Toen hij-'p de noodgebieden was aangekomen, bleef hij enthousiast hulp verlene; hij kwam pas Woensdagochtend in Leeuwarden etaerug, waar hij op staande voet werd ontslagen, omdat hij, volgens zijn werkgever „te veel op sensatie belust was",

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3