A-m-Z Afsluiting van de zeegaten centraal beleidspunt Communisten gegispt Centrale verantivoordingsp licht voor herstel ligt bij de minister Dr DreesDe heren hebben zich dit keer vergist PALEIS 't LOO BIEDT GASTVRIJ Uitverkocht Concertgebouw voor het Rampenfonds Donderdag 12 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Minister van Waterstaat, mr Algera: (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Waterstaat, mr J. Algera, beschouwt het vraagstuk van de afsluiting der zeegaten als het centrale punt van zijn beleid. Hoewel deze kwestie reeds bij de Rijkswaterstaat in studie was zal thans tevens een beroep worden gedaan op een aantal topdeskundigen, ook buiten het ambtelijk kader, om de minister voor te lichten. Dit rapport zal openbaar worden gemaakt. Aan de binnendijken zal eveneens alle aandacht worden besteed; nieuwe bijzondere voorzieningen zullen worden overwogen inzake het aantasten der dijken van binnen uit. Dit is namelijk bij deze ramp bij het grootste deel der bezweken dijken het geval geweest. In de toekomst zal op ruimere schaal worden alarm gemaakt. Aldus deelde minister Algera Woensdagmiddag tijdens de voortzetting van de behandeling der regeringsnota, over de watersnood 1953 onder meer mede. Voorlichting door topdeskundigen De minister begon zijn met grote aandacht door de Kamerleden gevolg de rede met het geven van een uit voerig overzicht van de oorzaken van de ramp. Een drietal uitermate on gunstige omstandigheden hebben hier toe bijgedragen: een uitzonderlijk zware Noord-Westerstorm van onge woon lange duur; het samenvallen van deze storm met een springtij; het samenvallen van de zwaarste wind stoten met hoog water. Op grond van wetenschappelijke be rekeningen was het de regering be kend, dat onder uitzonderlijk ongun stige omstandigheden hogere storm vloeden zouden kunnen optreden dan ooit waren waargenomen. Dit vraag- VAN r-, AAN tweehonderd veertig mannen en vrouwen heeft koningin Elizabeth van Engeland onderscheidingen ver leend. Deze mannen en vrouwen zijn afkomstig uit landen van het Britse Gemenebest. Tevoren had de koningin aan de weduwe van de door de zes tienjarige Craig neergeschoten politie man Sidney Miles de Kings Police Me dal ter hand gesteld, waarmede haar man posthuum werd onderscheiden. De vlieger van een Pibercup van de Nederlandse luchtmacht heeft een stout stukje uitgehaald. Hij moest met zijn vliegtuig een hartpatiënte uit Schou- wen-Duiveland naar Colijnsplaat ver voeren, maar had daar als landings terrein slechts een klein lapje weiland voor de woning, waar de patiënte moest worden afgeleverd, ter be schikking. Desondanks wist hij op kranige wijze zijn toestel aan de grond to krijgen. Een inwoner van 's-Gra- vendeel heeft een zeldzaam avontuur beleefd in de „zak" van Zuid-Beve land. Toen hij in de buurt van het plaatsje Heerhendrikskinderen reed met zijn auto, vloog er een helicopter in de buurt. De machine vloog laag en beduidde de bestuurder van de auto, dat hij moest stoppen. Deze voldeed daaraan en enkele ogenblikken later stond de helicoptfr voor de auto op de weg. Toen kwam de aap uit de mouw. De bestuurder van het hef- schroefvliegtuig vroeg of di-t de goede weg was naar Wissekerke. Na de be stuurder bedankt te hebben, vervolg de de helicopter zijn weg. Aan de Oostduitse kant van de zonegrens tus sen Hessen en Thuringen zijn strulkel- draden gespannen. Als men ze aan raakt, worden automatisch lichtkogels afgeschoten, ter waarschuwing van de volkspoiitie. Een man in een restau rant te Benton Harbour in Michigan, is doodgestoken door een vrouw, met wie hij danste en die hij per ongeluk op de tenen trapte. Hij maakte zijn verontschuldiging, maar zij wilde die niet accepteren en werd zo woedend, dat zij hem vermoordde. Zij is ge arresteerd. Te Rabat in Noord- Afrika is de twee en negentigjarige weduwe van maarschalk Lyautey overleden. Zij heeft zich gedurende vijftig jaar verdienstelijk gemaakt voor het Rode Kruis. Volgens Tass wor den de waterleidingen in de Sovjet- Unie thans veelal vervaardigd uit buizen van aardewerk, welke even sterk zouden zijn als metalen buizen, •.•naar de helft goedkoper. Er worden thans in de Sovjet-architectuur meer dan vier duizend soorten aardewerk producten gebruikt, o.m. voor muren van huizen en geglazuurd voor de ge vels van gebouwen evenbergens burgervader heeft op zijn gemeen tehuis Signor Carlo Malagamba, com mandant van 't nat. Italiaanse brand weercorps, begroet. Deze heeft de lei ding van een groep van honderd vijftig Italiaanse brandweerlieden, die met volledig materieel per trein uit Italië zijn gearriveerd om te gaan werken aan het herstel van de grote dijk langs het Hollandse Diep, aan de Brabantse zijde. stuk werd reeds vóór 1940 in studie genomen; enkele plannen bleken niet uitvoerbaar. Bij de voorlopige uitvoe ring van de jongste plannen is men voortijdig door de zee overvallen. Reeds enkele jaren geleden heeft de toenmalige minister van Waterstaat de aandacht der Kamers op dit pro bleem gevestigd. Deze wetenschappelijke berekenin gen konden pas in de laatste decen- I nia de voordien gevolgde proefonder vindelijke methoden vervangen. Maar ook de moderne wetenschap kan nog niet tot een volstrekte risico-uitslui ting leiden. Wel moet en zal worden gedaan, wat menselijkerwijs mogelijk is, maar „wie kan keren de hand des Heren", zo vroeg minister Algera zich af. HeTstelwerkzaamhedeu De toekomst van ons watersc'naps- bestel in het algemeen besprekend, was minister Algera van oordeel, dat uiterste voorzichtigheid geboden is bij het aantasten der decentralisatie en de locale verantwoordelijkheid. Dit staat echter niet in de weg aan het vormen van grotere eenheden. Een en ander is in eerste aanleg de taak der provin ciale besturen. Ook de financiële ver houding tussen rijk en waterschappen is in dit verband van groot belang. De minister lichtte vervolgens de op handen zijnde noodwet-Dijkherstel na der toe. Alle kosten voor het herstel van hoofd- en buitenwaterkeringen komen ten laste van het rijk; ook de werkzaamheden voor herstel zullen in beginsel door het rijk worden uit gevoerd, maar het ontwerp beoogt de minister uitgebreide delegatie-bevoegd heden te geven deze werkzaamheden op te dragen aan waterschapsbesturen en andere lagere organen. Minister Algera is voornemens hier een direct en ruim gebruik van te maken. Ten slotte legt het ontwerp de mi nister een centrale verantwoordings plicht aan de Staten-Generaal op voor alle herstelwerkzaamheden. De nood wet zal slechts voor een beperkte tijd van kracht zijn. De voorziening met griendhout móet met grote ernst in het oog worden ge houden. Op het ogenblik zijn één mil- lioen bos rijshout benevens enkele klei nere voorraden aanwezig; op deskun dige wijze zal voorts de hak van rijs hout ter hand moeten worden ge- genomen. De Kamer zal van een en ander uitvoerig op de hoogte worden gehouden. Verhoging of afsluiting? Wat de toekomst betreft gaat het niet om de eenvoudige keuze: ver hoging der dijken of afsluiting der zeegaten. Zelfs als tot dit laatste zou worden besloten, dan zou het nog tien tallen jaren duren, alvorens dit ge weldige en uiterst moeilijke werk vol tooid zou kunnen zijn. Een werk, dat aldus minister Algera veel en veel moeilijker zal zijn dan het aan leggen van de Afsluitdijk. Daarom zal men in eerste aanleg" wellicht moeten komen tot een com binatie van beide oplossingen. Aan te vullen met het niet zo kostbare aan leggen. van terpen en verbeteren van het waarschuwingssysteem. De Neder landse regering wil terzake een nauwe samenwerking van alle Noordzee-lan- den trachten te bevorderen. Bovendien zou men nog een bijzondere waar schuwing, bijvoorbeeld voor „alar merend hoog water" kunnen Invoeren. Noodgebied kan weer telefoneren BREDA. Op alle plaatsen in Zee land en W.-Brabant, waar mensen wonen, is thans weer een telefoon verbinding, doch de schade aan het telegraaf- en telefoonnet loopt volgens deskundigen in de millioenen. Soms is de verbinding nog proviso risch via een mobilofoon. Hier en daar liggen noodkabels. Zoals de toestand thans is, kan men echter overal contact krijgen met de rest van Nederland en als het moet ook met het buitenland. Oud-kamerlid overleden DEN HAAG. Te Tilburg is in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer Henri M. J. Blomjous, in leven gedurende vele jaren president-cura tor van de R.K. economische hoge school, oud-lid van de Eerste Kamer en directeur van de Wollenstoffenfa- briek J. A. Blomjous N.V. te Tilburg. Hij was niet alleen ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, doch ook ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote en commandeur ïn de orde van de kroon van Roemenië. AMSTERDAM. Het Concertgebouw orkest gaf gisteravond een extra con cert ten bate van het Rampenfonds. Helaas was de dirigent Rafaël Kubelik plotseling ziek geworden; zijn plaats werd evenwel ingenomen door Eduard Flipse, die het orkest, het Toonkunst koor en de solisten Willem Andries- sen, Erna Spoorenberg. Annie Hermes, Han Lefèvre en Léon Combé knap en kundig leidde en begeleidde in Schu bert's „Kyrie" uit de As-dur Mis, Deze en dergelijke maarregelen zijn thans in studie. Door verschillenden wordt de spring vloed van 16 Februari a.s. als fataal beschouwd. Met de grootste klem ver klaarde minister Algera, dat op die dag de waterstand niet hoger zal zijn dan gebruikelijk is, Indien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen. „Naar de mens gesproken zullen wij nu en in de toekomst doen, wat wij kunnen doen," aldus besloot minister Algera. Volgelingen gaven geen (Van onze parlementaire redacteur). Het onvaderlandslievende en dema gogische gedrag der communisten is Woensdagmiddag op overtuigende wij ze zowel van achter de regeringstafel als door de Kamer zelf aan de kaak gesteld. De minister-president, dr W. Drccs, achtte zich na de schandelijke redevoering van de heer Gortzak (CPN) verplicht te spreken. „De heren hebben zich dit keer vergist", consta teerde hij, wanneer zij propaganda trachtten te maken uit deze verdrie tige gebeurtenissen. Hun anders zo trouwe volgelingen hebben hen dit maal niet gehoorzaamd! Ter illustratie vertélde minister Beethoven's Derde Pianoconcert en Dvorak's Vijfde Symphonie. De zaal was uitverkocht. Tijdens de pauze serveerden niet minder dan zeventien befaamde da mes-solisten de koffie en weer ande ren verkochten loten. De koffie vooral werd een succes. Zo maakte Annie Woud voor 80 kopjes 96 gulden en naast haar telde mevrouw Seroen er 76. „Ik kreeg van een meneer een tientje voor z'n ene kopje", vertelde Annie Woud Gratis gedrukte pro gramma's werden uitsluitend met bankpapier betaald. In het Minerva-paviljoen ook al uitverkocht gaven solisten van het Gaskell-Ballet een recital als smaak volle omlijsting van een optreden van de Italiaanse chansonnier Prins Roland Brancaccio. Burgemeester d'Ailly had tevoren de consul-generaal van Italië welkom ge heten en in zijn begroeting herinnerde hij aan de Nederlandse hulp bij de overstromingsramp' in Noord-Italië, die zo hartelijk werd beantwoord, nu ons land getroffen werd. Drees, dat de fabriekskem bij Werk spoor te Amsterdam op Maandag 2 Februari spontaan tot overwerken had besloten. Ook de leden van de com munistische Eenheidsvakcentrale gin gen hiermee volledig accoord, tot van hogerhand andere bevelen kwamen. Toen hebben ze getracht de arbeiders over te halen op Zaterdagmiddag geen overwerk te verrichten. Maar op één uitzondering na was het personeel Zaterdagmiddag toch present. Het zelfde gebeurde ook elders. Terwijl van alle kanten hulp werd aangeboden kwam de E.' C. direct en uitsluitend met eisen voor dit en voor dat op tafel. Dr Drees las een groot aantal elkander ten dele tegenspreken de citaten uit het communistische par tijorgaan, „De Waarheid", voor, waar uit men wel moest concluderen, dat volgens de CPN de regering op Ame rikaanse last het land onder water had gezet. Of zoals de heer Gortzak het had uitgedrukt: „Het Atlantisch pact heeft ons deze ramp gebracht". Onjuistheden. Zowel minister Drees als minister Algera toonde met feiten aan, dat de communistische beweringen geen steek hielden. Zo zijn alle bruikbare boten van de K.M.A. veertig in to taal reeds op de eerste dag om 1 uur naar Fijnaart. Klundert en Lage Zwaluwe gezonden. Bij Kadzand zijn noch de sluis, noch de dijken buiten functionnering geraakt. Nimmer is bezwaar gemaakt tegen voor dijkversterking noodzakelijke uitgaven. Integendeel, de minister van Financiën heeft zich immer op het standpunt gesteld, dat desgewenst de begrotingsposten voor de waterkerin gen zonder compensatie zouden wor den verhoogd. Als klap op de demagogische vuur pijl dienden de communisten tenslotte een motie in tot integrale schadever goedingen van inkomens tot f 10.000. en vermogens tot f 100.000.—. Aange zien het vraagstuk der schadevergoe dingen reeds intensief wordt bestu deerd, verwierp de Kamer deze motie zonder discussie met 68 tegen 5 (CPN) stemmen. Inzameling veevoeder voor rampgebieden Men schrijft ons: „Algemeen is gebleken, dat vele Gelderse boeren voer beschikbaar willen stellen ten behoeve van het geëvacueerde vee. Op vele plaatsen werden reeds acties daarvoor onder nomen De Stichting voor de Landbouw, Gewest Gelderland en de Provinciale Voedselcommissaiis achten het ge wenst om deze acties te bundelen, teneinde de mogelijkheid te schep pen het voeder vlug en doelmatig op de juiste plaats ter beschikking te stellen. Een ieder, die hiervoor hooi, stro, voederbieten of ander ruwvoeder af wil staan, wordt verzocht, dat b\j de Plaatselyke Bureauhouder op te ge ven onder vermelding van hoeveel heid en soort product. Men ontvangt dan over de ver zending van de betreffende produc ten nader bericht. Met het oog op een zo doelmatig mogelijke werkwijze wordt ieder ver zocht vooral niet op eigen initiatief tot verzending naar de rampgebieden over te gaan. Voor ieder geldt dus: Opgave doen bij de P.B.H. Gelderse boeren, toont mede op deze wijze uw dankbaarheid, dat gij niet zijt getroffen. U helpt daarmede uw zo zwaar getroffen collega's!! Gelderland mag niet achterblijven!" H. M. DE KONINGIN HEEFT EEN GEDEELTE VAN HET PALEIS Het Loo beschikbaar gesteld voor geëva- cueerden uit het rampgebied. Op de foto's ziet men de aankomst van een groep bejaarde mensen uit „Ons Tehuis" te Zierikzee, die gastvrij werden opgenomen in tevoren ge reed gemaakte en verwarmde kamers in de Oostelijke vleugel van het Paleis Boven links: DE OUDJES ARRIVEREN PER tou ringcar bij Paleis Het Loo, waar ze allerhartelijkst worden ontvangen door het personeel en de helpsters Boven rechts: MEVR. C. J. STOUTEN-BLOM zal wel nooit gedroomd hebben, dat ze eens haar verjaardag op Paleis Het Loo zou vieren, maar het was toch zo: 81 jaar werd ze en hier zit zij naast haar eveneens 81 jaar oude echt genoot J. Stouten. Binnenkort zijn ze zestig jaar getrouwd Onder links: DE INTENDANT VAN HET LOO ir S. G. van Geuns, heet de nieuw aan- gekomenen namens H. M. de Konin gin van harte welkom in het Paleis Onder rechts: RODE-KRJJISHELPSTERS EN sociale verzorgsters waren bij aankomst van de evacué's aanwezig om. de behulp zame hand te bieden Een tientje voor een kopje koffie

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2