NIEUWE APELDOORNSE COURANT r Dr Drees schat voorlopige schade op één milliard Sovjet-Unie verbreekt betrekkingen met Israël Normale leven herstelt zich in Noord-Brabant Overleg over de definitieve schaderegeling gaande Alle man aan de dijk in Kruiningen Vier en dertig millioen Predikant als burgemeester Evacuatie nu wel voltooid Gelders Dagblad Donderdag 12 Februari 1953 50e Jaargang No. 16293 Aborrn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V.-Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 i Vragen over ramp beantwoord Speciale commissie voor watersnood De Tweede Kamer besloot Woens dagmiddag tot het instellen van een speciale commissie voor de waters- nood-1953. Deze commissie zal terzake overleg met de regering kunnen ple gen, op de ramp betrekking hebbende wetsontwerpen ter openbare behande ling voorbereiden en in het algemeen zich bezighouden met alle vraagstuk ken inzake de watersnood. (Van parlementaire redacteur) Er is op hoog niveau overleg over de definitieve schaderegelingen gaande: wat reeds werd bekend gemaakt is slechts van voorlopige aard. De middenstandsbanken zullen per geval maximaal vierduizend gulden crediet mogen geven. De getroffenen behoeven zich over hun belastingen geen zorgen te maken. Bij de evacuatie wordt er naar gestreefd het gezinsverband te behouden, of zo snel mogelijk te herstellen. Vordering van woonruimte is niet nodig, daar het aanbod meer dan voldoende is. Een zeer voorlopige schatting van de schade komt onder alle voorbehoud tot een bedrag van één milliard. De met het oog op de Averkgelegenheid m te dienen voorstellen tot belastingverlaging zullen tegengevolge van de ramp moeten worden herzien. In el-k geval zal een verlichting van het bedrijfsleven noodzakelijk zijn, al zal de regering thans niet zover kunnen gaan als zij oorspronkelijk van plan was. Nederland zal zijn NAVO-verplichtingen nakomen; voor de financiering van de ramp wordt een beroep gedaan op de Marshall-guldens. Teneinde grotere paraatheid tijdens de weekends te bevorderen, worden nadere maatregelen overwogen. Mede met het oog op eventuele toekomstige rampen zal de organisatie Bescherming Burgerbevolking zo snel mogelijk worden uitgebouwd en in het algemeen verband worden ingepast. Gro le waardering had dr Drees voor het optreden van de radiozendama teurs, die ons land zulke uitnemende diensten hebben bewezen. (Vervolg op pag. 3, eerste blad) Autoriteiten bijtijds gewaarschuwd o Ziehier een bloemlezing uit de rede voering, die de minister-president, dr W. Drees, Woensdagmiddag in de Tweede Kamer hééft gehouden ter be antwoording van de de vorige dag ge maakte opmerkingen en gestelde vra gen. Van ganser harte verklaarde hij zich bereid de Kamer van tijd tot tijd nader in te lichten. In het begin van zijn rede bracht dr Drees hulde aan de inspanning, toewij ding en heldendaden van talloze onge- noemden. Niet teoverschatten is de steun en de aanmoediging, die de zo zwaar getroffenen ondervinden van de reactie van onze bevolking. Ook de intensieve belangstelling van ons ko ninklijk huis wordt alom op hoge prijs gesteld. Dr Drees gaf vervolgens nogmaals een overzicht van de paraatheid der centrale autoriteiten. Er is geen minis terraad gehouden om grote vertraging te vermijden. Wel vonden uitgebreide telefonische contacten plaats. Pas na dat de ministers de eerst noodzakelijke stappen hadden gedaan zijn zij zich persoonlijk in vele plaatsen in het rampgebied op de hoogte gaan stellen. In het algemeen, zo verklaarde minis ter Drees, waren de autoriteiten veel vroeger gewaarschuwd dan men wel aanneemt. Hulpverlening Ook in de noodgebieden zelf is op grote schaal gewaarschuwd, maar ve len reageerden met een „het zal zo'n vaart wel niet lopen". Ook dagen la ter wilden sommigen nog niet weg met in enkele gevallen helaas een noodlot tige afloop. Betreurenswaardig achtte dr Drees het, dat aan Schouwen-Dui- veland in eerste aanleg niet voldoen de aandacht is besleed. Met klem stelde hy vast, dat op de eerste dag reeds vele boten van de ma rine zowel als andere vaartuigen aan de reddingswerkzaamheden hebben deelgenomen. Men moet echter de moeilijkheden bij de hulpverlening per boot zeer beslist niet onderschatten. Vooral de eerste dagen werd hiervoor met ernstig gevaar voor het leven ge werkt. Een algehele centrale leiding zou tot noodlottige gevolgen hebben geleid; vooral in den beginne hing veel af van spontane hulp. Was de organisatie Bescherming Bur gerbevolking reeds gereed geweest, dan zouden tal van vraagstukken, bij voorbeeld inzake de berichtgeving, veel gemakkelijker op te lossen zijn ge weest. De helicopters hebben onschatbare diensten bewezen. Ook hun militaire waarde staat thans vast, zodat er alle reden is deze vliegtuigen in ruime ma te in het defensie-apparaat in te scha kelen. Ducks waren ook in het Amerikaan se leger niet meer in parate eenheden ingeschakeld. Vandaar, dat zij hier heen werdeir gezonden met Duitse hulpbemanningen. „Ik zie gaarne Duit sers, wanneer zij op deze wijze tot ons komen", verklaarde de minister-presi dent. Hij achtte de crltiek op de centrale evacutatie-commissie niet geheel op haar plaats; een te doortastend optre den was echter mogelijk. Kamer betuigt dank aan buitenland Op voorstel van prof. Romme (KVP) heeft de Tweede Kamer Woensdag middag met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin zij, ^be wogen door de stroom van naasten liefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse $olk zelf tref fende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen al9 een open baring van volkerengemeenschap tot ons is gekomen, aan alle bevriende regeringen en volken de dank van Nederland vertolkt voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen". De motie was ondertekend door de voor zitters van alle fracties met uitzonde ring van de communistische. Tevoren had de minister-president, dr W. Drees, namens de regering zijn harte lijke instemming betuigd. Kosten voor kroning van Koningin Elisabeth LONDEN. De kosten van de werk zaamheden, welke de Britse regering verricht voor de kroning van koningin Elizabeth op 2 Juni a.s., zullen tegen het einde van Maart bijna vier mil- lioen gulden bedragen. Het overgrote deel hiervan is bestemd voor het in gereedheid brengen van de West minster Abbey, waar de koningin ge kroond zal worden, en het oprichten van tribunes langs de route die de stoet zal volgen. NIET ALLEEN IN NEDERLAND ram melen de collectebussen voor het rampenfonds. In Parijs bijv. was de jeugd zeer actief .met inzamelen van francs voor ons geteisterd gebied; reeds zijn grote geldsommen voor dit doel opgehaald. Onze foto laat u enkele collectanten zien op de place de l'Opéra te Parijs ER WORDT HARD GEWERKT AAN de dijk bij Kruiningen tussen de St. Pieterspolder en de Kruiningsepolder op Zuid-Beveland. Men hoopt met dit herstel vóór de verwachte spring vloed van 16 Febr. a.s. klaar te zijn Regering te Tel-Aviv zou aanslag goed gekeurd hebben op Russisch gezantschap LONDEN. Het officiële Sovjetrussische nieuwsbureau Tass heeft gemeld, dat de Sovjet-Unie de betrekkingen met Israël heeft verbroken. De minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft de Israëlische gezant in Moskou, Samuel Eliahsiv, mededeling gedaan van het besluit haar gezant schap in Tel Aviv te sluiten. Wysjinsky verzocht de Israëlische legatie Moskou onverwijld te verlaten. De diplomatieke betrekkingen zijn afgebroken,drie dagen nadat zich in de Sovjetrussische legatie te Tel. Aviv een ontploffing heeft voorgedaan, waardoor een deel van het gebouw ernstig beschadigd werd en drie perso nen verwondingen opliepen, onder wie de echtgenote van de Russische gezant, Pavel Jersjof. De Israëlische regering veroordeelde de aanslag en beloofde schadevergoeding. Er werden vele ar restaties verricht. In een Russische verklaring wordt gezegd, dat op 9 Februari negen mis dadigers, kennelijk met medeweten van de Israëlische politie, een bomont ploffing in de Russische legatie in Is raël tot stand brachten. Als gevolg hiervan liepen de echtgenote van de Sovjetrussische gezant, d'e echtgenote van een functionaris van de legatie en een lid van de legatie verwondingen op. De legatie -werd gedeeltelijk ver woest. Provocatie Volgens de Russische verklaring wordt het provocerende karakter van de aan slag niet alleen aangetoond, door de inhoud van artikelen in de Israëlische pers, doch ook door redevoeringen in het Israëlische parlement van leden van de regering en vertegenwoordigers der heersende partijen. In het bijzonder wordt een rede genoemd van de mi nister van buitenlandse zaken Mosje Sjaret, die openlijk tot vijandige daden tegen de Sovjet-Unie aanzette. Rampenfonds DEN HAAG. Tot gister avond was er bij het Nationaal Rampenfonds in totaal ruim 34 millioen gulden binnenge komen. Eergisteren was de stand ruim 31 millioen. Terugkeer naar het noodgebied 's-GRAVENHAGE. De minister van Binnenlandse Zaken maakt bekend dat de regeling van het weder betrek ken van de ontruimde gebieden door de bevolking in handen is gelegd van de commissarissen der koningin in de noodgebieden. De desbetreffende com missarissen is verzocht in ieder geval van mogelijke terugkeer algemene be kendheid te geven. Zolang voor een gemeente deze algemene bekendma king nog niet heeft plaats gevonden, is wederbevolking niet toegestaan. Geëvacueerde bewoners van Zevenbergen teruggekeerd 's-HERTOGENBOSCH, 11 Febr. Na een volle week van grote inspanning en afmattend sjouwen, herstelt het normale leven zich in de getroffen gebieden. Dit verheugende verschijnsel kan men waarnemen in West-Brabant, waar in verscheidene, gemeenten de openbare diensten zo veel mogelijk op oude schaal zijn hervat. Op de smalle dijkwegen aan de rand van het zwaar geteisterde gebied zijn de ploegen van vrijwillige werkers en de karavanen zandauto's nagenoeg verdwenen. Honderden studenten hebben de schop en de rubber laarzen opgeborgen en zijn vermoedelijk weer tot de studie teruggekeerd. Bezorgdheid voor springvloed De gemeente OUDENBOSCH is da genlang het centrum geweest van de hulpverlening voor de overspoelde ge bieden rond Fijnaart en Klundert. Daar werden naar schatting 200.000 zandzakken gereedgemaakt en met vrachtwagens naar het waterfront ver voerd. Deze Westbrabantse gemeente heeft momenteel ruim 1000 evacué's ge huisvest. Zeer waarschijnlijk zullen de evacué's uit Fijnaart ongeveer 300 na de 16e Februari, wanneer de toestand niet verergerd zal zijn, naar huis kunnen terugkeren. In de eerste dagen was Oudenbosch tevens een verzamelcentrum voor vee. Ruim duizend koeien werden daar op een speelplaats gestald en nadien af gevoerd. De gemeente STANDDAARBUITEN heeft het er wonderwel goed afge bracht. Men is daar met betrekking tot de aanstaande springvloed niet pessimistisch, in tegenstelling tot ZE VENBERGEN, waar de burgemeester met enige bezorgdheid de stand van de barometer in het oog houdt. De be woners zijn teruggekeerd. Deze terugkeer werd om psycholo gische redenen noodzakelijk geacht. In 1940 namelijk, bij de inval der Duit sers, en in 1944 bij de uittocht van deze troepen, is de gemeente Zeven bergen ernstig beschadigd. De be woners moesten toen tot twee maal evacueren. Toen na de storm bleek, dat evacuatie niet zeer urgent was, is toestemming verleend terug te keren, nadat gebleken was dat de woningen droog waren gekomen. DEN HAAG. Bij het bezoek, dat de minister van Binnenlandse Zaken, dr L. J. M. Beel, met de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, kort na de ramp aan Schouwen-Duiveland bracht, bleek dat de gemeente Noordgouwe (vlak bij Zierikzee) geen burgemeester had. Deze functionaris, de heer Z. Cornells, was nl. wegens zijn lichamelijke ge steldheid geëvacueerd. Deze burge meester is thans geschorst, omdat hij zich zonder kennisgeving aan zijn plicht heeft onttrokken. De predikant van het dorp, ds J. W. Barendrecht. had de leiding op zich genomen van het reddingswerk. Minister Beel en de Commissaris, hebben ds Barendrecht meteen tot tij delijk burgemeester benoemd en ter plaatse beëdigd. Geruchten, dat zijn voorganger tege lijkertijd werd ontslagen, werden ont kend. Op de afgelopen Zondag leidde ds Barendrecht gewoon de dienst in de kerk, waarna hij zijn toga uittrok en zware laarzen aantrok om bij de hulp actie voor te gaan. Chemicus beschuldigd Giftig poeder doodde 152 zuigelingen RENNES. De autoriteiten die een onderzoek instellen naar het Zuigelin- genpoederschandaal in West-Frankrük hebben bekend gemaakt, dat tenge volge van het gebruiken van een ver giftig poeder vorig jaar 152 zuigelin gen om het leven z(jn gekomen, ter wijl 752 zuigelingen verwondingen hebben opgelopen. Het poeder, dat te Bordeaux werd vervaardigd en in grote hoeveelheden West-Frankrijk werd verkocht, bleek een hoog arsenicumgehalte le bevatten. Het onderzoek was ingesteld naar aanleiding van een uitslagepide- onder zuigelingen in het genoem de gebied. De scheikundige, die aan het hoofd stond van de betrokken fabriek zal wegens doodslag terecht moeten staan. De gemeente WILLEMSTAD is over land nog steeds niet bereikbaar. De secretaresse van H.K.H. Wilhelmina, mejuffrouw Geldens, heeft gistermid dag een bezoek aan Willemstad ge bracht. Men is bezig aan het dichten van de dijken achter de Zuidelijke zeedijk van het Hollands Diep. Er zijn besprekingen gevoerd over het leeg- malen van de polder in het gebied van Lage Zwaluwe, Rode Vaart en Zeven- bergse Hoek. Het betreft hier het meest moeilijke poldergebied van de Brabantse Waterstaat. Aan het herstel van de dijken in deze streken werken behalve Neder landers 'ook Fransen, Amerikanen en Italianen. De Italiaanse brandweerlie den, die met modern materieel zijn uitgerust, werden gedetacheerd bij de Nederlandse Heide-Maatschappij. In de gemeente Zevenbergen kwa men 430 woningen en 70 boerderijen onder water te staan. Reeds nu staat vast, dat 30 panden volledig werden verwoest. Steenbergen telt ruim 1600 evacué's, van wie 900 uit de eigen gemeente. De gemeente Nieuw-Vossemeer is slechts met een boot te bereiken. Er zijn daar nog geen dijken gedicht. Dezer da gen zal de Brabantse Waterstaat een begin maken met het dichten van de Nieuw-Vossemeerse dijk en de Moor se dijk. DEN HAAG. De evacuatie der nood gebieden kan thans vrijwel als vol tooid worden beschouwd. Alleen uit Zierikzee zjjn nog een 500-tal vrijwil lige evacué's te verwachten. Het is zelfs niet uitgesloten, dat dit aantal nog enigszins zal worden verhoogd. De zaak is hier zó, dat thans niet meer wordt aangedrongen op een verplichte ontruiming van Zierikzee. De aandacht begint zich al meer te richten op de revacuatie, waarvan er reeds een aantal zij het spaarzame gevallen zijn. In dit .irband kun nen we Molenaarsgraaf en Bleskens- graaf noemen, waarheen reeds bewo ners zijn teruggekeerd. In de eerstvolgende dagen zal het wel bij spaarzame gevallen van her bevolking blijven. Zo zal in de meeste gevallen wel de springvloed van 16 Februari worden afgewacht en in an dere een verdere dichting der dijken. Het weer in Europa Weerrapporten van Steden Weer hedenmorgen 7 a. Wind Max temp. m. s. ea neersL (mm) Oslo sneeuw n 8 -11 1 Stockholm -.eeuw no 4 -9 0.4 1 Kopenh. geh. bew. no 18 -3 Londen sneeuw n 6 1 A'dam geh. bew. no 10 1 1 Brussel geh. bew. n 2 2 4 Parijs regen wnw 7 2 3 Bordeaux onbew. nnw 2 2 2 Nice licht bew. windstil 3 0 Warschau sneeuw zo 4 -6 1 Zürïch sneeuw zw 4 1' 1 Wenen mist windstil -3 7 Verwachting Tot Vrijdag avond: LICHTE VORST Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en ian harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. 13 FEBRUARI: Zon op 8.00, onder 17.50. Maan op 7.43, onder 17.16.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1