Het onderzoek naar Lt.-gen. Alons: eerste nood gelenigd Waarom is er niet op de knop gedrukt? Het proces inzake een lanezaam-aan actie de M.S.A.-programma's ELK WEEK END SPECIALE ATTRACTIES HCTEL 'T KERCKEBOSCH De L Zusters Uitslag der hengstenkeuring te Utrecht UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Donderdag 12 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 242 Pagina 4 gevormd Het bureau voor de Wederzijdse Beveiliging heeft de samenstelling bekend gemaakt van de commissies, die binnenkort een onderzoek zullen instellen naar de doelmatigheid van de M.S-A.-programma"s, welke thans tn Europa en het Verre Oosten ten uitvoer worden gelegd. De commissies, waarin voorname lijk zakenlieden en financiële des kundigen zitting hebben, zullen in België, Denemarken. Frankrijk, West- Duitsland, Griekenland, Italië. Neder land, Turkije, het Verenigd Konink rijk, Cambodja, Laos, Viètnam, For mosa en de Phlippijnen het nuttig ef fect van de MSA-hulp bestuderen en dienaangaande rapport uitbrengen. Harold Stassen, de directeur van het Bureau voor de Wederzijdse Beveili ging heeft inmiddels reeds medege deeld dat de commissie-leden binnen kort naar Europa en Azië zullen ver trekken en tegen eind Maart in Washington worden terugverwacht. Het onderzoek wordt geleid door Clarence Francis, de voorzitter van de raad van directeuren van de General Foods Corporation. Hij zal worden bijgestaan door vier en vijftig, inmid dels aangewezen, medewerkers. De groep wordt gesplitst in elf com missies, die elk 'n bepaald land voor htm rekening nemen. Voor Neder land en België is echter slechts één commissie aangewezen en hetzelfde geldt voor de drie staten van Indo- China. De commissies zijn vooral geïnte- ressseerd in de omvang en het econo mische en militaire aspect van het MSA-programma en in de efficiency van de organisatie en het daarbij be trokken personeel. De commissie, die Nederland en België als terrein van onderzoek kreeg toegewezen, is als volgt samengesteld: Voorzitter Paul Boole McKee, presi dent-directeur van de Pacific, Power and Light Comp in Portland (Ore gon). Leden: William T Hamilton van de Ebaso Services Incorporated uit New York, vice-admiraal B. D. Mon roe Kelly uit Virginia Beach (Virgi nia), Hubert J. Sober, een econoom uit San Francisco, Edgar Smith van de firma Edgar W. Smith and Sons in Portland (Oregon) en Russell L. Wardburg, vice-president van de Guaranty Trust Company in New York. Op 15 April a.s. verkiezingen in Zuid-Afrika Dr Malan heeft gisteren in de Volksraad medegedeeld, dat op 15 April algemene verkiezingen gehou den zullen worden. Op 18 Miaart is de dag van de can- didaatstelling. De huidige zitting van het parlement wordt nog deze maand gesloten en wordt op 4 Maart ontbonden. Onveranderd dividend Twentsche Bank In de eerstvolgende vergadering van aandeelhouders van de Twent sche Bank N V. zal worden voorge steld over 1952 een dividend uit te keren van 9 pet, evenals vorig jaar. Nog geen commissie voor watersnood In de vergadering der Tweede Ka mer heeft de voorzitter hedenmiddag meegedeeld, dat hij terugkomt op zijn voornemen om thans een voor stel te doen met betrekking tot de samenstelling van een commissie voor de watersnood. Hij zal a.s. Dins dag een desbetreffend voorstel doen. Eis der arbeiders toegewezen De kantonrechter te Heerenveen heett uitspraak gedaan in het arbeidsconflict, dat in September van het vorig jaar ontstond tussen arbeiders, werkzaam aan de rijksweg 43 bü Heerenvecn en de aannemer van deze werken. Dit conflict ontstond, toen na Intrekking van een toeslag op het loon de arbeidsprestaties volgens het oordeel van de aannemers dermate zakten, dat tot onmiddellijk ontslag van een aantal arbeiders werd overgegaan. Hiertegen kwamen zli in verzet. Zij wendden zich tot hun organi saties en er werd een proces aanhangig gemaakt tegen deze aannemersfirma. Doorbetaling van loon werd geëist, om dat hnns inziens hot ontslag onrecht matig was gegeven. Verscheidene malen heeft deze zaak voor het Heerenveense kantongerecht gediend. Thans deed de kantonrechter, mr b. K. Wolthers, uitspraak. Hij concludeer de dat de arbeiders hun recht op uitbe taling van loon blijven behouden, aan gezien de aannemersfirma de dienstbe trekking rechtens niet had mogen be ëindigen. Deze uitspraak berust, summier weer gegeven, op de volgende gronden: ..De „langzaam-aan-actie" der arbeiders wordt tegenover de aannemer gelet op de feitelijke omstandigheden van het geval ongeoorloofd geacht. Hierin had zonder meer de aannemer aanlei ding kunnen vinden de arbeiders op staande voet te ontslaan. Waar echter de arbeiders op de bewuste dag. waar op zij onverwijld werden ontslngen en voordat dit ontslag werd gegeven, re delijkerwijze het vermoeden hadden kunnen bevestigen gelet op het die morgen gedemonstreerde verhoogde ar- beidstempo dat zij in die aangenomen houding niet wilden volharden, wordt geoordeeld, dut onder die omstandig heden het ontslag op staande voet niet was te verenigen met de redelijkheid en dat dit ontslag als toen de dlcnstbe- trekkingsreehten niet kon doen eindi gen. De arbeiders bleven derhalve hun recht op uitbetaling van loon behonden. PRINS BERNHARD BEZOCHT KLUNDERT Prins Bemhard is hedenmiddag omstreeks kwart voor een per heli copter in Klundert geland. De Prins werd ontvangen door de burgemees ter en maakte een rondgang door het ondergelopen deel der gemeente. Na een uur is hij vertrokken. Elf commissies r Engeland accoord met ontwerp-verdrag voor de Soedan De Britse regering heeft Donder dagochtend haar goedkeuring ge hecht aan de bepalingen van het ontwerp-aocoord tussen Engeland en Egypte over de Soedan, aldus wordt uit gewoonlijk welingelichte bron vernomen. Minister Eden kan thans de Brit se ambassadeur te Cairo machtigen tot parafering van het ontwerp- accoord. Vanavond concert voor Rampenfonds Hedenavond heeft in de recreatie zaal van de sigarenfabriek .Denova' aan de Kanaalweg te Utrecht een concert plaats ten bate van het Nat. Rampenfonds. De uitvoering geschiedt onder auspiciën van de Oranje Vereniging „Burgerzin en Wijkbelang Oog in Al". Medewer king verlenen het Vrouwenkoor „Oog in Al" o.l.v. Barend Renden, ..Ars Musica" o.l.v. G. H, de Kruyff. Mannenzangvereniging „St. Domi- nicus" o.l.v. Anton Rila, Utrechts Meisjeskoor „Oog in Al" o.l.v. Jo- han Temme; Jo ae With en Barend Renden (piano). Het programma vermeldt werken van o.a. J. Nie tend, Da Palestrina. Handel, Men delssohn, Schubert, Max Bruch. De heer T J. vna Oyen eerste ploegbaas bij de N.S. te Utrecht, her denkt op 17 Februari a.s. zijn 40-jarig dienst jubileum. De heer B. P. de Jong adjunct commies bij de N.S. te Utrecht (Econo mische Zaken) herdenkt op 17 Februari as. zijn 40-jarig dienstjubüeum. Rampenschadebureaux in voorbereiding De stormvloedramp, waarvan een deel van Nederland het slachtoffer is geworden, biedt twee aspecten: na melijk de watersnood als nationale gebeurtenis, die een zware wissel trekt op de rijksmiddelen en in de tweede plaats de persoonlijke nood. waarvan de leniging naar onze Ne derlandse begrippen meer in de par ticuliere sfeer ligt. Aldus luitenant- generaal b.d. KNIL P. Alons, direc teur van het Nationele Rampenfonds, tijdens zijn eerste persconferentie. De leniging van de eerste nood is geschied door het Roode Kruis en het R.K. Huisvestigingscomité, waar van de laatste actief is geweest in de Zuidelijke provincies. De voor deze eerste hulpverlening benodigde fond sen zijn door het Nationale Rampen fonds verstrekt. Aan het Roode Kruis is tot nu toe een bedrag verstrekt van 1.000,000. Het R.K. Huisvestingscomité heeft ter leniging van de eerste noden van het Rampenfonds een bedrag van 200.000 toegewezen gekregen. Voorts werd een der eerste dagen na de ramp aan de Middenstandsbank een garantie verleend van 200.000. ter dekking van eventuele verliezen alsmede rente en onkosten op van wege die instelling te verlenen cre- dieten voor rehabilitatie van midden- standsbedrijven. Door een inmiddels genomen regeringsmaatregel kon deze garantie echter weer worden in getrokken. Over het algemeen blijkt, dat de eerste nood gelenigd is, en dat directe hulp op grote schaal op dit ogenblik veelal niet verantwoord is. Hulpver lening in de vorm van verdere ver strekking of vergoeding van huisraad en woninginrichting is in het alge meen op dit ogenblik niet opportuum. Deze hulpverlening zal eerst in groot verband aan de orde komen, wanneer de getroffenen in hun woningen kun nen terugkeren. Ter voorbereiding van de door het (Advertentie) COSTUUM NAAR MAAT f. 145- 155- Eigen klaerrnakerswerk Vraag! onze ilalencollectie op zicM DE DOM GROVE &HUNFELD Rampenfonds te vergoeden schade zijn in het leven geroepen een com missie ter bestudering op korte ter mijn van het vraagstuk der schade vergoeding van huisraad, een com missie voor maatschappelijk werk en een commissie ter onderzoek van alle uitgaven, waarvoor geen verant woordelijke opdrachtgevende instan ties kunnen worden aangegeven. Voorts is een regeling getroffen, volgens welke de aanmelding en de registratie van de geleden schade zal geschieden door op te richten ram penschadebureaux. Voor het beheer der gelden heeft het Rampenfonds zich verzekerd van de medewerking van een adviescol lege, bestaande uit 8 vooraanstaande bankiers, dat door het bestuur van het Rampenfonds regelmatig wordt geraadpleegd. De financiën staan onder controle van de rijksaccoun tantsdienst. Steun van achter ijzeren gordijn? Het secretariaat van de Eenheids vakcentrale ontving, naar het mede deelt „van het secretariaat van het Wereld Vakverbond te Wenen de mededeling dat het Wereld Vakver bond besloten heeft al zijn aange sloten organisaties op te wekken een grote inzameling te houden ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland. Het W.V.V. telt tachtig miliilofen leden. w.o. de vakverbonden van de Sovjet-Unie, China, Tsjechoslowakije, Hongarije, Bulgarije, Roemenië, Polen, Korea enz. Als eerste blijk van solidariteit wordt door het W.V.V. aan de Een heids-Vakcentrale een bedrag van vijf rmilliioen Franse francs overge maakt. Deze gelden en nog in te zamelen gelden en huisraad, kleding, land bouwgereedschappen en dergelijke gebruiksartikelen, zijn bestemd voor de minst draagkrachtigen onder de slachtoffers van de watersnood. Desgevraagd deelde men mee dat afdracht aan het Nationaal Rampen fonds niet zeker is. De kans is groot dat de E.V.C. zelf het bedrag ver deelt. Paul Hupperts leidt heden Concertgebouworkest Het volksconcert in het Concert gebouw te Amsterdam zal heden avond onder leiding staan van Paul Hupperts, dirigent van het U.S.O., aangezien Rafael Kitbelik ook van daag wegens ziekte verstek moet laten gaan. HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther mogene stilt de pijn in keel ei borst en verjaagt de aanvaL &/ERM0GÉNF Te hartstochtelijk jager TT ij was een hartstochtelijk £ji iager. de acht-en-zesüg- jarige heer J. B.. uit Harmeien, die Woensdagmiddag voor de politierechter terecht stond omdat hij een andermans hond had neergeschoten. Toen zijn naam werd afgeroepen stapte hij fier. doch merkbaar nerveus naar voren, zijn paraplu als een wapenstok omklemd Waarom hij die hond had neergeschoten? Wel, was me neer de rechter misschien ook jager? Dan zou hij dit vergrijp zeker niet al te streng beoorde len. Immers B. had al tiental len jaren gejaagd en steeds trachtten honden hem voor te zijn en er met de buit vandoor te gaan. Dit nu had 's mans gramschap eindelijk zo zeer opgewekt dat hij. toen hij we derom bij een jachtpartij door een „ccrnis vulgaris" werd ge stoord, deze met een schot ha gel in de achterpoten een „waarschuwing" voor de toe komst wilde geven. Helaas het schot was te hoog gericht en het arme dier werd zo deerlijk getoond dat het ter plaatse stierf. Dit nu gedoogde de eigenaar van de hond niet en de politierechter kon al even min 's jagers gedrag toejuichen. „Al had U het dier niet ge dood dan zou U nog een straf baar feit hebben gepleegdHet lijkt me bovendien beslist bij zonder pijnlijk voor een hond om in de achterpoten te wor den geschoten", zo zei deze. B. verdedigde zich met: „Voor de haas is het ook niet leuk om door een hond te worden ach terna gezeten". De magistraat evenwel vond dit maar een zwak verweer: „Een haas zal het evenmin op prijs stellen door U te worden neergelegd", zo repliceerde hij en veroor deelde de man vervolgens tot het betalen van vijftig gulden boete. AANBESTEDING B. en W. van Jutphaas besteed den vanmorgen aan het rioleren en bestraten van de Wilhelminastraat, het doortrekken van de Emmalaan, het rioleren en bestraten van een gedeelte van de Julianaweg en de Liesboschweg. Er waren negen Inschrijvers: J. F. Goris, Zeist ƒ61.900; B. Roe- lofsen, Doom, 63.379,-«H. Emelaar en Zn, Zeist, 61.000; Verschuur's Aannemersmij, Zeist, 64.800; Fa B. van Dooycvveerd, Waardenburg, 75-000 Hussen's Aannemersmij 74.700; J. G. van Hees, Jutphaas 65.900; Fa P. B. Huberts, De Bilt 67.900; Gebr. de Jong, Breukelen, ƒ67.500; De begroting was f65.000 De gunning werd aangehouden. De ramp van 1 Februari 1953 Alarmsysteem kan goed werken M. de R-, In Uw blad van 6 dezer stelt O de vraag: „Waarschuwingsdienst in ge breke?" Voor djjkbouw houdt men rekening met de hoogst bekende stormvloed Voor de meeste stations in het gebied tussen Gorinchem en Vlissingen is dat de stormvloed van 12 Maart 1906. Voor enkele plaatsen was de vloed van 13 Jan. 1916 iets hoger. Zoais bekend, ontstaan de stormvloe den door opwaai ing tot 2 a 3 m van het water in de Noordzee en de zee gaten. Ook een lage barometerstand geeft een verhoging van een paar dm. Verder hebben wij de gewone astrono mische vloed, te verdelen in dode. ge wone en springtijen. Deze zijn vooruit berekend in de Getijtafels van de Rijks waterstaat. Tot de springtijen worden gewoonlijk gerekend de getijen met Volle oNieuwe Maand tot 4 dagen daarna. De storm van 12 Maart 1906 was niet zo zwaar, maar viel samen met een soringtij. De storm van 13 Jan. X916 was wèl zwaar en gaf sterke opwaaiing, maar viel samen met doodtij; daardoor werd de hoogte van 1906 niet overschre den. De stormvloed van 1916 had dus een halve meter hoger kunnen zijn. in dien de storm een week vroeger of la ter was opgetreden (springtij) en zou dan „de ramp" hebben veroorzaakt. De max. windstoten in buien tot 40 m per sec. (144 km per uur) zijn wel funest voor gebouwen, schepen, enz. maar duren een enkele minuut of kor ter en leveren geen arbeidsvermoger van betekenis voor de ogwaaiïng in De dank aan het buitenland M. de R., In Uw blad van Zaterdag 7 dezer komt een ingezonden stuk voor ge titeld: „Laat buitenland Uw dank weten' Gaarne wil Ik mijn adhaesie met die gedachte betuigen en allen, die daar toe in staat zijn opwekken om in een schrijven aan buitenlandse relaties hun dank te uilen voor alles, wat daar zo spontaan voor ons land werd gedaan, voor al de hulp. die zo efficient werd geboden Velen onzer hebben nog Canadese vrienden uit de oorlogstijd, anderen hebben handelsrelaties of par ticuliere vrienden en zo'n enkel een voudig woord van hart tot hart ge sproken. laat, onze vrienden daar over de grenzen beter voelen hoe hun spon tane hulp door «He geledingen van het Nederlandse volk wordt op prijs gesteld dan welke officiële dankbetui ging ook. Ook met een ander ingez. stuk over „Het geld voor de Spits" kan ik het volkomen eens zijn, Ik wed, dat als we een ieder, die daaraan gegeven heeft, konden vragen; „Wat zullen wr er mee doen?" het eensluidend antwoord zou zijn: „Aan het Rampenfonds, de Spits moet wachten". Zo is het mot meer dergelijke gelden, ik denk hier b.v. aan het ZEdster-Carillon-Fonds". Wij kunnen zonder ..Spits" en „Carillon", maan- de Zeeuwen kunnen niet zonder dijken. J K. 14 en 15 Febr Dusty Evans I 21 en 22 Febr Josette Adrienne I 7 en 8 Mrt. Duo de Gezona's I 14 en 15 Maart Lucette Meryl 21 en 22 Maart Jetty Paerel 28 en 29 Maart Sonja Oosterman ARNHEMSE iOVENWEG 31 de Noordzee. Dat arbeidsvermogen hangt af van de gemiddelde storm kracht gedurende uren. K.N.M.I.: goed Op de weerkaartjes van 31 Jan. en 1 Febr. is duidelijk te lezen dat de or kaan uit het Noorden woei langs Schot land en Engeland en vandaar als noord wester overstak naar Nederland. Alles was zeer gunstig voor een sterke stuw- golf- Deze golf viel ook samen met het binnendringen van de springvloed na middernacht en met een vrij lage baro meterstand. Dit alles is aangegeven op de weerkaartjes. met in woorden, maar met tekens. Ik ben overtuigd dat het KNMI dit goed heeft beoordeeld. Zaterdagavond (31 Jan.) herhaalde de radio na de nieuwsberichten slechts een waarschuwing voor ..gevaarlijk hoogwater". Dit lijkt alarmerend, maar is het toch niet. want deze waarschu wing wordt ook gegeven voor een ge wone stormvloed, zoals er gewoonlijk één per jaar "voorkomt. Dan moeten di verse diensten in actie komen, coupures in waterkeringen, sluizen, riolen enz. sluiten. Dit is ook te lezen uit het verslag in de N.R.C. van Donderdag 5 dezer bl. 2. over het verloop van de stormvloed te Rotterdam. Ik mag overnemen; „Zater dagmiddag om een uur of vijf was er bericht van de Rijkswaterstaat binnen gekomen dat er gevaarlijk hoogwater te verwachten was Deze term houdt m dat er een waterstand van circa 3 m kan worden tegemoet gezien." Dus tij dig plaatsen van vloedplanken enz. „De hoogst bekende stand was te Rotterdam 3.31 m afgelezen 13 Jan. 1916 toen grote overstromingen voorkwamen." Op 1 Febr. 1953 is de stand te Rotter dam vermoedelijk een halve meter ho ger geweest, „door samenwerkende om standigheden. zoals ze eens in een eeuw voorkomen." En vóór middernacht was reeds be kend dat die samenwerkende omstan digheden aanwezig waren. Radio open! rhzen vragen. Zijn die nacht de te lefoonkantoren op kleine plaatsen open gehouden, om de vele waterwaarnemers die tijdens stormvloed waken, te kun nen bereiken. Waarom niet een alarme rende waarschuwing "s avonds na 11 uur door de radio; of beter nog de radio open houden. Tienduizenden zouden dan hebben gewaakt en maatregelen hebben getroffen. Dat tijdens een stormvloed de plaat selijke organen (gemeenten, polders enz.) eigenmachtig moeten optreden soreekt vanzelf. Dat gebeurde zowel te Rotterdam als te Bruinisse. Het alarmsysteem kan goed werken, maar er is niet op de knop gedrukt. Waarom niet? Is het zo erg als de bewoners b.v. één maal per tien jaar enkele uren op de zolder gaan wonen of slapen en an dere maatregelen nemen, terwijl de polder toch niet inloopt. Het risico het leven te verliezen bij een zwaardere stormvloed wordt dan veel kleiner. Dat verschillende omstandigheden kunnen samenvallen is overbekend. Reeds in 1918 wees Gallé, een der di recteuren van het K.N.M.I., hierop In een lezing over stormvloeden (N.R.C 17 Jan. 1918, ochtendblad A). B. Pseudo arts kreeg jaar met aftrek De Haagse rechtbank heeft de la borant B. B. uit Leiden, conform de eis van de officier van justitie, tot een jaar met aftrek veroordeeld. B. had zich als arts voorgedaan en zo binnen weten te dringen in het laboratorium van het Ned. Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden. Bij zijn werkzaamheden in dit laboratorium had hij microscopen, lenzen en andere laboratorium-uten- siliën weggenomen en verduisterd. OUD-KAMERLID H. M. J. BLOM- JOUS OVERLEDEN. Woensdag is te Tilburg in de ouder dom van 75 jaar overleden de heer Henri M. J. Blomjous, m leven gedu rende vele jaren president-curator van de R.K. Economische Hogeschool, oud-lid van de Eerste Kamer en di recteur van de wollenstoffenfabriek J. A. Blomjous N.V. te Tilburg. Feuilleton 22) door JOS LODEWIJKS „Het komt voor een groot deel uit de hoeve", zei ze. „De oude Jutte heeft op een goede dag alles buiten "esmeten en mijn man bracht het hier naar toe. Naderhand hebben we nog het een en ander bijgekocht, want dat spulU kunt het geloven of niet maar een mens wordt er verliefd op. Mijn man poetst het koper iedere Za terdagavond. We hebben geen kinde ren, ziet u liet ze er zuchtend op volgen, alsof ze een verklaring wou geven van haar liefhebberij. Tak glimlachte. „Uw man kan de waarde ervan dus beter waarderen dan zijn vader", zei hij. „Ik hoorde dat de oude Jutte nog al lastig is. niet? De vrouw knikte laatdunkend. „Lastig, ja, er is wel een erger woord voor", zei ze zacht. „Maar hij heeft veel ellende gehad, al had hij het voor een groot deel aan zichzelf te wjjten. U kent zijn twee dochters Johanna en Martha, zei u straks?" „Ja", antwoordde Tak, „ik ken haar en daarvoor ben ik hier. Ik zal open lijk met u praten, omdat ik geloof dat ik u vertrouwen kan. Kijk eens, naar mijn mening is het eigenlijk overbo dige moeite om hier te komen en u over uw familiekwesties lastig te val len, maar het is nu eenmaal mijn plicht. Ik ben van de politie..,. U hoeft niet te schrikken, er is mets aan de hand Ik wil alleen maar iets na ders over die twee vrouwen weten, omdat ik haar onschuld wil vaststel len. Zij wonen naast een groot bank gebouw en daar is laatst ingebroken. Door allerlei omstandigheden lijkt het alsof de buren de hand in het spel hebben gehad, begrijpt u? En tot die buren horen ook twee gezusters Jut te. Dat is alles". De vrouw luisterde met open mond en knikte voortdurend. „Wat ik nu weten wil is dit. Waarom trekt niemand van de fa milie zich iets van die twee zusters aan Zij hebben het niet breed, in tegendeel zelfs, en ik zie nu dat haar vader toch een behoorlijk boe renbedrijf heeft „Johanna en Martha zijn dood voor de oude Jutte," zei de vrouw plechtig. „Hij wil niets van haar horen en als iemand haar naam .durft noemen wordt hij razend. Och, *het is een hele geschiedenis, mijn heer. en een treurige ook. Maar ik wil ze u wel vertellen. Ze hadden drie kinderen daar op de hoeve, Johanna, Martha en mijn man. De moeder was een zachte, lieve vrouw, die van puur verdriet gestorven is De vader hield de kinderen erg streng, vooral wat het godsdienstige betreft. Overdreven weet u? Ze mochten nooit iets prettigs doen en ze werden opge voed alsof ze in een klooster waren. De meisjes vooral Toen ze om en bij de twintig waren, hadden ze nog nooit alleen een voet bui tenshuis gezet, ze waren compleet mensenschuw. Johanna was de oud ste, Martha is drie jaar jonger. Zo waren altijd erg op elkaar gesteld en Johanna sprong steeds in de bres voor Martha, als er iets scheef ging. Het waren meestal kleinighe den; want ze kregen eenvoudig niet de kans om veel verkeerds te doen.. Op een dag werd Martha be trapt met een van de knechts in de boomgaard. Het was een onschul dig vrijpartijtje, maar de ouwe Jut te was zo woedend dat hij de knecht op staande voet de deur uittrapte en Martha werd een maand lang opgesloten in het kannenhok dat is de schuur waar de melkkannen worden bewaard. Het arme kind kreeg haar eten toegeschoven door een kiertje van de deur! De moeder huilde de hele maand aan een stuk door, maar de oude Jutte wist van geen toegeven. En Johanna ik feloof dat ze in die maand haar va- er ging haten. Later kwam de do minéé er tussen, en werd Martha weer in huis toeplaten. Toch is er in die maand ies met haar ge beuld. De mensa die haar kenden zeiden dat ze har nooit meer heb ben zien lachen indsdien Toen Thijs, d( zoon, met mij trouwde, waren e twee meisjes op onze bruiloft. Het was een g°ot feest, zoals dat hier de gewoont is en het ging er vrolijk toe. dat ipreekt. Toen heeft Martha een mat leren kennen Hij was de neef 'an een van de var- kensboeren in hft d>rp. Die jongen heeft het zwaar ,e pkken gekregen van Martha en a za Jutte met ogen als schotels op ce reisjes te letten, hij speelde het tochklaar met haar een onderonsje ie lebben. Martha was weg van hem maakte een af spraakje. Hoe ze h< voor elkaar kreeg weet ik niet, war ze ging een paar avonden met tem uit terwyl Jutte dacht dat «sliep. Johanna was in het compt en hield de wacht Het ging nunóenlang goed, en niemand had ietin de gaten. Op een dag kon de jongen bij Jutte binnenstappeEn vraagt de baas te spreken. Enij vertelt rond uit dat hij met Maia trouwen wiL De oude Jutte zettgrote ogen op en wou wel eens ten hoe hij er zo zeker van was ft Martha hem zou willen hebben.'oen kwam de aap uit de mou. Dionge kerel ver telde de hele gescHenis van de achterbakse vrijagen kwam op het eind met de mealing, dat het vlug gebeuren mot want Martha en hij waren er nizeker van dat er niet En toen, mijnheer die jongen kwam er niet eens aan toe om het woord kind uit te spreken. De oude Jutte werd paars van dolle woede. Hfj pakte de jongeman bij de keel en kneep hem dood voor de ogen van zijn twee dochtersZij heb ben nog geprobeerd om hem tegen te houden, maar hij was zo sterk als een stier en er was niets tegen hem te beginnen Martha kreeg een zenuwaanval en is maandenlang in een gesticht ge weest. Toen ze eruit kwam. was ze niet goed bij het hoofd. In het ge sticht was haar zoon geboren en met Johanna samen is ze toen vertrok ken. Ze zijn nooit meer thuis ge weest. De oude Jutte kreeg zes jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft hem schappelijk behandeld, ja, het was in drift gebeurd enzovoort. Nou, dat is eigenlijk het hele verhaal. Erg opwekkend is het niet. vindt u wel?" „En de moeder?" „Och ja, dat arme mensZe is gestorven terwijl Jutte in het gevang zat. Denk eens aan wat dat mens moet hebben geleden! Johanna is nog op de begrafenis geweest. Mar tha hebben we nooit meer gezien hier op het dorp. Later hoorden we dat ze een dienst hadden aangeno men bij een oude heer in de stad. Maar al sinds jaren hebben we taal noch teken van haar gehoord-." Tak zat in somber gepeins, terwyl zijn kostelijke koffie koud werd. „Dus er is een zoon." zei hij. „Ja, die jongen moet nu zo onge veer in de twintig zijn. Victor heet hij, naar zijn vader. Ik heb hem nooit gezien." „Weet u niets van hem af ook?" „Ja. wat zal ik u zeggen. Het is erg genoeg, maar die jongen schijnt hele maal niet te deugen. Niet dat ik iets van hem kan vertellen, nee hoor, maar je vangt wel eens dingen op. Mijn man heeft hem eens gespro ken. Hij was toen zo'n beetje aan 't zwei-ven en kwam in een cafétje hier in de buurt aan, waar mijn man zijn kaartclub heeft. Thijs had geen hoge pet van hem op, zei h^j. Hij scheen geweldig met zichzelf inge nomen te zijn en hij sneed op over zijn plannen om naar het buitenland te gaan, als het zover was. Wat dat betekende, „zover", kon Thijs niet van hem te weten komen. Misschien wist hij het zelf niet." „Weet u niet waar de jongen op het ogenblik is?" „Nee, hij heeft tot zijn dertiende jaar op een kostschool gezeten, die Johanna en Martha voor hem betaal den. Toen liep hij er weg en sinds dien is hü nu eens hier, dan weer daar geweest. Zijn moeder met haar arm verstand was iedere keer dol blij als hij weer op kwam dagen, maar veel plezier heeft ze niet van hem gehad." Tak stond op. „Ik geloof dat ik volledig ben in gelicht," zei hij vriendelijk. „Ik ben u erg dankbaar voor uw mededelin gen en ik hoop dat ik niet te veel van uw tijd in beslag heb genomen." De vrouw gaf hem een dikke, rim pelige hand die hij hartelijk schud de. 9. „Mijn geld! Mijn geld!" bulderde de chauffeur nog eens. „Vlug." fluister de Pat O'Nozel zenuwachtig tegen Panda, „betaal dat man. Hij moet da delijk ophouden met schreeuwen en aan dacht op ons vestigen:" Haastig drukte Panda de verbolgen chauffeur een paar deze nu betaald, hoest toch nog kartonnen neus en trok er zo "hard aan, even zijn gemoed ten over passa-1 dat het elastiekje bijna knapte „Ik giers, die hem ondei rijden beledig-1 houd niet van lui, die in vermommin- den en dan nog verf te betalen ook. gen rondsluipen!" besloot de chauffeur „Ik had jullie in do n," grauwde hij. zijn verwoed betoog en tegelijkertijd „met jullie valse »n en sluipvoe-1 liet hij de valse neus met een klets in Panda s gezicht terugschieten. Panda vloog achteruit tegen Pat aan, zodat zij samen de trappen van het Ministerie van Geheime Zaken opbuitelden. (Wordt vervolgd De uitslag van de Henstenkeurïng die Dinsdag en "Woensdag te Utrecht werd gehouden luidt als volgt: GELDEBSCH TYPE Drie en Vierjarigen. A. premie: No 17. Vb 3630. V. Kuras sier 1052 Sgldt. Ei~.J. G. van Eek te Oudenrijn en C. Hogendoom te Utrecht; No 46. Vb. 3698. V.- Kurassier 1052 Sgldt Eig: C. Hogendoom te Utrecht No 55 Novum Vb 4607. V, Hertog van Gel re 1027 Sgldt Eig: C. Hogendoom te Utrecht. B premie: No 32. Vb 2840. V. Kanselier 1047 Sgldt. Eig: A. M. Dibbits te Ewijk; No 3. Vb 4012. V. 1'Invasion 1036 keur Sgldt. Eig: E. \an Binsbergen te Zoelen No 59. Nadonis Vb I960. V. Zadonis 404 NSTg. Eig: Gebr. de Jong Czn te Arkel No 15. Vb 2502. V. Graaf van Wittenstein 1025 pref Sgldt. Eig: B. W. Teuni3sen te Lakemonö: No 41. Vb. 2142. V. Jo- tham 1054 Sgldt, Eig: W. A. Costermans te Eist. Bijdrage: No 44. Vb 3551. V. Kuras sier 1052 Sgldt. Eig: C. Hogendoom te Utrecht: No 37. Vb 1957. V Hertog van Gel re 1027 Sgldt Eig: G. J. van Har ten te Nükerk: No 23. Vb. 966, V. Ka- rolus van Wittenstein 1048 Sgldt Eig: C. Blanken te Bilthoven. C. Hogendoom te Utrecht en J. Stehouwer te Willems dorp. GRONINGS TYPE Drie jarigen. A Premie: No 94. Vb OldS. V. Orta- herr 3861 OldS. Eig: S M. A Metz te Ens. N. O. P.No S3. Vb. 960. V. Mar- nix 715 keur Sgrt, Eig: A. Keuper te Heer Hugowaard. B premieNo 82. Vb 73. B. 1152 NWP V. Grenadier 1156 NWP. Eig: A Ste houwer te Dubbeldam en H. Smit te Midwolde (Gr.): No 73 Vb 2983' V. Ideaal 691 pref Sgrt, Eig: Joh. v. d. Scheer te Kamperveen en J H. W. Zwartjens te Raalte: No 91. Vb. OldS, V. Feiner Kerl 3968 OldS, Eig: H. Ver kuil te Bruchem. Bijdragen: No 71. Vb 465. V. Hendrik 725 pref Sgrt. Eig: H. Verkuil te Bru chem en A. den Hollander te Klundert No 85. Vb. 451, V. Hermes 674 Sgrt Eig: Adr. Mulders te Standdaarbuiten. GELDERSCH TYPE Vijf en Zesjarigen. A premie. No 119. Markies van Wit- tenstein 1069 Sgldt. V. Baronet 1009 pref Sgldt. Eig: Gebr. ten Bosch te Drie 1 en Heteren; No 116. Maarschalk 1068 Sgldt. V. Graaf van Wittenstein 1025 pref Sgldt. Eig: G Top te Woudenberg No 123. Magnaat 1073 Sgldt V. Aklno 508 pref Sgrt, Eig: M. Wink te Vrees wijk. B Premie: No 118. Manfred 1066 Sgldt V. Baronet 1009 pref Sgldt, Eig: Hengs sten-associatie Noord Veluwe te Olde- broek; No 124 Murat 1071 Sgldt, V. In tendant 1033 Sgldt, Eig; C van 't Klap hek te Putten. C Premie: No. 117. Majoor 1064 Sgldt V. Ceasar 544 pref Sgrt. Eig: L. Wust te Culemborg; No 121. M. Brillant 1072 Sgldt. V. Diamant 1015 pref Sgldt. Eig: Erven Vr. H. E. Bssc van Sytzama Co lenbrander te Brummen No 120. Magi straat 1062 Sgldt. V. Amburg 1001 pref Sgldt, Eigen: D. J. Berghegen te Puif- lijk. GRONINGS TYPE A premie: No. 108. Majesteit Hendrik 742 Sgrt. V. Hendrik 362 GrPS. Eig: Gebr. Lange en Bardoel te Groeningen: No 113. Mercurius 740 Sgrt, V. Favoriet 3861 OldS, Eig: J. E, Dijk en Zonen te Zwolle en B. van 't Oever te Kamper eiland. B Premie: No 107. Mavinko 744 Sgrt V. Rinko 408 GrPS, Eig: L. Wust te Culemborg. No 114. Minstreel 743 Sgrt, V. Folkert 3864 OldS, Eig: H. Verkuil te Bruchem en J. v. cl. Heuvel te Gen- J. C. v. d. Beek te Genderen. No 112. Marcel 745 Sgrt, V. Gronings Zonnevorst 698 Sgrt, Eig: ADr, Jespers te Oosterhout, (N-Br). C. premie: No 110. Matador 737 SgrtN, V. Harro 1203 NWP. Eig: J. E. Dijk en Zonen te Zwolle en B. van 't Oever te Kamperveen. Inlichtingen betreffende geëvacueerden Het Nederiandsche Roode Kruis Kringcommissariaat Utrecht heeft een centraal register ingesteld van alle evacué's, die in de provincie Utrecht zijn ondergebracht. Op schriftelijke aanvragen bij het Informatiebureau, Maliebaan 15 te Utrecht, onder duidelijke vermel ding van naam, voornamen, vroege re woonplaats, geboortedatum en van gehuwde vrouwen ook de meis jesnaam, zullen prompt de gevraag, de gegevens worden verstrekt. Aanbevolen wordt een gefran. keerde, aan aanvrager geadresseer de briefkaart in te sluiten, daarop de gegevens zoals hierboven vermeld te schrijven en voldoende ruimte voor antwoord open te laten. Indien geen inlichtingen te Utrecht aanwezig zijn, wordt de aanvrage doorgezonden naar het centraal In formatie-bureau van het Neder iandsche Roode Kruis. Jan Bvert- straat 9 te Den Haag. Men wordt verzocht geen inlichtingen aan het Informatie-bureau te Utrecht te vragen als men zich reeds tot het Informatie-bureau van het Rode Kruis in Den Haag heeft gewend. Telefonische aanvragen verhinde, ren de vlotte afdoening der schrif telijke aanvragen en dienen dus be perkt te blijven tot dringende ge vallen. Het Utrechtse Informatie-buraeu ic bereikbaar onder no. 26300, K 3400. Maartensdijk schenkt 100.000 gld aan Rampenfonds Woensdagavond heeft de gemeente raad van Maartensdijk in een buiten gewone zitting besloten uit de ge meentelijke reserve een bedrag van 100.000 af te staan aan het natio naal rampenfonds. Voorts besloot de Raad van deze nog geen 13.000 zielen tellende gemeenter tot adoptie van de gemeente Sint Maartensdijk op het eiland Tholen. MAARTENSDIJK. Geboren: Hen drik A. z v van Esterik en van der Wal: Catharina M. d v Kengen en van Binsbergen. Cornelis G. z v den 'Ier- log en van Laar: Jacobus G z v Baas en Ederveen: Pieter z v Tienhoven an Korevaar; Josephus M. z v Hendriks en Brinkman; Willy M. d v Müldner en Kant: Rudolf J. z v Wilbrink 'en van der Heiden; Nicolaas M. H. z v van Dijk en van Berkel. Ondertrouwd: A. Gasenbeek en A. G. Janssen. Getrouwd: A van den Brink en D. Walter; E van Rheonen en C. F, Vriens: A. J. v. d. Bosch en A. G. Kooij; A. G. de Kovel en E. G Zand- Ovcrleden: Willem Tetenburg, 74 Irj Jan Hoogendoorn. 84 jr; Marien Deen. 83 jr: Aaltje Rijneveld 64 jr; Jacobs G. Ederveen. 28 jr; Daniël Bax. 87 jr; Cornelis Goedhart. 68 jr. OUD MILITAÏ 'R-VERPLEEGSTER OVERLEDEN Te Velp ls op 78-jarige leeftijd over leden mej J. J. van Merm. Zij was de eerste vrouw, die in „de militaire ver pleging" werd opgenomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3