srmmf, Koningin ook gisteren in het rampgebied Sta o De telefoonverbinding met Zeeland Geen verzekering tegen watersnood mogelijk E.V.C. begint óók een inzameling Helpt Donderdag 12 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 1, Tweede blad Bezoeken aan Schouwen-Duive/and, Tholen en St. Philipsland y y ET was op 18 Augustus 1950dat H. M. de Koningin een bezoek aan de gemeente Sint Annaland op Tholen bracht. Uit alle huizen wapperden toen de vlaggen. Honderden mensen juichten en zwaaiden en iedereen was dolgelukkig de landsvrouwe op Sint Annaland te zien. Na bijna drie jaar werd het opnieuw een onvergetelijke dag voor deze gemeente, zij het onder wel heel andere omstandigheden. Om kwart voor drie gistermiddag landde een helicopter met de hoge gast aan boord op het Schoolplein. Nu wapperden er geen honderden vlaggen uit de huizen. Slechts die éne, die nog juist vóór de aankomst van H. M. uit de toren kon worden gestoken moest hetzelfde vertolken als de honderden dundoeken op 18 Augustus 1950. H.M. droeg een bruine bont mantel met hoofddoek en te kenend voor de toestand ter plaatse ook waterlaarzen. De Koningin werd begroet door burgemeester F. M. Boogaard, waarna vervolgens notaris A. J. Bierens, dijkgraaf, aan haar werd voorgesteld. Te zelfder tijd vertoefden in deze gemeente de chef van de sociale dienst en de particuliere secretaris van burgemeester Jean Paul David van Mantes, een stadje ten zuiden van Parijs. Ook zij werden aan H.M. voorgesteld, evenals de burgemeester van Sint Maartensdijk, D. C. Bou- wense. In de Rode Kruispost, welke in een school is ondergebracht, besprak H. M. even rustig de situatie. De in dit lokaal aanwe zige Rode-Kruishelpsters werden alle aan de Koningin voorgesteld. Verheugd was H.M. over de be vestiging van de burgemeester, dat in Sint Annaland geen men senlevens te betreuren waren. Vervolgens onderhield H. M. zich nog enige tijd met de Franse afgevaardigden, die door de bur gemeester van Mantes naar het getroffen gebied waren gestuurd, om in die gemeenten, welke het dringendst hulp behoeven de helpende hand te bieden. H.M. was door deze Franse bijstand zeer getroffen en ver zocht beide heren de burgemees ter en bevolking van Mantes voor dit spontane medeleven dank te zeggen. Daarna vertrok H.M. met burgemeester Bouwen- se per auto naar Sint Maartens dijk. Eerder op de dag had H.M. een bezoek gebracht aan Schouwen- Duiveland. Zij arriveerde om één uur in de haven van Zierikzee, met een politieboot uit Bergen op Zoom. H.M. werd op de kade begroet door de burgemeester van Zierikzee jhr mr J. Schuur- beque Boeye en de wethouders Zuidlands burgemeester dankt studenten De burgemeester van Zuidland heeft hoogleraren en studenten van de Leidse universiteit en de Technische Hogeschool te Delft uit naam van zijn zo zwaar ge troffen burgerij zijn oprechte dank betuigd voor de wijze waar op hulp werd verleend. „Onder de voor U moeilijkste omstandigheden hebt gij taken vervuld, die waarborgen hebben geschapen dat' wij van normaal vloedwater geen gevaar meer hebben te duchten", aldus de bur gemeester in zijn dankboodschap. De gemalen werken weer! De directeur van de technische dienst van het Land van Heus- den en Altena heeft het verheu gende bericht, dat Woensdag middag om half twee kon wor den begonnen met het wegmalen van het water door middel van drie buitengemalen. De gaten in de dijken zijn nu voorlopig gedicht. Gerritsen en Den Boer. Voorts waren aanwezig ir A. B. J. de Koning, ingenieur van de Pro vinciale Waterstaat en mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz, echtgenote van de commissaris van de Koningin in Zeeland. Na een bezoek aan het r.k. zie kenhuis te Zierikzee. waar de Koningin sprak met de moeder overste, begaf zy zich naar de trouwzaal van het stadhuis, waar men haar voorstelde aan kolonel Van Waning, comman dant van de maritieme strijd krachten op Schouwen. Deze roemde het werk van de Yerse- lcer en Urker vissers, speciaal van schipper Schot, die 400 a 500 mensen heeft gered. Voorts wer den voorgesteld dr C. M. van Hooren, leider van het Rode Kruis op Schouwen, de burge meesters van Oosterland en Nieuwerkerk, de commandant van de Amerikaanse troepen George Worse en die van de En gelse troepen captain Casement, Mees Toxopeus, ds J. M. Baren- drecht en dr Van den Acker, veearts uit Zierikzee, onder wiens leiding niet minder dan 7000 stuks vee zijn gered. De Konin gin heeft vervolgens Zierikzee bezichtigd en zich op straat met verscheidene omstanders onder houden. Van Zierikzee uit is zij per helicopter naar Brouwers haven vertrokken. Daarna heeft zij St. Annaland, Sint Maartens dijk, Scherpenisse en Sint Phi- lipsland bezocht. SNELLER EMIGREREN NAAR ZUID-AFRIKA Aan adspirant-emigranten uit de getroffen gebieden, die naar Zuid-Afrika willen emigreren, zal thans ook door de Zuid- Afrikaanse regering alle moge lijke voorrang worden verleend, terwijl de procedure speciaal voor hen wordt vereenvoudigd. Aan adspirant-emigranten uit het Nederlandse noodgebied, die öf reeds in het bezit zijn van een werkvergunning voor Zuid- Afrika óf een aanvraag hebben ingediend, kan door het Zuid- afrikaanse emigratiekantoor in Den Haag een noodvergunning worden afgegeven. De perma nente verblijfsvergunning kan dan in Zuid-Afrika zelf worden aangevraagd, dit in tegenstelling tot de gewone procedure, waar bij vergunningen over Pretoria moeten lopen. Naar in Den Haag is vastge steld, hebben ruim driehonderd gezinseenheden in totaal ruim duizend personen een verzoek tot emigratie ingediend of een werkvergunning verkregen. De bedoeling is om zoveel mogelijk van deze emigranten op de „Zui derkruis", die op 14- April ver trekt, te plaatsen. Het is van groot belang, dat adspirant- emigranten uit de noodgebieden voor zover mogelijk schriftelijk hun nieuwe (evacuatie-) adres opgeven aan het Zuidafrikaanse emigratiekantoor, Raamweg 8, Den Haag, of bij een der ver schillende aanmeldingskantoren. Tot eind Februari overwerk toegestaan Zoals bekend, is op 2 Februari voor arbeiders van 16 jaar en ouder ingevolge de arbeidswet 1919 vergunning verleend om in ondernemingen, waarin werk zaamheden worden verricht ter voorziening in de behoeften der getroffen gebieden steun- acties hiei-onder begrepen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de arbeidswet voor de betrokken werknemers bij vergunning kan worden toege staan. Deze algemene vergunning, die aanvankelijk gold tot en met Zaterdag 14 Februari, is thans verlengd tot en met Zaterdag Februari a.s. Koningin Juliana brengt vrijwel dagelijks bezoeken aan de ge teisterde gebieden. Gisteren vertoefde zij o.m. in St. Philipsland, het plaatsje dat het zeer zwaar te verduren kreeg. De Koningin, in het water staande, in gesprek met de burgemeester van St. Philipsland. DAKDICHTING BID BRUINISSE Met de voorbereidingen tot het dichten van de gaten in de z.g. oude dijk, de slaperdijk tus sen Bruinisse en Oosterland op Schouwen-Duiveland is een aan vang gemaakt. Wanneer de ga ten in deze binnendijk dicht zijn, vallen de grote polder en het dorp Bruinisse droog. Dit dorp kwam niet onder wa ter door het breken van de bui tendijken, doch door het breken van deze binnendijk, waardoor het water, nadat het twaalf uur eerder de nabijgelegen polder Oosterland was binnengestroomd ook de polder Bruinisse blank zette. Ook een rampenfonds voor dieren Te Leiden is opgericht de stichting dierenrampenfonds. De oprichters zijn dr mr W. Ho- genholtz, voorzitter van de we reldfederatie tot bescherming van dieren, de heer H. van Poel geest, voorztter van de Neder landse vereniging tot bescher ming van dieren en de heer J. Fremery Kalff, voorzitter van de Nederlandse politiebond voor dierenbescherming. Deze stich ting heeft ten doel gelden te verzamelen voor de leniging van de nood der dieren. Er is reeds "een beginkapitaal van enkele duizenden guldens bijeenge bracht. De stichting is gevestigd te 's Gravenhage en haar giro nummer is 154. De Noorse vereniging voor die renbescherming te Oslo heeft de wereldfederatie reeds 1.000 voor het dierenrampenfonds doen toekomen. De wederbevolking van ontruimde gebieden De minister van Binnenlandse Zaken maakt bekend, dat de rege ling van het door de bevolking wederbetrekken van de ontruim de gebieden in handen is gelegd van de commissarissen der Ko ningin in de noodgebieden. De commissarissen is verzocht, in ieder geval van mogelijke terug keer algemene bekendheid te ge ven. Zolang voor een gemeente deze algemene bekendmaking nog niet heeft plaatsgevonden, is we derbevolking niet toegestaan. De evacuatie der noodgebieden kan thans vrijwel als voltooid worden beschouwd. Alleen uit Zierikzee zijn nog een aantal vrij willige evacué's te verwachten. De zaak is hier zo, dat thans niet meer wordt aangedrongen op een verplichte ontruiming van Zierikzee. De aandacht begint zich alweer te richten op de revacuatie, waar van er reeds een aantal zij het spaarzame gevallen zijn. In dit verband kunnen we Molenaars graaf en Breskensgraaf noemen, waarheen reeds bewoners zijn teruggekeerd. In de eerstvolgende dagen zal het wel bij spaarzame gevallen van herbevolking blijven. Zo zal in de meeste gevallen wel de springvloed van 16 Februari wor den afgewacht en in andere een verdere dichting der dijken. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: ms „Willem Ruijs" (2 Maart); Nieuw Guinea: ms „Amstelbron" (5 Maart): Ned. Antillen: ms „Willemstad" (17 Februari): Suriname: ss „Cottica" (18 Februari); Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Stirling Castle" (14 Februari); Canada: ss „Groote Beer" (18 Februari); Australië en Nieuw Zeeland: ss „Himalaya" (19 Februari); Zuid-Amerika (niet Brazilië) ss „Andes" (28 Februari); Brazilië: ss „Alioth" (24 Februari). (Ingezonden Mededeling) Voor de ware shagroker is Sterling Shag het ideale merk! Door het speciale Niemeijer's Positief-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zeil. Rook eens een week Sterling en vergelijk! Dan wordt ook Uw devies Weer mogelijk met alle plaatsen waar mensen wonen Op alle plaatsen in Zeeland en West-Brabant waar mensen wonen is thans weer een telefoonverbinding, doch de schade aan het telegraaf- en telefoonnet loopt volgens deskundigen in de millioenen. Soms is de verbinding nog provisorisch via een mobilo foon, hier en daar liggen noodkabels, maar zoals de toestand thans is kan men overal contact krijgen met de rest van Nederland en als het moet ook met het buitenland. Dit is het werk geweest van de mannen van het telefoondis trict Breda, dat alle getroffen gebieden in Zeeland en Noord- Brabant omvat en waar men onder leiding van de directeur van het district ir R. Diks als paarden gewerkt heeft om de verbroken contacten te herstel len. En wat meer is, men heeft er nog honderd en vijftig extra verbindingen bijgemaakt voor militaire posten, het Rode Kruis, de evacuatiedienst, enkele bur gemeesters en de aannemers, die thans'reeds hard werken aan het herstel der dijken. Voor één aannemer is er zelfs een geslo ten mobilofoonnetje gemaakt voor verbinding met schepen en directieketen. De helft van het 'telefoonver keer in het district was auto matisch en dit was vrij snel weer op gang gebracht. Alle automa tische koppelingen fungeren thans weer normaal. Voor de districten met handbediening zijn er vanzelfsprekend meer moeilijkheden, maar zoals ge zegd, met kunst en vliegwerk is men er in geslaagd overal de verbindingen te leggen waar ze primair nodig waren. Het zal echter nog wel even duren, voordat het gehele tele foonverkeer in het district weer is, zoals het was voor de ramp. Deskundigen rekenen hier on geveer driekwart jaar voor, want het meeste werk komt nog als straks de ondergelopen gebieden droog vallen. In het noodgebied moeten alle telefoonkantoren MAARTENSDIJK ADOPTEERT SINT MAARTENSDIJK Woensdagavond heeft de ge meenteraad van Maartensdijk (Utrecht) in een buitengewone zitting besloten uit de gemeen telijke reserve een bedrag van 100.000 af te staan aan het Na tionaal Rampenfonds. Voorts besloot de raad van deze nog geen 13.000 zielen tellende ge meente tot adoptie van de ge meente Sint Maartensdijk op het eiland Tholen. Wel en niet verzekerbare risico's IN de periodieke mededelingen van de firma R. Mees Zoo- nen, die 'behalve als bankiers ook als assurantie-makelaars op treden is een interessante be schouwing over het vraagstuk: „De overstromingsramp en ver zekering" geleverd. Daaraan ontlenen wij het volgende: „Het eerste waarop de aan dacht dient te worden gevestigd is dat een dekking door verze kering tegen het risico van overstromingsschade op grote schaal in Nederland en ook in het buitenland nimmer mogelijk is geweest. Hiervoor kunnen de volgende oorzaken worden aan gegeven. Zoals de practijk nu wel be wezen heeft is het cumulatiege- vaar verbonden aan het verlenen van dekking voor de gevolgen van een overstroming dermate groot, dat de verzekeraars, die zich bereid zouden verklaren dit risico op grote schaal te dekken bij de huidige verhoudingen van de nationale en internatio nale verzekeringsmarkt en zelfs bij een verfijnd systeem van her verzekering op internationale basis door het aanvaarden van dit risico tegen een vaste premie hun financiële positie ernstig in gevaar zouden kimmen brengen, zo ernstig zelfs dat zij daarmede wel eens voor het feit geplaatst zouden kunnen worden dat zij hun verplichtin gen ten aanzien van de normaal verzêkerbare risico's van brand, transport e.d. niet zouden kun nen nakomen. „Een tweede omstandigheid die niet uit het oog mag worden verloren is dat de verzekeraars die dit risiio op grote schaal zouden willen verzekeren tegen vaste premie spoedig zouden bemerken dat de belangstelling voor deze verzekering alleen bestaat bij hen die door de ge- exposeerde ligging van hun eigendommen (in Nederland dus bij de grote rivieren en de kus ten) kans hebben bij een ramp, zoals wij thans kennen, te wor den getroffen. Eén der elemen taire voorwaarden voor een ver zekering. tegen vaste premie, namelijk dat de verzekeraar kan rekenen op een behoorlijke spreiding van risico, zou dus van stonde af aan ontbreken. Uiter aard zou dit een ongunstige in vloed hebben op de grootte der premie, waardoor weer velen van verzekering zouden terug schrikken. „Als vanzelf valt uit het vo renstaande de conclusie te trek ken dat de gevolgen van natuur rampen als de onderhavige door de gehele gemeenschap behoren te worden gedragen. De lasten die door zulk een ramp ontstaan worden dan in de vorm van be lastingheffing zo eerlijk moge lijk over de bevolking verdeeld. „Zoals ook bij de jongste oor logsramp gebleken is kan ook het particuliere verzekeringsbe drijf .zich op grote schaal wel met verzekering bezig houden doch dan zal dit steeds beherend en administrerend zijn en nim mer risicodragend in de ware zin des woords. Men krijgt dan de figuur der zogenaamde onderlin ge verzekeringmaatschappijen, die met voorschotpremies en omslagheffingen werken en wanneer zich een ramp heeft voorgedaan de daaruit voort vloeiende 1 isten, voor zover dit mogelijk is uit de middelen die haar leden bijeenbrengen, be strijden". Overstromingsschade Wat de situatie aangaat waar in de getroffenen van de over stromingsramp op het ogenblik verkeren in het licht van de door hen afgesloten verzekeringen wordt in deze beschouwing op gemerkt: „Er zijn ongetwijfeld een vrij groot aaintal bedrijven en per sonen die voor de door hen gele den schade door het hoge water krachtens een of andere polis aanspraken kunnen maken. Het is namelijk zo,, dat er talrijke polissen in omloop zijn die een dekking geven tegen verschil lende gevaren en o.a. tegen het gevaar van vloed, overstroming en dijkdoorbraak. In incidentele gevallen zullen bepaalde verze keraars dus tot uitkering voor overstromingsschade verplicht zijn. lm dit verband kunnen ge noemd worden transportverze kering op goederen, ook wan neer deze goederen voor een onderbroken transport zijn op geslagen in vemen en pakhuizen en op kaden. Verder automo biel verzekeringen, op zogenaam de all risks-condities, waarbij er dan weer op gewezen moet wor den dat sommige van deze all risks-polissen het overstromings risico dekken, andere weer niet. „Er zijn ook een vrij groot aantal polissen in omloop voor particulieren die de opstal van hun woonhuis en de inhoud daarvan op uitgebreide voor waarden hebben verzekerd. On der die voorwaarden is dan ook vermeld de dekking tegen scha de tengevolge van dijkdoor braak, overstroming van dijken en somtijds ook zander meer „vloedschade". „Geval voor geval zal dienen te worden beoordeeld of een getroffene die deze zogenaamde uitgebreide opstal- en irnboedel- polis gesloten heeft rechtens verhaal op de verzekeraar zal kunnen uitoefenen voor de door hem geleden schade. Het beste advies dat hem kan worden ge- géven is zich te verstaan met zijn vertrouwensman op verze- keringsgebied, die dan voor hem kan beoordelen of en zo ja, wel ke polis hem nog verhaalsmoge- lijkheden biedt. De gedragslijn die de bemiddelaar op assuran- tiegebied hierbij voor zijn cliëmit zal hebben te volgen is deze, dat hij zich alle verzekerings polissen die maar even in aan merking kunnen komen het ge noemde risico te dekken, ter be studering laat overleggen. Stormschaderisico Het is bekend dat de dekking tegen het stormschaderisico te gen vaste premie mogelijk was en is, zij het dan dat de belang stelling bij het publiek geïnflu enceerd wordt door de frequen tie waarmede en de omvang waarin zich schaden op ddt gebied voordoen. „Toch zal het ten tijde van de ramp lopende aantal stormscha deverzekeringen vrij belangrijk geweest zijn en zullen dus tal rijken de mogelijkheid hebben door hen geleden stormschade onder deze polis te reclameren. „Nadrukkelijk zij er de aan dacht op gevestigd dat in de meeste stormschadepolissen nog eens uitdrukkelijk is bepaald dat de schade door overstroming niet is gedekt. Natuurlijk zullen zich gevallen hebben voorge daan waarbij achteraf moeilijk meer zal kunnen worden uitge maakt of de veroorzaakte schade een stormschade dan wel een overstromiimgsschade was. Bij de gebeurtenissen welke thans hebben plaats gevonden zullen de materiele verwoestingen wel voornamelijk veroorzaakt zijn door het water en niet door de storm. „Uiteraard zal bij een ramp van deze omvang meer dan eens een beroep moeten worden ge daan op de tegemoetkomendheid van de verzekeraar. Wij zijn er van overtuigd dat zulk een 'be roep niet vergeefs zal zijn, ook al zal men er rekening mede moeten houden dat er voor de verzekeraar omstandigheden kunnen zijn die hem noodzaken zich te beperken tot het nako men van de verplichtingen die voor hem uit het verzekerings contract voortvloeien. „Het behoeft geen nader be toog dat de van overheidswege in het vooruitzicht gestelde fi nanciële hulp aan de getroffenen in de gegeven omstandigheden de gewenste oplossing moet brengen, al zal dan ongetwijfeld in die gevallen, waarin de ver zekeraar op grond van zijn ver zekeringsovereenkomst met de getroffenen tot vergoeding ver plicht is en bij de ver goeding van overheidswege met de verhaalsmogelqkheid op de particuliere verzekeraar reke ning wordt gehouden." dag en nacht geopend zijn, zo dat zich het merkwaardige ge val voordoet dat men nu 's nachts kan telefoneren met plaatsjes, die vroeger op dat tijdstip niet te bereiken waren. SLAG VOOR THOOLSE OESTEREXPORT (Van een onzer verslaggevers) De oester- en mosselbedrijven in Tholen, die in het Zeeuwse stadje een belangrijke bron van bestaan vormen, ondervinden in niet geringe mate de weerslag van de gevolgen van de waters nood. Dat de oesterputten door de vloedgolven zijn beschadigd en de .oesters daardoor werden verontreinigd betekent reeds een belangrijke schade, doch erger is het feit dat er geduren de twee maanden niet zal mogen worden gevist en geen oestess of rauwe mosselen zullen mogen worden verzonden. Deze maat regel is genomen omdat het wa ter besmet is door de daarin drijvende cadavers. Op andere jaren werden, juist tegen de carnavalstij d, grote hoe veelheden oesters geëxporteerd. Mosselen mogen nu alleen ge kookt het eiland verlaten, zodat de mosselkokerijen momenteel volop werken. Dit onderdeel van het bedrijf weegt echter niet tegen de schade op. KWADE GEWETEN BEGON TE SPREKEN Een grote Haarlemse uitgeverij is door een van haar vertegen woordigers. een 35-jarige ge huwde Amsterdammer, voor een bedrag van ruim 15.000 bena deeld. De man is voortvluchtig sinds Zaterdag j.l. Men ver moedt, dat hij zich in België ophoudt. De fraude is uitgeko men, doordat de man de vlucht nam. De directie van de uit geverij was van plan een nieuwe administratievorm in te voeren en had al haar vertegenwoor digers een brief geschreven om een bespreking daarover op het hoofdkantoor te Haarlem bq te wonen. Ook de verdachte ont ving deze uitnodiging, doch zag daarin een aanwijzing dat zijn manupulaties waren ontdekt. Hij vluchtte met een auto van de zaak naar Breda en liet en kele brieven achter aan zijn vrouw en aan de directie, waar in hij om clementie voor zijn misdrijf vroeg. De auto is in Breda in een garage aangetrof fen. De politie heeft aanwijzin gen, dat de man naar België is uitgeweken. Een onderzoek naar de fraude heeft uitgewezen, dat de verduisteringen zich over vijf jaar uitstrekken. OP THOLEN VECHT MEN TEGEN DE ZEE (Van een onzer verslaggevers) De zeedijk ten zuiden van het zwaar geteisterde Stave- nisse op Tholen is zo zwaar beschadigd hij is daar over een afstand van 2400 meter nagenoeg weggeslagen dat aan een herstel op korte ter mijn niet behoeft te worden gedacht. De betrokken auto riteiten hebben daarom het besluit genomen om een bin nendijk zodanig te versterken dat hij als zeedijk dienst kan doen en de rest van het eiland kan beschermen tegen de springvloed op 16 Febru- Deze binnendijk loopt van St. Annaland naar St. Maartens dijk, zodat dus de gehele West punt van het eiland, waarin Stavenisse ligt, voorlopig bloot gesteld zal blijven aan de ge tijden. Men is geenszins blind voor de consequenties welke dit zal hebben voor Stavenisse, dat dus de' eerste tijd nog niet zal kunnen worden drooggelegd, doch er is geen andere weg. De binnendijk wordt op het ogen blik met man en macht ver sterkt. Ongeveer duizend solda ten en D.U.W.-arbeiders verzet ten bergen werk om deze lage dijk op te hogen en de binnen- sluizen welke erin zijn op te stoppen en af te sluiten. Men is vol vertrouwen dat dit werk tijdig gereed zal zijn om de springvloed van Maandag te kunnen doorstaan. EVANGELISATIE TEN KOSTE VAN RAMPENFONDS In Amsterdam-West is de 54- jarige colporteur P. H. uit Haar lem gearresteerd onder verden king voor zijn evangelisatie werkzaamheden het Rampen fonds te hebben misbruikt. H. colporteerde met het blad „Goed Nieuws", dat uitgegeven wordt door de evangelisatie-ver eniging Immanuel (niet te ver warren met het gelijknamige damesblad). Tegen deze vereni ging is enkele weken geleden door de Amsterdamse recherche reeds gewaarschuwd, omdat de verantwoording van de door de colporteurs ingezamelde gelden naar de mening der recherche niet voldoende controle werd uitgeoefend. Met name koon niet worden nagegaan of de colpor teurs, indien zij voor het blad meer dan de minimum-prijs van 10 cent ontvingen, dit meerdere wel afdroegen." De gearresteerde colporteur uit Haarlem werd er op betrapt, dat hij de mensen vroeg of zij iets voor het Rampenfonds wil den geven. Deden ze dat, dan gaf hij hun daarvoor zonder dat zij dit vroegen een exemplaar van „Goed Nieuws". Het stimuleren van de ver koop door daarin het Rampen fonds te betrekken, hoewel de gelden niet aan dit fonds wer den afgedragen, heeft de recher che aanleiding gegeven de man te arresteren. Hij is inmiddels voor de offi cier van Justitie geleid. DE UIT BREDA ONTSNAPTE SS'ERS De Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid van uitleveringsverplichtingen wordt gegarandeerd, moet als een vol doende basis voor de uitleve ring van de in Duitsland gear resteerde Bredase vluchtelingen worden beschouwd. Tot deze conclusie komt professor Bilsin- ger van de universiteit van Frei burg in een deskundig advies, dat hij op verzoek van het Oberlandesgericht in Düssel- dorf heeft gegeven. De Duitse wetgeving bepaalt, dat bij af wezigheid van een uitleverings verdrag in concrete gevallen een accoord inzake een uitleve ring kan worden getroffen, mits daarbij wederkerigheid wordt gegarandeerd. Het gerecht had over de betekenis van deze be paling een deskundig advies gevraagd. De gearresteerde SS- man Faber zal, alvorens de Duitse regering tot uitlevering kan overgaan, voor het gevecht in Düsseldorf moeten verschij nen, dat over zijn verzoek tot liet verlenen van asyl als poli tiek vluchteling zal moeten be slissen. De tweede gearresteer de, Bikker, zal voor het gerecht in Hamm verschijnen. De data van de behandeling staan even wel nog niet vast. 45 mill. 55 mill. 25 mill. 15 mill. 5 mill. 50 mill. I- 40 mill. 30 mill. 20 mill. 10 mill. Rampenfonds ruim 34 millioen Bij het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van ruim 34.000.000 binnengeko men aan geld, gestort via de Nederlandse Bank, dé postche que- en girodienst, en aan contanten. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81, 's Gra venhage. Geen afdracht aan Rampenfonds? Het secretariaat van de Een heids-Vakcentrale ontving, naar het ons bericht, „van het secre tariaat van het Wereld-Vak ver bond te Wenen de mededeling dat het Wereld-Vakverbond be sloten heeft al zijn aangesloten organisaties op te wekken een grote inzameling te houden ten bate van de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Het W.V.V. telt tachtig mil lioen leden, w.o. de vakverbon den van de Sow jet-Unie, China, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Bulgarije, Roemenië, Polen, Ko rea, Albanië, Frankrijk, Italië, de Duitse democratische repu bliek, Indonesië e.a. landen. Als eerste blijk van solidari teit wordt door het W.V.V. aan de Eenheids-Vakcentrale een bedrag van vijf millioen Franse francs overgemaakt. Deze gelden en nog in te za melen gelden en huisraad, kle ding, landbouwgereedschappen en dergelijke gebruiksartikelen zijn bestemd voor de minst draagkrachtigen onder de slacht offers van de watersnood". Desgevraagd deelde men ons mee, dat afdracht aan het Na tionaal Rampenfonds niet ze ker is. „Daarover moet nog wor den beslist. De kans is groot dat de E.V.C. zelf dat bedrag ver deelt". Geëvacueerden uit het tehuis voor ouden van dagen te Zierik zee zijn ondergebracht in het paleis 't Loo. De aankomst van een der bussen waarmede de oudjes naar het paleis werden vervoerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2