Blokkade of een Drama te Herwijnen thans in appèl W anordelijkheden te Tel Aviv handelsembargo? Politie hield Nog deze maand Balkan-pact? Philips schenkt Kamer dankt De Ommelanden' moet Proc.-generaal vijf ton Persoonlijke herinnering aan Mart. Nijhoff Communisten Haydn, Wolf, Ravel en Strawinsky mdeu 'DELOUPE Activiteit UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Donderdag 12 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 242 Pagina 3 Engeland handhaaft afspraken van Jalta In goedingelichte kringen te Washington meent men te we ten dat president Eisenhower de met de Ver. Staten verbon den landen zal laten kiezen tussen een blokkade van de Chinese kust en een volledig embargo op het vervoer van goederen naar communistisch China. Een republikeinse persoonlijkheid zei tegen verslaggevers, dat uit in de laatste tijd door de Amerikaanse regering verrichte diplomatieke pei lingen is gebleken dat de Ver. Sta ten waarschijnlijk alleen zouden staan, ingeval zij zouden overgaan tot een blokkade van de Chinese kust. Van gezaghebbende zijde is later te Washington vernomen dat Eisen howers raadgevers op militair en politiek gebied pogen bepaalde stromingen in het Congres, die aan sturen op een onmiddellijk ingaande blokkade van communistisch China door de Amerikaanse vloot, tot be daren te brengen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat generaal Omar Brad ley, voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, zich Dins dag, in de besloten zitting der com missie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat, heeft uit gesproken tegen een Amerikaan se marineblokkade, daar dit z.i. het gevaar van een wereldoorlog met zich zou brengen. Bekend is, dat Bradley wel voorstander is van een door de verbondenen uit te oefenen econo mische blokkade en wel op grond van de mening dat hier door hetzelfde zou worden bereikt, doch zonder het risico, dat een ma rineblokkade met zich zou brengen. Britse houding De Britse onderminister van bui tenlandse zaken, Lord Reading, heeft in het Hogerhuis verklaard, dat Engeland geen poging zal steu nen, om do verdragen over de sta tus ran Sachalin en de Koerillen te colporteur aan „Evangelisatie" ten koste van Rampenfonds In Amsterdam-West is de 54-jarige colporteur P. H. uit Haarlem aange houden onder verdenking voor zijn evangelisatiewerkzaamheden het Rampenfonds te hebben misbruikt. H. colporteerde met het blad „Goed Nieuws", dat uitgegeven wordt door de evangelisatievereniging „Imma- nuel". Tegen deze vereniging is en kele weken door de Amsterdamse recherche reeds in de bladen gewaar schuwd. omdat op de verantwoo- ding van de door de colporteurs inge zamelde gelden naar de mening der recherche niet voldoende controle werd uitgeoefend. Met name kon niet worden nagegaan of de colporteurs, indien zij voor het blad meer dan de minimumprijs van 10 cent ontvingen, dit meerdere wel afdroegen. De aangehouden colporteur uit Haarlem werd er op betrapt, dat hij de mensen vroeg of zij iets voor het Rampenfonds wilden geven. Deden ze dat. dan gaf hij hun daarvoor zon der dat zij dit vroegen een exemplaar van „Goed Nieuws". Het stimuleren van de verkoop door daarin het Rampenfonds te be trekken, hoewel de gelden niet aan dit fonds werden afgedragen, heeft de recherche aanleiding gegeven de man aan te houden. Hij is inmiddels voor de officier van justitie geleid. De diplomatieke medewerker van het seml-officlële Joegoslavische persbureau „.Joegopress" is van me ning dat nog vóór het einde van deze maand een Grieks-Turks-Joe- goslavtsch verdedigingsverdrag zal worden gesloten. De ondertekening zou te Ankara geschieden. Overwerkvergunning verlengd De algemene overwerkvergun ning voor bedrijven die werken ter voorziening in de behoeften der ge troffen gebieden (steunaeties hier onder begrepen) is verlengd tot en met Zaterdag 28 Febr. a.s. doen verwerpen. Lord Reading ver wees hiermede naar de overeen komst van Jalta, volgens welke de Sovjet-Unie deze eilanden na de oorlog toegewezen kreeg en naar het vredesverdrag met Japan van 1951, volgens hetwelk Japan alle aanspraken op de eilanden liet varen. Een passage in Eisenhowers „State of the union message" sprak van opzegging van geheime over eenkomsten. „die tot het in slaver nij brengen van volken leiden." In brede kring heeft men deze passage uitgelegd als een verklaring, dat Amerika de overeenkomst van Jalta ten aanzien van deze eilanden ver werpt. De desbetreffende paragra fen werden indertijd namelijk enige maanden geheim gehouden. het buitenland (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gisteren een door de heer Romme ingediende motie z.h.s. aangenomen, waarin de Kamer dank uitspreekt voor de van het buitenland ondervonden blijken van medeleven in de nationale ramp. De motie luidt: „De Kamer, kennis genomen hebbende van de uiteenzettingen van de regering be treffende de watersnood 1953, bewogen door de stroom van naas tenliefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar wel ke ook van over de grenzen als een openbaring van volkerengemeen schap tot ons is gekomen, vertolkt aan alle bevriende regerin gen en volken de dank van Nederland voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen, en gaat over tot de orde van de dag". Thunderjet straaljager verongelukt Omstreeks 12.15 uur Woensdagmid dag is een Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Volkel bij het vlieg veld Gütersloh, gelegen ten Noorden van Paderborn (Duitsland) veronge lukt, waarbij de 23-jarige sergeant vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nij megen het leven verloor. De vlieger kreeg tijdens een oefening op geringe hoogte met motorstoring te kampen en probeerde een noodlanding te ma ken. Deze noodlanding echter had een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte, bleek de vlieger reeds te zijn overleden. Een commis sie van onderzoek is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. f 60.000 betalen aan L.E.F. Boete van f 5000.- Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak tegen de Coöp. Melkproducten fabriek „De Om melanden" te Groningen, die door de politierechter aldaar was veroordeeld tot betaling van een boete van 67.500 terzake van het verzwijgen bij het doen van een afgaaf aan het bedrijfschap zuivel van een hoeveelheid van 430.000 kg suiker. Deze suiker werd verkocht, waarna tegen lagere prijs een iets ge ringere hoeveelheid werd teruggekocht. Die transactie leverde een winst op van 60.000. Het vonnis van de pobtierechter is bevestigd met aanvoering van gronden, doch de op to leggen straf werd ge wijzigd in 5000 boete en betaling aan het Landbouwegalisatiefonds van een bedrag van I 60.000. De assistent-direc teur D. S. die opdracht tot de verkoop had gegeven, werd overeenkomstig het vonnis van de politierechter veroordeeld tot een boete van 750 of 3 maanden hechtenis. Jeugdorganisaties geven 35.000 gulden De Nederlandse Jeugdgemeenschap deelt mee, dat de gezamenlijke Ne derlandse jeugdorganisaties en in stellingen van het jeugdwerk uit eigen middelen, ondanks het feit, dat zij zelf met grote financiële moeilijk heden te kampen hebben, een bedrag van 35.000 voor het Rampenfonds hebben bijeengebracht. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde 1 HET OUWEl-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH F GEMAKKELIJK IHHEHEH eiste 8 maanden tegen vrijgesprokene De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft acht maanden gevangenisstraf geëist te gen de jachtopziener W. B. uit Her- wijnen die door de rechtbank te Dordrecht was vrijgesproken van dood door schuld. Tegen dit vonnis had de Officier van Justitie appèl aangetekend. In December 1951 bevond B., die kooiker en onbezoldigd rijksveld wachter is zich op een jachtveld te Herwijnen om een haas te gaan schieten. Op dit jachtveld zag hij een zeke re M. van Z., wiens hond een haas achterna ging. Daar M. van Z in De N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken en haar dochtermaatschap pijen in Nederland hebben besloten een totaal bedrag van 500.000 in geld en goederen uit te trekken, om aan de nood tegemoet te komen. Hiervan is een bedrag van 350.000 aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. Woensdag 11 Februari j.l. bedroeg het totaal bedrag aan geld. dat de werknemers van Philips ten behoe ve van de getroffenen van hun loon of salaris laten afhouden, reeds meer dan 285.000. In dit totaal is nog niet begrepen het bedrag, dat bijeen zal worden gebracht door twee uur over te werken. „ISBRANDTSEN EN CO" SCHENKEN 5000 DOLLAR. „E. Isbrandtsen en Co" te New York (de maatschappij van de „FJyme En terprise") heeft aan haar vertegen woordiger in Nederland opdracht ge geven 5000 dollar aan bet rampenfonds over te maken. De Muze en de Seizoenen Voor jonge mensen heeft de Ver eniging t.b.v. de Belangen des Boek handels ter gelegenheid van de Boe kenweek uitgegeven „De Muze en de Seizoenen". Het is een bloemlezing van verzen, waarin de dichters de vier seizoenen bezingen. Clara Eg- ink, die de gedichten bijeenbracht, „eed de ontdekking, dat dichters een opvallende voorkeur aan de dag leg den voor de seizoenen Lente en Herfst. Volhardend als ze was om ook Zomer en Winter in de bloem lezing van hun seizoeneigenaardig heden te laten getuigen, zocht ze zo lang, tot voor ieder seizoen een ge lijkwaardig aantal verzen bijeen was. Ook merkte Clara Eggink op dat de door de seizoenen, dus eigenlijk door de natuur geïnspireerde dich ters, vóór 1880. zeer schaars zijn. Pas de dichters van de romantiek, voor namelijk de late romantiek, gaven zich aan het kenbaar maken van de gevoelens, die de natuur in hen wek te. Zo komt het, dat het kleine aan tal verzen van vóór de negentiende eeuw, dat Clara Eggink uitkoos, een gevolg is van de alwezigheid van dat soort gedichten, dat Clara Eggink op zich nam bijeen te brengen. Een afkeer van middeleeuwen. Renais sance of Barok mag hieruit dus niet worden afgeleid, aldus de verzame laarster. Voor ieder seizoen zijn dertien ver zen uitgekozen; het zijn er dus twee en vijftig in totaal. Wat de keuze zelf betreft zegt Clara Eggink te zijn uit gegaan van het principe, dat een bloemlezing als deze in de eerste plaats een „genoegen in verzen" moet zijn en geen literair-historisch beeld van een productie. Met geest drift, aldus de verzorgster, heb ik alles vermeden dat zich niet. duide lijker wist uit te drukken dan in ter men als „het eeuwige", „het schone", „het rampzalige", e.d. Ook zijn ver zen opgenomen van auteurs, die we voornamelijk kennen als proza-schrij- vers, zoals Vestdijk, Anna Blaman en E. du Perron. Om verder nog enkele namen te noemen, die in deze bundel voorkomen: J. C. Bloem, Jac. van Hattum, Anthonie Donker, A Roland Holst. Herman Gorter, Jan van Bra bant, M. Vasalis, Guido Gezelle, Al- bert Verwey, Bilderdijk, Geerten Gossaert, J. W. F. Werumeus Buning, M. Nijhoff. Anton van Duinkerken, P. C. Boutens. Alfred Kossmann, Vir- ginie Loveling, E. den Tex. J. Slauer- hoff, Johan Dèr Mouw. Karei van de Woestijne, Willem Kloos, Guillau- me van der Graft, Jan van Nijlen, Henr. Roland Holst, J. H. Leopold, Hans Warren, Gerrit Achterberg, Hans Lo deizen ca. overtreding was omdat hij de hond aan de lijn had moeten houden, riep de jachtopziener hem aan. M. vanZ maakte zich echter uit de voeten. De jachtopziener nam toen van Z.'s fiets in beslag die tegen een brug getje stond. Dit zag dc broer van M van Zdie daar in de buurt aan het werk was. Deze broer L. van Z. wilde dat verhinderen en kwam op de jachtopziener af. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij L. van Z. de jachtopziener met een groot mes bedreigd zou hebben. Om zich te verdedigen sloeg de jachtopziener L. van Z. met zijn jachtgeweer, dat op een gegeven ogenblik afging. Door het schot hagel werd L. van Z. dodelijk getroffen. B. verklaarde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Dr W. Froentjes, die proeven met het jachtgeweer had genomen, was tot de conclusie gekomen, dat dit waarschijnlijk in de onveilige stand stond toen B. er mee sloeg. Hij acht te het zeer wel mogelijk dat het schot per ongeluk was afgegaan. De landbouwer P. de F. uit Her wijnen, gaf als getuige, een relaas van het gebeurde. Hij vertelde, dat de jachtopziener tegen het slacht offer geroepen had: „Als je over de brug komt schiet ik je kapot", het geen B. pertinent ontkende. Get. had niet gezien dat dc jachtopzie ner met een mes bedreigd werd. Het mes had hjj pas gezien toen L. van Z. door het schot getroffen op de grond lag. De procureur-generaal wees er in een uitvoerig requisitoir op, dat hier niet van doodslag gesproken kon worden. B. is hoogst onvoor zichtig te werk gegaan. De procu reur vroeg daarom een gevangenis straf van 8 maanden. De verdediger, mr J. J. van Gent, bestreed dat B. onvoorzichtig ge handeld zou hebben. Hij kon niet voorzien dat het schot zou afgaan, want hij meende dat het geweer op veilig stond. Aan het einde van zijn pleitnota zeide spreker het te betreuren dat rijn cliënt tot op heden toe niet vol doende beschermd was tegen de woede der dorpsbewoners, die hem deze geschiedenis niet kunnen ver geven. Uitspraak over 14 dagen. En beiden hebben gelijk als-ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Johannes Passion ten bate van Rampenfonds Vrijdag 13 Februari zal het Utr. Studenten Koor en Orkest in de Ni- colaïkerk te Utrecht de Johannes- Passion van J. S. Bach uitvoeren, oi.v. Hans Brandts Buys. Het zal dit jaar de derde achtereenvolgende maal zijn dat het USKO deze Pas siemuziek in Utrecht brengt. De opbrengst zal worden afgedra gen aan 't Nationaal Rampenfonds. Loterij kunstwerken voor Rampenfonds In het kader van de algemene hulpactie ten behoeve van de door de watersnood getroffen landgeno ten hebben tal van Nederlandse beeldende kunstenaars en beoefe naars van de gebonden kunsten wer ken afgestaan, opdat deze op nader aan te kondigen wijze te gelde kun nen worden gemaakt ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Behoudens toestemming van de MinLter van Justitie zullen deze werken verloot -worden in een grote nationale loterij, in dier voege, dat het totaal bedrag der bterij over eenkomt mei lit ^jrkeUjke waarde der kunstwerken, zodat geen werk beneden de prijs te gelcie wordt ge maakt. Inzenders zijn de leden van de BBK en de GKF, tangesloten bij de Nederlandse Fedeiatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars, en de Algemene Katholiike Kunstenaars vereniging. Kunstenaars die nog werken voor de loterij willen afstaan worden verzocht di spoedig te doen bij het Stedelijk Mtseum te Amster dam. Een deel van deafgestane kunst werken zal van 12t/m 24 Februari worden tentoongesüd in het Stede lijk Museum te Aisterdam. De of ficiële opening va deze tentoon stelling zal plaatshebben Donder dag 12 Februari o. 16.30 uur door mr. A J. d' Ailly, ïrgemeester van Amsterdam. Aan de Rijks Uversiteit te Gro ningen slaagden: Irkelijk voorberei dend examen: J, Slkwerda. Gronin gen. Doctoraalexami godgeleerdheid: A S van der WoudéPosterlittens (Fr-i cum laude. Dichter die spoedig school maakte Ms, ■ijn eerste ontmoeting met Martï- nus Njjhoff vond plaats in zeker jaar van vóór de oorlog, en bij de boekhandel Broese te Utrecht. Broese had een litteraire middag toen nog een zeldzaamheid voor belangstellenden gearrangeerd, een middag waarop enige schrijvers die althans toenmaals naar de aard van hun werk tot de jongere garde kon den worden gerekend iets uit dat werk zouden voorlezen. Nijhoff was er, en Marianne Philips (fHenri- ette van Eyk en A. Roland Holst en naar ik meen Engelman, en nog wel enkele anderen. Na afloop gingen Nijhoff. Holst en ik naar de kamers van Engelman, waar wij door de achtervensters het uitzicht bewon derden op het geestige koepeltoren tje van de Rooms-Katholieke kerk aan de Oude Gracht. Het gesprek liep over de litteratuur, maar van wat Nijhoff zei kan ik niets meer weergeven. Alleen van Holst die ik toemaals ook voor het eerst ontmoette, herinner ik mij een uitlating betreffende Nine van der Schaaf. Er werd meegedeeld dat rij als jonge Friezin bij Maurits Uyldert te Amsterdam met de kap was verschenen, en Holst zei: „Dat was dan een verkapte letterkundi ge." Hij bewees dus eens te meer zijn slagvaardigheid. Ten tweede male ontmoette ik Nijhoff tijdens de bezetting. Hij las ten behoeve van een menslievend doel, in een particuliere woning van Den Haag voor uit zijn verzen, en begon met Het uur U. Op zeker ogenblik, temidden van het geloei der sirenen, zag ik in zijn hand een horloge dat mijn aandacht trok. Het was een gouden zakuurwerk, plat en klein. Later vertelde hij mij dat hij altijd het horloge droeg van zijn moeder. De bevrijding bracht mij met hem voor de derde keer in aanra king. Het Militair Gezag had reeds kort na de nederlaag der Duitsers ereraden ingesteld voor de ver schillende takken van kunst, en on der meer Nijhoff en mij aangewezen voor die der letterkunde. De consti- tuterende vergadering had plaats in een zaal van de opnieuw Koninklijk geworden Haagse Schouwburg, een zaal nog zonder ruiten. Maar het was zomer. Het werk van de Ereraden, ook van dc onze, mocht pijnlijk en on dankbaar heten. Het leidde voorts nog tot conflicten, toen later de in. zichten van de centrale ereraad met die der ereraden principiëel bleken te verschillen. Maar ik gedenk uit die periode met grote erkentelijk heid drieërlei: vooreerst de voor treffelijke onderlinge samenwerking van 's raads leden, tweedens de gastvrijheid ten huize van zijn lid, prof. Tielrooy te Amsterdam bij wie het overgrote deel der zittingen werd gehouden, derdens de uit onze ontstane vriendschap, tussen Nij hoff en mijn vrouw en rfiij. Wij kwamen zelden bij hem, hij 's avonds nu en dan bij ons, zijn be zoek meestal telefonisch aankondi gend als kort en toch een paar uur blijvend. Gewoonlijk werd hij Pom genoemd, doch ik zei altijd Marti- nus, en als hij mij opbelde kondigde hij zich aan: „met Martinus". De laatste keer dat hij ons bezocht schreef hij in Het heilige hout op mijn verzoek een kleine opdracht, aldus aan de algemene waarde van deze drie Christelijke toneelstukken op zichzelf reeds juwelen, nog een persoonlijke toevoegend voor de be tekennis waarvan eerst recht zijn dood mijn ogen heeft geopend. Werk stijlistisch doordacht Want onder onze vooraanstaande letterkundigen was hij voor mij meer dan een van de weinigen die ik wat nader heb leren kennen; hij was onze vriend uit die groep, en de enige. Maar op die avonden spraken wij toch lang niet altijd over letter kunde. en over ons eigen of eikaars demonteerden In de straten v: 11 Aviv zijn gis teren communistihi demonstranten slaags geraakt mworbijgangers. Er zijn talrijke gcmien. De politie moest gebruik iko van gummi stokken, om de ilifenden te schei den. De demonstrative op touw gezet E vacua's uit een tehuis voor Ouden van Dagen te Zierikzee vonden een „koninklijk" onderkomen in Paleis het Loo. dat voor het herbergen van vluchtelingen uit de rampgebieden door H.M. KonitiïuUana gedeel telijk beschïkbawerd gesteld. Aankomst van ec* bussen, die de bejaarde lieden lerden. aan de rechtervleugel het Paleis. door de „Vereniging van vrienden der Sovjet Unie". Het doel er van was te protesteren tegen de bomontploffing in het gebouw der Sovjet-ambassade te Tel Aviv, Communistische sprekers hadden, m het centrum der stad, voorbijgan gers van vrachtauto's af toegesproken. Toen één van hen, de secretaris-gene raal der Vereniging van vrienden der Sovjet-Unie", dr Mosje Sneh. uit riep „Er bestaat geen anti-semitisme in de Sovjet-Unie" riepen toehoorders „Weg met jou" en „Leugenaar". Een andere spreker was Mikoenis. secretaris-generaal der Israëlische communistische partij. Ook hem werd het verder spreken door uitroepen van voorbijgangers belet. Vervolgens begonnen communisten en him tegenstanders slagen uit te wisselen, hetgeen tot een reeks ge vechten leidde. De communistische betogers waren voornemens naar het gebouw, waarin het Sovjet Russische gezantschap is ondergebracht te marcheren, waar zij door de Russische gezant zouden wor den ontvangen. Vernomen wordt dat dr Sneh Dins dag een brief heeft ontvangen, waarin hij met de dood werd bedreigd, indien hij zijn politeke mening in de eerst komende tien dagen niet zou wijzigen. De Israëlische politie is nog bezig met het onderzoek naar de toedracht der bomontploffing in het Russische gezantschapsgebouw. Uiteindelijk wisten de communis tische betogers het gebouw, waarin het Russische gezantschap is onderge bracht, te bereiken. Zij werden door de gezant, Jersjof, ontvangen en zij verzekerden hem dat de vriendschap tussen Israël en de Sovjet Unie „zal blijven groeien, totdat Israël deel zal uitmaken van een vrije en gelukkige wereld". Toen de demonstranten het gebouw verlieten, werden zij door de menigte met kreten als „verraders" begroet. Hier en daar hieven communisten juichkreten aan. werk zelden en dan nog met een enkel woord. Eens intussen ver trouwde hij mij toe dat zijn bundel Vormen aanvankelijk Schelpen was gedoopt. de schelp waarin men de vreemde stem meent te horen die toch enkel de inwendige stem is. De naam Vormen stond hem per slot meer aan, want de vorm. de wijze van uitdrukken vervulde in zijn werk een zo belangrijke plaats. Over dat werk wil ik hier verder kortheid betrachten. Het kwam moeizaam tot stand, maar het was stylistisch, dat is dus naar de „vorm", tot het uiterste doordacht. Het was diepzinnig, zonder aan mu zikaliteit iets in te boeten. De toe komst zal eerst bewijzen hoe vér strekkend Nijhoffs invloed is. Hij genoot het zeldzame voorrecht van reeds aanstonds als meester te zijn erkend en daarnaast dat van spoe dig s^hool te hebben gemaakt. Z-'-i laatste officiële optreden viel in gepasseerde December, als voor zitter van de Haagse Jan Campert stichting, waarin hij mij toen juist was opgevolgd en waarvan wij bei den sedert de oprichting lid waren geweest. Tot mijn leedwezen kon ik niet tegenwoordig zijn, maar hij moet ook deze functie voortreffelijk hebben vervuld, want hij had het vermogen tot rustig leiding geven, en was een welsprekend redenaar. Wat de buitenwereld minder goed kent was zijn esprit, anders dan bij Holst, en niet minder persoonlijk fekleurd, telkens weer blijkend in e boezem onzer vergaderingen. voorts de zo schaars voorkomende gave om in een gesprek boeiend te verhalen. Ook in het oordeel vellen over an deren toonde hij een uiterste nauw gezetheid. Hij kende door zijn tal rijke officiële kwaliteiten, zeer veel letterkundigen, en de functie van ere raadslid moet daardoor voor hem kwellender zijn geweest dan voor een van ons anderen. Zij onpartijdigheid leed er niet in het minst onder. Hij zei alleen, wanneer er een vriend moest worden be-, en soms veroor deeld: „dit wordt voor mij een moei lijke zaak". Maar onttrekken zou hij zich niet, noch nalaten recht te doen overeenkomstig zijn geweten. Het was hem bekend dat door een hartgebrek zijn leven gevaar liep, doch hij zweeg daarover. Hij werd 58 jaar. F. BORDEWIJK Triomfale zang van Laurens Bogtman Het vijftiende abonnementscon cert van dit seizoen bracht ons gis teravond in Tivoli het solistisch op treden van de zanger Laurens Bogt man. Vooraf ging Haydn's kostelijke Symphonie no. 73 in D. bijgenaamd „La Chasse" (naar het slotdeel, dat de hoorders een jachtstoet voor de geest roept). De uitvoering door het U.S.O. onder Hupperts' leiding toonde een feestelijk brio, met ditmaal ook in 't menuet die verfijnde lichtvoetig heid. die de charme vormt van deze heerlijke, gratievolle muziek. Laurens Bogtman zong eerst uit de liederen van Hugo Wolf de „Drei Ge. sange des Harfners": „Wer sich der Einsamkeit ergibt", „An die Türe wil ich schleichen" en „Wer nie sein Brot mit Tranen asz"; elegische Goethe- aanse teksten, door Wolf getoonzet voor baritonsolo en orkest op een wijze, die het diepste begrip voor de geest van Goethe's poëzie verraadt. Gans deze uitermate fijnzinnige en kleurgevoelige orchestratie kwam de vertolking door het U.S.O. zeer klaar tot haar recht. En wat de solist betreft: een nobeler voordracht dan die welke Bogtman gaf laat zich voor ons gevoel bezwaarlijk denken. Welk een prachtig diep-sonoor or gaan bezit deze zanger, die vooral in het eerste lied een opgave, alleen voor de waarlijk groten weggelegd, op zo glansrijke wijze wist te vervullen! De vele mogelijkheden van zijn re gister brachten na de pauze zijn audi torium niet minder tot geestdrift in de gloedvolle liederen van Ravel, door de componist verenigd onder de titel „Don Quichotte a Dulcinée": Chanson romantigue. Chanson épi- que. en Chanson a boire. De ziel van de hidalgo, de ridder de la Mancha, vindt men vooral in het eerste lied; het tweede ademt de martiale devotie van Cervantes' held. in het derde tin telt gans de flamenco-sfeer, die het geheim is van de bekoring der Spaan se volksmuziek. De verklanking be tekende een triomf voor Bogtman en het U.S.O. en daardoor een schone hulde aan Ravel Het concert werd besloten met Strawinsky's suite uit het ballet „L'Oiseau de feu". Hierin wist Hup perts' directie op het orkest een pas sie over te dragen die het aanho ren tot een vreugde maakte: rijk van kleur in het eerste deel, fascinerend (met zekere reminiscensen aan Rims- ky's Shéhérazade) in de zangerige „reidans der prinsessen": de dyna miek van de „Sacre" profeterend in het derde deel; teder in de berceuse; laaiend van vurigheid in de finale.... In somma: een concert om met gevoe lens van warme dankbaarheid aan terug te denken! J. j. Dutch Swing College terug uit Zwitserland De ..Dutch Swing College Band" is teruggekeerd van een tournée door Zwitserland met Sidney Bechet, Er werden concerten gegeven te Zürich, Bern, Biel, Lausanne, Genève en Ba zel. Bij deze concerten zijn inzamelin gen gehouden voor het Nationale Rampenfonds. De opbrengst in Zü rich (duizend franc) spande de kroon. De zalen waren overal uitverkocht (niettegenstaande toegangsprijzen van vier tot tien franc bedroegen) en het succes van het Haagse orkest was, blijkens de bijval van toehoorders en de recenties in de pers, groot. RECITAL IN K. EN W. VOOR RAMPENFONDS Louise Wijngaarden, eerste violiste van het Concertgebouw Orkest, en George van Renesse. pianist, hebben besloten op Dinsdag 24 Februari een recital te geven in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. Op het program ma staan werken van Handel. Franck. Prokofieff en Henriëtte Bosmans. De baten van dit concert komen ten goede aan het Nationaal Rampen fonds. Iresïdent Perón van Argentinië heeft door middel van zijn nieuwe ambassadeur te Moskou, Bravo, het Kremlin laten weten dat zijn land nauwere economische betrek kingen met de Sovjet Unie wenst. Tegelijkertijd is medegedeeld, dat aan de Russische ambassadeur in Buenos Aires reeds een lijst van producten, welke Argentinië be geert, is overhandigd. Dat deze Argentijnse stap bij de Russen in goede aarde is gevallen spreekt vanzelf. Het feit, dat ambassadeur Bravo een onderhoud van bijna drie kwartier met Stalin had en dat alle Russische bladen aan deze kwestie grote aandacht besteed den, doet dit nog extra uitkomen. Nu de Russen hun handel met de landen, weermee ze rechtstreeks in de „koude oorlog" zijn betrok ken, tot een minimum zagen ge reduceerd, is het begrijpelijk dat zij elke gelegenheid om nieuwe relaties te vestigen, of bestaande te verbeteren, met beide handen aangrijpen. Daar komt nog bij, dat er afgezien van de economi sche voordelen ook nog politieke winst in schuilt. Wanneer de Rus sen voordelige transacties kunnen aangaan met landen buiten het ijzeren gordijn, zal dit vele andere landen, die wel nauw met de Ver. Staten gelieerd zijn, doch nog steeds met een ernstig dollar-te kort te kampen hebben, misschien tot nadenken stemmen. Wij wijzen in dit verband bijvoorbeeld op Engeland, dat momenteel ernstig bezorgd is over zijn handel in Hongkong nu de Amerikanen in het Verre Oosten een actievere politiek gaan voeren en een blok kade van de Chinese kust over wegen. Dat anderzijds Argentinië tot dit initiatief is overgegaan, kan even min verwondering wekken als de gunstige reactie van het Kremlin. Het is immers bekend dat het land van Perón al geruime tijd gebukt gaat onder zware economische moeilijkheden na de vette jaren tijdens en direct volgend op de tweede wereldoorlog. Het is er Buenos Aires dan ook stellig in hoofdzaak om te doen zijn econo mische positie te versterken. Aan gecoquetteer met de communisten behoeft men niet te denken, ook al zit men in Argentinië de grote broer in Noord-Amerika graag dwars. Als bewijs, dat de regering te Buenos Aires ook op andere fron ten actief is, moge dienen, dat re geringsambtenaren te Bonn Dins dag hebben medegedeeld, dat in de naaste toekomst de handel tus sen West-Duitsland en Argentinië genormaliseerd en belangrijk ver groot zal worden. De Argentijnse regering heeft er in toegestemd het prijsonderscheid voor uitvoer naar West-Duitsland op te heffen en toe te staan, dat de handel op basis van de wereldmarktprijzen zal ge schieden. Dit zou, zo verklaarden de zegslieden, West-Duitsland niet alleen in staat stellen zijn invoer uit Argentinië aanzienlijk te ver groten, maar ook rechtstreeks uit dat land in te voeren, met vermij ding van het transitoverkeer door andere landen. De ambtenaren in Bonn verwachten, dat de Argen tijnse regering haar nieuwe bepa lingen omtrent de export naar W. Duitsland nog voor het einde van deze maand van kracht zal doen worden. Wat voor Argentinië geldt, gaat mutatis mutandis op voor geheel Latijns Amerika. Nog meer dan Europa, zo schreef dezer dagen „Le Monde", is dit sub-continent afhankelijk van een regelmatige en harmonische ontwikkeling van de internationale handel". Tijdens de hoogconjunctuur, tengevolge van 't uitbreken van de Koreaan se oorlog in 1950, leek Latijns- Amerika uit de toestand van eco nomische verdoving te geraken. Op de New-Yorkse beurs noteerde de Argentijnse wol eensklaps vier dollar per pond tegenover een oude notering van twee dollar. Ook het Boliviaanse tin, de Bra ziliaanse katoen en het Mexicaan se lood stegen in prijs. Maar tevens aldus het Franse blad, kwam de inflatie en toen de Zuidameri- kaanse landen een jaar later de balans opmaakten bleek deze cata- strophaal te zijn: in één jaar tijds had Brazilië 23 en Mexico 15 pro cent van zijn goudvoorraad moe ten afstaan. Alle landen van Zuid-Amerika wensen snel te industrialiseren, ondanks het feit, dat zy niet over voldoende steenkool en ijzererts beschikken. Deze politiek trekt de economische orde scheef, want de feiten leren, dat landbouw noch industrie hierbij zijn gebaat. De Ver. Staten willen de betrokken staten welbewust in de toestand laten, waarin zij verkeren. Zij begunstigen de productie van graan, wol, ijzererts, mangaan of koper, doch willen niet behulp zaam zijn bij de oprichting van zware industrieën. Zowel het to talitaire Argentinië als het meer liberale Brazilië komen na jaren van verwoede pogingen om de economie in de door hen gewenste richting te ontwikkelen tot de con clusie, dat het tempo vertraagd moet worden. De jongste activiteit V3u- ^r§entynen °P economisch gebied toont evenwel aan, dat zij hun pogingen niet opgeven. Rigoletto geprolongeerd De verfilming van Verdis opera „Ri goletto met Tito Gobbi en LJna Pag- nughi. waaraan medewerkt het koor en .orkest van de Opera te Rome oJ.v. CTullio Seraf in. zal opnieuw in de och- tendvooretelling van Zondag as. in Bioscoop Vreeburg worden vertoond.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2