UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Rapport over zeegaten Sovjet Unie verbreekt [BLIJFT STE wordt gepubh'ceerd relaties met Israël Onvergetelijke dag voor St. Annaland Rosenbergs krijgen geen gratie Sp Slechts één Koning Boudewijn Giften bij U.N. Ontslagrecht OPLAGE 45000 Telegram-adres: Nieuwsblad Telefoon: 1643 1 (5 lijnen) Giro: 154949 Directie: A. M. E. H. N. Koemans 1 G. de Rhoter DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 60ste JAARGANG No. 242 Verschijnt dagelijks Hoofdredacteur: Drs. L. F. Tijmstra Uitgave v.h. Joh. de Liefde N.V. Bureau: D r i f t 2 3 Utrecht Ab.prijzen 6.00 p. kw.. 47 c. p. w. MINISTER ALQERA IN TWEEDE KAMER: In d sla ringtij 16 Febr. behoeft niet te verontrusten (Van onze parlementaire redacteur) de Tweede Kamer heeft de minister van Verkeer en Water- staat, mr J. Alge ra, gisteren medegedeeld, dat de rege ring gelijk reeds uit de memorie van toelichting op de Waterstaatsbegroting van 1951 is gebleken de mogelijkheid van hogere stormvloeden kende. Zij beraamde plannen daar tegen, maar zij werd door de zee overvallen en overlopen. De plannen moeten nu met des te groter spoed worden uitgewerkt en indien mogelijk worden uitgevoerd. De wetenschappelijke berekenin gen kunnen daarbij helpen. Op grond daarvan werd de dijk in de Brielse Maas gebouwd en de Maastunnel in Rotterdam. Zij hebben beide stand gehouden. Maar daar staat tegenover, dat het de wetenschap niet onbekend is. dat de bestaande dijken voor een storm als deze. die hogere waterstan den bracht dan ooit geregistreerd, niet berekend zijn. Reeds in 1939 kreeg een commissie opdracht de situatie bij de benedenrivieren te be studeren en in haar voorlopig rap port van 1940 concludeerde zij tot een verhoging van de dijken, eventueel een afsluiting van de Hollandse IJssel Uit de daarop volgende discussie ont stonden het vier- en vijf-eilanden plan. gevolgd door een afdamming van de drie zeearmen. De dijken be oosten die afdamming zouden gevrij waard zijn tegen hoge stormvloeden. Dit alles, zo zeide Mr. Algera, is niet aan de publieke sfeer onttrokken en in dit verband citeerde hij de m.v.t. uit 1951, waaruit bleek, dat men bij Waterstaat bepaald niet heeft stilge zeten. De minister heeft verklaard, dat door de aanwezigheid van bunkers de afslag van duinen niet is versterkt. Ook de afslag van de zeekerende dui nen bij 's Gravenzande is niet zo erg geweest, dat daardoor voor het West- land ernstige gevaren zijn ontstaan. De achterliggende slaperdijk is in goede staat en het strand ligt boven dien vrij hoog. Met betrekking tot de alarmering deelde mr Algera nog mede, dat een deel van de bevolking, die achter twee dijken woonde, niet is gewaarschuwd. Het waarschuwingssysteem zal wor den uitgebreid. Het vraagstuk van de afdamming van de zeearmen is vele malen moeilijker, dan dat der afsluiting van de Zuiderzee. De regering kan thans niet meedelen, of het tot deze afdamming zal komen. Wij moeten er van uitgaan, aldus mr Algera, dat de werken tot afsluiting van de zeegaten enige tientallen jaren zullen vorderen. In November '52 is aan een com missie o.l.v. ir A. G. Maris, de di recteur-generaal van de Rijkswater staat, opdracht tot bestudering van dit vraagstuk gegeven. De regering heeft een beroep gedaan op top figuren buiten het ambtelijke ka der, om zich voor deze nationale zaak in dienst van het vaderland te stellen, terwijl aan prof. ir J. Th. Thysse. de directeur van het water loopkundig laboratorium te Delft, die onlangs voor het geven van gast-collegcs naar de Ver. Staten is vertrokken, is verzocht naar Ne derland terug te keren, om aan het voorbereidende werk deel te nemen. D zaak, aldus de minister, is een centraal punt van myn beleid en hy voegde er aan toe, het een volksbelang te achten, dat het rap port openbaar wordt gemaakt. Storm van bijsonder karakter De minister heeft aan de hand van de weerrapporten een uitvoerig over zicht gegeven van de ontwikkeling van de storm en stormtij. De zware storm die ten Westen van Schotland woedde en op Zaterdag 31 Januari in de Ierse Zee oorzaak werd van het vergaan van de veerboot naar Ierland, hield voor de Nederlandse kust geen abnormale gevaren in. In de loop van Zaterdag verplaatste de depressie zich naar het Noorden, heerste langs de Noorse en Deense kust matige en langs de Nederlandse kust harde Westelijke wind. Aan de Westzijde van deze niet abnormaal diepe de pressie breidde zich vervolgens een storm uit. terwijl op de Noordzee een trogvormige storing tot ontwikkeling kwam. Om 7 uur 's avonds noteerden Ter- schellingerbank en het Lichtschip bij Texel windstoten van 100 km snel heid. bij Goeree van 85 km. Het ver moeden van hoog water, tussen 3 en 6 uur deed de 's morgens om 11 uur gegeven waarschuwingen van kracht blijven. Om 5 uur 15 werd de waarschuwing voor storm verzonden en om 5 uur 45 volgde een waarschuwing, dat het verwachte hoge water het normale peil zou overschrijden. Deze waar schuwing werd om 6 uur nog eens ex tra per radio verbreid. Vloedgolf Zondagmorgen om 4.30 uur was er een extreme vloed. Nog nimmer in de geschiedenis had men een waterop- zet van een dergelijk karakter uit de Noordzee geregistreerd: het was een vloedgolf over de lengte van Noord naar Zuid. die bovendien nog werd bevorderd door de ondiepten van de Noordzee. De opstuwing van deze vloedgolf heeft de getij-beweging geneutrali seerd en de eb, gelijk overal werd ge constateerd, opgeheven. Als extra- ongunstige omstandigheid moet nog worden aangemerkt, dat de vloed ge lijk viel met de zwaarste windstoten. Was de vloed zes uren later of vroe ger gekomen, dan zou het verschil in hoogte plm. 40 cm. hebben bedragen. Nu kwam het vloedwater op de Zeeuwse eilanden 60 a 70 cm. hoger, op de rivieren 30 a 40 cm. hoger, in Noord-Holland 20 a 40 cm hoger en op de Waddeneilanden 50 a 70 cm. hoger dan de hoogst bekende vloeden. Wanneer, zo zeide de minister, des kundigen in de tijdschriften komen verklaren, dat zy wel geweten heb ben dat de dyken te laag zijn, dan wekt het op zyn minst bevreemding, dat zy dat op dit ogenblik wereld kundig hebben gemaakt en dat zij voor deze niet de weg naar het depar tement van Waterstaat hebben ge zocht. om daar van hun inzicht te doen blijken. Aan het adres- van de communisten zeide de minister voorts, dat wat zij te berde hebben gebracht in de geest van: wij hebben het altijd wel gewe ten, de grenzen van een redelijk verre heeft overschreden en zich op het ter rein van de pure fantasie beweegt. Situatie van de beneden rivieren Zou de mens alle risico's kunnen elimineren, zo vroeg de minister. En hij antwoordde: er is geen volstrekte beheersing van het water door dijken mogelijk Maar in het menselijk vlak geredeneerd zeg ik: wij moeten het proberen. Ontwerp-noodwet in voorbereiding De regering heeft besloten in het ontwerp noodwet voor te stellen de kosten voor het herstel van de hoofd en buitenwaterkeringen voor reke ning van het rijk te doen komen Het rijk, zo heeft minister Algera toelichtend gezegd, neemt de uitvoe ring ter hand. met de bevoegdheid voor de minister van Waterstaat tot delegeren aan lagere publiekrechte lijke lichamen. Van die bevoegdheid, aldus de minister, zal ik op ruime schaal gebruik maken. Het bestaande apparaat blijft derhalve ingeschakeld. De regering acht het echter, gelet op het nationale karakter van de ramp, nodig, dat er een centrale verant woordingsplicht komt. Er moet een figuur zijn. die tegenover de volks vertegenwoordiging tot verantwoor ding verplicht is. De Staten-Generaal moet controle kunnen uitoefenen. De wet zal een beperkte werkings duur hebben en beperkt blijven tot het herstel van de hoofd- en buiten waterkeringen. Minister Algera heeft ook aandacht geschonken aan het springtij van 16 Februari a.s. daarover is nogal wat ongerustheid ontstaan met het oog op de toestand van de dijken. Wij kunnen niet in de toekomst zien aldus de bewindsman, maar wanneer er geen bijzondere invloeden van de wind optreden, Z3l het water, naar verwacht wordt, niet veel hoger wor den dan de hoogwaterstanden sedert de ramp. Alle voorzieningen zijn echter getroffen om op calamiteiten voorbereid te zyn. Het weerschip „Cirrus", dat in de Atlantische Oceaan vervangingsdien sten moest verrichtten blijft, dank zij de medewerking van de Amerikaanse regering, die de stationsdienst laat overnemen door een weerschip van de Amerikaanse coast guard, ter be schikking. De „Cirrus" zal nu op de Noordzee gestationneerd worden. Wij doen wat wij kunnen, zo besloot de minister. Overal in het overstroomde gedeelte van ons land wordt met grote spoed gewerkt om de gebroken dijken te dichten en de verzwakte te verster ken. Een leger van tnilitairen en bur gers strijden tezamen om voor de ko mende springvloed de dijken zodanig te versterkendat de zee machteloos zal zijn in haar aanvallen op ons lage landje. Deze opname geeft een beeld dat overal aan het „waterfront" ge zien kan worden: soldaten stapelen zandzakken op de dijk. Hier zijn het de mannen van de 41ste afd. Veldar tillerie bij Rilland Bath op Zuid Beveland. Het officiële Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass heeft lieden gemeld, dat de Sovjet-Unie de betrekkingen met Israël heeft verbroken. De Russische minister van buitenlandse zaken Wysjinsky, heeft de Israëlische gezant in Moskou, Samuel Eliahsiv, mede deling gedaan van het besluit van de Sovjet-Unie. haar ge zantschap in Tel Aviv te sluiten. Wysjinsky verzocht de Israëlische legatie, Moskou onverwijld te verlaten. Felle Russische verklaring De diplomatieke betrekkingen tus sen Israël en Rusland zijn afgebroken drie dagen nadat zich in de Russische legatie te Tel Avlv een ontploffing heeft voorgedaan, waardoor een deel van het gebouw ernstig beschadigd werd en drie personen verwondingen opliepen .onder wie de echtgenote van de Russische gezant. Pavel Jersjof. De Israëlische regering veroordeelde de aanslag en beloofde schadevergoe ding. Er werden vele arrestaties ver richt. Onder de arrestanten bevinden zich leden van anti communistische organisaties. In de heden door Tass uitgezonden officiële verklaring, waarin de ver breking van de betrekkingen wordt bekendgemaakt, wordt verder gezegd dat op 9 Februari „negen misdadigers, KONINQIN LANDT PER HELICOPTER: vlag wapperde... Het was op 18 Augustus 1950, dat H. M. de Koningin een bezoek aan de gemeente Sint Annaland bracht. Uit alle huizen wapperden toen de vlag gen. Honderden mensen juichten en zwaaiden en iedereen was dolgeluk kig de Landsvrouwe op Sint Anna land te zien. Na bijna drie jaar werd het opnieuw een onvergetelijke dag voor deze gemeente, zij het onder wel heel andere omstandigheden. Om 12 uur zou Koningin Juliana zich van de toestand in Sint Anna land op de hoogte komen stellen. Het werd echter kwart voor drie eer een helicopter met de hoge gaste aan boord op het Schoolplein land de. Nu wapperden er geen honder den vlaggen uit de huizen, slechts die éne, die nog juist vóór de aan komst van de Koningin uit de toren kon worden gestoken, moest het zelfde vertolken als de honderden dundoeken op 18 Augustus 1950. H.M. droeg een bruine bontman tel met hoofddoek en tekenend voor de toestand ter plaatse ook waterlaarzen. De koningin werd be groet door burgemeester F. M. Boogaard, waarna vervolgens nota ris A. J. Bierens, dijkgraaf aan haar werd voorgesteld. Terzelfder tijd vertoefden in deze gemeente de chef van de sociale dienst en de particuliere secretaris van burgemeester Jean Paul David van Mantes, een stadje ten Zuiden van Parijs. Ook zij werden aan de Koningin voorgesteld, evenals de burgem ?ester van Sint Maartens dijk, D. C. Bouwense. Situatie besproken Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de nabjjgelege» Rode i Kiuispost, welke in een school is ondergebracht. Hier wenste de Ko ningin even rustig de situatie te be spreken. Verheugd was H.M. over de bevestiging van de burgemeester dat in Sint Annaland geen mensen levens te betreuren waren. De bur gemeester zette de ontwikkeling van de rampspoedige nacht uiteen en noemde daarbij in het bijzonder de waterbouwkundig ambtenaar, de heer Jagt en diens medewerkers, die zich zeer verdienstelijk hebben ge maakt om te houden wat te houden was. Dijkgraaf Bierens en de heer Kant van de Rijkswaterstaat gaven een uiteenzetting van de situatie van het ogenblik, voor zover het de dyken van de Sint Annalandse wa terkering betrof. Vervolgens onderhield Hare Ma jesteit zich nog enige tijd met de Franse afgevaardigden, die door de burgemeester van Mantes, naar het getroffen gebied waren gestuurd, om in die gemeenten, welke het dringendst hulp behoeven, de hel pende hand te bieden. H.M. was door deze Franse bij stand zeer getroffen en verzocht beide heren de burgemeester en be volking van Mantes voor dit spon taan medeleven dank te zeggen. Daarna vertrok H. M. met burge meester Bouwense per auto naar Sint Maartensdijk. Eerder op de dag had H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan Schouwen-Duiveland. Zy arriveerde om één uur in de haven van Zierik- zee, met een rykspolitleboot uit Bergen op Zoom. Van Zierikzee uit is zy per heli copter naar Brouwershaven ver trokken. Daarna heeft zij St. Anna land. Sint Maartensdijk, Scherpenis- se en Sint Philipsland bezocht. kennelijk met medeweten van de Is raëlische politie, een bomontploffing in de Sovjet-Russische legatie in Is raël tot stand brachten". Als gevolg hiervan liepen de echtgenote van de Russische gezant, de echtgenote van een functionaris van de legatie en een lid van de legatie verwondingen op. De legatie werd gedee't.elijk ver woest. Hoewel de preside it van Israël en het Israëlischs m list* .e inn bui tenlandse zaikerf op 10 /feb/uarl de Russische legatie schriftelijk, namens de Israëlische regering, hun leedwe zen over het gebeurde betuigden en hun verontschuldigingen aanboden, „worden deze verklaringen en veront schuldigingen van de Israëlische re gering gelogenstraft door talloze be wijzen van rechtstreekse deelneming van vertegenwoordigers van de Israë lische regering aan de haatcampagne tegen de regering van de Sovjet-Unie en het aanzetten tot vijandige hande lingen tegen de Sovjet-Unie", aldus de Russische verklaring. Sjaret beschuldigd Volgens de Russische verklaring wordt het provocerende karakter van de aanslag niet alleen aangetoond door de inhoud van artikelen in de Israëlische pers. doch ook door rede voeringen in het Israëlische parle ment van leden van de regering en vertegenwoordigers der heersende partijen. In het bijzonder wordt een rede genoemd van de minister van Wijzigingen in het Franse kabinet De Franse minister van handel, Paul Ribeyre is Woensdag benoemd tot minister van gezondheid, als op volger van André Boutemy. die Maandag j.L aftrad. Staatssecretaris van landbouw Guy Petit wordt minister van han del. Alle drie genoemde personen zijn gematigd-conservatief, zodat de wijzigingen geen veranderingen in de samenstelling van het coalitie kabinet van René Mayer brengen. IN HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA WERKEN GEMALEN- WEER. De directeur van de technische dienst van het Land van Heusden en Altena heeft het verheugende bericht, dat Woensdagmiddag om 13.30 uur begon nen kon worden met het wegmaten van het water door middel van drie bui- tengemalcn. De gaten in de dijken zijn nu voorlopig gedicht. Giften voor de geteis terde gebieden kunnen worden gedaan: 1. aan onze loketten, Drift 23, Utrecht. 2. op girorekening nr. 154949 van 't Utrechtsch Nieuwsblad, onder ver melding „Nationaal Ram penfonds". 3. rechtstreeks op giro rekening 9575 van het Nationaal Rampenfonds, Den Haag. buitenlandse zaken Mosje Sjaret, „die openlijk tot vijandige daden tegen de Sovjet Unie aanzette". Deze rede werd op 10 Januari uitgesproken. „De ter roristische daad. die op 9 Februari werd gepleegd, bewijst, dat de ele mentaire voorwaarden voor een nor male diplomatieke werkzaamheid van de Russische diplomatieke vertegen woordigers in Israël ontbreken", al dus de verklaring. De Sovjet Unie heeft Israël erkend, toen de Joodse staat in Mei 1948 werd geproclameerd. Enkele maanden later werden diplomatieke betrekkingen aangeknoopt. RAMPFONDS: Ruim 34 millioen gulden Tot Woensdagavond was er by het Nationaal Rampenfonds in totaal ruim 34 millioen gulden binnengeko men. Dinsdag was de stand ruim 31 miliioen gnlden. weer naar de Rivièra Koning Boudewijn van België is heden. Donderdagochtend per vlieg tuig naar Zuid-Frankryk vertrok ken. Volgens een communiqué van het kabinet van de koning hebben de artsen van koning Boudewijn hem aangeraden naar het Zuiden te gaan, daar hij uiterst verzwakt is door de griep, die hy veertien dagen geleden opliep. Daar zyn herstel niet normaal verliep, zyn de artsen van mening, dat de koning een rust van zekere duur in het Zuiden nodig heeft. Sneeuwstorm in Engeland en Wales Tengevolge van een sneeuwstorm uit het Noord-Oosten zijn ïn Noord- Engeland en Wales verscheidene dor pen afgesneden. De storm woedt nu reeds drie dagen. Honderden auto|s. onder een laag sneeuw bedolven, zyn door de bestuurders achtergelaten. Ten minste veertig hoofdwegen en 200 andere wegen zijn geheel geblok keerd door de sneeuw, die op som mige plaatsen drie meter hoog ligt. De storm wordt ook in het Zuiden van Engeland verwacht. Bij K.B. is aan G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek te Leersum. met ingang van 1 April 1953, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogheemraad van het hoogheem raadschap van de Lekdijk Bovendams (prov. Utrecht). Executie thans onvermijdelijk President Eisenhower heeft geweigerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosen berg, die op beschuldiging van het verraden van atoomgehei men zijn ter dood veroordeeld. De terechtstellingsdatum is bepaald op 16 Februari a.s., vyf dagen na de Woensdagavond door president Eisen hower genomen beslissing. In een door het Witte Huis uit- fegeven verklaring zegt de presi- ent o.m.: „De aard van de mis daad, waaraan de Rosenbergs schuldig zijn bevonden, is veel ern stiger dan het doden van een mede burger. Het gaat hier om het moed willig verraden van een gehele na tie. hetgeen zeer goed de dood van vele, vele duizenden onsohuldige burgers tengevolge zou kunnen hebben. Door hun daad hebben deze twee personen in feite de zaak van de vrijheid verraden, waarvoor op dit ogenblik vrjje mensen stryden en sterven." President Eisenhower zegt verder dat een zorgvuldige bestudering van de zaak hem de overtuiging neeft gegeven, dat aan de Rosenbergs „volledig recht is geschied." „Er zijn noch nieuwe bewijzen, noch verzachtende omstandigheden aan het licht gekomen, die een wijziging van het vonnis zouden rechtvaardi gen." Na maanden De zaak van de Rosenbergs heeft maandenlang in de Ver. Staten en Europa in het middelpunt van de belangstelling gestaan. In Maart 1951 werd net echtpaar wegens atoomspionnage voor de Sovjet- Unie ter dood veroordeeld. Alle be roepen, ook dat by het Hoogge- Aflevering 12 Febr. binnengekomen: Tom en Mnrifn H. (spoorpot), Utrecht ,f 2,Joop en Win opgei). met crt., Utr 11.76; Pers. lirandst.h. L. Spn- renburg, Utr. ,f 69,23; Uit Henny's Spaarpot, Utr J N.N. Utr f 2,50; A. Z. Utr 10,Kinderkas straatver. „Odika" J. v. d. Doemstr. Utr f 100. Dhr M. Utr f 3,20; A. Z. Utr 5,—; Kinderrlubje „Ons llnis" Absteile, Utr 10,— Pers. Fa. v. Veen Utr 15.— Utr. Fostd. Veren. „Do Reisduif". Utr f 25.— Afd. Zang VVS. Utr 11,50; J. W. Utr 2.50; Utr. Vis Comp. llond, Utr 25.G. F. Utr 5.Ons Kaart- potje, Utr 8,71; Sociëteit UHC. Utr. 25.— Mr. R., Utr 100.— Vrouwen koor Oog in Ai, 25.Fam. D.-v. C. Soest 100,— Wed. O. Gr. Utrecht 2,50. rechtshof, werden afgewezen. Aan vankelijk was de terechtstelling vastgesteld voor de week, die 12 Januari begon. De executie werd echter uitgesteld teneinde de be klaagden in de gelegenheid te stel len. de president om gratie te ver zoeken. Het verzoek om gratie was de laatste kans van de Rosenbergs om wijziging van hun vonnis te verkrij gen. Tegen de tenuitvoerlegging van het doodvonnis is in vele landen, vooral van communistische zijde, een uitgebreide campagne gevoerd. Gemeld wordt, dat de Rosenbergs het nieuws kalm en zonder com mentaar hebben aangehoord. Hun verdediger verklaarde, dat hij het Oppergerechtshof om uitstel van de executie en herziening van het proces zou verzoeken. Het Opper gerechtshof heeft tot nog toe ge weigerd tussenbeide te komen. (Advertentie) Lichte vorst WEERSVERWACHTING van het KNMI. geldig tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krach tige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Tempe ratuur om het vriespunt tot lichte vorst. ZON EN MAAN. Vrijdag: Zon op 8.03: Zon onder 17.49. Maan op 7.45; Maan onder 17.15. Europees weeirapport Donderdag 7 uur v.m. Stations Weer Oslo Stockh Kopcnh eeh bew Londen sneeuw A'dam geh. bew NO Brusse> geh. bew N Parijs regen WNW Nice licht bew. Stil Warsch sneeuw ZO Zurich sneeuw ZW Wenen mist Stil temp -11 gr. C -9 gr. C -3 gr. C 1 gr. C lgr. C 2 gr. C 2 gr. C 3 gr. C -6 gr. C lgr. C -3 gr. C (Vervolg van 7e kolom! onredelijkheid als regel een schade vergoeding zal toewijzen; herstel van de arbeidsverhouding zal meesten tijds feitelijk onmogelijk blijken. Ook de bemiddeling vóóraf tussen par tijen die thans in ruim 40% der ge vallen een rol speelt, komt helaas te vervallen. De middenstandscentrales hebben zich in een adres tot de Tweede Ka mer gewend en bezwaar gemaakt tegen de verlengde opzeggingster mijn tol maximum 13 weken. Zij voerden o.a. aan. dat deze langere termijnen door vele kleine zaken financieel niet kunnen worden ge dragen. Ten slotte zij vermeld, dat de Mi nister van plan is eerst dan hel B.B.A. te laten vervallen, als de nieuwe rechter in arbeidszaken (die gesecondeerd zal worden door een werkgevers- en een werknemerslid) bij afzonderlijke wel zal zijn geïnstal leerd. Dit kan dus nog wel een paar jaaz duren. Op p de agenda voor de komende ver gadering van de Tweede Kamer staat de behandeling van een wetsontwerp, dat zowel voor werkgevers als voor werknemers van bijzonder belang is, n.l. de herziening van de wet op het arbeidscontract. De hoofdzaak van deze herziening betreft het ontslag bij arbeidsovereenkomsten. Volgens genoemde wet, die in 1909 in werking trad, moeten werkgevers en werknemers, die een arbeidsver houding willen beëindigen, in het al gemeen een opzeggingstermijn in acht nemen, die gelijk is aan de tijd, die verstrijkt tussen twee loonbela- lingen. Wanneer een patroon op Dins dag 3 Febr. aan één van zijn werk nemers, die op Zaterdag zijn week loon ontvangt, ontslag aanzegt, dan eindigt hel arbeidscontract dus op Zaterdag 14 Febr. d.o.v. en moet tot en met deze datum het loon worden doorbetaald. Bij de totstandkoming van het Bui. lengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen B.B.A.)-1945 is in vorenge noemde situatie in zoverre wijziging gebracht, dat, wanneer de hierboven bedoelde werknemer met zijn ont slag niet accoord gaat, de patroon een ontslagvergunning moet aanvra gen bij de directeur van het arbeids bureau; krijgt de patroon die ver gunning. dan kan hij zijn werkne mer daarna met inachtneming van de wettelijke termijn ontslaan. Wat was de bedoeling van deze procedure, voorgeschreven in dat B.B.A.-1945? WeL na de bevrijding was men van mening, dat er een instantie diende te zijn, die de redelijkheid van het gegeven ontslag moest be schouwen. Zo speelt b.v. bij de be oordeling een belangrijke rol het feit, of bij het ontslag rekening is gehouden met de algemene regel, dat bij ongeveer gelijke bekwaamheid de laatst in dienst genomen werk nemer hel eerst voor ontslag in aan merking komt. Voorts wordt gelet op de vraag of het door de werkgever voor ontslag aangevoerde argument, b.v. slapte in zijn bedrijf van zodanig gewicht is. dat het gemotiveerd is een arbeids kracht te ontslaan. Voor laatstge noemde is dit speciaal dan van be lang, wanneer hij vele jaren bij zijn patroon in dienst is en op een leef tijd is gekomen, dal het voor hem zeer moeilijk is gezien de stand op de arbeidsmarkt een andere passende betrekking te vinden. Vóórdat echter van hel al of niei verlenen van een onlslagvergunning sprake is, gaat het arbeidsbureau al lereerst na. of wellicht door overleg alsnog te bereiken is, dat het arbeids contract kan voortduren (b.v. wan neer de goede verstandhouding is verstoord) of, zo dil niet mogelijk blijkt, de verbreking op zodanige voorwaarden te doen geschieden, dat beide partijen alsnog met wederzijds goedvinden uit elkaar g3an. Dit laatste kan dan b.v. inhouden, dat de wettelijke opzeggingstermijn met enkele weken wordt verlengd, b.v. ingeval de werknemer vele jaren in dienst is geweest, hetgeen hem een ruimere gelegenheid biedt naar een andere betrekking uit te zien. Voor de volledigheid zij opgemerkt, dat bedoeld vergunningsstelsel twee zijdig is, m.a.w. ook de werkgever kan bezwaar maken legen de opzeg ging van de dienstverhouding door de werknemer; op gronden der reali teit gaan wij er in dit artikel van uit, dat de werkgever de werknemer opzegt en dat laatstgenoemde be zwaar heeft. Deze B.B.A.-procedure is nood- recht. d.w.z. het is bedoeld geweest als een na-oorlogse tijdelijke maat regel. Deze uitweiding over de bijzondere maatregelen t.a.v. hel ontslag, zoals deze sinds 1945 hebben gegolden, brengt ons nu vanzelf weer bij het in de aanvang bedoeld wetsontwerp, dat twee hoofdpunten bevat. Allereerst wordt de wettelijke rege. ling omtrent de opzeggingstermijn ge wijzigd in die zin, dat de werkgever, die een werknemer ontslaat, zovele weken opzegging in acht moet nemen als het aantal jaren dat de werkne mer na zijn meerderjarigheid bij hem in dienst is geweest, een en ander met een maximum nan 13 weken. Omgekeerd zal ook de werknemer, die zijn patroon de dienstbetrekking opzegt, zoveel weken opzegging in acht moeten nemen als de arbeids verhouding na zijn meerderjarigheid veelvouden van twee jaar heeft ge duurd, een en ander met een maxi mum van zes weken. In de tweede plaats zal de werkne mer. die het gegeven ontslag „kenne lijk onredelijk" acht (al is de opzeg gingstermijn in acht genomen) het recht krijgen daartegen achter af bezwaar te maken bij de rechter- Deze rechter (dus niet meer de di recteur van het arbeidsbureau, doch een van de Minister onafhankelijke rechterlijke instantie) zal dan óf de arbeidsverhouding weer kunnen her stellen. óf een schadevergoeding kun nen vaststellen. Ook de werkgever zal ditzelfde recht krijgen, wanneer hij van me ning is. dat de verbreking van de arbeidsverhouding door de werkne mer op „kennelijk onredelijke" gron den is geschied. H„ lel wetsontwerp geeft geen alge mene omschrijving van het begrip „kennelijk onredelijk", het noemt al leen enkele voorbeelden. Behalve om de kwesties van anciënniteit en z.g. „voorgewende" en „valse" redenen blijkt hieruit, dat het voor namelijk zal gaan om de economische noodzaak, die de werkgever tot ont slag noopt, af te wegen legen de sociale gevolgen voor de werknemer (werkloosheidskansen, gezinsomstan digheden en dergelijke). Beide hoofdpunten moet men zien als een compromis, dat terzake en kele jaren geleden tot stand is geko men lussen de werkgevers- en de werknemerscontralen in de Stichting van de Arbeid. Ons dunkt, dat. wanneer t.z.t. de2e bepalingen die van het B.B.A. zullen hebben vervangen, de positie van de werkgevers zal zijn versterkt en die van de werknemers zal zijn ver zwakt. De practijk zal immers uit wijzen. dal de rechter, die „achter af", dus nadat de arbeidsverhouding in feite verbroken is, in een geschil uitspraak moet doen, ingeval vaa (Zie verder 6e IsoIonV

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1