PLANKJES DIE MILLIOENEN WAARD ZIJN QjftfcAmerikaans roken isroken Bijna 8 pet. van Neèrlands grondgebied overstroomd Zevende lijst van slachtoffers Kerken in noodgebieden in vele opzichten zwaar getroffen Ontslag tijdens proeftijd nu v/////i///////iM3Maaii/i//ii///ii/MXxa[^r rrwiiiiiuiiiiiiimxi Donderdag 12 Februari 1953 In rampgebied woonden 750.741 mensen waarvan 580.814 direct zijn getroffen (Van een onzer verslaggevers) TjAT de ramp van vorige week niet nóg ernstiger vormen heeft aangenomen drie millioen mensen, voorna melijk inwoners van Zuid-Hol land, hebben groot gevaar ge lopen! is voornamelijk te danken aan het feit, dat de Schielandse Hoge Zeedijk het heeft gehouden. Maar het heeft er om gespannen! Op twee punten nabij Nieuwerkerk aan de IJssel en op twee punten bij Capelle is het water over de dijk gespoeld, waardoor de grasmat aan de teen van de dijk werd aangetast en het ge vaar groot was, dat de dijk zou afbrokkelen. Het dijkleger was echter paraat en van alle kan ten kwam hulp opdagen. En een zeer belangrijke rol in de strijd om het behoud van de dijk hebben de vloedplankjes gespeeld, die de bewoners van de huizen op de dijk in Nieu werkerk, Capelle, Moordrecht en Gouda tussen de kozijnen van deuren en ramen plaatsten en zo verhinderden, dat het steeds verder stijgende water over de dijk kon spoelen. De hierbij afgedrukte foto's mogen een indruk geven van de betekenis van deze dijk en hoe er thans wordt gezwoegd om binnen korte tijd de hele dijk van vier meter tot 4.50 meter te verhogen. Want het Hoogheemraadschap Schieland wil liever niet weer voor der gelijke verrassingen komen te staan BIJ HITLAND werken de dijkwerkers nU aan de verhoging van de Schielandse Hoge Zeedijk. Welke ernstige gevolgen een doorbraak hier gehad zou hebben, blijkt wel uit de ligging van de huizen in de polder achter de dijk, die enkele meters beneden N.A.P. ligt. terwijl het water in de Hollandse IJssel in de nacht van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari een hoogte heeft bereikt van 3.80 boven N.A.P.! Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft bereuend dat van het totale rampgebied Zuid-West-Ne derland groot 358097 ha bij benadering direct werd getroffen 251.223 ha: 70 2 pet. Het gehele j rampgebied is 11.1 pet en de direct getroffen gemeenten 7.8 pet van de totale oppervlakte land in Neder land Van de bevolking in het ramp- j gebied (waartoe behoren Zeeuwsch- Vlaanderen. Walcheren. Zuid- en I Noord-Beveland. Schouwen-Duive- land. Tholen. St. Phihpsland, Goe- ree-Overflakkee. Voome-Putten, l Rozenburg, Hoeksche Waard. IJssel- monde, Eiland van Dordrecht, Noord-West-Brabant. Alblasser- waard en Krimpenerwaard) dat 750.741 inwoners telt zijn 580.814 personen woonachtig in het direct getroffen gebied: 77.4 pet Het aan tal woningen bedroeg in het ramp gebied op 1 Januari 188.502, waar van er 143.567, of 76.2 pet. in het direct getroffen gebied stonden. Bij de volgende gegevens is ver meld de hoeveelheid en de soorten bedrijven en hun opbrengst in het totale rampgebied Zuid-West-Ne- derland. met tussen haakjes het ab solute cijfer in de direct getroffen gebieden, en dit cijfer in procenten van het rampgebied. Aantal land- en tuinbouwbedrij ven 29.636 (20.469 of 69.1 pet). To tale oppervlakte cultuurgrond 297.373 ha (206 407 of 69 4 pet). 'aaronder bouwland 185.811 (127.294 of 68.5 pet), grasland 90870 ha (63.590 of 70 pet), tuinl! ha (16.825 ha of 73.1 pet) tuinland 23035 Geoogste hoeveelheden in tonnen: tarwe 113.340 (79.067 of 69.8 pet», gerst 103.547 (64.115 of 61.9 pet), vlas 103.223 (70.369 of 68.2 pet), con- DE VLOEDPLANKEN IN GOUDA hielden het stijgende, water, dat de Oude Haven rechtstreeks bedreigde, tegen. Ze hebben het gehouden maar als de ingenieur van het Hoogheemraadschap Schieland er niet voortdurend, op had gehamerd, dat die vloedplanken in orde moesten zijn, zou zich hier een ramp hebben kunnen voltrekken, waarvan de gevolgen niet te overzien zouden zijn geweest. Eerste groep Commando's uit Suriname terug AMSTERDAM Met het m.s. „Cottica" van de KNSM zijn Woens dagmorgen 80 militairen van het corps Commandotroepen uit Suri name in Nederland teruggekeerd. Dit is de repatriëring van de eerste groep Commando's, die na een verblijf van een half jaar in Su riname in ons land terugkomen. Om negen uur begon Woensdag in Amsterdam de debarkatie van de manschappen. DWARS DOOR ROTTERDAM werden in de stormnacht op de straten ook vloedplanken geplaatst dit is een foto. genomen op de West zeedijk, in de nacht van 31 Januari op 1 Februari want de Schie- damse Hoge Zeedijk loopt door de stad. DE BEWONERS van de huizen op de dijk tussen Rotterdam en Gouda hebben allen vloedplank jes, die in tijd van nood tussen de kozijnen van de deuren moe ten worden geplaatst. Onnozele plankjes, zo op het oog, maar van één zo'n plankje hing in de stormnacht, het lot van drie mil lioen mensen af. Franse communisten roepen op tot staking PARIJS De Franse commu nistische partij en het onder haar leiding staande algemene vakver bond (CGT) hebben de Franse ar beiders opgeroepen. Donderdag het werk neer te leggen als protest le gen het verbieden van een bijeen komst ter herdenking van de relle tjes van Februari 1934, toen de communisten, naar hun zeggen, een fascistisch complot om naar de macht te grijpen wisten te verijde len. Politieke .va.irnemers zijn van mening dat slecnls in geringe mate aan de stakingsoproep gehoor zal worden gegeven. DEN HAAG - Generaal Hardy, plaatsvervangend opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft Woensdag de in ons land bij het. reddingswerk in geschakelde Amerikaanse militairen bezocht. EEN TEKENING, waarop schematisch is aangegeven, wat er zou ge beuren, indien ook maar één bewoner van een huis op de dijk zou verzuimen vloedplanken te plaatsen. Daar waar de huizen van de dorpen Capelle, Nieuwerkerk en Moordrecht óp de dijk staan, is deze doorgaans lager dan vier meter en in zo'n geval komt juist alles op de vloedplanken aan. Krijgt het. water de kans om door een huis over de kruin van de dijk te spoelen, dan is de kans op een spoedige door braak groot. Natuurlijk komt deze tekening niet geheet overeen met de werkelijkheid ter plaatse; men krijgt er echter een indruk uit, welke situaties zich hier kunnen voordoen). Dienstbode krijgt voor verraad van onderduikers drie jaar zonder aftrek ROTTERDAM. De Bijzondere Strafkamer te Rotterdam heeft Woensdagmiddag de 30jarige H. Zor- ge uit Clarenton (Fr.) tot een gevan genisstraf van drie jaar zonder af trek veroordeeld. Zij zou in Mei 1944, toen ze als dienstbode in Schie dam werkte, aan de politie hebben verteld, dat er ergens te Vlaardingen twee onderduikers waren. Twee broers zijn toen gearresteerd en een hunner is niet uit Duitsland terug gekeerd. De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof ver oordeelde haar destijds bij verstek tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Toen zij aan het begin van dit jaar na een bezoek aan haar ouders naar Frankrijk wilde terugkeren, be merkte men, dat zij wa$ veroor deeld. Zij tekende te Rotterdam ver zet aan tegen dit vonnis en twee weken geleden stond de vrouw zii was niet gedetineerd voor de Bijzondere Strafkamer terecht. De Officier van Justitie vroeg toen een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden. sumptieaardappelen 747.182 (587 735 of 78.7 pet) en suikerbieten 1.487 50.9 (1.083.036 of 72 8 pet). Veestapel m 1952: runderen 228 401 stuks (155.427 of 68 1 peti; varkens 116.303 (76.074 of 65.4 pet), land- bouwpaarden 31.636 (20.833 of 65.9 pct); schapen 22.302 (15.101 of 67.7 pet) en kippen 683.605 (419.598 of 61.4 pet). Landbouwwerktuigen: motortrek kers 5851 (4141 of 70.8 pet), maai- dorsmachines 543 (356 of 65 6 pet): dorsmachines 1988 (1436 of 72 2 pet); karren en wagens 36.015 (24.630 of 68.4 pet). Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blyken. FUNAART Driesprong, Teuntje. HALSTEREN Van Osta. Petronella, geb. 11.4.01; Paulus, Cornelia, geb. 23.7.36; Raats, Johannes, geb. 24.3.20; Roks, Maria Elisabeth Petronella, geb. 25.11.34; Raats. Johanna Maria. geb. 4'.7.09: Langenberg, Adriana. geb. 29.9.19. HOEK (Z.) Smallegang. Pieternella Janneke, geb. 19.8.52. KAPELLE (Z.) Nijsse, Adriana. geb 22.6.39. KLUNDERT Blommers, Johannes Adrianus. geb. 19.12.00. KORTGENE Clement. Annie. 5 jaar. dochter var. A. Clement: Wed. P, de Looff; Nijsse—Bolle. Cornelia, ongeveer 31 jaar; Schrier, Wilhelmina, on gehuwd. MIDDELHARNIS Appel. Jacob, geb 2 6 30 te Mid- delharnis: Troost, Jacob, geb. 12 10. 30 te Sommslsdijk; Troost. Job, geb. 9.8.35 te Melissant; Vis. Adria- ne. geb. 5.343 te Middelharms, dochter van Leendert Vis (over leden) en Trijntje Arendje Buth. NIEUWERKERK Stoutjesdijk, Johannes, geb. 1.3. 77; Krabbe, Cornelia, geb. 3 8 79, echtgenote van Joh. Stoutjesdijk; Kik. Adrianus, geb. 5 6.46: Kik. Jan Jacobus, geb. 86.49: Kik, Jozina Cornelia, geb 8.7.52; De Jonge. Jan netje. geb. 4.10.94. echtgenote van Jan de Bil: De Reus. Neeltje, geb. 10.3.13. echtgenote van Adriaan Stoutjesdijk; Goudzwaard. "Villy, geb. 17.2.40. dochter van Neeltje de Reus; Kooijman, Leentje. onge- Amerikaans sergeant schuldig bevonden aan desertie NEW YORK De voormalige sergeant van het Amerikaanse leger John D. Provoo werd Woensdag schuldig bevonden aan desertie. De 35-jarige Provoo liep na de val van Corregidor in 1942, nadat hij gevangen was genomen over naar de Japanners. Na een proces van bijna vier maanden sprak de jury gisteravond het schuldig uit. Pro voo kan hiervoor ter dood veroor deeld worden. veer 8 jaar, zoon van J. H. Kooij man; PuitOverbeeke, Adriana. NIEUW-VOS SEMEER Meesters. Maria Johanna, geb. 10.7.11. OUWERKERK Wed van Jan Slager-, Koopman, Marina. 50 55 jaar. echtgenote van C. Westenbrugge. RILLANO-BATH Kriger, Maatje. geb. 22.9.72; Nijsse. Jan, geb. 14.3.34. STAVENISSE Geluk. Johanna, geb 53.29 te Stavenisse. dochter van Jan Ge luk en Pieternella Smits. Quist, Anthon^tta Pieternella, geb. 6.1.92, te Stavenisse. echtgenote van Ja cob Blokpoel; Wesdorp, Helena, geb. 7.9.89 te Stavenisse. echtge note van Abel Jan van der Reest. Wri.LEDISTAD Bos, Anna, geb. 6.3.74 te Willem stad. weduwe van D. Punt: Bos, Arie Balten. geb. 17.12.81 te Wil lemstad. Gevluchte Duitser wordt eerst in Roermond gehoord AMSTERDAM. Nadat hij begin Januari, kort voor hij over de grens zou worden gezet, kans had gezien in Roermond aan zijn twee bewakers, rechercheurs van de Amsterdamse Vreemdelingendienst, te ontsnappen en tien dagen later in Den Haag weer was gearresteerd, is de Duitse smok kelaar. die zich bezig hield met on geoorloofde transitohandel tussen Amerika, Nederland en Rusland, de ze week opnieuw overgebracht naar Roermond. De rechter-commissaris aldaar zal hem ondervragen over zijn ontvluchting in verband met het on derzoek tegen de twee rechercheurs, die hem destijds begeleidden. Zodra de recherche de man voor dit onder zoek niet verder nodig heeft, zal hij" naar Duitsland worden uitgeleid. Hij i had l1^ jaar op clandestiene wijze in I ons land vertoefd. Egyptische generaal tot levenslang veroordeeld CAIRO. Generaal Hoessein Sir- ry Am ar, voormalig commandant van het Egyptische korps grenstroe pen en, naar wordt gezegd, lid van ..De ijzeren garde" van oud-koning Faroek, is Woensdag tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In Oc tober 1952 werd hij door een krijgs- gerecht beschuldigd van desertie, het aanstoken van opstand tegen het re giem van generaal Naguib en het smokkelen van wapenen naar Israel. Sociale vraagbaak De heer A. J. de B. schrijft; Ik ben aangenomen met een proef jaar. Daarna zou ik een vaste aan stelling kunnen krijgen met opne ming in het pensioenfonds. Kan ik nu tijdens dat proefjaar zonder vergunning van het Arbeidsbureau worden ontslagen? Antwoord. Neen, van een proef tijd in de zin van het Burgerlijk Wetboek is hier geen sprake. Vol- EEN DOORSNEE-TEKENING van de Schielandse Hoge Zeedijk, waar op aangegeven zijn de verschillende standen, die het water in de Hol landse IJssel kan aannemen. De hoogte van de dijk is destijds bepaald naar de hoogst bekende stand van het xvat.er (in 1916), maar de jongste gebeurtenissen hebben ook dit getal volkomen achterhaald. De dijk wordt nu een halve meter hoger gemaakt. „Rijpcil" is het. peil. waarbij men er reeds op uit trekt, om te zien of er nergens gevaar dreigt. Is het „noodpeil" bereikt, dan wordt het dijkleger opgeroepen. Het door de watersnood ge troffen gebied van Westelijk Noord-Brabant en het Land van Heusden en Altena telt een bevolking van ruim 80.000 zielen, ongeveer een-twaalfde deel der gehele provincie. Maar in dit deel ligt een groot aantal van de protes tantse Brabantse ge meenten. Maken de protestanten tien pet van de gehele bevol king der provincie uit, in dit deel zijn zij 40 pet van het ge heel. Hiervan behoort twee derde tot de Hervormde Kerk en één-derde tot de Gerefor meerde Kerken. Wat Zuid Holland betreft geldt dit alles nog in versterkte mate. De op de eilanden dezer provincie ge troffen gemeenten zijn voor over grote meerderheid protestant, met in de hoofdplaatsen ook r.kath. ge meenten. docht soms zijn zij voor 80 pet hervormd. Zeeland, benoor den de Wester-Schelde, is overwe gend protestant: grote hervormde en gereformeerde gemeenten, oud en Christel ij k-gerêf or meerde. In Zeeuws-Vlaanderen ook r.kath. ge meenten. met in het getroffen ge deelte enkele geheel of overwegend r.katholiek Het Brabantse, zwaar getroffen. Halsteren heeft een klei ne hervormde gemeente (zonder predikant), maar een zeer grote r.kath. gemeente. Het moderamen van de synode der Hervormde Kerk had Zaterdag een globaal overzicht van de situa tie. Zelf maakte het een tocht van enkele dagen door Zeeland; de prae- ses der synode door Zuid-Holland en enkele anderen uit het centrum der kerk door Noord-Brabant. Op enkele uitzonderingen na kon con tact worden opgenomen met predi kanten, gemeenteleden en kerkera den. In de eerste plaats kon worden geconstateerd, dat de hervormde predikanten, met hun gezinnen, al len in veiligheid zijn. De oud-gere formeerde predikant Potappel, uit -Deze week iK en Stavenisse, verloor het leven. Maar vele pastorieën en kerkgebouwen staan geheel of gedeeltelijk onder water. De kerk in Stavenisse is in gestort. Behalve de schade aan be zit en meubilair enkele predi kanten verloren titans voor de twee de keer al hun bezit zal eerst later blijken in hoeverre fundamen ten en bouwwerken gevaarlijk zijn aangetast. Waar de gemeenten, of een kern, achter bleef, waren gewoonlijk ook de predikanten gebleven. Vele an deren evacueerden met hun gemeen ten mee, terwijl zich, op een eerste oproep om hulp in deze. ruim 100 predikanten, hulppredikers, vicaris sen etc. aanmeldden, die grotendeels in de opvangcentra en evacuatiege meenten reeds zijn ingezet. Voorlo pig voor drie wéken. Geconstateerd kan worden, dat de kerkelijke ver zorging niet onderbroken en goed werd georganiseerd, in zeer korte tijd. De problemen, waarvoor de Herv. Kerk zich ziet gesteld, zijn vele. Talrijke gemeenten op Schouwen- Duiveland, op Goeree-Overflakkee. maar ook elders, zullen voorlopig en wellicht voor jaren geen moge lijkheid hebben haar kerkelijk le ven uit eigen middelen op gang te houden. Vooral in de in hoofdzaak EEN tijdlang hebben de geleerden in onzekerheid verkeerd over de vraag of voor ontslag tijdens proeftijd een vergunning van het Gewestelijk Ar beidsbureau noodzakelijk was. De uitspraken van de verschillende rech ters waren zeer tegenstrijdig. Zelfs de Hoge Raad ons hoogste rechts college gaf tegenstrijdige uitspraken. Om aan al deze moeilijkheden een einde te maken, heeft de Minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid, bepaalde werknemers of groepen van werknemers van het ontslagverbod uit te zonderen en bepaald dat voor werknemers tijdens de proeftijd geen ontslagvergunning is ver eist. Ook de arbeider, die tijdens de proeftijd ontslag wil nemen, heeft daarvoor geen vergunning nodig. gens het B.W. kan een proeftijd van hoogstens 2 maanden worden aangegaan. Een langere proeftijd is in zijn geheel nietig. Dit betekent niet, dat deze proeftijd voor U van geen enkele betekenis is. Het staat de werkgever natuurlijk vrij te be dingen, dat hij, alvorens tot aan stelling in vaste dienst met opne ming m het pensioenfonds over te gaan. het eerst eens een jaar wil aanzien. Maar aan deze proeftijd kunnen niet de bijzondere rechten worden ontleend, welke het B.W. voor de wettelijke proeftijd heeft vastgelegd. Die bijzondere rechten bestaan eigenlijk alleen hierin, dat tijdens de proeftijd in de zin der wet, de dienstbetrekking onmid dellijk kan worden verbroken door opzegging. Men kan dus aan het eind van de arbeidsdag zeggen: „Ik kom morgen niet. meer terug en wens de dienstbetrekking on middellijk te beëindigen." Let wel: men kan door opzegging on middellijk beëindigen, dat wil zeg gen. dat men niet eenvoudig kan wegblijven, maar dat men de te genpartij zijn wil om te beeindigen moet meedelen. In Uw geval echter zal de beëindi ging. ook tijdens het ..proefjaar" moe ten geschieden met inachtneming van de normale regels, dus na verkregen toestemming van de Directeur van het Arbeidsbureau en met inachtneming van de gewone opzegtermijn. De heer De J. vraagt of na het ver strijken van de oorspronkelijk overeen gekomen proeftijd een nieuwe proeftijd kan worden aangegaan. Antwoord: Het aangaan van een nieuwe proeftijd, nadat de eerste is verstreken is volgens de wet onmoge lijk. Zo'n tweede overeenkomst geldt eenvoudig niet Wat dan wel geldt, is met altnd even eenvoudig te zeggen. Meestal zal moeten worden aangenomen dat er een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd is tot stand gekomen. Mevrouw A. J S. Wat U be doelt is eigenlijk helemaal geen proef tijd. maar een overeenkomst voor h e- paalde tijd. Werkgever en werkne mer kunnen overeenkomen, dat zij zich voor een bepaalde tiid jegens elkaar verbinden en dat na afloop van die tijd partijen zich erover kunnen beraden of zij de relatie willen bestendigen. Vooral wanneer de eerste periode ta melijk kort duurt. b.v. 3 of 6 maanden, spreekt men wel eens van een proef tijd. Ook deze proeftijd heeft niets uit staande met de proeftijd, die in het BW. is genoemd Inteeendeel. de gevol gen zijn juist het tegenovergestelde van die welke de wet aan de proeftijd ver bindt Bij een dienstbetrekking voor bepaalde tijd kunnen n.l. geen van bei de partijen tussentijds beëindigen, zelfs niet met toestemming van het Arbeids bureau Een uitzondering is alleen ge maakt voor het geval een dringende reden bestaat, zoals b.v dronkenschap of diefstal van de arbeider of mishan deling door de werkgever. In zulke ge vallen kan de dienstbetrekking onmid dellijk worden beëindigd. De toestem ming van het Arbeidsbureau is dan eveneens overbodig. agrarische gebieden is dit het ge val. Bezit uit landerijen en boerde rijen. toch reeds zeer teruggelopen, is dikwijls geheel verloren gegaan, terwijl inkomsten uit collecten en bijdragen geheel of grotendeels stil staan en de predikantstractementen en die van andere kerkelijke mede werkers op andere wyze dienen te worden gefourneerd. Hiervoor zal de gehele kerk moe- ten worden aangespro ken Dat zulks mogelijk is. bleek reeds uit de zeer grote collecte-op brengsten. die Zondag allerwege voor het Ram penfonds zijn binnenge komen. De Hervormde Kerk. dik wijls naar binnen toe zozeer ver deeld in een strijd om beuzelingen, heeft zich van haar beste zijde doen zien, voor allen, die aanstonds be trokken zijn bij de arbeid van her stel en wederopbouw, zeer bemoe digend. Hetzelfde kan worden gezegd van alle andere kerkgenootschappen. En dat temeer, nu ongetwijfeld het merendeel der kerkgangers ook reeds ziin aandeel heeft bijgedragen in de algemene collecten Vermelden wij riog. dat de oecu menische gedachte een werkelijk heid is gebleken. Uit vele landen van de vrije wereld stromen bij het moderamen van de synode der Her vormde Kerk de telegrammen bin nen. Zij betuigen medeleven, maar vragen ook om -aanwijzingen om trent de best te verlenen hulp. Er komen grote bedragen binnen m geld en in goederen uit vele ker ken van vele landen. Misschien is dit nog het allerbeste antwoord op de vraag van deze dagen: „Wat doen nu de kerken?" De kerken in Nederland, die naast de algemene hulp zeer veel zullen nodig hebben voor herstel en op bouw der eigen getroffen gemeen ten. hebben 't woord der Koningin onderstreept omtrent hetgeen zij over de liefde tot de naaste heeft gezegd. Advertentie LM.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3