VOOR AMERSFOORT DACRLAD Versneld onderzoek naar afsluiting der zeegaten Dankbaar, niet voldaan MINISTER VAN WATERSTAAT: Waterkering centraal punt van het beleid Lichte vorst Sowjet-Unie breekt met Israel Israëlische legatie moet Moskou onverwijld verlaten Springvloed van geschenken op Schiphol Koningin schrok voor modder niet terug Het spijt ons, dat we niet meer konden doen", zei majoor Worth Rampenfonds 34 millioen Donderdag 12 Februari 1953 13e Jaargans, no. 36 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330, $ank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon: redactie 4291 Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DEN HAAG. „Mijn ambtelijk apparaat-en ik zullen doen wat in ons vermogen ligt om de Nederlandse waterhuishouding zoveel mogelijk in te richten naar de eisen des tijds. Het thans bestaande waarschuwingssysteem zal worden verbeterd en de bestudering van de prolemen, die samenhangen met een af sluiting van de zeegaten, zal zoveel mogelijk worden bespoe digd. Ik beschouw deze kwestie als een centraal punt van mijn beleid." Aldus verklaarde gistermiddag in de Tweede Kamer de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera in een rede, die er geen twijfel over liet bestaan, dat hij de verdediging van Nederland tegen het water vastberaden en krachtig ter hand wil nemen en zich daarbij ten zeerste bewust is van zijn ver antwoordelijkheid. aanbrengen van de van vroeger reeds bekende terpen en het ver hogen van de dijken. De o ver strom i ngsramp Minister Algera was zijn rede aangevangen met een soort van weerpraatje. waarmede hy uitvoe rig aantoonde, dat de weersom standigheden. die tot de ramp van 1 Februari j 1. hadden geleid, wel zeer uitzonderlijk waren geweest, De bewindsman zeide nadrukke lijk een ruim gebruik te zullen maken van zijn bevoegdheid de centrale verantwoordelijkheid voor het dijkherstel, waarvan de rege ringsnota van enige dagen geleden gewaagde, aan de waterschappen te delegeren, maar hij achtte het on juist, indien de minister hierover niet door de volksvertegenwoordi ging ter verantwoording zou kun nen worden geroepen. Hij schuwde de ministeriële verantwoordelijk heid in geen enkel opzicht en kon digde aan. dat een nauwkeurige af bakening der verantwoordelijkhe den in de aangekondigde Noodwet zou worden geregeld. De regering, zo erkende minister Algera in zijn rede. was op de hoogte van het gevaar dat dreigde. Zij kende, op grond van bij haar binnengekomen rapporten, de mo gelijkheid van steeds hogere storm vloeden. die overigens slechts zel den voorkomen. En zij was bezig de plannen uit te werken om deze met succes te kunnen keren. Bij die arbeid is zij echter door de oude erfvyand van ons land over vallen. Vorig jaar is het onderzoek naar de mogelijkheid van een afsluiting van de zeegaten reeds aangevan gen. Thans zal het versneld worden voortgezet De minister kondigde in dit verband een commissie aan onder voorzitterschap van de direc teur-generaal van de Rijkswater staat. ir. A Maris Hij richtte te vens tot de waterbouwkundigen buiten het ambtelijk apparaat het verzoek hun kennis ter beschikking van de overheid te stellen. Hij deelde tevens mee. dat hij tot prof. ir J. Th. Thijsse. de directeur van het Waterloopkundig Laborato rium te Delft, die in de Verenigde Staten verblijft, het verzoek had gericht naar Nederland te willen terugkeren om de regering bij be doeld onderzoek behulpzaam te zijn en dat prof. Thijsse zich bereid had verklaard aan dit verzoek ge volg te geven. Terpen Minister Algera wees er nadruk kelijk op. dat de afsluiting der zee gaten een heel wat moeilijker pro bleem is dan de afsluiting der voormalige Zuiderzee, door dc diep ten van deze zeegaten en de daarin optredende stromingen. Een beslis sing over dit vraagstuk nu. is. ge zien de vele vraagstukken die er mee samenhangen, voor de regering onmogelijk en ook staat het vast. dat. indien tot afsluiting zou wor den besloten tientallen jaren met dit werk gemoeid zullen zijn. Daar om zijn in het "belang van de be volking reeds nu „bverbruggings- maatregelcnnodig. Als een daar van noemde minister Algera het WAT VOOR WEER? DE BILT. Na het wegtrekken van de depressie die ons de afge lopen dagen vrij veel regen bracht, drong een krachtige Noord-Ooste lijke luchtstroming naar onze om geving door. Tengevolge hiervan wordt nu koudere lucht uit het Oostzeegebied aangevoerd, zodat verwacht moet worden dat de tem peraturen in het gehele land tot enkele graden beneden het vries punt zullen dalenmeldt het KNMI. Een krachtig gebied van hoge luchtdruk, strekt zich nu van Noord-Rusland via Scandinavië naar Schotland uit. Boven 't Mid dellandse zeegebied daarentegen blijft de luchtdruk laag, zodat zich over grote delen van West- en Midden-Europa een krachtige Noord-Oostelijke luchtstroming handhaaft, waardoor de eerste paar dagen voortdurend koude lucht naar onze omgeving getrans porteerd zal worden. De eerstko mende 24 jaar is echter niet meer dan twee graden vorst te verwach ten. waarbij de laagste temperatu- ïen zullen optreden in het Zuid- Oosten van het land en dat de voorgekomen waterstan- f den hoger dan ooit tevoren waren I geweest. Over het op 16 Februari a.s. te verwachten springtij zeide hij. dat dit géén abnormale water standen teweeg zal brengen, indien zich tenminste geen buitengewone weersomstandigheden voordoen. Maatregelen Diverse maatregelen voor de naaste toekomst werden door de minister aangekondigd. De waar schuwingen van het KNMI voor hoog water zullen worden uitge breid. Om tijdig gewaarschuwd te zijn tegen optredende stormen zal de Nederlandse regering met an dere landen aan de Noordzee over leg plegen over een gezamenlijk systeem van. storm-inlichtingen. Thans heeft de regering m over leg met Washington weten te bewerkstelligen dat het weerschip „Cirrus" niet naar zijn post op de oceaan vertrekt, maar ligplaats kiest op de Noordzee. Minister Algera heeft voorts toe gezegd. dat het rapport van de com missie. die de afsluiting van de zeegaten onderzoekt, openbaar zal worden gemaakt, omdat dit i aangelegenheid is. die het gehele volk aangaat. Voorts deelde hij mee, dat hem niets was gebleken over gebrek aan samenwerking tus sen de Rijks- en de Provinciale Waterstaat. Dat er op het onder houd van de dijken teveel zou zijn bezuinigd, ontkende de minister aan de hand van begrotingscijfers. Koning Boudewijn moet bezoek aan rampgebied enige dagen onderbreken BRUSSEL. Naar „Le Soir" be richt. heeft koning Boudewijn zich aan een geneeskundig onderzoek moeten onderwerpen. Daarbij is ko men vast te staan dat de gezond heidstoestand van de jonge vorst niet zeer bevredigend is en dat hij zich ten zeerste moet ontzien. Het secretariaat van de koning heeft in middels bekend gemaakt, dat de ko ning zijn bezoeken aan de door de overstromingen getroffen gebieden enkele dagen moet onderbreken. Koning Boudewijn is reeds enige tijd lijdend aan griep. ..Ommelanden" gestraft wegens achterhouden van partij suiker LEEUWARDEN. ..De Omme landen-' in Groningen is door het gerechtshof veroordeeld tot 5000 boete en storting van f 60.000 in het Landbouwegalisatiefonds. De as sistent-directeur D. S. kreeg 750 boete. ..De Ommelanden" had in 1951 430 000 kg suiker verzwegen voor het Bedrijfschap voor de Zuivel. Lichte vorst Weersverwachting, geldig van Donder dagavond tot Vrij dagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tol krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tus sen Noord- en Noord- Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. 13 Febr. zc uuj; onder in op 8.00 17.50 uur; maan op 7.43 uur, onder 17.16 uur. MET DRAGLINES die met één greep honderden kilo's zand aan dragen, wordt het ontzaglijk grote gat gedicht, dat de alles vernie lende vloedgolf sloeg in de- hoofddijk van Bergen op Zoom naar het eiland Tholen. Ook sjou wen tientallen mannen zakken zand aan. In Land van Heusden en Altena werken de gemalen weer DEN HAAG, De directeur van de technische dienst van het Land van Heusden en Altena heeft bericht, dat Woensdagmiddag om 13.30 uur begonnen kon worden met het wegmalen van het water door middel van drie buitengema len. De gaten in de dijken zijn nu voorlopig gedicht. LONDEN. De Sowjet-Unie heeft Woensdagavond zijn be trekkingen met Israel verbroken, zo meldt het officiële Rus sische persbureau Tass. Dit bericht van Tass werd in Londen opgevangen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft de Israëlische gezant in Moskou, Eliahsiv, mededeling gedaan van het besluit van de Sowjet-Ünie, haar gezantschap in Tel Aviv te sluiten. Wysjinsky verzocht de Israëlische legatie Moskou onverwijld te verlaten. De diplomatieke betrekkingen den zich leden van de antï-com- zijn afgebroken, drie dagen nadat munistische organisaties zich in de Sowjet-Russische lega- j In de Woensdag door Tass uit te Tel Aviv een ontploffing gezonden officiële verklaring, waar- heeft voo.^edaan, waardoor een deel van het gebouw ernstig be schadigd werd en drie personen verwondingen opliepen, onder wie de echtgenote van de Russische gezant. Pavel Jersjof. De Israëli sche regering veroordeelde de aan slag en beloofde schadevergoeding. Er werden vele arrestaties ver richt. Onder de arrestanten bevin- SCHIPHOL De geschenk zendingen stromen nog steeds toe uit allerlei landen. Een bewijs hier van levert het vrachtkantoor van de KLM, waar tot Woensdagmiddag twaalf uur reeds 229.735 kg goede ren voor de getroffen gebieden zyn gepasseerd. En onophoudelijk wor den nog nieuwe zendingen aange voerd door vliegtuigen van de K.L.M. en van andere luchtvaart maatschappijen, die hiertoe hun hulp aanboden. De hoeveelheden ge vleugelde hulp, die uit verschillen de landen werden aangevoerd, va rieerden van 5 kg uit Syrië tot 44.000 kg uit Frankrijk. De overige landen, waarvandaan geschenkzen dingen op Schiphol aankwamen, zijn Afrika, Australië, België. Canada, Denemarken, Duitsland, Finland. Groot-Brittannië. Ierland. Indone sië, Israël, Italië, Noorwegen, Oos- tenryk, Portugal. Suriname en de Ned. Antillen. Turkije, Verenigde Staten. Zuid-Amerika, Zweden en Zwitserland. Aangevoerd werden o.m. 40.000 zandzakken, grote hoe veelheden levensmiddelen, baby- voedsel. verlichtingsmateriaal, red dingsmateriaal. medicamenten, laar zen en buitenboordmotoren. Op Schiphol wordt reeds gesproken van een tweede springvloed, namelijk van buitenlandse giften. TOCHT DOOR NOODGEBIEDEN (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE. „We only regret, we have not been able to do more" („Het spyt ons alleen, dat wij niet meer hebben kunnen doen"). Wat on verstaanbaar van heesheid geeft de Amerikaanse majoor George A. Worth, commandant van de amphibievaartuigen uit de Amerikaanse bezettings- I zone van W'est-Dui'.sland, dit antwoord op de hartelijke dankwoorden, die Koningin Juliana hem toevoegde voor de redding van 274 mensen. Bij dit reddingswerk is major Worth zelf bijna verdronken en het vrijwel ontbre ken van zijn stem is veroorzaakt, doordat hij uren achtereen tot aan zijn nek in het ijskoude water heeft gestaan. Het gesprek, dat de Koningin met hem heeft gevoerd tijdens haar be- zoek aan Zierikzee. is er een uit tien- tallen. Zij vonden plaats op het stad- huis, waar burgemeester jhr Schuur- beque Boeye talryke mensen, die j zich hebben onderscheiden bij het reddingswerk, aan Hare Majesteit i heeft voorgesteld. De Koningin werd i niet moe te luisteren naar hun avon- j turen. Om een uur kwam Hare Majesteit j met de „Rijkspolitie 4" de haven bin nen Zij droeg een zwarte bontman tel, hoge rubber-laarzen en een blau we hoofddoek. Voor dit bezoek, dat beoogde te 1 rouwen met de rouwenden en te be raadslagen over de ontreddering, die het water te weeg heeft gebracht, was geen passender omlijsting denk baar dan het in-trieste grijs van de hemel, waaruit de regen de hele dag gestadig voortging, de straten van Zierikzee tot een modderpoel te her scheppen. Ongeveer een halve kilometer heeft de Koningin door die vuile brij gelopen om de allerergste verwoes tingen te zien. Mensen in werkkle ding, de meesten geschoeid met bag gerlaarzen. stonden haar komst af te wachten. Een zware man riep schor: „Leve de Koningin". Zijn kreet vond slechts geringe weerklank door de schuchterheid van de mensen, die waarschijnlijk nooit tevoren H.M. van zo dichtbij hadden gezien. Er was nl. van afzetting geen sprake en de ongedwongenheid, waarmee Ko ningin Juliana zich letterlijk te mid den van dit smartelijk; getroffen deel van haar volk bevond, vond haar grenzen slechts in de natuurlijke be schaving van deze Zeeuwen. De burgemeester vergat niet de su blieme ontvangst te vermelden, die zijn evacué's hadden ondervonden in de Ahoyhal te Rotterdam. „Ik wens u allemaal heel veel sterkte!" zei de Koningin bij het af scheid. in de verbreking van de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Israel wordt bekendgemaakt, wordt gezegd, dat op 9 Februari „negen misdadigers, kennelijk met mede weten van de Israëlische politie, een bomontploffing in de Sowjet- Russische legatie in Israel tot stand brachten". Hoewel de president van Israel en het Israëlische minis terie van Buitenlandse Zaken op 10 Februari de Russische legatie schriftelijk, namens de Israëlische I regering, hun leedwezen over het gebeurde betuigden en hun ver ontschuldigingen aanboden, „wor den deze verklaringen en veront schuldigingen van de Israëlische regering gelogenstraft door talloze bewijzen van rechtstreekse deelne ming van vertegenwoordigers van de Israëlische regering aan de haatcampagne van de Sowjet-Unie en het aanzetten tot vijandige han delingen tegen de Sowjet-Unie", aldus de Russische verklaring. DEN HAAG. Tot Woens dagavond was er bij het Na tionaal Rampenfonds ruim 34 millioen gulden binnengeko men. Dinsdagavond was de stand ruim 31 millioen. Woensdagavond heeft de ge meenteraad van Maartensdijk (bij Utrecht) in een buitengewone zit ting besloten uit de gemeentelijke reserve een bedrag van f 100.000 af te staan aan het Nationaal Ram penfonds. Voorts besloot de raad van deze nog geen 13.000 zielen tellende gemeente tot adoptie van de gemeente Sint Maartensdijk op het eiland Tholen. De honderdduizend gulden, die aan het slot van de eerste uitzen ding van het radioprogramma „Beurzen open dijken dicht" als gift van een onbekende werd ge annonceerd, is inmiddels aan prof. Kors, voorzitter van de N.R.U. en KRO, namens de onbekende op drachtgever in bankbiljetten over handigd. Aantal doden van opstand op Koje tot 5 gestegen TOKIO. Het opperbevel der verbondenen in Korea deelt mede, dat vier van 33 krijgsgevangenen, die Dinsdag bij het incident op het eiland Koje gewond werden, zyn overleden. In totaal hebben hierdoor vijf gevangenen het leven verloren. KONINGIN JULIANA bezoekt van de vroege ochtend tot de late avond de geteisterde gebieden. Woensdag bezocht zij onder meer St. Philipsland waar zij, in het water staand, een gesprek voerde met de burgemeester van ait plaatsje, dat het zo zwaar te verduren heeft gehad. Eerder op de dag was zij in Zierikzee. Brou wershaven. Sint Annaland, Sint Maartensdijk en Scherpenisse ge weest. DE eerste gedachtenwisseling tus sen regering en Tweede Kamer over de overstromingsramp kan over het algemeen als nuttig en waar dig worden gekenmerkt. Waardig was alleen niet het optreden van de com munisten. die zich echter met hun huidig gedrag meer dan ooit sedert de bevrijding buiten de gemeenschap hebben geplaatst. Het kan niemand verborgen zijn gebleven, hoezeer zij hun eigen menselijke gevoelens heb ben moeten onderdrukken om te komen tot de houding, gelijk zij die thans aannemen. Hel gemoed is ver duisterd. de zuiverheid des harten ver stikt door leuzen en door waan. Zo is de zielstoestand ontstaan, die een propaganda veroorlooft, welke in let terlijke zin over lijken gaat, maar ge lukkig tegelijkertijd opnieuw velen de ogen opent. In een land als het on ze is het nu eenmaal niet mogelijk, een grote groep van mensen blijvend in de ban te houden van een wereld beschouwing. die voor het bereiken van haar doeleinden van alles een ca- ricatuur maakt; ook van de eeriijk- beid, ook van de naastenliefde. Minister Drees heeft stellig naar het hart van ongetelden gesproken, toen hij de communistische methoden aan de kaak stelde. Moeilijk viel hem dat trouwens niet. Te plomp, te onhan dig en te tegenstrijdig ook waren de uitingen van de heren Gortzak c.s. ge weest om er de ongemotiveerdheid en boosaardigheid niet van te kunnen aantonen. In zoverre kan men zelfs de vraag stellen of aan het al te door zichtig communistisch optreden niet te veel aandacht is besteed; ook in de Kamer. Ons lijkt het toe, dat de legering het hierdoor iets te gemak kelijk heeft gehad. Er was nu kenne lijk bij de goedwiilenden een zekere schroom ook wat betreft het uiten van goed overwogen critiek. WIE de minister-president heeft horen spreken, ontkomt niet aan de indruk dat er aan de reactie-snelheid na het binnenkomen van de eerste berichten het een en an- der heeft ontbroken. Het nalaten van het bijeenroepen van een speciale zit ting van de ministerraad in de vroege ochtend van 1 Februari is o.a. niet overtuigend gemotiveerd, evenmin als het duidelijk werd wat de ministers beoogden niet hun reizen naar ver schillende punten in de loop van de Zondag. De aandacht mag er op wor den gevestigd, dat die eerste dag wei nig détails bekend waren, maar dat de omvang van de ramp zich door de persberichten toch wel aftekende. Het publiek, dat ademloos naar de radio berichten luisterde, reageerde snel en spontaan: wonderlijk steekt daar tegen af het trage op gang komen van het ambtelijk apparaat. Er is zeer lang onzekerheid geweest, wie moest handelen en hoe men moest handelen. Daar is b.v. het verhaal van de Urker vissers, die. Zondag al gereed waren om te vertrekken, maar pas Maan dagmiddag de opdracht kregen om te gaan. Hier en daar is in de bladen (niet in de Kamer) al een parallel getrok ken met de Meidagen van 1940, toen ook van een prompt en paraat reage ren geen sprake was, hoezeer hier en daar voortreffelijk werk is verricht en hoezeer ook de goede geest en de goede wil in voldoende mate aanwe zig waren. Het is een waardevolle Ne- j derlandse eigenschap, zich niet te laten opzwepen en het hoofd koel te houden; en het is wel juist, dat het vermogen, deze rust te bewaren ook in moeilijke tijden, zeer waardevol kan 1 zijn. Doch rust en vastberadenheid, j kalmte en snelheid van handelen, zijn zeer wel verenigbaar. Minister Drees heeft stellig aannemelijk kunnen ma- ken. dat de regering van het begin af 'aan bij haar positieven is gebleven; I maar naar onze meninig niet, dat tij- dig. doelbewust en doelmatig alles is i geschied wat menselijkerwijze en redelijkerwijze had kunnen geschie den. Een volledig onderzoek naar wat is gebeurd en nagelaten, blijft ge wenst. Overigens is het hiervoor nog geenszins te laat. HET voorgaande is uiteraard geen critiek op de wijze waarop van allerlei kant hulp is geboden. Die hulp is machtig in haar spontaan heid en haar belangeloosheid alsook in haar algemeenheid. Het blijft ech ter de vraag of de spoed Is betracht, die betracht had kunnen worden. Laat j ons over dit punt er verder het zwij- gen toe doen. Reden tot voldoening is er over de snelheid, waarmee nu de waterstaatkundige vraagstukken in het Zuidwesten des lands, waarvan de t urgentie boor de overstromingsramp j zo duidelijk aan het licht is gekomen, i zullen worden aangevat. Het plan tot j afsluiting van de zeegaten zal met spoed verder worden uitgewerkt. Het verbeteren van de dijken, het ver fijnen van het alarmeringssysteem en de aanleg van terpen, het zijn alles belangrijke dingenmaar van veel he- slissender betekenis zal de aanleg van een tweede Afsluitdijk worden. Als dit de reactie-op-een-afstand wordt van de jongste stormvloed, stelt Ne- derland een historische daad, zijn I traditie en zijn naam waardig.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1