LORRIE Flinke straf voor onderschuiven van een schurftig schaap geëist Nederland won ijshockey- strijd van België met 9-4 Overwinningen van Maarse en Broekman taanded^ke aaantuten aan Jioppie JCap.py (2) DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BuAD - PAGINA 3 Arnhemse Rechtbank De twee gebroeders Van der V., landbouwers te Gellicum, hadden in het voorjaar van 1952 een boer te Varik, zekere V., een aantal scha pen verkocht voor de prijs van 78 gulden per stuk. De afspraak was, dat de gebroeders de schapen in het najaar zouden terugkopen voor de zelfde prijs, verhoogd met 25 gulden. In de zomermaanden zakten echter de prijzen en de broers probeerden zich aan de afspraak te onttrekken. Zij deden dit op een manier, die hen met de politie in aanraking bracht. Toen V. nogmaals aandrong op het afnemen van de schapen, weigerden zij op grond van het feit, dat er schurft heerste onder de schapen. Bij onderzoek bleek, dat er één schaap schurftig was, maar dit schaap be hoorde niet tot de oorspronkelijke kudde, die aan V. was verkocht. De twee broers werden gearresteerd op verdenking van diefstal van een ge zond schaap in ruil voor een schurftig schaap. Een derde broer, G. H. van der V., nam toen een advocaat in de arm. Deze zeide, als hij kon bewijzen, dat iemand de schurft onder de schapen had geconstateerd geruime tijd vóór de arrestatie, er een middel zou zijn gevonden om de broers op vrije voe ten te krijgen. G. H. van der V. wendde zich tot de landbouwer J. de J. te Varik, met wien hij een zake lijke relatie had, en haalde deze over een verklaring als vereist te tekenen. De broers werden toen inderdaad vrijgelaten. Voor hen zal het schaap echter een lange staart hebben, want de politie kreeg achterdocht en voel de De J. aan de tand. Deze bekende al spoedig een valse verklaring te hebben afgegeven. Voor de Arnhemse rechtbank stond gisteren G. H. vara der V. terecht we- Dodelijk schot van jachtgeweer bij een schermutseling De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft acht maan den gevangenisstraf geëist tegen de jachtopziener W'. B. uit Herwijnen, cue uour üe rechtbank te Dordrecht was vrijgesproken van dood door schuld. Tegen dit vonnis had de of ficier van justitie appél aangetekend. In December 1951 bevond B., die kooiker en onbezoldigd rijksveld wachter is, zich op een jachtveld te Herwijnen om een haas te gaan schie ten. Op dit jachtveld zag hij een ze kere M. van Z., wiens hond een haas achterna ging. Daar Van Z. in overtreding was, omdat hij de hond aan de lijn had moeten houden, riep de jachtopzie ner hem aan. Van Z. maakte zich echter uit de voeten. De jachtopzie ner nam toen de fiets van Van Z. in beslag die tegen een bruggetje stond. Dit zag de broer van Van Z., die in de buurt aan het werk was. Deze broer, L. van Z., wilde dat verhin deren en kwam op de jachtopziener af Er ontstond een woordenwisse ling, waarbij L. van Z. de jachtop ziener met een grout mes bedreigd zou hebben. Om zich te verdedigen sloeg de jachtopziener L. van Z. met zijn jachtgeweer, dat op een gegeven ogenblik afging. Door het schot ha gel werd L. v. Z. dodelijk getroffen. B. verklaarde uit zelfverdediging tp hebben gehandeld. Met het op de terechtzitting aanwezige jachtgeweer demonstreerde de jachtopziener hoe hij zich zijn belager van het lijf had trachten te houden. De landbouwer P. de Fockert uit Herwijnen gaf, als getuige, een relaas van het gebeurde. Hij vertelde, dat de jachtopziener tegen het slachtof fer geroepen had: „Als je over de brug komt. schiet 'k je kapot", hetgeen B. pertinent ontkede. Hij had niet gezien, dat de jachtopziener met een mes bedreigd werd. Het mes had hij pas gezien toen L. van Z. door het schot getroffen op de grond lag. De procureur-generaal wees er in een uitvoerig requisitoir op, dat hier n... van doodslag gesproken kon worden. B. had echter naar zijn me ning niet met het geweer mogen ma noeuvreren, zoals hij gedaan heeft. Hij is hoogst onvoorzichtig te werk gegaan. Uitspraak over 14 dagen. gens uitlokking van het doen afleg gen van een valse verklaring. Hij zeide „van niets te weten" De offi cier, mr. W. de Vries, achtte een zwa re straf op haar plaats. „Deze ver dachte heeft zowel de Rechtbank als de raadsman bedrogen door het doen verstrekken van valse bewijsmidde len. Het bewijsmiddel is een van de voornaamste gronden, waarop wordt rechtgesproken; wordt hieraan ge tornd, dan komt de gehele maat schappelijke orde in gevaar". Eis: acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Mr. Beukema achtte de zaak tot haar ware proporties teruggebracht, wanneer een onvoorwaardelijke straf zou worden opgelegd, gelijk aan het voorarrest, twee en een halve maand, en de rest voorwaardelijk. Pleiter was van mening, dat de uitlokking niet bewezen is. Wat gebeurt is, iff in vereniging gebeurd. Zowel De J. 'als verdachte hebben de gevolgen van hun daad niet voorzien. J. de J„ die hierna terechtstond, hoorde acht marnden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar, tegen zich eisen. Mr de Vries vond de vervalsing van een bewijsstuk zeer ernstig, maar wilde rekening houden met de goedhartigheid van deze ver dachte, die onnadenkend had gehan deld, alleen rekening houdend met de invrijheidstelling van twee men sen door een briefje te ondertekenen. Mr. Briot vestigde er de aandacht op, dat Van der V. zijn cliënt finan cieel in zijn macht had en daarvan listig misbruik maakte. Pleiter vroeg geen gevangenisstraf op te leggen, maar een geldboete. Uitspraak van beide zaken over veertien dagen. Gerard Maarse won gisteravond in 't oude, ongezellige, olympische stadion te Stockholm de 500 meter. En Kees Broekman bleef dit seizoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zij het, dat hij slechts met 0.1 seconde verschil over Anton Huiskes, die na onze Euro pese kampioen reed, zegevierde. Het vroor ongeveer drie graden en er stond een ongemakkelijke valwind in het sta dion, dat slechts matig was bezet. Het Op de Hokij te Den Haag werd de jaarlijkse ijshockeywedstrijd gespeeld tussen Nederland en België. Nederland won met 9l (10, 54, 30). In deze ontmoeting moesten de Ne derlanders tonen wat zij waard zijn zon der versterking van Canadezen, en al begonnen zij zwak, toch hebben zij in de tweede en laatste periode bewezen, dat zij tot goede prestaties in staat zijn. Al kort na het begin openden onze landgenoten de wedstrijd was een paar minuten oud de score. Even la ter werd de Belgische doelman De Bruyn door een hoog schot aan het hoofd gewond en werd de ontmoeting reglementair aanvankelijk voor tien mi nuten gestaakt. Door de luidspreker VOETBAL. HET FRANSE VOORSTEL. Zoals gemeld heeft de Franse Voet balfederatie zich dezer dagen tot de KNVB gewend met het voorstel om te Parijs een landenwedstrijd Frankrijk- Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De voor gestelde datum 12 Maart was even wel voor de KNVB onaanvaardbaar met het oog op de reeds vastgestelde wed strijden tegen Denemarken op 7 Maart en tegen Zwitserland op 22 Maart. Daarmee is de landenwedstrijd tegen Frankrijk echter niet helemaal van de baan. Do beide bonden houden voeling met elkaar en in de eertsvolgende be stuursvergadering van de KNVB zal de kwestie nader onder het oog worden gezien. GEEN GRATIS KAARTEN VOOR OFFICIALS. De KNVB verzoekt ons het volgende mede te delen: in verband met het grote aantal girostortingen voor de wedstrijd Nederland—Denemarken op 7 Maart a.s te Rotterdam wordt de leden van voetbalverenigingen dringend verzocht hun aanvragen en stortingen te doen bij hot bestuur van hun vereniging. De verenigingsbestuuren wordt ver zocht' de girostortingen met opgave van de gewenste knarten zo spoedig mogelijk te doen. Ter voorkoming van teleur stellingen wordt or de aandacht op ge vestigd, dat aan geen enkele official van de KNVB bestelformulieren worden toe gezonden. Ook hun wordt verzocht be stellingen te doen uitsluitend met de storting op postrekening 58928, indien zij kaarten wensen. ZUID.AMERIKAANSE UITNODIGING VOOR KAREL VAN DER MEER. De Haagse voetbalscheidsrechter Ka rei van der Meer heeft een uitnodiging ontvangen aan het eind van deze maand naar Lima, de hoofdstad van Peru, te komen om als arbiter te fungeren in 't toumooi om het kampioenschap van Zuid-Amerlka. Aangezien het toumooi ongeveer vier weken zal duren, is het nog niet zeker of onze landgenoot de invitatie zal kunnen accepteren. UVS—QUICK BOYS 1—3. Ruim ƒ400,voor het Rampenfonds. Ondanks het minder gunstige weer is de lichtwedstrijd op het LFC-terreln tussen UVS en Quick Boys gisteravond toch doorgegaan en zelfs waren er nog ongeveer 700 bezoekers, zodat aan cntree'8 bijna ƒ330,— binnenkwam, ter wijl een gehouden collecte nog 54,— opbracht. Dc Katwijkers speelden in deze wed strijd voor wat ze waard waren en alsof hun leven er van afhing. Dat werd de speler Steenbeek zelfs noodlottig, want bij een van zijn luchtsprongen kwam hij ;op een tegenspeler en daarna op de grond terecht, waarna hij klaagde over pijn, zodat hij door de EHD naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Quick Boys won tenslotte mot 31, na bij de rust met 30 de leiding te hebben gehad. werd evenwel aangekondigd, dat er een pauze zou worden gehouden en dat de minuten, te kort gedaan aan de eerste periode, over de resterende speeltijden zouden worden verdeeld. Onder luid applaus verscheen De Bruyn voor de tweede periode op het ijs. Niet ontmoedigd begonnen de Bel gen een fel offensief en binnen enkele minuten moest Van Os drie maal vis sen. Deze doelpunten waren niet te wij ten aan de Nederlandse goalie, maar aan de slechte verdediging. Men benam Van Os in die phase van het spel te veel het zicht, waarvan de Belgen dankbaar ge bruik maakten. Nadat het derde Belgische doelpunt was gescoord, werd de tactiek van de Nederlanders gewijzigd. Men begreep dat op deze maniér geen wedstrijd kon worden gewonnen en pakte veel ste viger aan. De aanval van de Oranje ploeg kwam in actie, het tempo werd werd verhoogd en het was een lust voor het oog zoals de spelers combineerden. Een fraai doelpunt van Smit werd de eersteling van een hele reeks. Eerst voegde genoemde speler nog een punt bij de score, en ook daarna kreeg de Belgische goalie het zwaar te verduren, want al troffen niet alle schoten doel. toch werd hij nog drie maal in deze periode door de enthousiast spelende Nederlanders gepasseerd. Even voor de bel kwamen de Belgen opzetten, en ver kleinde Leclerck de achterstand. In de laatste periode zakte het tempo aan merkelijk. De vermoeidheid deed zich gelden, vooral bij de Belgen. De Neder landers, die in de kleedkamer nog wel een morele injectie van hun trainer Zu- kiswski zullen hebben gehad, bleven echter met grote geestdrift doorspelen. En in deze periode zag men fraaie doel punten tot stand komen. Klein scoorde uit een solorush en even later volgde Feenstra zijn voorbeeld door een acht ste doelpunt aan de reeks toe te voegen. De Belgen hadden in deze speeltijd vrijwel niets meer in te brengen. Slechts zelden werd een aanval ondernomen en zij moesten zich door de sterke druk, die hun tegenstanders op hun doel uit oefenden, bepalen tot verdedigen. Toch braken de Nederlanders nog door de muur heen en werd de stand op 94 ge bracht. De doelpunten werden gemaakt door Loek Smit- (3 x), Overakker, Fisher, Klein, Feenstra en Snoek voor de Ne derlandse ploeg, terwijl Du Pré, Le- clercq (2 x) en Briels voor de tegen- punten zorgden. Op de op handen zijnde R.A.I.-ten- toonstelling van motorrijwielen, scooters, bromfietsen en rijwielen, die gehouden wordt van 27 Februari t.m. 8 Maart a.s. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, zal naar zich thans reeds duidelijk afte kent ook heel wat nieuws op het ge bied van toer- en sportrijwielen te be wonderen zijn. Het moderne rijwiel is het resultaat van talloze verbeteringen, die slechts geleidelijk toepassing von den. De evolutie van de draislne tot het elegante, doelmatige, lichte sportfietsje zal bij deze gelegenheid op aantrekke lijke wijze zijn te volgen door de expo sitie van een unieke reeks historische rijwielen, welke een onderdeel zal uit maken van een royale aankleding, waarbij een ruim gebruik gemaakt zal worden van planten, bloemen etc. Voor nienig bezoeker zal deze attractie onge twijfeld een grote verrassing betekenen. Ned, rijders te Stockholm TAFELTENNIS. B.A.T. Zelden heeft het BAT-team zo'n slechte wedstrijd gespeeld als te gen een der zwakste broeders van hun afdeling n.l. Sportief uit Den Haag. Dat de eindstand uiteindelijk toch nog 55 werï is geheel te danken aan het uit muntende spel van L. van der Brink, die al zijn partijen in winst wist om te zet ten. P. Brohra en G. van der Spek won nen ieder slechts één wedstrijd, zodat BAT slechts vijf winstpunten kon fa briceren en de stand, na het falen van het overigens toch altijd hecht spelend BAT-dubbel Brohm—Van der Spek, ge lijk n.l. 55. BAT I (dames) deed het aanmerkelijk beter, want met 64 werd de naaste concurrente t.w. Treffers bedwongen. Mej. B. van Haasteren was uitmuntend in vorm en wist al de partijen op haar naam te brengen. Mej. T. van Haasteren bracht twee partijen op haar naam en leed, voor de tweede keer in dit seizoen, een nederlaag tegen mej. L. van Ruiten in haar derde partij. Bij een 54 stand behoorde het dubbelspel de beslissing te brengen. De dames Van Haasteren slaagden er in op fraaie wijze te zege vieren over de dames Van Ruiten, zo dat de eindstand 64 werd voor BAT, dat nu wel zeer stevig aan de leiding staat. BAT II (dames) speelde eveneens een zeer verdienstelijke wedstrijd door met 7—3 van Steeds Vooruit te winnen. Overwinningen van mej. P. Wijdeveld. mej. A. van Oyen, mej. W. Jozemans en van het BAT-dubbel brachten de stand op 73 voor BAT. BAT III (heren) hervond de weg naar da overwinningen weer, want met 73 werd van Treffers IV gewonnen. R. Vrouwenvelder met 3 gewonnen partijen, J. de Heijden en G. Schoondergang met 2 gewonnen partijen zorgden voor de winstpunten voor BAT. Zaterdag a.s. worden de revanche wedstrijden gehouden van de BAT jeugdkampioenschappen. Er zal hard gevochten worden en de huidige titel houder Dieben zal het zeer moeilijk krijgen. Zaterdagavond: 3e kl. BAT 2Steeds 1 Vooruit 2; 4e kl. BAT 4TNSA 1. sprak vanzelf, dat op deze 333J-4 meter- baan de bochtenspecialist een voordeel had boven de technische glijder, die het meer van de lange rechte stukken zal moeten hebben. Kees Broekman had zich geërgerd aan de voorbeschouwingen, welke in een deel van de Zweedse pers ten aanzien van de wereldkampioen schappen te Helsinki hadden gestaan. Daarin kwam de zinsnede voor: Broek- mans' energie is, als hij in de Finse hoofdstad aankomt, uitgeblust. Wel nu, zo beet Broekman fel van zich af, toen een Zweedse journalist hem Woensdagavond in het stadion te Stockholm een vraag stelde, wij zullen in Helisnki zien. dat ik nog lang niet uitgebrand ben. Integendeel, alle Neder landse rijders zijn er juist op gebrand, de Noren, de Zweden, de Russen, de Finnen en de Oostenrijkers fel partij te geven. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Gerard Maarse (Ned.) 44.2 sec.; 2. en 3. Jonsson en Stroem (Zweden) 44.4; 4. Larsson (Zweden) 44.9; 5. Wlm van der Voort (Ned.) 45.0; 0. Lindberg (Zweden) 45.3; 7 en 8. Sa- muelsson (Zweden) en Kees Broekman (Ned.) 45.5; 9. Huiskes (Ned.) 46.1; 10. Van 't Oever (Ned.) (nieuw pers. ree.). 5000 meter: 1. Kees Broekman (Ned.) 8 min. 35.5 sec.; 2. Anton Huiskes (Ned.) 8.34.6; 3. Offenberger (Oost.) 8.37.7; 4. Ericsson (Zwed.) 8.39.0; 5. Asplund (Zw.) 8.39.5; 6. Schuier (Ned.) 8.43.8 (nieuw pers. record); 7. Van der Voort (Ned.) 8.46.4; 8. Egbert van 't Oever (Ned.) 8.51.7; 12. Maarse (Ned.) 9.02.6. Voor het wereldkampioenschap in hardrijden op de schaats, Zaterdag 14 en Zondag 15 Febr. a.s. te Helsinki, zijn 29 rijders uit 9 landen ingeschreven: uit Gr. Brittannië 3, uit Nederland 4, uit Oostenrijk 2, uit Korea 2, uit Rusland 4, uit Noorwegen 4, uit Zweden 4, uit Hongarije 2. BRIDGE. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O.' De uitslag van de Viertallenwcdstrijd van gisteravond is als volgt: Groep A: Team Bonnet wint van team Klarenbosch met 21 m.p.; team Smidt van team Bik met 15 m.p.; team Ver ver van team Lut met 15 m.p.; team Lagerberg van team Cuppen met 4 m.p. Groep B: Team Mulder van team Stuijfzand met 50 m.p.; team Sassen van team Van Gent met 44 m.p.; team Am- merlaan van team De Roo met 42 m.p.; team Kramp van team Jeuster met 38 m.p. LAWNTENNIS. R.K. TENNISVER. ZUIDWUCK. De nieuwe banen van het Sportpark „Stevenshof" gelegen tussen Maaldrift en Haagsche Schouw te Wassenaar zijn gereed. Zodra de weersomstandigheden dit toelaten zal men hier reeds kunnen spelen. Voor nadere bijzonderheden over de kath. tennisver. Zuidwijck raadplege men de advertentie, die elders in dit blad is opgenomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat leden zich dienen te houden aan de van kath. zijde vast gestelde kledingvoorschriften. SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP LSB. Voor het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Schaakbond werden gis teravond de volgende wedstrijden ge speeld: le klasse: Drs. B. V. Bekker—W. G. Demmendal !/jmr. A. de Groot G. Bosscha afg. 2e klasse: F. v. d. BoschChr. Sterk afg.; N. MaarsenC. v. Tol 0—1. Gisteravond is een begin gemaakt met het jaarlijks tournooi om het persoon lijk damkampioenschap. Er wordt ge speeld in een hoofdklasse, welke, i.v.m- grote deelname is gesplitst in A en B, een eerste en een jeugdklasse. De twee hoogst geplaatsten van de A- on B- groep komen in de eindstrijd met de kampioen van 1952, de heer L. Jesse. De eerste utislagen zijn: hoofdklasse- Ar A. v. d. Ent—A. Wolswij k 2—0; Gel derblomG. v. Winkel 11. Hoofd klasse B: J. DisselJ, Wortman 02; G. v. Muiswinkel—C. Verboom 02; D. BevaartW. Verboom 11. Eerste kl.: C. Spierenburg—H. G. v. d. Voorst 02; R. VerkadeC. v. Klaveren 20: J. KoelewijnP. H. Spek 02; J. de Leeuw—A. v. Triest 0—2. Jeugdklasse: A Brunt—D. de Visser 2—0; H. Brunt— J. Oudshoorn 20; J. PetersD. Ver horst 20; J. WortmanM. Overes 11. VOLLEYBAL. Zuidwijck (Wassenaar). De volley balafdeling van Zuidwijck krijgt in het nieuwe sportpark „Stevenshof" de be schikking over 4 gravel buitenbanen. Vóór het grote tournooi bij gelegenheid van de opening en inzegening van het Kark op 14 Mei a.s. zal nog een 5e veld i orde gemaakt worden. Inschrijvingen uit het gehele land zijn voor dit tournooi reeds binnengekomen, en aan de R.K. Ned. Volleybalbond is toestemming gevraagd, dit tournooi een nationaal R.K. karakter te geven. 62. Zou hief het huis van Paul Pa rel zijn? Dikke Jantje liep nu een kort gangetje door en ging een trap op. Toen kwamen zij weer in een an dere gang. Hier lag een loper. Dit was dus zeker het huis van Paul Pa rel. Dikke Jantje ging een kamer bin nen en deed de deur direct achter zich dicht. In die kamer zag Koppie een vreemd schouwspel. Voor het raam stonden de twee Chinezen en op de grond zag Koppie het goed? Daar lagen een heleboel mensen; Koppie zag Paul Parel liggen en de twee winkelmeisjes en de telefoon juffrouw en daar daar lag ook de lange Pieter Primeur. Zij waren allemaal geboeid, de winkelmeisjes ook weer. Maar Koppie zag, dat zij allemaal uit hun bewusteloosheid ontwaakt waren. Zij keken hem alle maal met grote ogen aan. Zij konden niets zeggen, want ze hadden een prop in hun mond. Alleen Pieter Pri meur had een doek voor zyn mond, net als Koppie zelf. Koppie zag, dat Pieter Primeur met zijn ogen naar het raam keek en van het raam weer naar Koppie en van Koppie weer naar het raam Betekende dat, dat Pieter Primeur de aandacht van Koppie op het raam wilde vestigen? Koppie keek naar buiten en toen be greep hij, wat Pieter Primeur be doelde. Aetherklanken VRUDAG Experimentele televisie uitzending. AVRO; 20.1521.45 1. Journaal. 2. Scheppende hand. 3. Weerbericht. Pauze. 4. „Ga je even mee naar de kelder". 5. Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramo foonmuziek. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gramofoon muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 School radio. 10.50 Orgelspél. 11.20 Radio feuilleton. 11.40 Bas en piano. AVRO. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuirabouwmededei ingen12.33 Sport en prognose. 12.48 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Kook- praatie. 14.30 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Sopraan en piano. 15.30 Amusem"entsmuz. VARA: 16.00 Gramofoonmuz. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel en zang. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 „Achter de horizon", hoorspel. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 „Het volle pond", causei-ie. VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet'" causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekfbespt ek in c20.15 Voordracht met muziek. 20.30 „Benelux", cause rie. 20.40 „Aanpassing", causerie. VARA: 21.00 „Frm>m. IT Trovatore", opera. (gr. pi.). (22.0022.15 Buiten - landsweek overzicht), VPRO: 22.40 „Vandaan", causerie. 22.45 Avondwij ding. VARA: 23.00 Niefiws. HU-V^BTTM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Instrumentaal septet. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Schoolradio. 10.00 Orkestconcert. 10.45 Klein vrouwenkoor. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerorkest en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Pnlitiekapel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en KatholiefU nieuws. 13.Ti Actualitei ten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Strijkorkest. 14.30 Dans muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 So- oraon en tenor. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeu^d. 17.15 Kinder koor. 17.35 Gramofoonmuziek. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Militaire reoor- tage. 18.10 ïnsitrum entaal octet. 18.30 Lichte muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen- ding: Verklaring en toelichting. 19.30 Gramofoonmuziek.. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Pro menade-orkest en klein koor. 21.00 „Knots en Bondig", causerie. 21.15 Strijkkwartet. 21.50 „De strijd tegen 1 brand", klankbeeld. 22.05 Gevari eerde muziek. 22.25 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, katholieke kerk". 23.00 Nieuws. DOOR CHARLES GARV1CE 96) Zij bewoog zich niet, maar Sey mour sohrok en werd vuurrood. „Wat!" riep hij uit. „U u valt uw belofte aan mijn zuster verbre ken?" „Ik kom haar integendeel een kans aanbieden om de hare ongedaan te maken," zei Guy bedaard, hoewel zijn hart hevig klopte. Hij wilde niets zeggen over het gesprek, dat hij de vorige avond had afgeluisterd en li ij was bereid hun verraad niet aan de grote klok te hangen, wanneer zij slechts wilden meewerken. „Heb jc niets te zeggen, Diana?" „Wat kan ik als vrouw zeggen te genover zo'n belediging,'' antwoord de zij. „Het is geen belediging;" sprak hij met vlammende ogen, terwijl zijn lippen beefden van ingehouden drift „Ik bied jc je vrijheid aan! Hier, in tegenwoordigheid van je broer, ver zoek ik je de verloving tussen ons te verbreken, nu op dit ogenblik en zon der meer woorden dan absoluut nood zakelijk zijn." „Het is goed, dat je dit doet in te genwoordigheid van een man." zei ze. „He zal het aan hem overlaten om mij te beschermen en te wreken." en ze maakte een beweging alsof ze de kamer wilde verlaten. Seymour bleef een ogenblik zwij gend en onbewegelijk staan, toen zei hij: „Blijf hier, Diana. Misschien wil lord Kendale zo beleefd zijn om ons een uitlegging van zijn gedrag te ge ven. Ik meen, dat het zelfs voor een man uit zijn deftige klasse niet de gewoonte is om een plechtig contract zonder enige reden te verbreken." „Voor uw eigen bestwil verzoek ik u daar verder niet op aan te drin gen!" zei Guy ernstig. „Laten we van elkaar scheiden zonder verdere woorden en vraag mij niet naar de redenen!" „U hebt gelijk, mylord," zei ze minachtend lachend. „Dat is niet no dig. We kennen uw redenen slechts al te goed. U vindt het onmogelijk om met de ene vrouw te trouwen, terwijl u de andere liefnebL Sey mour, de heer, die zo goed is geweest om aam te bieden mij tot zijn vrouw te iriaken, gooit me op deze manier opzij voor het minderwaardige kind, dat beloofd heeft jouw vrouw te worden. Dit heb je te danken aan Lorrie Latimer alleen! Seymours gelaat werd lijkwit en hij deed een stap naar voren, maar Guy hief waarschuwend zijn hand op. „Blijf waar u bent, mijnheer Mei ford," zei hij zacht. „U en ik kunnen beter praten wanneer er geen dame tegenwoordig is." Toen wendde hij zich tot Diana. „Zullen we geen eind aan de kwes tie maken?" zei hij ernstig; „ik vraag het voor je elg'cn bestwil." „Neen, lafaard!" siste zij. „Er in toestemmen om weggegooid te wor den als een uitgeknepen citroen! De hele wereld zal weten, wat voor soort man lord Kendale van Latcham is en hoe hij een vrouw behandelt, die zwak genoeg is geweest om zich aan hem te binden!" „Goed!" zei hij met o/eengeklem- de lippen* „Luister nu eens alle tweo naar me. Zowaar als de zon aan de hemel staat, zou ik m'ijn belofte ge houden hebben, hoewel ik iedere hoop op geluk daarmee zou hébben verloren. U laoht, mijnheer Seymour en drijft de spot met me! Ik begrijp dat en kan het waarderen! U wilt zeggen, dat ik mijn belofte zou heb ben gehouden omdat uw geld Lat cham zou hebben gered. Ik verwadht dan ook niet, dat u mij zult geloven, wanneer ik zeg, dat ik nog meer aan mijn eer dacht, dan aan de ineen storting van mijn huis. Ik zou mijn woord ten koste van alles, heb ben gehouden, daar ik dacht, dat uw zuster van mij hield, maar,, hij zweeg en keek Diana strak aan „juffrouw Meiford, de kamer van mijn vader is naast de uwe. Ik was gisterenavond bij hen? en hoorde, wat er tussen u en uw broer voor viel." Diana kromp ineen en Seymour vloekte. „Jij jij ploert!" schreeuwde hij, „je laat haar in de steek, omdat we geruïneerd zijn, omdat ze je het geld niet kan geven, waarvoor je jezelf hebt gekocht." De aderen op Guy's voorhoofd zwollen op als koorden, maar nog beheerste hij zichzelf. „Neen", zei hij streng, „dat is niet waar en dat weet u heel goed! Ik zeg u, dat we alles gehoord hebben alles' Hemel!" barstte hjj uit op an dere toon, zidh tot Diana wendend, „dwing je me om je te herinneren aan de schaamteloze, onvrouwelijke woorden, die je gebruikte? Dwing je me te zeggen, dat ik de hand wei ger van een vrouw, die me niet uit liefde trouwt, maar uit haat en wraakzucht?" Zij sohrok terug, overweldigd door de blik uit zijn donkere ogen en zijn heftige woorden en, alsof het mas ker van zijn gelaat werd gerukt en hij uit wanhoop niet meer wist, wat hij deed, uitte Seymour Meiford een kreet als van een tijger en vloog met gebalde vuisten op hem aan. Maar Guy had hem nauwkeurig gadegeslagen. Hij stapte achteruit en greep de dreigende arm. Met de kreet van een woedend wild dier rukte Seymour zich los en het vol gende ogenblik hadden de twee el kander beet in dodelijke haat. Diana verloor haar tegenwoordig heid van geest en holde gillend naar do deur m-aar voor ze deze kon openen, werd de deur opengegooid en er kwam een menigte personen haastig binnenlopen. hoofdstuk: xxx. Niet alleen had Diana's angstig roepen een paar van de dames aan getrokken, maar ook de graaf kwam binnenstrompelen. Ook Gillow, zijn kamerdienaar en enkele bedienden van lady Farnham kwamen op het lawaai af. Lorrie was niet op haar kamer en had het gillen niet ge hoord. „Grote genade!" riep lady Farn ham uit. „Wat gebeurt er?" „Die twee ze vermoorden el kaar," riep Diana. Lady Farnham zou zich tussen hen geworpen hébben, maar de graaf legde zijn hand op haar arm en hield haar vriendelijk maar beslist tegen. „Guy!" zei hij niet hard, nvaar op een ernstige, bevende toon, die ge hoorzaamd moest worden. Guy schrok en gooide Seymour van zich af. Toen bleef hü bleek en diep adem halend met over elkaar geslagen handen staan. „Wat betekend dit?" vroeg de graaf met vlammende ogen, terwijl zijn edel gelaat rood was van veront waardiging. „Is het mogelijk dat mijn zoon als een bootwerker vecht in het huis van een dame?" Guy keek naar lady Farnham. „Vergeef me, lady Farnham." zei hij moeilik. „Maar wat betekend het?" zei la dy Farnham, terwijl ze een paar stappen naar voren deed. Seymour Meiford was opgestaan en stond aan zijn das te trekken, die Guy had gescheurd. Zijn gelaat was bleek van hartstocht en zijn lippen beefden zo, dat zij ternauwernood de woorden konden vormen, die nu als de kreet van een dier over zijn lippen kwamen. (wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4