NAAR DER AFSLUITING ZEEARMEN SOWJET-UNIE BREEKT MET ISRAEL "jfj VOORZICHTIG OPTREDEN VERWACHT DAGBLAD VOOR DELFT EN DELFLAND Voorlopig aan legging van terpen en versterking der binnendijken Prof. Thijsse komt uit Amerika terug Foster Dulles zou hebben gewaarschuwd tegen overijlde beslissingen Russische legatie te Tel Aviv bij bomontploffing ernstig beschadigd Vrouw van gezant gewond WEST-DUITS LAND EN DE ARABISCHE LIGA LICHTE VORST 113e JAARGANG BUREAUX: Verwersdijk 6S, Delft Tel. 131 en 1360, Postgiro 378434 ADVERTENTIES: prijs der advertenties: 15 regels (15 mm) f 2,25, elke mm meer f 0,15. Kleine advertenties tot 20 woorden 0,50, elke 5 woorden meer f 0,15. Bewijs nummer f 0,10, ABONNEMENTSPRIJS: (bij vooruitbetaling) per kwar taal f 6,per week f 0,47. DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 DILFTSCIE COURANT 8 pagina's No. 36 LICHTE VORST Zwaar bewolkt met plaat selijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen noord en noord-oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. MINISTER ALGERA KONDIGT AAN: Van onze parlementsredacteur) HOEWEL de regering heeft besloten het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen voor haar rekening te nemen hoopt minister Algera zo spoedig mogelijk bevoegdheden te delegeren aan lagere publiekrechtelijke lichamen. Dit is een nationale ramp, aldus de minister, en een centrale verantwoordingsplicht is dus noodzakelijk. „Ik zal de verantwoordelijkheid van het dijkherstel tegenover de volksvertegenwoordiging op mij nemen. Dat zeg ik niet uit zelfoverschatting, maar het is mijn plicht. In de komende noodwet zal daarom aan de minister van Verkeer en Water staat toezicht worden gegeven op de werkzaamheden van de waterschappen, die geen verantwoordingsplicht kennen", zeide minister Algera. Zijn woorden maakten grote indruk op de Kamer, die deze speech met belangstelling volgde. De noodwet, waarover in de regeringsnota werd gesproken, zal uiteraard slechts voor een bepaalde tijd gelden. De be windsman had grote waardering voor het werk van de wa terschappen. Toch meende hij dat de Prov. besturen moe- te nagaan of het niet mogelijk is de organisatie van de wa terschappen zo te veranderen dat er grotere eenheden ko men. Het creëren van een financiële verhouding tussen rijk en waterschappen noemde hij van groot belang. AFSLUITING ZEEGATEN In November van het vorig jaar heeft de minister van Ver keer en Waterstaat reeds op dracht aan Rijkswaterstaat gege ven om het moeilijke probleem van de afsluiting der zeearmen te besturen. Het werk is reeds begonnen. Er is echter alle aan- Het is gebleken dat in enkele gevallen de bevolking achter de binnendijken niet is gewaar schuwd voor de ernst van de situatie. Daarom is het noodza kelijk dat in het vervolg op ruime schaal gealarmeerd zal worden. I Het feit, dat de dijken van le,dinr om nu een beroep te doen binnenuit zijn aanEetak noemde topdeskund.jren om minister Algera een ernsti ver. schijnsel. Overwogen wordt - op enkele hun grote kennis in dienst van het vaderland te stellen. De di recteur-generaal van de Rijkswa terstaat, ir Maris zal voorzitter van deze commissie zijn. Prof. Thijsse zal op verzoek van de minister binnenkort uit Amerika naar Nederland terugkeren om aan de bestudering mee te wer ken. Hij is de grote man van Walcheren. Dit probleem zal een centraal punt in mijn beleid zijn, vervolgde minister Algera in zijn zakelijke en moedige rede. Het rapport van de commissie zal openbaar gemaakt worden, omdat een volkszaak in het open baar behandeld dient te worden. Een uitvoering van dit gigan tische plan zal tientallen jaren vergen. Daarom is het noodza kelijk te overwegen welke over- bruggingsmaatregelen getroffen kunnen worden. TERPEN Minister Algera dacht aan het aanleggen van terpen' niet zo kostbaar die als vluchtheu vels kunnen dienen. Het alarme ringssysteem zal moeten worden verbeterd, evenals dat het waar schuwingssysteem op de Noord zee geperfectionneerd wordt. De eerste maatregelen daarvoor zijn reeds genomen. Ook wordt nagegaan of er geen verandering gebracht moet worden in de berichtge ving van het K.N.M.I. Het maakt thans bekend dat er „hoogwater" of „gevaarlijk hoogwater" op komst is. Dit laatste komt uiterst zelden voor en daarom maakt dit be richt niet voldoende indruk op de bevolking. Er wordt gedacht aan een nieuw criterium, bijv. zeer gevaarlijk hoogwater of alarmerend hoogwater. DE BINNENDIJKEN De beheerders van de buiten dijken zijn waakzaam geweest, maar zij konden de grote ramp niet keren. Op sommige plaatsen heeft men echter teveel ver trouwd op de binnendijken. Dat is begrijpelijk, want generaties lang hebben zij het gehouden. om herhaling te voorkomen of geen bijzondere voorzieningen getroffen moeten worden. Deze ramp heeft aangetoond, dat de binnendijken nog een belangrijke fuitciie vervuilen. M& góedkeir- ring van de provincie zijn in sommige gevallen enkele van deze dijken verlaagd of omge ploegd. Ook aan dit punt zal in de toekomst aandacht moeten worden besteed. Wat de bunkers in de duinen betreft, deze leve ren in het algemeen geen gevaar voor de zeewerende functie van de duinen op. De samenwerking tussen het Rijk en de lagere publiekrechte lijke lichamen bij het herstel van de dijken is voortreffelijk. Het Rijk beschikt gelukkig over grote hoeveelheden rijshout. Voorzich tig en deskundig zal het hakken van dit belangrijke materiaal dienen te geschieden, maar im port en toepassing van andere materialen is mogelijk. „DE HAND DES HEREN" Al deze maatregelen een uitwerking van de vijf punten in de regeringsnota somde de minister op. De Kamer was er enthousiast over. Zij gaven aan het debat een concrete inhoud. Maar de bewindsman deed dit niet dan nadat hij eerst een uit voerig overzicht had gegeven van de ramp. Óp aangrijpende wijze vertelde hij van het op zettende water. En zijn conclusie luidde: „wie kan keren de hand Héren?". Kan de mens alle risico's vermijden? Kan hij de natuurkracht van wind en water keren? De minister geloofde het niet, al was hij er van overtuigd, dat we in menselijke zin alles moeten doen om het zover te krijgen. De tegenmaatregelen zullen op wetenschappelijke wijze moeten worden genomen. Aan de hand van de ervaring kan men in deze moderne tijd niet meer werken, want ook bij deze ontzettende ramp hebben zich nog gunstige factoren voor gedaan. Plotseling verschijnen er artikelen vhn ingenieurs, die Kijk naar China De communist Gortzak stak de loftrompet over commu nistisch China. Het nieuwe regiem heeft aan alle waters nood een einde gemaakt. Dat is interessant, repliceerde mi nister Algera. „Kom eens bij me praten, mijnheer Gort zak. want de moeilijkheden in China waren veel groter dan het sluiten der zeegaten hier. Wij zouden dat dan in één jaar voor elkaar kunnen hebben, want het communis tisch regiem is nog niet oud in China. Misschien hebben de communisten daar de slot- phase voltooid. Het is nau welijks te geloven, maar het kan", vervolgde de bewinds man laconiek. „De voorberei dingen zijn dan onder het oude regiem getroffen. Een Hollandse ingenieur heeft zich daarbij zeer verdienste lijk gemaakt. En deze inge nieur is aangetrokken in de commissie die de afsluiting van de zeegaten gaat bestu deren Verslagen keerde de com munist Gortzak naar zijn bankje terug. menen, deze ramp voorzien te hebben. De minister hechtte er niet veel waarde aan, want deze publicisten hebben nooit de weg naar de overheid gezocht. Met een zekere gerustheid zag de bewindsman het komende springtij op de zestiende Februari tegemoet. Wanneer er geen bij zondere storm komt dan zal het hoogwater niets bijzonders zijn. Het zal lager zijn dan reeds na 1 Februari is voorgekomen. GEEN GRATIE VOOR DE ROSENBERGS President Eisenhower heeft ge weigerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldiging van het verra den van atoomgeheimen zijn ter dood veroordeeld. In een door het Witte Huis uit gegeven verklaring zegt de presi dent o.m.: „De aard van de mis daad, waaraan de Rosenbergs schuldig zijn bevonden, is veel ernstiger dan het doden van een medeburger. Het gaat hier om het moedwillig verraden van een ge hele natie, hetgeen zeer goed de dood van vele, vele duizenden onschuldige medeburgers ten ge volge zou kunnen hebben. Door hun daad hebben deze twee per sonen in feite de zaak van de vrijheid verraden, waarvoor op dit ogenblik vrije mensen strijden en sterven." President Eisenhower zegt ver der dat een zoi-gvuldige bestude ring van de zaak hem de overtui ging heeft gegeven dat aan de Rosenbergs „volledig recht is ge schied". „Er zijn noch nieuwe be wijzen, noch verzachtende om standigheden aan het licht geko men, die wijziging van het vonnis zouden rechtvaardigen". De terechtstellingsdatum is be paald op 16 Februari. De Rosenbergs hebben het nieuws kalm en zonder com mentaar aangehoord. Hun ver dediger verklaarde dat hij het oppergerechtshof om uitstel van de executie en herziening van het proces zou verzoeken. „THUNDER1ET" VERONGELUKT Woensdagmiddag om ongeveer kwart over twaalf is een Thun- derjet-straaljager van de vlieg basis Volkel bij het vliegveld Gütersloh, gelegen ten noorden van Paderborn (Duitsland), ver ongelukt, waarbij de 23-jarige sergeant-vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nijmegen het leven verloor. De vlieger kreeg tijdens een oefening op geringe hoogte met motorstoring te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze noodlanding echter had een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte bleek de vlieger reeds te zijn overleden. Een commissie van onderzoék is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Door een bomaanslag is het ge bouw van de Russische ambas sade te Tel Aviv in Israël ernstig beschadigd. (Radiofoto) WAS VAN RIVIEREN IN BELGIë Terwijl nieuwe sneeuwstor men het verkeer in de Arden nen bemoeilijken, stijgt het peil van de Belgische rivieren snel tengevolge van hevige regens West-België en de hiermee ge paard gaande dooi. De scheep vaart op de Sambre ligt stil. In het gebied tussen Bergen en Charleroi is het peil twee meter gestegen, waardoor talrijke lan derijen zijn ondergelopen. Het ministerie van Financiën heeft de Kamer van Afgevaa; digden meegedeeld dat de kos ten voor het herstel van de dij ken en kaden, die bij de jongste overstromingen zijn vernield, officieel op een milliard Bel gische francs worden geschat. De schade, die particulieren heb ben geleden, wordt eveneens op een milliard geraamd. Het Oostenrijks staatsverdrag Radio Moskou heeft de Ver enigde Staten. Engeland en Frankrijk ervan beschuldigd het Oostenrijks staatsverdrag te heb ben „getorpedeerd". Zoals bekend zijn de plaatsver vangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" Maandag te Londen voor de 260ste maal bijeengekomen om over de bepalingen van dit verdrag te spreken. De bijeen komst werd echter voor onbe paalde tijd verdaagd, nadat de Russische afgevaardigde gewei gerd had het door de Westelijke vertegenwoordigers ingediende verkorte ontwerpverdrag te be- soreken. Spionnageproces in Roemenië Te Ploesti, in het gebied der Roemeense olievelden, is Woens dag een proces begonnen tegen 24 Roemenen, die vooraanstaande posities hebben bekleed in Britse en Amerikaanse oliemaatschap pijen welke in Roemenië hebben jet'erkt. Zy worden beschuldigd S;ui „spiómxage en sabotage". - AMERIKA EN HET VERRE OOSTEN Van gezaghebbende zijde is te Washington vernomen dat Eisen howers raadgevers op militair en politiek gebied pogen bepaalde stromingen in het Congres, die aansturen op een onmiddellijk in gaande blokkade van communistisch China door de Amerikaanse vloot, tot bedaren te brengen. .Wel wordt hier en daar verwacht dat de Verenigde Staten er krachtiger dan voorheen bij de andere niet-communistische landen op aan zullen dringen communistisch China economisch scherper te blokkeren. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat generaal Omar Bradley, voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, zich heeft uitgesproken tegen een Amerikaanse marineblokkade, daar deze z.i. het gevaar van een wereldoorlog met zich zou brengen. In de gehele beschaafde we reld worden inzamelingen gehouden ten behoeve van de getroffen gebieden van Nederland, geland. Een Parijse ver keersagent liet een ogenblik het verkeer voor wat het was om zijn bijdrage in de bus te doen. Het verluidt dat ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles de senatoren in parti culiere besprekingen heeft ge waarschuwd tegen overijlde beslissingen bij de behande ling van de vraag „blokkade of niet?" Vóór een blokkade zijn de aanhangers van Mac- Arthurs „bombardeer- en blokkeer"-politiek, die tevens van mening zijn dat het zwaartepunt van het Ameri kaanse optreden in Azië moet zijn gelegen. In bepaalde diplomatieke kringen te Washington is men van mening dat de regering- Eisenhower zeer voorzichtig te werk zal gaan en dat zij naar minder gewaagde me thoden om het oorlogspoten tieel van communistisch Chi na aan te tasten, zal zoeken. De marine-blokkade Van bepaalde diplomatieke zij de is er te Washington op gewe zen dat een Amerikaanse-marine- blokkade in feite tegen de scheep vaart der verbondenen zou zijn gericht, daar communistisch Chi na vrijwel geen koopvaardijvloot bezit. Door een Amerikaanse marine blokkade zouden ook Russische schepen worden getroffen, die thans in de havens Dairen en Port Arthur voor communistisch China bestemde goederen lossen. Men meent dat generaal Bradley, hierin vermoedelijk gesteund door de Amerikaanse stafchefs, voor de commissie voor buitenlandse aangelegen heden van de Amerikaanse Se naat heeft uiteengezet dat aan houden van Russische schepen door Amerikaanse oorlogsbo dems als een „oorlogsdaad" zou kunnen worden uitgelegd. Autoriteiten te Washington wij zen er ook nog op dat, indien Groot-Brittannië zich tegen een blokkade van het Chinese vaste land zou verzetten, het voor de Verenigde Staten nauwelijks mo gelijk zou zijn Britse schepen te beletten hun normale vaart op Hongkong en Zuidchinese havens voort te zetten. Blokkade of handelsembargo In goed ingelichte kringen te Washington meent men te weten dat president Eisenhower de met de Verenigde Staten verbonden landen zal laten kiezen tussen een blokkade van de Chinese kust en een volledig embargo op het ver voer van goederen naar commu nistisch China. Een republikeinse persoonlijk heid zei tegen verslaggevers dat uit in de laatste tijd door de Ame rikaanse regering verrichte diplo matieke peilingen is gebleken dat de Verenigde Staten waarschijn lijk alleen zouden staan ingeval zij zouden overgaan tot een blok kade van de Chinese kust. President Prasad van India heeft, naar aanleiding van presi dent Eisenhowers nieuwe politiek ten aanzien van Formosa, ver klaard dat India „ernstig bezorgd" is over de jongste ontwikkelingen, die zijns inziens de oorlog in Ko rea zouden kunnen uitbreiden. Dit is de eerste officiële com mentaar op Eisenhowers besluit om Formosa te deneutraliseren. Genaraal Van Fleet vertrokken Generaal James van Fleet, be velhebber van het achtste leger in Korea, heeft het bevel overgedra gen aan generaal Maxwell Taylor. Bij zijn vertrek naar Tokio uit Seoel juichten en. weenden de Zuid-Koreanen om beurten. De generaal schudde de Zuidkoreaan- se minister van Defensie de hand en inspecteerde een erewacht. In Maart gaat Van Fleet na 38 dienstjaren uit het leger. Piloten van superforten melden een „geheimzinnig" uitblijven van noordelijke tegenstand bij de bombardementen aan de Mands- joerijse grens. Dit is reeds de tweede nacht, aldus de piloten. De inlichtingendienst van het Chinese-nationalistische ministe rie van Defensie heeft bekend gemaakt dat nationalistische jon ken één communistisch motor vaartuig in de grond hebben ge boord en twee andere opgebracht. De operatie speelde zich af in de baai van Wentsjeoe" aan dé monding van de Feijoeng. Koning Boudewijn heeft griep Naar „Le Soir" bericht heeft Koning Boudewijn zich aan een geneeskundig onderzoek moeten onderwerpen. Hierbij is komen vast te staan dat de gezond heidstoestand van de jonge vorst niet zeer bevredigend is en dat hij zich ten zeerste moet ontzien. Het secretariaat van de Koning heeft inmiddels bekend gemaakt dat de Koning zijn bezoeken aan de door de overstromingen ge troffen gebieden enkele dagen moet onderbreken. Koning Bou dewijn is reeds enige tijd lijdend aan griep. Schip in brand Het vrachtschip „President Pierce" heeft gemeld dat er brand aan boord woedt nadat zich ontploffingen hadden voor gedaan in de ruimen. De „Pre sident Pierce" bevindt zich 150 mijl ten zuiden van Jokohama. De „President Pierce" is een Amerikaans schip van 7.953 ton. Het te hulp gekomen trans portschip „George Clymer" van de Amerikaanse marine nam twee gewonde leden van de be manning en alle negen passa giers aan boord. Onder de pas sagiers bevonden zich zeven vrouwen, echtgenoten van Ame rikaanse militairen in Japan. De bemanning van het «chip telt 46 koppen. Het officiële Sowjetrussische nieuwsbureau Tass heeft vandaag gemeld dat de Sowjet-Unie de betrekkingen met Israël heeft verbroken. Het bericht van Tass is in Londen opgevangen. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsky heeft de Israëlisch gezant in Moskou Samuel Eliahsiv mededeling gedaan van het besluit van de Sowjet- Unie haar gezantschap in Tel Aviv te sluiten. Wysjinsky verzocht de Israëlische legatie Moskou onverwijld te vetlaten. De diploma cicfee gen zijn afgebroken, drie dagen nadat zich in de Sowjetrussi sche legatie te Tel Aviv een ontploffing heeft voorgedaan waardoor een deel van het ge bouw ernstig beschadigd werd en drie personen verwondingen opliepen, onder wie de echtge note van de Russische gezant Pavel Jersjof. De Israëlische re gering veroordeelde de aanslag en beloofde schadevergoeding. Er werden vele arrestaties ver richt. Onder de arrestanten be vinden zich leden van anti communistische organisaties. Volgens de Russische verkla ring wordt het provocerende karakter van de aanslag niet alleen aangetoond door de in houd van artikelen in de Israëli sche pers, doch ook door rede voeringen in het Israëlische parlement van leden van de re gering en vertegenwoordigers 'der heersende partijen. In het bijzonder wordt een rede ge noemd van de minister van Bui tenlandse Zaken Mosje Sjaret, „die openlijk tot vijandige da den tegen de Sowjet-Unie aan zette". Deze rede werd op 10 Januari uitgesproken. „De ter roristische. daad, die op 9 Fe bruari werd gepleegd, bewijst dat de elementaire voorwaar den voor een normale diploma tieke werkzaamheid van de Russische diplomatieke verte genwoordigers in Israel ontbre ken", aldus de verklaring. De So.wjet-Unie heeft Israel i erkend, toen de Joodse staat in Mei 1948 werd geproclameerd. Enkele maanden later werden diplomatieke betrekkingen aan geknoopt. ^Vanordelijkheden te Tel Aviv In de straten van Tel Aviv zijn communistische demon stranten slaags geraakt met voorbijgangers. Er zijn tal rijke -.gewonden. De politie moest gebruik maken van gummistokken om de vech tenden. te scheiden. De demonstratie was op touw gezet door de .Verenigincr van vrienden der Sowjet-Unie". Het doel ér "van was te protesteren tegen de bomontploffing in het gebouw der Sowj et-ambassade te Tel Aviv. Communistische sprekers had den, in het centrum der stad, voorbijgangers van auto's af toegesproken. Toen één van hen, de secretaris-generaal der „Vereniging van vrienden der Sowjet-Unie" dr Mosje Sneh uitriep „er bestaat geen anti semitisme in de Sowjet-Unie" riepen toehoorders „weg met jou" en „leugenaar". Vernomen wordt dat dr Sneh een brief heeft ontvangen, waarin hij met de dood werd bedreigd indien hij zijn politie ke mening in de eerstkomende tien dagen niet zou wijzigen. Radio-Moskou beschuldigt Radio-Moskou heeft melding temaakt van de aanslag op de owjetrussische legatie in Is rael en verklaarde, dat „deze misdadige poging" mogelijk ge maakt was door „de lankmoe dige houding van de politie" Volgens de Sowjetrussische ra dio „volgt deze misdaad op de kwaadaardige lastercampagne tegen de Sowjet-Unie", waar aan Israëlische autoriteiten deelnamen. Onderhandelingen met Egypte zijn afgebroken De onderhandelingen tussen de Westduitse delegatie en de lan den van de Arabische Liga zijn opgeschort. De delegatie zal op het ogenblik geen bezoek brengen aan de hoofdsteden van de Arabi sche landen, zoals eerst in het voornemen lag. Zij heeft tot nog toe alleen onderhandeld met de Egyptische delegatie en keert thans direct naar Bonn terug om bondskanselier Adenauer verslag uit te brengen. De Westduitsers hopen de Arabische hoofdsteden later te bezoeken. Zoals bekend trachten de Westduitsers de bezwaren der Arabi sche landen tegen de schadevergoedingsovereenkomst met Israël weg te nemen door handelsbetrekkingen met deze landen. Arrestaties in Hongarije „Rot-Weiss-Rot", het Weense, onder Amerikaans toezicht uit zendende radiostation, meldt dat de Hongaarse gezanten te Wash ington en Parijs, beiden Joden, zijn teruggeroepen. Toen zij in Boedapest aankwamen werden zij onverwijld in arrest gesteld. Ook werd gemeld dat de Joodse professor Lazlo Benedek, deskundige op het gebied van zenuwziekten en een intiem vriend van president Rakosi, is gearresteerd.. Zijn arrestatie houdt mogelijk verband met het arresteren van Joodse Kremlin- artsen. Van neutrale diplomatieke zij de wordt' vernomen dat 1500 Joodse communisten in Decem ber jl. uit de te Boedapest ge vestigde Joodse gemeenschap lyn getreden. BONN IS VERBOLGEN Li regeringskringen te Bonn toont men zich verbolgen over het feit, dat de Egyptische rege ring parallel met de onderhan delingen met de Westduitse economische delegatie handels besprekingen voert met een Oostduitse economische afvaar diging. Premier Naguib's eis tot het ongedaan maken van de schade vergoedingsovereenkomst, met Israel en zijn verwijt, dat de Westduitse aanbiedingen onvol doende zijn, hebben in Bonneen zeer ongunstige indruk gewekt. De Westduitse regering bereidt een antwoord aan Naguib voor. Westduits aanbod Te Bonn verklaarde men met nadruk dat West-Duits- land bij de onderhandelingen te Cairo een veel omvattend economisch aanbod heeft ge daan, dat geheel en al als ge lijkwaardig aan het verdrag met Israel beschouwd kan worden. De Westduitse rege ring had zich bereid verklaard omvangrijke hoeveelheden goederen aan de Arabische landen te leveren, die voor de economische ontwikkeling van die landen rnodig zijn. Een regeringswoordvoerder te Bonn heeft verklaard dat alleen reeds aan Egypte de levering van kapitaalsgoederen ter waar de van 400.000.000 mark is aan geboden. De Egyptische regering had echter het tienvoudige ge- De aanwezigheid van de Oost duitse missie noemde de woord voerder een van de redenen van het onderbreken der bespre kingen. De woordvoerder noem de de Egyptische handelwijze misleidend. De woordvoerder zeide dat alle pogingen van Arabische zij de om West-Duitsland te bewe gen het verdrag met Israel op te zeggen, op niets uitgelopen wa ren. Hét verdrag zou spoedig aan het parlement ter ratificatie worden voorgelegd. Oost-Duits- land, zo zeide hij, had geweigerd schadevergoeding aan de Joodse slachtoffers van het Naziregiem te geven. Na het wegtrekken van de depressie die ons de afgelopen dagen vrij veel regen bracht, drong een krachtige noord oostelijke luchtstroming naar onze omgeving door. Ten gevol ge hiervan wordt nu koudere lucht uit het Oostzeegebied aan gevoerd, zodat moet worden verwacht dat de temperaturen in het gehele land tot enkele graden beneden het vriespunt zullen dalen. Een krachtig ge bied van hoge luchtdruk strekt zich nu van Noord-Rusland via Scandinavië naar Schotland uit. Boven het Middellandse-Zeege- bied daarentegen blijft de lucht druk laag, zodat zich over grote delen van West- en Midden- Europa een krachtige noordoos telijke luchtstroming hand haaft, waardoor de eerste paar dagen voortdurende koude lucht naar onze omgeving zal worden getransporteerd. De eerstko mende 24 uur is echter niet meer dan 2 graden vorst te ver wachten, waarbij de laagste temperaturen zullen optreden in het zuid-oosten van het land.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1