Cadavers van verdronken vee worden verwerkt tot meel en vet Het plan-Schuman, van een idee tot een staalharde realiteit Wist U „Kikvorsmannen" halen dieren onder water uit de stallen Sommige bewoners terug in nog in het water staande huizen Vlootblokkade of boycot van Rood-China Koningin met helicoptère in St Annaland Monnetthans moet gemeenschappelijk belang voor kolen en staal prevaleren „Tweede springvloed", zegt men op Schiphol Waar mensen wonen, is thans ook weer teletoon NIEUWE HAAGSCHE COUHANT 5 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Greko behandelt 400 stuks per dag (Van een onzer verslaggevers) ER HANGT EEN WEEË LUCHT. Bijlslagen weerklinken en dan vallen zware stukken van opgetakelde koeien, paarden en varkens. Vortrucks rijden binnen en deponeren een nieuw cadaver waar de slachter het wil hebben. Dan rijdt de truck door, schept brokstukken van cadavers op en werpt ze in een vrachtauto met open laadbak. Terwijl deze wegdavert, meren nieuwe schepen in één van de insteekhavens van de Spaanse Polder te Rotterdam. Hier, in een gloednieuwe fabriekshal, begint de vernietiging van duizenden verdronken dieren. In het destructie bedrijf Gekro te Overschie wordt het voortgezet. Dag en nacht, in een fors tempo. We hebben het in de hand", zegt directeur M. de Kroes en dit be tekent, dat er dagelijks 125 ton of 400 stuks grootvee worden verwerkt tot zakken diermeel en vet. Waardevolle producten, waarvan de opbrengst mèt die van de huiden echter nauwelijks voldoende zijn om de enorme extra-kosten te dekken. Ruim 3700 cadavers van verdronken grootvee zijn nu reeds aangevoerd en verwerkt. Ongeveer eenzelfde aantal moet hier nog komen. Zo spoedig mogelijk. Veel hangt in dit opzicht af van het organisa tietalent van de burgemeesters in de getroffen gemeenten. De Gekro is een van de grote destruc- ten, of liever gezegd: het onthuiden tiebedrijven in ons land waar de verwer king van het voor consumptie ongeschikt vee evenals in Denemarken voortreffelijk is georganiseerd. Hoewel de Gekro be halve de verwerking van een veertig ca davers per dag ook in normale omstan digheden nog veel meer aan kan denk ■bijvoorbeeld aan de productie van vis meel was dit bedrijf natuurlijk niet in gesteld op de geweldige aanvoer die het gevolg is van de watersnood. Direct werd alles in gereedheid ge bracht voor vergroting van de productie. De gemeente stelde een nieuwe industrie hal in de Spaanse Polder beschikbaar als noodslachtplaats. waar 100 slachters, van elders aangetrokken, in dag- en nacht ploegen aan het werk togen. Ook op de Gekro-fabriek zelf. aan de Bovendijk te Overschie. werd er wordt geslacht, maar de capaciteit is daar te gering, hoewel het optakelen en villen veel vlotter gaat. Kikvorsmannen Van de Greko varen iedere dag sche pen naar de noodgebieden: de Krimpener- waard is nu leeg, de Ablasserwaard bijna.- In de Hoeksche Waard vordert men al aardig en op Voorne en Putten is het op ruimen pas goed begonnen. Ongeveer 25 kikvorsmannen van de Kon. Marine helpen mee om de verdron ken dieren in de stallen los te snijden. Met hun rubberpakken kunnen deze man nen onder water hun werk doen. Met motorvletten worden de cadavers dan naar de verzamelpunten gebracht. „Om infectiezieken te voorkomen is het verzamelen van de cadavers van het aller grootste belang" zegt de heer De Kroes. Nu weet hij nog wel waarheen hij zijn boten moet sturen, maar hij vraagt zich af, waar het straks heen moet, als het water gaat zakken. Dan wordt het varen over weilanden onmogelijk en rijden zal men over de drassige grond vooreerst ook niet kunnen, Met 31 schepen zijn nu 2400 cadavers bij de Gekro aangevoerd, per auto 1300. Lang niet alles Men durft er echter niet op te rekenen, op deze wijze meer dan 50 tot 75 pet van hét verdronken vee te kunnen bergen. Tot nu toe verkeren de cadavers in vrij goede staat. De heer De Kroes schrijft dit toe aan de omstandigheid, dat de dieren in het ijskoud water gestorven zijn en dus snel zijn afge koeld. Dit vergemakkelijkt het slach- zijn. Door de bijzondere gunstige weersom standigheden zullen noodmaatregelen, zo- als het ter plaatse in massagraven oprui men van dieren of het verbranden met de hulp. van Amerikaanse vlammenwerpers niet nodig zijn. Wat dit laatste betreft, zij trouwens opgemerkt, dat voor iedere koe, die verbrand moet worden, een vat benzine nodig is, „Als we daar een vat heen kunnen krijgen, is het ook mogelijk, de koe hierheen te halen", merkt de heer De Kroes laconiek op. Diermeel en vet Als we het uitgestrekte bedrijf van de Gekro bezichtigen, zien we hoe de in acht of tien stukken gehakte koeien en paarr den in grote stoomketels onder druk verhit worden. Na vier uur drogen gaat een bruine substantie, die wat op turf molm gelijkt, naar een andere afdeling, waar men door middel van benzine extractie het diermeel van het vet scheidt. Uit 100 kg cadavers haalt men op deze wijze 24 kg diermeel en 8 kg vet. Het diermeel wordt gebruikt als kippen- en varkensvoer, aangemengd met andere voe-, dingsstoffen. Het vet wordt in de kaar sen- en zeepindustrie verwerkt. De productie van diermeel bij de Gekro. de Thermo-chemische fabriek te Bergum (Fr.) en het bedrijf van de R.K. Boeren bond te Son (N.Br.), alsmede die van de negen kleinere bedrijven elders in het land, dekt ongeveer een derde van de totale behoefte aan diermeel. De drie grote bedrijven nemen hiervan 80 pet voor hun rekening. De Gekro ver keert in de gunstige omstandigheid, dat een productiecapaciteit van 20 millioen kg vis thans dienstbaar kan gemaakt wor den aan de noodtoestand. Wij vernamen nog, dat de Belgische bedrijven op het ogenblik in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Walcheren meehelpen. Schetstekening Speciaal wordt, gelet op de registratie van de aangevoerde cadavers. Al voldoet men niet aan de onder deze omstandig heden nogal vreemde opdracht van he ministerie van Landbouw, dat van elk cadaver een schetstekening m.oet. worden gemaakt, toch wordt terdege gelet op de afkomst van het vee. De oormerken en in stukken hakken. De huiden brengen nu nog ongeveer f 25 per stuk op. Van later gevonden vee zal de huid vrijwel of geheel waardeloos Als wij de slachthal in de Spaanse Pol der nog eens overzien, treft ons het tempo, waarin het werk wordt verricht. Normaal werken bij de Gekro 250 man en thans zijn in de Spaanse Polder 100 man extra ingeschakeld. Bekwame loonslachters uit Rotterdam, Dordrecht, Leiden en Den Haag, maar ook een ploeg van kende vleeswarenfabriek uit Oss, slagen er in een ongelofelijk korte tijd in, een cadaver „klein" te krijgen. Van hen wordt het uiterste gevergd, maar wij horen, dat hun loon onder deze omstandigheden tot f1000 per maand kan oplopen. Het werk is, zolang het vlees niet tot ontbinding is overgegaan, voor deze geharde uit te houden. Buitenstaanders draaien zich vol walging en deernis om, als een nog ongeboren kalfje uit het gezwollen lijf van zijn verdronken moeder wordt gesneden. Hoe het er thans bij staat DE TOESTAND in de overgestroomde gebieden wordt met de dag beter. Verschillende geëvacueerdeh keerden reeds naar hun gemeente terug en in Giessendam trok men al weer in de woningen, hoewel deze nog ge deeltelijk in het water staan. Hieronder volgen enige bijzonderheden over de situatie in de noodgebieden. Zuid-Holland I betrokken Sommige huizen die al weer bewoond zijn, staan nog voor de helft Papendrecbt. De commissaris van de onder water. Koningin, mr L. A. Kesper. heeft gister middag Papendrecht bezocht. Naar men verwacht zal de gemeente over vijf we ken geheel da-oog zijn. Bovenkerk. In deze gemeente staan naa.r schatting 60—70 boerderijen onder water. Toch zal bij de bemaling dit dorp het eerst droogvallen. Giessendam. Hoewel de gemeente nog onder water staat, zijn reeds verschei dene evacué's binnendams teruggekeerd en hebben hun woning, nat en wel, weer Eisenhower voor de keuze Aanhouden van Russische schepen door Amerik. oorlogsbodems zeer „gevaarlijk" PRESIDENT EISENHOWER zal de bondgenoten van Amerika voor de keuze stellen, een vlootblokkade van Rood Chijia af te kondigen of de leverantie van alle handelswaar aan communistisch China stop te zet ten. Aldus verluidt uit diplomatieke kringen te Washington. Het betreffen de voorstel zal door de Nationale Veiligheidsraad worden besproken. De Ver. Naties hebben reeds in Mei 1951 besloten, aan China geen leveranties van militaire aard meer te doen. De Ver. Staten hebben zich hieraan ge houden, maar andere landen, zoals Engeland onderhouden nog steeds handelsrelaties met communistisch China. vóór- en tegenstanders van een blok kade, heeft ook de Canadese minister van Buit, Zaken. Léster Pearson, zich Reuter meldt nog, dat Eisenhowers adviseurs bepaalde stromingen in het Congres, die aansturen op een onmiddel lijke blokkade van communistisch China, pogen te kalmeren. Omar Bradley, voor zitter der Amerik. commissie van staf chefs, zou tegen een marineblokkade zijn, omdat' daarvoor het gevaar van een wereldoorlog naderbij wordt gebracht. Bradley is wel voorstander van een econ mische blokkade. Ook Foster Dulles, de minister van Buit. Zaken, wens', geen overijlde beslissing. Door een marineblokkade zouden ook Russische schepen worden getroffen, die thans in de havens Dairen en Port Arthur voor communistisch China bestemde goederen lossen. Het aanhouden van Russische schepen door Amerikaanse oorlogsbodems zou als een „oorlogsdaad" kunnen wor den uitgelegd. Behalve Engeland heeft ook India grote bezwaren. Aan A.F.P. ontlenen wij nog, dat Cbinees-nationaiis- tisohe jonken een communistisch motor vaartuig in de grond hebben geboord en twee andere opgebracht. Het persbureau A.F.P. maakt melding van een „zeeslag voor cle kust van het communistische vastel-a,.d tussen jonken gevoerd", waarbij 100 Chinese comvmunis- iten sneuvelden en 47 gevangen genomen. Reuter meldde vanmorgen uit Hongkong, dat het Britse schip Incharran Straat van Formosa door een onbekend schip werd achtervolgd en aangevallen. tegen blokkademaatregelei. verklaard; verstandiger lijkt hem nieuwe vredes pogingen te ondernemen. Koning Boudewijn nog niet hersteld De griep werkt nog na Naar Le Soir bericht, heeft koning Boudewijn zic-h aan een geneeskundig onderzoek moeten onderwerpen. Daarbij is komen vast te staan dat de gezond heidstoestand van de jonge vorst niet zeer bevredigend is en dat hij zich ten zeerste moet ontzien. Het secretariaat van de koning heeft inmiddels bekend gemaakt, dat de ko ning zijn bezoeken aan de door de over stromingen getroffen gebieden enkele dagen moet onderbreken. Koning Boude wijn is reeds enige tijd lijdende aan griep, Koning Boudewijn is vanochtend per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk vertrok ken. Volgens een communiqué van not kabinet des Konings, hebben de artsen de Koning aangeraden naar het Zuiden te gaan, daar hij uiterst verzwakt is door de griep, die hij veertien dagen geleden j opliep. Daar zijn herstel niet normaal Tenslotte: .de «fjetreden (mrul V>nJrUep, h«It de Koning een rust riem uitgenodigd voor de1 „kere duur in het Zuiden nodig. Senaatscommissie voor de strijdkrachten J te verschijnen, om zijn mening, dat een massaal offensief der V.N. op Korea grote kans van slagen heeft, uiteen te zetten. De V.S. hebben op Korea tot dusverre 192.819 man verloren, dat is 395 man meer d-an de opgave van vorige week, Later werd nog gemeld, dat Twentsche Bank9 (onveranderd) In de eerstvolgende algemene verga dering van aandeelhouders van de Incharran" aan zijn achtervolgers wist Twentsche Bank N.V. zal worden voor- te ontkomen; het Britse sohip is thans op gesteld over 1952 een dividend uit te weg naai- Hongkong. In de strijd tussenjkeren van 9 pet, evenals vorig jaar. i-Gravendeel. Vandaag is men hier klaargekomen met de cadaveropruiming. Het gemeentehuis is droog en wordt schoongemaakt. Volgens verwachting zal 's-Gravendeel over zes weken weer ge heel watervrij zijn. De centrale keuken werkt op volle capaciteit, zodat bevoor rading met voedsel uit Dordrecht niet meer nodig is. Zeeland Bruinisse. Er is hier een begin gemaakt met de voorbereidingen tot het dichten van de slaperdijk tussen Bruinisse en Oosterland. Zijn de gaten in deze dijk dicht, dan vallen de 800 ha grote polder en het dorp Bruinisse droog. Noord-Brabant Land van Heusden en Altena: In het land van Heusden en Altena zijn de dij ken dicht. Men is gistermiddag om uur met drie buitengemalen met de droogmaking begonnen. West-Noord-Brabant. Het voorlopige werk aan de dijken is in deze streek na genoeg voltooid en de honderden studen ten die hier hebben geholpen zijn naar huis gegaan. Klundort en Fjjnaart. Deze gemeenten hebben ongeveer 200.000 zakken zand welke in Oudenbosch waren klaarge maakt, ontvangen. De ongeveer 250 in woners van Klundert die niet behoefden te evacueren, maar door het water van het dorp zijn afgesloten, worden ver zorgd door de gemeente Standdaarbuiten. dat door grote inspanning droog is ge bleven. Waarschijnlijk kunnen de 300 evacué's uit Fijnaart na de 16de Febru ari, wanneer zich dan geen verandering in de toestand voordoet, weer na-ar huis gaan. Zevenbergen. In de gemeenten Zeven bergen en Langeweg. waar een hulp troep van de Italiaanse brandweer is ge- stationneerd, zijn de burgers reeds te ruggekomen. Alle woningen zijn wate>- ij. Er hebben daar 340 woningen en 70 boerderijen onder water gestaan. Er zijn hier nog 1000 militairen gelegerd voor hulpverlening. De Oudlantlse polder is behouden, het Staande in het water sprak de Koningin met de burgemeester van St Philipsland, waar ook zo ontzettend werd geleden onder de watersnood. H.M. had rubberlaarzen aangetrokken en liet zich uitvoerig op de hoogte stellen van wat er allemaal in dit plaatsje is gebeurd in de ramp zalige stormnacht. Weerzien na drie jaar EEN DAG LANG KRIS KRAS OP REIS DOOR DE GETEISTERDE GEBIEDEN HET WAS op 18 Augustus 1950, dat H.M. de Koningin een bezoek aan de gemeente Sint Annaland op Tholen bracht. Uit alle huizen wapperden toen de vlaggen. Honderden mensen juichten en zwaaiden en iedereen was dolgelukkig de landsvrouwe op Sint Annaland te zien. Na bijna drie jaar werd het gisteren opnieuw een onvergetelijke dag voor deze gemeente. Maar onder wel heel andere omstandigheden. Om 12 uur zou Koningin Juliana zich van de toestand in Sint Annaland op de hoogte komen stellen.' Het werd echter kwart voor drie, eer een helicoptère met de hoge gasten aan boord op het schoolplein landde. Nu wapperden er geen honderden vlaggen ui-t de huizen. Slechts één, die nog juist voor de aankomst van Hare Majesteit uit de toren kon worden gestoken, moest hetzelfde ver tolken als de honderden dundoeken op 18 Augustus 1950. bijzonder de waterbouwkundig ambte naar. de heer Jagt en diens medewerkers, die zich zeer verdienstelijk hebben ge maakt om te houden wat te houden was. Ook onderhield de Koningin zich nog enige tijd met de Franse afgevaardigden, die door de burgemeester van Mantes naar het getroffen gebied waren gestuurd om de helpende hand te bieden. Daarna vertrok zij met burgemeester Bouwense per auto naar Sint Maartensdijk. Op Schouwen Eerder op de dag had de Koningin een rustig de situatie. Verheugd was over de bevestiging van de burgemees- Sint Annaland geen doden dé ontwikkeling van de rampspoedige j i nacht uiteen en noemde daarbij in het Van Luxemburg begint de victorie ONDANKS DE NATUURRAMPEN gaat de techniek der werkelijkheid voort. Reeds is het befaamde „plan-Schuman" omgezet in een reali teit, Gisteren, aldus verluidt uit Luxemburg, is de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot ingegaan; over twee maanden volgt de gemeenschappelijke markt voor staal. Monnet, de voorzitter van de Hoge Autoriteit der Gemeenschap, heeft te Luxemburg een exposé ge geven omtrent de gemeenschappelijke markt. Voor kolen, ijzererts en schroot komen de douanerechten, uitvoerrechten, contingenten voor in- en uitvoer, de beperkingen op de aflevering van deviezen voor de betreffende aankoop, te vervallen. Aan de zes partners, de regeringen, werd verzocht, de nationale regelingen op te heffen. Instructies hiertoe zyn door de re geringen uitgevaardigd. Hare Majesteit droeg een bruine bont mantel met hoofddoek en tekenend voor de toestand ter plaatse ook wa terlaarzen. De koningin werd begroet door burgemeester F. M. Boogaard, waarna notaris A. J. Bierens. de dijk graaf, aan haar werd voorgesteld. Op hetzelfde ogenblik vertoefde in deze ge meente de chef van de sociale dienst en de particuliere secretaris van de burge meester van Mantes, een een stadje ten zuiden van Parijs. Ook zij werden aan H.M. de Koningin voorgesteld, evenals de burgemeester van Sint Maartensdijk, dein de" Rode" Kr u ispost^d i e in een school1 T* is ondergebracht, besprak Hare Majesteithaven ^an zierikzee met een rijkspolitie- boot uit Bergen op Zoom. Na een bezoek aan het Rooms-Katho- Ti- v. i lieke ziekenhuis, waar de Koningin sprak zm te betreuren. De burEem«ster zett. j m,( raoader.ove„te, bef,a[ zlJ zich naar de trouwzaal van het stadhuis, waar men kolonel Van Waning, comman dant van de maritieme strijdkrachten op Schouwen, aan haar voorstelde. De ko lonel roemde het werk van de Ierseker en Urker vissers, speciaal van Schipper Schot, die 400 a 500 mensen heeft gered. Voorts sprak de Koningin met dr C. M. van Hooren. leider van het Rode Kruis op Schouwen, de burgemeesters van Oosterland en Nieuwerkerk, de comman dant van de Amerikaanse troepen, George Worse en die van de Engelse troepen, captain Casement en de vee arts dr Van den Acker, onder wiens lei ding niet minder dan 7.000 stuks vee zijn gered. De Koningin bezichtigde Zie rikzee en onderhield zich op straat met verscheidene omstanders. Van Zierikzee uit vertrok zij per helicoptère naar Brou wershaven, St Annaland. Sint Maartens dijk, Scherpenisse en Sint Philipsland. koningin Juliana heeft besloten, dit jaar geen bezoeken af te leggen die met feestelijkheden gepaard gaan. Zij is van plan, alleen werkbezoeken te brengen, bij voorkeur in de overstromingsgebie den. Zo gaat b.v. het bezoek aan Schie dam, dat in September zou plaats heb ben, niet door. Uiteraard zit aan heel dit ingewikkel de stelsel heel wat viast. Men kan zeggen, dat met ingang van gisteren een periode van voorbereiding is overgegaan tot een phase van uitvoering. Voor de zes part ners. waarvan één Nederland is, komt ér nog heel wat kijken: In een reeks van overgangsmaatregelen en overgangstoe standen moet worden voorzien, De ge meenschappelijke markt voor schroot is weliswaar gisteren ingegaan, doch de beperkingen aan de grens vervallen waterpeil in de Kruislandse polder is zover gezakt, dat op deze polder kan worden geloosd De dijk langs de Gly- mese polder wordt verhoogd en versterkt om en goede afscheiding te krijgen tus sen de overstroomde gebieden van De Schelde en van De Eendracht, hetgeen het bemalingswerk straks ten goede komt. Willemstad. In deze gemeente, welke nog steeds niet bereikbaar is. worden nu de dijken achter de Zuidelijke zeedijK van het Hollandsch Diep hersteld. Moerdyk. De verkeersweg Moerdijk— Zevenbersche Hoek is vrijwel hersteld; er wordt hard aan de spoorweg gewerkt. Nieuw-Vossemeer. Hier zijn nog geen dijken gedicht. De gemeente is slechts per boot te bereiken. Dezer dagen wordt een begin gemaakt met het dictaten van de Nieuw-Vossemeersedijk en de Moor- sedijk. Nederlandse en Franse militairen zullen hulp verlenen. eerst op 15 Maart. Zulks om een voor beeld te noemen. De respectieve regerin gen moeten ook de z.g. „discriminatie?" in transporttarieven afschaffen. Na overleg met de Raadgevende Com missie en de Raad van Ministers zal het Hoge Gezagsorgaan (voor de kolen en staalgemeenschap) de prijsschalen en de wijze van prijsnoteringen, alsmede vast stelling der maximumprijzen van kolen bekend maken. Vóórdien zal het Hoge Gezagsorgaan de voorlopige machtigin gen publiceren, die aan elk land afzon derlijk zijn verleend voor handhaving van subsidies en speciale lasten, zomer- prijzen en sommige „vereveningssyste men". De eerste zending, die zonder hef fing van rechten en zonder contingen- tering van het ene land naar het andere t, is een trein met cokes tussen Duits land en Frankrijk. Er zijn, want dit lijkt alles heel mooi, nog moeilijkheden genoeg, waarbij wij denken aan de „nationalistische politiek", die in het Raadgevend Comité, de Mi nisterraad en in de Hoge Autoriteit, door de Duitsers wordt gevoerd, zulks in ver band met de prijzen. De Duitsers stellen het voor, alsof vaststelling van ae kolen- prijzen, zonder berekening van omzet belasting voor hen „discriminerend" is. Terecht heeft de voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan. Monnet, er nog eens de nadruk op gelegd, diat de belangen der Gemeenschap moeten prevaleren Noordgouwe's eerste burger niet geschorst Een der ochtendbladen berichtte van daag, dat de burgemeester van Noord- gouwe is geschorst wegens zijn houding tijdens de watersnood. Naar wij van bevoegde zijde verner is dit bericht onjuist. De burgemeester was met evacué s naar Zeeuwsch-Vlaan deren getrokken en tijdens zijn afwezig heid heeft de Commissaris dor Koningin, die in Noordgouwe op een inspectiereis aankwam, d$ Barcndrecht tijdelijk met de waarneming van het burgemeesters- werk belast. De burgemeester bleek na zijn terugkeer uit Zeeuwsch-Vlaanderen overspannen te zijn. maar zodra mogelijk zal hij zijn werk heiwatten. nationale belangen nu ondergeschikt moeten blijven. Maar dat is juist „des Pudels Kern"! Vermelden wij nog, dat het Internatio naal Christelijk Vakverbond in een ma nifest de oprichting van de K.S.G. met vreugde begroet, doch waarschuwt tegen kartel- en trustvorming en tegen dirigis- Het is van mening, dat werkgelegen heid moet zijn gewaarborgd en geen on gewenste productie-verschuivingen mo gen plaats vinden. Het keert zich tegen allen, die de eenheid van Europa in de weg staan. Rampenionds al ruim f 34 millioen HET BEDRAG dat het Nationale Rampenfonds voor de slachtoffers van de ramp ontvangt, gaat nog steeds met sprongen omhoog. Gisteravond was al meer dan 34 millioen gulden binnen en nog zijn er talloze grote en kleine bedragen onderweg. Enkele grote giften uit eigen land: en schoongemaakt worden ze bij de men- personeel en directie van de Gruyter in Den Bosch 75.000. de Waalwijkse Bond van Schoenfabrikanten 50.000 a 60.000, de bij de Ned. Jeugdgemeenschap aange sloten organisaties 35.000 (terwijl zij zelf met grote financiële moeilijkheden kampen), in Limburg is tot nu toe 815.800 gegireerd, niet inbegrepen de bijdrage van de mijnen, van bet Rode Kruis en de kerkcollecten, Gouda bracht meer dan VA ton bijeen, waaronder 45.000 uit de kerken. Maartensdijk in Utrecht schonk 100.000 aan het Ram penfonds en adopteert Sint Maartensdijk op Tholen. Kampen bereikte gistéren de 100.000 niet inbegrepen het rundvee dat de boeren geschonken hebben ter waarde van 140.000; Delfzijl leverde 68.000. Texel, zelf door de watersnood getrof fen, heeft aan het Utrechtse evacuatie comité 500 konijnen gegeven; geslaoht Volledig herstel zal negen maanden duren Alle plaatsen in Zeeland en West-Bra-1 bant. waar mensen wonen, zijn thans weer telefonisch te bereiken. Soms loopt de verbinding nog voorlopig via een mobi lofoon en hier en daar liggen noodkabels. De schade loopt in de roillloenen. Volgens deskundigen zal het nog wel driekwart jaar duren voordat het hele telefoonver keer weer is. zoals het vóór de ramp was. Op Schouwen en Duivenland is de lijn verbinding ZierikzeeBrouwershaven deze week weer in dienst gesteld en wordt gewerkt aan een verbinding Brou- DAT ook de voorgenomen paasveeten- toonstelling te Utrecht niet doorgaat i.v.m. de overstromingsramp. DAT met de Modjokerto in R'dam vier jonge Indonesiërs zijn aangekomen, die anderhalf jaar een opleiding krijgen op kosten van.de Kon. R'damsche Lloyd, DAT te Hilversum een stichting De drie Lichten (Joan Mees Mzn-fonds) is gevormd voor het verlenen van finan ciële steun aan Ned. artsen bij het doen van wetenschappelijke onderzoekingen. DAT de feesten t.g.v. het 650-j. be staan van Waalwijk voorlopig zijn vast gesteld op 15, 16 en 17 Augustus. DAT in Bovenkarspel de dertiende Westfriese Flora is geopend. DAT op de R.A.I.-tentoonstelling van motorrijwielen enz. (27 Febr.-8 Maart) ook een unieke reeks historische rij wielen wordt geëxposeerd. DAT Koning Willem III ongeveer een eeuw geleden de stoot, gaf tot het kwe ken van vis in ons land. DAT cle overwerkvergunning ten be hoeve van de geteisterde gebieden is verlengd tot en met 23 Februari. DAT tot directeur van de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden is be noemd A. Wedzinga, voorheen directeur van de bijz. strafgevangenis voor jonge mannen te Zutphen. DAT de Staatsmijnen aan een Belgi sche maatschappij opdracht hebben ge geven onder Hulsberg boringswerkzaam heden te verrichten naar eventuele kolenlagen op 500 meter diepte. DAT de zaadkweker P. B, uit Haren karspel door de Alkmaarse rechtbank is vrijgesproken van inbreuk op het kwe kersrecht van de R'damse zaadhande laar R. Zwaan, wiens bloemkoolzaad hij onder eigen naam verkocht zou hebben. DAT tegen twee importeurs van prik kellectuur (de 66-j. A. II. Chr. C. H. van B. en de 25-j. H. J. F. S.) voor het A'damse hof 500 boete plus 1 maand voorw. is geëist en tegen de 29-j. E. N. F. ƒ2000 plus 3 mnd. voorw. (Rechtbank- vonnis: voor elk ƒ500). DAT de Ned. ambassadeur in Londen, mr D. U. Stikker, op 25 Februari daar een tentoonstelling van Ned. architec tuur sinds 1945 zal openen. DAT het Ned. Genootschap voor Do cument-reproductie (Nieuwe Gracht 74, Haarlem, tel. 15897) zijn bemiddeling heeft aangeboden bij herstel van door de watersnood beschadigde archieven. DAT de bonden van plattelandsvrou wen tijdens de landbouwbeurs (27 April tot 2 Mei te Utrecht) een tentoonstelling Schouw voor de Vrouw zullen houden. DAT het Panamese sohip Fairsea gis teren met 57 teleurgestelde Ned. emigran ten uit Australië in Amsterdam is aan gekomen. DAT de opvarenden van het Britse mo torschip Bloemfontein Castle in Londen door de directeur van de Holland-Afrika- lijn. Sj Mook, zijn gehuldigd wegens het redden der opvarenden van de Küpfon- tein en de kapitein een zilveren molen ontving. DAT Baron F. C, A, van Pallandt, de Nieuwe Ned, ambassadeur ln India, een beleefdheidsbezoek heeft gebracht aan premier Nehroe en vandaag zijn geloofs brieven aanbood aan de president. DAT de burgemeester van Zuidland de professoren en studenten uit Delft en Leiden heeft bedankt voor de verleende hulp. DAT het nieuwe stoomschip Appinge- dijk (7600 ton) van de H.A.L. vandaag uit Rotterdam naar Mobile is vertrokken om mede de dienst op de Golf van Mexico te onderhouden. DAT de 30-j. Frangaise H. Z„ die ln 1944 twee onderduikers in Vlaardingen heeft verraden, in Rotterdam tot drie jaar Is veroordeeld. (Eis: 3% jaar). wershaven—Renesse. De verbinding van dit dorp met BurghHaamstede is steeds intact geweest, Tussen Zierikzee én Rot terdam is een radiotelegrafische verbin ding (teletype) en Bruinisse heeft via een R.T.M.-verbinding contact met Steenbergen. Voorzover er geen lijnver binding is, heeft men tussen de plaatsjes mobilofooncontact. Tholen heeft. 6 verbindingen met Ber gen op Zoom. Met. bootjes z\in drie kabels Eetrokken naar Halsteren. Stavenisse en St Annaland hebben verbinding per mo bilofoon. Van de vier automatische posten op Noord-Beveland, die eerst uitgeschakeld waren, zijn er nu 3 in dienst, In Kort- gene is een handbediening. Een deel van de kabel KortgeneGoes is hersteld. De belangrijke centrale in Goes is gespaard gebleven. Kruiningen en Rilland-Bath z\1n uitgevallen, maar in Kruiningen kan men thans het gemeentehuis bereiken en in Rilland-Bath 'een huisje in de Bath- polder. De overige verbindingen op Zuid- Beveland zijn normaal. Op Walcheren zijn alleen in Vlissingen 300 abonné's tijdelijk onbereikbaar ge weest en in West-Brabant is thans alleen Heyningen bulten dienst, maar daar woont bijna niemand meer. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie Uitteclyk op de bus moet zijn, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: Willem Ruys (2 Maart); Ned. Nw-Guinea: Amstelbron (5 Maart); Ned. Antillen: Willemstad (17 Febr.); Suriname: Cotbica (18 Febr.); Unie v. Zuid-Afrika en Z W. Afrika: Stirling Castle (14 Febr); Canada: Groots Beer (18 Febr.); Australië en Nw-Zeeland: Himalaya (19 Febr.); Zuid-A'merika (niet Brazilië): Andes (28 Febr.); Bra zilië: Alioth (24 Febr.). sen thuisbezorgd. Het Ned.-Engelse Immigrantenblad „Nederlandse Post" komt ln Canada met een extra editie ten bate van het Ram penfonds. Philips schonk reeds een half millioen gulden aan geld en goederen en het personeel 285.000. Gevleugelde hulp „Het is oen tweede springvloed" zegt men op Schiphol van de goederen die vliegtuigen uit alle windstreken voor de slachtoffers aanvoeren. Tot gister middag was al bijna 230.000 kg aange voerd uit Syrië. Frankrijk, Afrika, Australië, België, Canada, Denemarken, Duitsland, Finland, Groot-Brittannië, Ierland. Indonesië, Israël, Noorwegen, Oostenrijk. Portugal, Suriname en de Ned Antillen, Turkije, V«r. Staten, Zuid- Amerika, Zweden, Zwitserland en Grie kenland. Aangevoerd werden o.m, 40.000 zand zakken, grote hoeveelheden levensmid delen, babyvoedsel, verlichtingsmate riaal, reddingsmateriaal, medicamenten, laarzen en buitenboordmotoren. En onop houdelijk worden nieuwe zendingen aan gevoerd. Tien millioen dollar Rode-Kruisverenigingen over de ge hele wereld hebben tot dusver 10 mil lioen dollar (38 millioen gulden) aan geld bijeengebracht voor Nederland, En geland en België. Bovendien goederen ter waarde van meer dan 3,8 millioen gulden Enkele staaltjes van buitenlandse hulp: het Oostenrijkse Verbond van Indu- ..'iëlen 80,000, de Stockholmse zagerij Statens Skosindustrie bijna 19.000, de Zwitserse leden van de Ned. Kamer van Koophandel voor Zwitserland 78.35Q, Prins Regnier III, regerend vorst van Monaco ƒ20.000. Isbrandtsen en Co., de maatschappij van de „Flying Enterprise" 19.000, De Compagnie Internationale des Wagons-Lits 10.000. In Leiden is opgericht de stichting Dierenrampenfonds, die geld wil verza melen voor de leniging van de nood der dieren. De Stichting is in Den Haag ge vestigd (giro 154) en de oprichting is meegedeeld aan alle verenigingen in de wereld. In Canada is op het vliegveld Montreal een voorraad goederen aanwezig ter waarde van ruim een millioen gulden. Een merkwaardigst blijk van hulp vaardigheid In Zweden: het stadje Halm stad telt 28.000 zielen. Na drie dagen had men er ƒ48,000 ingezameld. Verder zond Halmstad 3100 dekens en 15 ton kleding. Zweedse keel-, neus- en oorartsen had den een verzameling voor de Ned. Ver eniging. HET WEER IN EUROPA öedemnorgen 1 u. iK.w.M.l.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3