Mr Algera: „Dat ik vertere, als maar nuttig ben" ik ZWITSAL Beroep op alle deskundigen om plannen te helpen uitwerken SIROOP Van het ert van School en Kerk D.DD. Het lied der aethergolven LAXEER-AKKERTJES DE HONGAARSE GALEISLAAF Toch is het zo 2 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Bijzondere oveibruggingsmaatregelen aangekondigd (Van onze Parlementsredacteur) IVFAAR DE MENS GESPROKEN doen wij, wat wij kunnen. God géve ons -1 de kracht om in die zin voor ons volk werkzaam te zijn, onder de zin spreuk: dat. ik vertere, als ik maar nuttig ben. Met deze woorden besloot mr J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, gistermiddag in de Tweede Kamer zijn uiterst belangwekkende en gedegen rede, toen hij, na minister-president dr Drees, de zuiver waterstaatkundige aangelegen heden besprak in het Tweede Kamerdebat over de watersnood, die ons land zo zwaar getroffen heeft. Er Ls een samenspel van krachten ge-1 de bewoners achter twee dijken wel vei- weest, aldus de minister, zoals zich inlig waren. Zo b.v. in Fijnaart. waar eeuwen niet heeft voorgedaan. De kracht van de storm was bij Engeland reeds groot. De depressie verplaatste zich lang zaam. Het KNMI deed die bewuste Za terdagavond reeds waarschuwingen uit gaan. De depressie was diep. maar voor de winter niet abnormaal. De windsnel heden van Zaterdagavond bedroegen 85 100 km per uur. De gelijktijdig heersen de harde wind in het Westen en Zuiden van de Noordzee deed reeds hoog water vrezen. In de middag van 31 Januari de den de berichten zware storm verwach ten. Omstreeks 5 45 uur Zaterdagmiddag is de waarschuwing voor gevaarlijk hoog- De bewindsman stond op het stand punt, dat een. verandering van de wa- tersohapsorganisatie, die te kort zou doen aan de gedecentraliseerde verant woordelijkheid. er niet moet komen. Wel moet overwogen worden, grotere waterschapseenheden te scheppen. Dit ligt op het terrein der provincial!, sturen, die een en ander in het licht der gebeurtenissen met energie hebben te bezien. De regeling van de financiële verhou ding tussen Rijk en waterschappen is van groot belang. Misschien kan de commissie-Oud zich ook hiermee bezig houden. In de Noodwet zullen twee beginselen worden vastgelegd. In de eerste plagts, dat de kosten van herstel van buiten- en j hoofdwaterkeringen komen voor reke. ning van het Rijk. Ten tweede, dat het werk wordt ter hand genomen door de Rijkswaterstaat, doch met de bevoegd- heid voor de minister van Verkeer en 'Waterstaat, te delegeren aan daartoe in j aanmerking komende lagere organen, -van welke bevoegdheid een ruim ge- water voor Rotterdam. Willemstad en bI?!ï zal "«dan. d.„.. 7nnrr, j- Een centrale verantwoordingsplicht m V'a de deze nationale aangelegenheid tegen- rad10 uitgezonden over de Staten-Generaal achtte mr AI. De gehele Noordzee was in beweging ge.a nood„ke!ük. NalmirHjk zal de u.et voor een beperkte tijd geiden. Tegelijk (Advertentie) „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd [verkonden kinderen" dat gehoest met:i velen in de slaap door het water zijn verrast. Centraal vorige maand naar Amerika vertrok om een jaar te doceren aan de Ann Arbor- Universiteit in Michigan, verzocht zo spoedig mogelijk terug te keren. Het rapport, dat de commissie zal uit brengen, zal worden gepubliceerd. De plannen, die uit de studie voortkomen zullen worden gemaakt tot een centraal punt van het waterschapsbeleid. De uit voering zal in ieder geval tientallen jaren vergen. Als overbruggingsmaatregel denkt de regering aan drie dingen. In de eerste plaats het aanleggen van vluchtheuvels, gelijk vroeger, opdat men althans het vege lijf kan redden, Voorts zal bekeken worden, hoe het alarmeringssysteem kan worden geperfectionneerd. Tenslotte wordt bezien, hoe de waarschuwings dienst op de Noordzee via internationaal overleg kan worden verbeterd. Voor de eerstkomende vijf a zes weken is deze waarschuwingsdienst reeds verzekerd door het zenden van het weerschip Cirrus. Velen hebben de indruk, dat het springtij van 16 Februari weer fataal kan zijn. W(j kunnen niet in de toe komst kijken, maar zonder bijzondere weersinvloeden zal het water weinig hoger komen dan reeds is geschied na de ramp. opgestuwd tegen de Nederlandse West-kust en de Engelse Zuidoost-kust. De vloedgolf heeft het getij zelfs geneu traliseerd: laag water is er niet geweest Er was sprake van een aanzwellende met de wet zal de delegatie-regeling in werking treden. De positie van de voorraden rijshout E.V.O. helpt gedupeerde autobezitters De Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) heeft aan haar auto-keurings deskundigen opdracht gegeven zoveel mogelijk aan eigenaren van auto's in het noodgebied deskundig advies te ver strekken in verband met het weer rij klaar maken van deze voertuigen, Eigen vervoerders kunnen zich o.a. om advies wenden tot de Technische Dienst van de E.V.O., Stadhouderslaan 162 te Den Haag. tel. 552273. De E.V.O. zal zich voorts belasten met de vervanging van de nodige auto-docu menten. die in de afgelopen weken ver loren zyn geraakt. Vergoeding vervoer in rampgebieden Minister Algera heeft een regeling ge troffen voor vergoeding van het vervoer te land en te water in de rampgebieden. watermassa. De windsnelheden waren moel ernst,g in het oog gehouden wor- groot, maar voor de tijd van het jaar niet den. abnormaal. j j)e Kamer zal geregeld op de hoogte Uitzonderlijk gehouden worden van de "vorderingen van het dijkherstel. is voorshands niet onrustbarend, maar Deze regeling bevat bijzon-derheden over De opstuwing van het water, bijn; loodrecht op de stormrichtin-g. heeft 24 •tot 36 uur geduurd. Bovendien is het uit zonderlijk. dat de vloedgolf samenviel met hoogwater. Bijna overal waren de Afsluiting zeearmen De studie, nodig voor de maatregelen, teneinde herhaling van de ramp te voor- waterstanden hoger dan ooit eerder is15 niel eenvoudig. De regering kan nu nog niet beslissen, dat de zee- armen werkelijk zullen worden afgeslo ten. Er zijn zeer sterke stromingen, waar- gemeten. De volgende ongunstige omstandighe den waren er dus: Zware Nocxrdwestèr storm van "lange duur. springtij, zwaarste windstoten tijdens hoogwater. Er is dus wel terdege sprake van een uitzonderlijk karakter van de stormvloed. De bewindsman wraakte verschillende publicaties: de auteurs hebben noch met hem, noch met zijn voorgangers con tact. gehad. Natuurlijk is er in de weten schap verschil van opvatting mogelijk- Het rijk heeft in de noodgebieden na genoeg geen dijken: zij worden door an dere lichamen verzorgd. De cijfers uit de rijksbegroting, door de heer Gortzak (comm.) gehanteerd, hebben er dus niets mee te maken. Waren de dijken te laag? Bij de be antwoording moet men uitgaan van een criterium. Het voorkomen van elke overstroming is waarschijnlijk onmoge lijk. Wie kan keren de hand des Heren?, heeft de heer Tilanus voor de radio ge-1 zegd. Menselijk bekeken moet echter alles geprobeerd worden, de natuurkracht j van wind en water te beheersen. Tot voor enkele decennia baseerde men zich op de practijk, de hoogst bekende stand van het water in het verleden. Hierbij speelt een sterk willekeurig element een rol. Nimmer kan men zeggen, welke facto ren zich in de toekomst nog eens zullen A-oordoen. Kan men nu uitgaan, van wat wij pas hebben meegemaakt? Er waren ook nu nog gunstige omstandigheden- Daarom gaat men de laatste jaren meer wetenschappelijk te werk. Wetenschappelijk gesproken wist men. dat de dijken te Jaag waren om een vloedgolf als verleden week over ons land kwam. te keren. Maar de regering wist niet. dat in het tijdperk, waarin voorzieningen getroffen zouden kunnen worden, deze storm zou optreden. De bewindsman herinnerde er aan. dat de zgn. Vloedcommissie reeds in 1940 con cludeerde, dat de kruinshoogte van ver schillende dijken verhoogd zou moeten worden. Bij de uitwerking van plannen tot dijkverhoging bleek echter, dat uit voering onmogelijk was, o.a. bij Dor drecht, Toen kwamen er andere plan nen (de vier-eilanden en vijf-eilanden plannen). Met succes zijn reeds andere criteria toegepast. Er is geen sprake van. dat een en ander uit de openbaarheid is gehouden. Bij de begroting voor 1950 is reeds uitvoerig meegedeeld, hoe de stand van zaken was met betrekking tot het gebied der grote rivieren. Er is een goede samenwerking tussen Rijkswaterstaat en de provinciale dien sten, Aan de binnendijken zal meer aan dacht moeten worden besteed. Hier en daar heeft verlaging plaats gevonden, maar onderzocht moet worden, in hoe verre hieroD teruggekomen dient te worden. De Duitse bunkers in duinen en waterkeringen hebben geen noemens waardige gevolgen gehad voor de waar de. De bewakers der dijken waren op hun post. Veel catastrophes zijn voorko men, maar soms was het geweld helaas onmogelijk te keren. Overwogen moet worden, de alarme ring van de bevolking beter te doen plaats hebben. Er is veel gealarmeerd, maar niet iedereen zag de ernst van de1 toestand dadelijk in. Hier en daar is ook niet gealarmeerd, omdat men dacht, dat is dan het aanleggen van de Afsluitdijk reeds was. Dgarom moet de styjdie,. waar toe reeds in November opdracïn was ge geven, worden afgewacht. De min. deed een beroep op alle des kundigen. ook buiten de rijkswaterstaat, hun krachten in dienst te stellen van de commissie onder leiding van ir Maris. Bovendien is aan prof. ir J. Th. Thysse, direoteur van de Zuiderzeewerken, advi seur van het departement van Verkeer en Waterstaat, directeur van het Water loopkundig Laboratorium te Delft, die ijze, waarop rekeningen kunnen worden ingediend en vereffend bij de rijksverkeersinspectie, de bevrachtings- commissarissen, de burgemeesters en de evacuatiecommissarissen. Met man en macht (Vervolg van peg. 1). TVE taak van de wederopbouw zal met man en macht aangepakt moeten worden. Zien wij het goed, dan heeft bijv. het werkloosheidsvraagstuk in ons land met één slag een totaal ander figuur ge kregen. We zullen niet naar de werk- gelegenheidsobjecten behoeven te zoe ken. Ze zijn er in overstelpende mate. Een eerste zaak zal zijn de coördinatie, waardoor de allernoodzakelijkste objec ten het eerst aang'epakt worden en daarna een goede volgorde wordt vast gesteld, Maar nodig zijn: het materiaal en de mannen. Wat het laatste betreft: allej mankracht, die in de andere delen van, het land overtollig is, zal bénut moeten worden voori de ópbouw van de nood gebieden. Daar zijn grondwerkers en landarbeiders en bouwarbeiders nodig. Het zal van deze mannen een offer vragen. Want in deze gebieden zijn geen woningen voor hen en hun gezinnen be schikbaar. Zij zullen integendeel deze gebieden weer bewoonbaar moeten ma ken voor hen, die de ramp overleefden. Zij zullen in barakken gehuisvest moe ten worden en moeten aanpakken met opoffering van eéh groot deel van hun gezinsleven en desondanks met inzet van hun hele persoonlijkheid en werkkracht.. Gaarne vertrouwen wij, dat de arbei ders, die voor dit werk in aanmerking komen, dit zullen begrijpen. Ze zullen zich daarbij te wapenen hebben tegen ophitsende elementen, zoals .die reeds tijdens de noodtoestand van vandaag bijv. in een blad als De Waarheid tot uiting konten. Voor de wederopbouw hebben wij ons te geven. Nederlandihceft. er altijd naar gestreefd een land te zijn, waar het goed wonen was. Nu is een gedeelte van ons land onbewoonbaar en nog steeds bedreigd. Die calamiteit zullen we moe ten opheffen. Gezamenlijk. Met alle kracht, die we hebben. Dankbaar aan vaardend de hulp, welke ons daarbij ge boden wordt. Op ons, op onze mannen, zal het voornaamste echter aankomen. In deze dagen van directe nood heeft ons volk getoond, wat medeleven, mede werken en offervaardigheid betekent. Die geest blijve vaardig over allen. Met Gods hulp, onder afbidding daarvan, zullen we het dan klaren. (Advertentie) Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg ds H. van der Linden, secr. van de Oecumenische Raad in Utrecht. Beroepen: te Kuinre (toez.) cand. M. C. Don te Amsterdam. Aangenomen: naar Mijdrecht (toez.) vicaris F. N. M. Nijssen te Delft; tot vicaris te Erichem (gem. Buren, Gld.) cand. G. Griffioen te Amsterdam. Aangenomen naar Wezepe P. M. van Waarde te Kuinre. Bedankt .voor Ernst A. Klein Kra nenburg te Kootwijk; voor Garderen W. L. Tukker te Delft. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Ulrum Z. G. van Oene, cand. te Kampen. Beroepen te Doesburg-Doetinchem G. v. d. Brink, cand. te Voorburg. En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Belangrijke wijzigingen in Deense grondwet Ook in verband met de Europese éénwording Na een arbeid van zeven jaar is bij het Deense Parlement een nieuwe grondwet ingediend, waarover na het Parlement ook het Deense volk zich bij stemming zal moeten uitspreken. In deze grondwet wordt o.m. bepaald, i r-,overneiu ue gveriAciciueu in ccn tzzuumnc d»t Groenland met hadden opgetvekt te collecteren voor kolonie doch als deel van het JJeei deputaten van evacuatie en oorlogsschade. Koninkrijk geldt. Het S{aat inmiddels vast dat zeer vele In verband met de Europese intcgra- lgemeenten in de Chr. Geref. Kerken het tie is het feit van belang, dat de nieuwe acjvjes van de classis D.en Haag opvol- mu m«- -ue:°fonfiffet de mo§e'b'c'ieic' opénlsat "atgen en dus rechtstreeks voor het Natio- p "Dp Pi-nvïn-ieeT1 gedeelte der souvereiniteit aan een na]e Rampenfonds hebben gecollecteerd, e. rro .n u.wnttn, hovnrHpnnP Anderen zul]en we]hcht het andere ad- Drie Zeeuwse dagbladen verschijnen Van de vier Zeeuwse dagbladen ver schijnen er thans nog drie. De Zierik- zeesche Nieuwsbode heeft zijn uitgave moeten staken in "verband metr «-v.cu.tic va. deee gemeente. De lichaam ter bevordering clale Zeeuwcche Courant te VllMiiwen, internationale samenwerking en -vde waarvan de machines onder water heb- wordt over„dragen Tot een dergelijke, ben gestaan, vond een voorlopig onder- beslissende stap zou echter eerst kon- komen bij het Zeouwscb dagblad te Goes nen worden besloten na goedkeuring Chr. Geref. kerken en het Rampenfonds Het R.K. ochtendblad De Volkskrant uit vandaag onder de titel „Averechts Christendom" scherpe critiek op het feit dat de kerkcollecte van Zondag jl. in de Chr. Geref. Kerken „niet mocht worden bestemd voor het Nationaal Rampenfonds, doch uitsluitend voor „bijzondere noden in eigen kerkelijk leven". Het Roomse blad acht het triest dat „een groep Christenen zich aan de alom gegroeide eenheid .meende te moeten onttrekken" en vindt dit „een pijnlijk voorbeeld" van geheel averechts Christendom". In verband met deze uitlatingen menen wij goed te doen, een en ander na te gaan Ook de classis Den Haag der Chr. Geref. Kerken, welke is aangewezen tot het uitschrijven van bidstonden, was ver tegenwoordigd op de vergadering van alle kerken, waarin besloten werd collecte voor het Nationale Rampenfonds te bestemmen. De classis contracta (de kerkeraden van Den Haag-Centrum en -West) adviseerde daarop alle Chr. Geref. Kerken te collecteren voor het Rampen fonds. Intussen zo wordt ons van bevoeg de zijde medegedeeld hadden de depu taten voor correspondentie met de hoge overheid aan deputaten voor evacuatie en oorlogsschade verzocht de gemeenten te vragen een collecte te houden voor eigen getroffen gemeenten. De classicale deputaten van Den Haag handhaafden echter hun standpunt, ook nadat depu- taten voor correspondentie met de hog! overheid de kerkeraden in een circulaire E.V.C. verdeelt het geld zeil Het secretariaat van de Eenheids Vak- centrale (EVC) ontving van het commu nistische Wereld Vakverbond te Wenen de mededeling, dat dit Verbond alle aan gesloten organisaties opwekt een grote inzameling te houden ten bate van de intaiiitiiiig «u uuuuuii uu«' uo,u vci.i -JU door het dichten-der-zeegaten jnoeiiyker slachtoffers in Nederland. As eerste-blijk en wordt thans gedrukt bij het Rotter dams Nieuwsblad in Rotterdam. Het Zeeuwsch Dagblad éh De Vrije Zeeuw (in Terneuzen) komen normaal uit. Vrees voor ontdekking Haarlemmer gevlucht na fraude van f 15.000 van solidariteit wordt door het W.V.V. aan de E.V.C. eeii bedrag vin 5 millióen r?5-j_- Franse francs 55.000) overgemaakl Deze gelden en de nog in te zamelen gelden en huisraad, kleding, landbouw gereedschappen en dergelijke gebruiks artikelen zijn bestemd voor de minst draagkrachtigen onder de slachtoffers. De afdracht van gelden en goederen aan het Nat. Rampenfonds is niet zeker, aldus de E.V.C. Daarover moet nog beslist worden. De kans is groot, dat de E.V.C. zelf dat bedrag verdeelt. Advertentie) -Een grotesHaarlemse uitgeverij is-door een van 'haar vertegenwoordigers, een gehuwde Edammer, 'voor ruim f 15-000 benadeeld. De man, is sinds Za terdag voortvluchtig en men vermoedt, dat hij zich in. België ophoudt. De fraude is uitgekomen, doordat de man de vlucht genomen heeft. De di rectie van de uitgeverij was n.l. van pla n 'n nieuwe a dm mistra tievorm in te voeren en had al haar vertegenwoordi gers een brief geschreven om een be spreking daarover, op het hoofdkantoor in Haarlem bij te wonen. Ook de ver dachte ontving deze uitnodiging, doch zag daarin een aanwijzing dat zijn ma- nupulaties ontdekt waren. Hij vldchtte met een auto van .de zaak naar. Breda enliet enkele brieven achter aan zijn vrouw en aan de directie, waarin hij om clementie voor zijn. misdrijf vroeg. De auto is in Breda in een garage aange troffen. De politie \heeft aanwijzingen, dat de man naar België is uitgeweken. door vijfzesde van 't aantal parlements leden of na een volksstemming. Wereld-Post officieel orgaan Alg. Emigratie Centrale vies opvolgen. Er is natuurlijk getn sprake van zoals De Volkskrant meent dat hetzij het een of het ander „niet mocht". Scholen in rampgebied gesloten Hervatting van het onderwijs aan de Rijks-HBS te Middelharnis en aan het w-ii v, Zierikzees Lyceum voor 1 September is Wereld-Post is thans het officiële or gaan geworden van de Algemene Emi gratie Centrale en vervult a-Is zodanig in Nederland óp 'bet' terrein der1 emigratie een Leidende rol. In dat nummer vindt men artikelen van emigratie-autoriteiten, taalcursus sen, adressen, antwoorden op vragen enz. harnis zijn reeds opgenomen in het Gem. Lyceum te Doetinchem. De inspecteur van het VHMO in de tweede inspectie, dr J. de Boer, Sijzenlaan 19, Dén Haag, ver leent .zijn bemiddeling voor het plaatsen j van leerlingen op andere scholen. Vereniging van leraren voor practijkexamens Op 7 Februari j.l. is tijdens een bijeen komst in Den Haag door een aantal leraren besloten tot de oprichting van Landelijke Vereniging van leraren voor practijkexamens (V.L.P.) in handels correspondentie Nederlands en moderne talen, boekhouding, stenografie, ma- chineschrijven, enz. Het doel van deze vereniging is o.m. de practijkexamens op meer practische grondslag af te ne men. Met ingang van Juni a.s. zullen de examens van deze vereniging in tal van plaatsen in Nederland halfjaarlijks wor den gehouden. Het voorlopig secretariaat is gevestigd: Valkenboslaan 230, Den Haag. Pastorie op Nw-Guinea afgebrand Van particuliere zijde vernamen wij, dat hef. huis met inboedel van ds H. van Ar'kel te M'iei, op Nieuw-Guinea, is ver brand. en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood Oecumenisch weekend van Witteveen-vereniging Dr Witteveen-vereniging houdt van 28 Februari tot 2 Maart een oecumenische conferentie op „Lindenheuvel" in Over- veen. Het thema luidt: Jezus Christus, de -gekruisigde Heer, de hoop der we reld", -ontleend aan de komende confe rentie van de Wereldraad van Kenken. Prof. dr J. C. Hoekendijk spreekt -over dit thema, dr H v. d. Linde zal spreken over: „De Bijbelse boodschap der hoop", en prof. dr G. C. van N-iftrik -over: „Wat betekent deze hoop voor onze moderne samenleving?" De voorzitter, dr J. H. Stelm-a. zal in de Herv Kerk van Bloe- mendia-al een kerkdienst leiden. Aanmel dingen voor 21 Febr. -bij de scretaresse, E. M. F. van Reev. d. Vloed. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzeres: aan van Löbenselsschool te Arnhem mej. E. G. Gerritsen te Amsterdam (tijd.); te Am stelveen mej. C. A. P. A. v. d. Enden te Amsterdam. Benoemd tot. wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de algemene dienst, (bureau secretaris van curatoren) aan de T.H. te Delft, J. Zwakhals. Op de algemene vergadering van de Herv. Mannenbond in dienst dei- Kerk (18 Maart a.s. in Utrecht) zal de voor zitter. ds M. A. Krop van Groningen, spreken over: „Tegen of voor" ACADEMISCHE EXAMENS GRONINGEN. J.l Febr. Geslaagd -kerke lijk voorber. ex.: J. Stri-kwerda. Groningen; Doet. godgeleerdheid: A. S. van der Woude. Oosterllttens (Fr.), cum laude AMSTERDAM, Hl Febr. G.U. Ge slaagd (met lof) voor doot. Godgeleerdheid: mej. A. G. van Dalen, A'dam: voor cand. Frans: mej. F. van Waiterop. A'dam en voor cand. opvoedkunde: mej. P. E, G. Pelgrim. Amsterdam. A. R. Zwaan en Zn N.V. Voorburg Opgericht is de A. R. Zwaan en Zn N.V. te Voorburg (in zaden en andere landbouwproducten), kapitaal 1 mil lióen, geplaatst en vol te storten in con tanten ƒ625.000, directeuren de heren A. Zwaan Rijkentzoon en R. J. Zwaan, com missarissen de heren H. J. Bonda, W. A. van der Velden en J. Visser. Ds J. C. H Romijn, Ned. Herv. pre dikant te Harlingen, zal wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd, op 1 Mei met emeritaat gaan. In de Unescoserie „representatieve werken" is by Nijhof in Den Haag een nieuw deel verschenen, nl. een bloem lezing van Mexicaanse poëzie, met Fran se vertaling, De Ver van leerlingen van het Ned Opleidingsinstituut voor de Buitenlandse Dienst. Breukelen heeft de Diesviering van Zaterdag a.s. afgelast. Wijziging van de kieswet De naam der gehuwde vrouw By de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend om enkele onvol komenheden uit de -kieswet weg te nemen. Zo zullen ponskaarten en metalen plaatjes gebruikt kunnen worden als kiezersregister. Gehuwde vrouwen en weduwen worden in het vervolg mede aangeduid met de naam van -haar man. Intrekking va-n een op de dag der candi- daatstelling bij het hoofdsteonburea-u overgelegde schriftelijke verklaring der bewilliging wordt onmogelijk gemaakt. Om te voorkomen, dat kiezers vérbonden lijsten voor. zelfstandige zullen houden, wordten voortaan beide lijsten in zwart omlijnd en boven de lijnen komt het nummer van de lijat'zonder toevoeging van enige letter. Binnen de lijsten za-1 echter een nummer plus een letter wor den geplaatst. De burgemeester mag een ambtenaar machtigen om aan een kiezer toe te staan, in een andere ge meente te stemmen. Een bepaling wordt opgenomen, dat het ldiimaatschap van provinciale staten e'n raad verloren gaat, wanneer een lid een uitgesloten betrek king verVult of aanneemt. KOU en GRIEP kunt U bestrijden met de ze krachtig werkende (Advertentie) HEI OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK IHHEMEH VRIJDAG 13 FEBRUARI Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7,10 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8 50 Voor de huisvrouw 9 Oö Gram. 9.40 Voor de kleu ters VPRO. 10.00 „Thuis" 10.05 Morgenwij ding VARA: 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio 10 50 Orgelspel 11.20 RadiofeuiUeton lil 40 Bas en piano AVRO: 12 00 Mxisette-orkest 12.33 Sport en prognose 12,48 Gram. 1.00 Nieuws 1 20 Lichte muziek 1.50 Gram. 2.00 Kook- praaitje 2.20 Viool en piano 2.50 Voordracht 3 10 Sopraan en piano 3.30 Amusementsmu ziek VARA: 4.00 Gram. 4.30 Voor de jeugd 5 00 Orgel en zang 5 20 Muzikale causerie 6 00 Nieuws 6.15 Felicitaties 6.43 ..Aoliter de (Advertentie) Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken veel hoop op zijn hulp durfden de drie, durfde bezig was. Ze legde het mes. waarmede ze groen- ook Barbara toch niet koesteren. te schoon maakte, neer; deed haar schort af, En als vader vrij kwam, bedacht Lajos, zou „Uw mantel!" hij niet in Nograd kunnen blijven. Zelfs niet in Lajos kwam met het kledingstuk aanlopen Hongarije. Zou hij moeten uitwijken... En wat hielp haar er in. zou moeder en de kinderen dan anders overblij- „Gauw, moeder", zei hij, „Anna kan wel op ven dan hem te volgen? het huis en op de kinderen letten." Plotseling werd de aandacht van de jongeman Ja, dat moest Anna. hoe graag ze ook mee Lajos stond achter het venster van zijn vaders aan bet vensfer getrokken door een ambachts- gewild had. Maar ze begreep, dat dat niet kon: studeervertrek op de bovenverdieping van het man die haastig op de pastorie toe kwam. Lajos wie weet, hoe lang moeder zou wegblijven! u,.,* w-v nn -i- De bode, die de waarschuwing gebracht had, HOOFDSTUK IV Weggevoerd Een paar dagen later. De felle koude was ge weken de blanke sneeuw tot een soppige, brei- ige massa gedooid, grauw en vuil. (Advertentie) huis en keek door de kleine glasraampjes naar buiten. Daar speelden een paar kinderen zijn broertjes waren er ook bij. Vader was niet thuis; vader was door boze mannen weggehaald en daar waren ze diep bedroefd om geweest. Daar waren ze nog bedroefd om. Maar ze konden niet de hele dag aan dat akelige denken en moeder Barbara vond het wel goed, dat ze in hun spel wat afleiding vonden. Lang keek Lajos niet haar hen. Zijn gedachten waren met andere dingen bezig. Met plannen, die hij met Kovacs en Dragfy besproken had. Plan nen, om te trachten vader te verlossen. O! hij door H. TE MEKWE vergezelde hen. Ook hij wilde, als het kon, zijn dominee zien. Toen de drie bij de gevangenis kwamen, ston den daar al verscheidene kijkers, Nieuwsgierigen die in de buurt woonden. Gemeenteleden, blijk baar eveneens gewaarschuwd, ook. Op de kar een open boerenwagen zat de gevangene tussen twee schoutsrakkers; twee an dere gerechtsdienaars bestegen juist de gereed gehouden rijpaarden. „Vader!" riep Lajos. Mensen keken op mensen weken terzijde, Grote doos 75 ct. Pot t. 1.25 had de gewaagdste ontwerpen gevormd: de tra- herkende aén van de broedprs die de gevangenis lies van het kerkervenster doorvijlen; de gevan- bewaakten Die bracht tiid'ing dringende tijding om de vrouw en de zoon van de gevangene door genis openbreken; als het moest vader met ge- met ero e zekerhé"d Hn haaltte te !aten To' dicht bl' de kar kwamen die Tibor weid bevrijdenDe beide ouderlingen hadden het "J'l1 „Sar beneden was tegeliik met de man Ac/e] za2 hon en w,lde lels zeëëen- Maar een van hoofd geschud; zo zou een bevrijdingspoging zeker w hirmon de ruiters hij zette zich net recht in de zadel met slagen! Als een poging zou worden lange- b,J de S"6"' Sagen ïólr'^e gevangemV- zei - Paard de wend en dan wilden ze zeker meedoen moest "„faJL?er 00T?aact vor, nnem vfr fJ naar vrouw. Met een snelle ruk kon Lajos zijn moeder dat na rustig overleg gebeuren. Als ze de cipier de wa^ter gehaast. „Een open kar. En een paar ,erug ,rekken ander5 hadden mogelljk dc p0. konden omkopen dat gaf meer kans op sla- s ten van het trappelende paard haar getroffen, gen... -Dat betekent... begon Lajos. „Houd moed, vader!" riep Lajos. Kovècs had beloofd, de man te polsen. Had dat De ander knikte. „Ja, dat betekent, dat er „Ze brengen me naar Buda!" riep vader terug, gedaan. Voorzichtig Maar de gevangenbewaar- iemand weggevoerd wordt. En wie zou dat an- Eén van de kerels naast hem gaf hem een por. der aarzelde- durfde niet. Als het uitkwam kost- ders ziin dan je vader?" Snauwde: „Zwijg ketter!" te het hem niet alleen zijn betrekking; zeker ook. Er was met veel tijd te verliezen, begreep La- „Lafaard!" schreeuwde iemand uit de omstan- zijn vrijheid... Geweigerd had hij nog niet maar jos. Hij waarschuwde moeder, die in de keuken ders. „Een gevangene mishandelen!" horizon", hoorspel 7.00 Meisjeskoor 7.16 „Het volle pond" VPRO: 7.30 „Vreugde en ver driet" 7.50 Berichten 8 00 Nieuws 8.05 Boek bespreking 8.15 Voordracht met muziek 8 30 „Benelux" 8.40 „Aanpassing" VARA: 9.00 Fragm ..II Trovatore", opera (gr. pi.) (10.00 10j15 Buitenlands weekoverzicht) VPRO: „Vandaag" 10.45 Avondwijding VARA: 11.00 Nieuws 11.16 „In huwelijk en gezin" 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. K-RO: 7,00 Nieuws 7.10 Gymmastiek 7.30 Instrumentaal septet 7 45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8,15 Gram 9,00 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 9,45 School radio 10.00 Concert 10.45 Klein vrouwenkoor 11 00 Voor de zieken 14,40 Kamerorkest en solist 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1 26 Pianoduo 1.45 Voor dé vrouw 2.00 Strijk orkest. 2.30 Dansmuziek 3 00 Schoolradio 3 30 Sopraan en tenor 4.00 Voor de zieken 5,00 Voor de jeugd 5,15 Kinderkoor 5.3S Gram. 5.40 Lichte muziek 6 00 Militaire reportages fi 10 Instrumentaal octet 6 30 Lichte muziek 7.00 Nieuws 7.10 Regeringsuitzending Ver klaring en toelichting 7.30 Gram. 8.25 De gewone man 8.30 Promenade-orkest en klein koor 9.00 „Knots en Bondig" 9.15 Strijkkwar tet 9 50 „De strijd tegen brand", klank-beeld 10.05 Gev. muziek 10.25 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld 10,45 „Ig geloof in ene. heilige, katholieke kerk" 11.00 Nieuws 14 1512 00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12 00 Schoolradio 1.00 Dansmuziek 1 25 Gev. programma 2 00 Nieuws 2.10 Gram. 3.00 Schoolradio 4.00 Hoorspel 4.30 BBC Northern Orchestra 5.30 Piano en accordeon 6 00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7 15 Sport 7 20 Gram, 8.00 Amu sementsmuziek 8.40 Causerie 9.00 Klankbeeld 0 45 Marsmuziek 10.00 Nieuws 10.15 Nieuws brief uit Amerika 10.30 Gev. programma 1-1.00 Pianorecital 14.45 Parlementsoverzioht 12 00 '12.08 Nieuws Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Arbeidersorkest 12,46 Voordracht 1.00 Parlementsoverzioht 1,15 Lichte muziek 1.45 Concert 2,45 Voor de lkeuters 3.00 Voor de vrouw 4.00 Lichte mu ziek 5.15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Orgelspel 6.00 Variété-orkest en solist 6.45 Verzoekpro- gramma .7,46 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8 30 Gev. programma 9.45 Hoorspel met mu ziek 10 16 Discussie over actuele vraagstuk ken 1-1.00 Nieuws lil 20 Lichte m-uziek 12.05 Voordracht 12 20 Amusementsmuziek 12.56 100 Nieuws, Frankrijk. Nat. Programma. 347 m. 12 30 Orkestconcert 1.00 Nieuws 6 30 Amerikaanse uitzending 7.00 Gram. 10 56 Gram. 14.00 Alt viool en piano lil.45—42.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 1-1.46 Gram. 12.34 Vlaamse liederen 12,50 Koersen 1.00 Nieuws 1.15 Orgel en zang 2,00 Schoolradio 3.30 Gram. 4.00 Llt- terair-muzikaal programma 4.40 Gram. 5 00 Nieuws 5.10 Viool en piano 5 45 Gram. 6.10 Causerie 6.20 Gram, 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 8.00 Vioolrecital 8.15 Symphonie-orkest en soliste 9.45 Gram. 10.00 Nieuws 10.10 Kroniek van de Staten-Gene raal der Oud-strijders 1015 Intern. Radio- Universiteit 10.45 Studentenliederen 10,55 11 00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12 05 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1 10 Gram, 5 00 Nieuws 515 Gram, 5.30 Zang en.plano .7.00 Gram. 7.45 Nieuws 8 00 Omroeporkest 10.00 Nieuws 10,10 Ka-i mermiuziek 10,50 Nieuws, 1 cpOEN de vreselijke problemen waar- voor de geïsoleerde slachtoffers in de watersnoodgebieden geplaatst wa ren, aan de orde werden gesteld door middel van de radio, beseffen we plot seling weer welk een machteloos wa pen de theorie is, wanneer de mid delen ontbreken om haar in practijk te brengen. In een land als het onze, dat veel vuldig rivierwater voor leidingwater bezigt, is het ontsmetten door chlo reren algemeen bekend, zij het dan dat dit middel niet altijd wordt toe gepast. In het algemeen wordt dan een sterkere chlooroplossing gemaakt, welke in het rivierwater wordt ver-, deeld, doch ook wordt gaarne gebruik gemaakt van een oplossing van twee delen chloor en één deel ammoniak, waardoor een stof wordt gevormd met een sterk bacteriedodende wer king, terwijl bovendien de reuk van chloor achterwege blijft. In rivier water, waarin fabrieken van kunst- hareen, films, verven en lakken hun afvalwater lozen zo als b.v. in de Rijn kan echter bij chloreren een bijzonder onaangename reuk ontstaan, omdat zich dan het onwelriekende chloorphenol vormt. Ook dit kan ech ter met chemische middelen worden verwijderd. Er bestaan zeer vele methoden om ongeschikt water tot goed drinkwater om te toveren, doch uiteraard dient aan elke behandeling behoudens in noodtoestanden een nauwkeurig chemisch en bacteriologisch onder zoek vooraf te gaan, waarbij het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening van advies kan dienen om trent de methoden van zuivering. Hoe noodzakelijk dit is, moge blijken uit het feit dat ongeveer 1/3 van het in ons land gebruikte leidingwater uit de rivieren afkomstig is, welke stro men in de regel nogal verontreinigd worden. Uiteraard dient het duin- en grond water dat in ongeveer 2/3 van het lei dingwater voorziet, eveneens de nood zakelijke reiniging te ondergaan en de wonderbaarlijkste methode, welke daarbij wordt gevolgd is wellicht de biologische zuivering, welke door fil ters geschiedt. Eerst moet het veront reinigde water de voorfilters passeren, waarbij het door een ongeveer 1,5 meter dikke grind- of grof-zandlaag heen dringt. De grove verontreinigin gen blijven daarin achter. Vervolgens moet dan een laag van fijn zand ter dikte van 1 meter worden gepasseei'd, waarin zwevende stoffen van organi sche of anorganische aard blijven hangen. Bovendien worden echter de bacterieën tegengehouden, welk ver schijnsel hoogst merkwaardig is, om dat de poriën tussen de zandkorrels vele malen groter zijn dan voor de passage van een bacterie noodzake lijk is. De ondoordringbaarheid van de zandlaag voor bacteriën wordt dan ook bewerkstelligd door een samenhangende laag van micro-orga nismen, zoals algen en diatomeën, waarvan het zand reeds na een paar dagen zo volledig doorweven is dat er zelfs voor deze micro-organismen geen doorkomen aan is. Inplaats van andere methoden tot zuivering van het water te bespreken, is het wellicht verkieslijker thans eens aandacht te besteden aan de vraag hoe uit zeewater drinkwater kan worden bereid. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2