9575 Schade aan Delflandse zeeweringen bedraagt 100.000 iHl RMOGÉNf Oranje-ijshockevploeg was een stuk sterker en won met 94 Kees Broekman heeft zich gemaakt kwaad Resirlentie-Orkest in Bruckners Achtste Dr. A. Loudon herdacht I de freede aan overtuigingskracht en het eindigt weer in gepeins. Er trilde een aparte tragiek mee Maar Willem van Otterloo HAAGSCHE COURANT Donderdag 12 Februari 1953 Pagina 13 in de Aria uit Eaehs 3e Strykers- Suite, waarmee het Residentie- Orkest gisteravond zijn voorzitter, dr A. Loudon, herdacht, want een week te voren kondigde hij van het podium in K. en W. nog deze zelfde hemelse muziek aan ter nagedach tenis van de slachtoffers van de overstroming, weinige ogenblikken voordat de dood hem overviel. En nu. terwijl men staande een minuut stilte in acht nam. was het maar al te duidelijk welk een zwaar ver lies het orkest door zijn plotselinge heengaan te dragen heeft. Met Bachs verheven klanken bewees men hem alle eer. En het bleef Bach. Iets meer naar de aarde gericht in het Viool concert in a, voorgedragen dooi Szymon Goldberg, wiens ingetogen^ heid en bescheidenheid, hoe prij zenswaardig ook, niet het verlan gen tot zwijgen konden brengen naar wat meer voordrachtsintensi teit en markanter uitdrukkings profilering. Geen virtuoos vertoon natuurlijk, maar de grootse on aantastbaarheid, die deze lapidaire muziek door merg en been laat gaan. Na Bach Bruckner, dat is van de openbaring naar het mysterie, vooral in deze Achtste, die Bruck ner zelf een mysterie noemde. Waar Bach boven het probleem uitstijgt, daar is Bruckner ermee één geworden. In 78 minuten brengt hij niet die onweerlegbare oplossing, die Bach in een kwartier geeft. Bruckner mijmert 27 minu ten in zijn Adagio, doch na de ver lossende eerste bekkenslag verliest TENTOONSTELLING VAN NEDERL. ARCHITECTUUR IN LONDEN Onder auspiciën van het Royal Institute of British architects zal van 25 Februari tot 28 Maart a.s. in de Henry Florence Hall, het ge bouw van dit instituut te Londen, een tentoonstelling worden gehou den van het werk. dat Nederlandse architecten na de tweede wereld oorlog hebben ontworpen of tot stand gebracht. De titel is: „Buil ding in the Netherlands". De ex positie zal worden geopend door de Nederlandse ambassadeur te Lon den. mr. D. H. Stikker. Ook is er een aantal karakte ristieke landschapsfoto's en een reeks foto's over de strijd tegen het water. Een maquette van de hoogtekaart toont aan, dat een groot deel van Nederland beneden de zeespiegel ligt. De tentoonstelling wordt met steun van de Nederlandse regering georganiseerd door de bond van Nederlandse architecten, het ge nootschap Architecture et. Amici- tiae en de bond van Nederlandse stedebouwers, in samenwerking met het Bouwcentrum te Rotter dam. DE DIRIGENTEN VAN HET RESIDENTIE-ORKEST EN HET ZOMERSEIZOEN Na afsluiting van de komende Holland Feslival-concerten op 15 Juli 1953 zullen de Kurzaalconcer- ten van het Residentie-Orkest in de periode van half Juli tot half September achtereenvolgens geleid worden door Josef Krips (2 con certen), Willem van Otterloo (2). Mario Rossi (4) en AntalDorati (8\ De voor Nederland nieuwe ver. schijning van de Italiaanse diri gent Mario Rossi is belangwek kend sinds deze figuur tijdens de jongste Salzburgse muziekfeesten grote aandacht wist, te trekken. Bij deze gelegenheid verving hij met groot succes de plotseling ziek geworden dirigent Furtwangler. Prof. C. N. Braïloïou spreekt Maandagavond 23 dezer voor de Alliance Franeaise ln een der zalen van de Dierentuin over „La musique populaire de France". Elisabeth Lugt geeft een zang recital met medewerking van George van Renesse op Maandag avond 16 dezer in Dlllgentla. Op het programma staan werken van Fauré, Debussy, Lesur en Poulenc. Fcike Asma geeft a.s. Zaterdag avond een concert ten bate van het orgelfonds der Evang. Luth. Ge meente in de kerk dier gemeente. Het concours Marguerite Long- Jacques Thibaud wordt dit jaar ge houden van 10 tot 22 Juni in het mai- son Gaveau De Nederlandse Comedie neemt voor het seizoen 1953/-54 de volgende Ame rikaanse stukken op haar repertoire.' „The Crucible" van Arthur Miller en „Seven Year Itch" van George Axel- rod Werken van Oswald d'Aumerle wor den van 14 Febr. t.e.m. 7 Maart ten toongesteld in de kunstzalen Benne- witz. De gehele opbrengst komt te ba te van het Nationaal Rampenfonds. Alfred Cortot zal 25 Februari zijn afscheldspianoconcert geven in Dili- gentia. Hij Is thans 75 jaar. Het programma dat gewijd is aan werken van Chopin, vermeldt alle Etudes op. 10 en 25 en de 24 Preludes op 28. De Poolse violist Szymon Goldberg geeft op Vrijdag 20 Februari een enkel recital ln Diligentia. Gerard Hengeveld begeleidt aan de vleugel. De Romeinse kunstschilders hebben leder een schilderij ter beschikking van het Italiaanse Rode Kruis gesteld De opbrengst is bestemd voor de slachtoffers van de watersnood in Ne derland Herman Krebbers geeft op Zondag middag 22 Februari a.s een viool recital in Diligentia. Hij wordt aan de vleugel begeleid door Marinus Flipse. Dit wordt het 4e concert der Zondagmiddagserie A De Spaanse dansers Susana Audeoud en Jose Udeata uit Madrid die op het ogenblik op tournee zijn in Europa zullen op 22 Februari in Stockholm op treden in een liefdadigheidsvoorstel ling ten behoeve van Nederland, In deze voorstelling zullen voorts optre den de Zweedse operatenor Jussi Bjocrllng en zijn vrouw Anna Lisa, de Italiaanse zangeres Jolanda di Mari Petris en de Estlandse concert pianist Kaebl Laretei. De toneelspeler Leo de Hartogh. die bij het gezelschap van Johan Kaart optreedt, heeft zich voor het volgende seizoen aangesloten bij het Rotterdams Toneelgezelschap, dat onder leiding staat van Ko Arnoldi. De kunstschilder A. J. Zwart heeft een aantal tekeningen van de waters nood bij kunsthandel „De Poort", Noordeinde 144 A. geëtaleerd. De op brengst van de verkoop zal geheel worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Het Symphonieorkest van Minnea polis (Ver. St) zal onder leiding van zijn dirigent Antal Dorati in de plaats van zijn vestiging een bijzonder con cert geven, waarvan de opbrengst goede zal komen aan Nederlandse gebieden. In het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft wordt van 14 Febr. tot en met 1 April een ten toonstelling gehouden van werk van Kees Verwey. De heer J. W. de Gruyter zal a.s. Zaterdag de ope ningsrede uitspreken. zijnen wisten deze schier ondraag lijke spanning vol te houden, hele maal tot de krampachtige bekro ning der Finale. Uit het hoofd dirigerend beheerste Van Otterloo deze immense partituur tot .in elke vezel en het orkest reageerde stipt, zodat de weloverwogen opbouw en het compositorisch evenwicht hel der waarneembaar waren, ook in de verzadigste instrumentatie. Dit was een gigantische prestatie van allen: van de harp tot de pauken, van strijkers én blazers, onder welke laatsten het koper een gou den glans aan het geheel ver leende. J. van Voorthuysen NATIONALE VERLOTING VAN KUNSTWERKEN VOOR RAM PENFONDS Tal van beeldende kunstenaars, beeldhouwers. grafici en beoefe naars van de gebonden kunsten, verenigd in de Nederlandse federa tie van beroepsverenigingen van kunstenaars en de algemene ka tholieke kunstenaarsvereniging, hebben een groot aantal kunstwer ken afgestaan ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. Deze wer ken zullen, behoudens goedkeuring van de minister van Justitie, ver loot worden in een grote nationale loterij. Een deel zal worden ten toongesteld in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam van 12 t.m. 24 Februari. Kunstenaars die nog hun beste werken willen afstaan, wordt verzocht dit spoedig te doen bij het Stedelijk Museum. CONSERVATORIUMLEERLIN- GEN VOOR RAMPENFONDS Dinsdagavond 17 Februari geeft het strijkorkest bestaande uit leerlingen van het Kon. Conserva torium voor Muziek een concert ten bate van het Rampenfonds in de zaal van het Conservatorium (Korte Beestenmarkt7). Solistische medewerking verle nen de leraren Joachim Röntgen, viool en Jaap Stotijn, hobo. Uit- ;evoerd worden o.a. werken van mdriessen, Cimarose en Bach. Het orkest wordt gedirigeerd door Har ry Haakman, leerling van Willem van Otterloo. AMSTERDAMSE SUBSIDIES VOOR HOLLAND-FESTIVAL EN OPERA B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor aan de stich ting Holland-Festival 1953 een subsidie te verlenen van ten hoog ste 80.000.en voorts een be drag van 10.000.beschikbaar te stellen ten behoeve van het geven van voorstellingen tegen lage prij zen. Voor het seizoen 19521953 wordt voorgesteld de stichting Nederlandse Opera een subsidie te verlenen van ten hoogste 630.000.—. Het college van B. en W. te Arnhem oppert het plan om voor 1953 een subsidie van 12.000 en voor 1954 en 1955 een subsidie van 20.000 's jaars te verlenen aan de „Stichting Toneelgroep Theater" onder voorwaarde dat het Arnhem se gemeentebestuur in de voorbe reiding van de op te maken stich- tingsacte wordt betrokken. Het concert, gisteravond door het Concertgebouworkest te Amsterdam ten bate van het Rampenfonds gege ven bleek van morgen al meer dan 16.500 te hebben opgebracht. Hierin is nog niet begrepen de inzameling, die het personeel tijdens de pauze hield. De componist Moss Wolff is door de Haagse Kunstkring uitgenodigd nog dit seizoen een toelichting te geven bij het concert waarop, met medewer king van solisten, uitsluitend zijn werken ten gehore zullen worden ge bracht. STADSNIEUWS Deens journalist schrijft Haagse familie „Wij willen geen dank voor onze Hulp" Hoezeer het buitenland met het Nederlandse volk meeleefde tijdens de donkere dagen van de nationale ramp, is ons gebleken uit de groot scheepse inzamelingen, in tal van landen gehouden en de snelle ver zending van goederen en geld naar het Nationaal Rampenfonds en het Nederl. Roode Kruis. Tref fend voorbeeld van deze sympathie vormt ook de brief, die een Deens dagbladjournalist, Villy Andersen uit Svendborg schreef aan een hem bevriende Haagse familie. Enkele fragmenten drukken wjj hieronder in vertaling af. „Het verheugde ons zeer te ver nemen, dat u het allen goed maakt en ook zijn we u heel erkentelijk voor de kranten, die u ons hebt toegezonden. Ik weet wel zoveel van uw taal, dat ik er iets van kon vertalen voor mijn eigen krant en we hebben drie van de situatie schetsen uit de „Haagsche Cou rant" in ons blad overgenomen. Door onze lezers is er veel over gesproken. Bovendien hebben we in onze krant een luchtfoto van Svendborg afgedrukt en met een witte streep daarop aangegeven, hoeveel van onze stad onder water zou staan, als zij door een waters nood van die omvang zou worden getroffen. Door deze foto konden de mensen zich* eerst goed een beeld vormen van de omvang der catastrofe in uw land. Wij willen geen dank van Holland voor de hulp, die Denemarken en andore landen bood, want wij weten, dat de Hollanders hetzelfde zouden doen, als een ander land door zo'n ramp was getroffen. De mensen willen zoveel moge lijk over Holland horen en lezen als maar mogelijk is". Hervormde contactavond met geëvacueerden Gisteravond is ln de Wykzaal van e Oranjekerk der Nederlands Hervormde Gemeente (Wijk XV) te 's-Gravenhage, een bijeenkomst gehouden voor een aantal geëva- cueerden uit de noodgebieden, dat een tijdelijk onderdak heeft gevon den in Spoorwijk en omgeving. Na het zingen van Psalm 62 sprak ds Burgy een kort woord naar aanleiding van Psalm 23, waarna men tot het doel van deze contctavond kwam,: het leggen van contact met hem die volkomen vreemd staan in deze gemeente. Na onderlinge gedachtenwisse- ling gaf ds. Burgy een overzicht van de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage, in het bijzonder van wïjkgemeente XV. De bijeenkomst werd beëindigd met gebed en het zingen van Psalm 68 Men hoopt deze bijeenkomst spoedig te herhalen. U kent dit nummer toch Het is het gironummer van het Nationaal Rampenfonds Den Haag Nederland één in de strijd tegen de erfvijand Buitengewone zitting Hoogheemraadschap (Van een onzer verslaggevers) In de gebeurtenissen op Zater dag 31 Januari en Zondag 1 Februari had de dijkgraaf van Delfland, de heer mr. dr. T. F. J. A. Dolk, aanleiding gevonden een buitengewone zitting van de ver enigde vergadering van Delfland te doen houden in het Gemeen- landshuis van Delfland aan de Oude Delft te Delft. Tot deze ver gadering. welke een informatief karakter droeg en hedenmorgen plaats had, waren eveneens uitge nodigd de hoofdingelanden plaats vervangers. „Diep onder de indruk van de recente gebeurtenissen", aldus de heer Dolk in zijn rede, „gedenken wij de slachtoffers van de ramp. welke een gevolg was van een samenloop van natuurkrachten. Wij kunnen slechts zwijgend her denken hen, die gevallen zijn in de strijd tegen de erfvijand en er ons over verheugen, dat het volk van Nederland zich thans in al zijn geledingen heeft gemobiliseerd om de gevolgen te bestrijden. Nederland is één in de strijd tegen die vijand en er is een gemeen schapszin ontbloeit, die in vredes tijd zijn weerga niet vindt". Waterkeringen hebben storm doorstaan „De waterkeringen van Delf land", zo stelde spreker vast, „hebben de vloed doorstaan, het geen tot dankbaarheid stemt. Het water bereikte op 1 Februari een ongekende hoogte, waardoor uit zonderlijke gebeurtenissen heb ben plaats gehad. Zo zijn van de duinen stukken weggeslagen en ontstond in de boezem een sterke opzwaaiing". Spreker deelde verschillende details mede be treffende de gevolgen van de storm. De schade aan de strand- hoofden bedraagt 15.000. die aan de Noordelijke vleugel van de steenglooiing 4000, die aan het buitenbeloop van de zee-, wering 81.000, totaal 100.000. Verschillende bunkers zijn ver wijderd en met het herstel van de schade aan de zeeweringen is een begin gemaakt. Samenvattend constateerde spre ker, dat in Delfland wel ernstige schade Is aangericht, maar dat doorbraken en overstromingen niet hebben plaats gehad en dat de waterschapsdefensie van Delfland de storm heeft weten te doorstaan. „De Delflandse hoofden bezitten een grote graad van veiligheid, dat is thans gebleken", aldus de heer Dolk, die dankbaar was, voor de door 's-Gravenhagc en 's-Graven- zande beschikbaar gestelde arbeids krachten. „De watersnoodramp". aldu9 be sloot spreker, „is een bittere erva ring geweest waaruit voor de toe komst kan worden geleerd dat de zorg voor waterkeringen steeds voorop dient te staan om de veilig heid van de bodem te verzekeren. Afgerekend dient te worden met het schromelijk tekort aan begrip voor waterschapswerk en water- schapszorg! Hoogheemraadschap neemt kosten van herstel voor eigen rekening. De heer H. Smitskamp sloot zich aan bij de woorden door dc dijk graaf gewijd aan dc slachtoffers van dc ramp cn bij de hulde, door de lieer Dolk gebracht aan de technische dienst van Delfland, waarop de heer B. W, Schippers in overweging gaf dc kosten van herstel uitgezonderd die van het herstellen der schade, toege bracht door de bunkers zelf te dragen om daarmee een daad van goede wil te tonen. Dit voorstel werd met algemeen stemmen aan vaard in die zin, dat het beschik baar gestelde bedrag een maximum van f 100.000.niet zou over schrijden. Na afloop van de vergadering werd een rondgang gemaakt door het hoogheemraadschap, o.m. tot het in ogenschouw nemen van de toestand van de zeeweringen. (Advertentie) HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- moeène stilt de pijn in keel e borst en verjaagt de aanval. KERKNIEUWS Chr. Geref. kerkinstituering In verband met het feit dat heden avond in Moerwijk een zelfstandige Chr Geref. kerk zal worden geïnsti tueerd vond gisteravond met de in dit stadsdeel woonachtige gemeenteleden van West, Oost en Centrum een bijeen, komst plaats, die stond onder leiding van de predikant van West, ds L. S. den Boer Aan de gemeenteleden werd een verslag van de stand van zaken alsmede een financieel verslag voorge legd dat na enige bespreking werd goedgekeurd Besloten werd dat de 5 ambtsdragers, die in Moerwijk woon achtig zijn en die resp. dienden ir de drie andere kerken, in hun ambt zullen worden gecontinueerd en he denavond als ambtsdragers van de nieuwe gemeente van 's Gravenhage- Zuid zullen worden bevestigd. De bijeenkomst, die ook werd bijge woond door ds. M. W. Nteuwenhuijze, predikant van Centrum, werd door ds. G. H Polman van Oost met dankgebed gesloten Hedenavond wordt de nieuwe kerk geïnstitueerd, voor welke plechtigheid men de beschikking gekregen heeft over de (Geref.i Mirtekerk, DIENSTEN DUINZICHTKERK In verband met een uitzending van de tweede dienst in de Duinzichtkerk door de P.C.J. Wereldomroep, zijn de aanvangstiren gewijzigd en wel voor de dienst van 9 uur in kwart voor 9 en de dienst van half elf in tien uur. De eerste dienst wordt in de Jeugd- kape] gehouden. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. NED. HERV. KERK UIT DE OMSTREKEN Loosduinen Op dc gemeente-avond van de Geref. kerk zal heden in de gehoorzaal van de stichting Bloemendaal ds J. B, Vo gelaar spreken over: Geloof en twijfel. In Meer en Bos wordt a..s Zater dagmiddag door de Hervormden uit de Bohemenwljk een bijeenkomst ge houden. plaats hebben. Rijswijh Zo snel mogelijk hulp Op de vragen van het A R. raads- ,d C. M. Eygenraam, delen B. en V. van Rijswijk mede. dat het op treden van de politie-agent, die het verlenen van hulp door de Delftse G.GD. bij een ongeluk op Rijswüks grondgebied belemmerde, niet in alle opzichten verantwoord was. Naar hun mening is het van het grootste belang dat in voorkomende gevallen zo spoedig mogelijk hulp komt, door wie dan ook. Aan de hand van besprekingen met de Delftse G.G.D. spreken zij de hoop uit, dat voor- -•allen, als gemeld, niet meer zullen 'oorkomen. Vorig jaar brachten bijna 900 men- n een bezoek aan het Oudheidkun dig Museum in het Tollenshuis. Van de nieuwe aanwinsten noemen wij het huisarchief van De Burch, dat van Huis te Hoorn, tekeningen en etsen van Piet de Regt. humanistische traditie". In het kader van de Vrouwei vindt 20 Februa red. Herv. Gemeente een bijeenkomst plaats in de Geref. Kerk aan de Laan Hofrust. Tunnel bouwplannen In het Voorburgse jaaroverzicht over 1952. dat aan de raad is gezon den, wordt o.m. mededeling gedaan van plannen voor verbreding van de Parkweg en voor de bouw van een tunnel bij het viaduct Oosteinde. 37.086 VOORBURGERS it het jaaroverzicht over 1952 blijkt dat de bevolking van Voorburg in het afgelopen jaar slechts met 138 personen is vermeerderd tot 37.086. De toneelvereniging „Spel Door Ont wikkeling", geeft Zaterdag 14 Februari in het Volksgebouw een opvoering van ,,'n Wespennest". drinkwaterstoringen buiten heeft van 14 t.m. 20 P. Slinger, Huygens- sir. 2. Tel. 779203. Voor klachten gas of electriciteit heeft buiten kantoortijd van 13 t.m. 19 Febr. dienst: Neeleman, v. Hale- wfjnlaan 189, tel. 773339. De heer v. d. Wees organiseerde in Huize Middenburg voor de evacué's een filmvoorstelling. Dc collecte tijdens de herdenkings diensten in de Voorburgse kerken heeft in totaal ruim f 28.000 opge bracht ten bate van het Rampenfonds. Zaterdagavond a.s. houdt de Jonge rengroep van het H.V. een bijeen komst Oosteinde 57. 26 Februari a.s. spreekt Anna Bla- man voor het Humanistisch Verbond in de filmzaal van v. d. Heem over ,.Le deuxième sexe" van Simone de Beauvoir. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Ch. A. Lugten en Th. B. de Haas: J. Dubbeldam en M. A. de Koningh: R. F. Kal wij en Jonkvr. C. H. H. Rengers Hora Sic- cama: J. Ch. Collcnteur en M. J. Rademaker: J. Mosterd en F. Boer. J. v. Rijk en H. J. de Roo; S. Westra en A. F. Theofilus. Getrouwd: G. D. A. Voorhorst en M. Dane; D Th. Put en W. H. Wol tering; D v. d. Bos en J. W. Mete ring: W, Kok en M. M. M. Lamb. Bevallen: J. J. Bourquin-Havenaar, 7... P M. J. Mekkes-de Brutjn, z.; W. K. v. Loon-Wijnands, d.; H. D. v. Santen-Kostense, z.: A. J. M. Frankenmolen-Ceulen, z.; F. P. v. Heijningen-Tjeerdema, d.; B. Heij- ting-Varossieau, z.; D. Hoek-Koole. d.; X. v. Rhijn-de Vries, d.; J. H. Beeren-Bruijns, z. Overleden: M. den Haag, 62 j.. wed. v. M. J. Kunst: H. Snippe, 15 j„ z.; M. H. Schlösser. 73 j„ wed. van J. Wit- teveen: P P. Ravesloot. 2 J.. z.: P. F. Groenewege. 60 j., m. van B. G. Trie nen: P. H. de Bruijn. 56 j„ m. van A. Potowksi; A. Dekker, 84 j„ wedr. van L. Voorspuij: M. M. Lachowit- skij. 26 j.. ongeh. m.; H. de Vries, 66 van T. v. Lien; M. Eppen. 69 van J. C. Klaui; C. Molier, 71 1 van J. G. v. Acker: A. Vogel, wed. v. H. F. Schachtschabel; -. Makkes. 86 j„ wedr. van J. A. v. Oei. Wassenaar FANCY FAIR KERKEHOUT De door de Buurtvereniging Ker- kehout georganiseerde fancy fair heeft f 1120.opgebracht voor het Nationaal Rampenfonds. AUTO TEGEN MOTOR Op de Rijksstraatweg botste M. uit Amsterdam met zijn personenauto te gen een motorfiets, bestuurd door B. uit Den Haag. toen M. bij het pas seren van een truck met oplegger op de linkerweghelft terecht kwam B werd van zijn motor geslingerd en liep een hoofdwonde op. Nadat ar Hubbeling de eerste hulp had ver leend. kon de man huiswaarts gaan. Alleen de '2e periode bij T^ederland^België was interessant In (Van onze sportredacteur) wedstrijd, waarin de 2de speelperiode verreweg de belang wekkendste was. heeft het Neder landse ijshockey team je Belgische nationale ploeg met forse cijfers: a1 verslagen. De HOKIJ was voor deze gelegenheid minder vol dan bij een officiële landemvedstryd past, maar aan de andere kant kan men het- de ijshoekcy-geinteresseerden niet kwalijk nemen, dat zij de beste wedstrijden er uit pikken. En een ontmoeting zonder Canadezen kan bezwaarlijk een technisch voortref felijke krachtmeting zijn. Dat was het dan ook beslist niet! fn het .Igcmccii moest de goede wil de 14 Februari a.s. begint in de Open bare Leeszaal en Bibliotheek een cursus van vier avonden over stro mingen en gestalten in de moderne Nederlandse letterkunde. De cursus wordt geleid door drs. F. P. Huy- gens. Zaterdag zullen padvinders en pad- vindsters van alle gezindten er op plaats van het tëchnh uit trekken, door het verrichten van seliap innemen en voor toeschou- allerlei karweitjes geld te verdienen wers is dat zelden een goede ruil. voor het Rampenfonds. Karweitjes Gelukkig toonden de Nederlanders voor jongens kunnen worden opge- toch ry „Jlt mccr van ijshockey te geven via tel. 4353 en voor meisjes begrijpen dan de Belgen, zodat zij tel. 2008. I zeer verdiend overwinnaars bleven. Door de broodbezorger K. werd aan- El. zljn cnkelc spelers In de gifte gedaan van diefstal van borst- .Nederlandse ploeg, die met hun plaat, koek, bakfiets, op een erf achter ning aan de Papeweg. afgesloten prestaties peil sr diim. )p redelijk internationaal Doelman Van der Heiden ervangen door de even eens zeer behoorlijk spelende Van Os>, achterspeler Van Rhede en de voorspelers Overakker en Fèenstra (bij vlagen), Schwencke en Kleyn (eveneens bij vlagentiet viel ove rigens wel op, dat de Belgen aan zienlijk minder sUektechnioK beza- plaats van vloeiende BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: J. Op den Kamp en P. M. M. Welschen: J. J. C. baron Taets van Amerongen en W. W. Brouwer; F. A. Vink. Sluiskil, en M J. Blonk: W. J. Hoogeveen en M. H. Ruygrok; F. L. A. Harte en J C. j aanvallen woeste, overrompelende Bach KoUing. stormlopen stelden. Door hun on- Getrouwd: H. C. Voorham en A. C. stulmlgheld waren die attaques Lagerberg: S. S. Derksen en R. M soms toch met van gewaar ontbloot, van Rijn: D. J. Swagers en C. M. C. maar hel algemeen ais: onze v d. Holst; P. van Weerlee en C, M. defensie er toch wel raad mee Paardekooper: D. W. den Drijver en j.[0l begin was circa 5u minuten T. v. d. Marei; G. J. I. Albers en te |uali doordat de Belgen met J. C Koek. j grote vertraging gearriveerd waren Bevallen: D. Vermeulen-Harmse, z.; eigenlijk toch iets ongehoords bij P. H. Schoorl-Kouwenhoven, d.; G. een officiële interlandwedstrijd! van Keppel-v. d Vlekkert. z.; W. c. maar (le stTljd was direct zeer fel, de Jong-Vermeulen. z.; C. H Hooi- djl orn het wachten goed te boom-van Bijsterveld, d.; C. vv. v. d-1 maKen, Nauweliiits was begonnen, Bent-Renee. d. of Feenstra zat ai op de strafbank. Overleden: Comdis ;M^ar nauwelijks was hij terug op j.; Lucy Perné. 77 j.: M. van Tuyll va" Hendrik Rijpl- - pen, 69 j.: Hedwig H. Bertuch. 56 j. Johannes J. M. v. d. Holst, 9 mnd Joh. van Egmond, 42 j.; Adriana J. Kaaks, 79 j. T iUrttii „nut-, ciijrwo it.j „i c i het ;js. of Nederland had al de lei- Serooskerken. 48 j.. djng f,oor eon g0Jl] van i,ock Deze ikema. 2 j-^Mana^Ep- t eerste speeltijd verliep rommelig, SPORT Opstellingen Haags elftal»— Rotterdams elftal De samenstelling van het Rotter dams elftal, dat op Dinsdag 17 Fe bruari ten bate van het Nationaal Rampenfonds te Den Haag een wed strijd tegen het Haags elftal zal spe len VUC-terrein), is als volgt: Doel: Landman (Sparta); achter Visser (Xerxes) en Lagerwaard (Ex celsior); midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Dörr (Ex celsior): voor: Van Ede (Sparta), Van Steenbergen (Feyenoord), Van de Hoek (Feyenoord). Van Pelt (SVV). Jacques Heyster (Hermes DVS). Re serves. Zonder van (Feyenoord). Os- terholt (Hermes DVS), Van de Kor- iut (Feyenoord) en Benningshof Sparta). Het Haags elftal zal in de volgen de opstelling spelen: Doel: Kok (ADO); achter: De Jong (ADO), Kraus (DHC)midden: Van Beek (ADO). Zoutendijk (HBS) en Loof (ADO); voor: Schwencke (HBS). Kuneman (HBS). Van Heeswijk (JIVV). Vollebregt (DHC) en Rijnvis (ADO). Dc wedstrijd begint Wedstrijd Frankrijk- Nederland niet van de kaan Zoals gemeld, heeft de Franse voet balfederatie zich dezer dagen tot de K.N.V.B. gewend met het voorstel om te Parijs een landen wedstrijd Frank rijkNederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de waters- nood. De voorgestelde datum 12 I Maart was evenwel voo~ K.N.V.B. onaanvaardbaar met oog op de reeds vastgestelde wed strijden tegen Denemarken op 7 Maart en tegen Zwitserland op 22 Maart. door oen hoofdblessure van Belgische doelman. Het leek ai vankelijk nogal ernstig, maar na de eerste pauze kwam de Belg weer ln zn goal te staan, getoond met een Imposant verband In het begin van de tweede periode liet Neder land zich even door de onstuimig heid der Belgen overrompelen. Van 1o werd het In korte :ijd 13, door minder fraaie, maar nuttige doelpunten van Dupré, I.eclerc en Biel. Maar zodra ouzo ploeg de zaken weer serieus ging aanpakken, bleek er toch een duidelijk verschil ln speelkracht. De kleine Amsterdam mer Smit scoorde snel achter el kaar twee goals, door Overakker werd hot ietwat fortuinlijk 43, even later suisde een onverwacht schot van dc Ijverige Smit opnieuw in de doelhoek en om het succes voorlopig te voltooien doelpuntte „Neel" Fisher iets, wat niet vaak gebeurt. O Cycle Cross van „De Spartaan" Daarmee is de landenwedstrijd te gen Frankrijk echter niet te enen male van de baan. De beide bonden houden voeling met elkaar en in de eerstvolgende bestuursvergadering van de K.N.V.B. zal de kwestie na der onder het oog worden gezien. Zondag a.s. (15 Febr.) organi seert „De Spartaan" voor de tweede maal de grote Nationale Cycle Cross, waarvoor ruim 125 renners hebben Ingeschreven. Onder .de inschrijvers bevinden zich de 4 Voortings, A. v. 't Hoff, winnaar van Kraantje Lek, Kuit- waard, winnaar van de Bosbaan, P. van Uoon, A. de Korver, A. v. d. Voort, M. Brinkman, H. v. Bree- nen, C. Bijster, H. de Vos, C. Mooy- man en A. v. d. Putten. De Cross zal worden gehouden op het Sportpark „Duinhorst" naast „Duindigt" te Wassenaar. De grote wedstrijden vangen om dei 12 uur aan; een uur tevoren starten de Juniores. De nieuwelingen rijden 8 ronden van plm. 2,7 km cn star ten om 12 uur, de professionals en amateurs 10 ronden en starten om half twee. Om plm. half vier zijn de wedstrijden beëindigd. boksen district Zuid-Holland A-klasse zullen op 16 en 23 Februari a.s. wor den gehouden in Gebouw Odeon. Rot terdam Een goed voortehen sklj. 2 STOCKHOLM. Gerard Maarse won Woensdagavond in het oude, ongezel lige. Olympische Stadion te Stockholm de 500 meter. En Kees Broekman bleef dit seizoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zij het, dat hy slechts met 0,1 seconde verschil over Anton Hulskcs, die na onze Europese kam pioen reed, zegevierde. Het vroor on geveer drie graden en er stond een on gemakkelijke valwind in het stadion, dat slechts matig was bezet. Het sprak vanzelf, dat op deze 333'/2 meter-baan dc bochtenspecialist een voordeel had boven de technische glijder, die het meer van de lange rechte stukken zal moeten hebben. Kees Broekman had zich geërgerd aan de voorbeschouwin gen, welke in een deel van de Zweedse pers ten aanzien van de wereldkam pioenschappen te Helsinki hadden ge staan. Daarin kwam de zinsnede voor: ..Broekmans energie is, als bij in de Finse hoofdstad aankomt, uitgeblust" Welnu zo beet Broekman iel van zich af, toen een Zweedse journalist hem Woensdagavond in het stadion te Stockholm een vraag stelde, wij zul len in Helsinki zien. dat ik nog lang niet uitgeblust ben Integendeel, alle Nederlandse rijders zijn er juist op gebrand, de Noren, de Zweden, de Russen, de Finnen en de Oostenrij kers. fel partij te geven. Vertrokken op een schema van 8 ■in. 24 sec., bleek deze tijd al spoedig voor de gegeven omstandigheden te snel te zijn. En toen in de laatste vier ronden de wind wat feller werd. zakte zijn tempo nog met een tot twee seconden per 333 meter, zodat Broek man, die aan Sigge Ericsson, na diens erwinning op de 3000 m. te Avesta thans een lesje gaf. binnenkwam in de tijd van 8 min 34.5 sec. Offenberger had met Henk Schuier als tegenstan der in de eerste rit geopend met 8 min. 37.7 sec., terwijl de man uit Barne- veld op 8 min. 43,8 sec was gekomen, een voortreffelijke tijd, hetgeen tevens een persoonlijk record van Schuier betekende. In de laatste rit kwam Huiskes tegen van 't Oever uit. Hij bleef een halve tot een volle seconde boven de overeenkomstige tijden van Broekman. In de laatste ronde moest de beslissing vallen en de chronometers wezen uit. dat Huis kes juist 0.1 sec. meer voor zich had laten afdrukken dan Broek man. De uitslagen lulden: 500 meter: 1. Gerard Maarse (Ned.) 44,2 sec.; 2/3. Jonsson en Stroem (Zwe. den) 44,4; 4 Larsson (Zweden) 44.9; 5. Wim van 'der Voort (Ned.) 45,0: 6 LIndberg (Zweden) 45.3: 7/8. Samuels- son (Zweden) en Kees Broekman (Ned.) 45,5; 9. Anton Huiskes (Ned.) 46,1. 10 Egbert van 't Oever (Ned.) (nieuws pers. record). 5000 meter; 1. Kees Broekman (Ned.) HUISKES joeg Broekman op 8 min. 34,5 sec 2. Anton Huiskes (Ned,). 8 min. 34,6 sec.; 3. Franz Of fenberger (Oostenr.) 8 min. 37.7 sec.; 4. Sigge Ericsson (Zwodeh) 8 min, 39,0 sec., 5. Carl Erik Asplund (Zweden) 8 min. 39,5 sec.; 6. Henk Schuier (Ned.) 8 min. 43,8 sec, (nieuw pers. record); 7. Van der Voort (Ncd.) 8 min. 46,4 sec.; 8. Egbert van 't Oever (Ned.) 8 min. 51,7 sec 0 Dunnar Hallkvist (Zweden) 8 min. 56,2 sec.; 10. OUe Dahlberg (Zweden) 8 min. 58 5 se 11. Arthur Mannsbarth (Oostenr.) min. 01.7 sec.; 12. Gerard Maarse (Ned.) 9 min 02.6 sec. Deelnemers wereldkampioenschap Voor het wereldkampioenschap in het hardrijden op de schaats. Zaterdag 14 en Zondag 15 Febr. a.s. te Helsinki, zijn 29 rijders uit 9 landen ingeschre ven: uit Gr.-Brittannië 3, uit Neder land 4. uit Oostenrijk 2, uit Korea 2, uit Rusland 4, uit Noorwegen 4, uit Zweden 4, uit Hongarije 2 en uit Fin land 4. snel als het gekomen was. Leelerc scoorde 64 en toen de 3e speeltijd Inging, was er theoretisch nog een kansje op een Belgisch succes. Maar de Belgen bleken hoe langer hoe onmachtiger en betrekkelijk ge makkelijk kon Kleyn voor 7t zorg dragen, waarna Feenstra een prach tig doelpunt scoorde. Van der Bau- men stelde de eindstand op 94 vast. HIII-ICAtlas Diesel Op Woensdag IS Februari zal op de HOKIJ te Den Haag een ijs hockey wedstrijd worden gespeeld tussen HHIJC en het uit Stockholm afkomstige team „Atlas Diesel". Haags Jeugdkampioen schap dammen (Van onze dammedewerker) De eerste ronde van het jeugd kampioenschap van Den Haag werd in „Hof van Holland" gespeeld, na dat Langbroek de loling om de vierde plaats In de eindstrijd won van Flikweert. De resultaten waren als volgt C. de KoningJ. A. de Jong 20; F. II. Boog—R. Lang broek 20. Ofschoon deze uitsla gen volledig aan de verwachtingen beantwoordden, hadden de belde favorieten het lang niet gemakke lijk. Vooral Langbroek hield ver bazend goed stand tegen de Neder landse jeugdkampioen, die zelfs na de tijdcontröle al zijn doorzicht no dig had om een overmachtselndspel te verkrijgen. Ook De Jong weerde zich best, maar moest na vier uur spelen toch de punten aan zijn Voorburgse tegenstander laten. Europese athlctiekkampioen- schappen '54 in Bern Nadat Zlirich bij gebrek aan vol doende terreinen was uitgevallen als plaats voor de Europese athletiek- kamploenschappen in 1954, heeft de Zwitserse amateur athlethiekbond zich over de toestand beraden. Een ingesteld onderzoek wees uit., dat Bern in aanmerking kwam omdat het onlangs vergrote stadion Neufeld voldoet aan alle eisen, welke voor het houden van dergelijke belangrijke wedstrijden gesteld kunnen worden. Na ruggespraak met de gemeente lijke autoriteiten en met kopstukken uit sportkringen te Bern heeft de Zwitserse athletiekbond aan de I.A.A.F. (internationale amateur ath- letiek federatie) meegedeeld, dat dc Europese kampioenschappen 1954 te Bern zullen worden gehouden. Wereldtitelslrijd ijsdansen begonnen Te Davos is een begin gemaakt met het wereldkampioenschap jjsdan- sen, Voor het verplichte rijden moes ten vier dansen worden uitgevoerd. Het weer was uitstekend. Na een zware sneeuwval van dc laatste da gen scheen nu een heerlijke zon uit een strakblauwe hemel. Nogal opmerkelijk was het dansen van de Nederlandse kampioenen Ly- dia Boon—Aad van Dam. die zich bij de verplichte dansen na enkele Ame rikaanse en Engelse paren als zesde plaatsten. De stand na het verplichte rijden luidde: 1. Jean Westwood—Lawrence Dem- my (Gr. Br.) 111.4 pt.. plaatscijfer 6: 2. Joan DewhlrstJohn Slater (G.B.) 11100/10: 3 Carol Ann Peters—Da niels Ryann 'VSi 104.4/16: 4 Virgi nia HoynsDonald Jacoby (V.S.) 1010/22: 5. Nesta Davies—Paul Tho mas iGr Br 102.6/22: 6 Lydia Boon —Aad van Dam (Ned.) 96.9/2'-': 7. Carmel Bodel—Edward Bodel (V.S.) 88.9/41: 8 Albertina BrownNigel Brown Zwits i 83.0/45 9. Echtpaar Odlnk (Ned.) 83.7/45; 10. Helga Bin derEdwin Furich (Oost 31.8/475. Geen gralis kaarten voor officials De K.N.V.B. verzoekt ons het vol gende mede te delen' ln verband met het grote aantal girostortingen voor de wedstrijd Nederland—Dene marken op 7 Maart a.s. te Rotterdam wordt de leden van voetbalvereni gingen dringend verzocht hun aan vragen en stortingen te doen by het bestuur van hun vereniging. De verenigingsbesturen wordt ver zocht de girostortlngen met opgave van de gewenste kaarten zo spoedig mogelijk te doen Ter voorkoming van teleurstellingen wordt er de aan dacht op gevestigd, dat aan geen en kele official van de K.N.V.B bestel formulieren worden toegezonden. Ook hun wordt verzocht bestellingen te doen uitsluitend met de storting op postrekening 58928 indien zy kaar ten wensen. Chelsea in Je 5e Cup-roncfe LONDEN Op het Arsenal-ter- rein is de voor de derde maal over gespeelde bekerwedstrijd tussen Chel sea en West Bromwich Albion geëin digd in een 40 zege voor Chelsea. Chelsea speelt Zaterdag a s. thuis in de vijfde ronde tegen Birmingham City. SPORTSPIEGEL Maus Gatsonides. winnaar van de Rallye de Monte-Carlo van dit jaar, zal met een Ford Zephyr deelnemen aan de Rallye van Sestrière. die van 26 Febr.2 Maart gehouden wordt. Zondag a.s. organiseert de Z.H.- wlndhondenrenvereniging op Clingen- daal vlakkebaanwedstrljden voor Greyhounds en Whippets, ten bate van het Rampenfonds. De HVV „Laakkwartier" houdt Vrijdag 13 Februari a.s. een algeme- "ibge- het punt V SchultePeters hebben ln Parys een 3-uurs-koppelwedstryd gewon nen. Zy legden daarin ruim 141 kilo meter af en verbeterden aldus het baanrecord.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6