U Q Verbetering Kieswet voorgesteld Soldaten stalen sigaretten, bestemd voor noodgebieden ZWITSAL SIROOP at Si VERBINDINGEN MET EN OP OVERSTROOMDE GEBIEDEN vu menmg m nze courant Wetsontwerp ingediend HAAGSCHE COURANT Donderdag 12 Februari 1953 Pagina 11 By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de Kieswet. Deze nieuwe wet, die van 1951 dateert, is voor het eerst toegepast bij de Kamer verkiezingen van verleden jaar. Daarbij zijn toen enkele onvol maaktheden en onduidelijkheden aan dag getreden. Het zijn een aan tal los van elkaar staande wijzi gingen, die een voornamelijk tech nisch karakter dragen. De toelichting wijst er op. dat een der verbeteringen nodig is, omdat het.de laatste tientallen ja ren enige malen is voorgekomen, dat een candidaat tevergeefs heeft getracht zijn schriftelijke verkla ring van de bewilliging in de can- didaatstelling in te trekken. De minister wil bepaald zien, dat intrekking van een op de dag der candidaatstelling bij het Hoofd- st.embureau overgelegde schrifte lijke verklaring van toestemming niet mogelijk is. De minister is tot dit voorstel gekomen, omdat een tegenoverge stelde regeling ernstige gevaren voor een goede gang van zaken ten gevolge zou kunnen hebben. Een candidatenlijst vormt immers met de namen en handtekeningen van do ondertekenaars één geheel. Sommige candidaten hebben daar op hun candidatuur aanvaard, omdat bepaalde personen een plaats op de liist innemen, terwijl ook voor de ondertekenaars in vele gevallen namen van de gestelde candidaten een beslissende beteke nis voor hun ondertekening heb ben gehad. De bestaande regeling, die het mogelijk maakt by de gemeente raadsverkiezingen twee candida- tenlüsten te verbinden, werkt in de praktjjk evenmin geheel bevredi- Vijftien mille verduisterd Vertegenwoordiger naar België gevlucht Een verduistering, strekkende over enige jaren, is hij een uitge verij te Haarlem aan het licht ge komen, De politie zoekt nu naar een vertegenwoordiger van de uit gever, die f 15.000 heeft verduis terd en met een auto van de uit geverij is gevlucht. De man die in Amsterdam woon de, bezocht scholen voor de ver koop van boeken die in depot wer den gegeven. De verkochte boeken werden door hem niet geheel af gerekend. Toen verdenkingen re zen, is hy er met een auto van de uitgeverij vandoor gegaan. In Breda heeft hy de wagen achtergelaten, zodat het vermoe den is gerezen, dat de man naar België is gevlucht. Voorzieningen l.a.v. officieren en reserve officieren De minister van Oorlog heeft de Tweede Kamer doen toekomen een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp „Ver lenging werkingsduur van de tijde lijke, nadere voorzieningen ten aanzien van officieren en reserve officieren der Koninklijke Land macht". Hieraan is het volgende ont leencl: Niet eerder dan nadat vaststond, dat. in het jaar 1952 geen wets ontwerpen met betrekking tot de vervanging van de bevorderings- wet voor de landmacht 1902 en van de wet. voor het: reserve-perso neel der landmacht 1905 door an dere wetten aan de Staten-Gene- raal zouden kunnen worden aan geboden, heeft, de minister het thans aanhangige wetsontwerp doen voorbereiden, Indien een wet naar het thans voorliggende ontwerp zou" tot stand komen, zal zulks geenszins met zich medebrengen, dat niet naarstig aan de definitieve regelin gen zal worden gearbeid. De des betreffende wetsontwerpen zyn llians vrijwel gereed voor behan deling in de ministerraad en de desbetreffende commissie voor Ge organiseerd Overleg en zullen te zijner tijd op een zodanig tijdstip aan de Staten-Generaal worden aangeboden, dat zij door de Ka- mei's zonder overhaasting zullen kunnen worden behandeld. SOCIALE WERK VOORZIENINGSREGELING VOOR HOOFDARBEIDERS De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft zyn goedkeuring ge hecht aan nieuwe richtlijnen voor de plaatsing en de beloning van Werkloze hoofdarbeiders op werk- objecten. Met betrekking tot de indeling der taken zijn vier groepen ge vormd, verband houdende met het niveau der werkzaamheden, De be loning zal zyn afgestemd op de aard der te verrichten taken. Het loonschema is ingedeeld in vyf ge meenteklassen. De betrokken hoofdarbeiders kunnen ter vergroting van de plaatsingskansen in het normale arbeidsproces in de gelegenheid worden gesteld om gedurende een beperkt deel van de werktijd deel te nemen aan cursusseh e.d, De 33-jarige vertegenwoordiger W, J. H. G. uit Rotterdam, die van ver schillende afnemers ontvangen gelden ten bedrage van ongeveer 3200 voor zichzelf zou hebben gebruikt, is van morgen door de Rotterdamse Recht bank veroordeeld tot een gevangenis straf van tien maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelyk met een proeftijd van drie jaar. gend. Vele kiezers blijken de ver bonden lyst die met de letter A wordt aangeduid, voor een zelf standige, niet verbonden lijst aan te zien. Aan dit bezwaar kan wor den tegemoetgekomen door beide lysten zwart te omlijnen en boven de omlijning het nummer van de lyst. onder toevoeging van een of andere letter te plaatsen. Verder zyn de burgemeesters op het ogenblik niet gerechtigd, een ambtenaar aan te wyzen, die in hun plaats verklaringen afgeeft, dat aan een kiezer wordt toege staan in een andere gemeente te stemmen. De grote omvang van het aantal ingediende verzoeken om elders te mogen stemmen heeft echter een aanvulling in deze zin nodig gemaakt. Het is de bedoeling van de Re gering, dat deze wet tijdig vóór de gemeenteraadsverkiezingen in werking treedt. Geëvacuecrden, studerende voor het middenstandsexamen algemene handelskennis kunnen gratis hun stu die voortzetten bij de door de onder- wijscentralen van de drie Nederland se middenstandsbonden erkende cur sussen in de evacuatieplaatsen. Ongeoorloofde handeling van „De Ommelanden" Assistent-directeur veroordeeld Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft vanmorgen arrest gewezen in de zaak tegen de coöperatieve melkproductenfabriek „De Omme landen" te Groningen, die door de politierechter aldaar was veroor deeld tot betaling van een boete van 67.500.- terzake van het verzwij gen bij het doen van een opgaaf aan het Bedrijfschap Zuivel van een hoeveelheid van 430.000 kg suiker. Deze suiker werd verkocht, waarna tegen lagere prijs een iets geringere hoeveelheid werd terug gekocht. Die transactie leverde een winst op van 60.000.-. Het vonnis van de politierechter is heden bevestigd met aanvoering van gronden, doch de op te leggen straf werd gewijzigd in 5.000.- boete en betaling aan het land- bouw-egalisatiefonds van een be drag van 60.000.-. De assistent- directeur D. S„ die opdracht tot de verkoop had gegeven, werd over eenkomstig het vonnis van de poli tierechter veroordeeld tot een boete van 750.- of 3 maanden hechtenis. Hun straf: zes maanden Zes maanden gevangenisstraf luidde het vonnis, (lat vanochtend door de Krijgsraad te Velde West werd geveld over de soldaten H. A. I. S. en W. ten N. van de lucht macht, die op 7 Februari sigaretten hadden gestolen uit een loods op het vliegveld Valkenburg, terwyl zij wisten, dat deze sigaretten bo ven de noodgebieden zouden wor den uitgeworpen. Een derde mili tair, korporaal M. L. v. B. kreeg eveneens 6 maanden en werd bo vendien verlaagd tot de stand van soldaat laagste klasse en ontslagen uit de militaire dienst. Allen gaven zij vanochtend ter terechtzitting dc ten laste gelegde feiten toe. Ze voerden als verkla ring voor hun misdrijf aan, dat zy dagen achtereen hard hadden ge werkt en daarbij weinig voedsel hadden genoten, terwyl er slechts enkele uren slaap op over konden schieten. Uit het verhoor bleek, dat zij sigaretten in containers hadden verpakt, die boven de noodgebie den zouden worden afgeworpen. Bij deze werkzaamheden was een slof sigaretten ter zijde gezet, daar deze was gescheurd en een viertal pak jes door water was bedorven. Ieder van hen had zich afzon derlijk een deel van de resteren de 16 pakjes toegeëigend. Van B. had 2 pakjes. S. 8 pakjes en ten N. 6 pakjes weggenomen. Deze laatste had de sigaretten in zijn hoofdkus sen verstopt. In zijn requisitoir stelde de audi teur-militair, majoor mr. F. van der Dussen, dat de strafverzwarende omstandigheid: diefstal bij waters nood gepleegd, niet aanwezig was, omdat het misdrijf ver van het overstroomde gebied had plaats ge vonden. Ook van verduistering was hier zijns inziens geen sprake, daar er geen rechtsbetrekking bestond tussen deze beklaagden en de siga retten. Hij achtte deze diefstal echter buitengewoon onsympathiek I Iet Kamcrlidinaatsclia ap van de heer Roolvink Het bestuur van de K. V. P. heeft mr. Roolvink, benoemd lid dei- Tweede Kamer, uitgenodigd die be noeming niet te aanvaarden. Naar het oordeel van de heer Roolvink zou dit betekenen de goedkeuring van een overtreding van het Kies reglement van de" party en hy meent, aan die uitnodiging geen ge volg te kunnen geven. Hij zal in beroep komen by de partijraad en heeft inmiddels in overeenstem ming met de bepalingen van het reglement het lidmaatschap aan vaard. Het secretariaat van de K.V.P. deelt ons desgevraagd mede, dat het partybestuur Zaterdag 1.1. na een zeer ruime bespreking een stemmig heeft besloten de heer Roolvink te verzoeken zyn benoe ming niet te aanvaarden, zulks op grond van de bepalingen van het reglement. _X/oe is hel het ontstaan Dit woord ARMZALIG Woorden als armzalig en ramp zalig maken wel een wat vreem de indruk. By et eerste zou men nog kunnen denken aan: zalig zijn de armen van geest, maar wat moeten we dan met het tweede aanV Wanneer eei. ramp geschiedt, pleegt men zich toch niet zalig te gevoelen. Wij zullen bij de verkla ring van beide woorden moeten uitgaan van een samenvoeging: twee woorden, die ong veer het zelfde betekenden, groeiden als het ware aaneen. Die woorden waren dan: rampelijk en onzalig, waaruit rampzalig en armelijk en onzalig, waaruit armzalig is ontstaan De eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat ook andere verklaringen be proefd zyn. Op Zuid-Beve land bij de Kruininger- polder en de Pieterspolder assisteren Franse troepen bij het herstel van de dijken. Het Leger des Heils verzorgt hier de in wendige mens" en deze Franse soldaat wordt hier met een warme kop koffie gelaafd. De sigaretten waren bestemd voor isen-in-nood. Hij vorderde daar voor alle drie beklaagden een gevangenisstraf van 6 maanden en teruggave van de stukken van over tuiging aan de Staat der Nederlan den. De verdediger bracht naar voren, dat de beklaagden thans zelf het afkeurenswaardige van hun hande lingen inzagen. Hij voerde aan. dat zij op het ogenblik van het misdrijf door vermoeidheid niet in staal, wa ren geweest de consequenties van hun oneerlijkheid te overzien en hij verzocht de Krijgsraad met deze omstandigheden rekening te houden. Nadat de Krijgsraad zich enige tijd in raadkamer had teruggetrok ken, werden wegens „diefstal bij gelegenheid van watersnood" de drie verdachten veroordeeld tot bovenvermelde straffen. Nieuwe verbinding mei Zeeland Met ingang van vandaag is tus sen Zeeland en het Westen van ons land een nieuwe verbinding tot stand gekomen. In verleg met de R.T.M. hebben de provinciale stoombootdiensten een tijdelijke booldienst geopend tussen Katse- veer en Dordrecht. De dienst wordt uitgevoerd met de Willem I De boot ligt in Dordrecht aan de Han delskade. waar een vaste ligplaats wordt vrijgehouden. Advertentie „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd iverkouden kinderen" dat gehoest met:j H. M. J. Blomjous t Te Tilburg is in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer Henri M. J. Blomjous, in leven gedurende vele jaren president-curator van de R.K. Economische Hogeschool, oud-lid van de Eerste Kamer en directeur van de wollenstoff en fa briek J. A. Blomjous N.V. te Til burg. Hy was niet alleen Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, doch ook ridder in de Orde van de H. Gregorïus de Grote en Com mandeur in de Orde van de Kroon van Roemenië. DE WONINGBOUW IN NEDERLAND 91243 1 I «2.781 1 1 47.300 CARTO Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in December jl. 4298 wo ningen voltooid. Sedert de bevrijding, gerekend tot, en met 1952, werden 250.974 nieuwe woningen gebouwd, waar van er 12.983 als duplexwoning zyn ingericht, zodat voor 263.957 gezinnen nieuwe woonruimte is beschikbaar gekomen, In December werden in Den Haag 405 woningen voltooid. In geheel 1952 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 69,372 woningen. Nog nimmer werd in ons land in een jaar met de bouw van zoveel woningen een aanvang gemaakt. Schade valt erg mee Nu in de verscheidene delen van het net van de Rotterdamse Tram weg Mij. de toestand overzichtely- ker wordt, blijkt de schade geluk kig mee te vallen. Schade van be tekenis hebben eigenlyk alleen enkele baangedeelt.en geleden. De Hoekse Waard staat nog tot maximaal dertig centimeter onder water. Voor het overige is de lyn tot Numansdovphaven in tact, evenals de zylijn Krooswyk Oud-BeyerlandPiershi 1. Alleen tussen Pïershil en Goudswaard staat nog op een enkele plaats wa ter; de zijlijn BlaaksedykSt rijen zal spoedig weer zyn hersteld. Het is te verwachten, dat in de loop van de volgende week het gehele net in de Hoekse Waard weer in exploitatie zal komen. In Voorne en Putten staat: nog steeds een baanvak van circa één kilometer ten Oosten van het Voornse kanaal in de lyn Oostvoor- ne-Rotterdam onder water. Op Goeree en Overflakkee rij den al weer autobussen van Me lissant over DirkslandMiddelhar- nis dorp naar Middelharnis haven en van Stad aan het Haringvliet naar Middelharnis. Ook Nieuwe Tonge is reeds weer bereikbaar. Korte berichten watersnood Met de voorbereidingen tot het dichten van de galen in de z.g. Oude Dyk, de slapersdyk tussen Bruinisse en Oosterland op Schoti- wen-Duiveland, heeft de Gront My. een aanvang gemaakt. Wan neer de gaten in deze binnendijk dicht zyn. vallen de 80(1 ha grote polder en het dorp Bruinisse droog. De Eigen Vervoerders Orga nisatie (EVO) heeft: aan baar auto- keuringsdeskundigen opdracht ge geven zoveel mogelijk aan eigena ren van auto's in het noodgebied ter plaatse, deskundig advies te verstrekken en aanwijzingen te ge ven voor het weer rijklaar maken van motorvoertuigen. De hervatting van het onder wijs aan de Rijks H.B.S. ie Mid delharnis en het Zierikzees Ly ceum voor 1 September is uitgeslo ten. De inspecteur van het V. H. M. O., dr. J. de Boer, Sijzenlaan 19, Den Haag. verleent zyn bemidde ling voor het plaatsen van leer lingen op andere scholen. De burgemeester van Zuid- land heeft professoren en studen ten van de Leidse Universiteit en de Technische Hogeschool te Delft uit naam van zijn zo zwaar ge troffen burgery zyn oprechte dank betuigd voor de wyze waarop hulp werd verleend. Binnenkort zal in Canada een extra editie in het Nederlands en Engels verschynen van het imml- grant.enblad „Nederlandse Post.". De prijs van het bla ddal geheel gewijd zal zyn aan de nationale ramp, bedraagt twee dollar. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds in Den Haag. De mogelijkheid bestaat dat de hulpactie in Zweden voor de Nederlandse overstromingsslacht offers onder één gecombineerde or ganisatie zal worden verleend, die onder leiding zou komen te staan van een voormalig Zweeds gezant te Den Haag, John Lagerberg. Het doel van deze organisatie zou zyn hulp op lange termijn te verlenen. Het tramnet op dit eiland is slechts plaatselijk beschadigd, hoewel het nog voor een groot deel onder wa ter ligt. Over de toestand op Schouwen en Duiveland zyn nog onvoldoende exacte gegevens bin nen. Het traetiematerieel van de tramwegen is geheel behouden, evenals de vloot. Slechts het s.s. „Schelde" heeft lichte schade. Filmstroken voor Rampenfonds De Stichting Centraal Projectie Instituut heeft filmstrips doen ver vaardigen die 52 beelden bevatten van de watersnood 1953, in Leica formaat (24 x 26 mm.) en normaal formaat (18 x 24 mm.). De strips worden, met een tekst boekje, tegen de normale prys (f5.in de handel gebracht, ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Wij maken inzenders van brieven voor deze rubriek er opmerkzaam op, dat alleen dan tot plaatsing kan worden overgegaan, indien ae NAAM en het VOLLEDIG ADRES van de schrijver bij de Redactie bekend zijn, óók in die gevallen, waarin men geen ondertekening of slechts initialen onder het ingezonden stuk wenst. De AVRO en de ramp I In uw blad van 4 Febr. '53 nam ik met verontwaardiging nota van uw artikel omtrent de houding van de AVRO. Is het niet treurig, dat andere omroepverenigingen (die ook met het z.g. controle-pro gramma) hiervoor direct de zend tijden beschikbaar stelden, en dat de AVRO eerst door ministerieel ingrijpen zo ver gebracht moest worden? Waren er bij de AVRO- luisteraars geen mensen, die op nieuws uit de noodgebieden zaten te wachten? Ik ben niet geabon neerd op het AVRO-blad, maar als ik dit wel was, wist ik wel wat ik deed. J. E. v. d. Wal. Tramstraat 2, Voorschoten. De AVRO en de ramp II Drie belangrijke punten trokken in drie dagen mijn aandacht. Een: In de eerste plaats, Redac tie, mijn onvermengd respect, voor de rake manier, waarmee U de A.V.R.O.-dictators op de vingers tikt. voor hun laakbaar onmenslie vende houding. Hopelijk zal onze regering als ze straks even wat meer tijd heeft, nog iets verder gaan, en de zendvergunning infrek ken om die over te doen aan een gereorganiseerde A.V.R.O. met een splinternieuw bestuur. Lui met alleenheersersneigingen kunnen nimmer vroeg genoeg ten val ge bracht worden, dat heeft de ge schiedenis uit den treure geleerd. Twee: De Regeringsverklaring spreekt van een uiteindelijke ge deeltelijke schcUlevergoeding aan de slachtoffers, rk maak me sterk, dat., als er een referendum zou worden gehouden, een overweldi gende meerderheid van ons volk vóór een totale schadevergoeding zou zijn. Het kan de kop niet kos ten. De hoogste raming van de schade meldt een milliard. De helft spijkert het buitenland wel bij, en aangezien we zelf klaar gestaan hebben, klaar staan en altijd op nieuw klaar zullen staan, kunnen we dat zonder blozen aanvaarden. Blijft een half milliard, dal is de man vijftig gulden. Met een gulden per week is het. in een jaar voor elkander. De halve centen zyn nu afgeschaft, we moesten nu óók maar eens ophouden, dingen ten halve te doen. Drie: TEMT DE MOORDZEE! Niet meer worstelen en ont- zwemmen, maar pal staan en geen duimbreed meer terugwijken. Uw idee spreekt mannentaal. De zee gaten dicht, al zou het een mensen leeftijd duren. Werken we voor onszelf, of uiteindelijk voor ons nageslacht? Laten we laatstge noemden nu óók eens „grote voor vaderen" bezorgen. P. Claryce Hermansz. Frankenslag 19. De AVRO en de ramp lil Naar aanleiding van de berich ten. over de weigering van de heer de Clercq, omtrent samen werking met de regering en de andere omroepverenigingen, heb ik mijn lidmaatschap van de AVRO terstond opgezegd. Het is mij inmiddels gebleken, dat vele leden dit hebben gedaan en nog zullen doen. De Clercq doet im mers alles alleen, de Clercq heeft geen anderen nodig. Welnu, laat hem alleen staan, maar dan ook radicaal. Hier moet eindelijk eens goed ingegrepen worden. Het is op z'n zachtst uigedrukt. een verre gaand schandaal, dat in de tijd van rampspoed welke wij thans doormaken, op tegenwerking van dié zijde wordt gestuit. Terwijl juist nu van alle zijden eendrach tige samenwerking wordt betracht- Een sergeant-majoor en 2 ser geants zijn gedegradeerd wegens BEKNOPT NIEUWS Buitenland Volgens berichten uit <le Zuidiraansc haven Khoramsjahr >s het Noorse Vrachtschip „Anuribac" door de Iraan- se marine opgebracht Hei schip was tn aanvaring geweest met een Iraans kustvaartuig. De 7,717 ton metende Finse tankboot „Wiima" die met een lading vliegtuig brandstof uit Roemenië op weg is naar communistisch China, beeft het anker laten vallen op de rede van Singapore. Gencraal-majoor William H. Arnold is tot bevelhebber der Amerikaanse bezettlngsstriidkrachten m Oostenrijk benoemd Hij volgt als zodanig luit,- generaal George Hays op. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op het Witte Huis voor de nationale veiligheidsraad verslag uitge. bracht over zijn reis door West-Eu ropa Op het Amerikaanse vrachtschip „President Pierce" (7.953 ton) is giste ren brand uitgebroken. Er hadden zich ook ontploffingen voorgedaan aan boord. De „President Pierce", die op 28 Januari uit San Francisco naar Japan was vertrokken, bevindt zich op het ogenblik ten Zuiden van Yokohama. De Franse communistische partï.1 en het onder haar leiding staande alge mene vakverbond (C.G.T.) hebben de Franse arbeiders opgeroepen. Don derdag het werk neer te leggen als protest tegen het verbieden van een herdenkingsbijeenkomst, In MUnchen is gisteren een drie daagse conferentie van het. bestuur der internationale arbeidersbeweging begonnen, waaraan o.m. vertegen woordigers uit Nederland deelne- De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft de parlementaire on schendbaarheid van de communisti sche afgevaardigde Mario Mantag- nana opgeheven, opdat hij vervolgd kan worden op beschuldiging van belediging van de Paus en de Katho lieke geestelijkheid. Generaal Anicr, voormalig comman dant van het Egyptische korps grens troepen en, naar wordt gezegd, lid van „De ijzeren garde" van ex-koning Faroek, is tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Gordon Dean, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie. heeft medegedeeld, dat hij in Juni a s. zal aftreden. Binnenland Vandaag is het nieuwe ss Appingedijk van de Holl, Am. Lijn van Rotterdam naar de Verenigde Staten vertrokken, om mede de dienst op de Golf van Mexico te onderhouden. De vereniging „Nederlands Fabri kaat" heeft onder de leerlingen van de 3e en 4e klussen van de scholen voor middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs een op stelwedstrijd uitgeschreven over in dustriële onderwerpen. Prins Bern- hard heeft het beschermheerschap van de prijsvraag aanvaard. l)c meervoudige economische kamer van de Alkmaarse Recht bank heeft de zaadkweker P. B. uil. Haren karspel vrijgesproken van een hem ten laste gelegde Inbreuk op het kwekersrecht van de Rotter damse zaadhandelaar R. Z. Do voorzitter van het bedrijfschap van sierteeltproducten uit Voorburg, dr. A. J Verhage, heeft gisteren te Enkhulzen de '13de „Westfriese Flora" geopend. De bijzondere strafkamer te Rot terdam heeft gistermiddag de 30-ja- rige H. Z. uit Clarenton (Fr.) tot een gevangenisstraf van drie jaar zonder aftrek veroordeeld. Zij zou in Mei 19-14, toen ze als dienstbode in Sehie- dam werkte, aan de politie hebben verteld, dat er ergens te Vlaardingen twee onderduikers waren. Twee broers zijn toen gearresteerd en een hunner is niet uit Duitsland terug gekeerd. Dc data der stadsfeesten 1953 Waal wijk (650 jarige stadsrechten) zijn voorlopig vastgesteld op 15. 16 er Augustus. In Friesland zal van nu af aan veel turf verstookt moeten worden. Dc Ged. Staten hebben er bij de gemeentebe sturen op aan gedrongen het gebruik van turf Uit te breiden in verband met een groot overschot in de veenderij „De Doelen". Er zou anders een grote werkloosheid ontstaan in de v< derljgebieden. BIJ Emmerik is Dinsdag na een botsing met het Duitse motorschip „Hanno ver" de Rotterdamse Rijnaak „Damko 76" gezonken. De opvarenden konden zich redden In hoger beroep is de 43-jarige bank werker H. ter H, uit Weesp vanochtend wegens poging tot moord op de 45- jarlge evangeliesatieleider J. Z. v door het Amsterdams Gerechtshof oordeeld tot 6 jaar met aftrek. Tegen hem was 14 dagen geleden 7 jaar ge elst met daaropvolgende ter beschik kingstelling van de Regering. In de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, is een aan B. en W. van Amsterdam gericht verzoek be handeld tot verlaging van de verma kelijkheidsbelasting voor de Amster damse bioscopen. Te Velp Is op 78-jarige leeftijd o leden mej. J J. van Merm. Zij de eerste vrouw, die in „de militaire verpleging" werd opgenomen. grove veronachtzaming van hun plicht bij de hulpverlening. Is dit niet hetzelfde, zo mogelijk nóg erger! Zó iemand behoort van zijn functie ontheven te worden. De verdediging van de Clercqs stand punt was nietszeggend. P. B. De AVRO en de ramp TV In uw courant van Zaterdag las ik dat werkers bij de AVRO hun medewerking aan de programma's ontzeggen op grond van het ge drag van de heer de Clercq. Het is dus niet alles zo koek en ei als de heer de Clercq ons in zijn toespraak van deze week wil de doen geloven. Het lijkt me voor hem maar het beste de eer aan zichzelf te houden, en te verdwij nen. Welke instantie heeft het •echt hem te ontslaan, en waarom horen wij daar niets over? Ieder die iets doet of zegt wat indruist tegen de te nemen maat regelen voor ons zo zwaar getrof fen land, wordt daarvoor, en zéér terecht, gestraft of ter verantwoor ding geroepen, en mag iemand die aan het hoofd van een radio-om- roep staat dat wél ongestraft doen? Het is op zijn zachtst ge sproken zéér onmaatschappelijk. De AVRO zal hierdoor vele le den verliezen, en zo lang een der gelijke voorzitter aan het hoofd staat, zullen zeker weinig of geen nieuwe leden willen toetreden. Iemand die bij een nood als over ons land is gekomen zo eigendun kelijk opti'eedt, en niet in het al gemeen belang, is zeker niet op zijn plaats als voorzitter van een publiek orgaan als de radio is. Een abonné. De AVRO en de ramp V Reeds had ik tot mijn ergenis moeten constateren, dat de leiding van de AVRO klaarblijkelijk be hoort tot die soort individualisti sche Nederlanders, die zich ver beelden. dat zij het monopolie bezitten 'van het afleveren var# goed werk. Immers, wél konden de andere drie omroepverenigingen VARA. NCRV en KRO hun repor tages coördineren, de AVRO hield zich afzijdig. Nu kwam de klap op de vuur pijl: de directie van de AVRO wenste geen zendtijd Ier beschik king te stellen van de RVD voor de berichtgeving ten behoeve van de getroffen gebiedenMensen behept met een dergelijke menta liteit behoren niet belast te zijn met de leiding van een' lichaam als de AVRO. Hier past maar één antwoord: onmiddellijk ontslag, Handellaan 55 J. C. Gysberts Beschamend I Het is beschamend wat de heer Keer durft te schrijven. Als bank bediende op een der grootste bank instellingen te Den Haag, stroom den op de eerste dag na de ramp de overboekingen tot overschrij ving op de postrekening van het Nationaal Rampenfonds" binnen. Niet tientallen guldens, maar zelfs honderd gulden, duizend gulden en meer waren de opdrachten van particulieren en nog steeds gaat dit door. en niet alléén bij mij op de bank. maar ook op alle andere banken in Den Haag. Reken daar bij de collecte op Donderdag en de collecte in alle kerken in Den Haag, dan komt Den Haag er niet beschamend af. Verder commen taar acht ik overbodig. Nog een Hagenaar. Beschamend 11 De schrijver van de brief in de H. C. van 9 dezer zal denkelijk wel in een eerste opwelling hebben geschreven, want bij even naden ken moest hy toch tot dezelfde conclusie komen als de Redactie, die ik hierbij dank zeg voor haar op de bres springen voor onze stad. Eigenaardig is dat. als er cri- tiek uitgeoefend moet worden, het altijd Den Haag is. dat een slechte beurt maakt, maar in andere ge vallen is het altijd Amsterdam of Rotterdam, wier lof ln alle toon aarden wordt bezongen. Ons Haagje schijnt anders toch wel zó aantrekkelijk te zyn, dat het merendeel van de tegenwoor dige bevolking van elders is ge komen. Hoe groot zou het percentage echte Hagenaars eigenlyk wel zijn? De heer Keer heeft trouwens (naar mijn bescheiden menmg) ook niet gedaan, wat gedaan moést worden, want achter een raam- zittend toekijken, wat een ander doet. is geen helpen! Inzender ver meldt er wel bij, dat hij een oud man is, doch oud en jong heeft, ieder op zijn eigen manier, daad werkelijk meegedaan en had geen tijd, te zien. wat een ander deed of naliet. Maar laten wij, na een zo mooie demonstratie van samenwerking, niet op elkaar gaan fitten. Te zeer hebben we gezien, dat wij elkaar steeds nodig hebben! Een Hagenaar. Beschamend Hl Met grote ergenis heb ik de ingezonden brief gelezen over de Rampcollecte. Zélf behoor ik ook tot diegene die niets in de bus hebben gedaan. Ik had nl. van te voren gegireerd en had daarover een gerust geweten. Ben ik nu een slechte Hagenaar en moet ik daar om met de vinger worden nage wezen? Maar degeen, die mis schien een belangrijk bedrag minder in die bus deed. was in de ogen van de bedoelde schryver een beste Hagenaar! Oordeelde de schryver niet wat erg vlug? Hy vergat zeker, dat er verschillende manieren van offe ren bestaan! W v. d. Polder-Gerritsen v. d. Hoop Van Vlotenstraat 12. Beschamend IV Met interesse heb ik de ingezon den brieven over de collecte voor het Rampenfonds gelezen. Volgens mij, en met mij vele huisvrouwen, was de Donderdag geen goede dag om te collecteren. Waarom werd dat niet op Zaterdag gedaan? In bijna alle arbeidersgezinnen komt het weekloon op Vrijdagavond of Zaterdagmorgen binnen. Donder dags en Vrijdags is er in deze ge zinnen meestal nog maar net ge noeg geld om te eten. Gelooft U mij, toen de collectante aan onze deur kwam, was ik verdrietig niet meer in de bus te kunnen doen, dan ik nu heb gedaan Als het Zaterdag was geweest dan had ik wat minder boodschappen genomen Dan had ook ik met plezier kun nen geven, en niet zo'n onmachtig gevoel gehad van „had ik nu nog maar meer kunnen geven". Ws=- wij moeders, met de vrouwen urt het rampgebied meevoelen kun nen wij eenvoudig niet beschrijven. Graag, heel graag willen wij hel pen, met liefde willen wij mensen of kinderen opnemen, maar geef ons de kans dit te doen. Een trouwe lezeres. De sigarenhisljesaclie Gaarne doe ik mee aan de „Sigarenkistjes actie" voor de slachtoffers van de ramp. Ik heb echter nog een aanvul lend voorstel. Laten wij vrouwen ook breiwol en breinaalden bij voegen dan hebben de geëvacueer- den wat te doen, sokken breien b.v. Ik doe bij mijn kistje vier pennen en een knot wol en hoop dat vele anderen my zullen na volgen. Abonnée „Naastenliefde" Ik las dat iemand in Drente weigerde zakken af te geven om een gat in een dijk te stoppen. Ik meen, dat by deze man de naasten liefde ver te zoeken was, maar dat anderen daarom weigerden hem voedsel te geven, is verre van mooi. Deze personen tonen hun naastenliefde en wraakgevoelens op een manier, die verre van Christelijk is en ik acht dit even ernstig. Zijn deze mensen zelf zulke braven mensen? Laat ieder een naar zichzelf kijken en dan komt men nog heel veel tekort. Men h*d beter beslag op de zak ken kunnen leggen. Nood breekt wet! M. A. W. Dehnen Goudenregenstraat 90 Nederlanders in den vreemde leven mee Als immigrant ben ik nu onge veer 5 jaar in Californië met mijn gezin, en zag voor de televisie het vreselijke gebeuren in ons lief Va derland. Alles wat in mijn vermo gen ligt zal ik met medewerking van enjcele Hollanders doen om het leed een weinig <te verzachten. Wij hebben al veel ingezameld en zul len dit door tussenkomst van de Hollandse Consul doorsturen. God geve dat Nederland behouden mag blijven. Peter Hauet, 212 W. Nevadastreet Ontario (Calif.) Luchtpostenveloppen en de ramp De P. T. T. geeft nu de 10 cents postzegel uit met een op schrift: „1953 10 ct. plus 10 ct. Wa tersnood", waarvoor men 20 ct. be taalt. De toeslag komt ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Ook is er een speciaal stempel, terwyl philatelisten een afzonderlijke wa tersnoodenvelop met zegel toege zonden kunnen krygen ad f 0.70 van het Comité Watersnoodpostze gel 1953. Nu het buitenland zo schitterend medehelpt en innig medeleeft by de ramp, die ons land getroffen heeft, zou het nu ook niet moge lijk zijn speciale luchtpostenvelop pen te drukken met het Zeeuw se embleem „Luctor et Emergo" en deze tegen een bijzondere prys ter beschikking te stellen op de P.T.T.- kantoren? De meerdere opbrengst zou eveneens ten bate van het Rampenfonds kunnen komen. J. P. De macht en onmacht van hel mensdom De rampvolle dagen welke ach ter ons liggen zullen velen tot be zinning brengen. Een bezinning welke ons doet voelen tot welk een onmacht het mensdom ge doemd is enerzijds, maar ook tot welk een geweldige en weldadige macht ditzelfde mensdom in staat is. Een macht welke speciaal voor ons diep getroffen Volk van een onschatbare waarde is, in mate riële en geestelijke zin. En terwyl wij al deze bijna bovenmenselijke wonderen bele ven, vragen wij ons af, of dit vre selijk gebeuren niet een proefne ming was van Hogerhand, een soort testing hoe het toch zit met onze menseiykheid en onze offer vaardigheid, waarvan wij zelden iets te zien krygen en wat toch een algemene menselijke eigenschap behoort te zijn. Wij vragen ons ook af, na gezien te hebben hoe deze „proefneming" in alle opzichten geslaagd is, of het nu nog mogelyk is dat ditzelfde mensdom, afhan kelijk zijnde van Hogere Machten, onderlinge twisten en oorlogen kas ontketenen, in plaats van bunde ling van onze krachten, zoals wij dit thans zien gebeuren. Het is misschien erg naïef, maar dit lijkt mij na dit alles uitgeslo ten. Het komt mij voor, dat, als wij het in dit licht bezien, wy ook een zekere aanvaarding en berusting zullen vinden. De achter ons liggende dagen hebben ons tevens doen weten van welke zijde wij wel en van welke zijde wy geen zegen hebben te verwachten Immers dit spontane en zegen- I rijke werk kan alleen in een vrije wereld geschieden. Hazelaarstraat 75. A. Bakkèa.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5