MATROZENSHAG Elke dag meer pompen aan water er uit liet werk, meer Behandeling ontwerp Stoomwet Wereldomroep moei roeien mei zwakke riemen P.C.J.-stemmetje wordt vaak nauwelijks cfehoord Hard werkend bedrijf met 570.000 klanten HAAGSCHE COURANT Donderdag 12 Februari 1953 Pagina 6 (Advertent xet VAN ROSSEM S %/»CEUS^ EILAND VAN TEGENSTELLINGEN Hoehse Waard vecht zich droog (Van een speciale verslaggever De Hoekse Waard jaagt het water er uit. Waar het droog is gebleven, is het een nijver mierennest van polderjongens, dijkwerkers en monteurs. Er wordt gesjouwd met materia len. Openlucht motorgemalen, maar net beschermd door een houten afdakje, worden uit de grond gestampt. De meeste dijkgaten zijn voorlopig gedicht en sinds enkele dagen gaat op hoe langer hoe meer plaatsen het water de andere kant uit, over de dijken de rivierarmen in, die het eiland omgeven. Op vele plaatsen is het water reeds aanmerkelijk gezakt. In menige polder komen groene grasstroken al uit het water te voorschijn. En elke dag komen er wegen droog te liggen. De Hoekse Waard ontworstelt zich aan het water. Want vrijwel alle gemalen werken nu ook dag en nacht. De Hoekse Waard is het eiland van de grote tegenstel lingen. Soms zoekt men zijn weg over dijkjes, die het maar net uithouden in die zee van water, en waagt men het er maar op als een weg nog steeds onder water staat om er door te gaan. Elders is men gedwongen kilometers om te rijden om zijn reisdoel te be reiken of komt men over een dijk ineens in een stuk land, waar het trieste beeld van water, modder, zandzakken, cadavers en ru'nes plaats maakt voor het gewone beeld, dat een welvarende landbouw streek altijd biedt. En meer dan anders bekoort dit beeld het oog na wat men in de laat ste tijd dagelijks heeft moeten aanschouwen aan vernieling en overstromingsellende. Dat komt men in de Hoekse Waard tegen. De zeer brede rand van het eiland is de prooi van het aanstormende water gewordenhet hart bleef door het houden van binnendijken gespaard voor overstroming. Zo liggen daar o.a. Klaaswaal, Mijnsherenland en Westmaas met hun omgeploegde akkers, groene weiden, welvarende hofsteden en niet bemodderde wegen als een oase in een woestijn van vernie ling en verschrikking. Twee hemelsbreed verschillende beelden krijgt men dus telkens voorgezet als men een tocht door de Hoekse Waard maakt. Maar aan de rand van het overstroomde ge bied. op de dijken rond de ver dronken polders, gonst het van leven en bedrijvigheid. Overal ziet men de tijdelijke gemalen, zware motor- pompen, gemonteerd worden. Ploe gen arbeiders zijn bezig de zware buizen met dikwijls niet meer dan ellebogenstoom in eikaars verleng de te leggen en aaneen te schroe ven. Waar ze een rijweg kruisen, wordt direct een oprit van zand zakken en ijzeren platen gemaakt om het verkeer gelegenheid te ge ven het obstakel te passeren. Er wordt met overleg en verstand ge werkt. Men houdt met alles reke ning om niet hier iets te winnen, maar aan de andere kant iets te verliezen. En nauwelijks is zo'n provisorisch gemaal gereed, of in een brede stroom golft het vuil bruine water reeds uit de buizen, opgezogen uit de polder en over de dijk gestort in het open water buitendijks. De Hoekse Waard jaagt het water er uit. Men zou bijna kunnen spreken van een opwekkend beeld als er niet zoveel was dat herinnert aan de rampnacht. Als men over het veer van He kelingen de Waard binnenkom', na de modderige en stukgereden dijkjes tussen Spijkenisse en He kelingen met succes te hebben door staan, treft het direct dat in ver gelijking met enkele dagen geleden Het water al is gezakt. Men komt in Piershil en probeert dan Gouds waard te bereiken. Die verbinding van Goudswaard met de buitenwereld is een zeer zwakke. Maar hij is er, dank zij een onnoemelijk aantal zandzakken waarmede een slingerend binnen dijkje, dat voor een groot deel deerlijk door het water is afge kalfd, is versterkt. Alles wat naar Goudswaard mag rijden, moet dit dijkje passeren omdat de normale verbinding nog onder water staat. En komt men dan in dit dorpje dat maar een schrede af is van een volledig isolement, dan treft men direct een fase van de strijd welke de Waard thans voert om het water zo gauw mogelijk kwijt te zijn. Het gemaal heeft verleden week drie dagen gewerkt en het water, dat in de Oude Korendijk- polder een dikke meter hoog staat over 850 bunder vruchtbaar, maar nu overstroomd land. zakte toen 12 centimeter. Dat ging te lang zaam en dus werd er een mach tige motorpomp-installatie over het zwakke dijkje naar Gouds waard gezeuld. Het transport luk te. Het dijkje bezweek er niet on der. Dat zijn van die wonderen, die men telkens in overstroomd gebied tegenkomt, en waar men zich maar niet over verbazen moet. Met veel moeite wist men de pomp op te stellen en tussen het gemaal en een behuizing door de zware zuigleiding aan te brengen. Ook deze pomp gaat nu werken om de Oude Korendijkpolder en later een aangrenzende polder van 150 bunder, die men in de droogge malen polder zal laten overlopen, droog te malen. Drinkwater nadert Goudswaard zal spoedig drink water hebben, want Woensdag wa ren enkele mannen bezig twee dunne pijpen tussen de rails van de zo gehavende tramdijk uit te leg gen van Piershil in de richting Goudswaard. Ze stonden die mor gen voor een stuk water van en kele honderden meters en dat saf wat moeilijkheid, maar een ge deelte van de buizen vond reeds steun in enkele roeiboten. Op de dijk bij Piershil was de aansluiting op het waterleidingnet reeds in or de gemaakt. In de open lucht ston den loodgieters aan een werkbank de buizen pasklaar te maken. Alles wat nodig is voor het dich ten van de vele dijkgaten en het lozen van het water komt in de haven van Oud-Beierland aan en wordt vandaar verder geëxpe dieerd. Met de haven van Putters- hoek is Oud-Beierland aangewe zen als verzamelpunt en afvoerha- ven van cadavers. Men heeft hier havens die met elk tij te bereiken zijn en de accommodatie is ook zo danig dat druk verkeer kan wor den verwerkt. Over de droge dijken, maar dik wijls met grote omwegen, kunnen al die materialen worden vervoerd naar de plaatsen waar zq nodig zijn. Van Piershil bereikt men over de dijk. die goed intact is gebleven, Zuid-Beierland, waar de zandzak ken nog spreken van net gevaar dat hier heeft bestaan, toen de dijk langs de oever van het „Vuile gat" op verscheidene plaatsen brak. Men komt tot de ontdekking dat de weg naar Strijen weer berijd baar is geworden, al ligt hij maar enkele centimeters boven het wa teroppervlak. en via Klaaswaal komt men door het droge gedeelte van de Waard in Oud-Beierland, een rit. die een verademing is om dat men het deprimerende van het overstroomde gebied voor enkele tientallen kilometers mist. Uit de oase. die Oud-Beierland is, slingert de dijk al weer spoedig door overstroomd gebied naar Hei- nenoord. waarvan het lage gedeel te nog diep onder water staat, en met een omweg die over een weg gaat waar men wat risico moet ne men van door het water te rijden, bereikt men Puttershoek. waar de Tweede Kamer In de hedenmiddag voortgezette vergadering van de Tweede Kamer is besloten tot toelating van de heer mr. E. Roolvink (K.V.P.), die benoemd is tot lid der Kamer in de vacature ontstaan door het ont- slagnemen van mej. dr. De Waal. Na de voorgeschreven eden te hebben afgelegd, heeft het nieuwe lid zijn plaats ingenomen. De voorzitter der Kamer deelde mede. dat hij terugkomt op zijn voornemen om thans een voorstel te doen met betrekking tot de sa menstelling van een commissie voor de watersnood. Dinsdag a.s. zal hij een desbetreffend voorstel doen. Voorts werd tot lid van de Com missie voor de huishoudelijke aan gelegenheden benoemd de heer Stapelkamp. Tot 2e plaatsvervan gend voorzitter der Kamer werd de heer P. S. Gerbrandy benoemd, terwijl dr. J. Schouten werd be noemd tot lid van de Commissie van beroep voor de ambtenaren der Stenografische Inrichting. De voordracht ter vervulling van een vacature onder de leden van de Alg. Rekenkamer (door het eervol ontslag van de voorzitter de heer Th. Sanders) luidt: 1. L. van der Tempel, secretaris Alg. Rekenkamer: 2. mr Ch. J. M. Hens. afd. chef pl.verv, secretaris Alg. Rekenkamer; 3. D. J. Gerrit sen, directeur der Rijksbegroting. Ontwerp-sfcoomwet Daarna werd begonnen met de behandeling van het ontwerp- Stoomwet. De nieuwe Stoomwel zal de thans bestaande wet van 15 April 1896, regelende het toezicht op het gebruik van stoomtoestel- len. vervangen. De heer Beernink (C.H.) acht dat vele kleine bedrijven door deze wet worden getroffen. De ketel keuringen zullen zij zelf moeten fi nancieren en volgens spr. moet dit van Overheidswege geschieden. Ook de heer Ankersmit (VVD) maakte over dit punt enkele op merkingen. Voor grote onderne mingen zal het betalen van ketel keuringen geen bezwaar opleveren. VOOR HET RAMPEN FONDS De Rijks-Ambtenaren Sportver eniging „R.A.S." heeft een bedrag van 100 verzameld voor het Nat. Rampenfonds. JUBILEUM F. A HENNEVANGER De heer F. A. Hennevanger. bu reauchef op ne. hoofdbestuur PTT viert vandaag zijn 40-jarig dienst- jubileum. Tijdens een korte hul diging vanmorgen werd hij toege sproken door zijn afdelingschef, de heer F Perry en door de directeur van het Telegraafkantoor, de heer J. C. Smith. Ook werden hem ver schillende geschenken aangeboden: de oorkonde van de PTT voor 40- jarig ambtsjubileum en een sche merlamp. MAN BIJ LOSSEN VAN HARINGVATEN GEWOND Bii het lossen van vaten haring in de Scheveningse haven is van morgen de 28-jarige G. U., uit de Marcel isstraat. gewond. De giek van een logger brak nl. af U. werd getroffen door een staaldraadkabel. Hij klaagde over inwendige pijnen en is opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal: JUBILEUM G. VAN DITMAKSCH D heer G. van Ditmarsch. ma chinist sfoomtractie bij de N.S alhier, viert 14 Februari zijn 40-ja- rig dienstjubileum. 25 JAAR BIJ 's RIJKS BELASTINGEN De heer P G. de Bra. controleur A van 's Rijks Belastingen, alhier (inspectie le afd.), viert op 15 Fe bruari zijn 25-jarig ambtsjubileum. Voor de kleine ondernemer kan dit echter wel van belang zijn. Daar om kon spr, zich niet verenigen met art. 9. De heer Verkerk (A.R.) kan zich eveneens niet verenigen met nieu we lasten voor het bedrijfsleven. De heer Posthumus (P.v.d.A.) betuigde zijn instemming met dit ontwerp. Doch de naam Stoomwet acht hij niet geheel meer up to date. Art. 9 kan spr. echter ook niet toejuichen. Misschien is redac tiewijziging van art. 9 mogelijk. Algehele schrapping van dit artikel zou spr. niet willen zien bevorderd. (Le vergadering duurt voort bijna onafzienbare watervlakte van de Nieuw-Bonaventurapolder er weer aan herinnert, dat de Hoek se Waard nog heel wat land heeft dat enkele meters onder water staat. Maar daar is ook het centrum, waar men plotseling de ervaring opdoet dat er heel wat werk is verzet en dat bij duizenden kubieke meters per minuut het binnenge stroomde water al weer in de Oude Maas wordt geloosd. Het gemaal is dag en nacht in bedrijf. Over de dijk liggen twee stellen buizen die het door motorpompen opgezogen water in de kreek spuien, die op open verbinding met de Oude Maas staat. Bij de sluis is men druk in de weer 'n motorpomp te laten proef draaien, terwijl met man en macht wordt gewerkt aan het monteren van de afvoerbuizen, omdat het nog voor de avond gereed moet zijn. Daarna kan waterlozing nummer zoveel haar krachten inzetten. Vlak bij Puttershoek ligt ook de zandzuiger Ahoy, die met zijn 5000 kubieke meter een goede duit in het zakje doet. In het haventje lig gen schepen, die de gehele dag door de met vrachtauto's, groot en klem, aangevoerde cadavers laden en af voeren En terzijde staat een En gelse soldaat op wacht bij drie grote zeildoekse reservoirs met goed drinkwater Puttershoek is vol leven. Er wordt gewerkt dat de stukken er af vliegen. Men doet er alles en men kan er alles. Langs de wegen over het gehele eiland, en zeer sterk bij Strijen. dat eveneens een nijvere bijenkorf ge- lijkt, komt men de auto's tegen, die En dan stemt het verdrietig, dat Van een speciale verslaggever) „Het is Zondagavond", zo schrijft onze correspondent te Soerabaja. „Tien minuten hebben wij vergeefs aan de knop van ons radiotoestel gedraaid: Radio Nederland Wereldom roep P.C.J. ging met zijn heel zwakke stemmetje weer eens volkomen verloren in de schetterende klanken van zijn buren in de aether. Vanavond dus weer geen radio-pro gramma uit Nederland. Wel hoorden wij allerlei andere sterke aethergeluiden uit verre landen: Amerika, Engeland, de Chinese volksrepubliek, Rusland Directeur H. J. van den Broek van Radio Nederland We reldomroep weet dit maar al te goed: de ontvangst in Indo nesië van P.C.J. is niet immer zoals zij eigenlijk zijn moet! Luisteraars uit Bandoeng, uit de diepste binnenlanden van Nieuw-Guinea en uit welke andere plaats ook, schrijven er over. het verdronken vee brengen naar de afvoerhavens. Men heeft echter zoveel andere dingen te doen, of men is er zo aan gewoon geraakt, dat niemand meer oog heeft voor de lugubere lading. En treffend is ook dat men overal langs de wegen in het overstroom de gebied landbouwmachines en tractoren ziet staan, zo uit de on dergelopen schuren naar het droge gesleept om verder bederf te voor komen Zij staan er te wachten op de hulpploegen, die onderweg zijn om de machines onder handen te nemen en te behouden. De Hoekse Waard is een eiland van tegenstellingen, een eiland van droogte en van overstroomd ge bied. Men is er nog aan het ber gen, het water zakt er op vele plaatsen en de droogvallende hui zen worden direct weer betrokken. Over de heggen hangen matrassen en vloerkleedjes te drogen. Soms staat het water nog tot aan de dorpel. Maar als de huiskamer vloer droog is, komt men al terug. Langs de dijken en de zandzakbar ricades verzamelt men het aan spoelende hout en legt dit op grote hopen, Deurefl, planken, meube len. ruw hout en edel hout, maar: wrakhout. De gemalen en pompen werken en elke dag komen er bq. Het water zakt. De Waard vecht zich op heroïsche wqze droog... Reclame wenselijk P.C.J. is voor hen. Nederlanders, meer, véél meer, dan zomaar een radio-uitzending. P.C.J. is een Nederlandse uitzending, in het Nederlands. Het is een band, een steun en een bemoediging.Het is een levensteken uit het vaderland, een bron voor nieuws uit Holland! de stem. die het contact moet be waren, zo zwak is, zo ijl. In 1949 men zal het zich her inneren kwam na besprekin gen met P.T.T. vast te staan, dat de bouw van tenminste drie 100 kW zenders noodzakelijk was. Nederlands stem moest over de hele wereld gehoord kunnen wor den en de in bedrijf zijnde zend- middelen afgezien van de nieuwe 40 kW zender, op 21 Juli 1949 door Koningin Juliana in ge bruik gesteld waren verouderd, bedrijfsonzeker en tot op zekere hoogte zelfs bedrijfsgevaarlijk. Verder was Nederlands pioniers positie van een twintig jaar ge leden in een schrikbarende achter stand veranderd, terwijl tenslotte ons land de korte golven, waarover men krachtens internationale over eenkomst beschikte, wel eens zou kunnen verliezen, als zij niet door krachtige zenders „belegd" zouden worden. Na veel praten en schrijven en nog meer wikken en wegen, werd tenslotte van regeringszijde be sloten. dat één 100 kW zender ge bouwd zou worden. Slechts één, terwijl uit alles blijkt, dat de Hollandse slem door de tienduizen den en tienduizenden Nederlan- 35-/ARIGE POST-, CHEQUE- EN GIRODIENST Eis van iedere dag: „Alles moet de deur uit (Van een onzer verslaggevers) Elke ochtend komen 1400 ambtenaren, mannen zowel als vrouwen, naar het Spaarneplein gefietst. Ze weten wel, hoe laat ze beginnen moeten: tussen half negen en negen uur. Maar niemand van hen weet, hoe laat het zal zijn, als ze naar huis terugkeren. Zij behoren tot de afdeling Rekening Courant van de Post-, Chèque- en Girodienst, thans 35 jaar oud. Zij zijn de mensen, die uw opdrachten, verzonden in de bekende rose enveloppe, snel en foutloos uitvoeren. Soms zijn er veel van die opdrachten. Dat betekent extra arbeids uren: tot half acht, misschien wel acht uur. Soms zijn het er weinig: dan kan men om half zes vertrekken. Maar steeds geldt de onverbiddelijke eis, dat alles de deur uit moet. weer, van de Afdeling Adressering en van de Afdeling Registratie, waar 4 a 5 mensen alleen al een dagtaak hebben met net aanbren- fen in het register van de honder en adreswijzigingen op één dag- Zo circuleren er miljoenen stukken papier van de ene afdeling naar de andere en elk stuk papier heef: betekenis ;n waarde. Het transport in he: grote gebouw van de PCGD is een aangelegenheid, die de direc tie voortdurend zorgen baart. Het tegengaan van verlies is een eer ste vereisté bij zulk transport en in de tweede plaats moeter. de af standen zo kort mogelijk zijn en zo vlug mogelijk worden afgelegd. Iedere dag merkt men. dat het grote gebouw aan het Spaarneplein oorspronkelijk voor een ander doel was bestemd Doelmatig transport is er moeilijk; „liep hier maar een tram", zo heeft de directeur van de jubilerende instelling, de heer A. J. H. Teijen, meer dan eens ver zucht. De oude buizenpost met 16 verbindingen wordt vervangen door een moderner stelsel met 55 verbindingen. En ook dat net is nog maar nauwelijks voldoende. De boeking en registratie der mil- lioenengetallen, hier iedere dag feilloos ten uitvoer gelegd, wekken des te groter bewondering van de leek, vooral als hij merkt, dat dit alles door de betrokkenen als de normaalste zaak ter wereld wordt beschouwd. Een lange weg Het i6 eer. lange weg, die uw rc.se enveloppe aflegt Voor de :n- wijde is de behandeling van zo'n couvert een duidelijke, vanzelf sprekende reeks van verrichtingen Voor de buitenstarnder is het een onontwarbare puzzle. Stelt u zich voor: 4 forse vrachtauto's, die in het holst van de nacht komen aan- denderen en hun vrachten in de sorteerruim'.en van het gebouw aan net Spaarneplein storten Iedere nacht 70000 a 80.000 enve loppen die door een leger van hon derden mensen op de afdeling Aan komst en Expeditie op kleur wor den gesorteerd uw enveloppe is rose, maar voor andere soorten op drachten. zoals van ie postkanto ren. worden andere kleuren ge bruikt Na de sortering volgt het ledigen der couverts en het da le ren der opdrachten. In koortsach tig tempo worden de eerste fasen in dit proces afgewerkt om de vol gende ochtend klokslag half negen de eerstkomenden op de burelen van „Rekening Courant" in staat te stellen direct met het eigenlijke boeken van de duizenden en nog eens duizenden opdrachten te be ginnen. Dat gaat op die afdeling de hele dag door, en het is steeds weer een kunststuk om de arbeid zo regelmatig mogelijk te doen ver lopen. Want die opdrachten zijn de eerste maal slechts op debe: ge boekt en voordat boeking op credit kan volgen, moeten de stukken eerst weer de weg naar de afde ling Sortering en Expeditie afleg gen om daar op credit gesorteerd te worden En als dat dan allemaal gebeurd is. dan verdwijnt de onafzienbare stroom van opdrachten naar de af deling Verificatie en Balansen, die de volgende ochtend ellenlange papiers roken door de rekenma chines draait om de totaalbalans op te maken om op die wijze het even wicht tussen de debiteringen en crediteringen van de vorige dag te kunnen controleren. En dan het zou u toch maar gaan duizelen spreken we nog niet eens van de Centrale Telafde- ling, 's nachts ook met een batterij van ratelende rekenmachines in de Uurgemiddelde: 70 posten De mensen van Rekening Cou rant keren pas huiswaarts als al het werk gereed is, Dt bureaux moeten dan in de meest letterlijke zin van het woord „schoon" zijn. Iedere avond is er strenge controle. Zelfs het kleinste papiertje, dat op de grond ligt. is taboe. Elk strook je, hoe klein ook, kan hier immers grote waarde vertegenwoordigen Hoe sneller de ambtenaar op .Re kening Courant" werkt, hoe snel ler hij de deur achter zich dicht kan trekken. Merkwaardige cijfers kan de directeur daarover ver schaffen. In 1938 bereikte men op deze afdeling een gemiddelde van 65 boekingsposten per uur per man, daarbij alles inbegrepen. In 1952 is dat gemiddelde niet beneden de 70 geweest, met in Juli zelfs een uit schieter van 76. Ook een andere, niet geheel verklaarbare wijziging deed zich na de oorlog op deze af deling voor. In 1940 was het aan tal vrouwelijke werkkrachten op „Rekening Courai.t" 70 pet. Nu werken er nog maar 4 vrouwen op elke 7 mannen. Sedert de oorlog wordt er hier Zaterdags niet meer gewerkt, spoedopdrachten en het (millioenen)verkeer met 'de Ned. Bank uitgezonderd. Nog een belang wekkend cijfer: de Rekening Cou rant van de PCGD beloopt een be- ag van 1100 millioen gulden. Daarvan is 750 millioen rentege- vend belegd met een gemiddelde rente van 3 pel. Het overige deel van dit kapitaal is liquide, d.w.z bestaat uit een vordering op de schatkist. Na „giro-dcbacle" gestadige groei Het was lb Januari precies 35 jaar geleden, dat de Post-, Cheque- en Girodiens: zijn intrede deed in het betalingsverkeer. Men begon met 4000 rekeninghouders ..gese lecteerde lieden" en in de 5 jaren daarna groeide he' aantal deelne mers tot 100.000. De administratie was in die tijd bijzonder duur, om dat in Den Haag slechts het con- tróiekan'oor van de PCGD was ge vestigd en de eigenlijke poslgiro- kbntoren over de grote steden van ons land waren verspreid. In 1923 begon men met de centralisatie, die in eers e aanleg falikant mislukte. De mechanisatie, die men tegelij kertijd wilde invoeren voldeed geenszins en er trad een ketting reactie van administratieve fouten in. Het bleek noodzakelijk het cen trale kantoor van de PCGD gedu rende een vol jaar te sluiten en de oudere lezers zullen zich uit deze periode 1923-'24 ongetwijfeld nog wel de ui'.drukking „giro-débacle" herinneren, welke vele caricaturis- ten tot spotprenten bewoog. Geluk kig waren tijdens dit échec de grondgegevens beschikbaar geble ven en men zette zich aan de taak de dienst van de grond af aan op nieuw op te bouwen. In het najaar van 1924 was men zover en sinds dien heeft de ontwikkeling zich snel voltrokken. Vóór 1940 was de PCGD hei relatief grootste over heidsinstituut in Europa- Na de oorlog is men deze eerste plaats kwijt geraakt. De dienst werd in zijn ontplooiing belemmerd door de grote moeilijkheid personeel aan te trekken. Die personeelszor gen zijn van tweeërlei aard. Huis-e vestigingsproblemen weerhouden vele nïet-Hagenaars er van bij de PCGD emplooi te aanvaarden. ..Geef mij de beschikking over dui zend huizen en ik heb 1000 nieuwe werkkrachten er bij", zo zegt de heer Teijen. En de tweede moei lijkheid wordt veroorzaakt door de ongeregelde werktijden van velen der 3000 ambtenaren, waartoe ook minstens 750 forensen behoren Het huisvestingsprobleem zal mettertijd vervagen. De overuren 's avonds zijn onvermijdelijk en zullen blij ven bestaan. De onontkoombare noodzaak alle lopende stukken dezelfde dag weg te werken is het kenmerk, dat deze hardwerkende overheidsinstelling van andere ambtelijke instanties onderscheidt. Wensen contra mogelijkheden Onze correspondent te Soerabaja stuurde onlangs een beschouwing over Radio Nederland Wereld omroep, waarin speciaal drie punten naar voren werden gebracht: de zwak te van de P.C.J.-stem, de korte duur van de Neder landse uitzendingen voor Indonesië en de mogelijk heid programma's van de Hilversumse omroep ver enigingen over te nemen. Deze punten hehben wq de heer H. J. van den Broek, directeur van Radio Nederland Wereldomroep, voorgelegd. Zijn commen taar op de door onze cor respondent aangeroerde kwesties vindt men in nevenstaande beschouwing verwerkt. ders, waar ook ter wereld, gehoord wil worden, dat zij daarginder vragen om die stem! In November 1951 werd de bouw opdracht gegeven, doch de zender zal naar het zich laat aanzien niet voor de tweede helft van 1954 in gebruik kunnen worden ge nomen. En eerst dan zal P.C.J. over een volumineuzer stemgeluid be schikken. Een verbetering, deze sterke zender, zeker: een aanzienlijke ver betering. Honolulu met zijn 100 kW's. Delhi met zijn 100 kW's, San Francisco met zijn 100 kW's. Colombo met zijn 300 kW's_Moskou met zijn 100 kW's, Sheparton (Australië) met ook al 100 kW's en welke andere zenders verder nog, zullen de Nederlandse stem minder gemakkelijk uit de aether kunnen verdringen. P.C J. spreekt dan ook een luid woordje mee! Maar toch: drie 100 kW zenders blijven noodzakelijk om het werk naar behoren te verrichten! Neder land, dat zovele zonen en dochters de wijde en vooral vreemde wereld heeft zien intrekken, mag en kan er ook niet in berusten, dat niet alles gedaan wordt om het contact te bewaren. Zij, die uit zwermden, moeten niet verloren gaan in de wijde ruimte! Twee uitzendingen voor Indonesië noodzakelijk „Voor 1 Maart 1952" om nogmaals onze correspondent te Soerabaja aan het woord te laten - „zond P.C.J elke avond voor Indonesië en Nieuw-Guinea een programma van twee uur uit. Sindsdien is het anderhalf uur voor Nieuw-Guinea en Oostelijk Indone sië en anderhalf uur wel te ver staan: precies hetzelfde programma voor Centraal en Westelijk Indo nesië Het per 1 Januari jl. ver minderen van de zendtijd van het Nederlandse programma van radio Djakarta met 25 pet. op werkdagen (van vier uur per avond tot drie uur), en het feit dat de Neder landse uitzending van de Indone sische radio 'waarvan de ontvangst behalve op West-Java slecht is) te zijner tijd geheel zal ver dwijnen, heeft btj vele Nederlan ders in Indonesië opnieuw de vraag doen rijzen of het niet mogelijk zou zijn, de duur van de P.C.J.-programma's te verlengen en te brengen op tenminste drie uur per avond". Deze wens is meer dan begrijpe lijk! Het is niet alléén het zwakke stemmetje, dat tot droefenis stemt, maar ook de korte tijd. gedurende welke dat stemmetje opgevangen kan worden. De zaak is echter niet zo een voudig als het wel lijkt: mag het evident zijn, dat. wanneer de nieuwe 100 kW zender er eenmaal is, een veel constanter goede ont vangst mogelijk wordt atmos- pherische storingen kunnen echter altijd nog roet in het eten gooien even duidelijk is het, dat niet zomaar één, twee, drie terugge schakeld kan worden op één ge zamenlijk programma voor West, Centraal en Oost-Indonesië en Nieuw-Guinea, zoals de wens luidt, die uit Soerabaja ons bereikte. Is het toch op Noord-Sumatra 6 uur, dan slaat de klok op Java 7 uur, op Celebes half 8, op de Molukken 8 uur en op Nieuw-Guinea 9 uur! Een programma van bijv. drie uur, zou dus óf voor Oost. óf voor West op een geschikt tijdstip worden uit gezonden, Waarbij men tevens in gedachten dient te houden, dat de schemering gevallen moet zijn, om een zo goed mogelijke ontvangst te kunnen bereiken. Neen, de zaken liggen voor P.C.J. niet zó eenvoudig! Er zijn namelijk méér „klanten" voor Radio Neder land Wereldomroep dan onze land genoten in Indonesië. Het program ma voor dat deel van de wereld kan niet straffeloos uitgebreid worden: dan zouden Nederlanders elders figuurlijk in de verdruk king komen. En niet alléén Neder landers. Er zijn toch ook uitzen dingen in het Bahasa Indonesia, het Engels (voor Engeland, Canada, Amerika en Australië/Nieuw-2?ee- land), het Arabisch, het Afrikaans en het Spaans! Zelfs al bij het slaan van een vluchtige blik op het ontwerp- schema voor het tijdvak 1 April 1953—31 October 1953 springt direct in het oog, dat de uilzendingen kort op elkaar volgen. De enkele minuten of kwartiertjes, dat niet gezonden wordt, vormen geen „ver loren tijd". Golflengten moeten worden veranderd en zenders ge richt. terwijl de ochtenduren wel besteed worden voor onderhoud van de apparatuur, wat toch óók nodig is. Neen, een algehele, drastische verbetering kan pas doorgevoerd worden, als het zen derpark van P.C.J. uitgebreid wordt met de nog slechts op papier tot leven gebrachte 100 kW zen ders. De zender van die capaciteit, die nu in aanbouw is, vermag op zichzelf niet Radio Nederland Wereldomroep op het plan te brengen, waarop zij eigenlijk moet staan: een waarlijke wereld omroep. krachtig, intensief, blijk gevend een veelvoudige, machtige stem te bezitten en dat- is Neder land toch wel aan zichzelf ver plicht! Uitwisseling programma's P.C.J. die als inkomstenbron beschikt over een deel van de radio-retributies, welke door de minister van O.. K. en W. verdeeld worden, nadat hij de begrotingen van de gegadigden heeft bestudeerd neemt zoveel programma's van de binnenlandse omroep verenigin gen over, als wenselijk en mogelijk is. „Negen heit de klok'' wordt zo bijv, voor een gedeelte her- uitgezonden. Muziekprogramma's worden over genomen en verder alles, wat in het raam van de mogelijkheden en de opzet van de programma's past. De kosten kunnen echter zéér oplopen' P.C.J. dient namelijk door de bank genomen 50 pet. van de werkelijke kosten van die programma's te betalen en dat is overigens alleszins redelijk. Men kan toch moeilijk zo redeneren: die programma's hebben voor de omroep verenigingen geen waarde meer. geef ze dus maar voor een prik aan P.C.J! Moet reclame export steunen? Reclame voor de microfoon (en voor de lens van de T.V.) is een zeer precair onderwerp in ons, land. Momenteel onderzoekt echter volgens de heer Van den Broek een commissie de eventuele wense lijkheid van 'n (subtiele) vorm van reclame, uit te zenden via P.C.J., en wel speciaal met het oog op de export bevordering, een kwes tie, waar de Regering de hoogste waarde aan hecht! Haken en ogen kent dit probleem zeker! Zakelijke, principiële cn nog vele andere, maar daartegenover staat o.i. toch, dat iedere vorm van stimulans voor de export mogelijk heden onderzocht moet worden. En „vastgeroeste" regels kunnen doorbroken worden, als winst voor het deviezenpotje hier het directe en onmiddellijke gevolg van is. Wat deze commissie ook voor conclusie zal bereiken, zeker is, dat P.C.J. wil Nederland niet nage noeg geheel verdwijnen in het bij tijd en wijle razende aether-concert van ruimer zendmiddelen moet worden voorzien. Eertijds zwierven onze schepen, met vlag in top. over alle wereldzeeën, in de toekomst moet ons land ook over de aether- golven om een lelijke beeld spraak te gebruiken haar sche pen weer her- en derwaarts zen den. met vlag in top. voor een ieder, in Zuid-Amerika en in Nieuw-Zeeland, op Nieuw-Guinea en in Noord-Amerika! Dan, en dan pas, heeft ons land weer de plaats veroverd, die het toekomt. LAATSTE BERICHTEN Prins Bernhanl bezocht Klundert Prins Bernhard is hedenmiddag omstreeks kwart voor een per he licopter in Klundert geland. De Prins werd ontvangen door de bur gemeester en maakte een rond gang door het ondergelopen deel der gemeente. Na een uur is hij vertrokken. Tsjang Kai Sjek vraagt Amerikaanse hulp De Amerikaanse regering over weegt op het ogenblik een verzoek van "de Chinese nationalisten om uitbreiding van de militaire steun voor Quemoy en de Tai Tsjeng- eilanden voor de Chinese kust al dus is vandaag te Taipeh medege deeld. Quemoy ligt 200 mql ten Zuid westen van Taipeh en 30 mql van het door de communisten bezette Amoy. de Tai Tsjeng-ellanden lig gen 200 mijl ten Noordwesten van Formosa en 30 mijl van de ha venstad Wentsjeoe op het Chinese vasteland. Gewoonlijk goed ingelichte krin gen te Taipeh verklaarden dat Tsjang Kai Sjek beide gebieden wil gebruiken als bases voor storings- aanvallen op het Chinese vaste land. Volgens geruchten die le Tai peh de ronde doen zouden duizend Amerikaanse officieren naar For mosa worden gezonden om de mi litaire hulpcommissie onder leiding van generaal Chase te versterken. Evacué s uit Dirksland in Oen Haag Gisteravond zijn met het m.s. „Sophie" nog 98 evacué's uit Dirks land aangekomen. Vier hunner, die ziek waren, moesten worden opge nomen, de anderen rijn in Den Haag ondergebracht. Nog steeds wordt ook vee ge ëvacueerd. De laatste 24 uur zijn tien schepen aangekomen met in. totaal 826 koeien, 20 kalveren, 90 paarden, 50 schapen en 50 geiten. De meeste dieren zijn naar het abattoir en naar stallen in Rotter dam gebracht. Militair omgekomen bij auto-ongeluk Tengevolge van een auto-ongeluk in de'nabijheid van Terneuzen is op 10 Februari jl. de dienstplichtige soldaat M. Blok, legernummer 31.08.06.033, ingedeeld bij het regi ment veld-artillerie Prins Frederïk te Bergen op Zoom, om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de gemeente Vierpolders op het eiland Voome. Hq was ongehuwd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4