srmm.r Afdamming der zeegaten wordt bestudeerd stöop Destructiebedrijven werken dag nacht en MAAG-Netherlands was onmisbare schakel in Amerikaanse hulp voor rampgebied Watersnooddebat in Tweede Kamer HAAGSCHE COURANT Donderdag 12 Februari 1953 Pagina 5 Rapport zal openbaar worden gemaakt Bij de beantwoording der replieken hebben de ministers Drees en Algera verschillende punten van hun redevoerin gen in eerste termijn nader toegelicht en aangevuld. Er kwa men voorts nog twee moties ter tafel, één van de heer Romme, mede-ondertekend door de P.v.d.A., A.R., C.H., V.V.D., S.G.P. en K.N.P., waarin de dank aan alle bevriende regeringen en volken wordt uitgesproken voor de verleende steun, welke ons volk zich waardig hoopt te betonen en één van de communisten, volgens welke vergoeding voor derving van inkomens integraal aan de getroffenen moet worden verleend, alsmede voor verloren gegane bezittingen en mate rialen tot een maximum van ƒ100.000. Deze motie werd verworpen; de motie-Romme werd z.h.s. aanvaard. Dp renïieken boerderijen aangaat, kan worden verwacht, dat het herstel geen ern stige repercussies op het gewone bouwprogramma zal hebben. Dat er 50.000 woningen zouden zün verwoest, is gelukkig niet waar. Maandag zal de Ministerraad zich over uitstel der raadsverkie zingen in bepaalde nood-gebieden beraden. Bij de hulpverlening zün ver schillende initiatieven gecombi neerd. By centralisatie zou er niets van terecht zijn gekomen. Als er gevorderd had moeten worden, dan zou er gevorderd zijn. Wü hebben niemand aan zijn lot overgelaten, doch de omstandigheden waren sterker dan wij. Wat de „geweigerde" K.M.A.- hulp betreft, alleen pontons, die geen voortstuwingsvermogen had den, zijn ongebruikt gebleven. De communistische motie moest spr. ontraden, omdat alles wat met de schade-regeling verband houdt, nog in studie is. Bij de replieken vroegen de spre kers, die in eerste instantie het woord hadden gevoerd over ver schillende punten nog enkele ver duidelijkingen. De heer Romme lichtte met een enkel woord zijn motie toe en de heer Burger (P. v.d.A.) drong er nogmaals op aan, dat het Rampenfonds geen over- heidsplichten zal overnemen. De radiozenders moeten volgens hem, in dagen van gevaar van 7 tot 24 uur ter beschikking staan. Het ver heugde hem, dat Rijkswaterstaat ook aandacht zal besteden aan de binnenzijde der dijken. De heer Welter (K.N.P.) had geen bepaald antwoord gehoord op de vraag of de dijken verhoogd en verstevigd zullen worden vol gens de jongste criteria- De schade dient integraal en in een ruime geest vergoed te wor den. De heer Weiter bleef van me ning, dat de bijzondere uitgaven Lv.m. deze ramp buiten het nor male staatsbudget moeten blijven. De heer Schmal (C.H.) drong er op aan, dat men bij de evacuatie geen twee kapiteins op één schip zou plaatsen. Nu deden zich ge vallen voor, waarbij voortvarende personen elkanders beleid door kruisten en evacué's op verkeerde plaatsen terecht kwamen. Deze materie ware beter provinciaal te organiseren en in handen te laten van de Commissaris der Koningin. De heer Gortzak (C.P.N.) be streed vervolgens de rede van dr Drees op vrijwel alle punten. Vol gens hem waren Waterstaatsdes kundigen al eerder gewaarschuwd. De lagere organen hebben de te rugslag ondervonden van het Regeringsbeleid en waren dus on machtig om iets te doen ter ver sterking van de dijken. Spr. bleef er bij, dat bij de K.M.A. boten on gebruikt bleven liggen. Trouwens vele boten zjjn niet gebruikt we gens gemis aan centrale leiding. Waarom worden de verantwoor delijke personen niet ter verant woording geroepen? Spr. lichtte daarna zijn motie toe. Antwoord dr Drees Nadat de heren Zandt (S.G.P.), Van Meel (K.V.P.) en Tilanus (C.H.) nog enkele wensen hadden geuit over de schade-regeling en laatstgenoemde nogmaals op het bunkergevaar in de duinen had ge wezen, verklaarde dr Drees, dat de uitkeringen in de geest van de scrade-uitkeringen oorlogsslacht offers op royale en redelijke wijze zullen worden toegepast. Er zijn twee uitgangspunten: in de eerste plaats de grootte van het gezin, ten tweede het bedrag van normale inkomens met minimum en maximum grenzen. Het ligt in de bedoeling in bepaalde gevallen aanvulling te verlenen. Ook wordt gedacht aan een aanvullende rege ling voor kwartiervergoeding en huisvesting. De practijk heeft aan getoond, dat het inderdaad moge lijk is zulk een regeling onmid dellijk toe te passen. Uitkeringen op grond van Werkloosheidswet, Ziektewet gaan door. Het gaat spr. te ver het Ram penfonds bepaalde dingen te ver bieden. Immers hier is sprake van spontane hulpverlening. Als het fonds huisraadschade wil vergoe den, dan zal spr. dit niet tegen houden. Het zal echter afhangen hoe groot de buitenlandse en bin nenlandse hulp zal worden. Spr. ge loofde dat deze de verwachtingen verre zal overtreffen. Integrale schadevergoeding is al heel moei lijk vast te stellen. Er zullen nor men gesteld moeten worden. Het ingrijpen, waarop de heer Schmal doelde, was verantwoord en ge schiedde met goedkeuring van mi nister Beel. Maatregelen op gebied van de bestrijding van veeziekten en met betrekking tot de landbouwgewas sen worden voorbereid. Wat de schade aan woningen en Rede minister Algera In zijn antwoord heeft minister Algera er op gewezen, dat men inzake centralisatie van ons water- schapsbestel uiterst voorzichtig moet wezen. Echter met volledig behoud der beginselen, zou men wellicht toch tot grotere eenheden kunnen komen. De financiële ver houding WaterschappenRijk zou mogelijk een studie-object voor de commissie-Oud kunnen zijn! Spr. gaf daarna nog een globale uiteenzetting van de beginselen der Noodwet, zoals reeds in de Nota gedaan, waarbij hij de nadruk legde op de centrale verantwoorde lijkheid bij de herstelwerkzaamhe den aan hoofd- en buitenwater keringen. Het overleg met de be trokkenen geschiedt in vriend- schappeiyke geest en hü gaf de Kamer de verzekering dat zü voortdurend op de hoogte zal wor den gehouden. Afsluiting zee-armen Het probleem van algehele dok- verhoging of afsluiting der zee armen is niet gemakkeiyk op te lossen. Misschien komt het tot een combinatie van beide. Allereerst moet dit diepgaand bestudeerd worden. De minister heeft prof. Thijsse, directeur van het Water loopkundig Laboratorium, die thans in Amerika vertoeft, ver zocht terug te keren. In November 1952 is aan een commissie onder leiding van ir A. G. Maris, de directeur-generaal van de Rykswaterstaat, opdracht tot bestudering van het vraagstuk der afdamming der zeegaten gege ven. De zaak, aldus de minister, is een centraal punt van myn beleid en hy voegde er aan toe, het een volksbelang te achten, dat het rapport openbaar wordt gemaakt. De uitvoering dezer werken (nl. afsluiting der 3 zeegaten) zal tien tallen jaren vergen en als over- bruggingsmaatregel voor tüden van nood, zouden vluchtterpen kunnen worden aangelegd. Het alarmsysteem zal nog meer wor den uitgebreid en de waarschu wingsdienst op de Noordzee zal worden verbeterd. Hiervoor wordt het weerschip „Cirrus" ingescha keld. Ook de weerberichtendienst zal nog meer worden ingeschakeld. Ten aanzien van het te verwach ten springty op 16 Febr. a.s. een normaal verschynsel zeide spr., dat, als de weersomstandigheden niet abnormaal slecht z\jn, een waterstand kan worden verwacht die niet hoger zal zün dan in de eerste dagen na de ramp. De minister zegde toe, dat als criterium voor diikverbetering zal gelden dat van de moderne. In het debat zün mededelingen van het blad „De Ingenieur" aan gehaald, als zou men geweten heb ben, dat de doken te zwak waren. Het moment van publicatie achtte spr. niet geslaagd. Hü heeft vooraf ook geen bezoek van de auteurs gehad om te komen waarschuwen. Spr. meende dan ook, dat nu de publicatie is geschied na de gebeur tenissen, de schrqvers daarvoor niet zo overtuigd waren. Minister Algera verklaarde o.a. nog, dat de radio-kwestie waarop de heer Burger doelde, onderwerp van bespreking met zijn ambtge noot van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen vormt. De motie-Romme werd hierna z.h.s. aangenomen. De motie-Gortzak werd verwor pen met 68 tegen 6 stemmen (die der C.P.N. De voorzitter constateerde, dat gebleken is, dat de Kamer behoefte heeft aan de instelling ener ty'de- ïyke commissie, die met de rege ring overleg kan plegen over maat regelen verband houdende met, de watersnood. Over de samenstelling van een zodanige commissie zal hy morgen een voorstel doen. Te half zes werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. Vergoeding vervoer te land en te water De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft een regeling getrof fen voor vergoeding van het ver voer te land en te water in de rampgebieden. Deze regeling bevat bijzonderheden over de wyze, waarop rekeningen kunnen worden ingediend en vereffend bij de Rijksverkeersinspectie, de bevrach tingscommissarissen, de burge meesters en de evacuatiecommissa rissen. Springvloed van „gevleugelde hulp" De geschenkzendingen stromen nog steeds toe uit allerlei landen. Een bewijs hiervan levert het vrachtkantoor van de K.L.M. op Schiphol, waar tot gistermiddag twaalf uur reeds 223.873 kg goede ren voor de getroffen gebieden zijn gepasseerd. En onophoudelijk worden nog nieuwe zendingen aangevoerd door vliegtuigen van de K.LJVÏ. en van andere lucht vaartmaatschappijen, die hiertoe bun hulp aanboden. De hoeveelheden „gevleugelde hulp", die uit de verschillende landen werden aangevoerd, va rieerden van 5 kg uit Syrië tot 44.000 kg uit Frankrijk. De overige landen waar vandaan geschenk zendingen op Schiphol aankwamen zijn Afrika, Australië. België. Canada. Denemarken, Duitsland, Finland, Groot-Brittannië, Ierland, Indonesië, Israël, Italië, Noorwe gen, Oostenrijk, Portugal, Surina me en de Ned. Antillen, Turkije, Ver. Staten, Zuid-Amerika, Zwe den en Zwitserland. Aangevoerd werden o.m. 40.000 zandzakken, grote hoeveelheden levensmidde len, babyvoedsel, verlichtingsmate riaal, reddingsmateriaal, medica menten, laarzen en buitenboord motoren. Op Schiphol wordt reeds gesproken van een tweede spring vloed, namelijk van buitenlandse giften. De officieren en bemanning van het Britse ms „Bloemfontein Castle", zijn gisteren door de directeur van de Hol landAfrika Lijn te Londen geëerd wegens het redden van de passagiers en bemanning van de „Klipfontein", die vorige maand bij Mozambique is gezonken. „Gekro" verwerkte 3700 cadavers (Speciale berichtgeving) In de negen destructiebedrijven in ons land, wordt op het ogen blik dag en nacht gewerkt aan de destructie van het bij de overstro mingsramp omgekomen vee. De N.V. destructiebedrijf „Gekro" in Overschie. die normaal 250 man in dienst heeft, kreeg voor het slach ten van de cadavers een extra ver sterking van honderd slachters uit verschillende plaatsen, o.a. van de firma Zwanenberg uit Oss. In één van de hallen van het industrie park in de Spaansepoldcr, die als slachtplaats is ingericht, worden per etmaal ongeveer 400 cadavers verwerkt. De directeur van het bedrijf, de heer M. de Kroes, deelde ons mede dat tot Dinsdagavond jl. 2400 cada vers per schip en 1300 per auto wa ren aangevoerd, in totaal dus 3700 stuks, waarbij niet is gerekend het kleine vee als schapen, varkens, kippen, enz. naar ruwe schatting kan er nog een bijna even grote hoeveelheid worden verwacht. Aan de grote hoofddijk van Ber gen op Zoom naar het eiland Tholen, waarin een enorm gat is geslagen, wordt door honderden hard gewerkt. Twee draglines zijn ingeschakeld om het gat te dichten Onmiddellijk na het in veiligheid brengen van de bewoners van de getroffen gebieden is men met alle beschikbare vaar- en voertuigen begonnen met het afvoeren van het nog levend en het verdronken vee. Men kreeg daarbij de medewerking van twintig zogenaamde kikvors mannen van de Nederlandse en Amerikaanse marine, die naar de onder water staande stallen zwom men en daar de bevestigingen los maakten en zo nodig de uitgangen van de stallen uitbraken om de door het water opgezwollen cada vers door te laten. Uit de Krimpe- nerwaard en de Alblasserwaard zyn thans alle cadavers wegge haald, in de Hoeksewaard schiet men ook al goed op en op Voorne en Putten heeft men méér dan vijf tig procent van het daar aanwezige vee, dood of levend, weggevoerd. Op het eiland Rozenburg werden slechts vier cadavers geborgen, aangezien de polders daar spoedig zijn drooggevallen. De meer Zuide lijk gelegen rampgebieden worden verzorgd door de destructiebedrij- ven in Son (N.Br.), Hansweert en in België. Aan het koude weer is het te danken dat de gestorven koeien en paarden nog niet tot ontbinding zijn overgegaan. De cadavers ver keren nu in een normale conditie om te worden verwerkt en geven practisch geen lucht af. Het slachten van de per schip en auto aangevoerde cadavers in de Spaansepolder gaat snel in zijn werk. Ze worden van de huid ont. daan. in zes delen gehakt en per vrachtauto naar de fabriek in Overschie vervoerd. Een koeienhuid brengt 20 a 25 per stuk op. De rest wordt ver werkt tot voedermeel cn vet voor de zeep- en kaarsen-industrie. Een cadaver levert 24 pet op aan meel, waarvan 6 pet wordt gemengd in kippenvoer, enz. en 8 pet aan vet. Ongeveer een derde van het dier krijgt nu dus een bruikbare toepas sing. Met de huid meegerekend, brengt een cadaver voor een waar de van ongeveer honderd gulden aan bruikbare producten op. Over de vergoeding aan de vee houders, die normaal 90 pet van de opbrengst van de huid bedraagt, zal nog een nadere regeling moe ten worden getroffen. Zo veel mo- gclük worden de afgevoerde cada vers geregistreerd, doch het is moeiiyk daarbij met 100 pet zeker, heid te werk te gaan. Verlenging overwerk- vergunning Zoals bekend, is op 2 Februari voor arbeiders van 16 jaar en ouder ingevolge de Arbeidswet 1919 vergunning verleend om in ondernemingen, waarin werkzaam heden worden verricht ter voorzie ning in de behoeften der getroffen gebieden steunacties hieronder begrepen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de arbeidswet voor de betrokken werknemers bij ver gunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning, die aanvankelük gold tot en met Za terdag 14 Februari, is thans ver lengd tot en met Zaterdag 28 Fe bruari ELS. (Advertentie) Voor de ware shagrokec fc Sterling Shag het ideale merkt Door het speciale Niemeijers Positief-Mild Procédé zijo geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zelf. Rook eens een week Sterling en vergelijk! Dan wordt ook Uw devies: Giften en collecten Werknemers Philips 285.000.—; N.V. Philips ƒ500.000.—; Delfzyl 68.000.—; Gouda 150.853.—; Kampen 100.000.Ned. Jeugd organisaties 35.000.Waalwijk 28.000.—. By de replieken van de Tweede Kamer heeft de heer Gortzak me degedeeld, dat het communistische wereld verbond van vakverenigin gen al zijn aangesloten organisaties opwekt een „grote inzameling" te houden. Als eerste blö'k van mede leven wërd aan de EVC een bedrag van 50.000 gulden overgemaakt. Er „moet nog over worden beslist" of dit geld aan het Nationaal Ram penfonds zal worden afgedragen. De Benzine en Petroleumhandel Mij. N.V. (B.P.) te Amsterdam, ver koopmaatschappij in Nederland van de Anglo-Iranian Oil Company Ltd te Londen ƒ25.000. Tot dusver bracht de Kon. Rot- terdamsche Lloyd, die zelf ook vrij ernstige waterschade leed aan haar terreinen en loodsen en in haar kantoren aan Veerhaven en Lloyd- kade, ongeveer ƒ200.000 byeen voor de slachtoffers van de waters nood. Canada heeft In een protestnota aan de V.S. medegedeeld, dat het ernstig verontrust is over de Amerikaanse invoerbeperkingen voor zuivelpro ducten. i GEBEURDE OP EEN ZONDAG Specialisten, die bier de weg wisten, voorkwamen tijdverlies (Van een onzer Gedachtig aan de bekende film ,,'t Happened one night" ,,'t Gebeurde op een avond" willen wij dit relaas over een bevriende natie, welke spontaan, zonder dralen ons land in tijd van nood te hulp snelde, aanvangen met ,,'t Happened one Sunday", of wel ,,'t Gebeurde op een Zondag". Zon dagmorgen 1 Februari 1953. Op het bureau van de Military Assistance Advisory Group Netherlands, gevestigd aan het Lange Voorhout 10, te Den Haag, rinkelt tegen 12 uur een telefoon. Een officier van dienst neemt het gesprek aan. Hij hoort van een Nederlandse vriend, dat door de storm dijken in Brabant en Zeeland zijn doorgebroken, dat de noodtoe stand is afgekondigd en dat Nederlandse militairen zijn teruggeroepen naar him garnizoenen, om zich gereed te hou den, om in de bedreigde gebieden hulp te verlenen. Direct waarschuwt hij het hoofd van de MAAG, major-general A. H. Noble van het U.S. Marine Corps, en enige hoofden van secties. Ondertussen wordt bekend, dat de Nederlandse Regering om buitenlandse .hulp heeft gevraagd en dat, bij monde van de Amerikaanse ambassadeur, Amerikaanse hulp is aangeboden. Vlak daarop is de MAAG al in nauw contact met het hoofd kwartier van onze Generale Staf. Men staat gereed om, zoals later zou blijken, dienst te doen als onmisbare schakel tussen de commandanten van Amerikaanse hulptroepen in Duitsland en de militaire en burgerlijke autoriteiten hier te lande. Direct een oproep naar Heidelberg Dat de MAAG te Den Haag de juiste Amerikaanse instantie op de juiste plaats was, om als coör dinerende schakel op te treden tus sen ons land en het Amerikaanse hoofdkwartier in Duitsland, zal een ieder begrijpen, als hij weet, dat de MAAG tal van specialisten bevat op marine-, leger- en lucht vaartgebied, waarvan er velen al geruime tjjd in ons land vertoeven en precies weten hoe en waar zij de Nederlandse militaire autori teiten kunnen vinden en hoe deze te bereiken zijn. Om drie uur Zondagmiddag 1 Februari jl. ging, nadat men vele telefoongesprekken en conferen ties had gevoerd en men globaal wist waar de meeste behoefte naar uitging voor hulpverlening, de eerste oproep al uit naar verschil lende Amerikaanse stafofficieren te Heidelberg, opdat deze zich ge reed konden houden. Daarna volgde een ernstig telefonisch gesprek van gene raal Noble met generaal Ro bert K. Taylor van de U.S. Airforce van de Ryn-Main- basis en generaal Thomas F. Handv te Frankfort. Het on derwerp van de gesprekken was: welke Amerikaanse een heden men zou zenden, waar ze in ons land gestationneerd zouden worden, waar de com mando-posten gevestigd moes ten zün en bij welke Neder landse autoriteiten de verschil lende eenheden zich hadden te melden. Van groot belang werd geacht, dat de Amerikaanse hulptroepen zich onder Neder lands commando zouden stel len, wat later, na aankomst, inderdaad direct ook geschied de. nadat dit als een order werd uitgevaardigd. Komst werd voorbereid Ondertussen hadden de of ficieren en minderen van de MAAG Den Haag reeds de nodige maatregelen genomen, om de komst van de Amerikanen uit Duitsland, in nauwe samenwer king met de Nederlandse Generale Staf en generaal Buurman van Vreeden, de territoriaal bevelheb ber in Nederland, zo grondig moge- JÜk voor te bereiden. De volgende dag kwam generaal M. S. Eddy, die het commando zou voeren over de Amerikaanse hulptroepen, naar Schiphol en hü stelde zich, zoals gemeld, persoonlyk van de ramp op de hoogte door een vlucht boven het getroffen gebied. Eerst kreeg hij op Schiphol een tydelyke commandopost. Kaarten met daarop het rampgebied, hin gen al voor hem klaar, zodat hü met zyn staf zich volledig op de hoogte kon stellen. De vlucht van generaal Eddy werd door de MAAG voorbereid en volbracht met een vliegtuig van de MAAG. Na de korte Schiphol-epïsode kwam gene raal Eddy naar het MAAG-bureau te Den Haag. Hij besloot direct wat gestuurd moest worden en de eer ste orders gingen naar Duitsland. MAAG-officieren werden toege voegd aan de staf van generaal Eddy, niet alleen als verbindings officieren, doch ook om bü de uit voering van alle plannen met raad en daad by te staan. Immers zü hadden in ons land al geruime tyd ervaring opgedaan, welke nu uit stekend van pas kwam. Anderen van de MAAG vertrokken naar Breda, Gilze-Ryen en naar de Ju- liana-kazerne, alwaar de Neder landse Generale Staf zetelt. Meer dan 25 MAAG-officieren en minde ren waren voortdurend ingescha keld by de Amerikaanse hulpver lening. Men liet het dagelykse bureauwerk in de steek, om de col lega's uit Duitsland by te staan en om de samenwerking met de Ne derlandse militairen te vergemak- kelyken. Dinsdagochtend 3 Februa ri kon generaal Eddy mededelen, dat zich reeds ruim 5000 man Ame rikaanse hulptroepen in ons land in het rampgebied bevonden. Doordat het MAAG-personeel van tevoren veel had kunnen re gelen en als het ware de Ameri kaanse troepen uit Duitsland ons land binnen wisten te loodsen naar de juiste plaats, met bovendien de juiste materialen, kon zeer veel tydverlies voorkomen worden. Specialisten adviseerden De taak van de MAAG-spe- cialisten uit de Navy- Airforce- en Army-secties was veelom vattend. Voortdurend hielden zy contact met de desbetref fende Nederlandse bevelheb bers. De wensen, welke uit deze gelederen naar voren kwamen brachten zij over aan generaal Eddy en zyn staf. Door hun advies kon direct naar Duitsland geseind worden wat er moest komen. Geen ogenblik is er in de noodzake- lüke samenwerking een gaping f;eweest. De specialisten, die de aatste tyd bureau-officieren waren geweest, zagen zich in eens weer voor een veel ac tievere taak geplaatst en het ging hun helemaal niet vreemd af. Ze waren alles tegelyk op bepaalde momenten: planning- officieren, officieren van een geïmproviseerde inlichtingen dienst, liaison-officieren en verbindingsmannen. Van hoog tot laag heeft men by de MAAG dagen achtereen onder hoogspanning gewerkt. In 1949 ving de MAAG haar normale, eigenlüke taak in ons land aan: nl. de Nederlandse stry'dkrachten be hulpzaam te zyn en te adviseren inzake de opbouw van hun nieuwe leger in NATO-verband. De MAAG brengt aan Washington advies uit inzake de wensen en verlangens voor het Nederlandse leger. De militaire zendingen die hier komen draagt de MAAG over aan ons leger en de MAAG zorgt ook voor uit zending naar Amerika en Duitsland van Nederlandse officieren en min deren. om daar cursussen te vol gen voor het gebruik van de nieu we wapens en de training er mede. Thans is gebleken dat de MAAG niet alleen in gewone tyden weet te assisteren en te adviseren op mi litair gebied, maar ook wel dege- lük weet. wat de taak in byzonde- re omstandigheden is. Dank van generaal Ridgway Generaal Ridgway, opperbevel hebber van de Amerikaanse stryd- krachten in Europa, heeft gister middag een telegram uitgezonden, waarin hy alle Amerikaanse mili taire onderdelen dank zegt. voor de wyze. waarop zy in het noodgebied in Nederland hulp hebben ver leend. Speciaal prijst iri dit te- tegram generaal Eddy voor de snelle en afdoende wyze van maat regelen treffen. Maar ook gene raal Noble, hoofd van de MAAG in Nederland wordt door generaal Ridgway in deze dank betrokken, voor zyn persoonlyk initiatief inza ke de voorbereidingen. Generaal Noble evenwel heeft, tervvül hy afschriften rond zond van dit telegram aan al de leden van zijn personeel, daar een per soonlijke noot onder gezet. Hy zegt nl.. dat, hoewel zijn naam in het telegram genoemd is, het toch het gehele MAAG-team geweest is, dat. voor de zo gew aardeerde acti viteiten van de MAAG verant woordelijk is. O oh Zuid-Afrih a verleent speciale faciliteiten Aan emigranten uit noodgebieden Aan adspirant-emigranten uit de getroffen gebieden, die naar Zuid- Afrika willen emigreren, zal vol gens een opdracht van de Zuid- afrikaanse regering thans alle mo gelijke voorrang worden verleend, terwijl de procedure speciaal voor hen wordt vereenvoudigd. Aan adspirant-emigranten uit het Nederlandse noodgebied, die of reeds in het bezit zijn van een werkvergunning voor Zuid-Afrika of een aanvraag hebben ingediend, kan door het Zuidafrikaanse emi gratiekantoor in Den Haag een noodvergunning worden afgegeven. De permanente verblyfsvergunning kan dan in Zuid-Afrika zelf wor den aangevraagd. Dit in tegenstel ling tot de gewone procedure, waar bij vergunningen over Pretoria moeten lopen. Naar in Den Haag is vastgesteld, hebben ruim driehonderd gezins eenheden in totaal ruim duizend personen een verzoek tot emi gratie ingediend of een werkver- Prins Bernbard voor B.B.C. en A.F.N. De B.B.C. zendt vandaag een toespraak van Prins Bemhard uiL De Prins spreekt daarin over de nationale ramp in ons land en richt zich tot de door de overstro mingsramp in Engeland getroffe nen. Ook voor het „American Forces Network" in Duitsland is een toespraak van de Prins opge nomen. gunning verkregen. De bedoeling is om zoveel mogelijk van deze emi granten op de „Zuiderkruis" die op 14 April vertrekt te plaatsen. Het is van groot belang, dat adspirant- emigranten uit de noodgebieden voor zover mogelijk schriftelijk hun nieuwe (evacuatie) adres op geven aan het Zuidafrikaanse emi gratiekantoor. Raamweg 8. Den Haag, of by een der verschillende aanmeldingskantoren. Hulp uit Indonesië By het Centraal Comité Waters nood Nederland was Woensdag in Djakarta ruim anderhalf millioen roepiah gestort, Bandoeng over schreed het half millioen, in Zuid- Sumatra brachten de plaatsen, waar de B.P.M. is gevestigd büna 90.000 op. Voorts bracht Zuid- Sumatra ruim een ton roepiahs bü- een, In Medan was tot Dinsdag ruim anderhalf ton bijeengebracht en in Soerabaja tot Woensdag by- na een half millioen roepiahs. Wederbevolking van ontruimde gebieden De minister van Binnenlandse Zaken maakt bekend, dat de rege ling van het door de bevolking wederbetrekken van de ontruimde gebieden in handen is gelegd van de commissarissen der Koningin in de noodgebieden. De desbetreffen de commissarissen is verzocht, in ieder geval van mogelüke terug keer algemene bekendheid te ge ven. Zolang voor een gemeente deze algemene bekendmaking nog niet heeft plaats gevonden, is wederbevolking niet toegestaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3