Schade in Telef oondistrict Breda loopt in de millioenen Hier is het geheim van prettig scheren WiÜÜSl Nationaal Rampenfonds volgt richtlijnen van de Regering Normale leven herstelt zich in West-Noorcl-Brabant HAAGSCHE COURANT Donderdag 12 Februari 1953 Pagina 3 175.000 METER VELDKABEL IN WEST-BRABAMT EN ZEELAND Tlians verbinding mei alle nog bewoonde plaatsen in noodgebied (Van een onzer verslaggevers) Ir R. Diks, directeur van het Telefoondistrict Breda, dat ge heel West-Brabant tot de lijn Tilburg-Hank-de Biesbos en Zeeland omvat, zei het ons niet zonder voldoening: „Alle ge meenten in de geteisterde streek van mijn district, waar nog mensen wonen, zijn telefonisch bereikbaar!" Op zichzelf is dat reeds een prachtig resultaat, waarvoor men bewondering moet hebben, maar een bewondering, welke overgaat in diep respect, als men hoort, dat nog geen 24 uur na de rampnacht, de communicatie met tal van plaat sen in het getroffen gebied was hersteld. Dat kon bereikt worden na energiek en onvermoeid werken van „staf" en personeel. Van hoog tot laag leefde het besef, dat van een telefoonverbinding het leven van honderden kon afhangen. Vandaar dat men er ondanks storm, hoog water en de drei ging van nieuwe doorbraken met boten, of waar mogelijk met auto's, op uit is getrokken om vernielde kabel- of lijn verbindingen te herstellen. Het telefoondistrict Breda heeft de zwaarste klap te incasseren gekre gen. Hoe groot de schade is laat zich nog moeilijk bepalen, maar dat zij in de millioenen loopt, staat vast. Met behulp van technische appa ratuur, welke dikwijls slechts berekend is op een „voorlopige" voor ziening, werden tal van dorpen en stadjes uit hun isolement verlost. loren gegaan. Over deze gemeente liepen alle kabel-verbindingen. Men heeft thans bereikt, dat Kort- gene weer in het net kan worden opgenomen, al gaan alle commu nicaties op de ouderwetse ma nier, d.w.z. bediening met de hand. Ter zekerstelling van de kabel verbinding GoesBergen op Zoom, zijn er straalzenders opgesteld met 4 spreek-mogeiykheden. Er zal nog worden geplaatst een straalzender met een 24 kanalen systeem voor het contact GoesRoosendaal, mocht de kabelverbinding het be geven. Een rydend versterkingsstation wordt in reserve gehouden by Ka- kebeke, om de batterijen ter ver sterking van de gesprekken tussen Goes en Bergen op Zoom, op peil te houden. Alle kabels staan evenwel onder automatische controle. Zeeuwsch-Vlaanderen is ook weer in het normale verkeer opge nomen kunnen worden. Zowel hier als op de andere eilanden en in West-Brabant hebben de noodvoor zieningen tot het beoogde resul taat geleid. Lof voor amateur-zenders Vol lof was ir Diks over hetgeen door de zend-amateurs in die eer ste dagen is gepresteerd. Nog steeds is in het noodgebied de last tot de doorlopende openstelling Snel en doortastend gewerkt De heer Diks kreeg de eerste melding van de watersnood om 4 uur in de ochtend van Zondag 1 Februari. Enkele uren daarna al had hjj met zijn adjunct-directeur en de administrateur een eerste bespreking op zy'n bureau. Tech nisch en administratief personeel werd opgeroepen en een „directie- centrum" en een „uitvoerings-cen- trum" begonnen met het opstellen van plannen en het uitwerken er van. De verbindingen met Schouwen- Duiveïand, Tholen, St. Philvpsland, praktisch geheel West-Brabant, waren verbroken. Op Zuid-Beve land waren de neten Wolpliaarts- dijk, Ellewoutsdijk, Kruiningen en Rilland uitgevallen. De communicatie met Zeeuwsch- Vlaanderen was eveneens verbro ken. In West-Brabant was er geen contact meer met Willemstad, Moerdijk en Drimmelen. Betrekkelijk gauw zijn de ver bindingen van het Brabantse net weer hersteld. Het telefoonverkeer van Breda uit naar Rotterdam, via Dordt, was en is nog steeds uit gevallen. Alle in- en uitgaande ge sprekken werden over Den Bosch —Utrecht geleid. Sneller dan aanvankelijk ver wacht werd, was er weer contact mogelijk met de zeekabels naar Engeland. Een gelukkige omstan digheid is geweest, dat de kabels BredaGoes en GoesMiddelburg stand hebben gehouden. De mobilofoon heeft in de eerste dagen haar practisch nut op over duidelijke wijze bewezen. Tholen en Zierikzee beschikten vrij spoe dig over een mobilofoonverbin ding, die in contact stond met de vaste posten in Goes en Breda. Alhoewel Zierikzee alweer de be schikking heeft over een lijnver binding met Goes, wordt de mobi- lofoonpost in reserve gehouden. Met veel pijn en moeite is bereikt, dat de centrale Zierikzee via de lijn ook weer gesprekken kan voe ren met Brouwershaven. Een tele type langs radiografische weg communicatie is er weer tus sen Zierikzee en Rotterdam. Radio-verbinding In voorbereiding is een 12 ka nalen-radio-verbinding Zierikzee Rotterdam, waarbij in Middelhar- nis een relaisstation wordt ge plaatst. Het mobilofoonnet, op het zo zwaar geteisterde Schouwen- Duiveland zal worden uitgebreid, zulks mede ten dienste van de aan nemersfirma's, die reeds voorbe reidingen treffen voor het dichten der dijken. Dank zij verdienstelijk werk van de militairen van het tweede regi ment Verbindingstroepen uit Ede, die gummikabels langs de bomen hebben gespannen,is er weer telefo nisch verkeer van en naar de (niet geëvacueerde) gemeenten op Tho len mogelijk, met uitzondering van Stavenisse. In laatstgenoemde plaats is wel een mobilofoonpost aanwezig. Noord-Beveland was door het uitvallen van vier automaten bij zonder zwaar gehandicapt. De automaat Kortgene (een telefo nisch knooppunt) is geheel ver der P.T.T. kantoren van kracht, ook van die gemeenten, welke minder dan 100 abonné's tellen. Voor het P.T.T.-personeel van binnen- en buitendienst komt het grootste werk nog als straks de polders weer zullen droog gevallen zjjn. Pas dan kan men zich een beeld vormen van de schade aan kabels en netten. Op tal van plaatsen zwiepen de telefoonlijnen nog in de wind. De schade aan de kabels, welke in de dijken lagen, is groter dan die, welke in het water waren gelegd. Gezien het feit, dat het aantal ge sprekken in de eerste dagen na de ramp enorm hoog is geweest, heeft men de duur der gesprekken moe ten beperken. Mededelingen van overheidsinstanties en hulpverle ningsorganisaties -verkregen voor rang, alleen ijlgesprekken werden geaccepteerd. Maandag 2 Februari hebben de installaties „witgloeiend" gestaan- De administratie van het dis trictskantoor Breda wacht nog een puzzle aan wie de rekening voor de gevoerde gesprekken moet wor den gepresenteerd. By het auto matisch verkeer zyn de „tellers" uitgevallen, zodat er geen „ver haal" mogelijk is op de abonné's. Radio-distributie deed prachtig werk Prima werk kon er worden gedaan door middel van het radiodistributienet, waarover de meest dringende oproepen aan de bevolking konden wor den doorgegeven. P.T.T.-personeel en militai ren hebben 175.000 meter veldkabel in het noodgebied van West-Brabant en Zeeland uitgelegd. Het is mogelijk ge weest ca 150 extra aansluitin gen te maken, voor diensten, welke bij de hulpverlening zijn ingeschakeld. Het telefoon district Breda heeft zich op een buitengewone wijze van zijn omvangrijke taak gekwe ten. Men is daarbij dikwijls voor moeilijkheden komen te staan, welke bijna niet waren op te lossen. Maar ir Diks en zijn uitge breide staf hielden het devies „Luctor et Emergo" onafge broken voor ogen. West-Brabant en Zeeland zijn er de mannen en de vrou wen van de P.T.T. in het be treffende district dankbaar voor! Bevriende naties Lieden de helpende hand Onder de titel „Bevriende naties bieden de helpende hand" zal de N.C.R.V. hedenavond, in plaats van het programma „Vragen aan voorbijgangers" een samenvattend beeld geven van de acties, die in het buitenland ten bate van de Nederlandse slachtoffers van de overstromingsramp zyn en nog worden ondernomen. Het program ma is in de hoofdsteden van 12 Europese landen door Nederlan ders ter plaatse samengesteld. Het duurt ongeveer een half uur. De uitzending geschiedt van 21.45 uur tot 22.15 uur. Nog deze maand zal het Symphonie Orkest van Minneapo lis (V. S.) onder leiding van zyn dirigent Antal Dorati in de plaats van zjjn vestiging een byzonder concert geven, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan de geteisterde Nederlandse gebie den. AdvertentieJ Nieuue substantie belet bet optreden tan irritatie door scheren Hei is niei nodig, dat Uw huid trekl en schrijnt door het scheren. Goot dal ongemak overboord en voel hoe pret tig Uw huid reageert op het lanolin extract, de weldadige substantie io Williams Shaving Cream. Dit dubbel actieve ingrediënt maakt de baard vlugger scheerklaar, houdt Uw huid soepel en voorkomt dat U de bescherming van de natuurlijke huidoliën „wegscheert". Uw mesje glijdt over Uw wangen, veroorzaakt geen „brand" meer, kortom U scheet* U zondes zuchten! Scheer U voortaan met dè weldaad voor Uw huid I Hoe het Fonds als zodanig is ontstaan (Vervolg van pag 1) Generaal Alons wees op de twee aspecten, die de ramp, waarvan een gedeelte van Nederland het slachtoffer is geworden, biedt, nl.: Ie. De watersnood als nationa le gebeurtenis, die een zware wis sel trekt op de Rijksmiddelen en 2e. de persoonlijke nood, waarvan de leniging naar onze Nederlandse begrippen meer in de particuliere sfeer ligt. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp is er contact tot stand gekomen tussen de Re gering en het Nationaal Rampen fonds. De resultaten van dit con tact zyn gebleken uit de korte lings aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden Rege ringsnota, waarin de taak van het Nationaal Rampenfonds terzake van de huidige ramp als volgt is omschreven: de leniging van de nood en de vergoeding van de schade in de persoonlijke sfeer, Verscheidene polders zijn al weer droog gevallen, maar de dikke modderlaag, welke is achter gebleven, geeft het verkeer veel last. Rupsband-tractors moeten er aan te pas komen om ver voermiddelen door de moeilijk heden heen te helpen d.w.z. levensonderhoud, kleding, schoeisel, dekking en huisraad. De organisatie Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds dat op gezette tij den bijeen komt, bestaat uit ver tegenwoordigers der hierboven ge noemde organisaties. Uit dit bestuur is een dagelijks bestuur samengesteld, dat iedere dag vergadert onder leiding van de voorzitter. Z. K. H. Prins Bern- hard. Het dagelijks beleid berust bij luit.-generaal Alons, ais ad viserend lid van het bestuur en di recteur van de Stichting „Het Na tionaal Rampenfonds." Het werkende apparaat van het Rampenfonds is volledig werkzaam op basis van vrijwilligheid en ge niet uit de middelen van het fonds geen enkele vergoeding in welke vorm ook. Binnen dit apparaat is behalve de Administratie een Bu reau voor Voorlichting en Fond senwerving ingesteld. De afdeling Voorlichting wordt- verzorgd door drs. F. van der Eist en drs. H. J. Jonker. Deze afde ling geeft voorlichting op de breedst mogelijke basis; zij onder houdt het contact met pers, radio, televisie en film in binnen- en bui tenland. Contacten met instanties en organisaties in binnen- en bui tenland zullen worden gelegd en onderhouden, terwijl regelmatig mededelingen zullen worden ge daan over de binnengekomen gel den en de besteding daarvan. De activiteit van de afdeling Fondsenwerving richt zich speciaal op het zoeken en aanwenden van middelen ter versteviging van de geldelijke positie van het Nationaal Rampenfonds. De eerste nood De leniging van de eerste nood is geschied door het Rode Kruis en het Rooms Katholiek Huisves tingscomité, waarvan 't laatste ac tief is geweest in de zuidelijke pro vincies. De voor deze eerste hulp verlening benodigde fondsen zyn door het Nationaal Rampenfonds verstrekt. Beide organisaties zijn aan het Nationaal Rampenfonds, waarvan zij deel uitmaken, verant woording schuldig over de beste ding van gelden en goederen. Zy vervullen in dezen dus de functie van uitvoerende organen van het Nationaal Rampenfonds. Uit het feit, dat thans geen directe hulp op grote schaal door het Fonds kan worden gegeven en aan een groot deel van de reeds binnengekomen gelden geen onmiddellijke be stemming kan worden gege ven, mag derhalve niet wor den afgeleid, dat het Natio naal Rampenfonds reeds over voldoende middelen beschikt om in de totale behoefte te voorzien. Hiermede zullen in later stadium uiteraard zeer grote bedragen zijn gemoeid. Ter voorbereiding van de door het Rampenfonds te vergoeden schade is een drietal commissies in het leven geroepen, nl. een com missie ter bestudering op korte termijn van het vraagstuk der schadevergoeding van huisraad, een commissie voor maatschappe lijk werk, en een commissie ter on derzoek van alle uitgaven waar voor geen verantwoordelijke op drachtgevende instanties kunnen worden aangegeven. Voorts is een regeling getroffen, volgens welke de aanmelding en de registratie van de geleden schade zal geschieden door op te richten Rampenschadebureaux. Geen beperkende voor waarden voor giften Hoewel zulks reeds meermalen op andere wijze ter kennis werd gebracht, werd er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat het niet gewenst is aan giften beperkende voorwaarden te verbinden. Giften met streng omschreven locale of andere bestemmingen doen afbreuk aan het doel hetwelk het Rampen fonds zich stelt: de hulpverlening in algemene zin, daar waar die hulp noodzakelijk is. Hoezeer het Rampenfonds de bereidheid tot helpen op prijs stelt, meent zij toch die beperkende voorwaarden niet onder alle omstandigheden in acht te kunnen nemen. Ook wordt het, zoals door Z.K.H. Prins Bernhard reeds in een radio toespraak werd medegedeeld, in het huidige stadium beter geacht met het adopteren van getroffen Evacue s uit een tehuis voor ouden van dagen te Zierikzee vonden een onderkomen in Paleis het Loo, dat hiervoor gedeelte lijk beschikbaar is gesteld. Wij zien hier de aankomst van een der autobussen aan de rechter vleugel van het paleis gemeenten te wachten totdat om trent de noodzakelijkheid of wen selijkheid van zodanige adoptie een duidelijker inzicht zal zyn verkre gen. Zoals bekend is tot nu toe een bedrag binnengekomen van in to taal rond 34.000.000. In deze som zijn niet begrepen de bedragen welke, hoewel reeds toegezegd, nog niet bij het Rampenfonds zijn inge komen. Voor het beheer dezer gel den heeft het Fonds zich verze kerd van de medewerking van een adviescollege, bestaande uit S voor aanstaande bankiers, dat door het bestuur van het Rampenfonds regelmatig wordt geraadpleegd. De financiën staan onder controle van de Rijksaccountantsdienst. In antwoord op gestelde vragen, werd nog verklaard, dat er met betrekking tot de toegezegde gel den uit het buitenland thans een bedrag van rond 400.000 is ont vangen. Er wordt naar gestreefd alle ontvangen gaven voor de volle honderd procent aan de slachtof fers ten goede te laten komen. In enkele gevallen zijn aan bewoners, die aanvankelijk waren geëva cueerd, maar weer naar hun woon steden terugkeerden, door het Rampenfonds uitkeringen gedaan. Alle geld is geconcentreerd bij de Post-Cheque en Girodinest en bij de Nederlandsche Bank te Den Haag. Gezien het feit. dat de Nederland sche Bank geen rente vergoedt, zyn er besprekingen gaande om het Nationaal Rampenfonds toch nog op de een of andere wyze van de op deze bank gestorte gelden te laten profiteren. Het college van bankiers zal advies geven, bij wel ke banken in de naaste toekomst het kapitaal zal worden geplaatst. Hyena's van dc watersnood Een Fransman in Rijssel maakte van de watersnood gebruik om, onder het voorwendsel goederen op te halen voor het Rode Kruis, zichzelf in de kleren te steken. Met een vrachtauto ging hij de huizen langs en de inwoners van Rijssel gaven met milde hand. Totdat een agent van politie zich het gezicht van de man, die naderhand Marcel Larose bleek te heten, herinnerde. Hij was namelijk al zeven keer eerder wegens oplichting veroor deeld. Larose werd gearresteerd, maar de agent moest hem vervol gens in bescherming nemen, want de woedende bevolking van Rijssel zag er toen uit, alsof zy voor niets meer terugdeinsde De goederen kwamen uiteinde lijk toch bij het Rode Kruis te recht. Het oplichters-echtpaar B. uit Prinsenhage en een man van de zelfde levensinstelling, K. H. uit St. Willibrord, gaven zich in de omgeving van Breda en Den Bosch uit voor slachtoffers van de wa tersnood. Op deze wijze kregen zy van boeren kleding en voedsel los. De Bossche Rechtbank heeft de twee mannen veroordeeld tot zes maanden en de vrouw tot vier maanden gevangenisstraf. Zy zul len later nog voor de politierech ter te Breda moeten verschijnen wegens oplichting onder dezelfde omstandigheden. In Amsterdam is de 54-jarige col porteur Ph. uit Haarlem gearres teerd onder verdenking voor zyn evangelisatiewerkzaamheden het Rampenfonds te hebben misbruikt. Hij werd er op betrapt, dat hij de mensen vroeg of zij iets voor het Rampenfonds wilden geven. Deden ze dat. dan gaf hij hun daarvoor zonder dat zij dit vroegen een exemplaar van „Goed nieuws", een blad dat uitgegeven wordt door de evangelisatie-vereniging Immanuel. Hot stimuleren van de verkoop door daarin het Rampenfonds te be- 1 rekken, hoewel de gelden niet aan dit fonds werden afgedragen, heeft de recherche aanleiding gegeven de man te arresteren. Besprekingen over Duitse hulp Morgen zullen enige Duitse re geringsautoriteiten een bezoek aan Den Haag brengen voor het hou den van technische besprekingen met Nederlandse deskundigen over de hulp. die de Duitse bondsrege- gering voor het herstel van de Ne derlandse dijken zal bieden. Zoals is gemeld, heeft de Duitse regering aangeboden een grote hoeveelheid werktuigen en mate rialen in bruikleen af te staan voor herstelwerkzaamheden. Dit aanbod is met veel erkente lijkheid door de Nederlandse Re gering aanvaard. Zevenbergen is weer gereëvacueerd Na een volle week van grote inspanning en afmattend sjou wen herstelt zieh in de getroffen gebieden van de water vloed, het normale leven. Dit verheugende verschijnsel kan men waarnemen in West-Brabant, waar in verscheidene ge meenten de openbare diensten zo veel mogelijk op oude schaal zijn hervat. Op de smalle dijkwegen aan de rand van het zwaar geteisterde gebied zijn de ploegen van vrijwillige werkers of de karavanen zandauto's nagenoeg verdwenen. Honderden studenten hebben de schop en de rubberlaarzen kunren opbergen en zyn weer tot de studie teruggekeerd. De gemeente Oudenbosch is da genlang het centrum geweest van de hulpverlening voor de over spoelde gebieden rond Fijnaart en Klundert. Daar werden naar schat ting 200.000 zandzakken gereedge maakt en met vrachtwagens naar het waterfront vervoerd. In de drie internaten van Oudenbosch waren de talrijke vrijwilligers onderge bracht, men werkte in ploegen en de arbeid ging dag en nacht door. Deze Westbrabantse gemeente heeft momenteel ruim 1000 eva- cué's gehuisvest, die voornamelijk afkomstig zijn van het ernstig ge troffen Fijnaart en Klundert. Zeer waarschijnlijk zullen de evacué's uit Fijnaart ongeveer 300 na de 16e Februari, wanneer de toe stand niet verergerd zal zijn. naar huis kunnen terugkeren. In de eer ste dagen was Oudenbosch tevens een verzamelcentrum voor vee. Ruim duizend koeien werden daar op een speelplaats gestald en na dien naar Hoeven en Ruophen af gevoerd. Zondag jl. is de vrijwil lige burgerlijke hulpverlening stop gezet en is het werk in handen ge geven van de militairen. Bezorgdheid voor springvloed De gemeente Standdaarbuiten heeft het er wonderwel goed afge bracht. Men is daar met betrekking tot de aanstaande springvloed niet pessimistisch, in tegenstelling tot Zevenbergen, waar de burgemees ter met enige bezorgdheid de stand van de barometer in het oog houdt. In Standdaarbuiten waren enkele zwakke plaatsen in de dijken, die het water uit de kom van de ge meente hielden. De vrijwillige brandweer van Standdaarbuiten, leerlingen van de Tropische land bouwschool te Deventer, Amster damse studenten en militairen heb ben deze zwakke plaatsen ver sterkt, zodat het gevaar kon wor den gekeerd. Ongeveer 250 inwoners van Klundert, die niet behoefden te evacueren doch door het water van hun eigen gemeente werden afge sloten. zijn lijdelijk aan de zorgen van de gemeente Standdaarbuiten toevertrouwd. Zevenbergen waar momenteel een afdeling van de ter hulp ge snelde Italiaanse brandweer is ge- stationneerd en Langeweg zijn ge reëvacueerd. De terugkeer werd om psychologische redenen noodzake lijk geacht. In 1940 namelijk, bij de inval der Duitsers, en in 1944 bij de uittocht van deze troepen, is de gemeente Zevenbergen ernstig be schadigd. De bewoners moesten toen tot tweemaal toe evacueren. Toen na de storm bleek, dat eva cuatie niet zeer urgent was, is toe stemming verleend terug te keren nadat gebleken was dat de wonin gen droog waren gekomen, De 1500 ha grote Oudlandse pol der werd zeer ernstig door het wa ter bedreigd. Op dit waterfront is dan ook hevig voor het behoud der dijken gevochten. Dank zij de pro vinciale waterstaat heeft men veel kunnen redden. Het bleek, dat de rivieren Mark en Rode Vaart thans een dusdanige waterstand hebben, dat men het water op deze rivie ren kan lozen. Er werden maatre gelen getroffen tot het dichten van de dijken langs de zeezijde bij Hoge Zwaluwe en Willemstad. Willemstad nog; geïsoleerd De gemeente Willemstad is over land nog steeds niet bereikbaar. De secretaresse van Prinses WiL- helmina, mej. Geldens. heeft gister middag een bezoek aan Willemstad gebracht. Men is bezig aan het dichten van de dijken achter de zuidelijke zee dijk van het Hollands Diep. Er zijn besprekingen gevoerd over het leegmalen van de polder in het ge bied van Lage Zwaluwe, Rode Vaart en Zevenbergse Hoek. Het betreft hier het meest moeilijke poldergebied van de Brabantse wa terstaat. Aan het herstel van de dijken in deze streek werken naast Neder landers ook Fransen. Amerikanen en Italianen. De Italiaanse brand weerlieden, die met modern mate riaal zijn uitgerust, werden gede tacheerd bij de Nederlandse Heide Mij. Met behulp van de Amerika nen is de verkeersverbinding Ze venbergse HoekMoerdijk nage noeg hersteld. Ook de Nederlandse Spoorwegen stellen alles in het werk om de lijn over de Moerdijk zo spoedig mogelijk in dienst te stellen. In de gemeente Zevenbergen kwamen 430 woningen en 70 boer derijen onder water te staan. Reeds nu staat vast dat 30 panden volle dig werden verwoest. De cadavers van verdronken vee zijn thans voor het merendeel afgevoerd. Men is in Zevenbergen eveneens bezig met het sorteren van aangespoeld ma teriaal. In Zevenbergen zijn mo menteel duizend man militaire troepen gelegerd. De moeilijkheid is aan deze militairen in deze kleine gemeente een passende ont spanning te verschaffen. In Steenbergen werd meege deeld dat hel waterpeil in de Kruislandse polder is gezakt, zo dat op deze polder kan worden ge loosd. Het is de bedoeling de dijk langs de Glymese polder ie ver hogen en te verstevigen, om daar door een goede afscheiding te ver krijgen tussen het overstroomde gebied van de Schelde en dat van de Eendracht. Is deze dijk %-oor z:jn nieuwe bestemming gereed dan kunnen de gebieden onafhankelijk van elkaar in normale toestand worden hersteld. Steenbergen telt ruim 1600 eva cué's, van wie ongeveer 900 uit de eigen gemeente. De gemeente Nieuw-Vossemeer is slechts met een boot te bereiken. Er zijn daar nog geen dijken gedicht. Dezer da gen zal de Brabantse waterstaat een begin maken met het dichten van de Nieuw Vossemeerse dijk en de Moorsedyk. Hulp wordt verleend door Nederlandse en Franse mili tairen. Activiteit van de luchtmacht Op Woensdag 11 Februari wer den door de luchtmacht de vol gende operaties uitgevoerd: door Dakota's van het op Valkenburg gestationneerde transportsquadron van de luchtmacht werden vluch ten gemaakt naar Haamstede, Re- nesse. Stellendam, Zierikzee, Den Bommel en St. Annalar.a. waar levensmiddelen, medicamenten, kleding en andere materialen wer den afgeworpen. Vliegtuigen uit Gilze Rijen on dernamen enige transportvluehten voor het vervoer van personen. Verkenningsvliegtuigen van dit veld stelden waterbouwkundigen in staat, de dijkdoorbraken in ogenschouw te nemen, teneinde zich van voortgang van de her stelwerkzaamheden te overtuigen. Vliegtuigen van Woensdrecht ondernamen verkenningen ter lo- calisering van nog overstroomd gebied. Voorts werd een aantal personen, waaronder een ernstige zieke, vervoerd. Boven verschei dene plaatsen werden levensmidde len en ander dringend benodigd materiaal uitgegooid. In de naaste toekomst zal door de luchtmacht een groot aantal foto-opdrachten worden uitgevoerd teneinde de autoriteiten door middel van lucht foto's een nauwkeurig en gede tailleerd inzicht in de situatie van het noodgebied te verschaffen. De directeur van de techni sche dienst van het Land van Heusden en Altena geeft het ver heugende bericht, dat gistermiddag om 13.30 uur begonnen kon wor den met het wegmalen van het water door middel van drie buiten gemalen. De gaten in de dijk zyn nu voorlopig gedicht. Het radiodansorkest „The Ramblers" onder leiding van Theo Uden Masman, de conferencier Cees de Lange en de imitator Jan Oradi hebben Dinsdag in Antwer pen medewerking verleend aan een feestavond Van de vereniging „Neerlandia". De opbrengst van deze avond, fr. 60.000 is in het Rampenfonds gestort. Het Nederlands Genootschap voor Document. Reproductie (Nwe. Gracht 14, Haarlem, tel. 15897) deelt mede, dat het gaarne bemid delend. voorlichtend en adviserend zal optreden in urgente problemen op reprografisch gebied ten behoe ve van die bedrijven en instellingen die schade aan hun archieven heb ben opgelopen bij de overstro mingsramp.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2