m Drie Franse ministers op weg naar Engeland EDG staat ook C WAAROP STEMT U AF? Economische blokkade van Chinese vasteland? FLAMINGO EILAND Besprekingen tussen Bonn en Cairo afgebroken PANDA EN DE MEESTER-DOKTER Advertentie; WEK DE GAL IN UW LEVER OP U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gai In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wüze te regelen. Een plantaardig zacht middel, troffen om de gal te doen - Eist Carter's Leverpilletjes. Vergelijk over de Soedan De Engelse en Egyptische rege ringen hebben, volgens betrouw bare bronnen in Londen, voor lopige overeenstemming bereikt over de toekomst van de Soedan. Dit zou het einde kunnen beteke nen van een langdurig geschil, dat de betrekkingen tussen beide rege ringen altijd heeft overheerst. Het EngelsEgyptische verdrag zou voorzien in onmiddellijk zelf bestuur voor de Soedanezen. De verkiezingen voor een constitue rende vergadering zouden zo spoe dig mogelijk men spreekt van Maart worden georganiseerd. Na drie jaren zal de Soedan vrij zijn om te beslissen over de toe komst. of het geheel onafhankelijk wil zijn of zich bij Egypte of het Gemenebest wil aansluiten. Schip in brand bij Japan Het 7953 ton metende Ameri kaanse vrachtschip „President Pier ce". dat op weg was van San Fran cisco naar Yokohama heeft gemeld dat na ontploffingen in drie rui men brand was uitgebroken. In twee ruimen woedde het vuur nog. Het schip verzocht dringend om hulp. Het te hulp gekomen transport schip „George Clymer" van de Amerikaanse marine nam twee ge wonde leden van de bemanning en alle negen passagiers aan boord. Functionarissen van de Japan se kustwacht zeiden, dat, naar men vermoedt, het schip spring stoffen aan boord heeft. Men grondde dit vermoeden op het feit, dat de „President Pierce" door de Amerikaanse regering is bevracht. De lading zou bestaan uit 7000 ton gemengde goederen en 800 ton andere goederen. N. auwere samenwei HAAGSCHE COURANT Donderdag 12 Februari 1953 Pagina 2 ricing Burgemeester Reuter van Berlijn naar Amerika De Westberljjnse burgemeester, professor Ernst Reuter, heeft, het plan de volgende week een tocht door Amerika te maken, om een campagne te voeren voor het bij eenbrengen van dollars ten be hoeve van vluchtelingen uit Oosl- Duitsland. nippers Volgens het blad van de Tsje- choslowaakse communistische par tij „Rude Pravo" zal op de Letna- heuvel te Praag een standbeeld van Stalin van dertig meter wor den gebouwd, 't Beeld zal voor de 75e verjaardag van Stalin voltooid moeten zijn. Door de zware zeeën is gisteravond een levende walvis van ongeveer vier ton in de omgeving van de Italiaanse stad Salerno op de kust geworpen. Volgens de rekenkamer van de Ja panse regering zijn in 1952 ruim drie milliard yen van de Japanse openbare middelen verduisterd. Er waren 72 gevallen van verduiste ring en 1.126 gevallen van kleine onregelmatigheden. De Franse staatssecretaris voor Schone Kun sten, André Cornu, heeft bekend gemaakt dat te Parijs een aparte internationale artistenwjjk zal worden gebouwd, waar kunste naars, die in de hoofdstad een op leiding volgen, kunnen leven en werken. op bet lijstje (Van onze Parijse correspondent Vandaag steekt de Franse pre mier Mayer, vergezeld van zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Bidault, en die van Economische Zaken. Buron, het Kanaal over voor besprekingen met de Britse regeringsleiders. Twee onderwer pen staan er in het bijzonder op de agenda: het Europese leger en een nauwere monetaire en economi sche samenwerking. Zoals men weet zullen de Franse ministers de volgende maand een bezoek brengen aan Washington, waartoe Foster Dulles hen zo juist heeft, uitgenodigd. Wat de Londense reis betreft, wordt Mayer en zijn collegae in politieke kringen in Parijs niet veel succes voorspeld, voor zover men tenminste aanneemt, dat de Franse regering daarbij de entente cordiale tot een soort wedergeboor te zou willen verwekken, waarbij die alliantie aan Franse zijde dan in feite tot heel (klein) Europa zou worden uitgebreid. Dat uitein delijk Frankrijk daar het oog op gevestigd houdt, lijkt inderdaad wel waarschijnlijk wanneer men, in wat wijder verband, slechts even de zaken nagaat, die voor Frank rijk thans op het. spel staan. Monetair en economisch zijn de deskundigen het er nu wel over eens dat Frankrijk op den duur een nieuwe devaluatie niet zal kunnen ontlopen. Al vele maanden hangt de nationale balans zwaar uit haar evenwicht, zodat de hele import nu practisch in goud moet worden betaald. Zo'n toestand kan natuurlijk geen onbegrensde tijd voortduren, te meer niet omdat, nu wel bewezen is, dat de binnen landse prijzen, die voor het bui tenland veel te hoog zijn, niet meer te drukken zijn. René Mayer, die als voormalig minister van Financiën al een vroegere deva luatie op zijn naam heeft staan, hoopt nu dat hij zo'n ingrijpende maatregel althans in overleg, en zo mogelijk in samenwerking met Engeland zal kunnen nemen. Eer ste vereiste daarvoor is dat Parijs wat vollediger wordt ingelicht over de Britse plannen in verband met. de vrije inwisselbaarheid van het pond, die de huidige positie van de franc nog weer zwakker en zelfs onhoudbaar zou maken. Bovendien meent men in Parijs dat ook het Engelse pond enigszins boven zijn stand leeft en daarom wil het Franse kabinet er in elk geval zeker van zijn, dat Londen geen herhaling in het schild voert van een vorig initiatief, toen de Engelse munt zonder ruggespraak met het Europese vasteland werd herwaardeerd. Wat Engeland aangaat lijkt het minstens twijfelachtig of men daar nü al bereid zou zijn samen met Frankrijk, en de rest van West- Europa, op dit terrein een gemeen schappelijke en bindende gedrags lijn uit te stippelen. Engeland droomt nog steeds van een intiem bondgenootschap met Amerika, waardoor het een soort schakel tussen de oude en de nieuwe we reld zou kunnen vormen. Eerst als die kans definitief verkeken is en de vooruitzichten lijken voor Londen zeker niet al te gunstig zou de markt, welke Parijs voor ogen staat, misschien tot stand kunnen worden gebracht. Dat wil zeggenzeker n i e t v o o r het vol gend bezoek dat. Churchill en Eden aan de republikeinse regering zul len brengen. De plannen, die de Franse minis ters Londen willen voorleggen met betrekking tot het Europese leger, dreigen af te stuiten op hetzelfde bezwaar. Men weet dal de rege- ring-Mayer er niet op hoeft te rekenen dat het zelfs herziene E.D.G.-ontwerp door het Franse parlement zal worden geratifi ceerd. zolang Engeland er zich niet veel vaster mee verbonden heeft. Wanneer Engeland al niet als vol waardig deelgenoot tot dat toe komstige Europese leger zou willen toetreden, dan verlangt Parijs in elk geval toch veel duidelijker ga ranties. Vooral door de Franse so cialisten worden die geëist als minimum-voorwaarde voor hun medewerking. En tenslotte zou de geldigheid der garanties, die Lon den nii al heeft gegeven, in plaats van voor twintig jaar voor 'n tijds duur van een halve eeuw moeten worden verstrekt. Ook ten aanzien van deze punten ziet. liet er naar uit dat Londen zijn devies van „wait and see" voorlo pig zal willen blijven volgen. In veler Engelse ogen heeft de rege- ring-Chui chili, volgens de wens vooral van de tamelijk Fi«is-ge- zinde Anthony Eden, eigen) al te veel concessies aan Europa ge daan. Op korte termijn kan men dus wel moeilijk zeggen, dat de per spectieven voor een veel nauwere FransEngelse samenwerking, waardoor momenteel dus de hele Europese integratie wordt be heerst, bijster fleurig schijnen. Op langere termijn liggen de stukken echter even anders. In Parijs heeft men de sterke indruk, dat de re publikeinen er weinig voor voelen voor Engeland een prioriteitsposi tie in te ruimen. De reis van Churchill naar Washington is, vol gens velen, zeker geen onverdeeld succes geworden en de kwestie- Formosa heeft Londen nog wat verder van Amerika verwijderd, waardoor de toenadering van En geland tot Europa automatisch wordt bevorderd. Niettemin is zeker, dat de vrucht nog lang niet rijp is om geplukt te worden. Rest slechts de vraag of Europa c>p dat trage Britse rijpingsproces zal kunnen en of Amerika zal willen wachten Deens schip vroeg om sleepboothulp Het Deense vrachtschip „Anne Torn" (1.661 ton) heeft hedenoch tend geseind, dat het in moeilijk heden verkeert. Het schip had machineschade opgelopen en ver zocht om onmiddelijke sleepboot hulp. De sleepboot „Holland" is daarop uitgevaren. De Finse vrachtboot „Tanja" bevindt zich reeds in de nabijheid van de „Anne Torn", ten Noord-Westen van het lichtschip „Terschelling". Volgens een later bericht zou de machineschade gedeeltelijk zijn hersteld. (Advertentie) Ik rook Hunter Mild En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Malan wil meer volmachten De Zuidafrikaanse minister van Justitie. Swart, heeft gisteren in de Volksraad verklaard dat de rege ring speciale noodbevoegdheden nodig heeft, omdat, het land be dreigd wordt door „het recht van het oerwoud". De minister zeide dit bij de behandeling in tweede lezing van het omstreden ontwerp in zake de openbare veiligheid. Volgens de bewindsman is het wetsontwerp bedoeld om tegen twee gevaren op te treden de gevallen van geweldpleging, die zich reeds in bepaalde gebieden hebben voorgedaan, en het dreige ment van de voorzitter van het „toortscommando", Kane-Berman, „het land tot stilstand te brengen". (Het „toortscommando", een orga nisatie van oudstrijders, heeft te kennen gegeven, dat het zich tegen de rassenwetten zal blijven verzet ten). De leider van de Labourpartij. Christie, diende een amendement in tegen behandeling van het ont werp in tweede lezing, omdat hij de bestaande wetten voldoende acht. Het verlenen van speciale bevoegd heden aan de regering zal een toe stand van vrees en onrust laten voortduren, omdat het kabinet hierdoor de macht krijgt, Zuid- Afrika in een dictatuur te veran deren. aldus het amendement. Men verwacht dat het debat vier dagen zal duren. Adxertentte KOU en GR IBP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende 1 Til 51VLTfm waarborgt '■i. IJ ft i ft a 8 81 5 B' SMAAKLOOS EN WttJ'PJSDcfiJ GEMAKKELIJK INNEMEN Qee beter land dan Aetherland Schade in België geschat op één milliard francs De Belgische minister van Fi nanciën heeft de Kamer van Af gevaardigden meegedeeld, dat de kosten voor het herstel van de dij ken en kaden, die bij de jongste overstromingen zijn vernield, offi cieel op eën milliard Belgische francs worden geschat. De schade, die particulieren hebben geleden, word! eveneens op een milliard ge- I raamd. We slaan voor de keus Bezorgdheid in \ew Delhi De Amerikaanse president Eisen hower zal de vrye w.ereld waar schijnlijk voor de keus stellen orr een vlootblokkade tegen Rood Chi na af te kondigen of de leveran ties van alle handelswaar aan Pe king stop te zetten. Men schijnt in Washington echter van mening, te zijn, dat Eisenhower voorzichtig te werk zal moeten gaan en liefst naar minder gewaagde me thoden zal moeten zoeken om het rlogspotentieel van Mao Tse Toeng aan te tasten. Dit wijst er op, dat de meerderheid in de Ver enigde Staten slechts voelt voor een economische blokkade. Generaal Omar Bradley, voorzit ter van de commissie van stafchefs zou zich in een besloten zitting van de Amerikaanse Senaat krachtig hebben uitgesproken tegen een marineblokkade, daar dit het oor logsgevaar slechts zou vergroten, Bradley had de voorkeur gegeven aan een economische blokkade, om dat hierdoor met minder risico's hetzelfde zou worden bereikt. Zoals bekend, hebben de Ver enigde Naties reeds in 1951 een aanbeveling gedaan om alle uit voer van goederen naar het Chi- E FEUILLETON HOOFDSTUK 25 Doordat Olivia de volgende dag een hevige rheumatiek-aanval kreeg, zag Toni de eerstvolgende dagen Carlos met weer. hetgeen hun veel pijnlijks bespaarde. Ge durende 14 dagen moest Olivia in bed blijven. Ze protesteerde hevig en was een lastige patiënt. Toni, die blij was, dat ze eindelijk écht verpleegsterswerk te doen kreeg, vergat al haar zorgen en concen treerde zich op haar werk. Ze trok haar uniform aan een licht tropenmodel, dat ze in Londen had gekocht en verrast constateer de ze, dat. ze het prettig vond weer een uniform aan t.e hebben. Ze was vol geduld en heel handig, ook al zuchtte de oude vrouw onder haar behandelingen. U hebt me op gedragen ervoor te zorgen, dat U Uw 80ste verjaardag in volle fleur kunt vieren, zei ze opgewekt, en ik ben van plan dat te doen. Als U te vroeg opstaat, bederft U mis schien alles. Ik wist, dat je een kleine baas zou worden, zodra je zo'n geste ven schort aantrok, kreunde Olivia. Maar ik moet toegeven, dat je er heerlijk koel en efficiënt in uit ziet. O.... mijn arme benen Toni ging niet al te zeer op het gesteun en gejammer in. Ze deed alles wat ze kon. 's Avonds at ze samen met Olivia in de slaapkamer en ze maakte altijd, dat ze weg was. wanneer Carlos kwam om rapport uit te brengen over de stand van zaken op de onderne ming Hij scheen haar evenzeer te vermijden als zg hem, en ze vond het best zo. Hij moest Fisk op be vredigende wijze gerust gesteld hebben, want deze merkte de mor gen na het voorval volkomen on bevangen op: Ik ben blij, dat door DOROTHY QUENTIN vertaald uit het Engels je gisteravond goed thuis bent ge komen, Toni. Ik zat er net over te denken om weg te rijden, toen Carlos er aan kwam, doorweekt van de regen Ze had h-m niet aangek.eker en geantwoord. Ja. het is geen pret je moeilijkheden met je motor te aan de man wilt helpen, Maar ik heb het vaste voornemen onge trouwd te blijven. En carrière als verpleegster te maken, Hoofdver pleegster in het Graylands zieken huis bv., wal vindt u daarvan? Olivia vond het hoogst onwaar schijnlijk, dat een meisje met zulke handen en zo'n gezichtje onge trouwd zou blijven, maar ze ging niet verder op het onderwerp in en begon te praten over de fa milie van baar overleden echtge noot. Door "aar ziekte had ze meer dan anders gelegenheid terug te denken aan lang vervlogen tijden. Toni luisterde graag naar haar verhalen. De Burdens hadden een neus voor geldverdienen. Oor spronkelijk "-as de naam Bourdon, maar ze werd veramerikaanst Ze hebben met zo n stortbui. En daar- vluchtten uit Frankrijk tijdens de b was het gebleven, Franse Revolutie en brachten heel Haar plotseling verschijnen in i wat geld er. juwelen mee. Ze ves- uniform scheen op iedereen grotetigden zich aanvankelijk in New indruk te maken. Enigszins geamu- i Orleans en begonnen daar opnieuw, seerd stelde ze dat vast. Fisk keek i Met hout en katoen. Ze vertrok- haar met nog meer aanbidding aan dan anders. Nigel glimlachte voortdurend tegen haar. Alleen Rita keek haar bezorgd aan, Ik hoop, dat dit niet betekent, dat grootmama werkelijk erg ziek is, zei ze scherp. Nee, het betekent alleen, dat ik ter verandering nu eens wat ga uitvoeren voor het geld, dat ik verdien, antwoordde Toni luchtig, En inderdaad vond ze het ver plegen van Olivia prettiger dan haar leventje van niets-doen, dat haar eigenlijk geen bevrediging schonk. Bij toerbeurt kwamen de familieleden de oude vrouw bezoe ken. Fisk werd zo nu en dan weg gestuurd, omdat hij naai- zijn grootmoeders smaak të medi sche vragen stelde. Als één van de andere familieleden dergelijke vragen gesteld had, zou ze er uit geconcludeerd hebben, dat ze op haar dood zaten te wachten Die jongen is een stijfkop, zei ze nu enkel. U zult zijn hart breken, als u hem niet de gelegenheid geeft medicijnen studeren, antwoord de Toni. Kom, kom harten breken is niet zo makkelijk, liefje. Ik wou, dat hij tien jaar ouder was Toni lachte, geduldig de benen van de oude vrouw masserend Ik geloof, dat u me nog steeds ken echter uit Amerika om andere moeilijkheden te voorkomen en kochten Flamingo Eiland voor een appel en een ei. Toni luisterde geboeid naar haar verhalen over deze oude Franse familie van spelers en planters en mooie vrouwen in een tijd vol wilde avonturen. Iemand zou er eens een boek over moeten schrij ven, merkte ze in volkomen ernst op. Olivia wist al deze figuren uit het verleden te doen leven, evenals de glorie van Floriana. Wat zou dat voor zin hebben, antwoordde Olivia, terwijl ze haar schouders ophaalde. Het is al lemaal voorbij. Vergane glorie. Er is geen enkele Burden meer, die een avontuur aan zou durven of een naam voor zichzelf zou kun nen maken. U vergeet Fisk, wees ze de oude vrouw terecht. En er zijn allerlei soorten avontuur. Fisk zou een groot dokter kunnen worden, een beroemd chirurg. Hij zou de wereld misschien kunnen verrijken door zijn kennis in plaats van al leen maar van zijn rijkdom te ge nieten Je bent een idealiste. Toni. De meeste idealisten zijn het alleen in naam en accepteren graag ge makkelijk geldMaar jij bent een uitzondering, (Wordt vervolgd) nese vasteland, die in de oorlogs industrie zouden kunnen worden verwerkt, stop te zetten. Sinds dien is in het Amerikaanse Con gres herhaaldelijk de klacht, geuit, dat Groot-Brittanaië en andere landen strategisch! goederen naar communistisch China blgven ver schepen. Rajendra Prasad, president van de republiek India, heeft gisteren tijdens een redevoering in New Delhi uiting gegeven aan zijn ern stige ongerustheid over het Ame rikaanse besluit om Tsjang Kai Sjek meer vrijheid van handelen te geven en over de plannen om de Chinese kust aan een blokkade te onderwerpen. De Indiase presi dent zei, dat hij vreesde voor een uitbreiding van de Koreaanse oor log, indien de nieuwe Amerikaanse plannen ten uitvoer zouden worden gelegd De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft gezegd, dat de Westelijke mogendheden geen militaire, en economische maatregelen moeten nemen, die „zeker niet zouden worden gesteund door de belang rijke niet-communistische landen in Azië." Kroning Koningin Elizabeth kost 4 milliocn gulden De kosten van de werkzaamhe den die de Britse regering verricht voor de kroning van Koningin Elizabeth op 2 Juni a.s., zullen b\jna vier millioen gulden bedra gen. Het overgrote deel hiervan is bestemd voor het in gereedheid brengen van de Westminster Abbey waar de Koningin gekroond zal worden en het oprichten van tri bunes langs de route die de stoet zal volgen. De uitleveringskwestie Faber en Bikker eerst voor Duits gereeht De Nederlandse verklaring, waarin de tvederkerigheid van uit leveringsverplichtingen wordt ge garandeerd, moet als een voldoende basis voor de uitlevering van de in Duitsland gearresteerde Bre dase vluchtelingen worden be schouwd. Tot deze conclusie komt prof. Bilsinger van de Universiteit van Freiburg in een deskundig advies, dat hij op verzoek van het Ober- landesgerieht in Dusseldorp heeft gegeven. De Duitse wetgeving be paalt, dat bij afwezigheid van een uitleveringsverdrag in concrete ge vallen een accoord inzake een uit levering kan worden getroffen, mits daarbij wederkerigheid HEDENAVOND Respighï's Fontane di Roma 21,45 uur op de 1293 meterhand Radio Luxemburg. Ottorlno Respighi (18791936) werd Bologna geboren. Van zijn 12e jaar studeerde hij aan het Lyceo Musi cal e viool en compositie. In De cember 1900 kreeg hij een aanstel ling als le altist in het orkest van het operatheater te St. Petersburg, waar hij zijn compositiestudie voortzette bij Rimslcy Korsakof. In 1902 studeerde hij verder bij Max Bruch te Berlijn. In 1913 kreeg hij een aanstelling als compositie- leraar aan het Lyceo Musicale Santa Cecilia, te Rome. De Fontane di Roma, een orkes traal vierluik, dat tot zijn beste werk gerekend wordt, ontstond i« zijn Romeinse tijd, namelijk in 1916. Het zijn prachtige impressio nistische klankschilderingen, „niet het, Rome van de triomfbogen, thermen en de forums" weerge vend (om in d'Annunzio's woorden te spreken), „maar het Rome van de villa's, van de fontei/hén, van de kerken". De in klanken geschil derde fonteinen, gezien bij het licht, dat hen het voordeligst doet uitkomen zijn: 1. La Fontana di Valle Gmha all' Alba, (dageraad); 2. La Fontana del Tritone al Ma.ti.no (ochtend)3. La Fontana di Trein al Meriggio (middag); l). La Fontana di. Villa Medici al Tramonto zon sondergang) Televisieprogramma VRIJDAG 13 FEBRUARI 20.15—21.45: AVRO. 1. Journaal, 2. Scheppende handen. 3. Weerbericht. Pauze. 4. „Ga je even mee naar de kelder" 5. Dagsluiting. Radioprogramma VRIJDAG 13 FEBRUARI Hilv, I, 402 m: 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO. 16.00 VARA, 19.30 VPRO. 21,00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.13 Gramofoonmu- ziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gramofocmnu- ziek. 9.35 Waterstanden 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20. Gramo foonmuziek. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgelspel. 11.20 Radiofeuilleton. Bas en piano. 12.00 Muselte- wordt gegarandeerd. Het gerecht orkest 12.30 Land- en tuinbouw- had over de betekenis van deze I mededelingen. 12.33 Sport en prog; bepaling een deskundig advies ge vraagd. De gearresteerde SS-man Faber zal. alvorens de Duitse .re gering tot uitlevering kan over gaan, voor het gerecht in Dussel- worp moeten verscnijnen, dat over zijn verzoek tot het verlenen van asyl als politiek vluchteLr.g zal moeten beslissen. De tweede ge arresteerde, Bikker, zal voor het gerecht in Hamm verschijnen. De data van de behandeling staan evenwel nog niet vast. Twee-talig Leeuwarden De gemeenteraad van Leeuwar den heeft, ondanks de herhaalde tegenstand van B. en W., gisteren besloten tot het plaatsen van twee talige plaatsnaamborden. B. en W. wilden liever wachten op het rap port van de regeringscommissie voor de Friese kwestie, maar (le gemeenteraad blijkt te popelen om onder „Leeuwarden" „Ljouwert" te zien staan. De handelsbesprekingen tussen de republiek West-Duitsland cn de Egyptische regering zijn gisteren afgebroken. De eisen, die Egypte stelt worden tc Bonn onaanvaard baar geacht. Een van de redenen waarom men de besprekingen die maanden hebben geduurd, heeft af gebroken, is dat de Egyptische re gering niet alleen met vertegen woordigers van Bonn onderhandel de, maar ook met afgevaardigden van Oost-Duitsland. Reeds voor het begin van de onderhandelingen had de West- duitse regering Cairo doen weten, dat zij niet wenste te onderhande len met de Arabische landen, wan neer die tegelijkertijd onderhande lingen zouden voeren met Oost- Duitsland. Nog op de zevende Fe bruari heeft de Egyptische regering bekend gemaakt, dat er geen han delsdelegatie uit Oost-Duitsland naar Egypte zou gaan. Twee dagen later echter vernam de Westduitse zaakgelastigde te Cairo, dat er wel degelijk een Oostduitse delegatie naar Cairo onderweg was. Een andere moeilijkheid voor het tot stand komen van een handels overeenkomst was het feit, dat de Egyptische regering en de regerin gen van de andere Arabische lan den zich verzetten tegen het in natura schadeloos stellen van Israël door West-Duitsland. De Arabische landen zijn namelijk van mening dat daardoor het oorlogspotentieel van de Joodse staat opnieuw een ernstige bedreiging voor hen zou gaan vormen. De republikeinse voorzitter van de commissie van het Huls van Afgevaardigden voor on-Ameri kaanse gedragingen, Frank Velde, heeft gezegd, dat Russische spion nen ln de Amerikaanse universitei ten zijn binnengedrongen en de Russen hebben geholpen bij het ont dekken van het geheim van de atoombom. Churchill heeft Dinsdag meegedeeld dat de Britse regering op het ogenblik geen verkorting van de dienstplicht van twee jaar beoogt. nose. 12.48 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. lkIS Mededelingen of gra mofoonmuziek. 13.20 Lichte mu ziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Sopraan en piano. 15.30 Amusementsmuziek. 16,00 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel en zang. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties. 18.45 „Achter de horizon", hoorspel. 19.00 Meisjes koor. 19.15 „Het. volle pond", cau serie. 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht met muziek. 20.30 „Be nelux", causerie. 20,40 „Aanpas sing", causerie. 21.00 Fragm. „II Trovatore", opera (gr.pl.) (22.00 22.15 Buitenlands weekoverzicht). 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.30 Gramofoonmuziek. Hilv. n, 298 m.: KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Instrumentaal septet. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9,35 Gramofoonmuziek. 9-45 Schoolradio. 10.00 Orkestconcert. 10.45 Klein vrouwenkoor. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerorkest en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Poli- tiekapel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Strijkorkest, 14,30 Dansmuziek. 15.00 School radio. 15.30 Sopraan en tenor. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Gra mofoonmuziek. 17.40 Lichte mu ziek. 18.00 Militaire reportage. 18.10 Instrumentaal octet. 18.30 Lichte muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.25 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.30 Promenade-orkest en klein koor. 2100 „Knots en Bondig", causerie. 21.15 Strijkkwartet. 21,50 „De strijd tegen brand", klankbeeld. 22.05 Ge varieerde muziek. 22.25 ..Om de toekomst van Nederland", klank beeld. 22.45 „Ik geloof in ene, hei lige, katholieke kerk". 23.00 Nieuws 23.15 Gramofoonmuziek Engeland, Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Dansmu ziek. 13.25 Gevarieerd programma. 13.55 Weerberichten. 14.00 Nieuws. 14.10 Gramofoonmuziek. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorspel. 16.30 BBC Northern Orchestra. 17.30 Piano en accordeon. 18.00 Voor de kinderen. 18.55 Weerberichten. 19.00 Nieiiws. 19.15 Sport. 19.20 Gramo foonmuziek. 20.00 Amusementsmu ziek. 20.40 Causerie. 21.00 Klank beeld. 21.45 Marsmuziek. 22,00 Nws. 22.15 Nieuwsbrief uit Amerika. 22.30 Gevarieerd programma. 23.00 Pianorecital. 23.45 Parlementsover- zicht, 24.00 Nieuws. Engeland, Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 „Mrs. Dale's dagboek". 12.15 Arbeidersorkest. 12.45 Voordracht. 13.00 Parlementsoverzichl. 13.15 Lichte muziek. 13 45 Concertorkest. 14.45 Voor de kleuters. 15.00 Voor de vrouw 16.00 Lichte muziek. 16,45 Idem. 17.15 „Mrs. Dale's dagboek". 17.30 Orgelspel. 18.00 Variété Or kest en solist. 18.45 Verzoekpro gramma. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws en radiojournaal. 20.25 Sport. 20.30 Gevarieerd programma, 21.00 Idem. 2145 Hoorspel met muziek. 22.15 Discussie over actuele vraagstuk ken. 23.00 Nieuws. 23.15 Actuali teiten. 23.20 Lichte muziek. 0.05 Voordracht. 0.20 Amusementsmu ziek. 0.56 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12 00 Lichte muziek. 13.00 Nieuws 13.25 Gevarieerde muziek 15.50 Operettemuziek. 16.15 Volksliede ren. 17.00 Nieuws, 17.45 Gevarieerd programma. 19.00 Nieuws. 19.30 „Die Lockende Flamme", operette. 21.45 Nieuws. 22.10 Gevarieerde muziek, '2400 Nieuws. 0.30 Lichte muziek. 1.15 Gevarieerde muziek. Brussel, 324 m. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.30 Weerberichten 12.34 Vlaamse lie deren. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gramofoonmu ziek. 15.45 Idem. 16.00 Litterair-Mu- zikaal programma. 16.40 Gramo foonmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.45 Gramofoon muziek. 1810 Causerie. 18.20 Gra mofoonmuziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19 40 Gramo foonmuziek. 20.00 Vioolrecital. 20-15 Symphonie-orkest en soliste. 21.45 Gramofoonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek van de Staten-Gene- raal der Oudstrijders. 22.15 Interna tionale Radio-Universiteit. 22.45 Studentenliederen. 22.55 Nieuws. BBC European Service. Uitzen dingen voor Nederland. (224 en 49 m). 22.0022.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Geschiedenis en tradities van de Kroning. AGENDA DONDERDAG 12 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 20 uur: „Een reis langs de planeten". Kon. Schouwburg 20 u.: besl. voorst. Diligentia 20 u.: Betty Jean Hagen, viool, en Boris Rouba- kine. panio. Julianakerk 20 u.: Orgel- conc. Henk Herzog. Kon. Conservato rium 20 u.: Uitwisselingsconcert. KI. Conigdie 20 u.: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting". VRIJDAG 13 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 15.45 u,: „Een reis langs de pla neten". Kon. Schouwburg 20 u.:„Yer- ma" Geb. v. K. cn W. 20 uur: „The Messiah", door „Excelsior". Kleine Comedie 20 uur: „Als een Phoenix" en .Toevallige ontmoeting". BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A. Cheriex-Wolff, d.; M. M Groenveld-Pronk, z.; C. Bot- Schoorl. d,; R. Abbas-Mentang, z.\ C. A. Höpfner-Dubbeldam, d.; H. W de Brabander-Rueck, d.; A. van Reenen-Hoefakker, d.: E, Kuiper- Plugge z A. Soet-Jansen, d.; A. M. Hoogetecn-Doorackers, d.; M. M. IIoukes-Hagen, d.; D. E. Buls-Koch, d.. J. K van Ginkel-van Beele, z.; C. Th Tichelaar-Pik, d.: M. W. Bi-unings-Nuchelmans, d,; N. Fieret- van 't Noordende, z.; W. J. G A. Knijff-van Esch. z.; E. Th. van Vliet- Kniphorst, d.; G. Roodnat-Janzik, d.: W. Hoenderkamp-Franke, z.\ J. H. Steegstra-van Lochem, d.; L. Igna- tlus-Ledain, z.; J. J. M. van der Wil)ik-de Loos, z.; P. C. Jol-Nieuw- iand, d.; K Knoop-Post, d.: G. C. Demenint-Looije, d. OVERLEDEN: C. de Vos, ongehuw. de vrouw, 60 j F. M. Richel, man. gehuwd geweest met A. Kruizinga, 73 j.; E. E. Pelamonia, man van T: P Tit 42 j.: M. Kerskes, vrouw van W van der Burg, 77 j.; J. Dreese, man van J. E. Steen. 64 j.; G. J. van der Burg, man, gehuwd geweest met A. Asmus, 82 j., w. G. Richel, on gehuwde man, 69 j.: M, J. M. Smeele vrouw gehuwd geweest met G. Ouwerschuur, 84 L. J Manui, man van C. van Bloois. 75 j.; W. M. Suijker, vrouw, gehuwd geweest met P G, van der Horst, 78 j.; R, Drucker, vrouw, gehuwd geweest met S Feniger, 64 j.; H, Bueno de Mesquita, vrouw van D. van den Hengel 63 j.; L. I. A BergeCurt, man van M J. H. Gerrltsma, 65 j.; J. J. Brouwer, man van G. C. Wasmus, 45 j.; J. H, C. Zwaart, man van W. A. Berends, 67 W. J. Ligtvoet, vrouw van C. F. Beuger, 50 j.; Indang Ku- sumastuti. dochter. 2 dgn.; P. G. L M. van Sonsbeek, man van J. P. baronesse Creutz, 66 j. ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Leiden. Gesl. doet, ex. Nederlands icht D. A I J. van den Oever, Den aag; F. A. R. Barge, Leiden. PROMOTIES Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, K. v. Dijk, Meppel. 20. „Zo", mom pelde de hofarts, zo dra Panda en Joris om de hoek waren verdwenen, „thans moet ik vlug mijn bondgenoten van de gang van zaken op de hoogte stellen". Na zich eerst verge wist te hebben, dat niemand hem volg de. sloop hij haastig de trappen van het Saleis af, tot hij de onkere kelders be reikte. Hier ontstak hij een kaars en be gon een tocht door de vochtige, kronke lende gangen. De dokter bleek de weg te kennen, want zon der aarzelen ging hij voort, tot h« een zware deur bereikte, waarop et. groot wapenschild prijkte. Even bleef hij luisterend slaan en, toen hij zeker was, dat niemand hem was gevolgd, gaf hij snel enige kloppen op de deur. Bij het horen van dit geklop sprongen daarbinnen twee edellieden overeind. „Open de deur Bruno", zei de ene, terwijl hij zijn zwaard trok, „en als het een nieuwsgierige is, die hier niets te maken heeft, dan zal ik hem staal laten proeven. Hal Ha.!" De twee waren niemand anders dan graaf Isengrim en zijn hand langer hertog Bruno......

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2