IIAAGSCHE COURANT Nationaal Ramp noodzakelijke enfonds Iieeft eerste kuip opgevangen Steun in groter verband na terugheer der getroffenen Geen gratie voor de Rosenbergs Koningin bezocht Tholen en Schouwen-Duiveland Diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken HULP 9575 Overstromingen in Indonesië No. 20970 14 pagina's Donderdag 12 Februari 1953 PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 85-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SUTHOFF. Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. G JOSEPHUS JOTA PRIJS DER ADVEKTENTIëN 1 t/m 26 mm 0.175 per mm, daarna Iedere mm meer 0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KL adv. bij vooruitbet. tot 15 w. ƒ1.daarboven tot max. 20 w. L50 „Het Nationaal Rampenfonds huldigt het beginsel: snelle hulp is dubbele hulp, maar is tevens van mening dat directe hulp verantwoord moet zijn. De hulp, welke onmiddellijk noodzakelijk, was, is door het Fonds geboden en dagelijks wordt nog onderzocht of, waar en in hoeverre nieuwe hulp noodzakelijk is. Over het algemeen blijkt echter, dat de eer ste nood gelenigd is, en dat directe verdere hulp op grote schaal op dit ogenblik veelal niet verantwoord is te achten. De geredden, die op hun haardsteden zijn achtergebleven, zijn voorzien van de eerst noodzakelijke kleding en voeding, terwijl de geëvacueerden een liefdevolle behandeling genie ten in hun nieuw tijdelijk verblijf. Hulpverlening in de vorm van verdere verstrekking of vergoeding van huisraad en woninginrichting is in het algemeen op dit ogenblik dan ook niet opportuun. Deze hulpverlening zal eerst in groot ver band aan de orde komen wanneer de getroffenen in hun woningen kunnen terugkeren". Dit deelde vanmorgen de directeur van het Nationaal Ram penfonds, luit.-gen. P. Alons, in een perconferentie mede. Aan het Rode Kruis is tot nu toe een bedrag verstrekt van 1 1.000.000.De door middel hiervan verleende noodzakelijke eerste hulp had o.m. betrekking op: voeding en verzorging van geredden en geëvacueerden, aanschaffing van butagas, verstrekking van rubberlaar zen e.d., transport van redders, geredden en levensmiddelen e.d., inrich ten van noodhospitalen en noodverblijven, alsmede voeding, verzorging en transport van hulpcolonnes en dijkwerkers. Het Rooms Katholieke Huisvestingscomité heeft ter leniging van de eerste noden van het Na- i f300.000.toegewezen gekre- Garantie kon worden ingetrokken Voorts word een der eerste da gen na de ramp aan de Midden- standsbank een garantie verleend van f 200.000 ter dekking van even tuele verliezen alsmede rente en onkosten op vanwege die instelling te verlenen credieten voor rehabi litatie van middenstandsbedrijven. Door een inmiddels genomen rege ringsmaatregel van meer uitge breid karakter kon deze garantie echter worden Ingetrokken. Zo spoedig mogelijk zal een nadere specificatie van de hiervoor bedoelde reeds bestede gelden wor den gepubliceerd. Prof. dr. P. R. Michaël had voor afgaande aan deze mededeling van generaal Alons een uiteenzetting gegeven over de taak van het Na tionaal Rampenfonds in tijden van nood. Oorspronkelijk bestonden er af zonderlijke fondsen van het Ned. Roode Kruis, de Kon. Nationale Bond voor Reddingwezen en E. H. B. O.. „Het Oranje Kruis". „Het Ned. R.K. Huisvestingscomité" en de Algemene Verenigde Commissie ter leniging van rampen door Wa tersnood in Nederland, om bij rampen hulp te bieden- Daarbij kwam nog, dat. er ten tijde van de stormramp 1927 een afzonderlijk comité was geslicht. Dit comité had een aanzienlijk bedrag over gehouden. Men meende toen, dat het noodza kelijk was deze fondsen te doen samenwerken, zodat in geval van een ramp niet elk fonds afzonder lijk een beroep op de bevolking zou gaan doen. Stichting opgericht In 1935 werd onder leiding van de voorzitter van de Gezondheids raad bij notariële acte de Stich ting Nationaal Rampenfonds op gericht. Dit fonds heeft, tot doel stelling in lijd van nood in de al lereerst nodige hulp te voorzien en voorts een gezamenlijke oproep tot de Nederlandse bevolking te rich ten. Het fonds wordt bestuurd door twee vertegenwoordigers van het Ned. Roode Kruis, twee verte genwoordigers van „Het Oranje Kruis", twee vertegenwoordigers van het Ned. R.K. Huisvestings comité en twee vertegenwoordigers van de Alg. Ver. Commissie ter leniging van rampen door Waters nood in Nederland. De acht bestuurderen kiezen een neutrale voorzitter. Voor de eerste maal werd deze functie ver vuld door mr. dr. D. A, P. N. Koo ien. de laatste jaren door jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en thans door Z. K. H. Prins Bernhard. De minister van Binnenlandse Zaken ontvangt jaarlijks de balans en het jaarverslag van het fonds. Het is begrijpelijk, dat men niet op de hoogte was van de werking van het fonds, daar dit sedert zijn Sneeuwstcaien in Engeland Tengevolge van een sneeuw storm uit het Noord-Oosten zijn in Noord-Engeland en Wales ver scheidene dorpen afgesneden. De storm woedt nu reeds drie dagen. Honderden auto's, onder een laag sneeuw bedolven, zijn door de be stuurders achtergelaten. Ten min ste veertig hoofdwegen en 200 an dere wegen zijn geheel geblok keerd door de sneeuw, die op som mige plaatsen drie meter hoog ligt. bestaan weinig naar buiten is op- getreden, omdat er gelukkig geen ?rote rampen zijn voorgekomen. Immers volgens de statuten van het N. R. F. mogen alleen uitke ringen worden gedaan en inzame lingen worden gehouden indien een natuurramp van algemene aard ons land treft. Naar buiten treedt het fonds dus alleen op bij zeer grote rampen. Dat neemt niet weg, dat toch in geval van kleinere plaatselijke rampen tengevolge van storm schade. kleinere overstromingen, brandrampen (Peel-brand), hagel- schade. wel uitkeringen werden gedaan, die gedeeltelijk uit het kapitaal van het fonds, gedeel telijk uit de rente werden voldaan. Slechts éénmaal werd een beroep op de bevolking gedaan, maar ook dit betrof een brandramp van klei nere omvang. Thans heeft het fonds weer een beroep moeten doen op de offer vaardigheid van de bevolking. Het N. R. F. hoopt in staat te zijn een zodanig bedrag bijeen te brengen dat het de nood van de slachtoffers op grote schaal zal kunnen lenigen. De richtlijnen hiervoor worden uiteraard in nau we samenwerking met de regering opgesteld. (Zie verder pag. 3) Thunrlerjet verongelukt 23-Jarige vlieger gedood Alweer heeft een ongeluk met een straaljager het leven geëist van een onzer Nederlandse vliegers. Gistermiddag is de 23-jarige ser geant-vlieger H. Th. H. J. Sanders niet een Thunderjet boven Duits land verongelukt, waarbij hij het leven heeft verloren. Het ongeluk gebeurde gister middag om omstreeks kwart over twaalf bij het vliegveld Gütersloh, ten Noorden van Paderborn in Duitsland. De vlieger, die voor een oefening met het toestel van de vliegbasis Volkel was opgestegen, kreeg op geringe hoogte met motorstoring te kampen, waarna hij een noodlanding probeerde te maken. Deze had echter een ongunstig verloop. Toen hulpploe gen de verongelukte Thunderjets bereikten, was de vlieger reeds overleden. Een commissie van onderzoek is naar de plaats ver trokken. De oude heer J. Coenraad, die a.s. Zon dag zijn 93ste verjaardag hoopt te vie ren, heeft zich alweer een beetje met het leven kunnen verzoenen, nu President Eisenhower heeft ge weigerd gratie te verlenen aan de indertijd op beschuldiging van atoomspionnage veroordeelde Ethel en Julius Rosenberg. De da tum van de terechtstelling is thans bepaald op Maandag 16 Februari. Eisenhower schrijft in een toe lichting, dat „de aard van de mis daad veel ernstiger is dan het do den van een medemens. Het gaat hier om het moedwillig verraden van een gehele natie, hetgeen de dood van vele, vele duizenden on schuldige burgers tot gevolg zou kunnen hebben". De president meent, dat aan de Rosenbergs vol ledig recht is geschied. Er zijn noch nieuwe, bewijzen, noch verzachten de omstandigheden, die een wijzi ging van het vonnis zouden recht vaardigen. De zaak van het echtpaar Ro senberg heeft maandenlang in het middelpunt van de belangstelling gestaan. In Maart 1951 waren de Rosenbergs wegens spionnage voor de Sovjet-Unie ter dood veroor deeld. Alle beroepen, ook bij het Hooggerechtshof, werden afgewe zen. De executie is in het begin van dit jaar uitgesteld om de be klaagden in de gelegenheid te stel len een gratieverzoek in te die nen bij president Eisenhower. Elders in dit nummer vindt men: Besprekingen tussen Bonn en Cairo afgebroken Pag. 2 175.000 Meter veldkabe! in West-Brabant en Zeeland Pag. 3 Normale leven herstelt zich in West-Noord-Brabant Pag. 3 Watersnooddebat in Tweede Kamer Pag. 5 Uw mening in onze courant Pag. 11 Oranje IJshockeyploeg won van België Pag. 13 Het gebouw van de Russische ambassade in Tel Aviv werd vrij wel geheel verwoest door de bomaanslag van een Israëlische terroristische organisatie Deze radiografisch overgebrachte foto geeft een beeld van de ravage een nieuwe Rampenfonds ruim 54 millioen Tot gisteravond was er bij het Nationaal Rampenfonds in totaal ruim 34 millioen gul den binnengekomen. Dinsdag was de stand ruim 31 mil lioen. gekozen - als men op deze foto ziet de vriendschap is al gesloten Moshou antwoordt „Haatcampagne tegen Russen De Sovjet-Russische regering heeft de diplomatieke betrek kingen met Israël verbroken. De minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, heeft de Israëlische gezant in Moskou, Samuel Eliahsiv, reeds mede deling gedaan van het Russi sche besluit. De Israëlische legatie zal Moskou onverwijld moeten verlaten. De diplomatieke betrekkingen zijn afgebroken, drie dagen nadat zich in de Sovjet-Russische legatie te Tel Aviv een ontploffing heeft voorgedaan, waardoor een deel van het gebouw ernstig beschadigd werd en drie personen verwondin gen opliepen, o.w. de echtgenote van de Russische gezant, Pavel Jersjof. De Israëlische regering veroordeelde de aanslag en beloof de schadevergoeding. In de vandaag door Tass uitge zonden officiële verklaring, waarin de verbreking van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Israël wordt bekend gemaakt, wordt ge zegd. dat op 9 Februari „negen misdadigers, kennelijk met mede weten van de Israëlische politie, een bomontploffing in de Sovjet- Russische legatie in Israël tot stand brachten". Hoewel de presi dent van Israël en het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken op 10 Februari de Russische legatie schriftelijk, namens de Israëlische regering, hun leedwezen over het gebeurde betuigden en hun ver ontschuldigingen aanboden, „wor den deze verklaringen gelogen straft door talloze bewijzen van rechtstreekse deelneming van de Israëlische regering aan de haat campagne tegen de Sovjet-Unie". Het is gisteren in Tel Aviv derom tot ongeregeldheden geko men. Communistische betogers zijn slaags geraakt met. grote groe pen mensen. De politie moest ge bruik maken van de gummistok ken om de orde te herstellen. De communisten hadden in het cen trum van de stad een betoging georganiseerd tegen de bomaanslag op de Sovjet-Russische amhassade. De secretaris-generaal van de „Vereniging van vrienden van de Sovjet-Unie", dr Mosje Sneh, hield een redevoering over het „zoge naamde anti-semietisme in Rus land", maar kon zich, door de vele uitroepen van de omstanders, niet verstaanbaar maken. Het kwam zelfs tot gevechten en de politie had later grote moeite om de rust te herstellen. stroomt toe Maar er is héél veel nodig Stort op giro von Nationaal Rampenfonds! Koning' Boudewijn weer ziek Bezoeken aan rampgebied zijn onderbroken Koning Boudewijn heeft zijn be zoeken aan de overstroomde ge bieden moeten onderbreken. BU een geneeskundig onderzoek is na melijk komen vast te staan, dat de gezondheidstoestand van de jonge vorst hü lijdt reeds sinds enige tijd aan griep onbevredigend is. Hij zal zich voorlopig zoveel mogelijk moeten ontzien. De algemene critiek op het drag van de Koning schijnt publicatie van dit bericht te zijn omgeslagen in sympathie. De jour nalisten. die de vorst hadden ge volgd bij zijn laatste tochten door het rampgebied, hadden reeds en kele malen opgemerkt, dat Koning Boudewijn er slecht uitzag. De li berale en socialistische dagbladen hebben hun geschut thans gericht op de regering, die de Koning toe stemming zou hebben verleend om voor het herstel van zijn gezond heid naar de Rivièra te gaan Dit getuigt, aldus de socialisten en li beralen, zeker niet van gezond verstand. Volgens een later bericht is de Koning hedenochtend, op advies van de hofarts, naar Zuid-Frank rijk vertrokken. Hij was geheel verzwakt door de griep. Men was van mening, dat de vorst de rust in Frankrijk hard nodig heeft. Landing per helicopter H.M. Koningin Juliana heeft gis teren een bezoek aan St. Annaland op Tholen gebracht. Omstreeks kwart voor drie landde een heli copter met de hoge gaste op het schoolplein. De Koningin droeg een bruine bontmantel, een hoofddoek tekenend voor de toestand ter plaatse waterlaarzen. Ver schillende autoriteiten werden aan H.M. voorgesteld, o.a. de beide af gevaardigden van het Franse stadje Mantes, ten Zuiden van Parijs, die door de burgemeester naar het ge troffen gebied waren gestuurd, om die gemeenten welke het drin gendst hulp behoeven de helpende hand te bieden. In de Rode Kruispost, welke in de school is gevestigd, liet H.M. zich uitvoerig voorlichten over de situatie in St. Annaland. H.M. toonde zich zeer verheugd over de bevestiging van burgemeester F. M. Boomgaard, dat in St. Annaland geen mensenlevens te betreuren zijn. Alle aanwezige Rode Kruis- helpsters werden daarna aan H.M. voorgesteld. Eerder op de dag had H.M. een bezoek gebracht aan Schouwen-Duiveland. Zij arri veerde met een boot van de Rijks politie uit Bergen op Zoom in Zie rikzee. Hier werd o.a. kolonel Van Waning, commandant van de mari tieme strijdkrachten op Schouwen aan haar voorgesteld. Deze roemde het werk van de Ierseker en Urker vissers, speciaal van schipper Schot, die 400 a 500 mensen gered heeft. Voorts werden voorgesteld dr C. M. van Hooren, leider van het Rode Kruis, op Schouwen, de burge meesters van Oosterland en Nieu- werkerk. de commandant van de Amerikaanse troepen. George Wor se, en die van de Engelse troepen, captain Casement, Mees Toxopeus. ds J. M. Barendrecht en dr Van H.M. Koningin Juliana schroomt niet om door modder of water te waden bij haar bezoeken aan de getroffen gebieden. We zien onze Koningin hier, geschoeid met waterlaarzen, in gesprek met de burgemeester van St. Philipsland in het stadje van die naam den Acker, veearts uit Zierikzee, onder wiens leiding niet minder dan 7000 stuks vee gered zijn. De Koningin heeft vervolgens Zierik zee bezichtigd en zich op straat met verscheidene omstanders onder houden. Van Zierikzee uit is zij per helicopter naar Brouwershaven vertrokken en vandaar is zij naar St. Annaland. St. Maartensdijk, Scherpenisse en St. Philipsland ge gaan. Prof. ir. J. Th. Thijsse naar Nederland terug Geen feestelijkheden bij bezoeken van de Koningin Koningin Juliana zal in de naaste toekomst alleen de getroffen ge bieden bezoeken en verder sociale werkbezoeken afleggen, zo verne men wij van gezaghebbende zijde. Alle bezoeken die een enigszins feestelijk karakter dragen heeft zij voorlopig afgezegd, mede in verband met het feit, dat men daarvoor misschien gelden zou uit trekken. die thans beter op andere manier besteed kunnen worden. Herstehverk in Atjeb Naast de bandjirs in Atjeh, die aan tientallen mensen het leven hebben gekost, worden ook andere delen van Indonesië, voornamelijk midden-Java door overstromingen geteisterd. Tot op heden zijn daarvan ech ter nog geen slachtoffers gemeld. Voornamelijk midden-Java heeft te lijden gehad. Aan de Noordkust bij Modjo, staat het water tot aan de dijkranden. 7500 Personen wer den geëvacueerd; bij Semarang werd het treinverkeer gestremd; stadswijken van Solo zijn ontruimd; de regentschappen Sragen en Soe- kohardjo zijn gedeeltelijk over stroomd; nabij Solo staan kam pongs tot aan de daker. onder water; in het Klatengse is de kali Dengkeng buiten haar oevers ge treden waardoor overstromingen voorkwamen in Karangdowo, Ba- jat, Tjawas en Djoewiring Tengevolge van de zware regens zijn Bantam en Rangkas Bitoeng in Wést-Java onder water gelopen Het noodweer op Celebes heeft ravage aangericht in de dessa Tom- pobalang terwijl de bewoners naar veiliger oorden zijn gevlucht. Door de verbroken verbindin gen kan men geen overzicht krij gen van de aangerichte schade, ter wijl men ook niet weet of er slachtoffers zijn te betreuren. Het Rode Kruis is overal actief, richt gaarkeukens in en verzendt medi camenten naar de getroffen ge bieden. In Bandoeng. Medan en andere plaatsen worden steunacties op touw gezet. Het personeel van het Nederlandse Hoge Commissariaat heeft hiervoor reeds 10.000 roepiah bijeengebracht. In Atjeh werkt men aan het her stel van de schade. Volgende maand hoopt men het treinverkeer aldaar weer te hebben 'hersteld. Nederlandse opleggers voor Saoedi-Arabië Enige maanden geleden ontving een carrosseriefabriek te Wad- dinxveen van de Aramco een grote exportorder, bestemd voor Saoedi- Arabië. Deze order bestaat uit de leverantie van 22 120-persoons op leggers. bestemd voor het vervoer van Arabisch personeel door de woestijn. Een dezer dagen zal het eerste exemplaar van deze in Ne derland tot nu toe nimmer ver vaardigde oplegger de fabriek ver laten teneinde per schip naar Saoedi-Arabië te worden getrans porteerd. Prof. ir. J. Th. Thijsse. directeur van het Waterloopkundig Labora torium te Delftdie i« Amerika vertoeft, ts verzocht naar ons land ierug te keren in verband met het herstel der zeeweringen en de be studering van de afdamming der legaten tussen Nieuwe Waterweg 'i Westerschelde. Prof. Thijsse zal februari terugkeren. Oir er 5 jaren zou Nederland voor over stromingen onkwetsbaar zijn ge- iveest, verklaarde prof. Thijsse in Amerika, indien de natuur ons deze tijd nog had gelaten. Het Ween Verwachting tot Vrijdag avond (opgemaakt te 10 u.) Lichte vorst Zwaar bewolkt met plaat selijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Zon op S.00, onder 17.50. Maan op 7.43, onder 17.16. (N.M. 14 Febr. 2.10 u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 748 mm; v.m. 12 uur: 751 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stijgende. Hoogwater te Scheveningen 13 Febr. Ie hw. 2.32, 2e hw. 14.49. Tussen gisterochtend S u. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter 2 mm neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 2 gr. C.; 12 uur: 1% gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 4Vi gr. C. en de laagste 1 gr. C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1