SPOR r- SPEL - SPANNING Gedesillusionneerde emigranten keerden terug Waarschuwingen van een aalmoezenier Onopzettelijke herdenkingsklanken Politieke dijkwerkers gevraagd Gemeenteraad eerste verdedigingslijn der democratie De bedreiging van Delfland NEDERLAND SLOEG BELGIE k DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Emigratie naar Australië in opspraak De „Fairsea" lieeft gisteren het anker laten vallen aan de Javakadc te Amsterdam. Het schip keerde terug uit Australië met ongeveer 150 passagierg, voor het merendeel terugkerende emigranten en de verhalen, die wij hoorden waren vol desillusie over liet „tweede vaderland", waar het verre van fair is. „Fair and foul" zoals de heksen in Macbeth krijsen. „Fair" wat betreft de naam van het schip en „foul" met betrekking tot het leven in Australië. Somber en trist debarkeerden de meeste terugkerende emigranten, met weinig bagage, maar met een hart vol droeve en harde ervaringen. e hadden het geluk in contact te komen met de aalmoezenier van de „Fairsea", pater Michael Muyrers O. Cajrm., van het klooster te Zenderen, die de reis met het schip meemaakte, maar die ook zelf in Australië heeft kunnen zien, hoe de emigranten het daar maken en die zich dus op de hoogte kon stellen van de plaatselijke toestand. Op onze vraag, wal volgens zijn oordeel de reden is, waarom deze emigranten terugkeren, antwoordde hij: ..Kort en goed, omdat deze mensen te zeer werkelijke Nederlanders zijn en zodoende met de Australische mentaliteit nu eenmaal dag en nacht in conflict komen." Ook economisch is de zaak zeer moeilijk. Een goed werkman kan er 12 pond. dus circa 100 gulden, per week verdienen. „Maar wrijf even in uw ogen, wanneer u hoort, dat hiervan acht pond afgaat alleen voor de huur. „En wat krijgt men voor die acht pond?" „Een krot. En met het resterende geld kan het gezin zich niet meer veroorloven dan wat brood en groente te kopen, want dan is het geld op". Pater Muyrers vervolgde zijn trieste verhaal als volgt: „Ik heb in Australië een paar Korea-vrijwilligers ontmoet, jongens, die toch wel iets gewend waren. Maar hier is het niet te doen, aldus hun oordeel. Niemand heeft er een eigen huis en dat zegt voor een Nederlander zeer veel. Een gezin, waarvan alle leden anderhalf jaar lang zeer hard gewerkt hebben, kan een tent bemachtigen, waar in het op de grond kan slapen. Na drie jaar hard werken, kan men eindelijk een houten huisje kopen, maar het is een kippenhok vergeleken bij de noodwonin gen, welke in Nederland na de oorlog zijn verrezen. Vijfhonderd procent ruggegraat Van de terugkerende emigranten kunnen er 25 beschouwd worden als volkomen mis lukt in korte termijn. Het zijn mensen, die het hier niet breed hadden en die zonder al te veel voorbereiding meenden, dat het daarginds al heel beroerd moest zijn, wil den zij het erge^ krijgen dan in Nederland. Deze mensen beschikten ook niet over veel ruggegraat. „En heb je die niet voor meer dan 500 pet, dan je jezelf daarginds wel afschrijven". „Maar de overigen, wat is daar dan mee aan de hand?" „Ja, dat zijn eigenlijk mensen, die in Australië geen slechte ervaringen hebben opgedaan en die wat geld bij elkaar heb ben geploeterd, let wel geploeterd, want zij hebben er een paar jaar lang voor gewerkt van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur. En dat niet alleen, maar mèt hun vrouw en mét de kinderen, wanneer deze laatsten al zo oud waren, dat ze werken konden en mochten. Deze mensen hebben pioniers werk verricht, maar ze misten de moed om door te zetten". „En waarom?" „Wel, omdat ze In Australië alles moeten missen, wat .juist een Nederlander niet missen kan. Er is geen huiselijkheid, er is geen gemeenschapsleven en vooral er is helemaal geen geestelijk leven. Alles draait om de materie en het geld. Opvoe ding. huwelijk, respect voor de vrouw, dit alles bestaat er nauwelijks. Sociale voor zieningen zijn er niet. De werkloosheid neemt hand over hand toe. En een emi grant blijft een emigrant. Het is hard het te moeten zeggen, maar hij wordt met de nek aangekeken". „Is het wonder, dat hij, die iets heeft ge spaard, terugdenkt aan het verleden in het huiselijke Nederland en liever re-emi- greert voordat het te laat is, te laat met zijn spaarpot, te laat met zijn huwelijk, te laat voor zijn kinderen?" Geen eigen haard Het zedelijke leven in Australië, zo ver telde pater Muyrers, staat niet hoog en in de steden ziet men slechts strak voor zich uitkijkende meisjes, want een lachend meisje betekent een verloren meisje. „Ja, geneert u zich niet, het toch eens vierkant duidelijk te zeggen" Strijd om berichten over watersnood De reis, die de „Fair Sea" heeft gemaakt is een rechtvaardiging van de naam van het schip geweest. Goed weer en weinig of geen storm. Pas toen het schip Europa nader de, hoorden de opvarenden van de watersnood- Het gevolg was, dat er grote ongerustheid onder hen ging heersen. Er waren nogal wat Zeeuwen aan boord, zodat de radio werd bestormd om nieuws op te vangen over de ramp. Maar één radio weigerde en de andere was niet voor het grote publiek toe gankelijk- Er dreigde even een groot tu mult te ontstaan, toen de radio het weer deed en er muziek uit de luidspreker klonk. De Neder landers aan boord werden razend en eisten, dat afgestemd zou wor den op de berichtendienst. De uit louter Italianen bestaande beman ning heeft toen bakzeil moeten halen, omdat van hogerhand werd beslist, dat er twee maal per dag, om 7 en 11 uur naar de berichten over de ramp geluisterd zou kun nen worden, terwijl de berichten, die op andere tijden opgevangen werden door de man bij de andere radio zouden worden genoteerd en bij het ontbijt gestencild zouden worden uitgedeeld. Niemand kon zich echter aan boord een voorstelling maken van de juiste omvang van de ramp en pas toen zij op vaderlandse bodem waren teruggekeerd, bleek hun hoe groot de watersnood is. „En vergeet niet, dat een dergelijk huisje slechts kan bemachtigd worden na drie jaar lang. dag en nacht ploeteren met het hele gezin, door zich alles te ontzeg gen, door niet te roken en niet te drinken; niets, niets, niets. Na tien jaar v/erken kan er een stenen huisje gekocht worden, voor een enorm bedrag, maar dat blijft voor onze Nederlandse begrippen een keet en meer niet". Goed schiften Pater Muyrers zou nog uren hebben kunnen praten. Even vertelt hij nog iets over net geestelijke leven. „Een katholiek ziet hier in ons land in RESIDENTIEORKEST SPEELDE BACII EN BRUCKNER Rode rozen bedekten de zetel van „diegene, die zoeven voor u sprak", wijlen de voorzitter van het Res. Orkest dr Loudon. En wederom klonk dezelfde aria uit Bachs D-dur Suite met dezelfde plech tige ernst, waarmede wij allen de vorige week deze klanken hoorden ter herden king der watersnoodslachloffers. Maar i.p.v. de frivole motieven uit Strauss' „Don Juan" en „Burleske", volg den nu de serene classiciteit van Bach's Vioolconcert in a en de metaphysische geluiden uit Bruckner's Achtste Sympho nic. Dit alles leek op een herdenking niet zo bedoeld, maar toch in die zin te verstaan voor een ieder, die niet louter in de muziekkunst een edel amusement ziet, maar een macht, een „mysterie" zoals Bruckner z'n eigen werk noemt, dat ons VRIJDAG, 13 FEBRUARI 1953 HILVERSUM I (41)2 M.) 7 00 VARA. 10.00 VPRO.. 10.20 VARA. 12.00 AVRO, 16.00 j VARA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 23.0024 00 VARA. 7 00 Nws.; 7.13 Gram.: 8.00 Nws.6 18 Gram.; 8 50 Voor de hulsvrouw; 9 05 Gram.: 9.35 Waters:.; 9.40 Voor de kleu ters: 10.00 Cans.: 10.05 Morgenwijding'. 10 20 Gram.: 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgel: 11.20 Radiofeuiüeton: 11.40 Bas en plano: 12.00 Musette-ork-: 1233 Spoil: 12 48 Gram.: 13.00 Nws.; 13.15 Gram 13.20 Lichte muz..: 13.50 Gram 14.00 Kookpraatjc: 14.20 Viool en piano: 14.50 Voordr.; 15 10 Sopraan en piano; 15.20 Amus. muz.: 16 00 Gram 16.30 Voor de jeugd: 17.00 Orge! en zang: 17.20 Muz. caus.: 13.00 Nws.; 18.15 Felicitaties: 18.45 Hoorsp.; m.oo Meisjeskoor. 19.15 Caus 19.30 Caus.: 19.50 Berichten: 20.00 Nws.: 20 05 Boekbepr 20:5 Voordr. met muz.: 20.30 Caus 20.40 Caus.: 21.00 Opeia- 22.40 Vaus 22 45 Avond- wiidmg; 23.00 Nws.: 23 15 Caus.: 233(1—24.00 Gram. HILVERSUM IT (298 M.) 7.00-24.00 KRO. 7 00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Oehtendgymn 7 30 Instr. septet: 7.45 Morgengebed. 8 00 Nws.: 8 15 Giam.: 9 00 Voor de huisvrouw; 9 35 Gram 9.45 Schoolradio: 10.00 Orkest- conc 10.45 Klein vrouwenkoor: u.oo V001 de zieken: 11.40 Kamerork en so'.tst: 12.00 Angelus: 12 03 Politikapel: 12 55 Zonnewijzer; :7 00 Nws. en Kath nws.: 13 20 Actus:: 13 25 P.anoduo. :3 46 Voor de vrouw: 1100 Strrjk- o: k - 14.30 Dansmuz.: 15.00 Schoolradio: 15.30 Sopraan en tenor: 16 00 Voor de zieken: 17 00 yoor de jeugd: 17 15 Kinderkoor: 17 26 Gram- 17.40 Lichte muz.18 00 Mil. report; 18 10 Instr octet; 18.30 Lichte muz.- 18 52 Actual 19 00 Nws; 19 10 Res ultz.19.30 Gram.: 20 25 pp gewone man: 20.30 Promenade-ork. en V-'e'n koor: 21.00 „Knots en Bondig", caus.; 21 15 Strijkkwartet: 21.50 „De strild tegen brand", klankb.: 22 05 Gevar muz,: 22 25 „Om d- toekoms; van Neder'and". klankb 22 <5 ,.tk ge'oof in ene. heilige, katholieke kerk". 23 00 Nws.; 23 15—24 00 Gram 484 M. 12.05 Lichte muz. 13.00 Nws 13.10. 14.30. 15.00 15.45 en 16.00 Gram. 1700 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 19.00 en 19.40 Gram. 19.45 Nws. 20.00 Omroepork. 22.00 Nws. 22.10 Kamermuz. 22 50 Nws. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 22 00—22 30 Nws Overzicht van de week bladen. Geschiedenis en tradities van de Kroning (224 en 49 M.). B. Af. R. S. Radioprogramma B M. R. S. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp. te Hoek van Holland. Golflgente 31 Meter. DONDERDAG, 12 FEBRUARI. 22.00 uur:Pattny Page zingt. 22 15 uur: Hook Hits. 23.00 uur: The Jack Smith Show. 23.30 uur: Verzoekplaten. 24.00 uur Sluiting. Het lag niet aan Baches muziek dat de beroemde violist Szymon Goldberg zo étude-achtig speelde; zijn beroemdheid speelt hem parten en maakte van hem een virtuoos, die overal elders zijn muzikaliteit kan uitvieren, behalve in de voor hem ongenaakbare sereniteit van Bach's mu ziek. Het deel na de pauze was geheel aan Bruckner's werk gewijd. Al ras bemerkte men, dat de uitvoering van dit omvang rijkste werk van de Oostenrijkse meester door een intense studie van 't Res. Orkest o I v. v. Otterloo was "voorbereid. De dirigent leidde het geheel zonder partituur en-met een spontane bezieling, welke deed voelen, dat hem deze muziek na aan het hart ligt. In het kader dezer dagen paste ze won derwel. Men vond er de titanenstrijd in terug, n grimmige kracht tegen onbeken de elementen die telkens weer bezworen werden door zegevierende fanfares door Wagner-tuba's geruggesteund. Behalve deze giganteske instrumenten laat Bruck ner zich ook in de laatste delen enkele malen voor het eerst in zijn oeuvre tot de vertedering van harpklanken verleiden. Maar zijn lyriek is doorgaans zo vol, om niet te zeggen dik, dat men in geen enkel opzicht de weergaloze harpaccoorden uit Franck's symphonie hiermede kan ver gelijken. Franck laat zijn harpen tegen een effen gouden fond als een Angelico- schildering klinken; Bruckner plaatst ze omstuwd door een barokke tuimeling van beelden en kleuren. Maar juist deze veelal onevenwichtige tuimeling van motieven cn thema's, deze baaierd van melodieën, deze zee van orkestklanken, deze onophoudelijke ba zuinstoten als van een Laatste-Oordeels- dag, riep onwillekeurig associaties in de geest aan de tragiek van het menselijk bestaan. En zo beschouwd was dit concert een tot bezinning manend gebeuren. M. M. Drie leden van de staf van de sovjet ambassadeur te Tel Aviv werden ge wond bij een zware ontploffing, welke plaats vond in de. Russische ambassade op de hoek van de Shabai-straat en de Rotschild Boulevard tn het hartje van Tel A uir. Deze aanslag, welke gepleegd werd door leden van een Israëlische ter roristische organisatie, is door de re gering van Israël streng afgekeurd. Deze radiografisch overgebrachte foto toont de ravage wélke door de ontplof fing werd aangericht. zijn priesters als het ware raadgevers en helpers. Ook dat zegt u het toch eens gerust is in Australië heel anders. Biechten, best, maar precies op dat en dat uur. Al heeft men uren gelopen en men komt even over tijd, dan kan men zonder enig resultaat bereikt te hebben, weer evenveel uren teruglopen. De echte Neder landse zielzorg wordt geweldig gemist". „En dan is er nog het tapverbod. Men kan in Australië alleen tussen 5 en 6 uur een borrel krijgen, maar het gevolg is dan ook ontzettend. Ik heb met eigen ogen aan schouwd, dat binnen het uur hele troepen mensen zich als het ware aan de trog vol- hesen om toch maar niets te kort te ko men Ook dat werkt demoraliserend". Pater Muyrers drukte ons op het hart de mensen toch goed te vertellen, hoe het in werkelijkheid daarginds toegaat. „Geef de meest schrille voorstelling van zaken en bereid de toekomstige emigran ten toch voor. Dag en nacht. Laten ze goed Engels leren spreken en schift, schift en blijft schiften, want anders kan er niets dan ellende van komen". Hij besloot met op te merken, dat h(j reeds op de heenreis met de „Fairsea" sterk gedesillusionneerd was. omdat die reis verre van een hemel op aarde is. „Maar in de tijd, die ik in Australië heb doorgebracht, heb ik zoveel gezien en zoveel gehoord, dat de tekening van de ware toestand in al zijn schrilheid een harde plicht is. Zegt u dat gerust en schrijft u dat gerust". Amsterdammer liclitte uitgeverij op Gevlucht uit vrees voor ontdekking Een grote Haarlemse uitgeverij is door één van haar vertegenwoordigers, een 35-jarige Amsterdammer, voor een bedrag van ruim 15.000 benadeeld. De man is sinds Zaterdag jl, voortvluchtig en men vermoedt, dat hij zich in Belgic ophoudt. De fraude is uitgekomen, doordat de man de vlucht genomen heeft. De directie van de uitgeverij was nl. van plan een nieuwe administratievorm in te voeren en had al haar vertegenwoordigers een brief geschreven om een bespreking daarover op het hoofdkantoor te Haarlem bij te wonen. Ook de verdachte ontving deze uitnodiging doch hij zag daarin een aan wijzing dat zijn manupulaties ontdekt wa ren. Hij vluchtte met een auto van de zaak naar Breda en liet enkele brieven achter aan zijn vrouw en aan de directie, waarin hij om clemenlie voor zijn misdrijf vroeg. De auto is in Breda in een garage aangetroffen. Een onderzoek naar de fraude heeft uitgewezen, dat de verduiste ringen zich over 5 jaar uitstrekken. Arthur Hirscliberg overleden Te Soest In Westphalen is op 63-jarige leeftijd overleden def opera-zanger en mu- ziek-paedagoog Arthur Hirschberg, die na de oorlog korte tijdjwerkzaam is geweest -en Maastricht. On- te Utrecht, Nijmei der meer had hij t de Utrechtse OperJ beijverd voor de oj| Nederlandse Opera tijd de leiding heeft hij zich sterk iting van een Oost- ,-aarvan echter nooit iets is gekomen. Nxaat hij enige jaren leraar in Heerlen en te Maastricht was geweest, is de heer Hirschberg weer naar zijn geboorteland vertrokken, wijl hij hier slechts toevlucht had gezocht voor het nazi-regime. L. J. A. van Doorn Aanvaardt geen candidatuur als raadslid Rotterdam Naar gisterenavond op de Kringvergade ring van de K.V.P. te Rotterdam werd meegedeeld, zal de heer L. J. A. van Doorn, thans gemeenteraadslid van Rot terdam, zich geen candidaat meer stellen b(j de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. De heer Van Doorn, die een vooraanstaande plaats innam in de katholieke raadsfractie in Rotterdam en verder voorzitter is van de R.K. Middenstand Rotterdam, verklaar de, dat zijn beslissing uitsluitend op zake lijke redenen gegrond was. Dr L. Alberingpartij-secretaris K.V.P.luidt .Rotterdamse verkiezingsactie in (Van onze verslaggever). „Rotterdam is een der grootste steden van het land. En wanneer des avonds dc verkiezingsuitslagen bekend gemaakt worden, dan heeft slechts een klein ge deelte van de bevolking belangstelling voor de uitslag van Aduard. Maar met grote belangstelling luistert men naar de resultaten van de grote steden Amster- En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! dam, Rotterdam, Den Haag. Ook de Ka tholieken, die aan de luidsprekers zitten. Zü weten, dat in die steden een groot aantal mede-katholieken wonen, die wel iswaar in de minderheid zijn, maar daar om juist 7.0 sterk, eendrachtig en eensge zind zijn. Tenminste, dat wordt altijd aan het katholieke Zuiden voorgehouden en dat neemt men ook daar aan. Zorgt, dat die gedachten van uw katholieke mede burgers niet beschaamd worden". Aldus sprak de secretaris van de Katholieke Volkspartij, dr L. A. H. Albering, giste renavond op de Kringvergadering van de Rotterdamse K.V.P., op welke bijeenkomst de verkiezingsactie 1953 voor de gemeen teraad werd ingeluid. Dr Albering hield een aantal werkers voor de K.V.P., leden van de afdelingsbe sturen en propagandisten nog meer be langrijke punten voorhij wees op het ontzaglijke belang van de eenheid der ka tholieken in de politiek en naar aanlei ding daarvan op de eendracht, die na de recente watersnoodramp het Nederlandse volk kenmerkte. Die eendracht bergt evenwel toch in zich groot verschil in levensvisie. Katholieken weten, dat het doel van onze politiek is niets anders dan het doen doordringen van onze zedelijke beginselen tn de maatschappij; met des te groter enthousiasme moeten wij daarom ook de eenheid in eigen katholieke kring nastre ven. Wij, katholieken, moeten één zijn, niet om de eenheid zelf, maar om datgene waarop die eenheid zich richt. Ook vroeger is er wel aan die eenheid geknaagd, maar die eenheid heeft nooit groter schade ondergaan dan het vorig jaar bij de Tweede Kamer-verkiezingen. De Welter-partij is nu in de Kamer, maar erger is, misschien de geruisloze afsplit sing naar de P. v. d. A. Het ia echter niet alleen de K.V.P., die met dit probleem te maken heeft, ook de A. R. maakte het mee, dat een deel van haar kiezers naar de socialisten afgleed. De K.V.P. ging in 1952 twee Kamerzetels achteruit; men zou Geen doorbraak Deze zuigkracht van de P. v. d. A. ziet de heer Albering echter niet als een doorbraak; het was een heengaan van de beginselpartij naar de belangenpartij. Mogeüjkhebben katholieke arbeiders op de P. v. d. A. gestemd als gevolg van de houding van katholieken, die een andere belangengroepering steunden. Dit alles en veel geschrijf en gewrijf heeft verwarring veroorzaakt en ten slotte geleid tot stemmenverlies. Er is echter een kentering gekomen, tri de pers en ook in het sociale leven. Er zijn dan ook zeer veel argumenten, die pleiten voor de politieke eenheid der ka tholieken denk aan de gezinspolitiek, de onderwijspolitiek, de boven-nationale po litie (naar een christelijk Europa). Dit alles is ook van groot belang voor de gemeente-politiek, want deze is in we zen voor de gewone burger de belang rijkste, want ze ligt het dichtst bij hem. In de gemeenteraad ligt de eerste verde digingslijn der democratie. Juist in de gemeenteraad komen zeer veel prinicipiëie kwesties aan de orde; het gaat niet al leen om een lantaarn or een andere be strating. In de grote stad is er achteruitgang van het katholieke en christelijke lager onder wijs. Is dit onderwijs daar dus niet be langrijk? De P. v. d. A. ziet dat wel in. men zorgt ervoor, indien enigszins mo gelijk, dat zij de wethouder van onder wijs levert. ITeg van liet ongeluksgetal De partij-secretaris wees er op, dat de K.V.P. in Rotterdam in 1952 13 pet. van het totaal in die stad uitgebrachte stem men op zich verenigde, terwijl in 1949 bij de gemeenteraadsverkiezingen dat percen tage 15,8 pet. was. Juist bij de komende gemeenteraadsver kiezingen ligt er voor de K.V.P. in Rot terdam een kans op herstelweg van dat ongeluksgetal 13 en opnieuw de 15 in het percentage. Er zal gewerkt moeten worden, niet alleen met affiches, folders en brieven, maar vooral en bovenal door huisbe zoek. „II zult de kracht moeten opbren gen", aldus dr Albering tot de Rotter damse K.V.P.-werkers, „om U voor deze gemeenteraadsverkiezing bijna dood te sjouwen". AVRO: 29 15—21.45 1 Jou: n 2 Scheppende handen; 3 Weerbericht: Pauze: 4 Ga Je even mee naar de kelder?"; 5 Dagsluiting. Engeland. BBC Home Service. 330 M 12.00 Schoolradio 13.00 Dansmuz 13.25 Ge- var. progr. 1355 Wecrb. 14 00 Nws 14.20 Gram 15 00 School-adio 16 00 Hoorspel 16.30 BBC Northern Orchestra. 17.30 Plano en ac cordeon 18 00 Voor de kinderen 18 55 Weerh 19.00 Nws 19 15 Snort. 19 20 Gram. 20 00 Amu- sementamuz. 20 40 Caus. 21.00 Klankbeeld 2145 Mar9muz. 22 00 Nws 22 15 Nieuwsbrief uit Amerika. 22 30 Gevar. progr 23 00 Piano recital. 23 45 Parlerr.entsoverz 24 00—0.03 Nws Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 M. 12 00 Mrs Dale's Dagboek" 12 15 Arbelders- o»'k. 12 45 Voordr 13 00 Parlementsoverz '.3 15 Lichte muz. 13 45 Coneertork. 14 45 Voor de kleuters 15 00 Voor de vrouw 16 00 Lichte muz. 16 45 Idem. 17.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 17 30 Orgelspel. 18 00 Varlété-ork. en solist ui 45 Verzoekprogr 19.45 Hoorspel 20 00 Nws 01 radiojoum 20 25 Sport. 20 30 Gevar progr 21 00 Idem 21 45 Hoorspel met muz 22 15 Discussie over actuele vraagstukken 23 00 Nws. 23 15 Actual. 23.20 Lichte muz 0.05 Voordracht. 020 Amusemcntsmuz. 0.561.00 scher Rundfunk. His M. 12 00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13 25 Gevar muz. 15 50 Onerettemuz 16.15 Volksliederen. 17 00 Nws 17.43 Gevar. progr. 19.00 Nws 19 30 Die Lockende Flamme". operette 21 45 Nws. 22 10 Gevar. muz 24 00 Nws. 0 30 Lichte muz. 1 15 Gevar. muz. Frankrijk. Nationaal Programma, 317 M. 12 30 Orkestconc 13 00 Nws. 13 50 Idem. '8 :o Amerik uitz 19 00 Gram 22 55 Gram 23 00 Altviool en piano. 23 45-24 00 Nws. Brussel. 324 en 484 M. 321 M. 1145 Gram 12 30 Weerb. 12.34 Vlaamse !ie- deven. (Om 12 5(1 Koersen) 13.00 Nws 13,15 Orgel cn zang 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram 15 15 Idem. 16.00 Litterair-inuzikaal progr 16 40 Gram 17 00 Nws. 17 10 Viool en piano 17 45 Gram 18 10 Caus. 18 20 Gram 18 30 Voor de sold. 19 00 Nws 19 40 Gram 20.00 Viool- reclfal 20 15 Symphonie-ork en soliste 21.15 "■ram 22.00 Nws 22.10 Kroniek van de Sta- 'c •i-Generaal der Oudstrijders. 22.15 Intern Radio-Universiteit. 22.45 Studentenliederen 22 55—23.00 Nws. IJshoekey-iiiterland zonder Canadezen DEN HAAG, Woensdagavond. Op de HOKIJ te Den Haag werd de jaarlijkse \jshockcy-wedstrijd gespeeld tussen Nederland cn België. Nederland won met 9—4 (1O, 54, 30). In deze ontmoeting moesten de Nederlanders tonen wat zij waard zjjn zonder versterking van Canadezen. En al begonnen zij zwak, toch hebben zij in dc tweede en laatste periode bewezen, dat zij tot goede prestaties in staat zjjn, het geen in de royale zege tot uiting kwam. De doelpunten werden gemaakt door Loek, Smit (3x), Overakker, Fisher. Klein, Feenstra en Snoek voor de Ne derlandse ploeg, terwijl Du Pre. Lcclercq <2x) en Briels voor de tegenpunten zorg den. Al kort na het begin openden onze landgenoten de wedstrijd was een paar minuten oud de score, Even la tei- werd de Belgische doelman De Bruyn door een hoog schot aan het hoofd ge wond en werd de ontmoeting reglemen tair aanvankelijk voor tien minuten ge staakt. Door de luidspreker werd even wel aangekondigd, dat er een pauze zou worden gehouden en dat de minuten, te kort gedaan aan de ecrs»e periode, over de resterende speeltijd zouden worden verdeeld- Onder luid applaus verscheen De Bruyn voor de tweede periode op het ijs. Niet ontmoedigd begonnen de Belgen 'n fel offensief en binnen enkele minuten moest Van Os drie maal vissen. Deze doelpunten waren niet te wijten aan de Nederlandse goalie, maar aan de slechte verdediging. Men benam Van Os in die phase van het spel te vee! het zicht, waarvan de Belgen dankbaar gebruik maakten. Nadat het derde Belgische doelpunt was gescoord, werd de tactiek van de Nederlanders gewijzigd. Men begreep, dat op deze manier geen wedstrijd kon worden gewonnen en pakte veel steviger aan. De aanval van de Oranjeploeg kwam in actie, het tempo werd verhoogd en het was een lust voor het oog zoals de spe lers combineerden- Een fraai doelpunt van Smit werd de eersteling van een hele reeks Eerst voegde genoemde speler nog een punt bij de score, en ook daarna kreeg de Bel-1 gische goalie het zwaar te verduren want al troffen niet alle schoten doel. toch werd hij nog drie maal in deze pe riode door de enthousiast spelende Ne derlanders gepasseerd. Even vóór de bel kwamen de Belgen opzetten, en verklein de Leclerck de achterstand. In de laatste periode zakte het tempo aanmerkelijk. De vermoeidheid deed zich gelden, vooral bij de Belgen. De Neder landers. die in de kleedkamer nog wel een morele injectie van hun trainer Zu- kiswski zullen hebben gehad, bleven ech ter met grote geestdrift doorspelen. En in deze periode zag men fraaie doelpunten tot stand komen. Klein scoorde uit een solorush en even later volgde Feenstra zijn voorbeeld door een achtste doelpunt aan de reeks toe te voegen. De Belgen hadden in deze speeltijd vrijwel niets meer in te brengen. Slechts zelden werd een aanval ondernomen en zij moesten zich door de sterke druk. die hun tegenstanders op hun doel uitoefen den. bepalen tot verdedigen. Toch bra ken de Nederlanders nog door de muur heen en werd de stand op 94 gebracht. Vóór deze wedstrijd werd een ontmoe ting gespeeld tussen The Red Frogs en The Grey Mice, junioren van HHYC tus sen de 9 en 14 jaar. welke na spannende strijd in een gelijkspel 22 (11, 0—0, 11) eindigde. Z.-AFRIKA KWAM GELIJK Zuid-Afrika heeft het stoute stukje uit gehaald, in de testserie met Australië ge lijk te komen door de vijfde beslissende test in Melbourne te winnen De stand was Zuid-Afrika 488 en 297-4, Australië 520 >n n t e t 250, zoals door een zetfout gis- •en foutief vermeld) en 209. De eindstand dus ieder twee overwinningen en een draw. Ned. schaats-successen in Stockholm STOCKHOLM. Woensdag. Gerard Maarse won Woensdagavond in het oude, ongezellige. Olympische Stadion te Stockholm de 500 meter. En Kees Broek man bleef dit seizoen nog steeds ongesla gen op de 5.000 meter, zij het, dat hij slechts met 0,1 seconde verschil over An ton Hulskes, die na onze Europese kam pioen reed, zegevierde. Het vroor ongeveer drie graden en er stond een ongemakke lijke valwind in het stadion, dat slechts matig was bezet. Op de 3331? meter-baan hadden de bochten-specialisten een voor deel bovpn de technische glijders, die het meer van de lange rechte stukken moeten hebben. De uitslagen luiden. 500 meter: 1. Gerard Maarse (Ned.) 44,2 sec.; 2, 3 Jonsson en Stroem (Zweden) 44,4. 4. Larsson (Zweden) 44,9; 5. Wlm van der Voort (Ned) 45,0; 6. Lindberg (Zweden) 45,3; 7, 8. Samuelsson (Zweden) en Kees Broek man (Ned.) 45,5; 9. Anton Huiskes (Ned.) 46,1; 10. Egbert van 't Oever (Ned.) (nieuw pers. record). 5.000 meter' 1 Kees Broekman (Ned.) 8 min. 34,5 sec.. 2. Anton Huiskes (Ned.) 8 min. 34,6 sec.; 3. Franz Offenberger (Oostcnr.) 8 min. 37,7 sec.; 4. Sigge Erics son (Zweden) 8 min. 39,0 sec 5. Carl Erik Asplund (Zweden) 8 min. 39,5 sec.; C. Henk Schuier (Ned.) 8 min. 43,8 sec. (nieuw pers record); 7. Wim van der Voort (Ned.) 8 min 46,4 sec 8. Egbert van 't Oever (Ned.) 8 min. 51,7 sec.. 9. Gunnar Hallkvist (Zwe den) 8 min. 56.2 sec 10. Olie Dahlberg (Zweden) 8 min. 58,5 sec.; 11. Arthur Mannsbarth (Oostenr.) 9 min. 01,7 sec.; 12. Gerard Maarse (Ned.) 9 min. 02,6 sec. IN HELSINKI 29 RIJDERS Voor het Wereldkampioenschap in het hardrijden op de schaats, Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari a.s. te Helsinki, zijn 29 rijders uit 9 landen ingeschreven: uit Gr. Brittannie 3, uit Nederland 4, uit Oos tenrijk 2, uit Korea 2, uit Rusland 4, uit Noorwegen 4, uit Zweden 4, uit Hongarije 2 en uit Finland 4. Ditmaal dus geen Ame rikanen cn Japanners, terwijl ook out siders als Belgen en Zwitsers e.d. ont breken. KAREL VAN DER MEER NAAR ZUID-AMERIKA? De Haagse internationale voetbal scheidsrechter Karei van der Meer heeft een uitnodiging ontvangen aan het eind van deze maand naar Lima, de hoofdstad van Peru, te komen, om als arbiter te fungeren in het tornooi om het kampioen schap van Zuid-Amerika. Aangezien het tornooi ongeveer vier weken zal duren, is het nog niet zeker of onze landgenoot de invitatie zal kunnen accepteren. Toch voetbal-interland legen Frankrijk? Zoals gemeld heeft de Franse voetbal federatie zich dezer dagen tot de K.N.V.B. gewend met het voorstel om te Parijs een landen-wedstrijd Frankrijk Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De voorgestelde datum 12 Maart was evenwel voor de K.N.V.B. onaanvaardbaar met het oog op de reeds tgestelde wedstrijden tegen Denemar ken op 7 Maart en tegen Zwitserland op 22 Maart. Daarmee is de landen-wedstrijd tegen Frankrijk echter niet definitief van de baan. De beide bonden houden contact met elkaar en in de eerstvolgende bestuurs vergadering van de K.N.V B. zal de kwes tie nader onder het oog worden gezien. Chelsea in de 5e ronde LONDEN, Woensdag. Voor de vierde maal in anderhalve wtek stonden vanmiddag Chelsea en West Bromwich Albion tégenover elkaar in een wedstrijd voor de 4e ronde om de Engelse Cup. En ondanks de midweekse werkdag was het grote Arsenal-stadion in High bury (Londen) met zijn circa 70.000 plaat- sen bijna uitverkocht. Men beleefde er de grote verrassing van een ruime overwinning voor Chelsea. De Londense blauwhemden hadden reeds driemaal, met 2—2, 0—0, 1—1. het sterke West Bromwich Albion, in de kopgroep var. dc League, weerstaan. Maar nu kwam de climax. Chelsea, in dc League een met degradatie bedreigde staartclub, won met de royale cijfers 40. Eei onbedreigde zege. voor het grillige Cup-voetbal type rend in optima forma. Chelsea dus. eindelijk, in de 5e ronde, waarin het a.s. Zaterdag thuis speelt tegen Birmingham City. HOOGHEEMRAADSCHAP VERGADERDE OVER DE SCHADE In verband met de watersnood had hedenmorgen een buitengewone vergade ring plaats van dijkgraaf en hoogheem raden van Delfland met de hoofdingelan den cn hun plaatsvervangers. Deze bijeen komst had als gewoonlijk plaats in het Gemeenlandshuis aan de Oude Delft. De dijkgraaf mr dr Ph. T. J. A. Dolk, her dacht hen, die het slachtoffer waren ge worden van de watersnoodramp en dege nen, die bij de hulpverlening het leven lieten. Hij sprak zijn vreugde uit over het voldoen van de waterkering van het hoog heemraadschap Delfland Nog enkele dagen tevoren had de dijkwenng een punt van diepgaande bespreking uitgemaakt. Hij wees echter op de abnormaal hoge vloed, die tijdens de ramp ruim veertig centimeter hoger is geweest dan ooit mogelijk was geacht. De storm heeft zware afslag van de duinen tengevolge gehad. Aan de Maasdijk ls geen schade toege bracht. Uitvoerig heeft hij meegedeeld, welke werkzaamheden er reeds in de nacht van Zaterdag werden getroffen. Aan duin cn zeewering werd in totaal 100.000 schade aangericht. De geconstateerde aantasting van het duin heeft over het algemeen geen ver- Aanhoudende geruchten over Jodenarrestaties 111 Hon" ganje Radio-., Rot-Weiss-Rot", het Weer.se, onder Amerikaans toezicht uitzendende radiostation, meldt dat de Hongaarse ge zanten te Washington cn Parijs, beiden Joden, zijn teruggeroepen. Toen zij in Boedapest aankwamen, werden zij onver wijld in arrest gesteld. Gemeld werd, dat de Joodse professor Lazlo Benedek. een vermaard neuroloog en een intiem vriend van president Ra- kosi. js gearresteerd. Uit dezelfde bron wordt medegedeeld, dat zijn arrestatie mogelijk verband houdt met het arreste ren van Joodse Kremlin-artsen. daar professor Benedek vooraanstaande Sov- jetrussische persoonlijkheden, onder wie maarschalk Worosjilof, heeft behandeld- Van neutrale diplomatieke zijde wordt vernomen, dat 1500 Joodse communisten in December jl uit de te Boedapest ge vestigde Joodse gemeenschap zijn getre den. De Hongaarse communistische auto riteiten hebben thans echter bepaald, dat leden der Joodse gemeenschap deze niet meer kunnen verlaten „opdat de Ztonts-, tische agenten m de Hongaarse commu nistische partij hun verleden niet meer zullen kunnen verbergen". ontrustende gevolgen aangenomen. De bunkers bij 's-Gravenzande maakten ech ter, dat hier wel ernstige gevolgen moge lijk waren en hier was de toestand dan ook een ogenblik eritiek. De bunkers wor den nu gesloopt en het herstellingswerk is reeds aangevangen. De Delflandse hoofden bezitten een be hoorlijke graad van beveiliging. De per foratie van de duinen door aanleg van bunkers heeft aangetoond, dat dit funest kan zijn. Spreker dankte voor de hulp, welke door de staf van Delfland en van velerlei zijden Ss geboden. Hij was ervan overtuigd, dat het rijk de kosten van de schade zou dragen. Spreker trok als con clusie uit deze ramp, dat de waterschaps- zorg nummer één moet zijn. Er moet worden afgerekend met de oude vooroordelen tegen de waterschappen en een schromelijk tekort aan hegrip voor de waterschapszorg. De heer H. Smitskamp sloot zich bij de woorden van herdenking en lof voor werkzaamheden van de techni sche dienst en leiding aan. De heer B. W. Schippers gaf als tolk van de vergadering in overweging de kosten door het hoog heemraadschap af te doen dragen. Dit be treft dus de genoemde 100.000, uitgezon derd de bunkerseliade. Het college was ge troffen door dit voorste! wat bij acclamatie werd aangenomen. Later is het gezelschap in autobussen naar Arendsduin vertrokken om de schade van de meest bedreigde punten in ogenschouw te nemen. CANADEES PROTEST Tegen Amerikaanse invoerbeper kingen voor Zuivelproducten Canada heeft in een protest-nota aan de V. S. medegedeeld, dat het ernstig ver ontrust is over de Amerikaanse invoerbe perkingen voor zuivelproducten. In de nota wordt verklaard, dat.de beperkingen inbreuk maken op door Amerika onderte kende handelsovereenkomsten en een los laten van aanvaarde principes der han delspolitiek betekent, dat dit vrij zeker de ontwikkeling van de wereldhandel zal schaden. Goudse markten Op de Goudse veemarkt kwamen heden de volgende noteringen tot stand: 17 slacht- varkens 1.90—1.95. 2.10—2.15 per kg gesl gew.. handel traag: 156 nuchtere kalveren 32—38. 7schapen 80—85, handel malle: Op de Kaasmarkt werden 24 partijen aan gevoerd. Prijzen le kw. met rljksmerk t 2 .'7 —2,30 2e kw 2,24—2,26 en extra kw. tot 2.33 per kg Handel goed.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3