INKTVIS President Eisenhower afkerig van China-blokkade? Katholieke vrouwen op de bres Sovjet-Unie breekt met Israël Eiranna Dulles en Bradley zouden een „voorzichtige koers" adviseren Géén THUNDERJET verongelukt gratie voor de Rosenbergs Afscheid van generaal Van Fleet Landbouwmachines moeten worden gered V.N.-Bevolkingscommissie negeert Katholieke doctrine inzake geboortebeperking Klacht van Mejuffrouw C. Scltaefer Zij stelt Israels regering mede verantwoordelijk voor aanslag Invoer van Nederlandse textiel producten in België Publiek nam geen rode verklaringen Hevige vechtpartij in Tel Aviv WOENSDAG 11 FEBRUARI 19.13 PAGINA 4 Economische blokkadebruikbaarder geacht Van gezaghebbende zijde is Woensdag te Washington vernomen, dat Eisenhower's raadgevers op militair en politiek gebied pogen bepaalde stromingen in het Congres, die aansturen op een onmiddellijk ingaande blokkade van communistisch China door de Amerikaanse vloot, tot bedaren te brengen. Wel wordt hier en daar verwacht, dat de V.S. er krachtiger dan voorheen bij de andere niet-communistischc landen op aan zullen dringen cummunistisch China economisch scherper te blokkeren. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat generaal Omar Bradley, de voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, zich Dinsdag, in de besloten zitting der commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse senaat, heeft uitgespro ken tegen een Amerikaanse marineblok kade. daar dit z.i. het gevaar van een we reldoorlog met zich zou brengen. Bekend is. dat Bradley wel voorstan der is van een door de verbondenen uit te oefenen economische blokkade en wel op grond van de mening, dat hierdoor hetzelfde zou worden bereikt, doch zon der het risico, dat een marineblokkade met zich zou brengen. kaanse stafchefs, voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van Amerikaanse senaat heeft uiteengezet dat aanhouden van Russische schepen door Amerikaanse oorlogsbodems als een „oor logsdaad" zou kunnen worden uitgelegd. Autoriteiten te Washington wijzen er ook nog op dat, indien Groot-Brittannië zich tegen den blokkade van het Chinese vasteland zou verzetten, het voor de V. nauwelijks mogelijk zou zijn Britse, sche pen te beletten hun normale vaart op Hongkong en Zuid-Chinese havens voort te zetten. Het verluidt, dat ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, de senatoren in particuliere ge sprekken heeft gewaarschuwd tegen over ijlde beslissingen by de behandeling de vraag „blokkade of niet?" Vóór een blokkade zon de aanhangers van Mac Arthurs „bombardeer en blok- keer"-politiek, oie tevens van mening zijn dat het zwaartepunt van het Amerikaanse optreden in Azië moet zijn gelegen. In bepaalde diplomatieke kringen te Washington is men van mening, dat de re- gering-Eisenhower zeer voorzichtig te werk zal gaan en dat zij naar minder ge- Avaagde methoden om het oorlogspoten tieel van communistisch China aan te tas ten, zal zoeken. De Britse China-handel De V. N. hebben, zoals bekend, haar leden-staten in 1951 aanbevolen de uitvoer van alle goederen naar het Chinese vaste land. die in de oorlogsindustrie kunnen worden verwerkt, stop te zetten. Sindsdien is :n het Amerikaanse Congres herhaal delijk de klacht geuit, dat Groot-Brittan nië en andere Amerikaanse bondgenoten dergelijke goederen naar communistisch China zijn blijven verschepen. De Britse ambassade te Washington her haalde Woensdag, dat Groot-Brittannic geeD voor oorlogsdoeleinden van belang zjjnde goederen naar communistisch China xendt. Dairen en Port Arthur Van bepaalde diplomatieke zijde is er te Washington op gewezen, dat een Ame rikaanse marineblokkade in feite tegen de scheepvaart der verbondenen zou zijn gericht, daar communistisch China vrijwel geen koopvaardijvloot bezit. Door een Amerikaanse marineblokkade zouden bovendien ook Russische schepen worden, getroffen, die thans in de havens Dairen en Port Arthur voor communis tisch China bestemde goederen lossen. Men meent, dat generaal Bradley, hier in vermoedelijk gesteund door de Ameri- Piloot kivam om hel leven Omstreeks 12.15 uur gistermiddag is een Th under jet-straal jager van de vliegbasis Volkel bü het vliegveld Gütersloh ten Noorden van Paderborn in Duitsland ver ongelukt, waarbü de 23-jarige sergeant- vlieger H. Sanders uit Nijmegen het leven verloor. De vlieger kreeg tüdens een oefening op geringe hoogte met motorstoring te kam pen en probeerde een noodlanding te ma ken. Deze had echter een ongunstig ver loop. Toen men de Thundcrjet bereikte, bleek de vlieger reeds te zün overleden. Een commissie van onderzoek is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. President Eisenhower heeft geweigerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Ro senberg, die op beschuldiging van het ver raden van atoomgeheimen zün ter dood veroordeeld. In een Woensdag uitgegeven verklaring in het Witte Huis wordt gezegd: „De aard van het misdrijf, waaraan de Rosen bergs schuldig zün bevonden en waarvoor zün zijn veroordeeld, gaat ver uit boven het van het leven beroven van een mede burger. Het houdt in het weloverwogen verraad van de gehele natie en kan zeer wel leiden tot de dood van vele, vele dui zenden onschuldige burgers". Het vonnis zal nu waarschijnlijk de volgende week ten uitvoer worden ge bracht. Tegen de tenuitvoerlegging is in vele landen, in hoofdzaak van com munistische zijde, een uitgebreide cam pagne gevoerd. Generaal James Van Fleet, de schei dende bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, dat hü twee jaar onder zijn commando heeft gehad, heeft het bevel overgedragen aan generaal Maxwell Taylor. De bevolking van Seoel beeft op hartelüke wijze afscheid van de genearaal genomen. Getroffenen emigreren Driehonderd gezinnen trillen naar Zuid-Afrika Aan adspirant-emigranten uit de ge troffen gebieden, die naar Zuid-Afrika willen emigreren, zal volgens een op dracht van de Zuidafrikaanse regering thans alle mogelijke voorrang worden verleend, terwijl de procedure speciaal voor hen wordt vereenvoudigd. Aan hen, die of reeds in het bezit zün van een erkvergunning voor Zuid-Afrika óf een anvraag hebben ingediend, kan door het Zuidafrikaanse emigratiekantoor in Den Haag een noodvergunning worden afgegeven. De permanente verblijfsver gunning kan dan in Zuid-Afrika zelf worden aangevraagd. Dit in tegenstelling tot de gewone procedure, waarbü ver gunningen over Pretoria moeten lopen. Naar in Den Haag is vastgesteld, hebben ruim driehonderd gezinseenheden in totaal ruim duizend personen een verzoek tot emigratie ingediend of een werkvergunning verkregen. De be doeling is zoveel mogelyk van deze emi granten op de „Zuiderkruis" die op 14 April vertrekt te plaatsen. Het is van groot belang, dat adspirant- emigranten uit de noodgebieden voor zover mogelijk schriftelük hun nieuwe (evacuatie) adres opgeven aan het Zuid afrikaanse emigrantenkantoor, Raamweg 8 Den Haag, of by een der verschillende aanmeldingskantoren. Overstromingen in Indonesië Vijfduizend Javanen geëvacueerd Bandjirs richten op het ogenblik in ver spreide delen in Indonesië verwoestingen aan. Buiten Atjeh echter zijn tot op heden geen slachtoffers van de overstromingen gemeld. Vijfduizend personen in Solo (midden Java) werden door de water toe vloed van de uit haar oevers getreden Kali Pepe ge dwongen naar hoger gelegen stadswijken te evacueren. Het Rode Kruis heeft voor de verdrevenen gaarkeukens ingericht en mericamenten uitgedeeld. Uit Solo wordt gemeld, dat, Maandag j.l. ook grote gebieden in de regentschap pen Sragen en Sukohardjo door overstro mingen van de rivier Bengawan Solo on der water stonden. Er is nog geen over zicht van de aangerichte schade te ver krijgen. In Makassar (Celebes) zijn verleden Zondag de bewoners van de desa Tompo- balang door een noodweer gedwongen naar veiliger oorden te trekken. In Ma kassar werden 20 kamponghuizen vernield, doch er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Het treinverkeer in de om gering van Semarang (midden Java) werd op ver scheidene plaatsen gestremd door een wa tervloed tengevolge van aanhoudende re gens. Zij is de vierde Majesteit ZE MAG ZICH niet alleen zo noemen: leeft nog. Maar het is nog lang zo oud -ut it.- niet als koningin Salottes dynastie, ze is het ook. Koningin Salotte van de Negen eeuwen regeerden haar voorva- enige, regerende persoonlijkheid m deren over de Tonga-eilanden. Ze heb- de Commonwealth, behalve de drie grote- ben het blijkbaar goed gedaan. Want er is re. die zich met .de titel van komngm nooit een koning ^zet. mag tooien en zich met_ Majesteittmag En koningin Salotte is al even wijs als laten aanspreken, indien ze dit wenst. „Haar vierde Majesteit" noemen de Australische bladen haar. Ze is zopas in Sydney aangekomen, op weg naar Lon den, waar ze het enige gekroonde hoofd haar voorvaderen. Ze wordt door haar onderdanen op de handen gedragen. Al thans in figuurlijke zin. Want ze is een grote, zware dame. Een bruine koningin. Haar gemaal, een Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 Katholieken dienen petitie in bij min. Eden Inzake Tito's bezoek Een groep Katholieke parlementsleden heeft tezamen met een aantal andere vooraanstaande in hoofdzaak katholieke, personen, minister Eden thans officieel een verzoekschrift aangeboden, om de godsdienstvrijheid ter sprake te bren gen. wanneer Tito in Maart zyn bezoek aan Engeland brengt. Zeer nadrukkelijk vraagt het verzoek Tito te wijzen op de grote bevreemding, welke zün politiek tegenover .de Kerk heeft gewekt. Vier tot vijfduizend tractoren en duizen den andere landbouwmachines, waaronder zeer kostbare, .vooral maisdorsers waarvan de geschatte waarde tot in de tientallen millioenen loopt, komen thans weer geheel of gedeeltelijk boven water. Op korte ter mijn zullen derhalve maatregelen moeten worden genomen om verdere schade door onder meer roestvorming, te voorkomen. Gebeurt dit niet, dan wordt een schade ge leden die in de millioenen loopt. Alles zal er dus op moeten worden gezet om deze schade zoveel mogelijk te beperken. Er worden thans in dit verband 50 tech nische hulpploegen ingezet. Het centrum van deze hulpverlening is het bureau In spectie Oogstvoorziening, Ginnekenweg 44 Breda. Met alle mogelijke middelen zullen de kostbare machines uit het water wor den gehaald. Daarbij zal onder meer as sistentie worden verleend door de Genie en de Italiaanse brandweerlieden die pas in Nederland zijn gearriveerd. De genie zal daarbij onder meer gebruik maken van speciaal geconstrueerde vlotten. Eigenaren zullen er goed aan doen, indien maar even mogelijk, de machines schoon te maken en deze zodoende voor bederf te vrijwaren. Bovendien zijn speciale maatregelen ge nomen in verband met de grote aantallen machines die op het droge zullen worden gebracht. Ingesteld is thans de commissie Nood voorziening Landbouwwerktuigen, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, van de Stichting voor de Landbouw, van de Wageningse technische instituten, benevens vertegen woordigers van de importeurs, fabrikanten handelaren, landbouwsmeden en garage bedrijven. Het baby-poeder schandaal Honderden babies waren liet slachtoffer De autoriteiten die een onderzoek heb ben ingesteld naar het zgn. „zuigelingen poeder-schandaal" in West-Frankrijk hen- ben bekend gemaakt, dat tengevolge van het gebruiken van een nieuwe soort poe der vorig jaar 152 zuigelingen om het leven zijn gekomen, terwül "52 zuigelin gen verwondingen hebben opgedaan. Het poeder, dat te Bordeaux werd ver vaardigd en in grote hoeveelheden in West-Frankrijk werd verkocht, bleek een hoog arsenicumgehalte te bevatten, het geen. naar thans blijkt, de oorzaak was van een zeer gevaarlijke uitslagepidemie onder de zuigelingen in het afzet-gebied. De scheikundige, die aan het hoofd stond van de betrokken fabriek, zal thans wegens doodslag terecht moeten staan. Belgische rivieren wassen (Van onze Brusselse correspondent) Terwyl steeds nieuwe sneeuwstor men het verkeer in de Ardennen be moeilijken, stijgt het peil van de Bel gische rivieren snel tengevolge van herige regens in West-België en de hiermee gepaard gaande dooi. De scheepvaart op de Sambre ligt stil. In het gebied tussen Bergen en Charleroi is het peil twee meter gestegen, waar door talrijke landerijen in dit gebied zijn ondergelopen. Het ministerie van financiën heeft de Kamer van Afgevaardigden intussen mee- gedeeld, dat de kosten voor het herstel van de dijken en kaden, die bij de jongste overstromingen zijn vernield, officieel op één milliard Belgische francs worden ge schat. De schade, die particulieren heb ben geleden, wordt eveneens op een mil liard geraamd. Geen halve maatregel Vijftigduizend Nederlanders naar Amerika De Amerikaanse republikeinse afgevaar digde Gerald Ford wil het Nederlandse bevolkingsprobleem, dat zeker de eerste tijd tengevolge van de watersnood niet ge makkelijker is geworden, op z.ijn Ameri kaans aanpakken. Hij heeft namelijk Dinsdag een wetsvoorstel Ingediend, dat strekt tot de toelating van 50.000 Neder landse immigranten in de Ver. Staten in 1954. Hij deed dit voorstel „om de over bevolking, die door de jongste overstro mingen is veroorzaakt, te verminderen". COMMANDO'S UIT SURINAME TERUGGEKEERD Met het m.s. „Cottiea" van -de K.N.S.M. zijn gisteren 80 militairen van het corps Commando-troepen uit Suriname in Ne derland teruggekeerd. Dit is .de repa triëring van de eerste groep commando's, die na een verblijf van een half jaar in Suriname in ons land terugkomen. Om negen uur gisterochtend begon in Amsterdam de debarkatie van de man schappen. 101-JARIGE OVERLEDEN (Van onze correspondent) Te Bellingwolde is de ludste inwoon ster van die gemeente overleden. Grietje Kruller is 101 jaar geworden. De Internationale Katholieke Vrouwen organisatie heeft aan de V.N. verzocht ook de katholieke leer over de geboortebeper king op te nemen in haar uitgebreide stu die der bevolkingsproblemen. Dit verzoek werd gericht tot de Bevolkingscommissie van de SociaalEconomische Raad der V.N. bü monde van mej. C. Schaefer, vertegen woordigster van de Katholieke Vrouwen organisaties bü de V.N. aldus K.N.P. In haar verzoek wees mej. Schaefer er op, dat de Bevolkingscommissie in haar studie tot dusverre ruime aandacht heeft geschonken aan de theorie, dat bewuste beperking der geboorten de voornaamste oorzaak zou zijn voor de teruggang in de gezinscijfers. Een sectie der Commissie, aldus mej. Schaefer, klaagt erover, dat „de fanatieke trouw der katholieken aan de leer der Kerk het onmogelijk zou ma ken verscheidene middelen tot gezinsbe perking aan te wenden, omdat de katholie ken menen, dat deze middelen op ongeoor loofde wijze de teruggang in de gezins grootte veroorzaken". Mej. Schaefer wees er echter op, dat de Commissie verzuimd heeft bij haar studie documentatie-materiaal of uitleg van de leer der Kerk te voegen. Van de andere kant citeert de Commissie wel ruimschoots de voorstanders van de geboortebeperking. De algemene zedenwet, waarop de leer der Katholieke Kerk is gebaseerd, wordt soms wel eens verkeerd begrepen, wan neer het gaat om de grootte van het gezin en het menselijk welzijn, aldus mej Schae fer. „De opvatting der Katholieken moet KARSOTE RUB verlcoudheidszall Werkf van twee kanten Iegelijk Grote doos 75 et. Pol f. 1St5 haar plaats in de studie innemen. Het be volkingsvraagstuk is niet alleen van be lang voor de individuen maar evenzeer voor de gemeenschap. Het kan niet alleen met zuiver mechanische en mathematische maten gemeten worden". In het algemeen kan worden vastgesteld, dat de stem der katholieken, die de groot ste godsdienstige richting in de wereld vormen, helaas niet beter in de volkeren organisatie doorklinkt. Dit is te wijten aan het feit, dat de regeringen als zodanig lid zijn van deze organisatie. Helaas hebben vele regeringen van katholieke landen, vooral die van Zuid-Amerika, weinig be grip van him taak als verdedigers der Ka- zal zijn. dat een uitnodiging ontving om ins van den bloede; was haar minis_ de kroning van koningin Elisabeth II bij ter-president. Hij stierf in 1942. Ze heeft twee zonen, kroonprins Tungi, die nu minister-president is en prins Tui- te wonen. Majesteiten in de Commonwealth zijn koningin Elizabeth, de koningin-moeder pelehake. De kroonprins heeft een zoon, Elizabeth, de koningin-douairière Mary Tafau Ahau, een jochie van een jaar of enkoningin Salotte van de Tonga- drie, dat parmantig in een miniatuur eilanden. auto'tje onder de palmen rijdt. Waar die liggen? Wel, ergens in de Koningin Salotte volgde in 1918, acht- Stille Oceaan. tien jaar oud. haar vader op. Ze heeft n Tussen Nieuw-Zeeland en de Fidsji- Westerse opvoeding genoten en studeerde eilanden. En een heel eind van Australië. aan ,je universiteit van Sydney. Men kyke het maar een op de kaart na. Daar deed ze heel geavanceerde opvat- De Tonga-eilanden vormen een klein tingen omtrent de regeerkunst op en zc paradijs met ongeveer 45.000 inwoners, verwierf er bovendien een sterk sociaal De eerste blanken, die er voet aan wal geVoel. Tijdens haar regering ging de ge- zetten, waren Hollanders. Aangezien ze zondheidszorg met sprongen Vooruit, het er erg warm vonden, vertrokken ze Terwijl overal op de eilanden in de gauw. Later bracht Abel Tasman er een stille Oceaan de inheemse bevolking in bezoek. Maar hij heeft dit kleine paradijs aantal vermindert, vermoedelijk door een nooit voor ons land in bezit genomen. Er te nauw contact met de blanken, nemen was toen nog zoveel om in bezit te ne- de bewoners van de Tonga-eilanden menlangzaam maar zeker in aantal toe. Na Abel Tasman verscheen Captain Koningin Salotte was zo verstandig, Cook. Deze schonk aan de voorvader van toen tijdens de oorlog troepenschepen koningin Salotte een schildpad. Het beest kaar gebied aandeden, haar onderdanen naar het binnenland te sturen. De vierde Majesteit zal te Londen on getwijfeld furore maken. Ze heeft in Syd ney haar toilet voor de kroningsplechtig heid gekocht. Dames! V ooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Naar liet officiële Sovjetmssisclié nieuwsbureau Tas» meldt, heeft de Sovjet-Unie liaar betrekkingen met de staat Israël verbroken. Volgens A. F. P. heeft de Sovjetrussischc minister van buitenlandse zaken, Vysjinski, de Israëlische gezant te Moskou mededeling van haar besluit gedaan, haar gezantschap te Tel Aviv op te heffen. Vysjinski heeft de Israëlische legatie te Moskou verzocht, deze stad onmiddellijk te verlaten. tholieke visie op vele problemen. Delega ties van regeringen, welker landen uit gemengde bevolking bestaat, hebben nig kans een Kotholieke visie te doen gel den. De overigen vermijden deze uiter aard. Het contact tussen de katholieke dele gatieleden bij de V.Nfr ontbreekt ook zo goed als geheel. Werawt enkele jaren gele den nog wel eens speciale bijeenkomsten van katholieken gehouden, onder leiding van de paters .Tezuieten te New York, thans is dit contact geheel verwaterd, zo dat een zoveel mogelijk eendrachtig op treden binnen de beperkte mogelijkheden uitgesloten is, aldus K.N.P. Deze grote gebreken in de V.N. komen zeer duidelijk tot uiting in de klacht van deze vertegenwoordigsters der Katholie ke Vrouwenorganisaties. „Dc studie van het bevolkingsvraagstuk, die in de Bevolkingscommissie der Ecosoc wordt verricht, besteedt uitvoerige en wel willende aandacht aan dc propaganda der kunstmatige geboortebeperking. Waar echter geen melding van wordt gemaakt, zo besloot mej. Schaefer, is het feit. dat achter deze propaganda grote commerciële belangen staan". GEEN BINDENDE AFSPRAKEN OVER VRIJWILLIGE BEPERKING Volgens „Le Soir" hebben de leiders van de Belgische en Nederlandse textielindus trie besprekingen gevoerd om tot een ac- coord te geraken over de invoer van tex tielproducten in België. Volgens de bepa lingen van dit accoord zou de invoer jn België van Nederlandse textielgoederen beperkt worden tot 50 procent van de gemiddelde hoeveelheden, die in de loop van de eerste negen maanden van 1952 werden geïmporteerd. De onderhande lingen zyn gevoerd buiten de onderschei dene regeringen en de speciale Benelux- comité s om. Indien de betrokken minis ters, aldus „Le Soir", dit accoord goed keuren, dan zou dit neerkomen op wederinvoeren in Nederland van een exportvergunning voor de desbetreffende textielproducten. Met betrekking tot bovenstaand bericht verneemt het A. N. P. van de zijde van de Nederlandse woltextielindustrie, dat, zoals de vorige week reeds werd gemeld. afgevaardigden van de Nederlandse wollen stoffen industrie, op grond van de nota betreffende de Benelux van de Federatie der Belgische textielnijverheid aan de Belgische minister van economische zaken, op uitnodiging van de Belgische collega's te Brussel kennis hebben genomen van de wensen van deze collega's. Tüdens dit onderhoud is van Belgische züdc voorgesteld op basis van vrijwillig heid te komen tot een contingentering van dc Nederlandse invoer in Belgic, waarna de desbetreffende voorstellen ter bekrach tiging aan de betrokken regeringen zouden kunnen worden voorgelegd. Aangezien de Nederlandse delegatie geen mandaat had om namens alle betrokken sectoren van de Nederlandse textielindustrie op te treden, zün toen op geen enkele wüze bindendi afsoraken gemaakt. Na deze besprekingen heeft geen nieuw onderhoud plaats gevonden zodat er dus geen sprake van kan zijn, dat namens de gehele Nederlandse textielindustrie met de Belgische textielindustrie bindende spraken zouden zyn gemaakt, waarvan volgens bovenstaand bericht van „Le Soir" sprake zou zyn. Het afbreken van de diplomatieke be trekkingen heeft plaats, drie dagen nadat zich in de Sovjetrussische legatie te Tel Aviv de reeds bekende ontploffing heeft voorgedaan, waardoor een deel van het gebouw ernstig beschadigd werd en drie personen verwondingen opliepen. De Israëlische regering veroordeelde, zoals men weet, de aanslag, beloofde schade vergoeding en deed veie arrestaties ver richten. Onder de arrestanten bevinden zich leden van anti-communistische orga nisaties. In de desbetreffende door het nieuws agentschap Tass uitgezonden officiële ver klaring wordt verder gezegd, dat de mis dadigers, die de bomaanslag pleegden, kennelijk met medeweten van de Israëli sche politie hebben gehandeld. Hoewel de president van Israël en het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken op 10 Februari de Russische legatie schriftelük, namens de Israëlische rege ring hun leedwezen over het gebeurde betuigden en hun verontschuldigingen aanboden, „worden deze verklaringen en verontschuldigingen van de Israëlische regering gelogenstraft door talloze be- vüzen van rechtstreekse deelneming van ertegenwoordigers van de Israëlische regering aan de haatcampagne tegen de regering van dc Sovjet-Unie en het aan zetten tot vijandige handelingen tegen de Soi'jet-U'nie", aldus de Russische verkla ring. Volgens deze verklaring wordt het pro vocerende karakter van de aanslag niet alleen aangetoond door de inhoud van artikelen in de Israëlische pers, doch ook door redevoeringen in het Israëlische par lement van leden van de regering en ver tegenwoordigers der heersende partijen. In het bijzonder wordt een rede genoemd van de minister van buitenlandse zaken Mosje Sjaret, „die openlijk tot vijandige daden tegen de Sovjet-Unie aanzette". Deze rede werd op 10 Jan. uitgesproken. Onderzoek naar nieuwe kolenlagen Boringen in Zuid-Limburg De Staatsmijnen hebben opdracht ge geven aan de Belgische maatschappü „Foraky" te Brussel om onder de ge meente Hulsberg boringswerkzaamheden uit te voeren. Het onderzoek heeft be trekking op eventuele kolenlagen op 500 meter diepte. De werkzaamheden zouden reeds de volgende week beginnen en zullen vermoedelyk ongeveer vyf maan den dui'en. Van het resultaat zal het afhangen of ook nog op andere plaatsen in Zuid-Limburg soortgelijke boringen zullen worden verricht, voor de Neder-Betuwe. In een Sedert 1937 heeft deze Belgische huishoudelijke vergadering heeft de K. v. maatschappij voor enkele Limburgse my- K. voor de Neder-Betuwe als opvolger, c,„ van dr J. J. Vermet tot nie-iwe voorzitter Staatsman Emma en de Ml)n gekozen de 2e onder-voorzitter ir J. van i Laura, boringen verricht en mynschach- Thiel de Vries uit Heesselt. ten gebouwd. „De terroristische daad. die op 9 Febr. werd gepleegd, bewijst, dat de elementaire voorwaarden voor een normale diploma tieke werkzaamheid van de Russische diplomatieke vertegenwoordigers in Israel ontbreken", aldus de verklaring. In de straten van Tel Aviv zijn commu nistische demonstranten heftig slaags ge raakt met een woedende anti-communis tische menigte. Er vielen talry'ke gewon den en dc politie moest gebruik maken van gummistokken, om de vechtenden tc scheiden. De demonstratie was op touw gezet door de „Vereniging van vrienden der sovjet- Unie" met het doel te protesteren tegen de bomontploffing in het gebouw der Sov jet-ambassade te Tel Aviv. Communistische sprekers hadden, in het centrum der stad, voorbijgangers vanaf vrachtauto's toegesproken. Toen één van hen, de secretaris-generaal der „Sovjet- Unie-vriendendr Mosje Sneh, uitriep „Er bestaat geen anti-semitisme in de Sovjet- Unie", liep de maat van zyn gehoor over. Het begon te joelen en schreeuwde „weg met jou" en „Leugenaar Van „luchtjes" gesproken natuurlijk is poes maar één van de honderden oorzaken van zo'n echt vervelend huisluchtje. Ook etensgeuren en tabakslucht verdwynen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. MENStf4^ EEN De door PETER BARON Op de sloep gekomen, begon de eige naar van het koffertje een beetje te wen nen en de uitdrukking van zijn gelaat werd iets minder verbijsterd Hij voelde zich hier toch weer thuis. Hij had er als kind gespeeld. was ongehoorzaam ge weest tegen de wet. als de jongens uit de achterbuurten, hij had er gestolen, toen hij een jongeman was. cn was er gear resteerd geworden vlak voor diezelfde ingang. Hij zuchtte. Die plek riep wederom aangename herinneringen bij hem op. Hier was het immers, dat hij een niets kwaadsvermoedende politie-agent Taxi. mijnheer? Die onderbreking, die van de rand van het trottoir kwam, deed hem omkijken. Een taxi-chauffeur leunde glimlachend vanaf zijn plaats naar buiten. De man op de stoep keek naar de chauffeur en toen naar zijn koffertje, Eaton Place was eigenlijk niet ver. maar de koffer was zwaar, erg zwaar zelfs. Hij ging op de taxi af- Eaton Place, beval hij en zette zijn koffertje op een van de zitplaatsen. En probeer niet een eindje om te rijden, want ik ben er heel goed thuis. Heb maar geen zorg, zei de chauf feur. Minder praatjes en meer spoed, be val de ander. Hij bleef onbeweeglijk zitten, tot dat de 'axi op zijn teken ergens in Eaton Place stopte- Hij scheen niet van plan, direct uit te stappen, doch begon op zijn gemak naar geld te zoeken. Hij haalde een shilling te voorschijn en gaf die aan de chauffeur. Deze heer spuwde echter weloverwo gen en met nadruk op de grond. Niet genoeg, zei hij. Kom nou, zei de ander, dat is goed voor mensen, die veel van die dingen hebben, maar ik ben niet van de élite, hoof. De chauffeur kwam uit zijn zitplaats gekropen, om de zaak nader te bespre ken- Dit is geen gemeentetram, snauwde hij. Neen, zei de ander. Alsjeblieft, een shilling. Dat is niet genoeg, hield de ander aan, zijn passagier met woedende ogen aankijkend. Ik wil twee shilling van je hebben. En een paar maanden verblijf in het Middlesëxhospitaal is, wat je krijgen kunt, zei de passagier onverstoorbaar. De chauffeur spuwde nogeens. Waar zijn je zes helpers? riep hij uit en kwam in aanvallende houding op de ander toe, die op zijn beurt een ver dedigende positie innam. 1 Hier! Een derde stem mengde zich nu in het onderhoud, een stem die iedere Londe- naar wel vertrouwd is. Toen zij zich omkeerden keken de twee twistenden in de koude ogen van de wet, en hun handen vielen vanzelf omlaag. Vechten? vroeg de agent vriendelijk. Nee, gromde de taxi-man. we spe len maar zo'n beetje. Zeg er 's, hoeveel van Victoria tot hier? De wet had al vaker dergelijke dispu ten moeten bijleggen. Een shilling, was het antwoord- Verduiveld, wat ben jij royaal. Zou je er met liever negen pence van maken? Zijn sarcasme was zijn ongeluk. Betaal hem negen pence. Hij vraagt het, zei de Wet. Het vrachtje zocht conciëntieus negen pennies bij elkander en overhandigde ze de chauffeur. En maak nou, dat je wegkomt, kerel anders eis ik nog korting voor contante betaling- De agent wilde nog wat uitvaren, doch brak plotseling zijn zin af. Goeie hemel, zei hij. Als dat niet Jerry is. En die rijdt nog wel in taxi's en zo. Ben je het werkelijk, Jerry? De ander nam zyn koffertje op en wierp een koele blik op de agent. Denk om wat je zegt. vermaande hij gestreng. En denk er aan. dat mijn naam langer is- Juist, juist, neem me niet kwalijk, grinnikte de wet ironisch. Wel, mijnheer Jerry de boef, er loopt ergens een vriend van u rond, die sterft van verlangen om u te zien- Zo, zei de ander, en wie is dat dan, toch zeker niet Elveden? Ik wens hem niet te ontmoeten. Ik ben nu een respec tabel mens, en wil met gewone inspec teurs niets meer te maken hebben. Toch is het Elveden, zei de Wet. Ken je hem? Of ik hem ken. bauwde de ander na; ik wou dat ik hem kon vergeten. Wel kom maar eens mee, zei de agent. Ik heb speciale instructies, om je direct bü het te brengen. Ik laat hem liever niet langer wachten. Ik dacht, da4 ik nu van die karwei tjes af was. Ze schynen iemand nooit met rust te kunnen laten. Hij nam met een ontevreden uitdruk king op zijn gezicht zyn koffertje voor de zoveelste maal op en verzocht de agent hem voor te gaan. Twintig minuten later werd hij in Scot land Yard binnengebracht. Inspecteur Elveden, die er alleen aan wezig was, keek hem onderzoekend aan. Het mooie bruine confectiepak was een tikje verrassend voor hem. De mooi ge poetste schoenen al evenzeer en het boordje met das wekten ook belang stelling. Ga zitten, Jerry, zei hij langzaam. Ik wou eens een beetje met je praten. En over een paar dingen in 't bijzon der, zeker, nietwaar? zei Jerry. Net als vroeger, nietwaar, mijnheer Elveden? De laatste keer, dat u dit tegen me gezegd heb, kreeg ik twee jaar. De volgende spreker, Mikoenis, secreta ris-generaal der Israëlische communis tische partij, werd eveneens het spreken door het geroep van het publiek belet.. Hierop begonnen de communisten en hun tegenstanders handgemeen te raken, hetgeen tot een reeks warme kloppartyen leidde. De communistische betogers waren voornemens geweest naar het Sovjetrus sische gezantschap te marcheren, waar zij door de Russische gezant zouden worden ontvangen. Zij slaagden tenslotte in deze opzet en werden door de Russische gezant. Jersjof. ontvangen. Ondanks de genoten behandeling van de zijde van het publiek verzekerden de heren, dat de vriendschap tussen Israël en de Sovjet-Unie zou „blij ven groeien". Bij het verlaten van het gezantschap werden zij door het wachten de publiek met de kreet „verraders" be groet. Vernomen wordt, dat dr Sneh Dinsdag een brief heeft ontvangen, waarin hij met de dood werd bedreigd, indien hij zijn poli tieke mening in de eerstkomende tien da gen niet zou wijzigen. De Israëlische politie is nog steeds be zig met het onderzoek naar de toedracht der bomontploffing in het Russische ge zantschapsgebouw. OUD-STRIJDERS KOMEN NEDERLAND TE HULP Gistermiddag om twee uur zijn op Schip hol aangekomen de „aissistent general se cretary" van de wereldfederatie van oud- strijders de heer Bolo en de heer Cap de Ville. Deze wereldfederatie heeft aan de ouastrijdersorganisaties in negentien ver schillende landen telegrammen gestuurd met het verzoek een fonds te stichten om Nederland te ondersteunen. In de negen- t.en landen zijn in totaal 107 oudstrijders- organisaties. De Franse blindenbond heeft reeds voordat deze telegrammen werden verzonden een bedrag gestort van 40.000 francs voor hulp aan Nederland. Op de andere telegrammen zijn al diverse ant woorden binnengekomen. Zo heeft de Italiaanse bond van militaire oorlogs slachtoffers een bedrag gestort van een mill.oen lire, de Italiaanse bond van oud- strijders een bedrag van honderdduizend lire, de Franse bond van militaire oor logsslachtoffers en de Deense bond van militaire oorlogsslachtoffers hebben via hun ambassade of het Rode Kruis even eens een bedrag gestort. Ook de interna tionale federatie van ex-politieke gevan genen. die ook is aangesloten bij de we reldfederatie van oudstrijders, verzamelt gold voor dit fonds. De genoemde heren komen hier om te zien of de wereldfederatie steun kan ver lenen aan de getroffen geb'eden. Zij zou den vandaag een tocht ondernemen naar ht noodgebied en nemen Vrijdag van de lucht uit de toestand in ogenschouw. Zij zullen spreken met mensen uit de getrof fen gebieden, ook met Nederlandse mili- t«: e oorlogsslachtoffers. OOK IN LEEUWARDEN FRIESE PLAATSNAAM BORDEN (Van onze correspondent) Evenals vele andere plaatsen in Fries land, krygt nu ook Leeuwarden Friese plaats-naamborden, aldus is gisteren door de raad besloten. B. en W. wilden om trent dit vraagstuk een beslissing op schorten. totdat de regering haar stand gen, maar wat toch? De inspecteur trok j punt. heeft bepaald ten aanzien van het zyn wenkbrauwen samen. Fries in het wegverkeer. Maar toen door Ik weet waarachtig niets van hem mr J. van der Schaaf een motie werd in- herhaalde de boef, met een nieuwsgierige gediend om de borden nu aan te brengen uitdrukking op zyn gezicht. Wie is dat en alle fractievoorzitters hieraan hun als ik vragen mag? steun gaven, werd de motie door B. en W. (wordt vervolgd) t overgenomen. Elveden fronste de wenkbrauwen. Er was iets raadselachtigs over Jerry, maar de inspecteur kon niet goed uitmaken, wat dit eigenlijk wel kon zijn. Hij zat daar nog over te peinzen toen de commissaris binnenkwam. Elveden stond op om die te begroeten. Jerry de boef, zei Elveden De commissaris bleef even staan, terwij! zijn doordringende ogen op Jerry rustten toen ging hij achter zijn lessenaar zitten. Ik wou met jou wel eens ernstig pra ten, Jerry, over een paar dingen, die jou zowel als mezelf zullen interesseren. Terwyl u een slag om de arm houdt zeker? z.ei Jerry. Dat is niet nodig, zei de commis saris. Dat hangt helemaal van jou af. Wanneer je ons wilt helpen, zul je he lemaal veilig zijn. Als je dat niet doet. Hij voleindigde zijn zin niet, doch trok veelzeggend de schouders op. Vertel me alles wat je van de Squid weet, zei hij plotseling. Da's nogal gemakkelijk, grinnikte de boef, niets. Laat dat, Jerrv, snauwde Elveden, Daar kom je er niet mee. Vertel de com missaris alles wat je weet. Hij keek de boef onderzoekend was iets bijzonders aan die man vanmor-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3