SPA Tweede Kamer dankt het buitenland voor zijn hulp Zevende lijst van slachtoffers Nederlandse volk kan de rampgevolgen aan ZWITSAL Rampenfonds groeit verblijdend Milddadigheid houdt aan cle dijken Kruinslioogte van is te laag LICHTE VORST SIROOP GISTERAVOND WAS DE STAND 34 MILLIOEN Bejaarde evacué s vonden toe vluchtsoord op Het Loo Onvaderlandslievende houding der communisten aan de kaak gesteld DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Commissie voor afdamming van de zeegaten ..De Kamer, kennis genomen hebbende van de uiteenzettingen van de regering betreffende de watersnood 1953, bewogen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen bet Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volkerengemeenschap tot ons is gekomen. vertolkt aan alle bevriende regeringen en volken de dank van Nederland voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen". Met een motie, welke in deze bewoordingen was vervat, heeft de Tweede Kamer namens het Nederlandse volk officieel haar dank betuigd aan heel het buitenland voor de wonderbaarlijke stroom van milddadigheid, welke zijn weg naar ons land heeft gevonden. Zij was ingediend door prof. Romme, maar alle fracties hadden er haar bandtekening onder gezet met uitzondering alleen van de communisten. Ze werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voordat bij de replieken prof. Romme zijn motie indiende, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Algera, na dr Drees de Kamer nog een aantal in lichtingen verschaft. Allereerst bespreekt hij de reeds ver melde oorzaken, welke in haar samenloop tot deze ramp hebben geleid. Daarna be handelt hij de vraag of de dijken te laag waren. Spr meent, dat het voorkomen van elke overstroming onmogelijk 's. De kwestie is, welk criterium moet worden gehan teerd bij de vraag hoe hoog de dijken moeten zijn. Men richtte zich tot nu tot de hoogst bekende stand. Dat is echter willekeurig, want wie zegt, dat zich niet bijzondere omstandigheden hebben voor gedaan? Die waren er thans ook. Maar er hebben ook gunstige factoren gewerkt. Wetenschappelijk gesproken wist mee, dat de dijken te laag waren, maar de rege ring wist niet, dat in het tijdperk, waarin voorzieningen getroffen zouden kunnen worden, deze storm zou optreden. Er zijn hogere standen dan ooit tevoren geweest. Spr. herinnert eraan, dat in 1940 een commissie concludeerde, dat de kruins hoogte van de dijken op vele plaatsen verhoogd zou moeten worden. Bij de uit werking van plannen tot dijkverhoging bleek deze op diverse punten, o.a. Dor drecht. niet uitvoerbaar 'en toen kwamen de bekende ,.Vier-eilanden"- en „Vijf- Eilanden-plannen". De minister merkt op, dat inmiddels nieuwe criteria zijn toegepast en met suc ces. Zijns inziens zal aan de binnendijken der waterschappen meer zorg moeten worden besteed. Berichten over het ge vaar van bunkers hebben hem echter niet bereikt, De bewakers van de dijken hebben hun werk goed gedaan, maar spr. is van oor deel, dat voortaan in ruimere mate gealar meerd moet worden: thans zijn mensen in de slaap verrast. Veranderingen in het waterschapswezen, die strekken tot cen tralisatie en vermindering van verant woordelijkheid der publiekrechtelijke lichamen moeten met grote voorzichtig heid worden behandeld, meent spr. De oplossing van de afdamming der zee gaten is een vraagstuk, dat vele malen moeilijker is dan het maken van de af sluitdijk. Spr. zegt, dat er thans geen be slissing kan worden genomen; het resul taat van de studie ter zake moet worden afgewacht. Op topdeskundigen buiten het ambtelijke leven zal een beroep worden gedaan om mede te werken in een com missie. waarvan de directeur-generaal van de rijkswaterstaat voorzitter zal zün. Onderzocht zal worden, hoe het alarme ringssysteem kan worden verbeterd. Voor de waarschuwingsdienst op de Noordzee zullen verbeteringen worden aangebracht met medewerking van de Amerikaanse regering. Ook de berichten dienst zal worden verbeterd. 16 Februari Als er geen bijzondere invloeden ten aanzien van de wind optreden zal op 10 Februari, wanneer er weer springty is, het hoge water weinig hoger zijn dan an ders en vermoede Vjk lager dan de stan den, die sinds 1 Februari zijn voorge komen. Alle maatregelen zijn genomen, die er toe kunnen medewerken gevaar te voorkomen. Een van die maatregelen is, dat het weerschip „Cirrus" naar de Noordzee is gestuurd met het oog op verbetering van de berichtendienst. Ten aanzien van de kwestie van af sluiting der zee-armen merkte spr. nog op. dat daarmede eventueel tientallen 'aren gemoeid zouden zün. Als over- bruggingsmaatregei zouden zonder hoge uitgaven terpen aangelegd kun nen worden, waarop de bevolking in ge val van nood veiligheid zou kunnen vin den. De heer ROMME (K.V.P.) is van oor deel. dat uit het debat enige conclusies getrokken moeten worden. Tot de zegen, die het leed vergezelt, behoort de spon tane handreiking der Nederlanders on derling. Daarnaast is als een openbaring van volkerenliefde een stroom van hulp gekomen, zelfs uit die landen, die zelf getroffen zijn. De steun en hulp. die de eerste week van buiten zün gegeven, zijn een zeer wezenlijk onderdeel geweest om de gevolgen van de ramp te beper ken. Spr. dient vervolgens zün bovenver melde motie in. Bij de replieken betoogt de heer BUR GER (P.v.d.A.) o.m. nog dat het mogelijk moet zijn, dat de radiozenders beschik baar zün voor zeven uur 's morgens en na twaalf uur 's nachts. De heer SCHMAL (C.H.) zegt van me ning te zijn, dat bij de evacuatie soms te doortastend is opgetreden. De aanwe- zigheid van twee kapiteins op één schip is niet aanbevelenswaardig. By eventuele wijziging van de regeling zou men tot provinciale organiastie kunnen komen. De heer GORTZAK (C.P.N.) merkt o.m. op, dat als zyn partygenoten achter de regeringstafel zitten de dijken niet meer zullen doorbreken. Spr. dient een motie in, vragende een vergoeding van rijkswege voor gederf de inkomsten, daarby een jaarinkomen van maximaal 10.000 nemende en voorts een schadevergoeding van rijks wege tot een maximum van 100.000. De heer TILANUS (C.H.) verklaart, dat zijn fractie van harte de motie-Rom- me ondersteunt. Ter verbetering van de nota vestigt hü de aandacht erop, dat de helicopter van de Sabena reeds Zondag 1 Februari opereerde. De heer VAN MEEL (K.V.P.) bepleit nog het voorkomen van administratieve rompslomp. De MINISTER-PRESIDENT. de heer DREES. herhaalt, dat de uitkering op basis van de regeling oorlogsslachtoffers is gekozen uitsluitend om onmiddellijk een regeling te hebben, die bekend is. Ze zal kort gelden en royaal en redelijk wor den toegepast. Aan de heer Van Meel merkt hy op, I dat de minister van Landbouw zeker een bevredigende oplossing zal vinden voor de kwestie, waarin administratieve rompslomp moet worden voorkomen. Gemeenteraadsverkiezingen Spr. deelt voorts mede, dat Maandag in de ministerraad behandeld wordt het ontwerp inzake het uitstellen van ver kiezingen in bepaalde gemeenten. De motie van de heer Gortzak ont raadt spr.; Met de motie-Romme betuigt hy de hartelyke instemming der rege ring. Minister ALGERA verklaart o.a. nog. dat de radio-kwestie, waarop de heer Burger doelde, onderwerp van bespre king met zijn ambtgenoot van Onder wijs. K. en W. vormt. De minister geeft de toezegging,- dat als criterium voor de dijkverbetering zal gelden dat van de moderne dyken. De motie-Romme wordt hierna z.h.s. aangenomen. De motie-Gortzak wordt verworpen met 68 tegen 6 stemmen, die der C.P.N. De voorzitter contateert, dat gebleken is, dat de Kamer behoefte heeft aan de instelling ener tüdelyke commissie, die met de regering overleg kan plegen over maatregelen verband houdende met de watersnood. Over de samenstelling van een zodanige commissie zal hy vandaag een voorstel doen. Daarna werd de ver gadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van de depressie die ons de afgelopen dagen vrij veel regen bracht, drong een krachtige Noord oostelijke luchtstroming naar onze om geving door. Ten gevolge hiervan wordt nu koudere lucht vanuit het Oostzeegebied aangevoerd, zodat verwacht moet worden dat de temperaturen in het gehele land tot enkele graden beneden het vriespunt zul len dalen. Een krachtig gebied van hoge luchtdruk, strekt zich nu van Noord-Rus land via Scandinavië naar Schotland uit. Boven het Middellandse Zeegebied daar entegen blijft de luchtdruk laag, zodat zich over grote delen van West- en Midden- Europa een krachtige Noordoostelijke luchtstroming handhaaft, waardoor de eerste paar dagen voortdurend koude lucht naar onze omgeving getransporteerd zal worden. De eerstkomende 24 uur is echter niet meer dan 2 graden vorst te verwach ten. waarbij de laagste temperaturen zul len optreden in het Zuid-Oosten van het land. Mijnwerkers vinden een millioeu niet genoeg Weer overwerken voor het Rampenfonds (Van onze correspondent) Veel mijnwerkers zijn met de bijdra gen van f 1.056.000, die zij jl. Zaterdag het Nationaal Rampenfonds bezorgden, dank zy hun twee uren overwerk van die dag, niet tevreden. Zij willen meer doen. Voor dc Mynindustrieraad is een en ander aanleiding geweest te besluiten, dat op de Zaterdagen 14 en 21 Februari het personeel der mijnen nogmaals in de ge legenheid zal worden gesteld om twee uur over te werken. Dc opbrengst van de meerproductie, welke hierdoor verkregen wordt, zal geheel worden afgestaan aan het Rampenfonds. Op Zaterdag 7 Februari bedroeg deze meerproductie 15.229 ton. welke hoeveel heid Inclusief de heffing, welke nor maal aan het Brandstoffenegalisatiefonds had moeten worden afgedragen een waarde van f 748.900 vertegenwoordigde. Bij dit bedrag werd op 7 Februari nog het door de mijnwerkers en beambten met het overwerk extra verdiende loon gevoegd. Dit zal op 14 en 21 Februari niet ge schieden, daar het de bedoeling is, dat men dan zonder betaling twee uren over werkt. Van degenen, die niet in de gele genheid kunnen worden gesteld over te werken, verwacht de Mijnindustrieraad, dat zij in totaal een verlofdag en een dag loon c.q. salaris af zullen staan. Aan deze bedragen zullen de mijnondernemingen eenzelfde bedrag toevoegen. Op 7 Febru ari stonden de employ é's der mijnen, die niet konden overwerken, twee uur van het verlofloon c.q. 1 procent van het maand salaris af, zijnde in totaal f 35.600. „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden kinderen" dat gehoest met:< Hieronder publiceren wij de zevende lijst van slachtoffers van de watersnoodramp, welke lijst ons verstrekt is door de Informatie dienst van het Nederlandsche Roode Kruis, dat in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens worden verzameld, niet de volledige garantie kan geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. FIJNAART Driesprong, Teuntje, laatste adresI 182. HALSTEREN Van Osta, Petronella, geb. 11.4.01 Pau- lus, Cornelia, geb. 23.7.36 Raats, Johannes, geb. 24.3.20 Roks, Maria Elisabeth Petro nella, geb. 25.11.34 Raats, Johanna Maria, geb. 4.7.09 Langenberg, Adriana, geb. 29. 9.19. HOEK (Z.) Aanvulling op le lijstSmallegang, Pie- ternellaJanneke, geb. 19.8.52 te Hoek, doch ter van Jan Jacob Smallegang en Jannetje Pladdet, laatste adres A 19. KAPELLE (Z.) Nijsse, Adriana, geb. 22.6.39. KLUNDERT BATH Nijsse, Jan, Blommers, Johannes Adrianus, laatste adres Krugerstraat 6. KORTGENE Clement, Annie, 5 jaar, dochter van A. Clement, laatste adres Torendijk: Wed. P. de Looff, laatste adres Torendijk Nijs- se-Bolle, Cornelia, ongeveer 31 jaar, laat ste adres Torendijk Schrier, Wilhelmi- na, ongehuwd. MIDDELHARNIS Appel, Jacob, geb. 2.6.30 te Middelharnis, laatste adres Voorstraat 51 Troost, Ja cob, geb. 12.10.30 te Sommelsdijk, laatste adres Van Pallandtspolder 1Troost, Job, geb. 9.8.35 te Melissant, laatste adres Van Pallandtspolder Vis. Adriane, geb. 5.3.43 te Middelharnis, dochter van Lecndert Vis (overleden) en Trijntje Arendje Buth, laat ste adres Oostvoorgors 39. NIEUWERKERK Stoutjesdijk, Johannes, geb. 1,3.77 Krab- Cornelia, geb. 3.8.79, echtgenote van Joh. Stoutjesdijk Kik, Adrianus, geb. 5.6. 46 Kik, Jan Jacobus, geb. 8.6.49 Kik, Jo- zina Cornelia, geb. 8,7.52 De Jonge, Jan netje, geb. 4.10.94, echtgenote van Jan de De Reus, Neeltje, geb. 10.3.13, echt genote van Adriaan StoutjesdijkGoud zwaard, Willy, geb 17.2.40, dochter van Neeltje de Reus Kooijman, Leentje, onge veer 8 jaar, zoon van J. H. Kooijman, laat- NIEUW-VOSSEMEER Meesters, Maria Johanna, geb. 10 Wed. van Jan Slager. OUWERKERK Koopman, Marina, 50 a 55 jaar. echtge note van C. Westenbrugge, laatste adres Molenweg. Natuurlijk bronwater In hoge mate spijsverterend. Ook voor Uw gezondheid onontbeerlijk Mom verkrijgbaar Kriger, Maatje, geb. 22.9.72 geb. 14.3.34. STAVENISSEN Geluk, Johanna, geb. 5.3.29 te Stavenisse, dochter van Jan Geluk en Pieternella Smits, laatste adres Buurtseweg B 60 Quist, Anthonetta Pieternella, geb. 6.1.91 te Stavenisse, echtgenote van Jacob Blok- poel. laatste adresKerkstraat A 303 Wesdorp, Helena, geb. 7.9.89 te Stavenisse, echtgenote van Abel Jan van der Reest, laatste adresKfskstraat A 363. WILLEMSTAD Bos, Anna, geb. 6.3.74 te Willemstad, we duwe van D. Punt, laatste adres Helsen- dijk C 1 Bos. Arie Balten, geb. 17.12.81 te Willemstad, laatste adres Helsendijk C 1. Varia uit rampenland Vergoeding voor vervoer te land en te water De minister van Verkeer en Waterstaat heeft een regeling getroffen voor ver goeding van het vervoer te land en te water in de rampgebieden. Deze regeling bevat bijzonderheden over de wijze, waar op rekeningen kunnen worden ingediend en vereffend bij de Rijksverkeersinspectie, de bevrachtingscommissarissen, de burge meesters en de evacuatiecommissarissen. Wederbevolking van ontruimde gebieden De minister van Binnenlandse Zaken maakt bekend, dat de regeling van het door de bevolking wederbetrekken van de ontruimde gebieden in handen is gelegd van de commissarissen der Koningin in de noodgebieden. De desbetreffende commis sarissen is verzocht aan ieder geval van mogelijke terugkeer algemene bekendheid te geven. Zolang voor een gemeente deze algemene bekendmaking nog niet heeft plaatsgevonden, is wederbevolking niet toegestaan. Gisterenavond zong Annie Heraies niet alleen in het Amsterdamse Concertgebouw voor het Nationale Rampenfonds, zij stond evenals de andere drie solisten ook achter het buffetDe opbrengst eveneens voor de getroffen Nederlanders. In Wenen hield Kardinaal Innitzer een gloedvolle rede ter inleiding van de inzame lingsactie en Zijne Eminentie droeg een H. Mis op voor ons zwaar getroffen volk. De Maastrichtse Raad van Arbeid kreeg een brief van een Duitse weduwe uit Talheim: ze moesten haar penningske over een maand maar laten inhouden en aan het Rampen fonds geven. En zo wordt de kas van ons fonds al voller en voller. Maar er kan nog meer by, nog millioenen. Gisteren waren er weer drie bijgekomen. De stand was gis teravond ruim 34 millioen. BINNENLAND De Waalwykse Bond van Schoenfabrikanten heeft beslo ten 50 h 60.000 beschikbaar te stellen voor het Natio naal Rampenfonds. De geldinzameling te Kampen heeft het bedrag van 100.000 bereikt. Hierin is niet begrepen de waarde van het door de Kamper boeren toegezegde rundvee, die op 140.000 kan worden geschat. De stroom van giften in Hilversum heeft nu de 450.000 overschreden. De gemeenteraad van Maartensdijk heeft besloten 100.000 af te staan aan het Rampenfonds. Voorts besloot de raad van deze nog geen 13.000 zielen tellende gemeente tot adoptie van de gemeente Sint Maartensdyk. Op de giro van de Provinciale Griffie in Limburg werd tot en met gisteren gestort een bedrag van 815.000, Hierin zijn niet begrepen de bijdragen van de mijnen en de opbrengsten der collecten van het Rode Kruis en van de kerkecollecten. Drie ingezetenen van Arnhem hebben in het kader van de geldinzameling voor het Rampenfonds een origineel idee naar voren gebracht. Niet alleen is hun idee origineel, maar voor hen zelf nogal kostbaar ook. Toen de eerste inzamelingen werden genouden hebben zij zich bereid ver klaard voor elke gulden, welke in Arnhem voor de getrof fenen van de watersnood tot 14 Februari zou worden ge stort, één cent by te dragen. Op het ogenblik bracht Arn hem reeds 855.375 bijeen. Dat beteken, dat die drie Arn hemmers op het ogenblik al garant moeten zijn elk voor ruim 8500.-. De collecte in alle Hervormde kerken in 's-Gravenhage heeft in totaal 50.510.62 opgebracht. De Nederlandse Jeugdgemeenschap deelt mee, dat de gezamenlijke Nederlandse jeugdorganisaties en Instellin gen van het jeugdwerk uit eigen middelen, ondanks het feit, dat zij zelf met grote financiële moeilijkheden te kam pen hebben, een bedrag van 35.000 voor het Rampen fonds hebben bijeengebracht. Aan de veiling te Huissen zijn 20 kilo spruitjes geveild ten bate van het Rampenfonds. Telkens stelden de kopers de partij weer ter beschikking voor herveiling, waardoor deze twee kistjes tenslotte 945.40 opbrachten of wel 47.27 per kilo. De opbrengst van de collecte in Dwingelo bedraagt 23.392. Dat is per hoofd 6 85 of per gezin 31.35. Het zelf in de oorlog zo zwaar getroffen Heusden aan de Maas bracht ongeveer 20.000 bijeen en wel 15.000 by een straatcollecte en 5.000 in de kerken. Bovendien herbergen de Heusdenaren een 6000 évacué's uit Dussen. Hank, Bruinisse en Goes. Een straatcollecte in Den Bosch bracht ongeveer 42.000 op; de collecte in de Bossche Katholieke en andere kerken heeft ongeveer 30 000 opgebracht. By de Bossche banken werd ongeveer 50.000 gestort. Het gezamenlijk personeel van de firma P. de Gruuter en Zn. N.V.. heeft voor het Rampenfonds 25.000, opge bracht. De directie heeft hieraan 50.000 toegevoegd. Delfzijl heeft een bedrag van 68.000 opgebracht De bevolking van Gouda heeft voor het Nationale Ram penfonds 150.853.21 bijeengebracht. Hierin is begrepen een bedrag van 45.479,25, dat Zondag gegeven werd tij dens de diensten in de protestantse en katholieke kerken van Gouda. De bezoekers van de katholieke kerken offer den ruim f 20.000, die van de protestantse kerken ruim f 24.000. De in Oud-Beiierland gehouden collecte heeft f 60.000 opgebracht Dit komt neer op een bijdrage van f 8.50 per hoofd. BUITENLAND Sedert het begin van de hulpverlening in Denemarken zijn ruim 140 ton goederen per vliegtuig naar Nederland vervoerd, terwyl 160 ton met auto's, per trein en met schepen werden aangevoerd Bern heeft besloten 30.000 francs te schenken aan de getroffenen in Engeland. België en Nederland. De Ned. Kamer van Koophandel in Zwitserland heeft 86.415 Zwit serse francs overgemaakt aan het Nederlandse Rampen fonds. Het Zwitserse Rode Kruis heeft reeds bijna f 900.000 bijeengebracht voor de drie getroffen landen. De Staats raad van Waadtland heeft 20.000 francs gevoteerd voor de overstroomde gebieden. In Zwitserland is tot dusver meer dan 3 millioen francs ingezameld voor Nederland, België en Engeland De hoeveelheid goederen, die in Frankrijk voor de Ne derlandse getroffenen tot dusverre is ingezameld, wordt geschat op 2.000 ton. De Jordaanbank te Parijs heeft reeds meer dan f 700.000 ontvangen. Het jongenskoor „Les Petits Chanteurs de St Laurent de Paris" zal Maandag in de St Laurentkerk een concert geven. De Algemene Be stuursraad van het Franse departement Bas-Rhin heeft 10.000 voor de Nederlandse getroffenen beschikbaar ge steld. De steden Straatsburg, Comar en Haguenau stelden resp. 10 000, 5.000 en 2.000 gulden beschikbaar voor de getroffenen in Nederland, Engeland en België. In het totaal bracht Frankryk nu voor deze mensen meer dan 15 millioen francs bijeen. De door de Oostenrijkse regering georganiseerde inzame ling heeft tot dusverre 108.800 gulden opgebracht. Het Oostenrijkse Verbond van Industriëlen heeft een bedrag van 80.000 gulden beschikbaar gesteld voor een actie om goederen te zenden. De Vereniging van Bloedgevers in Oostenrijk heeft besloten haar leden op te roepen bloed voor Nederland af tc staan. Het Nederlandse Consulaat-Generaal te Marseille heeft tot nu toe 100.000 ontvangen. De Prins van Monaco heeft de Nederlandse Consul te Monte Carlo een chèque van 2 millioen francs (f 20.000) overhandigd. De hulpactie van het Noorse Rode Kruis heeft reeds ruim 1.5 millioen gulden opgebracht. Aan goederen is voor een waarde van f 380.000 ingezameld. Enkele vertegenwoordigers van de Bond van Italiaanse Bakkerspatroons hebben aan de Nederlandse gezant in Rome een bedrag overhandigd van een millioen lire. Het geld is bestemd voor de bakkers in de geteisterde gebie den. Uit Catania in Italië zijn twee wagons vertrokken met een geschenkzending van 10.000 kilo sinaasappelen en 10.000 kilo citroenen. De gezamenlijke West-Duitse speelgoedfabrikanten heb ben besloten een bedrag van 10.000 Duitse marken af te staan. In Bonn moest een plaatselyke krant een tweede „Helpt Nederland"-rekening openen, omdat de binnen komende gaven niet snel genoeg op één rekening konden worden verwerkt. De Nederlandse ambassadeur in Bonr. ontving een groep Duitse studenten, die in plaats van car naval te vieren in Nederland wilden gaan werken. De regering van Neder-Saksen t'West-Duitslandheeft besloten 25.000 mark, dat is f 22.500 beschikbaar te stel len. Bij de Nederlandse Legatie en het kantoor van de K.L.M. te Madrid stromen nog steeds geschenken, in geld en natura, binnen. Reeds is meer dan 3 ton goederen door de K.L.M. overgebracht. Aan geld is bijna 400.000 peseta (ongeveer 40.000 gulden) ontvangen. Het Zuidafrtkaanse Rode Kruis heeft anderhalf ton goederen naar Nederland en België gezonden. De hulpactie onder de Nederlandse kolonies in Vene zuela voor geld en kleren is thans op volle toeren werk zaam. In de ambtswoning van de gezant is een galacon cert gegeven, voorts was er een fancy-fair en een film voorstelling. Uit Venezuela zijn reeds aanzienlijke bedra gen in dollars overgemaakt. De gemeenschap van de Kon. Shell in Venezuela hierbij niet gerekend het personeel van de raffinadery te Punta Cardon, dat reeds 33.000 dol- lor schonk, bracht een bedrag van 32.000 dollars bijeen. Aan het Ned. Rode Kruis te Den Haag is door de ver tegenwoordiger van de Mercedes-Benzfabrieken een am bulancewagen aangeboden. De Rode Kruisverenigingen over dr gehele wereld heb ben tot dusverre ten naaste bij 10 millioen dollar aan geld bijeengebracht voor hulp aan de slachtoffers van de over stromingen in Nederland, Engeland en België. Bovendien zyn goederen ter waarde van meer dan één millioen dol lar ingezameld. Het Zweedse plaatsje Halmstad, dat 28.000 inwoners telt, wist niet minder dan 65.000 kronen bij elkaar te bren gen in drie dagen. Per vrachtwagen werden duizenden dekens, honderden matrassen en 5.000 bedden naar om land verstuurd. En er staat nog 15 ton kleding om ver zonden te worden. De directie van een van de grootste zagerijen in Zweden te Stockholm heeft een chèque van 25.000 kronen ge tekend. Er volgt nog een bijdrage van het personeel Binnenkort zal in Canada een extra editie in het Neder lands en Engels verschijnen van het immigrantenblad „Ne derlandse Post". De prijs van het blad, dat geheel gewijd zal zijn aan de nationale ramp. bedraagt twee dollar. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Nationaal Ram penfonds. GEBRADEN KONIJN IN UTRECHT Texel dat zelf tot de getroffen gebieden behoort, heeft aan het Utrechtse comité Rampenfonds 500 konünen aangeboden voor de daar ter stede verblyvende éva cué's. De dieren zouden gisteren nog naar Utrecht worden verzonden. Dank zy de grote bereidwilligheid van particulieren zullen dc konünen. voordat zy worden afgeleverd in Utrecht eerst worden schoongemaakt en gebraden en pas daarna, kant en klaar worden thuis bezorgd by' de betrokkenen. In het koninkiyk park, achter het polei: Het Loo, staat een beeldhouwwerk. Het werd Z. M. koning Willem III aangeboden door de vrouwen van Nederland als blyk van dank voor zyn hulp en steun aan de slachtoffers van de watersnoodramp, die het land tussen de grote rivieren, de KOUenGRiBP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende HET OUWELCACHET WAARB0R6T SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN Aan de vloed van giften, bestemd voor het Nationale Rampenfonds, is nog steeds geen einde te zien. Het overstroomde Nederland wordt van alle kanten krachtdadig geholpen. Het heeft er de schijn van of hier nu eens werkelijk Jan Salie niet achter de kachel blijft zitten. Ook van het giro-nummer 9095 van De Maasbode-pers wordt flink gebruik gemaakt. Met dankbaarheid en voldoening kunnen wij van een nieuwe reeks bedragen gewag maken, welke voor het Nationale Rampen fonds hij ons zijn gestort, Dc volgende verantwoording geschiedt a.s. Zaterdag. Is daar dan dc man hij, die, om welke reden dan ook, nog niet in de buidel heeft getast om de gevolgen van deze verschrikkelijke ramp zo goed mogelijk tc helpen lenigen? Bij De Maasbode-pers voor het Nationale Rampenfonds ontvangen; H. B„ Rotterdam P. v. B Deo Haag Francesco Cinzano Cia, Turijn E. H.-V-, Scheveningen F. E. H., Scheveningen M. J. B„ Ubbergen Uit de spaarpot der kinderen v. d R.K. Meisjesschool, Diersen A. K., Hongarije N N., Rotterdam „Fr. Xaverius" Kleuterschool, Rotterdam E. I. S.-S., Rotterdam J R. Sr., Asten E. E. T.. R'dam A. M., Dongen Z.. R'dam N.N., Dongen J. Th. H.. Haarlem N.N., R'dam 10.— Pers. N.V. Dommelsche Bier 20.— brouwerij v/h W. C. Snieders, 2000.— 440. 50.— 500, 40.— G. J. de B., R'dam 100.— 12.50 Koorzangers par. H. Jacobus, Schipluiden 100. P. M. S.-G., Roermond 20. 7Ï56 L. J. H. W., Bloemendaal 10. C. G. L.. Oisterwijk 50.— 10.— 50. 2.50 79 09 12.50 10.— 30.— 10.— 10. 50.— 2.50 50.— Kleuterklas Inst. St Hildegardis. 50.— R'dam. uit de spaarpot van de 100.— kleuters 5.98 10.— Jongens Laurer>tiu9 Internaat, 20.— Rotterdam 77.80 10.— 50.— 's-GRAVENHAGE, 11 Februari 1953 Het resultaat van de Tweede Kamer vergadering over de watersnoodramp van hedenmiddag was dit: een motie, waarin de Kamer dank betuigt aan het buiten land. Het was een natuurlijke en spontane reactie op de hulp, welke het buitenland in zo ruime mate en spontaan schonk bij deze ramp. Maar het was tevens een vast leggen van het feit, dat alleen de commu nisten zich buiten de volksgemeenschap hadden geplaatst door hun onwelwillende critiek, door te beweren dat de Ameri kanen, die hier spontaan waren gekomen om mensen te redden, dit uit politieke doeleinden hadden gedaan. Maar zelf ga ven de communisten niets dan alleen maar critiek. In die omstandigheden was het natuur lijk volslagen onmogelijk ook de commu nisten in de Kamer te vragen deze motie te willen ondersteunen. Dat had prof. Romme dan ook niet gedaan, maar alle overige fracties zonder uitzondering had den de motie getekend. Zo isoleerden de communistische leiders zich zelf van de prachtige eenheid, die ons volk vertoonde en zij konden na deze prachtige demonstratie van naastenliefde niets anders doen dan trachten ook de Oost-Europese landen hierin te betrekken door te vertellen, dat het internationaal Verbond van Vakverenigingen commu nistisch georienteerd zoals men weet besloten had ook te helpen. Het bestuur van dat Verbond had reeds een half mil lioen francs gegeven (f 5.000.—) Dr Drees antwoordde daarop met te vragen, waar deze gelden waren gedepo neerd en of dit een algemene bijdrage be- Overzicht Tiveede Kamer tekende. Zo ja, dan zou hij daarvoor de zelfde waardering hebben als voor de overige hulp. Het was duidelijk dat de communisten er mee in hun maag zaten, dat alle hulp alleen maar uit de vrije landen was ge komen. Om hun houding te redden kon den zij ook niets beters doen dan de mo tie-Romme niet tegen te spreken. Het is niet zo verwonderlijk dat er in Twente onder de communistische par tijleden een geschrift circuleert, waarin wordt geprotesteerd tegen de communis tische leiding. Dit keer zeker heeft de communistische partij zich vergist in de mogelijkheden van haar propaganda. Er was in verschil lende bedrijven besloten over te werken, vertelde dr Drees. ook de fabriekskernen van Werkspoor, waarin communisten zit ting hebben, besloten daartoe spontaan, maar later kwam het bevel van de com munistische partij om dit niet te doen Dat de leden het hiermee niet eens waren bewijst wel, dat slechts één communist van Werkspoor in Amsterdam tenslotte weigerde op Zaterdagmiddag voor dit doel over te werken en dat van de vierduizend arbeiders in Utrecht, ondanks het bevel van de partij, er slechts vijf weigerden. Men moet echter niet denken, dat het hele debat van hedenmiddag aan de af zijdige houding van de communisten ge wijd was. En dr Drees en minister Algera hebben ieder meer dan. een uur besteed om de maatregelen uiteen te zetten, welke de regering voornemens is te nemen. Zo zeide de minister-president, dat nu wel gebleken was, dat de organisatie Be scherming Burgerbevolking bij zulke rampen een belangrijke taak zal kunnen vervullen. De raming van de schade acht te hij uitermate moeilijk, deze zou vol gens hem vermoedelijk rond het milliard liggen. Dit was een ernstige slag voor onze volkshuishouding, maar niet onover komelijk. Er is nationaal en internationaal een ongekende samenwerking; ons volks is weer gezond en krachtig en kan deze ramp aan. Er waren al berichten van schepen, die niet naar Rotterdam kwamen, er werden orders afgezegd en toeristische afspraken, maar, aldus dr Drees, dit is wel zeer on juist. Een belangrijk deel van ons land is getroffen, maar Nederland werkt, de ha vens zijn open en de industrie is paraat. Minister Algera van Verkeer en Water staat, heeft daarna in een lange rede de oorzaken van de ramp uiteengezet zware Noordwestelijke storm over de ge hele Noordzee, samenvallend met spring tij en de allersterkste windstoten met hoog water. Vervolgens heeft hij de toe stand van de dijken onder het oog gezien en toekomstplannen uiteen gezet. Het kwam hierop neer. dat men zich moet af vragen wat bij het herstel van het cri terium moet zijn en daarbij of elke over-' stroming te voorkomen is. Het is onmo gelijk alle risico's te elimineren. Niet iedere natuurkracht is te beheersen, maar men moet proberen het te doen. Bij nieuwe werken waren deze criteria reeds toegepast en aan de plannen tot verhoging van dijken was reeds een be gin van uitvoering gegeven. Té ver gaande centralisatie van de wa terschappen wilde deze minister niet, wel reorganisatie van de waterschappen en grotere eenheden, wat tenslotte ook de bedoeling bleek te zijn van de heer Burger van de PvdA. Dit was een werk voor de Provinciale Besturen, maar de financiële verhouding van het Rijk tot de water schappen was daarbij van groot belang. In het ontwerp Noodwet zouden twee hoofdbeginselen gelden, namelijk dat de kosten van het herstel van hoofd- en buitendijken voor rekening van het Rijk zouden koTnen en dat het Rijk ook het herstel ter hand zou nemen met de be voegdheid bepaalde werken aan lage: organen te dirigeren. Belangrijk was natuurlijk de vraag ov< de afsluiting van de zeegaten. Wat moest men doen? De bestaande 1000 km dijken verhogen of de zeegaten afsluiten? Of een combinatie van beide? Dit vraagstuk was vele malen moeilijker dan de kwestie van de Afsluitdijk. Hiervoor moest het onderzoek worden afgewacht, waartoe de regering reeds in December van het vo rig jaar opdracht had gegeven. Het afsluiten van de zeegaten zou tien tallen jaren duren. Intussen zouden er overbruggingsmaatregelen moeten worden getroffen. Daartoe wilde de minister over gaan tot het aanleggen van vluchtterpen, verbetering van het alarmeringssysteeem en een beter waarschuwingssysteem op de Noordzee. De eerste voorziening welke ten opzichte van het laatste reeds was getrof fen, was het terugtrekken van het wacht schip „Cirrus" uit de Atlantische Oceaan naar de Noordzee, zodat dit reeds een ver betering betekende voor de nieuwe spring vloed op 16 Februari. Voor deze spring vloed waren alle denkbare maatregelen getroffen. Naast de motie van de zeven fractielei ders dienden de communisten er nog een in voor integrale schadevergoeding. De gebruikelijke propaganda met geld. dat er wellicht niet is. De motie van de fractievoorzitters werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De communisten konden ondanks hun scheldpartij op de Amerikanen moeilijk daar tegenstemmen. De communistische motie werd verwor pen met 68 tegen 6 stemmen. Maar het voornaamste, wat dit voorlopig debat had uitgewezen, was de onvader landslievende houding der communistische leiders, waartegen zelfs de slavenzielen der partijgenoten in opstand dreigen te komen F. S. (Voor het verslag zie elders in dit blad). Betuwe en Maas en Waal, in 1861 had getroffen. Als de bejaarde evacués uit Zierikzee, die thans in hel paleis eer. toevluchts oord hebben gevonden, in de „Kleine Eet zaal" door het raam het park inkyken, zien, te in de verte dit beeldhouwwerk. Ze zullen dan terugdenken aan de ramp, die over hun levensavond zulk een zware schaduw deed vallen, doch ook aan het warme medeleven, dat het Koninklijk Huis in het uur der beproeving aan de dag legde. En in gedachten hebben ook zy reeds een monument der dankbaarheid opgetrokken. Nadat Dinsdagavond de eerste groep Zierikzeese evacués in het paleis Het Loo was aangekomen, arriveerde gisteren tegen het middaguur een tweede groep. Deze mensen kwamen per luxe-touring car uit Wijk bij Duurstede, waar ze de eerste dagen na de ramp hebben doorge bracht in het katholieke bejaardentehuis aldaar. Het zijn drie mannen en elf vrou wen, afkomstig uit het tehuis voor ouden van dagen „Ons Huis" te Zierikzee. Ge lukkig waren er in de kring van het tehuis geen slachtoffers gevallen. Wel is deze bejaardengemeenschap uiteengeval len. Ook bij familieleden zijn er wat ondergebracht, zo vertelde ons de direc trice, mej. M. J. Wartena. Thans herbergt het paleis Het Loo 30 evacués. Daar er honderd bedden gereed staan, kunnen er dus rog zeventig gas ten komen. Wanneer deze rullen arrive ren, is nog niet bekend. Hartelijke ontvangst Op heel hartelijke wijze zijn de oudjes ontvangen. Het Rode Kruis stond klaar om hen op te vangen, maar ook de inten dant. ir S G. van Geuns. verscheen bij de bus. toen deze voor het paleis stopte. De heer Van Geuns is ook een Zeeuw, zodat er voor hem nog een extra band is met deze mensen. Ze zullen het goed heb ben in het paleis, verzekerde hij ons. De accommodatie is voortreffelijk Ruime slaapkamers, badkamers, twee recreatie zalen en in geval van ziekte zieken vertrekken staan de gasten ten dienste. In de grote keuken zwaait de chef-kok van H M. de Koningin uit Soestdijk, de heer A. C. v. d. Linden, de scepter. Dit zal de eerste, dagen zo zijn, waarna hij zijn arbeid overdoet aan de heer M. Huus- ken, eveneens kok van het paleis Soest dijk. De oudste bewoner van het paleis is thans de heer Dijkstra, die m jaar is. Zijn vrouw bereikt deze eerbiedwaardige leef tijd volgende week. De ..Benjamin" der evacués is 60 jaar In totaal zijn In het palels vier-en-dertig kamers en vier zalen beschikbaar voor in totaal hor.derd evacués. Generaal Handy in \ederland De plaatsvervangende opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, generaal Thomas C. Handv. heeft gisteren een bezoek gebracht aa.'i de hoofdkwartieren en de afdelingen te velde van de Amerikaanse militaire hulporgani satie in ons land. Hij maakte ook een vlucht over het ondergelopen land.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2