Nieuws uit STAD en OMTREK Als de duinen doorgebroken zouden ziin! J Reclame s Dirk Jansz. Zwart bespeelde liet orgel in de Aula Kunstagenda EEN MOOIE AVOND VOOR EEN PRACHTIG DOEL Eerste steen gelegd voor nieuwe kerk te Overschie aargangen Nu krijgen ze geen kans meer LAATSTE BERICHTEN Koningin voerde besprekingen Jaarverslag Boerenleenbank Kethel Laurentius-Gesticht verlaat cle Rotterdamse Binnenweg DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 (Van onze muziekmedewerker Iedere keer als men zich verwachtingsvol in de aula van het Stedelijk Museum neerzet, treft steeds weer opnieuw de rustige, intieme sfeer, die <lit prachtige zaaltje kenmerkt. Steeds opnieuw wordt het oog geboeid door het zuivere lijnenspel van do koepel, door de gedistingeerde en artistieke symmetrie van deze kapel. Het orgel m de gehoorzaal harmonieert al even weldadig met de ruimte als alle andere onderdelen en dat zeker niet al leen wat het uiterlijk betreft. Dit instru ment uit de Barok, gebouwd door H. Hess in 1773 we hopen U in een afzonderlijk artikel er nog wel eens wat meer van te vertellen heeft een prachtig volle, soe pele toon en is in bijna alle registers en registercombinatics. even welluidend. Dirk Zwart speelde een practisch uit sluitend streng klassiek programma. Al leen in het werk van zijn vader, de grote orgelist Jan Zwart, mengde zich een an dere klank, zij het wat onwennig en steeds terugkerend tot het oude „ver trouwde" klankmilieu. Nu kan men wer kelijk geen bezwaar maken tegen klas sieke muziek wij bedoelen hiermee de muziek uit de klassieke periode in de muziekhistorie. Integendeel, voor het vruchtbare en zeer schone oeuvre der klassieken hebben wy oprechte bèwonde- ring. Het is echter beslist onjuist een pro gramma zo eenzijdig gericht te houden als Dirk Zwart dat gisteravond deed. Als men eet voor een publiek te spelen, dat ten slotte voor het overgrote deel uit met- musici bestaat, moet er toch wel wat wa ter bij de zeer zware! 'wijn worden gedaan. Bovendien was de keuze zó. dat het virtuoze element nagenoeg geheel ont brak op zichzelf behoeft dat natuurlijk geen bezwaar te zijn! en de gespeelde werken overwegend in dynamsich lichte tinten werden gekleurd. Op zich zelf ook al weer geen bezwaar, integendeel. Maal ais een wellicht niet al te zeer geoefend publiek anderhalf uur zit te luisteren naar componisten, die zich toch al niet zo heel duidelijk van elkaar onderschei den fin de klassiek-contrapuntische mu ziek is de individuele stempel van de componist immers lang niet zo,duidelijk waarneembaar als in de latere romantiek) de klanksfeer zeer veel tot het dromerige neigt en dat in de avonduren! wel, dan behoeven wij niet te zeggen, wat men dan van zulk een concert denkt en misschien zegt Konigin der instrumenten Zo graag hadden wij de schoonheid van de „Koningin der Instrumenten", zoals het orgel terecht wordt genoemd, zich eens in volle luister horen ontplooien, want ook dan is het Aula-orgel prachtig Het machtig majestueuze van de orgel klank is tenslotte óók een parel in df kroon van deze koningin, die gerust in volle glans mag stralen. Was dit concert dan van inferieure kwaliteit? Zeker niet! Dirk Zwart gaf blijk van een gave techniek en onmis kenbare organistisch-artistieke talenten Wy konden oprecht genieten van deskun dige phrasering, van een knappe en door zichtige weergave der fuga's en fugati- sche gedeelten van een zorgvuldig afge wogen klankkleur en dynamiek. Het ware alleen te wensen geweest dat deze fijn gevoelige artisticiteit zich ook had uitge strekt tot het programma als geheel. DANK VOOR RODE-KRUIS- COLONNE Bij de aanvang van de cursusavond voor de Rode Kruis-colonne heeft Dr A. Q. C. Klomp gisteravond aan de leden er van hulde en dank gebracht voor het vele werk. door hen verricht. DANK AAN HET POLITIECORPS Hier volgt de tekst van de dankbetuiging van de burgemeester, waarvan we gisteren in het kort melding maakten. Ik betuig aan "t corps van de gemeente politie met inbegrip van de reserve-politie mijn grote waardering voor de voortref felijke wijze, waarop het, van hoog tot laag. zijn door de rampspoed van het land zeer verzwaarde taak heeft verricht, ge durende de periode van 1 tot en met 8 Februari 1953. Er is met grote toewijding en opofferingsgezindheid dag en nacht onafgebroken gewerkt en hiermede heeft het corps zich voor land en volk uit nemende verdiensten verworven en ik ver zoek de Commissaris van Politie hiervan aan het personeel mededeling te doen op de wijze, die hem daarvoor het meest ge- eigend voorkomt. REQUIEM-MIS Pastoor Hofstede uit Oude Tonge heeft hedenmorgen in de Frankelandse kerk een gezongen H Mis opgedragen voor de overleden familieleden van Janus de Boet. Het publiek is heel zeker niet de do minerende factor, waarnaar de kunste naar zich dient te richten, maar vooral de reproductieve artist moet met zijn gehoor wel degelijk rekening houden. Nu kwam typisch teveel van het goede. De opbrengst van het matig bezochte concert kqmt ten gunste van 't Nationale Rampenfonds. Koningin brengt alleen maar werkbezoeken Schiedam staakt voorbereidingen j voor feestelijkheden B. en W. van Schiedam hebben van de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland de mededeling ontvangen dat H. M. besloten heeft dit jaar geen bezoeken af le leggen, welke met feestelijkheden ge paard gaan, doch voornemens is alleen werkbezoeken te brengen, by voorkeur in door de watersnood getroffen gebieden. Deze mededeling geschiedde naar aanlei ding van 't feit dat deKoningin in 't najaar naar Schiedam zou komen. Men heeft in verband met bovengenoemde mededeling in Schiedam nu de voorbereidingen voor de feestelijkheden gestaakt. B. en W. delen aan de gemeenteraad mede. de Schiedamse Gemeenschap ver zocht te hebben, de voorb'ereiding voor de feestelijkheden in .verband met het koninklijke bezoek te staken. Zoals be kend, bestond er een grote waarschijn lijkheid, dat H. M. de Koningin Schiedam in September zou bezoeken, in verband met de officiële in gebruikneming van de kruiser „De Ruyter". MOUWEN OMHOOG... Karweitjes gevraagd De Schiedamse padvindersorganisaties: de Katholieke Verkenners, de Ned. Pad vinders. de Gidsenbeweging en het Ned. Padvindstersgilde doen mee aan de lan delijke actie „Mouwen omhoog, want het land moet droog", door de padvinders ge organiseerd. Het is de bedoeling 150.000 bijeen te brengen, in heel het land. De jongens en meisjes willen weer door het verrichten van karweitjes geld inzame len. Ieder neemt zich voor, minstens een gulden te verdienen. Wie een karweitje heeft, kan dit opgeven voor Schiedam West tel. 69594. Oost 67529 en 39409, Gor zen 50918 en Kethel 262. ZE WAREN WEGGELOPEN Gisteravond laat vond een waakzame agent op de Broersvest. dat een tweetal jongens zich daar op verdachte wijze op hielden. Toen hij eens poolshoogte ging nemen, nam er een de vlucht. De andere wist hij echter te grijpen. Het was de 17-jarige K. W. uit Overschie. Deze be kende. samen met dc 18-jarige K. W. uit Vlaardingen uit de Kindersluis te Rotter dam weggelopen te zijn. Hij droeg een plunjezak. waarin zich beider gestichts kleren bevonden, die ze onder het viaduct te Overschie met gewone kleren verwis seld hadden. De jongen is weer terugge bracht W. de K. was naar zijn moeder gegaan en is door haar weer naar de Kin dersluis getransporteerd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Th. H., d. van A. Nolet en Th. I van Langeveld. Pieter. van P. H. Loch en G G. de aad. Theo- door E P z. van Th. E van Gent en J. J. de Ridder. OVERLEDEN: J. de Jonge. 54 j E Baas. 84 j. G van Loenen. 66 j. H. P. Tuinman, 70 j. K. Sijrier, 51 j. OVER DE WINKEL SLUITING De afdeling Schiedam van de Alg. Ncd. Kruideniersbond heeft zich tot B. en W. gewend en er op gewezen, dat de in Sept. 1952 aangenomen verordening op de win kelsluiting nog steeds niet van kracht is. Hierdoor ontstaat volgens haar een chao tische toestand en ze verzoekt daarom, het daarheen te willen leiden, dat de ver ordening, speciaal ten aanzien van de Woensdagmiddagsluiting, vóór 28 Febr. in werking treedt. ROTTERDAM TONEEL EN MUZIEK Vrijdag 13 Februari: Schouwburg. 8 uur- Besloten voorstelling. SINAASAPPELENVEILING Opbrengst voor het Rampenfonds Vanochtend had in het veilinggebouw van de K.N.S.M. aan de Lekstraat een bijzondere veiling plaats. Geveild werden o.a. 5000 kisten met Jaffa-sinaasappelen (geschenk uit Israël). 1000 kisten Jaffa's en sinaasappelen van de Citrus Marke ting Board en wagons met Italiaanse ci troenen, sinaasappelen, mandarijnen, ap pels en andijvie, afkomstig van geschenk zendingen van Italiaanse firma's. De Nederlandse regering heeft beslo ten deze zendingen aan de handel over te dargen door middel van veilingen en dit was de eerste belangrijkste veiling op dit gebied. Er was veel belangstelling uit grossiers- kringen voor dit gebeuren. Over de op brengst kan echter op z'n vroegst eerst morgen enige mededeling verwacht wor den. PLANKEN OPGEVIST Veroordeling wegens verduistering Voor de Dordtse politierechter heeft vanmorgen terecht gestaan de 49-jarige Hardinxveldse heier N. A. ter zake van het plegen van diefstal tijdens watersnood, subsidair verduistering. A. had nl. een aan tal planken opgevist en onder zich gehou den. De eis luidde 6 maanden gevangenisstraf met aftrek, de uitspraak twee maanden ter zake van verduistering. Maakt voor Uw zaak i Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 KUNSTAVOND DOOR ..ST. CAECILIA" Stadgenoten. Nederland heeft met al leen gegeven voor het Rampenfonds, neen we hebben gedeeld wat we misschien konden. Denken we alleen maar aan de geweldige opbrengst van de collecten in onze kerken, ook hier in Schiedam. Maar nu biedt ons morgenavond Vrij dag 13 Februari het zangkoor St Caecilia een kunstavond aan van het beste gehalte. Een felle wind streek gistermorgen over)in deze geste gaarne de mening van de e nieuwbouw van de kerk van O. L. burgemeester zag, dat er kerken in de /rouw van Altijddurende Bijstand aan nieuwe stadswijken moeten worden ge- de Burgemeester Baumannlaan te Over-bouwd. Voorts dankte de pastoor de an- dere autoriteiten, waarbij hij nog wees op de prettige samenwerking welke men heeft gehad met de gemeentelijke dien sten. Tot slot richtte hy zich tot de paro chianen, die hij dankte voor de medewer king', en drukte hij zijn spijt er over uit, dat de deken van Rotterdam, mgr J. H. Niekel verhinderd was de plechtigheid bij te wonen. schie, joeg het water uit de plassen, die zich op het beton hadden gevormd en deed de vlaggen, die de fundamenten van de kerk markeerden, wapperen alsof zij kapot moesten. Het was er ijzig koud. Geassisteerd door de pastoor van dc nieuwe kerk, de zeereerw. heer A. J. Knots, en kapelaan G. A. van Ettinger, ging mgr Van Hussen bij het begin van de plechtigheid naar de plaats, waar het altaar zal worden gebouwd. Hij zette daar de aanwezigen, onder wie zich behalve de burgemeester, mr G. E. van Walsum, verschillende kerkelijke en wereldlijke autoriteiten alsmede kerkbestuur, archi tecten en aannemers bevonden, uiteen, de betekenis van de zegening en het het leggen van de eerste steen voor een kerkgebouw. Hij wekte op tot eer biedige aandacht voor deze gebeurtenis, die plaats vond op de feestdag van de verschijning van Maria te Lourdes. De plaats van het altaar, waar Dinsdag een houten kruis was geplaatst, werd allereerst gezegend. Daarna ging men naar de plek waar de eerste steen zou worden gelegd. De steen werd gezegend, en vervolgens las pastoor Knots de oor konde, die achter de steen moest worden vastgemaakt en waarin de plechtigheid van gisteren staat omschreven, voor. Na de tekening werd de oorkonde in een lo den koker geplaatst en nadat nog de Lita nie van Alle Heiligen was gebeden plaat ste mgr Van Hussen de koker achter de steen. Een koortje zong de antiphoon, waarna de steen op zijn plaats weid ge bracht en vastgemetseld. terwijl mgr Van Hussen de fundamenten van de kerk ze-1 gende. Dankwoord Na de plechtigheid richtte pastoor A. J. Knots zich tot de aanwezigen. Hij dankte allereerst mgr Van Hussen. „Na de vele narigheden, waarmee wij bij U zijn gekomen" aldus t de pastoor „wilden wij ook met een prettiger ding bij U ko men". Zeer grote waardering had spr. voor 't feit. dat burgemeester Van Walsum per soonlijk de plechtigheid had willen bij- I wonen. Hij merkte daarbij op, dat men Helaas zijn met altijd de Schiedammers in de gelegenheid om de Caecilia-avondcn bij te wonen, gewoonlijk wordt de zaal gevuld met de donateurs, die him plaats heus niet graag zouden afstaan. Een prachtig initiatief van de K A.B. om gratis haat' zaal beschikbaar te stellen teneinde Caecilia de gelegenheid te ge ven met een programma voor de dag to komen dat van hoog kunstgehalte is. Is het alleen al niet de belangstelling waard, dat Schiedam het beste en het mooiste, dat het te bieden heeft op muzi kaal gebied voor het mooie doel van de slachtoffers van de watersnood beschik baar stelt. Onder leiding van Caecilïa's dirigent Wim de Rooy is men een avond verzekerd, waarvan men stil en voldaan naar huis gaat. Notaris Blaisse, in de Schiedamse mu ziekwereld welbekend, heeft aangeboden om met enige pianosoli de avond op to luisteren. Deze avond mag niet mislukken! Onder de niet overdadige initiatieven in onze stad is hij een prachtig lichtpunt U kunt kaarten krijgen a 1.50 bij het gebouw van de R.K. Volksbond Lange Haven 72. U kunt ook opbellen tel. 67387. Ook aan de zaal zijn Vrijdagavond zover de voorraad strekt kaarten te krijgen. Voorziet U tijdig van een kaart! De hele opbrengst komt ten goede aan het Rampenfonds. Ieder van de mede werkenden stelt zijn krachten gratis ter beschikking. De prachtige accoustiek van de gehoorzaal verzekert U een goede uit voering. Als u zou komen en de zaal is uitverkocht er is altijd nog een diepe put van behoeften van mensen, die alles kwijt zijn. We zijn graag bereid, om dan Uw f 1.50 in het rampenfonds te storten. Laat een overvolle zaal weer eens te meer getuigen, dat Schiedam kunst weet te waarderen, zoals Caecilia biedt en dat we ons in vrijgevigheid niet laten over treffen. Tot Vrijdag (dus morgenavond) om uur in de zaal van de K.A.B., Lange Ha ven 72. De avond is voor iedereen toe gankelijk. Gistermorgen heeft rfyr H. J. J. van Hussen, de voorzitter van de Stich ting „Fonds voor kerkenbouwin het Bisdom Haarlem, deeerste steen gelegd voor de kerk van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Over schie. Op de foto ziet men mgr Van Hussen tijdens de. steenlegging. OFFICIëLE MEDEDELINGEN Inzameling metaalafvallen De Burgemeester verzoekt aan de in dustriëlen. in wier bedrijven ijzer en non- fcrro-metalen beschikbaar komen, deze in de eerstkomende twee weken, te willen afstaan aan de gemeentelijke Vervoer-, Reinigings- en Ontsmettingsdienst, om te worden verkocht ten bate van het Ram penfonds. Telefonische opgaven worden gaarne ingewacht aan het kantoor van genoemde dienst. Buitenhavenweg 154, telefoon 68137. Afhalen en verkoop zullen belangeloos geschieden door de gezamenlijke hande laren in oude metalen, doch uitsluitend onder toezicht van een gelegitimeerd ambtenaar. UIT 75 Gescheurde klok NAAR wij vernemen, bestaat bij het gemeentebestuur het voornemen de on langs gescheurde klok uil den stadstoren te nemen, om ze te laten vergieten, waarna ze weder op hare plaats zal ge hangen worden. Sedert Vrijdag-avond heeft men de ge scheurde klok niet meer gehoord en gis teren (Zondag) heeft zij niet geluid. De klok van den grooten toren slaat nu met heel uur op de zoogenaamde brandklok. (Uit de Nieuwe Schiedamse van 17 Februari 1891) Wie zou zich niet het sterk overdreven bericht herinneren: de duinen bij "s-Gravenzande houden het niet; de toestand aldaar is zeer kritiek. Uit vele plaatsen in Nederland werd aanstonds hulp aangeboden. Onnodig. Uit éen plaats melde men zelfs: er is zojuist hulp toegezonden. Onnodig. Want waar kwam het op neer? Bij strandhoofd 3a ofwel bij de toegang van het eerste 's-Gravenzandse strand stond een bunker in de duinen. Daar sloeg het zeewater tegen en kolkte terug op dit zgn. slag. Grote hoeveelheden zand werden hierdoor weggespoeld en het slag werd steeds lager. Delfland, of om het eens deftig te zeggen: het Hoogheemraadschap Delfland, dat het toezicht heeft over de duinenrij van Hoek van Holland tot aan Kijkduin, sloeg alarm. Het dijkleger was aanstonds paraat en dichtte het gat met zakken zand. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 75ste Jaargang No. 22074 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand. 0.47 per week. Ad verten tie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bU rie administratie of bi) de erkende adver^ntiebureaux verkrijgbaar zijn Kampioenen f'ltlehie udvertentlën) tot 20 woorden 5U cent. Elk woord meer 3 cent Max.mum 00 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. A advertentie-orders worden afgesloten en geniaals: overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. WAAR HET OM GING Op Zaterdag 31 Januari kwam 's-avonds die wilde Noordwester opzetten, die zijn kop onder de opgejaagde golven stak en het water opzweepte tot ongekende hoog te. Al het Noordzeewater ging onze kust beuken, zowel in de gebieden, die enkele uren later noodgebieden zouden zijn, als op het strand. Wat dat strand aangaat? Het is het minst ondiep tussen het zgn. Arendsduin bij 's-Gravenzande en de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland. Was er kans voor doorbreking? Denk beeldig was dat gevaar niet. Bij 't strand hoofd stond een van de vele bunkers. Zij stonden echter langs het hele strand. Het bleken huizen te zijn, die op zand waren gebouwd. De kracht van het water spoel de dat zand weg en vele bunkers tuimel den naar omlaag, een groot gat in de duinenrij achterlatend. En de kracht van het zeewater was bovendien zo groot, dat er langs de hele duinenrij een diepte var ruim 20 meter werd overspoeld en weg gespoeld. Nauwelijks was dc eerste ravage aan gericht, nauwelijks wist men. dat langs de smalle kuststrook over een lengte van 20 km 2.000 000 M3 was weggespoeld nen ging aan de slag. Ook hel Minis terie van Oorlog werd ingeschakeld voor de noodzakelijke opruiming. Hulp werd ingeroepen van militairen. Omdat eigen militairen hoognodig waren ter redding van mens en dier. werd toezegging ver kregen van overkomst van een Ameri kaans Genie-peloton. Dit moest uit Frank rijk komen. Dinsdag arriveerden deze 45 man onder aanvoering van de officieren Bateman en Woodruff in Breda, 's Avonds werd het reeds gelegerd in de Fre- derikskazerne aan de van Alkemade- laan in Den Haag. Woensdagochtend wa ren de mannen reeds in de Delflandse duinen. De Nederlandse kapitein Hoyer had de leiding, hierin bijgestaan door lui tenant Bombeek en sergeant Wynbelt. Een korte verkenning volgde En daarna ging men aanstonds aan de slag. Nauwelyks is men dus één week aan de gang, weliswaar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en ook Zondags. Er is reeds gigantisch werk verzet. Drie Neder landse mannen zorgen voor het opblazen van de bunkers. Het Amerikaanse genie- peloton verzorgt de kleinere explosies. En een corps van 160 tot 175 manschappen, die in dienst staan van het Hoogheem raadschap Delfland, zorgt voor het weg halen en het bergen van het puin. Hoe dat gaat? Dank zy drie compressors, die de Ame rikanen hebben meegenomen, en nog twee. die Nederland zelf bezat, echter zonder bediening, worden door bondgenoten gaten in de bunkers ge boord. Dacht men vroeger, dat men dan grote ladingen explosieve stof moest aanbrengen om bouwwerken dergelijke allure uiteen te kunnen laten springen, vlak vóór de oorlog kwam er literatuur over een andere wijze van ex ploderen. Experimenteerde men hiermee in Frankrijk en Engeland, de Amerikanen kenden deze wijze helemaal niet. Onder leiding van de Nederlandse kapitein Hoyer wordt die nieuwe methode thans voor het eerst, en wel in onze duinenrij, aan de lopende band toegepast. Er is geen sprake meer van het aanbrengen van 1200 a 1300 kg explosieve stof in één bun ker. Men brengt een lading aan van circa 45 kg. Pompt daarna de hele bunker vol met water En ontsteekt vervolgens die lading langs electrische weg. Zorgen de compressors dus voor gaten, waarin de springstof kan worden aange bracht, daarna wordt elke bunker volko men waterdicht gemaakt. Vindt tenslotte de ontploffing plaats, dan hoort men slechts een doffe knal, die nauwelijks op een honderd meter afstand is waar te ne men. Wy zagen zo'n kolossale reus uiteen barsten. Het was als van een voos lijf. Brokken steen en ijzer zwierven slechts enkele meters door de lucht. Maar het ef fect was overweldigend Een kapitale bunker lag volledig uiteen, in brokken alsof een bouwvallig huis in elkaar was gestort. Kapitein Hoyer feliciteerde zijn twee Hollandse jongens met dit succes. Geen schade voor duin en glas Als men bedenkt, dat vlak achter de duinenrij de Westlandse tuinbouwbedrij ven liggen, kan men als leek teretht vre zen, dat deze explosies schade zullm aan brengen niet alleen aan de duinen maar ook aan de daarachter gelegen glasbe- drijven. Die vrees is echter dank zij deze methode volkomen ongegrond. Hier wordt gewerkt met een vakmanschap waar men respect voor moet lebben. Het puin wordt vervolgen? verladen. Hiertoe beschikt men over 5 iraglines, 1 bulldozer, 10 grote kip-trucs ei nog enig ander materiaal. De grote van ïitstekend betonijzer ontdane blokken werden aan stonds gebruikt ter versterkiiv van de zeewering. De rest van het ptin wordt afgevoerd, Als men bedenkt, dat het vak eerst V/oensdag en Donderdag van e vorige week is aangepakt en dat er ouwelijks nog eens zoveel dagen nodig zllen zijn, aleer men kan zeggen: het stand van Arendsduin tot aan Hoek van folland is bunkervry. dan is er een gigantich werk verricht. Dan is er 25.000 M3 gwapend beton verwijderd, hetgeen een 'ansport betekent van 50.000 ton ruw matriaal. Weet veilig Dc technisch hoofdambtenaar ran het Hoogheemraadschap Delfland, e heer A. C. Peters, heeft ons in zijn staonscar meegenomen langs het strand. ',n ook kapitein Hoyer voegde zich daa»ij. Wij reden door het natte zand en ver de hoge strandhoofden. Wij zagen jote en kleine explosies. Spraken met deVmeri- kaanse officier Bateman. Er wel niet zomaar een beetje gewerkt, er w*d ge ploeterd en gezwoegd. De Amekanen hebben evenveel hart voor deze zik als de Nederlanders zelf. Mr dr F J. J. A. Dolk. dijkgrtf van hel Hoogheemraadschap Delflanden ir A. C Kolff. hoofdingenieur van Dëland, zijn er bijna onafgebroken. Zij Ibben het slechts kunnen betreuren, datl die bunkers, die onze waterkering this zo gevaarlijk hebben gemaakt, doo re geringsinstanties niet eerder voor »rui- ming zijn aangewezen. Maar toch zi zij ook een beetje trots, want zo geva-lijk als die bunkers waren, in de aan hur.org toevertrouwde duinen is, ondanks lar- merende berichten, geen bres gespen. Al geven zij vanzelfsprekend volmtdig toe, dat. nu die orkaanachtige Noorces- ler over de hele lijn 20 tot 30 meteran de zeewering heeft afgeknabbeld meten stijl beloop van circa 10 meter, snellen afdoende maatregelen zeer noodzakijk Er is hier in tegenstelling tot anderal- dende geruchten, dus niet getalmd. Fis onmiddellijk gehandeld. En goed geh- deld ook. Langs deze kuststrook is e- derland in de eerste dagen van de volg de maand weer volkomen veilig. H. M. de Koningin heeft vandaag I in het Paleis aan liet Lange Voor hout te VGravenliage vertoefd voor het voeren van besprekingen. Zij ont- g achtereenvolgens de ministers Luns, Mansliolt, Algera en Beijen. De opvolging van mej. dr De Waal Partijbestuur en mr Rooi vink beroepen zich op kiesreglement (Van onze redacteur) Naar wij gisteren reeds meldden, zal mr Roolvink, die door het Centraal Slem bureau benoemd verklaard is tot lid der Tweede Kamer als opvolger van mej. dr A. de Waal, maar volgens het verkiezings reglement der K.V.P. zijn zetel zal moeten afstaan aan mej. dr J. C. de Vink, tegen deze gang van zaken in beroep gaan bij de Partijraad. Het secretariaat der K.V.P. deelde ons desgevraagd mede. dat het partijbestuur Zaterdag j.l. na een zeer ruime bespreking eenstemmig besloten heeft dc heer Rool vink te verzoeken zyn benoeming niet te aanvaarden, zulks op grond van de bepa lingen van het kiesreglement. De heer Roolvink heeft echter te kennen gegeven aan dit verzoek geen gevolg te kunnen ge ven, daar dit volgens hem zou betekenen, dat hu medewerkt aan een overtreding van het kiesreglement der party- HU heeft lot dusverre niet duideiyk gemaakt, welk artikel van genoemd reglement dan zou worden overtreden. De heer Roolvink heeft inmiddels het lidmaatschap der Tweede Kamer aan vaard. Koning Boudewijn naar Z.-Frankrijk Koning Boudcwyn van België is heden. Donderdagochtend, per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk vertrokken, daar zijn artsen hem zulks hebben aangeraden, aan gezien hU uiterst verzwakt is door dc griep, die hy veertien dagen geleden op liep. Omdat zijn herstel zich niet normaal ontwikkelde, zijn de artsen van mening dat de koning een rustperiode in het Zui den nodig heeft. Het drama in Schiedam Tweede kind overleden Naar wij vernemen, is gisteren in de loop van de avond overleden het 2-jarige kind Den B. uit Zicrikzee, dat tot de slachtoffers behoorde van het drama der evacué's, hetwelk zich dezer dagen te Schiedam heeft afgespeeld. De moeder verkeert in zorgwekkende toestand. TEGOED VAN SPAARDERS 1.141.068,38 Aan het jaarverslag van de Boerenleen bank te Kethel ontlenen wy: Aan spaar gelden werden ingelegd f 707.942.24, te rugbetaald f 641.013.17, een overschot van f 66.929.07. waaripede het tota3l tegoed van spaarders bedroeg f 1.111.068.38, ver deeld over 1180 spaarboekjes. In 1952 werden 65 nieuwe rekeningen geopend en 49 afgesloten. Aan rente werd bijgeschreven f 24.918.56 en uitbetaald f 716.86. De rentevergoe ding bedroeg over 1952 2,40 pCt. en over 1953 zal dat 2.50 pCt. bedragen. 24 spaar boekjes met een le inlage van f 2.50 door dc bank werden aan de ouders van pas geborenen uitgereikt. Nieuwe voorschotten werden ver hoven bedroeg f 6.926 383.70. Per 31 Dec. stond de bank credit met een tegoed van f 414.996.29. Gedurende 1952 slonk het tegoed by de Centr. Bank zó ver, wegens kortlopende uitzettingen, dat men in het afgelopen jaar genoodzaakt was het effectenbezit, bestaande uit f 69.000.Burgerzinlening ■gem. Schiedam in gelden om te zetten. De totale omzet van alle rekeningen be droeg f 25,200.000.en is in vergelijking met 1951 toegenomen met f 5.820 000 Het ledental bedroeg aan het begin van het jaar 226. 5 nieuwe leden traden toe. waartegen 4 afgeschreven werden door overlijden, 4 wegens vertrek buiten de kring en 1 wegens bedanken, zodat het aantal leden per 31 Dec. bedroeg 222. Dc winst over 1952 bedraagt f 5.102.16. Hiervan wordt gereserveerd voor belas tingen f 1.000.en f 2.000.voor dc Jubi- EQUIPAGE VAN „BLOEM FONTEIN CASTLE" GEHULDIGD Wegens redden der opvarenden van „Klipfontebi" Officieren en bemanning van het Britse m.s. „Bloemfontein Castle" zijn gisteren te Londen geëerd voor hel redden van passagiers en bemanning van het Neder landse schip „Klipfontein", dat verleden maand bij Mozambique is gezonken. In de lounge van de „Bloemfontein Castle" heeft de directeur van de Holland- Afrika-lyn, de heer Sj. Mock, een zilve ren model van een Hollandse molen over handigd aan kapitein Ferguson en zilve ren fruitschalen aan de eerste officier, de purser en de eerste marconist. De heer Mook ze:: „De hulp wci'd met zoveel spontaneïteit en edelmoedigheid verleend, dat wij allen diep geroerd waren". Kapitein Ferguson van de „Bloemfontein Castle" gaf als zijn mening te kennen, dat er geen mensenlevens verloren zijn ge gaan, doordat kapitein Oosterbuis van de „Klipfontein" e.n zijn officieren het ver laten van het schip goed georganiseerd hadden. UITBREIDING VLOOT HOLLAND-AMERIKA LIJN „Appingedyk" maakt (na ombouw) eerste reis Hedenmiddag zou het nieuwe s.s. „Ap- pingedyk", 7,624 bruto registerton, van Rotterdam naar Mobile, Ala, New Orleans. La. en Houston en Galveston. Tex ver trekken om mede de dienst op de golf van Mexico te onderhouden. Op 14 Maart s.s. zal de terugreis naar Antwerpen, Rotter dam, Londen, Bremen en Hamburg aan vaard worden. De bemanning van de „Appingedyk" be staat uit 50 koppen. Dit Victory-schip werd te Rotterdam verbouwd en zal algemene lading vervoeren. Het wordt voortbewogen door een Westinghouse turbine met een capaciteit van 6.000 p.k. De snelheid is 15,5 knoop. Het schip is in 1945 gebouwd by de Beth lehem Fairfield Shipyard Inc. te Baltimore voor rekening van de United States Man- time Commission. De vloot van de Holland-Amerika Lijn telt thans 33 shcepen met een gezamenlijke tonnage van 333,689. Handelsovereenkomst met Egvpte By de nieuwe Nederlands-Egyptische bundels- en betalingsovereenkomst. welke gisteren te Cairo is geparafeerd, verbindt Egypte zich ten aanzien van zyn invoer uit Nederland geen onder scheid meer te maken tussen essentiële en niet-essentiële goederen. Wanneer er in Egypte behoefte bestaat aan Neder landse goederen, zal er automatisch toe stemming voor invoer worden gegeven. Egypte zal onder de nieuwe overeen komst. welke voor onbepaalde Hjd is aan gegaan, en met inachtneming van 'n op zeggingstermijn van drie maanden kan worden beëindigd, wederom voornamelijk katoen, katoenzaadolie en veevoeder aan Nederland leveren. De Nederlandse uit voer naar Egypte zal voornamelijk kaas en andere zuivelproducten, bokking en radiotoestellen blijven omvatten. De handelstransacties onder de nieuwe overeenkomst zullen worden afgewikkeld in Egyptische ponden tegen een variabele koers. De onkosten, die de Nederlandse scheepvaart in het Suezkanaal heeft, en andere onzichtbare exporten zullen wor den betaald in guldens tegen een vaste koers. leend tot een bedrag van f 140.175 -, aan Icifmreserve. zodat f 2.102.16 naar "dê "gê- ROSRSn ^n7nH?trA SLtifÏÏL IS" "One reserve wordt overgeboekt, die Ln f so daarmede zal bedragen f 29.422.43, terwijl ten stegen met f o9.663.8«. waarmede het I dp .ïnbileumrpsprv- mot Hp hii^hriivinV totaal aan uitstaande voorschotten per 31 Dec. bedroeg f 675.826.57, verdeeld over 113 rekeningen. Het rekening-courant ver keer vertoonde 'n omzet van f 9.631.359.99, verdeeld over 14649 posten. De omzet in rekening-courant vermeerderde in verge lijking met vorig jaar met een bedrag van f 2.147.351.29. Per 31 Dec. waren er 123 rekeninghou ders waarvan 63 rekeningen credit ston den met een tegoed van f 128.191.90 en 60 rekeningen debet met een schuld van f 168.735.58. Het totaal uitstaande posten bedroeg per 31 Dec. met inbegrip van de voorschotten f 844.562.15 De omzet met de Centr. Bank te Eind- Rolterd. kleingoed 250 gram 58 c Eikeblaadjes 150 gr. v. 54 v. Ijs-Cups „chocolade' 150 gram 63 Vrucht. Hagelslag 250 gram 48 c 31c Uw kwartje Is 30 ct waard 25 Zuurstokken p. st. 5 ct. 6 Vrijdag 13 Febr. Zaterdag 14 Febr. Amandelflappen I6 voor 13 de Jubiicumreserve met de bijschrijving van f 2.000.— f 3.654.45 zal bedragen. Door verkoop van effecten verminderde de winst wegens koersverlies, provisie en kosten voor f 3.495.F" KETHEL EVACUé'S HADDEN CONTACTAVOND Het is merkwaardig, boe snel een mens de doorstane ellende vergeet en het leven van alledag hervat. Wij hadden eigenlijk gedacht, een aantal timide men sen met bedrukte gezichten te zullen ont moeten, toen wij ons gisteravond naar het gebouw van de Hervormde Gemeente in Kethel begaven, waar voor de in Kethel ondergebrachte geëvacueerden een byeen- komst was belegd. Integendeel toen wij de zaal betraden, zagen wy een 150-tal mensen in genoeglijke kout bijeen. Grote wolken sigarenrook stegen er op en de dames zattcn gezellig te babbelen onder het genot van koffie met een koekje. Dr v. d. Berg, de voorzitter van het Schiedamse Rode Kruis, hield een toe spraak, waarin hij het verloop van de Schiedkmse hulpverlening beschreef. Ds De Bruin, die als gastheer optrad, ver toonde later op de avond vo»r de aan wezige kinderen een paar korte filmpjes Het was een gezellige avond, die de Kethelse geëvacueerden een verzetje bood, na de vele aangrijpende gebeurtenis sen van de afgelopen tijd. R.K. TONEELVER. „DE BURCHT". Op Zondag 15 Februari a.s. geeft de R.K. Toneelvereniging „De Burcht" een uitvoering in het R,K. Verenigingsgebouw t.o. de R.K. kerk te Kethel. Opgevoerd zal worden „de Olmenhoeve", een toneelspel in 3 bedrijven van Joh. Tromp. De regie is in handen van de heer S M Kamps. De opbrengst van deze avond komt ge heel ten goede aan 't Nationaal Rampen fonds. OVERSCHIE AANGEHOUDEN De politie heeft de 18-jarige A. M aan gehouden, verdacht van diefstal van siga retten en geld ten nadele van zijn werk gever. LEIDER RODE-KRUISPLOEG Ons bericht over de hulp die de ploeg van het Rode Kruis te Overschie heeft j verleend in het overstroomde gebied ver eist een kleine rectificatie. Abusief ver meldden wij als leider van de hulpcolonne dr Oudshoorn, de ingewijden zullen wel weten, dat dit dr Treurniet had moeten zijn. DE KUNST VAN VIS HOUDEN Woensdag heeft voor een behoorlijk be zette zaal de heer A van Gols uit Rijswijk gesproken voor de leden van „Aqua Terra le Overschie De spreker, die verwelkomd werd door de voorzitter, de heer W. A. van Houten, heeft, toegelicht met prachtige lichtbeel den, de nodige richtlijnen gegeven, die aangehouden worden bij het keuren van aquaria. Vanzelfsprekend kwam daarbij aan de orde de vraag, hoe het visglas goed ingericht moet zyn en blijven. Talrijke vragen getuigden van een be langstellend publiek. Er was aan het eind der vergadering nog een verloting van vis. PASSAGIERSSCHEPEN Bonaire, Amsterdam naar Wes-t-Indië, 11 le Port af Spain. Indrapocra Rotterdam naar Djakarta, 11 op 210 mijl W. van Mlnleoy Johan van Ofdenbarnevelt. Amsterdam naar Djakarta, passeerde il (namiddag) Peri.m. Maasdam 11 van St Thomas naar La Gualra. Moordam, Rotterdam naar N York, 11 op 1040 mijl O- van Kaap Race. Oranje. Djakarta naar Amsterdam. U oo 630 mijl zo van Guardaful Oranjestad, Amsterdam naar Cristobal, 12 te or'. Limon Slbajak 12 van Rotterdam te Wellington, vertrekt 13 van Wellington naar Rotterdam. Veendam. Rotterdam naar N, York, 11 op 320 mill O van N. York Willemstad 11 van West-Indic te Amster dam. Zuiderkiuis Kaapstad naar Amsterdam, I op 310 mijl ZZW van Ouessant. Naar wy vernemen ral het gebouw van het bekende Laurcntius Jongensinternaat aan de Binnenweg 132 Ie Rotterdam, dat geleid wordt door de Congregatie van Broeders van O.L. Vrouw van Zeven Smarten binnenkort ais zodanig geen dienst meer doen. Onderhandelingen over de verkoop van dit gebouw, dal gelegen is op dc hoek van de Binnenweg en de Ecndrachtsstraat hebben hun beslag ge kregen en vóór 1 April zal het gesticht gedeeltelijk worden overgebracht naar een nieuw aangekorhl pand aan de Ma- thenesscrlaan 340, waarin gevestigd ge weest is de school voor hoofdelijk onder wijs. De Brabantse jongens, die thans in het Laurenlius-Intcrnaat gehuisvest zijn, zullen in een nieuw huis van de eerder genoemde Congregatie in Eindhoven worden gehuisvest. Reeds zestig jaar achtereen was dit in ternaat voor jongens gevestigd aan de Binnenweg in het pand, dat reeds in 1870 werd gebouwd. Reeds lang was men niet meer tevreden over de inrichting en de mogelijkheden die dit huis boden. Hoe wel het degelijk van structuur is. werd het gebouwd in een lijd toen men nog andere opvattingen had over de functie van iichl en lucht, ook tn woonhuizen, terwijl het streven in deze internalen tegenwoordig ook meer gaat in de rich ting van beknoptere huizen .en een klei ner getal inwonenden. Normaal verblijven er In het Laürentlus-Gestich! ongeveer 60 Jongens en een 12-tal broeders Naar ons verder ter ore kwam. zouden de Broeders van het Laurentius-Gesticht plannen hebben in iets verdere toekomst liggend, om nog een tweede z.g. „open huis" in Rotterdam op te richten Hier over konden echter nog geen nadere mededelingen worden gedaan. De voorlopige koopacte vooi het pand aan de Binnenweg is inmiddels reeds ge tekend en zijn we wel ingelicht dun zou een bankbedrijf zijn zetel in het pand aan de Binnenweg opslaan en zou men tevens het plan hebben mogelijk na verbouwing overtollige ruimte als kantoorlokalen te verhuren

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2