i&BASi HOEDER EN HAAR MAN geschiedenis van Amerika Kleine lettertjes Drama te Herwijnen voor het Haags Gerechtshof Op Goeree-Overflakkee werkt, rijdt en ploetert men in de vette slik Tegen importeurs van prikkellectuur werden zware straffen geëist SLAGERIJEN WOU! NOU! 69 ct. 79 ct. 98 Ct. De Rotterdammer Pag. 6 Donderdag 12 Februari 1953 DE dijken gaan dicht. Uit alle macht wordt gewerkt aan de Zwandijk van Bergen op Zoom naar Tholen waar grote gaten in geslagen waren. Men schrijft ons: ER is wellicht geen „lectuur", die zo weinig gelezen wordt als de voor waarden, die op verzekeringspolissen str.an afgeaiukt. Dikwijls spreekt men smalend over deze „kleine lettertjes", waarbij het een open vraag blijft, of ze wèl igelezen zouden worden, wanneer ze wat loyaler gedrukt zouden zijn. Een feit is. dat de verzekering aan die klei ne lettertjes lange tijd een zekere Im populariteit tedanken heeft gehad en. zij het in mindere mate, ook nu nog te danken heeft. Het kan niet worden ontkend, dat in vroegere tijden nog al eens onereuze bepalingen op de polissen voorkwamen, vooral bij kleine ondernemingen. De bepaling, dat geschillen, met uitsluiting van de gewone rechter, onderworpen zullen worden aan de beslissing van het bestuur der maatschappij, is daar een voorbeeld van. Anderzijds is het publiek in zijn critiek maar al te vaak schro melijk overdreven. Voor een deel is dit te wijten aan een dikwijls wonderlijk gebrek aan kennis van zaken. OM te beginnen maakt een groot deel der mensheid geen onderscheid tussen de verschillende soorten van ver zekering. doch scheert men alles over één kam. Zo kan het gebeuren, dat verzekerden een belening aanvragen op hun brandpolis of verzoeken een ziekte verzekering om te zetten in een studie- verzekering! Zelfs de pers maakt hier nog wel eens fouten: bij een bericht over het faillissement van een brand- verzekeringmaatschappij hebben wij wel eens als „kop" gelezen: „Spaarders ge dupeerd!" Dit „over één kam scheren" heeft o.a tot gevolg, dat alle verzekeringstakken gelijkelijk delen in de critiek, die men op „de kleine lettertjes" heeft. Dit vol komen ten onrechte. Want, zonder Iets ton nadele van deze verzekeringssoorten te willen zeggen, zal men toch moeten erkennen, dat de ?.gn. schadeverze kering, b.v. brand-, ziekte-, automobiel- verzekering, uit den aard der zaak eer der aanleiding geeft tot verschil van mening dan bv. de levensverzekering. WANNEER b.v. een huis afbrandt, kan men geheel te goeder trouw van mening verschillen over de waarde var. dat huis. de waarde de restanten, over de vraag, of het ver zekerd bedrag in overeenstemming was me', de waarde, enz. Anders bij levensverzekering: hier word; hel verzekerde bedrag tevoren vastgesteld en op net overeengekomen tijdstip wordt dit bedrag uitgekeerd, zonder dat de maatschappij mag bewe ren. dat de verzekering te hoog was in verhouding tot het belang. Ook omtrent de verschuldigdheid van dc verzekerde som kan nauwelijks ver schil van mening bestaan. De uitkerin gen moeten immers geschieden, ofwel op een van te voren afgesproken datum, ofwel bij overlijden van de verzekerde, Dit laatste is een onmiskenbaar voor deel van de levensverzekering; kan men bv. bij ongevallenverzekering nog twis ten over de vraag, of in een bepaald geval het overlijden te wijten is aan een ongeval of niet. bij de levensverzeke ring gaat het simpel om dood of leven. AAR vanwaar dan de vele kleine lettertjes ook op levensverzeke ringpolissen? Het antwoord is niet zo moeilijk ;e geven. Wanneer wij eens zo'n polis doorlezen, dan zien wij. dat een groot aantal bepalingen betrekking heeft op bijkomende rechten voor de verzekeringnemer, niet voor de verze keraar. nl. het recht om op onderpand van de polis een lening op te nemen, het recht om een lopende polis af Ie kopen of om haar te doen omzetten in een zgn. premievrije polis tot een lager bedrag. Vele maatschappijen geven ook „ex traatjes" in de vorm van extra uitkerin gen bij overlijden tengevolge van een ongeval, bij levenloze geboorte, ter be strijding van de kosten van een nood zakelijke operatie of iets dergelijks. A! deze punten eisen een min of meer uit voerige regeling. W AT overblijft is goeddeels van dien aard, dat het eigenlijk even goed niet in de polis zou kunnen staan, omdat het bepalingen betreft, die een zelfde regeling geven als de wet zelf. Wat daarin gezegd wordt zou ook gel den. als het er niet stond. Intussen valt het toe te juichen, dat de verzekeraars hun cliënten door de polis in de gele genheid stellen, van de geldende rege lingen kennis te nemen. De „uitsluitingen", de gevallen dus, dat de verzekerde som niet wordt uit gekeerd, nemen een zeer bescheiden plaats in en zijn voor de meeste verze kerden van geen belang. Zij betreffen in het algemeen ..vreemde krijgsdienst", zelfmoord, indien deze zeer kort na hel afsluiten van de verzekering plaats vindt en het vliegrisico voor beroepsvliegers. Dit laatste risico kan echter wel tegen premieverhoging worden ingesloten. Uil het bovenstaande moge gebleken zijn. dat de argwaan ten opzichte van de „kleine lettertjes" niet gerechtvaar digd is. Aan een regeling, als in de Franse wet op de landverzekcring (1930), dat verschillende bepalingen in grote letters gedrukt moeten worden het man keert er nog maar aan, dat men de ver zekeraars voorschrijft hun cliënten een bril cadeau te doen! bestaat in ons land dan ook geen behoefte. KAASMARKT WOERDEN Woerden, M Febr. Aangevoerd 17 par tijen lc soort 225—230; 2e soort 220—224; zware tot 234. Handel matig. BERKEL ES RODENRIJS. 11 Februari. Groenten. Gele kool 10.groene kool 12.1014 50. rede kool 10.10. appelen 22. u Itlof 22.33. spruiten 20—51. uien 38, prjj 45, wa speen 10.—. kroten 4—7.50. Tegen jachtopziener nu acht maanden geëist Van een onze verslaggevers) Het Haagse Gerechtshof, gepre sideerd door jhr. mr. Th. H. W. Calcoen heeft gisteren de zaak tegen de jachtopziener W. B. uit Herwijnen, thans in Wanneperveen (Ov.), behandeld. Deze B. is door de rechtbank te Dordrecht vrijge sproken van de hem ten laste ge legde doodslag subs, dood door schuld waarvan de 23-jarige Leen- dert van Zandwijk te Her wijnen, op 29 December 1951 het slachtof fer is geworden. De advocaat-gene raal achtte dood door schuld bewezen en eiste acht maanden gevangenisstraf. Op die dag bevond zich de jachtop ziener die aangesteld is door een com binatie van buiten Herwijnen wonende jagers, in het jachtveld. Hij was gewa pend met zijn jachtgeweer en zag Ma- rinus van Zandwijk vergezeld van zijn hond in het land lopen. De hond liep los en ging op een ge geven ogenblik een haas achterna. Dat was een overtreding, Van Zandwijk had de hond, in het jachtveld lopend, vast moeten houden. Jachtopziener B. riep hem dan ook aan, doch in plaats van stil te blijven staan, zette Marinus van Zandwijk het op een lopen. Bij een bruggetje lag echter dc fiets van de voortvluchtige en om een bewijs tegen de stroper te hebben, nam B. die fiets beslag. Toen hij dal Wilde doen kwam Mari nus" broer Leendert op hem af. Deze reed met een tractor door het veld doch verliet dat voertuig, volgens B. met een mes in zijn hand. om de fiets van zijn broer te verdedigen. Uit zelfverweer heeft W. B. volgens zijn eigen verklaring toen Leendert van Zandwijk met het jachtgeweer willen slaan. Bij die beweging is het geweer afgegaan. De hagellading trof Leendert in het hoofd. Hij was op slag dood. De rechtbank te Dordrecht heeft het beroep op noodweer aanvaard, overeen komstig de eis van de officier van justitie, die eveneens vrijspraak vor derde. Grote belangstelling De belangstelling voor deze zaak was thans weer groot. Uit Herwijnen was een bus met dorpsbewoners gekomen. Aan de hand van een kaart ging de president gisteren het verloop van za ken na. Pres.: Ik heb in de stukken gelezen dat de verhouding tussen u en Van Zand wijk niet vriendelijk was. Verdachte: Ik heb hem niet gegroet toen ik hem in het veld ontmoette. Het geweer was geladen maar stond i veilig. Het is verdachte een raadsel, hóe het afgegaan kan zijn. Het is een oud geweer, dat afkomstig was van de vorige jachtopziener. Leendert van Zandwijk kwam roepend: „Laat liggen die fiets" oo hem al lopen. Vier meter voor het bruggetje trok Leendert een mes. Dat was een scherp mes dat niet kon worden gevouwen. Het werd op de zitting vertoond Verdachte had het geweer in zijn rechterhand, de fiets aan de linkerhand. Verd. riep: „terug"' maar de versla- gene bleef om me heen lopen. Verdach te B. heeft zes of zeven maal met het geweer naar Z. geslagen om hem af te weren. Naar de politie Bij de laatste afweerslag bleef de riem van het geweer haken achter net zadel van de fiets. Toen was B. even gehandicapt en van die gelegenheid maakte L. van Z. gebruik, om op W. B. toe te springen met de kreet: „Nou weet ik niet meer wat ik je doe". Verdachte heeft toen zijn geweer weten los te krijgen, de fiets viel en hij sloeg Van Z. met het geweer in de richting van het hoofd. Hij weet niet' meer, waar hij hem trof. In de dagvaarding staal dat Van Z. aan de schouder werd geraakt. Toen ging een schot af. Hoe. dat kan verdachte niet verklaren. Direct na het schot toen er geen hulp voor L. Z. meer kon baten is W. B. haastig naar de politie gegaan. Zowel de president als de advocaat- generaal mr H. A. J. Reumer vonden, dat verdachte wel wat snel weggegaan „Hebt u niet om een dokter gebeld?" Verdachte was van mening, dat er toch geen helpen meer aan was. Er was enig verschil van mening over de vraag- op welke wijze verdachte de dood va-n L. van Z. gemeld heeft bij de rijkspolitie. Hij zou. volgens de stukken gezegd hebben „Ik heb die Zandwijk doodgeschoten, die me altijd heeft dwars gezeten. Verdachte wist dat niet meer. Wel herinnerde hij zich de rijkspolitie het mes getoond te hebben met de op merking: „Daarmee heeft hij mij be dreigd. De politiedeskundige dr W. Froentjes, als getuige gehoord, zeide dat de veilig heid van het geweer met de duim ver schoven kan worden. Volgens spr. is het aannemelijk, dat, bij het opheffen van het geweer de vei ligheid automatisch verschoven is. De landbouwer P. de Fockerl uit Hei- wijnen. gaf als getuige, een relaas val het gebeurde. Hij vertelde, dat de jacht opziener tegen het slachtoffer geroepen had: „Als je over de brug komt schiet ik je kapot", hetgeen B. pertinent ont kende. Hij had niet gezien, dat de jacht opziener met een mes bedreigd werd. Het mes had hij pas gezien toen L. van Z. door het schot getroffen op de grond lag. Aansprakelijk De adv.-generaal zeide. dat. ondanks de. door de getuigen gehoorde opmer king: „Als je over de brug komt schiet ik", de verdachte toch niet geschoten heeft, toen Van Z. over de brug kwam. Er ging eerst geruime tijd later een schot af. Doodslag kan niet ten laste worden gelegd. Blijft dood door schuld. Spr. meende, dat verdachte niet op een gevaarlijke manier met een geweer, dat geladen was, had mogen manoeuvre ren. Verdachte had het geweer bij de tromp moet-en nemen. De bevolking zoekt rechtsherstel. De verdachte is wel degelijk aansprakelijk te stellen voor de dood van de jonge Van Zandwijk. Hij is hoogst onverantwoor delijk met het geweer omgegaan. Spr. vorderde wegens dood door schuld ecu gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger mr J. J. van Gent uit Nijmegen meende dat verdachte niet kon weten, dat er geen schot af zou kun nen gaan. Dat is eerst later proefonder vindelijk bewezen. Daarom moet naar spr. mening de verdachte worden vrijgesproken. Spr. betreurde, dat de verontwaardi ging in Herwijnen zich ontlaadt in per soonlijke krenkingen van verdachte in zijn familie. Het poütie-apparaat heeft hem niet eens kunnen beschermen. Duizend getroffenen naar Zuid-Afrika Aan adspirant-emigranten uit (le getroffen gebieden, die naar Zuid- Afrika willen emigreren, zal volgens een opdracht van de Zuidafrikaanse regering thans alle mogelijke voor rang worden verleend. De procedure zal speciaal voor hen worden ver eenvoudigd. Aan adspirant-emigranten uit het Nederlandse noodgebied, die óf reeds in het bezit zijn van een wefkver- gunning voor Zuid-Afrika. óf den aan vraag hebben ingediend, ktui-'door het, Zuidafrikaanse emigratidPPïitoor in Den Haag een nood.vergunning wor- den afgegeven. De permanente ver- i blijfsvergunning kan dan in' Zuid- j Afrika zelf worden aangevraagd. Dit I in tegenstelling tot de gewone proce- l dure, waarbij vergunningen qugr Pre- I toria moeten lopen. Naar in Den Haag is vastgesteld, hebben ruim driehonderd gezinseen heden in totaal ruim duizend per sonen een verzoek tot emigratie in gediend of een werkvergunning ver kregen. De bedoeling' is om zoveel mogelijk van deze emigranten op de „Zuiderkruis", die op 14 April ver trekt te plaatsen. Het is van groot be lang, dat adspirant-emigranten uit de noodgebieden voor zover mogelijk schriftelijk hun nieuwe (evacuatie)- adres opgeven aan het Zuidafrikaan se emigrantenkantoor, Raamweg 8. Den Haag. of bij een der verschillen de aanmeldingskantoren. De Koningin bezocht Sint Annaland Hel was op 18 Augustus 1950. dal H.M. de Koningin een bezoek aan Sinl Anna- land bracht. Na bijna drie jaar werd hel opnieuw een onvergetelijke dag voor deze gemeente, zij het onder wel heel andere omstandigheden. Om 12 uur zou de Koningin zich van de toestand in Sint Annaland op de hoogte komen stellen. Het werd echter kwart voor drie eer een helicopter met de hoge gaste aan boord op het school plein landde. De Koningin werd begroet door burge meester F. M. Boogaard, waarna het ge zelschap zich naar de nabijgelegen Rode Kruispost begaf, welke in een school is, ondergebracht. Hier wenste Hare Majes teit even rustig de situatie te bespreken. De in dit lokaal aanwezige Rode Kruis- helpsters werden alle aan de Koningin voorgesteld. Verheugd was H.M. over de bevestiging van de burgemeester, dat in Sint Annaland geen mensenlevens te betreuren zijn. De burgemeester zette de ontwikkeling van de rampspoedige nacht uiteen. Hij noemde daarbij in het bij zonder de waterbouwkundig ambtenaar, de heer Jagt en diens medewerkers, die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt om te houden wat te houden was. Dijk- jraaf Bierens en de heer Kant van de Rijkswaterstaat gaven een uiteenzetting an de situatie van het ogenblik. Vervolgens onderhield hare majesteit zich nog enige tijd met de Franse af gevaardigden, die door de burgemeester van Mantes, naar het getroffen gebied waren gestuurd om de helpende hand te bieden. H.M. was door deze Franse bij stand zeer getroffen en verzocht beide heren de burgemeester en bevolking van Mantes voor dit spontaan medeleven dank te zeggen. Daarna vertrok H.M. per auto naar Sint Maartensdijk. 1. Op een ontdekkingsreis met een Hollands schip had de koene Engelsman Henry Hudson in 1609 het eiland Manhattan ontdekt. De Hollanders stichtten daar de kolonie Nieuw Amsterdam. In 1623 kocht de gouverneur Peter Minuit geheel Manhattan van de Indianen voor laken, brillegla- zen e.d., ter waarde van ongeveer 60 gulden. 2. Nieuw Amsterdam werd al spoedig een toe vluchtsoord voor kolonisten en zeelieden uil alle landen ter wereld. Omstreeks 1640 werden er in dit kleine plaatsje 18 verschillende talen gespro ken. Indianen en zeelieden zwierven op alle uren van de dag dronken en luidruchtig door de stra ten en de gouverneur van de stad. Peter Stuyve- sant, een oude veteraan met een houten been, had moeite de orde enigszins te handhaven. 3. Verder naar het Zuiden hadden de Zweden in 1638 bij de rivier de Delaware een kolonie ge sticht. Zij bouwden daar een vesting, „Fort Chris tina". In 1655 viel Peter Stuyvesant met een le ger van 6700 man deze kleine Zweedse kolonie aan. Hij had geen moeite, het gehele district on der Hollands gezag te brengen, maar de vreugde was van korte duur. 4. De Engelse koning Karei II zag met mis noegen, hoe de Hollanders op de voorgrond be gonnen te treden en in 1664 gaf hij doodeenvou dig Nieuw Amsterdam ten geschenke aan zijn broer, de hertog' van York, die drie kleine sche pen uitzond om de stad te veroveren. Peter Stuy vesant kreeg een aanval van razernij, maar de verschrikte burgers gaven de stad welwillend over. Ter ere van de hertog werd de naam ver anderd in New York. Maar er komt weer een staat van enige geordendheid We leven in de meeste dorpen van Flakkee nu in een mannen maatschappij; van mannen met rubberlaarzen en lederen- of gummi- jassen, sommigen met oliegoed, allen van voet tot hoofd bespat met slijk van de dijken, dat uitgesmeerd wordt over alles wat betreden wordt. De wegen en straten zijn één grote glibberigheid van slijk, dat het water heeft achtergelaten. In die modder en vettigheid wordt gelopen, gereden en gerost, gegeten, gehaast, geslapen en gewerkt. De vroegere, al zo beruchte, Flakkeese bietentijd was bij deze toestand vergeleken een propere zaak. Uit deze omstandigheden moet de weder opbouw en de herrijzenis van het verdronken land groeien. maken der polders. Ir Terluin, een goede bekende van het eiland uit de tijd van inundatie en dé-inundatie, leidt de aan val op de zestig gaten, die in de buiten dijken zijn geslagen. Er wordt in dezen al enorm hard gewerkt, met name in Den Bommel, waar men met man en macht bezig is om de waterwolf tot staan te brengen, die er een enorm gat in de dorpsdijk sloeg, waarin huizen zijn opgeslokt en een gehele straat is ver dwenen. Verwoed vecht hier al dagen en nachtenlang een troep marinier uitbreiding van de doorbraak tegc gaan. Deze jonge kerels hebben nog geen rust gehad en werken onder de moeilijkste omstandigheden van koude en nattigheid, maar ze zijn niet van het gat weg te slaan; hier ziet men Hol lands jongeren het spoor der vader betreden. PTT ploetert Intussen tracht men de communicatie van het ene met het andere dorp te her stellen. Dinsdag kon men vanuit Middel- harnis per auto Nieuwe Tonge bereiken» een paar ondernemende militairen kwa men zelfs in Oude Tonge, maar niet dan langs een grote omweg over Stad aan "t Haringvliet en de buurtschap Zuidzijde. Voor Ooltgensplaat had men nog een heli- coptère nodig en Stellendam kon die voor bevoorrading met levensmiddel-en ook nog niet missen. In het centrum van de streek gaat het iets beter. De R.T.M. rijdt er met een autobuslijntje van Melissant, via Dirksland. Sommelsdijk en Middelhamis naar Stad aan "t Haringvliet. Het post- en telefoonverkeer is ook weer - -op gang .gebracht. Vooral het eerste labo- dijknog maar heel kort op het eiland (reert nog aan vele moeilijkheden uit Er zijn grote barakken gekomen, waarin onderling contact en ontspanning bedrc- en kunnen worden. Er wordt een titanen strijd gestreden Gewerkt wordt er zeer hard. Na de chaos van vorige week leven wij nu ten minste weer in een staat van enige ge ordendheid. De taken zijn verdeeld, nie mand behoeft met ledige handen te staan en practisoh niemand doet dat ook. Want reeds geldt weer de oeroude wet, dat wie niet werkt ook niet zal eten. Vorige week kon men van de ene gaar keuken naar de andere lopen en zich voor niets de buik net zo rond eten als men velen kon. Vanaf vandaag moet men betalen, een gulden en vijftig cent! voor twee broodmaaltijden en één wam prakkie. Wie geen geld heeft het kan voorkomen krijgt een bonnetje van het gemeentebestuur en voor hem be taalt de gemeenschap. Wij hebben nu een heleboel gespeciali seerde diensten aan de gang. Die voor de evacuatie en de registratie dergencn. die van en naar het eiland gaan (zonder be. wijs van de burgemeester of van eer der centrale overheidsdiensten lukt dat vast niet), dan de dienst voor het ver wijderen van dood vee, die nog steeds volop werk heeft, verder die voo drinkwatervoorziening (niet via de terleiding', maar door middel van melk bussen, op gezette tijden om de zoveel deuren neergezet), ja. er komt zelfs al een dienst voor ontwikkeling en ont spanning voor onze mannengemeenschap. Die hebben wij te danken aan maat schappelijk werker Gecsink uitSommels- Zestig gaten Als een stuk van een andere, oude, wereld liggen de dorpen Dirksland cn Melissant en veel verder weg prac- tisch onbereikbaar en dus in hel gevoel even ver weg als Engeland of Amerika Goedereedë en Ouddorp, in de water- woestenij, die eens één onafgebroken vruchtbaar eiland was. Vandaar uit ko men de draden, waarlangs wetenschaps mensen en technici hun inzichten en be velen voor het herstel kenbaar maken. In Dirksland zetelt behalve het ge meentebestuur van Nieuwe Tonge. dat er de herovering van het eigen dorp voorbereidt de dienst van waterstaat. ,'an der Meer, chef van prov. water staat op het eiland, geeft leiding aan het herstel der binnendijken en het droog- hoofde van de slechte verbinding. Maai er gaat en er komt tenminste post naai de geteisterde dorpen, En dat betekent al heel veel. De achtergeblevenen uit de be volking zijn er de P.T.T- en zijn ambte naren uiterst dankbaar voor. Zuidland dankt voor studenten-hulp De burgemeester van Zuidland Heeft professoren en studenten van de Leidse Universiteit en de Technische Hoge school te Delft uit naam van zijn zo zwaar getroffen burgerij zijn oprechte dank betuigd voor de wijze waarop hulp werd verleend. „Onder de voor u moeilijkste om standigheden hebt gij taken vervuld, die waarborgen hebben geschapen, dat wij van normaal vloedwater geen gevaar meer hebben te duchten", aldus de burgemeester. Zedenpolitie: „Het kon er mee door" Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in hoger beroep een zaak be handeld tegen drie lijdschrïftenimpor- ieurs en handelaren, die door de Recht bank vorig jaar terzake van het invoe ren en verhandelen van pornografische lectuur uit Frankrijk, elk veroordeeld waren lot 500 gld subsidiair een maand. De verdachten, zowel als de officier, die 2.000 gld plus een voorwaardelijke straf had geëist, waren in appèl gegaan. De drie verdachten verklaarden, dat zij in beroep waren gekomen, omdat zij dc bedoelde drie Franse tijdschriften eerst aan de zedenpolitie hadden laten zien, en deze er geen bezwaar tegen had. Een •echercheur van deze dienst bevestigde dit. doch voegde er aan toe, dat de im porteurs nadrukkelijk was gezegd, dat de verantwoording voor hen bleef. Op bevel van de Officier van Justitie, zo verklaar de de rechercheur, is proces-verbaal op gemaakt. Volgens hem konden deze tijd schriften nog nel door de beugel. Een vroegere hoofdinspecteur van de zedenpolitie deelde nog mede, dat een preventieve controle op de import van dit soort tijdschriften wordt uitgeoefend op het Centraal Station cn op nog een ontvangcentrum. Het meeste komt n.l. in Amsterdam binnen. De procureur-generaal noemde de ge schriften evenwel aanstotelijk voor de eerbaarheid, Algemeen is uitgemaakt, dat wat de gemiddelde Nederlander aansto- telijk voor de eerbaarheid acht, als maat staf kan gelden. De verdachten hebben dit kunnen weten, zodat van opzet ge sproken kan worden. Hij eiste tegen de 66-jarige A. H. Chr C. H. van B. en de 25-jarige H. J. F. S. elk 500 gld subsidiair 50 dagen cn één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen, de 29-jarige E. N. F., die uitsluitend deze bladen had geïmporteerd, 2000 gld sub sidiair 50 dagen en drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De minister van Oorlog heeft een nota gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerptot verlenging van de werkingsduur der tijdelijke, na {lew- jgonr- zieningen ten aanzien van ó'fficierenëiT~ reserve-officieren der Koninklijke Land macht. Hij deelt daarin mede, dat de definitieve wetsontwerpen thans vrijwel gereed zijn voor behandeling in de mi nisterraad en de desbetreffende commis sie voor georganiseerd overleg. VRIJDAG cn ZATERDAG ALS RECLAME Pracht BRAADLAPPEN RUND- cn VARKENSGEHAKT Fijne VARKENSCARBONAUE Heerlijke KALFSLAPPEN RIB- cn SPIER STUKKEN Sappige ROSBIEF 98 ct. 89 ct. 1.39 1.29 1.29 1.59 VOOR DE BOTERHAM uit eigen fabriek; Boterliamworst - Lunchworst Lunchham - Blikzult Saks. Smeerworst 250 gram 250 gram 250 gram Hamworst - Pekelvlees - Tongenworst - Gebr. Rosbief Rookvlees - Bacon - Ham-, Procureur- en Ontbijtspek Heerlijke Leverworst en Zure Zult 250 gr. 39 ct. Onze fijne Lunchworsten per stuk maar 49 ct. GELDERSE ROOKWORST MET HET LOODJE 100 gram 34 ct. j Een huwelijksboek van grote actualiteit door Dr J WATERINK 2e druk Uit de inhoud: Plicht van de vrouw - De eer van moeder de vrouw - Man-en-vader plicht - Man- en-vadër recht - Huwelijks- en gezinsproblemen - Moeilijkheden rondom het sexuele leven - Het samen ouder worden enz. DIT BOEKJE LEGT EEN GLANS OP UW LEVEN Prijs gebonden 4.50 BIJ IEDERE BOEKHANDEL VERKRIJGBAAR BEN UITGAVE VAN N.V GEBR. ZOMER KEUNINGS UITGEVERSMIJ WAGENINGEN 1 TOT 10 WOORDEN 1.25 Elke 1 tot 5 woorden meer f 0.60 Bewijsnummers alleen op verzoek (kosten 13 ets.) Voor advertenties onder nummer 15 ots. extra KOERIERS worden IEDERE DAG geplaatst Personeel gevraagd V.I.R. Tricot-Atelier vraagt knipsters, naaisters, overlock- sters en leerlingen. Behoorlijke beloning, prettige werkkring. Aanmelden bij de portier van 3—20 uur. Oudedijk 149. Gevraagd een Timmermans leerling. diploma Ambachts school cn een halfwas. Aan melden Gebr. Ou wens. Zevcn- bergsedijkje 5. IJsselmonde. Nette Slagers-halfwas gevr. v.g.g.v. H. P. v. Linschoten, Lusthofstraal 48. Bijverdienste aangebode'n. Voor actieve personen wordt bijverdienste aangeboden, No. K 5601 Bur. van dit E Gezin. 2 personen vraagt Huis houdelijke hulp, enkele halve of 2 hele dagen per week Mej. Wesselo. Stalionsingel 61b. Personeel aangeboden B.z.a. een net Meisje, 26 jaar. v.d.e.n. met huiselijk verkeer. Adres: Kortgene 55. Alblasser- dam. Juffrouw, 21 jaar, zoekt be trekking voor halve dagen als winkeljuffrouw of iets derge lijks. Br. no. 340, Paardekoo- per's Boekhandel. Kat. Lage- dijk 323. B.z.a. juffrouw. 27 jaar. met kind. bij heer alleen of klein gezin. In Chr. milieu Br. ond. No. 5602 Bur. van dit Blad. Te koop gevraagd Vereniging vraagt' flink orgel of piano. Brieven, prijs Maren takstraat 57a. Tel." 74387. Te koop gevraagd: Hand- Trapnaainiacliines, defect geen bezwaar. Groen's Naaimachine handel, Vierambachtsstraat 114, Telefoon 36653, Te koop aangeboden Belegging. Met 4000 mooi royaal pand met grote tuin, waranda's enz. te koop. V.m. Plantageweg. Mndhuren i 1138 per jaar. Restant hypotheek, Brieven no. 2328. Boekhandel Ames/., Voorschoterlaan' 145. Singer Handnaaimachines 5( 75. 100. Volle gar, Groen's Naaimachinehandel, Viëram bachtsstr. 114. Tel. 36653. CINEAC- DEZE WEEK GEEN TEKENFILM DE VOLLEDIGE POLYGOON-FILM VAN I)E OVER STROMINGSRAMP. DE REDE VAN H.M. DE KONINGIN en BEELDEN VAN DE ALGEMENE GEDENKDAG 20 Procent der ontvangsten van deze v aan het Nationaal Rampenfonds. t wordt afgedragen Prima verende divans en slaap banken 25, 35, 45. I 55 enz, „De Specialist", Burgem. Roosstraat 23 (bij Zwart Jan straat). Gemakkelijke betaling. Heren- winterjassen, dames gabardine jassen, costuums. Dc Gier. Goudsesingel 49—51—53. telef. 26975; Jacob Catsstraat 4850, telefoon 82065. Gemakkelijke betaling. Radio apparaten. wisselaars, platen spelers: stofzuigers, rijwielen, kinderwagens. De Gier, Goud sesingel 49—51—53. telef. 26975; Jacob Catsstraat 48—50. tele foon 82065. Koop geen slaapbank alvorens de 10 modellen gezien te heb ben van Rietveld, Essenburg- slraat 34. Prijzen 1- en 2-pers. I 85.—, f 100.—. t 125.—. i 150.—. Gemakkelijke betaling. Huis kamers, slaapkamers, opklap- bedden, bedstellen, wollen en Gemakkelijke betaling. Da mesmantels, teddybcermantels, jersey pakjes, gabardine man tels Martini. De Gier. Goud sesingel 49—51—53, telef. 36975: Jacob Catsstraat 48—50, tele foon 82065. Salonstellen, bestaande uit: 4 clubfauteuils, nieuwste stof fering. bekleding naar keuze, met bijpassende tafel, compleet nu 295.—. 340.—. 425.—. „De Meubelbeurs". Grote Vis serijstraat 8—10, Rotterdam. Levering door geheel Neder land. Reclame Behangsels. Extra bre de rollen tegen spotprijzen. Vraagt stalen ter inzage. Be hangers disponibel. Het goed koopste en meest gesorteerde behangselmagazijn Hcumans, Benthuizerstraat 77, Tel. 47743. Auto's Rijwielen en motoren Simba mcrkrijwiclen direct van fabriek aan particulier. 20 in uw voordeel. Gei'JI. prijscourant gratis. Simba Rijw.fabr., 's-Gra- -enzande. Telef. 673. Naaldw. vcg 24/26. Benzo rijwielen cn stofzuigers tegen fabrieksprijzen! M. Geur den, Vierambachtsstraat 16, telefoon 32454. Huissleutels nodig? Dan naar Spee. Sleutelspecialist, I-Iendr. Croesinckslraat 68, bij Bree. Rotterdam-Zuid, Tel. 78877. Diversen C. cn IV. Flesv. d. Broek, Bergsingel 155. Tel. 42674. Maat kleding. Herencostuums 150. Damesmantelpakjes 135. Man tels 100. Regenjassen en man tels 79. Ook nog deze maand geven wij 10% korting.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4