Dichten van de zeegaten is moeilijker dan leggen van de afsluitdijk „Gekro" Overschie verwerkte reeds 3700 kadavers van verdronken vee Aanleg van vluchtheuvels en beter alarmeringssysteem Boycot inplaats van een blokkade van communistisch China? Noodslachtplaats in de Spaanse Polder In de Alblasserwaard zal Bovenkerk mogelijk het eerst droog zijn Vele verenigingen niet in staat het spel te hervatten DE HONGAAMSE GALEISLAAF De Rotterdammer Pag. 5 Donderdag 12 Februari 1953 Minister Algera in Tweede Kamer (Van onze parlementsredacteur) Naar de mens gesproken doen wij, wat wij kunnen. God geve ons de kracht om in die zin voor ons volk werkzaam te zijn, onder de zinspreuk: dat ik vertere, als ik maar nuttig ben. Met deze woorden besloot mr J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, gistermiddag in de Tweede Kamer zijn uiterst belangwekkende en gedegen rede, toen hij, na minister-president dr Drees, de zuiver waterstaatkundige aangelegenheden besprak in het Tweede Kamerdebat over de waters nood, die ons land zo zwaar getroffen heeft. Er is een samenspel van krachten ge weest, aldus de minister, zoals zich in eeuwen niet heeft voorgedaan. De kracht van de storm was bij Engeland reeds groot. De depressie verplaatste zich langzaam. Het K.N.M.I. deed die bewuste Zaterdagavond reeds waar schuwingen uitgaan. De depressie was diep, maar voor de winter niet abnor maal. De windsnelheden van Zaterdag avond bedroegen 85-100 km. per uur. De gelijktijdig heersende harde vind in het Westen en Zuiden van de Noordzee deed reeds hoog water vrezen. In de middag van 31 Januari deden de berichten zware storm verwachten. Omstreeks 5.45 uur Zaterdagmiddag is de waarschu wing voor gevaarlijk hoog water voor Rotterdam, Willemstad en Bergen op Zoom uitgegeven en via de radio uitge zonden. De gehele Noordzee was in beweging en opgestuwd tegen de Nederlandse West-kust en de Engelse Zuidoost-kust. De vloedgolf heeft het getij zelfs ge neutraliseerd; laag water is er niet ge weest. Er was sprake van een aanzwel lende watermassa. De windsnelheden waren groot, maar voor de tijd van het jaar niet abnormaal. De opstuwing van het water, bijna loodrecht op de stormrichting, heeft 24 tot 36 uur geduurd. Bovendien is het uitzonderlijk, dat de vloedgolf samen viel met hoogwater. Bijna overal waren de waterstanden hoger dan ooit eerder is gemeten. De volgende ongunstige omstandighe den waren er dus: zware Noordwester storm van lange duur, springtij, zwaar ste windstoten tijdens hoogwater. Er i; dus wel terdege sprake van een uitzon derlijk karakter van de stormvloed. De bewindsman wraakte verschillende publicaties: de auteurs hebben noch met hem, noch met zijn voorgangers contact gehad. Natuurlijk is er in de weten schap verschil van opvhtting mogelijk. Het Rijk heeft in ,de noodgebieden na genoeg geen dijken: zij worden door an dere lichamen verzorgd. De cijfers uit de Rijksbegroting, door de heer Gort- r- Toch is het zo! (263). Dat ia het Westen des lands het zoete water voor een groot deel uit de duinen wordt betrokken, is algemeen bekend. We zijn aan hel feit dat zich in de duinen een zoet waterreservoir bevindt, zo gewend, dat we er niet bij plegen stil te staan hoe verwonderlijk hel eigen- lijk is dat het zoute water van de - zee niet d wars door de duinen heen dringt en het water van het achter de duinenrij gelegen polderland verzilt. De grondwaterspiegel beeft immers de neiging zich te richten naar de laagst liggende waterspie gels, zodat we een waterstroming zouden kunnen verwachten van de hoger gelegen zeespiegel naar de lager gelegen grondwaterspiegel van hel polderland. Dat deze verzilting van het ach terland niet, of slechts in geringe mate geschiedt, komt dooi de zoet waterbarrière die zich in de duinen bevindt. Voor het ontslaan van deze barrière zouden we ons gemaks halve moeten indenken dal er alleen maar zout water bestond, zodat de spiegel van het zoute grondwater in de duinen op gelijke hoogte slaat als de zeespiegel (waarbij we al- zien van allerlei bijkomende facto ren, zoals de capillairiteit van de grond e.dJ. Zodra er echter regen valt, zakt dit zoete water in de dui nen weg, daarbij de evenwichtstoe stand van het grondwater verbre kend. Het duinwater, dat door de weerstand van de z andmassa's wordt belet onmiddellijk te vervloei en, tracht dit verbroken evenwicht te herstellen eensdeels door zij waarts al te vloeien, anderdeels echter door verder te dalen in het zoute water, waardoor hel oor spronkelijk zoute grondwater ter zijde wordt geschoven. Door regel matige nieuwe neerslag is de inzin king van het zoete water uiteinde lijk ongeveer tot rust gekomen, zo dat in het grondwater van de dui nen zich een zoetwater-eiland be vindt dat op het zoute grondwater drijft. Het feil, dal hier van drijven wordt gesproken, zal U zeker niet verbazen, wanneer u weel dat zoetwater lichter is dan zeewater. Uiteraard is hel voorgaande slechts een vereenvoudigde weer gave van het ontstaan van deze zoetwaterreservoirs in de duinen, want toen achter de duinenrij ook hel grondwater zoet geworden was. de grondwaterstand veranderde en later bovendien de polders werden drooggemalen, kon zeker niet meer aan een statische toestand worden gedacht. Integendeel, de inhoud van het drijvende duinwatereiland is in een toestand van voortdurende be weging. waarbij sleeds enige al- vloeiing zowel naar zeezijde, als naar het water in de polder plaats vindt. Dit houdt reeds in, dal de begrenzing tussen zoef- en zout water niet scherp kan zijn, en in de praktijk treedt dan ook inderdaad een brakwalerzone op, waarin het water geleidelijk, maar toch betrek kelijk snel van zoel in zout over gaat. Al bij al behoedt het drijvende zoetwaterreservoir in de duinen het achterland voor verzilting en dient het tevens als reservoir voor de waterleidingen. Dit brengt ons als vanzelf op het probleem van de ontsmetting van het drinkwater, dal zo eenvoudig lijkt van achter de schrijltatel. doch zo moeilijk wanneer men de midde len daarvoor ontbeert. Daarover morgen. INadruk verboden) Dijken te laag? Waren de dijken te laag? Bij de be antwoording moet men uitgaan van een criterium. Het voorkomen van elke overstroming is waarschijnlijk onmoge lijk. Wie kan keren de hand des He ren?, heeft de heer ïilanus voor de ra dio gezegd. Menselijk bekeken moet echter alles geprobeerd worden, de na tuurkracht van wind en water te be heersen. Tot voor enkele decennia baseerde men zich op de practijlc: de hoogst be kende stand van het water in het ver leden. Hierbij speelt een sterk willekeu rig element een rol. Nimmer kan men zeggen, welke factoren zich in de toe komst nog eens zullen voordoen. Kan men nu uitgaan, van wat wij-pas heb ben meegemaakt? Er waren ook nu nog gunstige omstandigheden. Daarom gaat men de laatste jaren meer wetenschap pelijk te werk. Wetenschappelijk gesproken wist men, dat de dijken te laag waren om een vloedgolf als verleden week over ons land kwam, te keren. Maar de regering wist niet, dat in het tijdperk, waarin voorzieningen getroffen zouden kunnen worden, deze storm zou optreden.. De bewindsman herinnerde er aan, dat de zgn. vloedcommissie reeds in 1940 concludeerde, dat de kruinhoogte van verschillende dijken verhoogd zou moeten worden. Bij de uitwerking van plannen tot dijkverhoging bleek echter, dat uitvoering onmogelijk was, o.a. bij Dordrecht. Toen kwamen er andere plannen (de vier-eilanden en vijf-eilan- den-plannen). Met succes zijn reeds dere criteria toegepast. Er is geen sprake van, dat een en ander uit de openbaar heid is gehouden. Bij de begroting voor 1950 is reeds uitvoerig meegedeeld, hoe de stand van zaken was met betrekkin.; tot het gebied der grote rivieren. Er is een goede samenwerking tussen Rijkswaterstaat en de provinciale dien sten. Aan de binnendijken zal meer aan dacht moeten worden besteed. Hier en daar heeft verlaging plaats gevonden, maar onderzocht moet worden, in hoe verre hierop teruggekomen dient te worden. De Duitse bunkers in duinen en waterkeringen hebben geen noemens waardige gevolgen gehad voor de waar de. De bewakers der dijken waren op hun post. Veel catastrophes zijn voor komen, maar soms was het geweld he laas onmogelijk te keren. Overwogen moet worden, de alarme ring van de bevolking beter te doen plaats hebben. Er is veel gealarmeerd, maar niet. iedereen zag de ernst van de toestand dadelijk in. Hier en daar is ook niet gealarmeerd, omdat men dacht, dat de bewoners achter twee dijken wel veilig waren. Zo bijv. in Fijnaart, waar velen in de slaap door het water zijn verrast. Grotere waterschapseenheden Het rapport dat de commissie zal uit brengen, zal worden gepubliceerd. De plannen, die uit de studie voortkomen zullen worden gemaakt tot een centraal punt van het waterschapsbeleid. De uit voering zal in ieder geval tientallen ja ren vergen. Als overbruggiagsmaatregel denkt de regering aan drie dingen. In de eerste plaats het aanleggen van vluchtheuvels, gelijk vroeger, opdat men althans het vege lijf kan redden. Voorts zal beke ken worden, hoe het alarmeringssys teem kan worden geperfectionneerd. En ten §lotte wordt bezien, hoe de waar schuwingsdienst op de Noordzee via internationaal overleg kan worden ver beterd. Voor de eerstkomende vijf a zes weken is deze waarschuwingsdienst reeds verzekerd door het zenden van het weerschip Cirrus. Velen hebben de indruk, dat het springtij van 14 Februari fataal kan zijn. Wij kunnen niet in de toekomst kijken, maar zonder bijzondere weers invloeden zal het water weinig hoger hoger komen dan reeds is geschied na de ramp. De bewindsman stond op het stand punt. dat een verandering van de water schapsorganisatie, die te kort zou doen aan de gedecentraliseerde verantwoor delijkheid, er niet moet komen. Wel moet overwogen worden, grotere water schapseenheden te scheppen. Dit ligt op het terrein der provinciale besturen, die een en ander in het licht der gebeurte nissen met energie hebben bezien. De regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en waterschappen is van groot belang. Misschien kan de com missie-Oud zich ook hiermee bezig hou den. In de noodwet zullen twee beginselen worden vastgelegd. In de eerste plaats, dat de kosten van herstel van buiten en hoofdwaterkeringen komen voor re kening van het Rijk. Ten tweede, dat het werk wordt ter hand genomen door de Rijkswaterstaat, doch met de be voegdheid voor de minister van Ver keer en Waterstaat, te delegeren aan daartoe in aanmerking komende lagere organen, van welke bevoegdheid een ruim gebruik gemaakt zal worden. Een centrale verantwoordingsplicht in deze nationale aangelegenheid tegenover de Staten-Generaal achtte mr Algera nood zakelijk. Natuurlijk zal de wet voor bepaalde tijd gelden. Tegelijk met wet zal de delegatie-regeling in wer king treden. De positie van de voorraden rijshout )s voorshands^ niet onrustbarend, maar moet ernstig in het oog gehouden wor den. De Kamer zal geregeld op de hoog te gehouden worden van de vorderingen van het dijkherstel. En be(3en Lebben gelijk als ze zeggen: Ha!_ HUNTER Heerlijk? Ernstige studie De s tudie, nodig voor de maatregelen om herhaling van de ramp te voorkomen, is niet eenvoudig. De regering kan nu nog niet beslissen, dat de zeearmen werkelijk zullen worden afgesloten. Er zyn zeer sterke stromingen, waardoor het dichten der zeegaten moeilijker is dan het aanleggen van de afsluitdijk reeds was. Daarom moet de studie, waartoe reeds in November opdracht was gegeven, worden afgewacht. De mi nister deed een beroep op alle deskun digen. ook buiten de Rijkswaterstaat, hun krachten in dienst te stellen van de commissie onder leiding van ir Maris. Bovendien is aan prof. ir J. Tj. Thijsse, directeur van de Zuiderzeewerken, ad viseur van het Departement van Ver keer en Waterstaat en directeur van het Waterloopkundig laboratorium te Delft, die vorige maand naar Amerika ver trok om een jaar te doceren aan de universiteit in Michigan, verzocht, spoedig mogelijk terug te keren. Voorzichtig Amerikaans optreden PRESIDENT EISENHOWER zou op militair en politiek gebied pogen, bepaalde stromingen in het Amerikaanse Congres, die aansturen op een onmiddellijk ingaande blokkade van communistisch China, tot bedaren te brengen. Verwacht wordt, dat Eisenhower de met Amerika verbonden landen zal laten kiezen tussen een blokkade van de Chinese kust en een volledige boycot op het vervoer van goederen naar rood China. Amerika vreest nl., dat het alleen zou staan, indien het zou overgaan tot een blokkade. Kou verhindert te spoedig bederf De Gekro is een van de drie grote destructiebedrijven in ons land Nu de bange spanning en de angst voor het wassende water geweken !s, honden alle Alblasserwaarders zich bezig met de vraag wanneer zij naar hun woningen kunnen terugkeren. In Giessendam en omgeving is de waterschade gelukkig beperkt gebleven. De meeste bewoners van de ongeveer vierhonderd woningen die onder water staan of gestaan hebben konden hun huisraad in veiligheid brengen en zullen zich slechts nieuwe vloerbedekking en een nieuw behangetje moeten aanschaffen. Er zijn ondernemers, die een grotere schade rekening hebben. Van een handel in grïendhout e.d. die opslagplaatsen had in de Biesbosch zijn duizenden bossen rijshout weggedreven. Ook de boeren kwamen er niet zonder kleerscheuren af. Weliswaar werd het vee in veiligheid gebracht, maar tientallen schelven hooi werden onbruikbaar door het water. zijn gebleven. Is dat r.iet zo, dan is men bij de droogmaking afhankelijk van de Generaal Omar Bradley, de voorzit ter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, zou zich uitgesproken hebben tegen een marineblokkade, daar dit z.i. het gevaar van een wereldoorlog met zich zou brengen. Bradley is wel voor stander van een economisch blokkade en wel op grond van de mening, dat hierdoor hetzelfde zou worden bereikt, doch zonder het risico, dat een marine- blokkade zou veroorzaken. Ook John Foster Dulles, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, heeft gewaarschuwd tegen overijlde beslis singen. Hij verzet zich tegen de aanhan gers van generaal MacArthur, die een „hnmbardeer-blokkeer"-politiek voor staan en menen, dat het zwaartepunt van het Amerikaanse optreden in Azië moet zijn gelegen. In India heeft president Prasad naar aanleiding van de nieuwe Amerikaanse politiek inzake China verklaard, dat z'n land ernstig bezorgd is, daar deze tot uitbreiding van de Koreaanse oorlog kan leiden. Intussen maken piloten van Super- forten melding van een geheimzinnig uitblijven van Noordelijke tegenstand bij bombardementen aan de Mandsjoe- rijse grens. Dit was reeds twee nachten achtereen het geval. Bewoners keren terug naar nat Giessendam Intussen zijn al verschillende eva- cué's teruggekeerd. In Giessen-Nieuw- kerk en Peursum, welke plaatsen droog- gebleven zijn, gaat het leven weer onge veer zijn normale gang. Ook de Bo- venkerkers zitten er niet ongunstig voor. Dit gebied is de uiterste watergrens ten Oosten en nu de kade van de Peursum- se Vliet het gehouden heeft kan spoedig begonnen worden met de droogmaking. Bovenkerk, waar naar schatting 60 70 boerderijen en huizen onder water staan, zal waarschijnlijk het eerst droog zijn. De Damseweg is waarschijnlijk intact gebleven en wanneer deze bo ven water komt is bet betrekkelijk klei ne gebied van deze polder Giessen-Oude- benedenkerk (450 ha) gemakkelijk te bemalen. Op de boezemkade bij Peur sum zijn reeds extra pompen in werking gesteld en ook het gemaal in de oude molen draait wat het draaien kan. De „kop" ei ai Voorlopig is de droogmaling van de Alblasserwaard een zaak die centraal wordt geregeld door het Hoogheemraad schap, waaronder Neder- en Overwaard met hun polders zijn ingedeeld. Eerst moet „de kop" van de waterplas worden gemalen; daarna pas kunnen de verschil lende polders nagaan wat zij kunnen doen voor eigen gebied. Voorlopig kan dus alleen aan de uiterste grenzen van het ondergelopen gebied nuttig werk verricht worden. De gemalen bij Elshout draaien (ook de Overwaard kan daar meemalen om de Nederwaard droog te krijgen), bij Pa- pendrecht zullen weldra de zuigers in werking zijn en ook op andere plaatsen kunnen pompen en vijzels opgesteld wor den. De molens en gemalen in de Bin nenwaait staan voorlopig werkeloos, omdat de kaden nog onder water staan. Van de toestand dezer kaden zal veel afhangen voor de polders. De vraag, wanneer de polder Giessen-Oudebene- denkerk droog zal zijn is van belang voor alle Giessendammers. Het gebied van deze polder, met een oppervlakte van 1325 ha, strekt zich uit van de Ka tot de Giessen-Oudekerkse buurt. Dit deel van de Alblasserwaard staat totaal blank. De polder heeft voor het droog- malen de beschikking over een elec- trisch gemaal van 120 pk in Molenaars graaf met daarbij een molen en voorts de molen van Frans Vogel. Deze installaties kunnen pas werken wanneer de omdijkingen droog vallen. Dan is het nog de vraag of de Zwijns- kade en de Tiendweg vrij van bressen KOUenGRÊBP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN op deze wijze meer dan 50 tot 75 pet. van het verdronken vee te kunnen ber gen. Tot nu toe verkeren de kadavers in vrij goede staat. Dp. heer De Kroes schrijft dit toe dan de omstandigheid, dat de dieren jtl het ijskoude water gestorven zijn en dus snel zijn afgekoeld. Dit ver gemakkelijkt het slachten, of liever gezegd: het onthuiden en in stukken hakken. De huiden brengen nu nog ongeveer 25 per stuk op. Van later gevonden vee zal de huid vrijwel of geheel waardeloos zijn. Door de bijzonder gunstige weers- laadbak. Terwijl deze wegdavert, meren nieuwe schepen in één van XStoK? ruimen van dieren of het verbranden met de hulp van Amerikaanse vlammen werpers, niet nodig zijn. Wat dit laatste betreft zij trouwens opgemerkt, dat voor iedere koe, die verbrand moet worden, een vat benzine nodig is. „Als we daar een vat kunnen krijgen, is het ook mo gelijk. de koe hierheen te halen", merkt de heer De Kroes laconiek on. Diermeel en vet Als we het uitgestrekte bedrijf van de Gekro bezichtigen, zien we hoe in acht of tien siukken gehakte koeien en paar den in grote stoomketels onder druk verhit worden. Na vier uur drogen gaat een bruine substantie, die wat op turf molm gelijkt, naar een andere afdeling, waar men door middel van benzine extractie de diermeel van het vet scheidt. Uit 100 kg kadavers haalt men op deze wijze 24 kg diermeel en 8 kg. vet. Het diermeel wordt gebruikt als veevoeder, aangemengd met andere voedingsstoffen. Het. vet wordt in de kaarsen- en zeep industrie verwerkt. De productie van diermeel bij de Ge kro, de Thermo-chemiscke fabriek te Rergum en het bedrijf van de R.K. Boe renbond te Son, alsmede die van de ne gen kleinere bedrijven elders in het land. dekt ongeveer een derde van de totalbehoefte aan diermeel. De drie grote bedrijven nemen hiervan 80 pet. voor hun rekening. De Gekro verkeert thans in de gunstige omstan digheid. dat hier een productiecapaciteit van 20 millioen kg vis thans dienstbaar kan gemaakt worden aan de noodtoe stand. Wij vernemen nog, dat de Belgi sche bedrijven op het ogenblik in Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren meehelpen. Schetstekening Speciaal wordt gelet op de registra tie van de aangevoerde kadavers. Al voldoet men niet aan de onder deze omstandigheden nogal vreemde op dracht van het ministerie van Land bouw, dat van elk kadaver een schetstekening moet worden ge maakt, toch wordt terdege gelet op de afkomst van het vee. De oormer ken en andere tekenen zijn hierbij een waardevol hulpmiddel. Als wij de slachthal in de Spaanse Polder nog eens overzien, treft ons het tempo, waarin het werk wordt verricht. Bekwame loonslachters uit Rotterdam, Dordrecht, Leiden en Den Haag, maar ook een ploeg van een bekende vlees- warenfabriek uit Oss, slagen er in een ongelofelijk korte tijd in, een kadaver ..klein" te krijgen. Van hen wordt het uiterste gevergd, maar wij horen, dat hun loon onder deze omstandigheden tot 1.000 per maand kan oplopen. Het werk is zolang het vlees niet tot ontbinding is overgegaan, voor deze geharde man nen uit te houden. Maar buitenstaanders draaien zich vol walging en deernis om als een nog ongeboren kslfje uit het ge zwollen lijf van zijn verdronken moeder wordt gesneden (Van een onzer verslaggevers) ER HANGT EEN WEEË LUCHT. Gelaarsde mannen met vlijmscherpe messen waden door een vieze brij van bloed, water en mest. Bijl slagen weerklinken en zware stukken van opgetakelde koeien, paarden en varkens vallen temidden van pensen en darmen, huiden en hoeven. Vorktrucks rijden binnen en deponeren een nieuw kadaver waar de slachter het wil hebben. Dan rijdt de truck door. schept brok stukken van kadavers op en deponeert deze in een vrachtauto met open de insteekhavens van de Spaanse Polder te Rotterdam. Hier, in een gloednieuwe fabriekshal, begint het werk van de ver nietiging van duizenden verdronken dieren. In het destructiebedrijf „Gekro" te Overschie wordt het voortgezet. Dag en nacht, in een fors tempo. „We hebben het in de hand", zegt directeur M. de Kroes en dit wil zeggen, dat er dagelijks 125 ton of 400 stuks grootvee wordt ver werkt tot zakken diermeel en vet. Waardevolle producten, waarvan de opbrengst mèt die van de huiden echter nauwelijks voldoende zal zijn om de enorme extra kosten te dekken. Ruim 3700 kadavers van verdronken grootvee zijn nu reeds aangevoerd en verwerkt. Ongeveer eenzelfde aantal moet hier nog komen. Zo spoedig mogelijk en heel veel hangt in dit opzicht af van het organisatietalent van de burge meesters in de getroffen gemeenten. waar de verwerking van voor con sumptie ongeschikt vee evenals in Denemarken voortreffelijk is organiseerd. Hoewel de Gekro naast de verwerking van een veer tig kadavers per dag ook in nor male omstandigheden nog heel wat meer aan kan denk bijvoorbeeld aan de productie van vismeel was dit bedrijf natuurlijk niet in gesteld op de geweldige aanvoer ten gevolge van de watersnood. Direct werd alles ingesteld op een vergroting van de productie. De ge meente stelde een nieuwe industriehal in de Spaanse Polder beschikbaar als noodslachtplaats, waar 100 slachters, van elders aangetrokken, in dag- en nacht ploegen aan het werk togen. Ook op de Gelcro-fabriek zelf, aan de Bovendijk te Overschie, werd en wordt geslacht, maar de capaciteit is daar te gering, hoewel optakelen en villen veel vlotter Kikvorsmannen Van de Gekro uit varen iedere dag de schepen uit naar de noodgebieden; de Krimpenerwaard is nu leeg, de Alblas serwaard bijna. In de Hoeksche Waard vordert men al aardig en op Voorne en Putten is het opruimen eerst goed be gonnen. Kikvorsmannen van de Kon. Marine helpen mee om de verdronken dieren in de stallen los te snijden. Met him rub- berpakken kunnen deze mannen onder water hun werk doen. Met motorvletten worden de kadavers dan naar de verzamelpunten gebracht. „Om infectieziekten te voorkomen, is het verzamelen van de kadavers van het allergrootste belang", zegt de heer De Kroes, die nu nog wel weet, waar heen hij zijn boten moet sturen, maar zich afvraagt, waar het straks heen moet. als het water gaat zakken. Dan wordt het varen over weilanden onmo gelijk en rijden zal men over de drassige grond vooreerst ook niet kunnen. Met 31 schepen zijn nu 2400 kadavers bij de Gekro aangevoerd, per auto 1300. Men durft er echter niet op te rekenen, rest van de Waard. De gemalen zijn gelukkig intact ge- Weven. Nu reeds kan echter begonnen worden met het uitslaan van water op de Giessen. Daartoe wordt in de Kale Hoeve een pomp met een behoorlijke capaciteit opgesteld door de fa. Spaan uit Hoofddorp en in Giessen-Oudekerk, bij de Zijl, komt een pomp van De Vries Robbé. Er is gezocht naar de juiste plaat sen, aangezien men voor het zuigen twee meter diepte moet hebben. Het verkeer is nu afgesloten, doch na het opstellen zal men over de zuigbui- zen een overgang maken met behulp van zandzakken. Het polderbestuur zal zodra het daar voor in de gelegenheid wordt gesteld, alle middelen aanwenden om Giessen dam droog te krijgen. Intussen is het wa ter al behoorlijk gezakt. Verschillende mensen in Binnendam hebben intussen hun woningen die soms nog half onder water staan, reeds weer betrokken en waar dit mogelijk is komt het vee weer in de stallen. Algemene vergadering C.H.U. Op Woensdag 8 April a.s. zal de Christelijk Historische Unie een alge mene vergadering houden in Krasna- polslcy te Amsterdam. Op deze vergade ring zal het nieuwe ontwerp-gemeente- programma 1953 van de C.H.U. worden besproken. Voorts zullen hoofdbestuurs leden worden gekozen in de plaats van de aftredende leden van het hoofdbe stuur, prof. dr G- C. van Niftrik. de heer W. Nauta en de heer W. J. van Muiswinkel, die niet herkiesbaar zijn. In en om de korf Alleen wedstrijden in Zuid- Holland-Noord en Amstelland Indien er Zaterdag gespeeld zal kunnen worden hetgeen, gezien de weersgesteld heid van de laatste dagen wel zeer twijfel achtig is zal er toch slechts een klein programma worden afgewerkt. De wnd. technisch-commissaris heeft n.l. bepaald, dat er in Zuid-Holland-Zuid nog niet zal •den gespeeld, uiteraard met het oog op de onzekere toestand in dat gebied. Wij zullen ditmaal volstaan met het ver melden van het programma. Zuid-Holland. Ie klas CKB: Excelsior Pemix. Ie kl. Noord: Pemix.2Des. Klas Ha: Ons Eiland 2—Ons Eiland; Fluks Pernix 3. Kl. IlbrDe Ijsvogels 2Excel sior 3; Veo 2—Des 2; Tonego 2KVS; Ves 3 DSVP. Klas lila: VKC—Velocitas; NSA—Fiks 2 vonden Zaterdagmiddagvoetbal De K.N.VJ3. wekt in haar officieel orgaan „Sportkroniek" de verenigingen en bondsleden op zoveel mogelijk hulp te verlenen ter leniging van de nood, ontstaan door de nationale ramp. Diverse clubs, zowel klein als groot, droegen reeds hun steentje daartoe bij. Het lijkt enerzijds overbodig, dat de hulp verlening door de voetbalwereld een aanmoediging van bondswege nodig heeft, anderzijds is het goed, dat de K.N.V.B. door een oproep tot gezamen lijke inspanning probeert om de zware last, die nu op de schouders van zo- velen rust, lichter te dragen te maken. We hadden dienaangaande eigenlijk ook niet anders verwacht! Alle Zaterdagclubs, mogen we vertrouwen, ook zij, wier financiële positie niet zo rooskleurig is, zullen hiervoor willen offeren zoveel als in hun vermogen ligt. Is er dan niets gebeurd? iDe Zwervers, om enkele te noemen, kunnen Het is zonder meer duidelijk, dat de over-deze clubs dit weekeinde spelen? stromingen aan de veelal bescheiden accom. I Neen, deze handelwijze valt ons bitter te- modatle van verschillende Zaterdagclubs gen. Goed. deze verenigingen behoeven na- grote schade hebben toegebracht. Dat is erg, I tiiurlQk niet te spelen, maar waarom dan Kl. III b; KVS 2—Des 3: Excelsior 4—Asso Klas IV b; KVS 3Tonego 3. Junioren. Leiden, afd. A: PemixTOP; Ons Eiland—Warmond. Afd. B: Velocitas- Fluks b. Den Haag: TonegoZeemeeuwen dat voor a.s. geldt als vooi Dat programma voor 7 Februari echter geen rekening met hetgeen L nacht van 31 Januari op 1 Februari i niet direct ingegrepen en de betreffende ontmi dingen geschrapt? Het lijkt ons nood zakelijk. dat od korte termijn de gevolgen van de ramp t a v. de afwerking van de lo pende conjpetitie onder ogen worden ge zien en bekendmaking van het resultaat hiervan volgt. Dan weten alle Zaterdagclubs, waar ze aan toe zijn. O. Nassau: OsdoOdi. Klas II: Onder Ons 2—0. Nassau 3: Wordt Kwiek 2—Sandow. Klas lila: o. Nassau 4Onder Ons 3; CSC A 4'Badhoeve. Klas Illb: Sandow 2— CSCA 3. Junioren: Wordt Kwiek—CSCA; O. Nas- iu b—Meervogels. veel erger is het gesteld met die clubs, welke leden verloren bij deze ramp. Daar door zullen er verenigingen zijn, die niet kimnen en zelfs, die voorlopig niet willen spelen, hetgeen onder deze omstandigheden heel begrijpelijk is. Wie nu verwacht had. dat de KNVB deze week althans mededeling had gedaan van de clubs, welke niet kunnen spelen, slaat de plank mis. Ergens onderaan een pagina OntsnappinqSPOqinqen ZateixiS^SfdfnroS,™ 111 dc 3e kl' A vafde KNVB doen enkele 7 Febnfari il w^ vasteëlfeM clubs vfrwoede pogingen om te voorkomen. 7 ebruan jl. was vastgesteld,|dat zij a!s Iaatste 7Uilen cinciigen. DOTO I kan nog heel goed een paar winstpunten aegebruiken eo daarom kan de 's-Gravenz. SV te Pernis oo een warme ontvangst rekenen. kan wellicht, het gevaar beseffende. Amstelland: Klas I: .CSCA—Onder Ons; beurd. We mogen niet verwachtenT dat"men Monste"' Me^ogels—Wordt^Kwiek; O. Nassau 2— thans op het Bondsbureau al precies op dedeV - ad hoogte is. hoe de getroffen verenigingt voor staan en daar weet. hoe men aan hun moeilijkheden en wensen zoveel mogelijk kan tegemoetkomen. Dat is het ene uiterste Het andere uiterste is echter om het wed strijdprogramma rustig een week te ver schuiven en net te doen of de neus bloedt Kunnen dan NSW, Dinteloord, Zuidland 23 En op dat uur die avond stonden Thomas en Lajos in de schaduw van de parkborrien; hiel den ze scherp de achtergevel van de gevangenis in het oog. En in die achtergevel het raam, dat de bewaker hen had uitgeduid als het raam van Vaders cel. Zo wachtten ze; wachtten ze.. Ze wisten niet.. Ze kónden niet weten.. HOOFDSTUK X. Vergeefse wacht Vijftig daalders is een hele som, als je die zo ineens tot je beschikking krijgt. En als je dan weet, dat er nog vijftig zullen volgen.. Maar als je ze een paar uur in je zak hebt; als je aan het bezit wat bent gewend geraakt en dan er over denken gaat, waaróm je ze hebt gekregen.Als je dan verder denkt en je gaat afvragen, hoe je je schoon praten moet als het uitkomt, dat er een vijl in een cel moet zijn binnengesmokkeld.. In ee? cel bij gevangenen, die jij moet verzorgen en jij eten moet brengen.. Dan begin je toch wel even te weifelen. En als je dan bovendien nog een ontmoeting hebt, zoals de bewaker van ds. Aczèl er een had. Of: een ontmoeting was het eigenlijk niet ge- Uitgeverij in Haarlem voor f 15.000 bestolen Een grote Haarlemse uitgeverij is door één van haar vertegenwoordigers, een 35-jarige gehuwde Amsterdammer, voor een bedrag van ruim f 15.000. benadeeld.. De maji is voortvluchtig sinds Zaterdag j.l. en men vermoedt, dal hij zich in België ophoudt. De fraude is uitgekomen, doordat de man de vlucht genomen heeft. De di rectie van de uitgeverij was nJ. van plan een nieuwe adirmnistratievorm in te voeren en had al haar vertegenwoor digers een brief geschreven om een be spreking" daarover op het hoofdkantoor te Haarlem bij te wonen. Ook die ver dachte ontving deze uitnodiging, doch zag daarin een aanwijzing, dat zijn manipulaties ontdekt waren. Hij vlucht te met een auto va.n de zaak naar Breda en liet enkele brieven achter aan zijn vrouw en aan de directie, waarin hij om clementie voor zijn mis drijf vroeg. De auto is in Breda in een ■«.rage aangetroffen. De politie heeft aanwijzingen, dat de weest. De kerel die hem had aangesproken, had man naar België is uitgeweken. Een hem opgewacht; had dadelijk gevraagd naar onderzoek naar de fraude heeft uitge-| een jonge man, die al een keer of wat bij sen, dat de verduisteringen zich hem aan huis was geweest. De gevangenis- over vijf jaar uitstrekken. wachter was geschrokken had zich toch groot gehouden. Wat de ander zijn persoonlijke zaken aangingen en wat de ander zich met zijn be zoekers had te bemoeien? had hij hooghartig en bars gevraagd. „Eigenlijk niets daar heb je gelijk aan. Maar als de zoon van een gevangen ketter- predikant in en uit loopt bij een gevangenbe waker, dan mag een mens dat toch wel eigen aardig en opvallend vinden". Dat had gevaarlijk geklonken. Haast als een bedekte bedreiging. DOOR H. te M erwe Toch had de bewaker gelachen: zoon van een ketterpredikant? Nou, dat kon als de ander dat zei, zou het wel zo wezen. Want die kende natuurlijk die bezoeker. De lach had spottend moeten klinken ze klonk gedwongen; ze klonk vals. En ze ver stierf, toen het antwoord kwam. Ja zeker, hij kende die kerel. Had met hem de reis naar Buda gemaakt op 'n schuit. Toen hij van zijn handwerksreis terug kwam, nog niet zo lang geleden. En op die schuit had die ketterzoon zélf gezegd, dat zijn vader in de gevangenis zat. De cipier had zich wat hersteld. Zo nou dan zou dat wel waar wezen. Maar dat die jonge man bij hem aan huis kwam, had een heel andere oorzaak. Hij had zijn zoontje gered, toen het ventje bijna onder een paard was ge raakt. Daarom.. De handwerksgezel keek op. Was het zo ge gaan met de kennismaking? Goed, aangenomen. Maar hij wilde de bewaker nog eens wat an ders vertellen. De oom van die sinjeur Aczél „nee, je hoeft helemaal niet verwonderd te we zen, dat ik zijp naam weet" die oom van die sinjeur Aczél had de schipper opgezocht met wie ze hadden gevaren. Een ketter ook, die schipper. En het was toch wel opvallend, dat de neef met een bewaker goede maatjes wist te worden en de oom bij de schipper ging praten. Helemaal aan de Donau-oever, straten ver van zijn huis." De bewaker had geprobeerd aan het gesprek een eind te maken. „Ik snap je niet", had hij gezegd, „en ik wil je groeten." Maar de handwerksgezel had hem bij de arm gehouden. Als de ander hem dan niet snapte, zou hij wel uitleggen wat hij bedoelde Een gevangene die kans zag uit te breken, moest natuurlijk worden verhorgen en vervoerd. Waar kon dat beter dan aan boord van een schip? „Je raaskalt", en de cipier had zich losgerukt en was weggelopen. Schijnbaar nijdig in wer kelijkheid vol onrust. ieder geval schrijf ik een briefje", had hij ee- jGrafobor—Rhoon 2 mompeld. eindigen. Groen-Wlt H. heeft i Woral vervolsd 'linde meer kans op een tas tegen VVHR de kracht opbrengen om aan Rijnsb. Boys een punt te ontnemen. ARC zal dat tegen Quick Boys niet gelukken, daarvoor lijkt ons het krachtsverschil te groot. Ter Leeöe kan het CSVD wel lastig maken, maar over winnen zal het de Delftenaren niet. RCL blijkt in afd. 4 A in de tweede helft van het seizoen toch niet zo onkwetsbaar als in de eerste helft. Leiden behoeft zich daarom niet bij voorbaat met een nederlaag te verzoenen. Het wordt voor het meer en meer afzakkende Ornas tijd, dat het zich gaat herstellen. Misschien gelukt dat haar tegen Lisser Boys wel gedeeltelijk. We zijn benieuwd of JAC er in zal slagen om bij VWS nog enige winst te behalen. RAS blijft in eigen huis baas over Semper Altius, ter wijl Koudekerk en SVOW vermoedelijk de punten delen. Slaagt HBSS er in om in afd. 4 B de ver wachte zege op Sportlust "46 ie behalen, dan is de kans niet gering, dat zij haar toch al ruime voorsprong nog ziet vergroot. Het is nl. twijfelachtig of ZWSH en Die Haghe er resp. tegen Zwart-Wit '28 en HTSV zonder kleerscheuren zullen afkomen. Verliest "s-Gravenzande dit weekeinde tegen Jodan Boys opnieuw, dan mag de kans om de rode lantaarn over te dragen vrijwel uitgesloten worden geacht. PPSC zou in afd. 4 C wel graag een her haling zien van het resultaat, dat zij eerder 'it seizoen tegen Hoogvliet bereikte, t.w. gelijk spel. Het zou voor ons toch ech- ?en verrassing zijn. wanneer we hoorden, dat zij daarin was geslaagd. it In Den Haag niet kon. dat gebeurde in Rotterdam. Met de samenstelling het wedstxijdprogramma werd hier re kening gehouden met de clubs, die door het water werden getroffen. Daarom vinden we in de eerste klasse slechts twee wedstrijden DVO—Zwaluwen R. en VVORHFB. In de eerstgenoemde ontmoeting wegen de par tijen tegen elkaar op en in de laatstgenoem de trekt MFB aan het langste eind. Zij zal vel niet zulk een monsterzege behalen als n het begin van het seizoen, maar zij vormt toch een heter geheel. GTB en Vlaardingen A ogenschijnlijk resp. moeilijk. krijgen het in afd. tegen HCSZ en DOS '32 niet maar we raden deze beide clubs toch te gemakkelijk op De i een gelijk spel

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3