s/mm/, Nieuws uit gemeenten in de overstroomde gebieden sièop Drie militairen tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld Verstrekking van vergoedingen in persoonlijke sfeer Alles goed en wel Vooruitzien De vader priester Toespitsing van de koude oorlog De Rotterdammer Pag. 4 Donderdag 12 Februari 1953 Alblasserwaard Verscheidene evacué's zijn weer teruggekeerd. In de drooggebleven ge meenten Giessen-Nieuwkerk en Peur- sum gaat het leven vrijwel weer ge woon zijn gang. Bovenkerk. In deze gemeente staan naar schatting 60—70 boerderij onder water. Toch zal bij de bemaling dit dorp het eerst droogvallen. Gisssendam. Hoewel de gemeente nog onder water staat, zijn reeds ver scheidene evacué's in Binnendam; teruggekeerd en hebben hun woning, nat en wel, weer betrokken. Sommige huizen die alweer bewoond zijn staan nog voor de helft onder water, maar de mensen zijn niet te houden. Papendrechl. De commissaris van de Koningin in de provincie, mr L. A Kesper. heeft gistermiddag Papen- dxecht bezocht en kennis genomen van de schade, welke het water heeft aangebracht. Naar men verwacht zal de gemeente over vijf weken geheel droog zijn. Hoekse Waaid 's-Gravendeel. Vandaag is men hier klaar gekomen met de cadaveroprui- ming. Het gemeentehuis is droog en wordt schoongemaakt; over enkele da gen zal dit weer in gebruik genomen worden. Volgens verwachting zal 's-Gravendeel over zes weken weer ge heel watervrij zijn. De centrale keuken werkt op volle capaciteit, zodat be voorrading met voedsel uit Dordrecht niet meer nodig is. De burgemeester van Hilversum en zijn echtgenote heb ben gisteren de gemeente bezocht Hilversum deed reeds veel voor 's-Gra- veodeel en zal dit ook blijven doen. West-Noord-Brabant Klundert en Fijnaarl hebben uit de ge- gemeente Oudenbosch ongeveer 2C0.000 zakken met zand gekregen voor het dichten van dijkgaten. Het normale leven begint zich in streek langzaamaan te herstellen. In verscheidene gemeenten, die last van het water hebben, worden de open bare diensten weer hervat Het voor lopige werk aan de dijken is nage noeg voltooid er, de honderden stu denten die hier hebben geholpen zijn naar huis gegaan. Klundert en Fijnaard. Deze meenten hebben ongeveer 200.000 zak ken zand welke in Oudenbosch waren klaargemaakt, ontvangen. f>e ongeveer 250 inwoners van Klundert die niet behoefden te evacueren maar door het water van het dorp zijn afgesloten, worden verzorgd door de gemeente Standaardbuiten, dat door grote in spanning droog is gebleven. Waar schijnlijk kunnen de 300 evacué's uit Fijnaart na de lfa'e Februari, wanneer zich dan geen verandering in de toe stand voordoet, weer naar huis gaan. Zevenbergen. In de gemeenten Ze venbergen en Langeweg, waar een hulptroep van de Italiaanse brand weer is gestationeerd, zijn reeds gere- evacueerd. Alle woningen zijn water- vrij. Er hebben daar 340 woningen en 70 boerderijen onder water gestaan. Er zijn hier nog 1000 militairen gele erd voor huipverlenging. Cadavers verdronken vee zijn voor het me rendeel afgevoerd. De Oudlandse polder is behouden: net waterpeil in de Kruislandse polder is zover gezakt, dat op deze polder kan worden geloosd. De dijk langs de Gly- mese polder wordt verhoogd en ver sterkt om goede afscheiding te krij gen tussen de overstroomde gebieden van de Schelde en van de Eendracht, hetgeen het bemalingswerk straks ten goede komt. Willemstad. In deze gemeente, welke nog steeds niet bereikbaar is, worden nu de dijken achter de zuidelijke zee dijk van het Hollands Diep gerepa reerd. Het telefoonkantoor is weer in gebruik voor 25 a 30 abonnees; mi litairen hebben met een rubberkabel verbindingen gemaakt voor vier in- terlocale lijnen. Moerdijk. Moerdijk was gisteravond j weer telefonisch bereikbaar, ook de I Bïesbosch en Han-k zijn weer aange-1 sloten. De verkeersweg Moerdijk-Ze- venbergsehoek is vrijwel hersteld, erl wordt hard aan de spoorweg gewerkt. Nieuw-Vossemeer. Hier zijn nog geen dijken gedioht: de gemeente is slechts per boot te bereiken. Dezer dagen wordt een begin gemaakt met het dichten van de Nieuw-Vossemeerse- dijk en de Moorsedijk. Nederlandse en Franse militairen zullen hulp ver lenen Land van Heusden en Altena In het Land van Heusden en Altena zijn de dijken dicht. Men is gistermid dag om 1.30 uur met drie buitenge malen met de droogmaking begonnen. Schouwen-Duiveland Bruinisse. Er is hier een begin ge maakt met de voorbereidingen tot het dichten van de z.g.n. „oude dijk", de slaperdijk tussen Bruinisse en Ooster- land. Zijn de gaten in deze dijk dicht dan vallen de 800 ha polder en het dorp Bruinisse droog. Zierikzee. Gisteren heeft H. M. de koningin een bezoek gebracht aan Zierikzee. Zij bezocht het ziekenhuis en liet in het stadhuis verschillende Prins Bernhard spreekt voor de B.B.C. en A.F.N. De BBC zal morgen een toespraak van Prins Bernhard uitzenden. De Prins spreekt daarin over de nationale ramp in ons land en richt zich tot de door de overstromingsramp in Engeland ge troffenen. Ook voor het „American Forces Network" in Duitsland is een toespraak van de Prins opgenomen. Toch nog een wedstrijd NederlandFrankrijk De Franse voetbalfederatie heeft zich dezer dagen tot de K.N.V.B. gewend met het voorstel, te Parijs een landenwed- strijd FrankrijkNederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de waters nood. De voorgestelde datum 12 Maart was evenwel voor de K.N.V.B. onaan vaardbaar met het oog op de reeds vast gestelde wedstrijd tegen Denemarken op 7 Maart. Daarmee is de landenwedstrijd tegen Frankrijk echter niet van de baan. De beide bonden houden voeling met elkaar en in de eerstvolgende bestuursvergade ring van de K.N.V.B. zal de kwestie nader onder het oog worden gezien. autoriteiten, die het herstelwerk lei den, aan zich voorstellen. Op straat sprak zij met verschillende burgers, aleer zii per helicopter naar Brou wershaven vertrok. Ook bezocht later op de dag St. Maartensdijk. Scherpenisse en St. Philipsland. In Zierikzee wordt provisorisch electri- sche straatverlichting aangelegd: door het uitvallen van de gasfabriek kan de bestaande gasverlichting niet branden. Op het gehele eiland kunnen alleen Zierikzee, Brouwershaven. Noordgou- we. Zonnemaire en Schuddebeurs elec- triciteit uit het openbare net betrek ken. Tholen Het land Tholen heeft thans weer zes telefoonverbindingen met Bergen op Zoom. Alleen Stavenisse en St. Annaland zijn nog maar per mobili- foon te bereiken. Op geheel Tholen is weer electriciteit. behalve in Sta- Rest van Zeeland Het telefoonverkeer met Walcheren, waar alleen in Vlisingen 300 abonné's uitvielen, is vrijwel geheel hersteld. Gelukkig bleef de belangrijke centrale in Goes gespaard, zodat van daaruit verscheidene verbindingen met Zuid- Beveland konden worden hersteld. Kruiningen en Rilland Bath zijn slechts via het gemeentehuis telefonisch be reikbaar. Ook op Noord-Beveland zijn de lijnen voorlopig hersteld. Op Walcheren zijn alleen Klevers- kerk en een klein deel van Arnemuï- den nog zonder electriciteit; op Zuid- Beveland nog verscheidene plaatsen Kortgene op Noord-Beveland krijgt spoedig stroom voor vitale punten. Evacué's in eigen sfeer en milieu Als onderdeel van het Rijksevacua- tiecentrum voor Noord-Brabant is een commissie ingesteld ter behartigingvan de kerkelijke aangelegenheden van de evacuatie. Deze commissie wordt ge vormd door vertegenwoordigers van de Hervormde, Gereformeerde- en r.k. ge- zindten. Uitgaande van het standpunt, dat de beste wijze van evacueren is, de men sen te huisvesten in eigen sfeer en mi lieu. zijn bij de nu tot stand gekomen evacuaties enkele correcties noodzake lijk gebleken. Men probeert niet alleen zo veel mo- gelijk de Protestantse gezinnen bij Pro- -jfr testanten onder te brengen, doch men zal tevens trachten, gezinnen, die in een niet eigen milieu zijn gehuisvest te plaatsen in een meer voor hen passen de omgeving. Bovendien zullen enkele gemeenten, die relatief een te groot aantal eva cué's hebben opgenomen, worden ont last om de verhoudingen recht te trek- I ken. Ten aanzien van terugkeer naar de eigen gemeenten is voor de provincie Noord-Brabant bepaald, dat de burge meester van de betreffende gemeente hierover beslissen moet. Alvorens echter lot een dergelijke be- j slissing te komen, zal advies worden' Ingewonnen bij de inspecteur van de. volksgezondheid, bij de veterinaire in spectie en bij Waterstaat. Tenslotte zal voor een mogelijke terugkeer ook nog contact worden opgenomen met het Rijksevacuatiecentrum in Noord-Brabant Voor de ware shagroker is Sterling Shag het ideale merk! Door het speciale Niemeijer's Positief-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder Jan van gewone shag. Overtuig U zelf. Rook eens een week Sterling en vergelijk! Dan wordt ook Uw devies: "N J/AJV vroeg in de morgen tot laat in de avond bezocht HM. de Koningin de door de watersnood getroffen gebieden. Hier zien we HM. in gesprek met de burgemeester van het zwaar geteisterde St. Philipsland Sigaretten voor noodgebieden gestolen Beroepskorporaal gedegradeerd en uit de dienst ontslagen (Van één onzer verslaggevers) Met diepbeschaamde gezichten stonden vanmorgen drie militairen van de luchtmacht voor de krijgsraad in Den Haag. Het waren de 22- jarige beroepskorporaal M. L. van Beukering, de 21-jarige dpi. soldaat W. ten Napel en de dpi. soldaat H. A. I. Smulders. Zij werden elk veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, omdat zij Zaterdag j.l. op het vliegveld Valkenburg een aantal pakjes sigaret ten hebben gestolen, die bestemd waren, om uitgeworpen te worden boven de noodgebieden. De korporaal werd bovendien teruggezet tot de laagste rang van soldaat en ontslagen uit de militaire dienst. Als eerste beklaagde verscheen voor het hekje de korporaal Van B. Hij gaf toe, dat hij Zaterdag j.l. bij het vullen van een container een slof sigaretten op zij had gelegd, omdat op het laatste moment inplaats van die sigaretten medicamenten vervoerd moesten wor den. Hij had twee pakjes sigaretten weggenomen en daarvan een opge rookt. Het andere pakje werd in be slag genomen door de marechaussee en lag, opengemaakt, met de andere doosjes als stukken van bewijs op de tafel van de krijgsraad. De dpi. soldaat S. had acht pakjes gestolen uit diezelfde slof. Hij had de doosjes verborgen in zijn hoofdkussen, maar bij het tellen van de dekens had de sergeant van de week de pakjes ontdekt. „Zo zie je", zei de president, mr. Van Eik, „al is de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt haar wel". De derde verdachte, Ten N., die zes pakjes sigaretten had weggenomen, ver klaarde, dat zij op Valkenburg, min of meer aan hun lot waren overgelaten. „Wij hebben", zei hij, „nooit sigaret ten of brood gekregen; we moesten maar zien, hoe we daar aan kwamen". Een lid van de krygsraad, eerste lui tenant Maas stelde hem daarop de vraag: „Heb je mij niet zien lopen op Valkenburg? Ik heb persoonlijk Uitbetalingen Nationaal Rampenionds Prins Bernhard: „Taak van gehele Nederlandse volk" (Van één onzer verslaggevers) IN DRIE PHASEN zal hulp worden verleend aan de slachtoffers van de watersnood, aldus deelde de vice-voorzitter van het Nationale Rampenfonds, prof. dr P. R. Michael, hedenmorgen tijdens een persconferentie van het N.R.F., welke in een der zalen van het paleis aan het Noordeinde gehouden werd, mede. In de eerste phase wordt directe hulp verleend door het Rode Kruis, waardoor aan de slachtoffers van de ramp onmiddellijk voedsel en kleding kan worden verstrekt. Daarna zal de hulp van het Nationale Rampenfonds komen met de voorziening van kleding» huisraad e. d., kortom de hulp in de persoonlijke sfeer, wanneer de mensen naar hun haardsteden terugkeren. Tenslotte zal de schadevergoeding van de regering moeten komen, voor zover het de economische sector betreft. Tot nu toe beschikte het rampen fonds slechts over tonnen om bij natuurrampen noodzakelijke cre- dieten te verlenen aan de instan ties, die de leniging van de nood op zich hadden genomen. Bij de watersnood, welke thans ons land heeft getroffen, zijn ech ter millioenen nodig. Hoeveel millioenen is nog niet te zeggen. De directeur van het Nationaal Rampenfonds, de luite nant-generaal b.d. P. Alens, waag de zich vanmorgen aan geen enkel getal. Het Nationaal Rampenfonds heeft op het ogenblik 100.000 ter beschikking van het Rode Kruis gesteld en 200.000 aan de r.k. huisvestingscommissie, wel ke noodzakelijk n Brabant werkzaam is. Beide lichamen zullen verantwoording moeten afleggen omtrent het gebruik van deze gelden. Verdere uitgaven acht te generaal Alens op het ogenblik op portuun, daar nog geen overzicht van de schade is te verkrijgen. De verdere hulp in groot verband -kom t, wanneer de men- CIfit andere bladen: C Kernen van ingezonden strikken constateerd, dat er dag en nacht voor de mensen gezorgd is. Voortdurend werd er thee, koffie en hete soep ver strekt". „Wij hebben nooit iets gekregen, lui tenant". „Dan heb je wel heel slecht uit Je ogen gekeken". De auditeur-militair, mr. F. van de Dossen meende, dat niet als strafver- zwaring de omstandigheid kon gelden, dat de diefstallen gepleegd waren ter gelegenheid van de watersnood. De mis- ciaaa had zich namelijk niet voltrokken in het rampgebied. Hier interrumpeerde ae president met de opmerking: „Daar j )je{e jantj t0{ enkele graden beneden het zullen de Zeeuwen wel bezwaar tegen vrjespunt zullen dalen. Een krachtig ge- hebben". bied van hoge luchtdruk strekt zioh nu On^vmnathiek van Noord-Rusland via Scandinavië naar 7 Cr-hntlanH uil P.nvr-n het Middellandse- Hij vorderde voor hen alle drie zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. W. G. Koster toonde aan. dat de drie verdach ten zich zeer hebben ingespannen, toen zij de vorige week werden ingeschakeld bij het droppingswerk. Zij waren moe en suf en hadden slechts enkele uren rust gehad. Zij zijn zich allen bewust van het verkeerde van hun daad en c verdediger vroeg, met deze omstandi;. heden rekening te houden bij het bepa len van de straf. Geen der drie ver dachten heeft ooit een veroordeling ge kregen. Na raadkamer wees de krijgsraad vonnis: Voor elk, zes maanden gevan genisstraf en voor de beroepskorporaal ontslag uit de dienst na verlaging tot de laagste rang van soldaat. Mogelijke hulpverlening Britse minister naar Nederland (Van onze Londense correspondent). De Engelse minister van Binnen landse Zaken, Sir Maxwell Fyfc, hoopt Zaterdag een bezoek aan de getroffen gebieden in Nederland te brengen. N. a. v. dit bezoek zal hij overwegen welke materiële hulp En geland aan ons land zal kunnen bieden. Lichte vorst Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van de depressie die ons de afgelopen dagen Vrij veel regen bracht, drong een krachtige Noord- Oostelijke luchtstroming naar onze om geving door. Ten gevolge hiervan wordt nu koudere lucht vanuit het Oostzee gebied aangevoerd, zodat verwacht moet •orden, dat de temperaturen in het Niettemin vond de auditeur de daaa van deze militairen buitengewoon on sympathiek. „Zij wisten, dat de goede ren die zij stalen bestemd waren voor mensen, die in buitengewoon grote nooa verkeerden. Hun excuus, dat zij dag en nacht in de weer waren gaat niet op. Zodra het land in nood verkeert, is het de plicht van iedere militair, te werken zolang het nodig is. Dat moeten we allemaal." Schotland uit. Boven het Middellandse- Zeege'oied daarentegen blijft de luchtdruk laag^ zodat zich over grote delen van West- en midden-Europa een krachtige Noord-Oostelijke luchtstroming hand haaft. waardoor de eerste paar dagen voortdurende koude lucht naar onze om geving getransporteerd zal worden. De eerstkomende 24 uur is echter niet meer dan 2 graden vorst te verwachten, waar bij de laagste temperaturen zullen optre den in het Zuid-Oosten van het land. Voorkomen is beter In verband met de stormramp een enkele vraag. Springtij schijnt men zo ongeveer op de dag af te weten, reeds geruime tijd tevoren, storm echter meestal niet eerder dan 24 uur. Maar als die twee nu, zoals ditmaal het val geweest is, samenvallen, weet dan niemand van de Waterstaats-autoriteiten of van de andere deskundigen, dat zulk een combinatie voor ons waterland hoogst ernstige gevolgen kan hebben? Was tijdige waarschuwing dan niet wen selijk geweest? Misschien was het loos alarm geworden, zult ge zeggen. In som mige gevallen misschien wel, maar er kunnen zich gevallen voordoen, waarvan een oud-Nederlands spreekwoord zegt: „Voorkomen is beter dan genezen' Br. (Goed) Duits geluid Voor zaken onderweg kreeg ik een Duitse courant in handen, de West- falische Rundschau van 6 Februari. Daarin komt het volgende, vetgedrukte stuk op de voorpagina voor: „Diep getroffen zijn we döor de be richten van de ramp, welke dezer dagen het Nederlandse volk heeft getroffen. Eén nacht is het leven van duizenden en de arbeid van generaties vernietigd. In ons gebied hebben de verschrikke lijke berichten diep medelijden opge wekt, want de Nederlanders zijn onze buren en veelvoudig met ons verbonden Vlugge en veelomvattende hulp is nodig. Daarom roepen we, in vereniging met de Duitse couranten, op tot een grote actie van hulp en ondersteuning. Bij dragen worden gaarne ingewacht op... (volgt gironummer en bankrelatie). Ons Duitsers wordt hier gelegenheid geboden vele nog bestaande kloven tussen ons en ons buurvolk te overbruggen." Kustwacht gewenst Wij hebben te veel op onze dijken vertrouwd. Het is te betreuren dat Ne derland geen kustwacht bezit; zou die in een land dat eeuwenlang tegen het wa ter gevochten heeft, niet moeten bestaan"' Waarom is er geen reserve-marine, uit gerust met landingsboten en boten met kleine diepgang? Voor er thans redding werd geboden, moest men wachten tot deze boten beschikbaar waren, en toen moesten ze nog naar de verdronken ge bieden worden gestuurd. En de beman ningen waren ook niet bekend met het vaarwater in de ge.troffen gebieden. Als in een mogelijke oorlog de vijand onze dijken zou vernietigen, en de diensten bewijzen. De mensen bij deze diensten moeten in de betrokken gebie. den goed bekend zijn Deze ramp heeft duidelijk bewezen dat een dergelijk noodapparaat er moet zijn. D. van K. Bedenkelijke rechtspraak Als men iets onrechtmatig ontvangt, zal de eenvoudigste burger, zonder dat daarbij de rechter te pas behoeft te ko- men, zich moreel reeds verplicht gevoe len het onrechtmatig ontvangene terug te geven. Wie te veel betaalt, zal van zelfsprekend het te veel betaalde wil len en kunnen terugvorderen, desnoods met behulp van de rechter. Aan deze morele verplichting is de laatste tijd gevoelige slag toegebracht door uit spraken van de Ambtenarenrechter, dat onderwijzers en andere Overheids dienaren te veel ontvangen salaris niet behoeven terug te batalen. Vanzelfsprekend hebben deze uitspra ken in kringen van het openbaar onder wijs vreugde gewekt en in kringen van het bijzonder onderwijs wrevel (voor het bijzonder onderwijs gelden deze uit- spraken niet. aangezien onderwijzers bij het bijzonder onderwijs niet onder het Ambtenarenrecht vallen). Het Katholieke Onderwijsblad van 1 November 1952 maakt de juiste opmerking dat het in de toekomst voor een onderwijzer aan trekkelijk kan zijn aan een openbare school te worden benoemd, vooral in kleinere gemeenten waar gespecialiseerde ambtenaren (en voor de berekening van salarissen is een gespecialiseerd ambte naar zeer noodzakelijk) niet altijd aan wezig zijn. De uitspraken van de Ambtenaren rechter hebben ook in Overheidskrin gen zeer sterk de aandacht getrokken en ook daar instemming en wrevel verwekt, temeer daar de Overheid het recht heeft te veel betaald salaris te verha len. Dat de Ambtenarenrechter dit recht der Overheid, dat nota bene. met veel woorden in de Wet is neergelegd en uitgewerkt (Art. 120 van de Ambte narenwet) met voeten treedt en niet er kent. is een bedenkelijk verschijnsel. De Ambtenarenrechter gaat uit van de drogreden dat eenmaal uitbetaald sa laris geacht wordt te berusten en dus geacht wordt te zijn een bevoegdelijk genomen besluit dat onaantastbaar is geworden en het zou in strijd zijn met de rechtszekerheid van de Ambtenaar indien hij te veel ontvangen salaris zou moeten terugbetalen! Zo gaat de hoog heid van het recht verloren en daalt het aanzien van de rechterlijke macht. toekomst het subjectief oordeel zwaarder zal laten wegen dan de woorden der Wet. Bepaald revolutionnair achten wij het geschrevene in het tijdschrift van Overheidsadministratie van 15 Mei 1952 waarin o.m. wordt gezegd dat als een Overheidsambtenaar een fout maakt en de Overheid als gevolg daarvan het eventueel te veel betaalde salaris zou willen verhalen op de ambtenaar die dat te veel ontving, de vordering ver moedelijk zal worden afgewezen op grond van het feit dat naar alle waarschijn lijkheid de leer van het onaantastbare besluit het dan zal winnen. Het is duidelijk dat door deze uit spraken de Overheid niet krijgt waar zij recht op heeft, dat hier de Wet ge weld wordt aangedaan, dat het moreel gevoelen wordt gekwetst en een irritan te discriminatie ontstaat tussen het per soneel van het openbaar en bijzonder onderwijs. Redenen genoeg om te spre ken van een bedenkelijke rechtspraak. Abonné. Tweede-hands auto's Naar aanleiding van een artikel in uw blad over gebruikte automobielen en een daarna ingezonden mededeling van één uwer lezers, verzoeken wij u be leefd onderstaande punten onder de aan dacht van uw lezers te brengen. 1, De Enavo is de enige autoveiling in Nederland en is erkend door het Minis terie van Economische Zaken. 2. De Enavo veilingen alhier staan on der scherpe comtróle van de directeur van „Markten en Beurzen" der gemeen te Rotterdam. 3. Alle ter veiling ingebrachte auto's worden gekeurd door neutrale experts van het Ned. Instituut van Automobiel en Motor experts. Deze keuring is een globale keuring, doch gezien de grote ervaring van deze experts geven de rap porten een goede omschrijving van de auto's in kwestie. 4. Een aspirant koper kan van te voren sze rapporten bekijken en met de auto's rijden. Wordt hem een auto ge gund. den heeft hij 3x24 uur tijd. die door een derde neutrale instantie te la ten herkeuren. Komt een ernstig gebrek voren, dat niet op het rapport ver meld staat, dan wordt de auto aan de verkoper teruggegeven. Deze heeft n.l. de „kooppenningen" nog niet in zijn be zit. Deze berusten bij de Mid. Bank on der beheer van de dienstdoende notaris of deurwaarder ten overstaan waarvan de veiling gehouden is. Dit is wel het meest belangrijke ga de koper en de prac- sen terugkeren. De enkele gevallen, waarin dat nu reeds het geval is, kun nen nog niet op de maximum vergoeding rekenen, daar de richtlijnen eerst op gesteld dienen te worden. Echter zal wel hulp geboden worden waar dit nodig blijkt. De rampschadebureaux zijn reeds in werking. Dit het buitenland is op_ het ogenblik aan geldschenkingen 450.000 geboekt. De toezeggingen zijn echter le gio. Bankiers adviseren De boekhouding is steeds tot op de laatst binnengekomen giro bijgewerkt en het geld wordt dagelijks bij de post- chèque- en girodienst of bij de Neder landse Bank gedeponeerd. Door de laat ste is een regeling getroffen, waardoor geen rente gederfd wordt. De beleggin gen worden gedaan op advies van de bankierscommissie, gevormd door acht vooraanstaande bankiers, het geheel staat onder controle van de Rijksaccountants dienst. Verder heeft het Nationaal Rampen fonds drie commissies ingesteld, n.l. een tot schadevergoeding huisraad, een voor maatschappelijk werk en een ter con trole van alle uitgaven. Het dagelijks bestuur van het Natinaal Rampenfonds komt dagelijks onder lei ding van Z.K.H. Prins Bernhard bijeen. Ook vanmorgen tydens de persconferen tie liet de Prins zijn belangstelling blij ken, doordat hij een boodschap had ge zonden, waarin hij de pubüciteitsorganen dank zegde voor hun medewerking ten gunste van het Nat. Rampenfonds. Hij betuigde zijn erkentelijkheid voor alle suggesties, welke het A.R.F. gedaan zouden worden en eindigde: ,Wij zijn er ons van bewust, dat de taak, waarvoor wij ons gesteld zien, een taak is van het gehele Nederlandse volk, welke wij gezamenlijk moeten uitvoeren en waarvoor we ieders medewerking nodig hebben". rantiepunt voor tijk van 4 jaren heeft bewezen, dat Er zijn aanwijzigen dat in de wereld 1 biervoor in de handel in gebruikte auto's litairen niet kunnen worden ingezet in van het recht- wel wordt gevoeld dat seen betere oplossing te vinden is de strijd tegen het water, kunnen eenl de rechtspraak een riet ing dreigt uit i 5. De auto's die door de Enavo worden kustwacht en een reservemarine goede I te gaan die er toe leidt dat deze in de geveild zijn niet van de Enavo. Deze or- H.M. de Koningin Geen feestelijke bezoeken Koningin Juliana zal in de naaste toekomst alleen de getroffen gebieden bezoeken en verder sociale werkbe zoeken afleggen, zo vernemen wij van gezaghebbende zijde. Alle bezoeken, die een enigszins feestelijk karakter dragen, heeft Zij voorlopig afgezegd, mede in verband met het feit, dat men misschien gel den zou uittrekken, die thans beter op andere manier besteed kunnen worden. Koningin voert besprekingen H. M. de Koningin zal vandaag het paleis aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage vertoeven voor het voeren van besprekingen. Zij za! achtereenvolgens ontvangen de minis ters Luns, Mansholt, Algera en Beyen. ,De Ommelanden" moet 65.000 betalen Het gerechtshof te Leeuwarden heeft vanmorgen de eoöp. melkpro- ductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen veroordeeld tot een boete van 5.000 en betaling van f 60.000 aan het Landbouw-egalisatiefonds. „De Ommelanden" had een hoeveelheid van 430.000 kg suiker verzwegen voor het bedrijfschap zuivel. Deze voor raad werd verkocht, waarna tegen lagere prijs een iets geringere hoeveel heid suiker werd teruggekocht. Deze transactie leverde de fabriek een winst op van f 60.000. De politierech ter had een boete van f 67.000 op gelegd. De assistent-directeur D. S., die op dracht tot de verkoop had gegeven, werd overeenkomstig het vonnis van de politierechter veroordeeld tot een boete van f 750 of drie maanden hechtenis. IN de Britse pers is critiek geleverd op het alarmsysteem in Engeland. Deze critiek was vooral gericht tegen de B.B.C., aan welke de Nederlandse radio ten voorbeeld was gesteld, om dat deze de regering een zender ter beschikking stelde. In Engeland wis ten millioenen niets van de overstro mingen af, voordat, zij Maandag 2 Fe bruari hun ochtendblad in handen kregen. De Manchester Guar dian, die tevens z'n instemming uit spreekt met de Britse hulp aan het Nederlandse rampgebied, schrijft het volgende: „Wanneer het vooruitzien, het voor bereiden op het ergste, niet moet wor den beschouwd als een essentie van regeren, kan dit verklaren, waarom een regering het ooit nodig heeft ge oordeeld, een openbaar alarmsysteem voor overstromingen te organiseren. Het is waar. Zaterdag 31 Januari zond het Meteorologische bureau van het departement van Luchtvaart waar schuwingen aan Scotland Yard en de voornaamste „rivierraden" aan de Oost kust. De autoriteiten in het betrokken ge bied hadden de vloed toen in het oog moeten houden. Doch ofschoon zij een tijdlimiet van twaalf uur hadden, werd het laatste en belangrijkste stadium het doorgeven van de waarschuwing aan het publiek uitgesteld tot het le laat was. Het feit, dat het een Zaterdag was en dat de vloed verwacht werd in de vroege ochtenduren, kan hiertoe bijgedragen hebben. Bij een onderzoek te King's Lynn verklaarde de politie, dat zij in het geweer werd geroepen, zodra de waar schuwing werd ontvangen. Door mid del van luidsprekers werd deze aan het publiek doorgegeven, maar in de tijd. welke het deze ter beschikking had. waren de hulpmiddelen totaal onvol doende. De regering ontwerpt thans een beter alarmsysteem. Het in gebruik nemen van lucht alarminstallaties ter waarschuwing voor overstromingen is dringend ge wenst. Men moet niet vergeten, dat de Britse kust op vele plaatsen even kwetsbaar is als de Nederlandse en dat de drooggelegde gebieden voor Enge land even onmisbaar zijn als voor Ne derland de landbouwgronden, waarvoor men daar eeuwenlang met de zee ge worsteld heeft. T N een artikel over de emigratie doet 1 het Friesche Dagblad uit komen, dat in den vreemde wel eens gaven aan de dag treden, die in het oude land bleven sluimeren: „Er zijn vele emigranten gegaan die in zich iets voelden naklinken van het gebed: vervult de aarde. Die de emigratie ook zagen, zoals Voetius het al heeft geformuleerd; als „plantin- ge" van de kerk. Én daarbij is het verrassend en treffend, dat hierbij zo veel sluimerende talenten ineens in het volle licht treden. Wanneer de verantwoordelijkheid ineens voor je staat, nde verantwoordelijkheid voor het opgroeiend gezin, wanneer de be schermende verbanden zijn verbro ken, dan gebeuren er dingen, lie groot zijn van nieuw leven. Een van de geëmigreerde jongens schreef ons: wij hebben hier in Canada^ .-—ï^er meer aan vader, dan ih Nederland. Toen was hij een organisatieman, maar nu is hij priester in eigen ge zin. Nu zit hij 'savonds bij ons, ener groeien gesprekken, en we hebben onze lectuur, en het is veel mooier dan we hadden kunnen denken. Er zijn ons gevallen bekend, dat een huis vader nier in hoofdzaak traditioneel mee scheen te doen, terwijl hij daar is gegroeid tot een ouderling, die op tactvolle en actieve wijze leiding geeft aan een kleine, jonge gemeente." ganisatie werkt zuiver als tussenpersoon en beschermt zowel koper als verkoper. Haar prijs-koersen worden unaniem door particulieren, handelaren, verzeke ringsmaatschappijen, domeinen, Rijks auto Centrale e.d. als de maatgevende aangenomen, waardoor het kopen of ver- kopen tegen abnormale prijzen voorko- men wordt. Directie Enavo. heeft zich toegespitst", schreef de Frankfurter Allgemein'e de zer dagen het volgende over de nieuwe Amerikaanse politiek ten aanzien van het Verre Oosten: „In Amerika heeft Eisenhower ook bij z'n tegenstanders aanhang gevon den. Het Amerikaanse volk ziet in Eisenhower's stap de eerste schrede op de weg naar de verwezenlijking van diens verkiezingsbelofte, dat de Amerikaanse soldaten uit Korea zul len terugkeren. Het meent voorts, dat men in Europa wat meer begrip moet tonen voor de gevoelens van de Ame rikanen. gezien de zich eindeloos voort slepende oorlog, waar veel meer Ame rikanen dan Europeanen aan deel nemen. Een langdurige vrede voor het Ver re Oosten is echter onmogelijk, zolang de koude oorlog in Europa voortduurt. En het ziet er naar uit, dat deze zal voortduren, want Eisenhower acht zich niet gebonden aan de geheime afspra ken van Yalta en Potsdam. In de ge heime clausules van Yalta is slechts sprake van Oost-Aziatische gebie den en hierop kan Eisenhower niet gedoeld hebben. Veeleer moet men deze uitspraak zien tegen de achter grond van Eisenhower's verkiezings leuze. dat de volkeren, die in sla vernij leven bevrijd «*oeten worden. De nieuwe Amerikaanse buitenlandse politiek erkent dus ue' langer Rus- lands machtspositie in de satellietsta ten. Het Amerikaanse offensief is nog slechts als politiek offensief bedoeld Een langdurige vrede met Rusland sluiten betekent de onderdrukte volke ren aan hun lot overlaten. Aan de an dere kant moet bedacht worden, dal deze volkeren eerst door het voeren van een oorlog bevrijd kunnen wor den. Voorlopig betekent de politieke aanspraak op htm bevrijding het voort zetten van de koude oorlog." Strijd om Kamerzetel BooJvinir accepteert tegen wil van K.V.P. Het bestuur van de K.V.P. heeft mr Rooi vink benoemd lid der Tweede Kamer, uitgenodigd die benoeming niet te aanvaarden. Naar het oordeel van de heer Roolvink zou dit betekenen de goedkeuring van een overtreding van het kiesreglement van de partij en hij meent aan die uitnodiging geen gevolg te kunnen geven. Hij zal in beroep ko men bij de partijraad en heeft inmid- rels in overeenstemming met de bepalin gen van het reglement het lidmaatschap aanvaard. Het secretariaat van de K.V.P. deelt ons mede, dat het partijbestuur Zater dag 1.1. na een zeer ruime bespreking eenstemmig heeft besloten de heer Rool vink te verzoeken zijn benoeming niet te aanvaarden, op grond van de bepa lingen van het reglement.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3