Nieuws uit gemeenten in overstroomde gebieden de Stöop SWUNG.!t t***** Vele verenigingen niet in staat het spel te hervatten Alles goed en wel Saldo schatkist boven een milliard Vooruitzien De vader priester Toespitsing van de koude oorlog Pag. 4 Donderdag 12 Februari 1953 Rlblasservraard weer Verscheidene evacues zijn teruggekeerd. In de drooggeblev meenten Giessen-Nieuwkerk en Peur- sura gaat het leven vrijwel weer ge woon zijn gang. Bovenkerk. In deze gemeente staan naar schatting 60—70 boerderijen onder water. Tóch zal bij de bemaling dit dorp het eerst droogvallen. Giessendam. Hoewel de gemeente nog onder water staat, zijn reeds ver scheidene evacué's in Bmnendams teruggekeerd en hebben hun woning, nat en wel, weer betrokken. Sommige huizen die alweer bewoond zijn staan nog voor de helft onder water, maar öe mensen zijn niet te houden. PaDendrechi. De commissaris van de Koningin in de provincie, mr L. A. Kesoer. heeft gistermiddag Papen- örecht bezocht en kennis genomen van de schade, welke het water heeft aangebracht. Naar men verwacht zal de gemeente over vijf weken geheel droog zijn. Hoekse Waard 's-Gravenaeel. Vandaag is men hier klaar gekomen met de cadaveroprui- rr-ing Het gemeentehuis is droog en wordt schoongemaakt; over enkele da gen zal dit weer in gebruik genomen worden. Volgens verwachting zal 's-Gravendeel over zes weken weer ge heel watervrij zijn. De centrale keuken werkt op volle capaciteit, voorrading met voedsel uit niet meer nodig is. De burgemeester van Hilversum en zijn echtgenote heb ben gisteren de gemeente bezocht. Hilversum deed reeds veel voor s-Gra- vendee! en zal dit ook blijv doen. West-Noord-Brabant Klundert en Fijnaarl hebben uit de ge- gemeente Oudenbosch ongeveer -uu.uuu UU|(J zakken met zand gekregen voor netzierikzee. Gisteren heeft H. M. de dichten van dijkgaten. I koningin een bezoek gebracht aan Het normale leven begint zien in deze i zierikzee. Zij bezocht het ziekenhuis De Oudlandse polder is behouden: net waterpeil in de Kruislandse polder is zover gezakt, dat op deze polder kan worden geloosd. De dijk langs de Gly- mese polder wordt verhoogd en ver sterkt om goede afscheiding te krij gen tussen de overstroomde gebieden van de Schelde en van de Eendracht, hetgeen het bemalmgswerk straks ten goede komt. Willemstad. In deze gemeente, welke nog steeds niet bereikbaar is; worden nu de dijken achter de zuidelijke zee dijk van het Hollands Diep gerepa reerd. Het telefoonkantoor is weer in gebruik voor 25 a 30 abonnees; mi litairen hebben met een rubberkabel verbindingen gemaakt voor vier in- terlocale lijnen. Moerdijk. Moerdijk was gisteravond weer telefonisch bereikbaar, ook de Biesbosch en Hank zijn weer aange sloten. De verkeersweg Moerdijk-Ze- venbergsehoek is vrijwel hersteld, er wordt hard aan de spoorweg gewerkt. Nieuw-Vossemeer Hier zijn nog geen dijken gedicht: de gemeente is slechts per boot te bereiken. Dezer dagen wordt een begin gemaakt met het dichten van de Nieuw-Vossemeerse- dijk en de Moorsedïjk. Nederlandse en Franse militairen zullen hulp ver lenen Land van Heusden en Altena In het Land van Heusden en Altena zijn de dijken dicht. Men is gistermid dag om .1-30 uur met drie buitenge malen met de droogmaking begonnen. Schouwen-Duiveland Bruinïsse. Er is hier een beg: maakt met de voorbereidingen tot het dichten van de z.g.n. „oude dijk", de slaperdijk tussen Bruinisse en Ooster- land. Zijn de gaten in deze dijk dicht, dan vallen de 800 ha polder en het dorp Bruinisse droog. streek langzaamaan te herstellen. In verscheidene gemeenten, die last van hei water hebben, worden- de open bare diensten weer hervat. Het voor lopige werk aan de dijken is nage noeg voltooid en de honderden stu denten die hier hebben geholpen zijn naar huis gegaan. Klundert en Fsjnaard. Deze ge- Exportverzekering door Export-Import-Bank Senator James Murray (democraatl --- ohfTnhn heeft een wet voorgesteld, die voorziet meenten hebben ongeveer -UU.UUU za.-v jn exportverzekering van staatswege. Het ken zand welke i:: Oudenbosch waren I voorstej beoogt de Export-Import-Bank uit te breiden met een afdeling klaargemaakt, ontvangen. t>e ongeveer 250 inwoners van Klundert die niet behoefden te evacueren maar door het water van het dorp zijn afgesloten, worden verzorgd door de gemeente Standaardbuiten, dat door grote in spanning droog is gebleven. Waar schijnlijk kunnen de 300 evacué's uit Fijnaart na de 16e Februari, wanneer taich dan geen verandering in de toe stand voordoet, weer naar huis gaan, Zevenbergen. In de gemeenten Ze venbergen en Langeweg, waar een hulptroep van de Italiaanse brand weer is gestationeerd, zijn reeds gere- evacueerd. Alle woningen zijn water- vrij. Er hebben daar 340 woningen en 70 boerderijen onder water gestaan. Er zijn hier nog 1000 militairen gele gerd voor huipverlenging. Cadavers van verdronken vee zijn voor het me rendeel afgevoerd. Vakopleiding in de meubelbranche verzekering van de export tegen het risico, dat de buitenlandse afnemers hun verplichtingen niet zullen kunnen nako men als gevolg van een verbod van hun regering om in dollars te betalen. Het is de bedoeling, de kleine onder nemingen in staat te stellen op grotere schaal aan de exporthandel deel te ne men. De export as thans grotendeels in handen van de grote ondernemingen, die leningen van de Export-Import-Bank ontvangen. Overwerkvergunning verlengd Op 2 Februari is voor arbeiders van 16 jaar en ouder ingevolge de Arbeids wet 1919 vergunning verleend om in ondernemingen, waarin werkzaamheden worden verricht ter voorziening in de behoeften der getroffen gebieden steunacties hieronder begrepen lan ger te werken en wel tot het maximum aantal uren. dat krachtens de arbeids wet voor de betrokken werknemers bij vergunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning, die aan vankelijk gold tot en met Zaterdag 14 Februari, is thans verlengd tot en met Zaterdag 28 Februari a.s. en liet in het stadhuis verschillende autoriteiten, die het herstelwerk lei den. aan zich voorstellen. Op straat sprak zij met verschillende burgers, aleer zii per helicopter naar Brou wershaven vertrok. Ook oezocht zij later op de dag St. Maartensdijk, Scherpenisse en St. Philïpsland. In Zierikzee wordt provisorisch electri- sche straatverlichting aangelegd; door het uitvallen van de gasfabriek kan de bestaande gasverlichting niet branden. Op het gehele eiland kunnen alleen Zierikzee, Brouwershaven, Noordgou- we. Zonnemaire en Schuddebeurs elec- triciteit uit het openbare net betrek ken. Tholen Het :iand Tholen heeft thans weer zes telefoonverbindingen met Bergen op Zoom. Alleen Stavenisse en St, Annaland zijn nog maar per mobili- foon te bereiken. Op geheel Tholen is weer electriciteit, behalve in Sta venisse. Rest van Zeeland Het telefoonverkeer met Walcheren, waar alleen in Vlisingen 300 abonné's uitvielen, is vrijwel geheel hersteld. Gelukkig bleef de belangrijke centrale in Goes gespaard, zodat van daaruit verscheidene verbindingen met Zuid- Beveland konden worden hersteld. Kruiningen en Rilland Bath zijn slechts via het gemeentehuis telefonisch be reikbaar. Ook op Noord-Beveland zijn de lijnen voorlopig hersteld. Op Walcheren zijn alleen Klevers- kerk en een klein deel van Amemui- den nog zonder electriciteit; op Zuid- Beveland nog verscheidene plaatsen. Kortgene op Noord-Beveland krijgt spoedig stroom voor vitale punten. Evacué's in eigen sfeer en milieu i Als onderdeel van het Rijksevacua tiecentrum voor Noord-Brabant is een commissie ingesteld ter behartiging van de kerkelijke aangelegenheden van de evacuatie. Deze commissie wordt ge- •ormd door vertegenwoordigers van de Hervormde, Gereformeerde- en r.k. ge zindten. Uitgaande van het standpunt, dat de! beste wijze van evacueren is, de men-j sen te huisvesten in eigen sfeer en mi lieu, zijn bij de nu tot stand gekomen, evacuaties enkele correcties noodzake-| lijk gebleken. Men probeert niet alleen zo veel mo gelijk de Protestantse gezinnen bij Pro testanten onder te brengen, doch men zal tevens trachten, gezinnen, die in een niet eigen milieu zijn gehuisvest te plaatsen in een meer voor hen passen de omgeving. Bovendien zullen enkele gemeenten, i die relatief een te groot aantal eva-| cué's hebben opgenomen, worden ont-l last om de verhoudingen recht te trek- j ken. Ten aanzien van terugkeer naar de eigen gemeenten is voor de provincie Noord-Brabant bepaald, dat de burge meester van de betreffende gemeente hierover beslissen moet. Alvorens echter tot een dergelijke be slissing te komen, zal advies worden ingewonnen bij de inspecteur van de volksgezondheid, bij de veterinaire in spectie en bij Waterstaat. Tenslotte zal voor een mogelijke terugkeer ook nog contact worden opgenomen met het -jfc- -*■ Rijksevacuatiecentrum in Noord-Brabant: 0vert,%! Voor de ware shagroker is Sterling Shag het ideale merkl Door het speciale Niemeijer's Positief-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zelf. Rook eens een week Sterling en vergelijk Dan wordt ook Uw devies: Binnendijk bij Bruinisse wordt thans gedicht Met de voorbereidingen tot het dich ten van de gaten in de z.g. oude dijk, de slaperdijk tussen Bruinisse en Oos- terland op Schouwen-Duiveland, is een aanvang gemaakt. Wanneer de gaten in deze binnendijk dicht zijn, vallen de 800 ha grote polder en het dorp Brui nisse droog. Dit dorp kwam niet onder water door het breken van de buitendijk, doch door het begeven van deze binnendijk. Zaterdagmiddagvoetbal De K.N.V.B. wekt in haar officieel orgaan „Sportkroniek" de verenigingen en bondsleden op zoveel mogetijk hulp te verlenen ter leniging van de nood, ontstaan door de nationale ramp. Diverse clubs, zowel klein als groot, droegen reeds hun steentje daartoe bij. Het lijkt enerzijds overbodig, dat de hulp verlening door de voetbalwereld een aanmoediging van bondswege nodig heeft, anderzijds is het goed, dat de K.N.V.B. door een oproep tot gezamen lijke inspanning probeert om de zware last, die nu op de schouders van zo- velen rust, lichter te dragen te maken. We hadden dienaangaande eigenlijk ook niet anders verwacht! Alle Zaterdagclubs, mogen we vertrouwen, ook zij, wier financiële positie niet zo rooskleurig is, zullen hiervoor willen offeren zoveel als in hun vermogen ligt. Ontsnappingspogingen De Tweede vakbeurs voor meubelen en woningtextiel, welke thans in Utrecht wordt gehouden, heeft gisteren een speciale dag voor de vakopleiding gehouden. Dr, G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken, hield een rede. waarin hij vooral aandacht wijdde aan de vestigingswet en de vakopleiding in de meubileringsbedrijven. Voorts ver telde de heer C. Chaudron, oud-voorzit- rtea- van de commissie Vakopleiding een en ander over deze opleiding in Ame rika. Hij heeft daarvoor een speciale studiereis gemaakt. De Amerikaanse vakopleiding is niet te vergelijken met die in Nederland, omdat het individuele vakmanschap daar minder aanwezig is. De blik dient echter meer gericht te zijn on de Scandinavische landen. De Deense successen in de meubelindustrie b.v. zijn te danken aan goede vormgeving, het- vOOr B.Js.C. ©Tl A.P.N geen Nederland ten voorbeeld kan Vergoeding vervoer in noodgebieden De minister van Verkeer en Waterstaat heeft een regeling getroffen voor vergoe ding van het vervoer te land en te wa ter in de rampgebieden. Deze regeling bevat bijzonderheden over de wijze, waarop rekeningen kunnen worden inge diend en vereffend bij de rijksverkeers inspectie, de bevrachtingscommissaris sen, de burgemeesters en de evacuatie- commissarissen. Prins Bernhard spreekt De radio-amateurs hebben in de afgelopen week uitnemende diensten bewezen bij de hulpverlening. Op bovenstaand kaartje ziet men het net van verbindingen, dat door deze amateurs over het noodgebied is gelegd en waarmee nog steeds een permanente verbinding wordt Onderhouden. De verbinding met VlaardingenOuddorp en Goedereede loopt via een zender te Zwolle, omdat deze een beter direct contact krijgt met deze stations dan de cenraalpost Den Haag. De politieposten Laren en Soest zijn op dit net ingeschakeld om de berichten over te nemen, die voor de radio- omroep bestemd zijn. Het programma dient te worden herzien Is er dan niets gebeurd? Het is zonder meer duidelijk, dat de over stromingen aan de veeial bescheiden accom modatie van verschillende Zalerdagclubs grote schade hebben toegebracht. Dat is erg, maar veel erger is het gesteld met die clubs, welke leden verloren bij deze ramp. Daar door zullen er verenigingen zijn, die met künnen en zelfs, die voorlopig niet willen spelen, hetgeen onder deze omstandigheden heel begrijpelijk is. Wie nu verwacht had, dat de KNVB deze week althans mededeling had gedaan van de clubs, welke niet kunnen spelen, slaat de plank mis. Ergens onderaan een pagina vonden we in de „Sportkroniek" vermeld, dat voor a.s. Zaterdag hetzelfde programma geldt als voor 7 Februari jl. was vastgesteld. Dat programma voor 7 Februari jl. hield echter geen rekening met hetgeen er in de nacht van 31 Januari op 1 Februari is ge beurd. We mogen niet verwachten, dat men thans op het Bondsbureau al precies op de hoogte is. hoe de getroffen verenigingen er voor staan en daar weet, hoe men aan ham moeilijkheden en wensen zoveel mogelijk kan tegemoetkomen. Dat is het ene uiterste. Het andere uiterste is echter om het wed strijdprogramma rustig een week te ver schuiven en net te doen of de neus bloedt. Kunnen dan NSW, Dinteloord. Zuidland en De Zwervers, om enkele te noemen, kunnen deze clubs dit weekeinde spelen? Neen, deze handelwijze valt ons bitter te gen. Goed. deze verenigingen behoeven na tuurlijk niet te spelen, maar waarom dan niet direct ingegrepen en de betreffende ontmoetingen geschrapt? Het lijkt ons nood zakelijk, dat op korte termijn de gevolgen van de ramp t.a.v. de afwerking van de lo pende competitie onder ogen worden ge zien en bekendmaking van het resultaat hiervan volgt- Dan weten alle Zaterdagclubs, r ze aan toe zijn. ten voorbeeld strekken. Verschillende Nederlandse en Belgi sche autoriteiten woonden de „dag van de vakopleiding" mee. Grote, verbetering in Sterlinggebied De Engelse minister van financiën, Butler, verklaarde gisteren, dat het ster linggebied de laatste 12 maanden een op merkelijke verbetering Van zaken heeft ervaren, die de Engelse regering grote kracht geeft om dé oplossing van de nog bestaande dringende en moeilijke problemen ter hand te nemen. De resul taten van de afgelopen 12 maanden stel len ons gedurende een periode van eni ge maanden, en wellicht zelfs geduren de het grootste gedeelte van dit jaar in staat een politiek, gericht op vooruit gang in de meer verwijderde toekomst, uit te werken, zonder door onmiddellijke crisis gehinderd te worden, zo zeide mi nister Butler. De BBC zal morgen een toespraak van Prins Bernhard uitzenden. De Prins spreekt daarin over de nationale ramp in ons land en richt zich tot de doorl de overstromingsramp in Engeland ge- JBB troffenen. Ook voor het „American j enkele vraag. Springtij schijnt men zo Kernen van ingezonden stukken Voorkomen is beter Forces Network" in Duitsland toespraak van de Prins opgenomen. Vorig jaar kwamen ruim 54.000 woningen klaar In 1952 zijn in ons land 54.601 woningen voltooid. Hiervan waren 1968 als duplex- woning gebouwd. In het afgelopen jaar werd derhalve voor 56.569 gezinnen nieu we woonruimte gesticht. Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1952 werden 250.974 nieuwe wonin gen gebouwd, waarvan er 12.983 als du- plexwoning zijn ingericht zodat voor 263.957 gezinnen nieuwe woonruimte is ontstaan. In Zuid-Holland kwamen in De cember van het vorig jaar gereed (exl. Den Haag en Rotterdam) 497 woningen (totaal in 1952 6191), Den Haag 405 (3915) en Rotterdam 320 (3353). I diensten bewijzen. De mensen bij deze diensten moeten in de betrokken gebie- verband met de stormramp een'den goed bekend zijn Deze ramp heeft duidelijk bewezen Weekstaat Nedezlandsche Bank AMSTERDAM 10 Febr. Men zal gerui me tijd terug moeten gaan om op de verkor te b3lar.s van de Nederlandsene Bank een saiöo van het Rijk aan tc treffen, dat de 1 1 milliard overtreft. Gestadig is dit saldo de laatste tijd opgelopen, gevoerd door de voortdurende vraag naar schatkistpapier van de zijde der banken, dlc haar saldi, zodra ze te hoop opliepen, ten dele in dit papier omzetten. Die banksaldi op haar beurt groei den aan onder invloed van de stijgende de viezenvoorraad. Het resultaat van de/.e ontwikkeling, die a] vele maanden zo gaande is. weerspiegelt zich in de bankstaat van deze week, die een saldo schatkist vertoont van 1051 millioen. terwijl in het verleden deze post somtijds bijna tot nihil was teruggebracht. De af gifte van sc-hatkistpapicr duurt voort, en in •bevoegde kringen acht men het dan ook niet uitgesloten, dat het saldo van het Rijk bij de Centrale Bank nog verder zal aangroeien Bankbiljetten in omloop zijn juist weer beneden de 3 milliard terechtgekomen op i 2S32 Een verdere daling mag venvacht worden, al moet er rekert-ng mee gehouden worden, dat Februari ccr. korte maand is. de ultimo dus eerder dan anders zijn doet geiden. Zowel goud als devj vermeerderd, zodat, n; vorige week, thans b! tibele valuta Sn het gr Goud stegen rvan de zal worden gefinancierd, wsarderekening is groot millioen. De weekstaat van de Ned. Bank geeft o.a. de volgende cijfers te zien 9/2 2/2 Activa ii ivloed zen zijn deze week de stilstand kbaar weer conver- metaal is omgezet, samen zijn daarmee ge- 3799 tot i 3847. Saldo's van banken zijn vrijwel onveranderd gebleven, evenals de bijzondere rekening, waarvan ae bestemming sinds do overstromjngsrair.p^on- terwerp van gesprek :s i ♦raag, hoe bet herstel v: Wissels enz. in disconto Schatkistpapier overgen, van de staat151.300 Voorsch. in rek.crt. 35.672 Waarvan aan Indonesië 26.353 tsoekvora. op de staat 1,300,000 Gouden munt. en mal 2.187.046 Zilveren munt en mal. 14.414 Totaal goud en zilver 2.201.460 Vord. en pap. In buit. geld 1.512,157 Buiten), betaalmiddelen 5.094 Vord. in uit bet.acc. 346.l7p Diverse rekeningen 82 325 Passiva Bankbiljetten (oude) 37.588 Bankbiljetten (nieuwe) 2.982.411 Rek.-crt. saldo schatkist 1.051.440 Idem bijz. rekening 1.162.944 Saldo's banken m Nea. 32.930 Saldo's uit bctalingsaec. 45.879 Andere saldo's v. r.iet- ingezetencn 86.741 Andere saldo's 136.289 Saldo's in bult geld 28.749 Diverse rekeningen 65.007 i Circulatie muntbiljetten 141.004 Schat k.pap. W.l. r-saldo'. 51 151.300 39,618 20.358 1 :;u(i mm 2.149.14-1 14.249 2.163.394 1.482.62: een ongeveer op de dag af te weten, reeds geruime tijd tevoren, storm echter meestal niet eerder dan 24 uur. Maar als die twee nu, zoals ditmaal het ge val geweest is, samenvallen, weet dan niemand van de Waterstaats-autoriteiten of van de andere deskundigen, dat zulk een combinatie voor ons waterland hoogst ernstige gevolgen kan hebben? Was tijdige waarschuwing dan niet wen selijk geweest? Misschien was het loos alarm geworden, zult ge zeggen, In som mige gevallen misschien wel, maar er kunnen zich gevallen voordoen, waarvan een oud-Nederlands spreekwoord zegt: „Voorkomen is beter dan genezen". Br. (Goed) Duits geluid Voor zaken onderweg kreeg ik een Duitse courant in handen, de West- falische Rundschau van 6 Februari. Daarin komt het volgende, vetgedrukte stuk op de voorpagina voor: „Diep getroffen zijn we door de be richten van de ramp, welke dezer dagen het Nederlandse volk heeft getroffen. In één nacht is het leven van duizenden en de arbeid van generaties vernietigd. In ons gebied hebben de verschrikke lijke berichten diep medelijden opge wekt, want de Nederlanders zijn onze buren en veelvoudig met ons verbonden Vlugge en veelomvattende hulp is nodig. Daarom roepen we, in vereniging met de Duitse couranten, op tot een grote actie van hulp en ondersteuning. Bij dragen worden gaarne ingewacht op (volgt gironummer en bankrelatie). Ons Duitsers wordt hier gelegenheid geboden vele nog bestaande kloven tussen ons en ons buurvolk te overbruggen." P. H. Kustwacht gewenst Wij hebben te veel op onze dijken vertrouwd. Het is te betreuren dat Ne derland geen kustwacht bezit; zou die in een land dat eeuwenlang tegen het wa ter gevochten heeft, niet moeten bestaan-' Waarom is er geen reserve-marine, uit gerust met landingsboten en boten met kleine diepgang? Voor er thans redding werd geboden, moest men wachten to: deze boten beschikbaar waren, en toen moesten ze nog naar de verdronken ge bieden worden gestuurd. En de beman ningen waren ook niet bekend met het vaarwater in de getroffen gebieden. Als in een mogelijke oorlog de vijand onze dijken zou vernietigen, en de mi- vc-rband met de het rampgebied uit bet.acc. belegd 1 025.270 994 674 1.162,944 33.938 41.969 86.932 (18.968 28.776 64.176 141.765 50.940 dat een dergelijk noodapparaat er moet zijn. D. van K. Bedenkelijke rechtspraak Als men iets onrechtmatig ontvangt, zal de eenvoudigste burger, zonder dat daarbij de rechter te pas behoeft te ko men, zich moreel reeds verplicht gevoe len het onrechtmatig ontvangene terug te geven. Wie te veel betaalt, zal van zelfsprekend het te veel betaalde wil len en kunnen terugvorderen, desnoods met behulp van de rechter. Aan deze morele verplichting is de laatste tijd een gevoelige slag toegebracht door uit spraken van de Ambtenarenrechter, dat onderwijzers en andere Overheids dienaren te veel ontvangen salaris niet behoeven terug te batalen. Vanzelfsprekend hebben deze uitspra ken in kringen van het openbaar onder wijs vreugde gewekt en in kringen van het bijzonder onderwijs wrevel (voor het bijzonder onderwijs gelden deze uit spraken niet. aangezien onderwijzers bij het bijzonder onderwijs niet onder het Ambtenarenrecht vallen). Het Katholieke Onderwijsblad van 1 November 1952 maakt de juiste opmerking dat het in de toekomst voor een onderwijzer aan trekkelijk kan zijn aan een openbare school te worden benoemd, vooral in kleinere gemeenten waar gespecialiseerde ambtenaren (en voor de berekening van salarissen is een gespecialiseerd ambte naar zeer noodzakelijk) niet altijd aan wezig zijn. De uitspraken van de Ambtenaren rechter hebben ook in Overheidskrin gen zeer sterk de aandacht getrokken en ook daar instemming en wrevel verwekt, temeer daar de Overheid het recht heeft te veel betaald salaris te verha len. Dat de Ambtenarenrechter dit recht der Overheid, dat nota bene. met zo veel woorden in de Wet is neergelegd en uitgewerkt (Art. 120 van de Ambte narenwet) met voeten treedt en nier er kent. is een bedenkelijk verschijnsel. De Ambtenarenrechter gaat uit van de drogreden dat eenmaal uitbetaald sa laris geacht wordt te berusten en dus geacht wordt te zijn een bevoegöelijk genomen besluit dat onaantastbaar is geworden en het zou in strijd zijn met de rechtszekerheid van de Ambtenaar indien hij te veel ontvangen salaris zou moeten terugbetalen! Zo gaat de hoog heid van het recht verloren en daalt het aanzien van de rechterlijke rr.acht- Ei zijn aanwijzigen dat in de wereld litairen niet kunnen worden ingezet in j van hei recht wel wordt gevoeld dat de strijd tegen het water, kunnen een de rechtspraak een richting dreigt uit kustwacht en een reservemarine goede I te gaan die er toe leidt dat deze in de In de 3e kL A van de KNVB doen enkele clubs verwoede pogingen om te voorkomen- dat zij' als laatste zullen eindigen. DOTO kan nog heel goed een paar winstpunten gebruiken en daarom kan de 's-Gravenz. SV te Pernis oo een warme ontvangst rekenen. Monster kan wellicht, het gevaar beseffende, de kracht opbrengen om aan Rijnsb. Boys een punt te ontnemen. ARC zal dat tegen Quick Boys niet gelukken, daarvoor lijkt ons het krachtsverschil te groot. Ter Leede kan het CSVD wel lastig maken, maar o •innen zal het de Delftenaren niet, ROL blijkt in afd. 4 A in de tweede helft van het seizoen toeh niet xo onkwetsbaar als in de eerste helft. Leiden behoeft zich daarom niet bij voorbaat met een nederlaag te verzoenen. Het wordt voor het meer en meer afzakkende Omas tijd, dat het zich gaat herstellen. Misschien gelukt dat haar tegen Lisser Boys wel gedeeltelijk. We zijn benieuwd of JAC er in zal slagen om bij VWS nog enige winst te behalen RAS blijft in eigen huis baas over Semper Altius. ter wijl Koudekerk en SVOW vermoedelijk de punten delen. Slaagt HBSS er In om in afd. 4 B de ver wachte zege op Sportlust '46 te behalen, dan de kans niet gering, dat zij haar toeh al ime voorsprong nog ziet vergroot. Het is twijfelachtig of ZWSH en Die Haghe er resp. tegen Zwart-Wit '28 en HTSV zonder kleerscheuren zullen afkomen. Verliest 's-Gravenzande dit weekeinde tegen Jodan Boys opnieuw, dan mag de kans om de rode lantaarn over te dragen vrijwel uitgesloten worden geacht. PPSC zou in afd. 4 C wel graag een her haling zien van het resultaat, dat zij eerder dit seizoen tegen Hoogvliet bereikte, t.w. i gelijk spel. Het zou voor ons toch ech- een verrassing zijn. wanneer we hoorden, dat zij daarin was geslaagd. Beier opgepast Wat in Den Haag niet kon, dat gebeurde wel m Rotterdam. Met de samenstelling van het wedstrijdprogramma werd hier re kening gehouden mei, de clubs, die door het water werden getroffen. Daarom vinden we in de eerste klasse slechts twee wedstrijden nl. DVO—Zwaluwen R. en VVOR—HFB. In de eerstgenoemde ontmoeting wegen de par tijen tegen elkaar op en in de laatstgenoem de trekt MFB aan het langste eind. Zij zal wel niet zulle een monsterzege behalen als in het begin van het seizoen, maar zij vormt toch een beter geheel. GTB en Vlaardingen wjgen het in afd. 2 A ogenschijnlijk resp. tegen HCSZ en DOS '32 niet zo moeilijk, maar we raden deze beide clubs toch aan het niet te gemakkelijk op te nemen. De Nationale delft het onderspit tegen GSS en de vierde ontmoeting in deze afdeling t.w. GrafoborRhoon zien we in een gelijk spel elGdr'oen-Wit R. heeft in afd. 2B tegen Insu- linde meer kans op een winstpunt dan Liber- tegen WHR. toekomst het subjectief oordeel zwaarder zal laten wegen dan de woorden der Wet. Bepaald revolutionnair achten het geschrevene in het tijdschrift van Overheidsadministratie van 15 Mei 1952, waarin o.m wordt gezegd dat als een [}0Uand-NoOrd en Rmstelland Overheidsambtenaar een fout maakt en "uuuuu In en om de korf Alleen wedstrijden in Zuid- cTA.it andere bladen: Overheid als gevolg daarvan het eventueel te veel betaalde salaris zou willen verhalen op de ambtenaar die dat te veel ontving, de vordering ver moedelijk zal worden afgewezen op grond van het feit dat naar alle waarschijn lijkheid de leer van het onaantastbare besluit het dan zal winnen. Het is duidelijk dat door deze uit spraken de Overheid niet krijgt waar zij recht op heeft, dat hier de Wet ge weld wordt aangedaan, dat het moreel gevoelen wordt gekwetst en een irritan te discriminatie ontstaat tussen het per soneel van het openbaar en bijzonder onderwijs. Redenen genoeg om te spre ken van een bedenkelijke rechtspraak. Abonné. Tweede-hands auto's Naar aanleiding van een artikel in uw blad over gebruikte automobielen en een daarna ingezonden mededeling van één uwer lezers, verzoeken wij u be leefd onderstaande punten onder de aan dacht van uw lezers te brengen. 1, De Enavo is de enige autoveiling in Nederland en is erkend door het Minis terie van Economische Zaken. 2. De Enavo veilingen alhier staan on der scherpe controle van de directeur van „Markten en Beurzen" der gemeen te Rotterdam. 3. Alle ter veiling ingebrachte auto's worden gekeurd door neutrale experts van het Ned. Instituut van Automobiel en Motor experts. Deze keuring is een globale keuring, doch gezien de grote ervaring van deze experts geven de rap porten een goede omschrijving van de auto's in kwestie. 4. Een aspirant koper kan van te voren deze rapporten bekijken en met de auto's rijden. Wordt hem een auto ge gund. dan heeft hij 3x24 uur tijd, die door een derde neutrale instantie te la ten herkeuren. Komt een ernstig gebrek naar voren, dat niet op het rapport ver meld staat, dan wordt de auto aan de verkoper teruggegeven. Deze heeft nI de -kooppenningen" nog niet in zijn be zit. Deze berusten bij de Mid. Bank on der beheer van de dienstdoende notaris of deurwaarder ten overstaan waarvan de veiling gehouden is. Dit is wel het meest belangrijke ga- rantiepunt voor de koper en de prac- tijk van 4 jaren heeft bewezen, dat er hiervoor in de handel in gebruikte auto's geen betere oplossing te vinden is. 5. De auto's die door de Enavo worden geveild zijn niet van de Enavo. Deze or- Indien er Zaterdag gespeeld zal kunnen worden hetgeen, gezien de weersgesteld heid van de laatste dagen wel zeer twijfel achtig is zal er toch slechts een klein programma worden afgewerkt. De wnd. teohnisch-oommissaris heeft n.l. bepaald, dat er in Zuid-Holland-Zuid nog niet zal worden gespeeld, uiteraard met het oog op de onzekere toestand in dat gebied. Wij zullen ditmaal volstaan met het ver melden van het programma, Zuid-Holland. Ie klas CKBExcelsior— Pernix. Ie kl. Noord: Pernix 2—Des. Klas Ila: Ons Eiland 2—Ons Eiland; Fluks —Pernix 3. Kl. IIb:De Ijsvogels 2—Excel sior 3; Veo 2—Des 2; Tonego 2—KVS; Ves 3 DSVP. Klas Hla: VKC—Velocitas; NS A—Files 2. Kl. Ill b: KVS 2—Des 3: Excelsior 4Asso. Klas IV b: KVS 3—Tonego 3. Junioren. Leiden, afd. A: PernixTOP; Ons EilandWarmond. Afd. B: Velocitas— Fluks b. Den Haag: Tonego—Zeemeeuwen. Amstelland: Klas I: CSCA—Onder Ons; MeervogelsWordt Kwiek; O. Nassau 2 O. Nassau; OsdoOdi. Klas n: Onder Ons 2—O. Nassau 3; Wordt Kwiek 2Sandow. Klas Hla: O. Nassau 4Onder Ons 3; CSCA 4—Badhoeve. Klas Ulb: Sandow 2— Junioren: Wordt KwiekCSCA; O. Nas sau b—Meervogels^ Afvoer van vee en producten van Schouwen en Duiveland De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de provinciale voedselcommissaris van Zeeland, op grond van het voedsel-voorzieningsbe- sluit, de bevoegdheid toegekend voor de afvoer te beschikken over de op het eiland Schouwen .en Duiveland aanwe zige producten van land- en tuinbouw, bewerkt en onbewerkt, landbouwwerk tuigen en landbouwgereedschappen als mede vee en pluimvee. De provinciale voedselcommissaris van Zeeland kan op deze wijze bij de afvoer van vee en pro ducten waarmee op Schouwen en Duive land moeilijkheden optreden, beter be hulpzaam zijn. ganisatie werkt zuiver als tussenpersoon en beschermt zowel koper als verkoper. Haar prijs-koersen worden unaniem door particulieren, handelaren, verzeke ringsmaatschappijen, domeinen, Rijks auto Centrale e.d. als de maatgevende aangenomen, waardoor het kopen of ver kopen tegen abnormale prijzen voorko men wordt. Directie Enavo; IN de Britse pers is critiek geleverd op het alarmsysteem in Engeland. Deze critiek was vooral gericht tegen de B.B.C., aan welke de Nederlandse radio ten voorbeeld was gesteld, om dat deze de regering een zender ter beschikking stelde. In Engeland wis ten millioenen niets van de overstro mingen af, voordat, zij Maandag 2 Fe bruari hun ochtendblad in handen kregen. De Manchester Guar dian, die tevens z!n instemming uit spreekt met de Britse hulp aan het Nederlandse rampgebied, schrijft het volgende: „Wanneer het vooruitzien, het voor bereiden op het ergste, niet moet wor den beschouwd als een essentie van regeren, kan dit verklaren, waarom een regering het ooit nodig heeft ge oordeeld, een openbaar alarmsysteem voor overstromingen te organiseren. Het is waar. Zaterdag 31 Januari zond het Meteorologische bureau van het departement van Luchtvaart waar schuwingen aan Scotland Yard en de voornaamste „rivierraden" aan de Oost kust. De autoriteiten in het betrokken ge bied hadden de vloed toen in het oog moeten houden. Doch ofschoon zij een tijdlimiet van twaalf uur hadden, werd het laatste en belangrijkste stadium het doorgeven van de waarschuwing aan het publiek uitgesteld tot het te laat was. Het feit, dat het een Zaterdag was en dat de vloed verwacht werd in de vroege ochtenduren; kan hiertoe bijgedragen hebben. Bij een onderzoek te King's Lynn verklaarde de politie, dat zij in het geweer werd geroepen, zodra de waar schuwing werd ontvangen. Door mid del van luidsprekers werd deze aan het publiek doorgegeven, maar in de tijd, welke hgt deze ter beschikking had, waren de hulpmiddelen totaal onvol doende. De regering ontwerpt thans een beter alarmsysteem. Het in gebruik nemen van lucht alarminstallaties ter waarschuwing voor overstromingen is dringend ge wenst. Men moet niet vergeten, dat de Britse kust op vele plaatsen even kwetsbaar is als de Nederlandse en dat de drooggelegde gebieden voor Enge land even onmisbaar zijn als voor Ne derland de landbouwgronden, waarvoor men daar eeuwenlang met de zee ge worsteld heeft. T N een artikel over de emigratie doet het Friese he Dagblad uit komen, dat in den vreemde wel eens gaven aan de dag treden, die in het oude land bleven sluimeren: „Er zijn vele emigranten gegaan die in zich iets voelden naklinken van het gebed: vervult de aarde. Die de emigratie ook zagen, zoals Voetius het al heeft geformuleerd; als „plantin- ge" van de kerk. En daarbij is het verrassend en treffend, dat hierbij zo veel sluimerende talenten ineens in het volle licht treden. Wanneer de verantwoordelijkheid ineens voor je staat, nde verantwoordelijkheid voor het opgroeiend gezin, wanneer de be schermende verbanden zijn verbro ken, dan gebeuren er dingen, die groot zijn van nieuw leven. Een van de geëmigreerde jongens schreef ons: wij hebben, hier in Canada tien keer meer aan vader, dan in Nederland. Toen was hij een organisatieman, maar nu is hij priester in eigen ge zin. Nu zit hij 's avonds bij ons, en er groeien gesprekken, en we hebben onze lectuur, en het is veel mooier dan we hadden kunnen denken. Er zijn ons gevallen bekend, dat een huis vader hier in hoofdzaak traditioneel mee scheen te doen, terwijl hij daar is gegroeid tot een ouderling, die op tactvolle en actieve wijze leiding geeft aan een kleine, jongé gemeente." ONDER de titel „De koude oorlog heeft zich toegespitst", schreef de Frankfurter Allgemein'e de zer dagen het volgende over de nieuwe Amerikaanse politiek ten aanzien van het Verre Oosten: „In Amerika heeft Eisenhower ook bij z'n tegenstanders aanhang gevon den. Het Amerikaanse volk ziet in Eisenhower's stap de eerste schrede op de weg naar de verwezenlijking van diens verkiezingsbelofte, dat de Amerikaanse soldaten uit Korea zul len terugkeren. Het meent voorts, dat men in Europa wat meer begrip moet tonen voor de gevoelens van de Ame rikanen, gezien de zich eindeloos voort slepende oorlog, waar veel meer Ame rikanen dan Europeanen aan deel nemen. Een langdurige vrede voor het Ver re Oosten is echter onmogelijk, zolang de koude oorlog in Europa voortduurt. En het ziet er naar uit, dat deze zal voortduren, want Eisenhower acht zich niet gebonden aan de geheime afspra ken van Yalta en Potsdam. In de ge heime clausules van Yalta is slechts sprake van Oost-Aziatische gebie den en hierop kan Eisenhower niet gedoeld hebben. Veeleer moet men deze uitspraak zien tegen de achter grond van Eisenhower's verkiezings leuze. dat de volkeren, die in sla vernij leven bevrijd moeten worden. De nieuwe Amerikaanse buitenlandse politiek erkent dus niet langer Rus- lands machtspositie in de satellietsta ten. Het Amerikaanse offensief is nog slechts als politiek offensief bedoeld. Een langdurige vrede met Rusland sluiten betekent de onderdrukte volke ren aan hun lot overlaten. Aan de an dere kant moet bedacht worden, dat deze volkeren eerst door het vieren van een oorlog bevrijd kunnen wor den. Voorlopig betekent de politieke aanspraak op hun bevrijding het voort zetten van de koude oorlog." Strijd om Kamerzetel Roolvinlc accepteert tegen wil van K.V.P. Het bestuur van de K.V.P. heeft mv Roolvmk benoemd lid der Tweede Kamer, uitgenodigd die benoeming niet te aanvaarden. Naar het oordeel van de heer Rooi vink zou dit betekenen de goedkeuring van een overtreding van het kiesreglement van de party en hij meent aan die uitnodiging geen gevolg te kunnen geven. Hij zal in beroep ko men bij de partijraad en heeft inmid- rels in overeenstemming met de bepalin gen van het reglement het lidmaatschap aanvaard. Het secretariaat van de K.V.P. deelt ons mede, dat het partijbestuur Zater dag 1.1. na een zeer ruime besDreking eenstemmig heeft besloten de heer Rool- vink te verzoeken zijn benoeming niet te aanvaarden, op grond van de bepa lingen van het reglement.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3