Westelijke dijk van Voornse kanaal wordt opgehoogd „Was de Brielse Poort maar weggespoeld Zo herrijst een zwaargetroffen gebied(2) Trieste thuiskomst van emigranten, die niet slaagden „Burgemeester, de dam is door Rusland verbreekt betrekkingen met de staat Israël Kapitein Vader ontfermde zich over 170 weeskinderen Pag. 3 <5 Donderdag 12 Februari 1953 (Van een onzer verslaggevers) DE activiteit, die enkele honderden militairen langs de Westelijke dijk! van het Kanaal door Voorne aan de dag leggen, is eigenlijk! geen herbouw of herstel. Het is meer een voorziening, want de be kisting van ruim een meter hoog, die op de dijkkruin wordt gebouwd en met zand volgestort, is een preventieve maatregel voor hoog water I l in de zeer naaste toekomst. Dat aan deze dijk zoveel moeite ten koste wordt gelegd, is geen wonder; het leven van zowat heel Voorne hangt van deze waterkering af. De algemene toestand op het eiland Voorne is niet ongunstig. De ergste dijkgaten zijn provisorisch gedicht en het herstel van huizen en gebouwen wordt stevig ter hand genomen. Dit is in enkele woorden een beeld van Voorne, dat, in het I algemeen gesproken, door het oog van de naald is gekropen. ons de burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga van Hellevoetsluis, die met de handen in de steekzak- Aan de Noordelijke helft va i de dijk langs het Voornse Kanaal is de bekisting al gereed en storten zand- auto's hun vrachten in de opengelaten ruimte. Dit is het trieste beeld van het. gat voor de Brielse Poort, bij Hellevoetsluis. Binnenkort zal hierover een Bailey-brug liggen. Maar de nauwe poort blijft dan.... voorgoed? Fairseauil Australië terug: Schaduw over het weerzien te Amsterdam (Van één onzer verslaggevers) GEWOONLIJK is de aankomst van een schip, dat terugkeert met reizigers uit een ver werelddeel, een prettige belevenis. Vrolijke begroetingen en blijde gezichten aan weerszijden van de douane slagbomen, die de laatste en snel overwonnen scheiding zijn. Geheel anders was dat bij de aankomst van de Fairsea, gisteren in Amsterdam. Vroeger dan verwacht was, lag het Panamese schip voor de kade van de Stoomvaartmaatschappij Nederland. Maar desondanks was er een groep familie leden en vrienden, die de mislukte emi granten uit Australië, die de „Fairsea" had meegebracht, kwamen halen. Er was blijdschap over het wederzien, maar er lag een schaduw over. Zo was het ook aan de zijde van de teleurgestelde emigranten, die nu remi granten geworden waren. Teleurstelling over een verloren illusie. Bitterheid over de ondervonden teleurstelling. Droefheid over het geld, dat men verloren heeft en over de wetenschap, dat men nu hier in Nederland weer van voren af aan kan beginnen. Wij hebben met verschillende remi granten een kort onderhoud gehad. Daar bij werden de gegevens, die wij Dinsdag reeds brachten, goeddeels bevestigd. Er was een enkele afwijking, maar deze was niet zo belangrijk. Wel kregen we van verschillende remi granten de indruk, dat zij het hier rede lijk gemaakt hadden. Maar zij bleken niet het doorzettingsvermogen en de vol harding te hebben, die de emigrant be hoeft, als hij niet direct „in goede doen" komt. In dat opzicht steekt de huidige emigratie wel sterk af bij die in vorige eeuwen. Toen men leze de boeken van Risseèuw er maar op na was emi greren: zwemmen of verdrinken. Een weg terug was er niet! Die is er nu wel. Er waren zelfs emigranten, die bij hun vertrek reeds de kosten voor de terugreis gereserveerd hadden. Anderen, die al spoedig aan terugkeer dachten, hebben alleen gewerkt en gespaard, om het geld voor de terugreis te verdienen. Wij spraken ook met enige Australiërs, die op doorreis naar Engeland met de „Fairsea" de grote oversteek hadden ge maakt. Zij wezen ons er op, dat de nu terugkerende emigranten net in ,,a very hard time", een zeer moeilijke tijd, in Australië arriveerden. Eén der emigranten had als bestem ming: Kruiningen. Wij moesten hem zeg gen. dat het wel moeite zou kosten, zijn familie te vinden. Waarschijnlijk zou hij in Roosendaal of Bergen op Zoom inlich tingen over de verblijfplaats van zijn verwanten kunnen krijgen. Hij zou dat proberen. Maar overigens was hij vol moed. „Ik kan ook aan een dijk werken", zei hij ons. Toen ging hij met zijn zware bagage een taxi permitteerde hij zich niet op reis. zó uit het zonnige Australië naar het rampgebied van Nederland. Exploiten tussen echt genoten De minister van Justitie heeft ee wijziging gebracht in het wetsontwerp ter regeling van de uitbrenging van ex ploiten ten verzoeke van de ene echt genoot tegen de andere met het doel een uitbreiding te geven aan de regel, dat in alle exploiten tussen echtgenoten, in geval van onbekende woon- of verblijf plaats van de aangezegde partij, de naam van de raadsman dier partij vermeld moet worden, zo deze bekend is. In het oorspronkelijke wetsontwerp gold die regeling slechts voor echtge noten. die niet van tafel en bed ge scheiden waren. In de sfeervolle kamer van het pit toreske raadhuis van Oostvoorne kijkt burgemeester H. A. van Voorst van Beest eens bedachtzaam voor zich uit, voor hij zich aan een overzicht van de toestand in zijn gemeente waagt. „Weet, u, wij mogen in het geheel niet klagen en onze schade en belevenissen kunnen niet in de schaduw staan van de grote rampen, die andere delen van ons land getroffen hebben. Toch zal ik die Zondagmorgen nooit vergelen. Ik stond me net te scheren toen de hoofdambtenaar van Gemeen te-Werken aanbelde. Burgemeester zei hij, „heeft u al gehoord van de wa tersnood?" Dat had ik nietmaar hij deed me een en ander gauw genoeg uit de doeken. Ik adviseerde hem toen\ direct, een inspectie-tocht te gaan maken langs de kust en me verslag uit te brengen. De woorden die hij het eerst zei bij zijn terugkomst, zal ik niet licht vergeten: „Burgemeester, de dam tussen Voorne en Rozenburg is door!" Zo gauw ik kon, trommelde ik de ge hele mannelijke bevolking bij elkaar om bij de dam te verzamelen, en toen we ook schoppen en zand, rijshout en plan ken hadden, bleek, dat de dam alleen maar beschadigd was. niet doorgebroken. Dat had ik ook nauwelijks kunnen ge loven; die dam, die kón niet stuk, Waarom geen weg „Dat brengt me op iets anders"- vervolgt de Oostvoornse burgervai' dan. .,A1 enige tijd geleden heb ik aangedrongen op een weg over die nieuwe dam. Maar dat scheen hogere politiek te zijn en die weg kwam er niet. Als we in de nacht van de ramp iets hebben gewenst, was het wel een weg op de dijk, al was het alleen maar om de vrachtwagens met grond en rijshout naar de bedreigde plaats te dirigeren. We hebben daar als stum- perds in de vette klei staan knoeien en ongeveer de helft van de aange voerde zandzakken en rijshout hebben we gebruikt, om een soort berijdbaar pad aan te leggen De dijk bleef behouden. Gelukkig wel. De schade zal nu verder door het Rijk moeten worden hersteld. Verdere schade in het dorp Oosbvoorne? Ja, vijf gaten in de sbrand'boulevard, enkele duinen weggeslagen en wal stormschade. Vandaar ook, dat de gemeente graag vluchtelingen uit méér geteisterde ge bieden opnam E-r logeren nu 600 eva- cué:s uit Stellendam. Sommelsdijk. Mid- delharnis. Bruinisse. Oude en Nieuwe Tonge en van het eiland Putten in Oost voorne en zij krijgen zo nodig kleding en dekens. Alles is er ordelijk en rustig verlopen en de stemming was en is op perbest. „Herstel?", vraagt burgemeester Van Voorst van Beest verbaasd. „Dat is al bijna gedaan.... De gaten in de boule vard en in de door de Duitsers aange legde betonweg naar het strand hebben zo'n haast niet en de grote dam is voor lopig veilig Het benodigde zand haal den we bij de zandafgraverijen voor de dam en bij de Berkenrijsweg. Jammer „Het enige jammere van de wa tersnood vind ik, dat die ellendig nauwe Brielse Poort, nota bene de toegangsweg tot Hellevoetsluis, niet is weggespoeld.verzekert Journalist wegens smaad veroordeeld Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gistermorgen de 44-jarige Amsterdamse journalist C. F. K. terzake van eenvou dige belediging en smaadschrift jegens! een ambtenaar, veroordeeld conform de eis tot 200 gld boete subsidiair één maand De journalist had in hel voormalige1 weekblad „De Vlam" twee artikelen ge publiceerd. Het ene luidt: „Westerling, de reactie blaast verzamelen", het andere: „De arrestatie van Westerling". In het eerste keerde de schrijver zich tegen een periodiek, dat uitgegeven wordt door de journalist J. Fabius uit Den Haag, „De Nieuwsbrief", welk blad hij „superstaal- tjes van achterbakse laster" verweet. Dit gaf de heer Fabius aanleiding een klacht in te dienen wegens eenvoudige laster. In het tweede artikel verweet de jour nalist o.a. Staatsraad dr J. W. Meijer Ranneft; „stukken aan publicatie ten be hoeve van de koloniale reactie prijs te hebben gegeven", waardoor K. wegens smaadschrift werd vervolgd. Het Hof wees de civiele vordering van 150 gld, die de Staatsraad had ingesteld, toe en bovendien werd K. veroordeeld aan de Staatsraad diens kosten, begroot op 75 gld, te betalen. ken van zijn werkmansjekker, de bemodderde-laarzen wijdbeens op de vloer van zijn raadhuis poot. ,'De verdere schade kunnen we herstellen. Dat zijn we trouwens wel gewend, want de oorlog zijn we ook niet zonder kleerscheuren doorgekomen. Dat er hier vijf mensenlevens te betreuren zijn, bracht onherstelbaar leed over enkele gezinnen; dat vergeten we zeker niet, maar we moeten naai de toekomst kijken, een toekomst, die zeker voor Hellevoetsluis is weggelegd." Het zijn woorden van vertrouwen in zijn burgerij, die de burgemeester spreekt, het zijn ook woorden van moed. Een moed, die hem overigens van het gezicht straalt. Veel tijd heeft hij niet voor ons. Andere mannen in waterlaar zen wachten op hem om een inspectie tocht te maken, om het herstel te bespre ken. Bij de deur draait hij zich nog om. „Oh ja. u kunt er nog bij vermelden, dat de Brielse Poort weer begaanbaar wordt gemaakt. We leggen een Bailey brug over ael gat." De gemeente-secretaris, de heer P. L. van der Linden, vertelt ons dan van de status cjuo ijf'Helk'- oelsluis. „De stad jis z\vaar getroffen. De wa- terkerinigsmjij^ die we met zoveel zorg op de Oosü'-ade hébben gebouwd, werd gewoon overspoeld. Hel water stond ook maar liefst Jimetter 60 hoger dan we ooit u Het klinkt nu een beetje belachelijk;' dat we met zo veel goede moéd Je avond van de 31ste Januari de vloedplanken in de gleuven zetten. Dit water was niet te houden Kijkt u maar naar het gat in de straat bij de brug over de haven, kijk maar naar de drie gaten in de Vestinggrachi en vraag hJt maar aan de mensen, die in hun buizen door deze vloedgolf ver rast werden. Het water liep door het Binnendok en ook in de polder Nieuw Helvoet. De dam van de toegangsweg vanaf de Brielse Straatweg spoelde ge woon weg en er stond zo'n stroom in het water, dat de mensen, die gelijkvloers woonden en door het water overrompeld werden, de grootste moeite hadden, de trap te bereiken.... Trouwens, verschil lende binnenmuren gaven het op. Het licht en de telefoon vielen met een uit, want het postkantoor had twee meter water, Gelukkig beschikken we nog over de oude waterleidingsvoorzie- ning: het pompstation in de duinen. Dat maakten we meteen in orde voor het ge val. dat de watervoorziening uit Rotter dam eens zou uitvallen. Dat was maar goed ook. want Woensdag de 4de Fe bruari moesten we overschakelen." De hand aan de ploeg Met het herstel is men in Hellevoet sluis al hard bezig. De gaten in de Struytse Zeedijk en het Linker Sluis- hoofd zijn voorlopig gedicht en de aangespoelde zandbarrière voor de vloeddeuren van de sluis is met dui kershulp weggegraven. Nu is men bezig met het herstellen der bestra tingen en het leegpompen der huizen. En als men dan van Hellevoetsluis in Noordelijke richting rijdt, langs het Ka naal door Oostvoorne. ziet men, hoe de militairen daar de bekisting aanbrengen. Eerst slaan ze een dubbele rij palen, be vestigen daar de planken aan en in de ze bekisting storten zandwagens hun vracht. Zal deze dijk het bij het eerstkomen de springtij in de nacht van 16 op 17 Februari houden? Als men de stevige bekisting ziet. is men geneigd te zeg gen: „Natuurlijk!". En dat zegt men ook als men de geest van vertrouwen en moed der inwoners van deze getroffen stad heeft geproefd. Gevechten in de straten van Tel Aviv RUSLAND heeft de diplomatieke betrekkingen met de staat Israël verbroken. Dit is officieel te Moskou bekendgemaakt. De Russische stap werd genomen drie dagen nadat zich in de Sowjet-delegatie te Tel Aviv een ontploffing heeft voorgedaan, waardoor een deel van het gebouw werd beschadigd en drie mensen verwondingen opliepen; ook de echtgenote van de gezant werd gewond. De Israëlische regering veroordeelde de aanslag en beloofde schadevergoeding. Er werden vele arrestaties verricht onder leden van communistische organisaties. In de officiële Russische verklaring wordt gezegd, dat de verontschuldigin gen van de Israëlische regering gelogen straft werden door talloze bewijzen rechtstreekse deelneming van vertegen woordigers der regering aan de haatcam pagne tegen de Sowjet-Unie en hert aan zetten itoi vijandige handelingen tegen Rusland. In de straten van Tel Aviv zijn gis teren communistische demonstranten Van de strandbotilevard, bij Oostvoorne heeft de kolkende zee hele happen afgebeten. Er is echter geen gevaar voor instorting en de gaten zuilen spoedig worden gedicht. Kleeitjes uit Leidschendam Onbeschrijfelijke tragiek onder Koreaanse kleuters De eerste luitenant oorlogscorrespondent aan (le legervoorlichtingsdienst mede: ■J. Rups deelt TN YONDONGPO, een armelijk voorstadje van Seoul, dicht hij het *- enorme militaire vliegveld van laatstgenoemde stad, staat aan de kant van de grote verkeersweg naar Inchon een bord met het embleem van het Nederlandse regiment Van Heutsz en de woorden Netherlands rear". Langs een vijftig meter lange binnenweg komt men door een poort, waar een Koreaanse soldaat op wacht staat. Een Koreaanse soldaat met een Nederlandse baret op waar hij trots op is. Hij beioaakt een klein complex van hout-en-papierén huisjes in Japanse stijl, waar het Nederlandse detachement Verenigde Naties zijn opslag plaats heeft van goederen. In een van die gebouwtjes woont kapitein H. Vader, die het Nederlandse bataljon vertegenwoordigt bij het achtste Amerikaanse leger op Korea. Toen kapitein Vader nog maar nauwelijks in zijn nieuwe woning' geïnstalleerd was, werd op een middag zacht op zijn deur getikt en een oudere, beschaafd uitziende Koreaan diende zich bij hem aan. een hongerige uitdrukking in de ogen. „Hoe heet het weeshuis en waar staat het?", vroeg hij. „Goed, ik kom morgen eens kijken." Het vriest binnenshuis Toen de kapitein de volgende dag op de afgesproken tijd met zijn jeep het t t-, erf van het weeshuis opreed, stonci de In gebroken Enöels en mGt veel hele kinderschaar hem al juichend op u,,Honderdzeventig magere Aan de Zuidzijde van de dijk langs het Voornse Kanaal militairen de palen voor de bekisting. (verlegen glimlachjes en buigingen vertelde hij directeur te zijn van een naburig weeshuis. „Ik dacht zo", meende directeur Lie, „dat U misschien wel eens oude afgedragen uniformen van Uw legeronderdeel hebt, die wij kunnen vermaken tot kleertjes voor onze kinderen.... en mis schien wat voedselafval, want onze 'nstelling is arm. Erg arm Achter een grote dosis barsheid en on- genaaktbaarheid verbergt kapitein Vader een nog veel grotere dosis naastenliefde en kinderen nemen een grote plaats in in zijn ruime hart. In zijn verbeelding zag hij zijn eigen kinderen daar in Leidschendam al staan met lompen aan wachten. kleuters, die nauwelijks kleren aan het lijf hadden. Met trieste donkere vraag- oogjes, onnatuurlijke dikke buikjes en kromme dunne beentjes. Het vroor twintig graden en klapper tandend van de kou stonden ze daai te zwaaien met papieren rood-wit-blauwe vlaggetjes. Boven de ingang was een groot papieren spandoek bevestigd met de woorden: „Welcome to capt. Vader, father of Nam Buk Orphanage". Daarmee had het weeshuis kapitein Vader maar meteen en zonder zijn voor kennis tot beschermer uitgeroepen en hij heeft zijn functie geaccepteerd De aanblik van die schare kleintjes met hun van verwachting schitterende oog jes en hun van de kou druipende neus jes. nee. het was te erg. Hier moest in gegrepen worden. Toen wij ons van de toestanden in is Zuid; deze twee woorden symbolise ren de hereniging van Noord- en Zuid- Korea, die de Koreanen zien als enige oplossing voor de terugkeer van nor male toestanden) kwamen overtuigen, fluisterde de kapitein mij in het oor: „Mijn vrouw is al bezig om in Leidschen dam kleren te verzamelen... Wij waren diep geschokt door hetgeen wij zagen. In een groot vertrek, waar het kwalijk riekte naar knofloof en an dere nare dingen, zaten zestig peuters van drie tot vijf jaar bijeen op ruw houten bankjes en kistjes. De onderwij zeres gaf zangles en leidde het koor van schorre piepstemmetjes, dat bij onze binnenkomst verschrikt zweeg. Dc hoofdjes weiden verlegen gebogen en honderdtwintig zwarte oogjes volgden nauwlettend al onze bewegingen. Wij zagen de adem van al die kleintjes en van de „juffrouw' als witte dampwolk- jes omhoog kringelen naar het haveloze gevaarlijk doorgebogen houten plafond, neel steeg Hei vroor toen buiten 25 graden en in I het lokaal zeker twintig, want er was geen kachel en de meeste ruiten waren stuk Een ijzige wind, die je door merg en been ging. floot langs het dak, maar in het vertrek tochtte het alleen O, ja, aan een kachel was wel te komen, maar niét aan de noodzakelijke brand stof. Diep weggedoken ir. onze met bont ge voerde parka's doorleefden wij de onbe schrijfelijke tragiek van dit weeshuis- bestaan. de intens droeve situatie van al die kinderen, die verschrikkelijke kou moesten lijden in hun lompenflar den en hun hoogstens in rubberslofjes gestoken blote voetjes. Hoe lang reeds? In het slaapvertrek van de kleinsten, die' nog niet aan de lessen deelnamen, lagen een twintigtal peuters, eigenlijk nog babies, slapend op dunne rieten matjes op de harde houten vloer. Aandoenlijk de klas van da groteren stonden de kinderen op een teken van de onderwij zer op en begonnen, eerst in het Ko- reaans en daarna in het Nederlands het Wilhelmus te zingen. „Dat hebben ze in twee dagen geleerd", zei kapitein Vader trots. „Is het niet aandoenlijk?" Zo beijveren kapitein Vader en zijn echtgenote zich voor verbetering van het lot van honeerdzeventig Koreaanse kinderen Kleuters van twee tot elf. twaalf jaar aie het slachtoffer zijn ge worden van de oorlog, welke maar niet wil eindigen. Het Nederlandse Rode Kruis en andere sociale instellingen hebben zich eveneens reeds met de zaak- bemoeid en binnenkort hopen wij te kunnen schrijven, hoeveel beter de kin deren het hebben gekregen en hoe on gekunsteld dankbaar zij het Nederland se volk daarvoor zijn. En niet het minst de Nederlandse verbindingsofficier in Seoul, die zijn vrije tijd niet beter had kunnen besteden, dan door de zorg slaags geraakt met voorbijgangers. De politie moest gebruik maken van gum mistokken om de vechtenden te schei den. De relletjes braken uit, toen een communistische spreker verklaarde, dat er geen anti-semitisme bestaat in de Sowjet-Unie. Deze spreker verklaarde voorts, een brief te hebben ontvangen, waarin hij met de dood bedreigd werd, indien hij binnen tien dagen z'n me ning niet zou wijzigen. De communistische betogers wisten al vechtende het gebouw van de Russische legatie te bereiken. Daar werden zij ont vangen door Jersjof. dc Russische gezant. Toen de demonstranten het beschadigde gebouw verlieten, werden zij begroet met kreten als „verraders". D.U.W.-arbeiders zijn geen werklozen Met ingang van 1 Januari 1953 zullen personen, werkzaam op een D.U.W.- object, niet langer als werkloos wor den beschouwd, omdat zij volwaardige arbeid verrichten tegen vrijwel nor- male arbeidsvoorwaarden, zo meent het Ministerie van Sociale Zaken. Eind Januari stonden bij de arbeids- bureaux (met uitzondering van de bovengenoemde) 117.005 geheel werk loze mannen geregistreerd tegen 116.363 op 31 December 1952. Wanneer men aanneemt, dat de toeneming van de werkloosheid in het rampgebied verhoudingsgewijs even groot is ge weest als in overig Nederland, dan zou het aantal werklozen in geheel Neder, land per eind Januari 145.000 hebben bedragen tegen 141 000 eind December. Daarenboven waren in geheel Neder land ea 27.000 personen geregistreerd, die werkzaam waren op een der ob jecten van de Rijksdienst Uitvoering Werken tegen ca 25.000 eind December. Onderstaand overzicht geeft een beeld van de spreiding van de werk loosheid over de verschillende provin cies (excl. Zeeland en de gewesten Rotterdam. Dordrecht en Breda). Het aantal werklozen per duizend mannelijke beroepsbeoefenaren, resp. in December 1952 en Januari 1953. was in Groningen 70 - 69. Friesland 66 - 66. Dx-ente 57 49. Overijsel 32 - 30. Gelderland 53 51. Utrecht 45 - 44, Noord-Holland 43 - 42. Zuid-Holland 46 - 54. Noord-Brabant 45 - 46. Limburg 27 - 29. De relatieve werkloosheid was eind Januari het hoogst in Groningen met 69. het laagst in Limburg met 29 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen steeg van S336 tot l. De vraag naar vrouwelijk perso- •an 10.175 tot 12.195. in plaats van behorüjke kleren en met'nam buk („Nam" betekent Noord. ..Buk" Ivoor die stakkers' op zich te nemen". Ontslag van arbeider in verband met ziekte In het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten heeft de minister van Justitie in overeenstemming met de meerderheid van de vaste commissie der Tweede Kamer voor privaat en straf recht een verandering aangebracht. Tengevolge van deze verandering wordt thans voorgesteld, dat het ontslag twee jaren in plaats van 1 jaar na het optreden van de ziekte ingaat. Ook de minister is van mening, dat het met name in geval van tuberculose niet zel den voorkomt, dat eerst in het tweede jaar van een ziekte genezing optreedt. Een ontslag zal juist in dergelijke ge vallen psychisch voor de zieke arbeider moeilijk te verwerken zijn. Internationaal hulpcorps in geval van rampen De Finse vereniging tot steun aan de Verenigde Naties heeft deze organisatie voorgesteld een internationaal hulpcorps in te stellen, dat hulp zou moeten ver lenen bij rampen zoals de overstro- mingsramp. die thans Nederland, En geland en België heeft getroffen. In de landen, die deelnemen aan dit corps zouden afdelingen ondergebracht moeten worden. In geval van een ramp zouden deze afdelingen zich dan onmid dellijk naar het getroffen gebied kunnen begeven. Voor dit doel zou voorts het personeel van de afdelingen een specia le opleiding moeten ontvangen en met het modernste materiaal worden uitge rust. aldus het Finse voorstel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2