Dorötsdj DxwMair Kamer vertolkte de dank van Nederland voor de sterkende buitenlandse steun Communisten konden uit het debat geen politieke munt slaan Steun aan Rampenfonds (34 min) nog met sprongen omhoog Eisenhower verleent geen gratie aan Rosenbergs Plannen voor hu ui belastingverlaging lagen klaar Engeland verwacht hoogste vloed van deze winter Met man en macht 29ste Jaargang no. 7G56 Bureau: Scheffersplein hoek Groenmarkt, Dordrecht. Abonnementsprijzen: per week 0.47; per maand 2.per kwartaal 6. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Giro 194262. Telefoonnummers: Directie en admin. 3370. na 5.30 uur 7302. Redactie 5920. Klachtendienst abonne menten (van 6 uur tot half 8) telefoon 6677 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Plaatse). Directeur: _P. A. JOEN Chof-stadsredactie: B. MENSEN Christelijk-Nationaal Dagblad voor Dordrecht en Omstreken J5tcmhjastid) is gljebleoeij mijn bert in tegbenspoet" Donderdag 12 Februari 1953 A Steunt het Nationale Rampenfonds Giro 9575 Debat over wateisnoodnota Koningin Juliana in Zierikzee H.M. de Koningin heeft ook een be zoek gebracht aan Schouwen-Duiveland. Zij arriveerde om een uur in de haven van Zierikzee, met een rijkspolitieboot uit Bergen op Zoom. H.M. werd op de kade begroet door de burgemeester van Zierikzee, jhr mr J. Schuurbeque Boeye en de wethouders Gerritsen en Den Boer. Voorts waren aanwezig ir A. B. J. de Koning, ingenieur van de provin ciale Waterstaat en mevijouw S. C. de CasembrootBaronesse Van der Felts, echtgenote van de Commissaris van de Koningin in Zeeland. Na een bezoek aan het Rooms Katho liek ziekenhuis te Zierikzee, waar de Koningin sprak met de moeder-overste, begaf zij zich naar de trouwzaal van het stadhuis, waar aan H. M. werd gesteld kolonel v. Waning, commandant van de maritieme strijdkrachten Schouwen. Deze roemde het werk van de Ierseker en Urker vissers, speciaal van schipper Schot, die 400 a 500 men sen gered heeft. De Koningin heeft vervolgens Zierik zee bezichtigd en zich op straat met verscheidene omstanders onderhouden. Van Zierikzee uit is zij per helicopter naar Brouwershaven vertrokken. Daar na heeft zij Sint Maartensdijk, Scherpe- nisse en Sint Philipsland bezocht. gANDZAKKEN zijn van de groot ste betekenis in de strijd om het behoud van de dijken. Genoeg heeft men er nooit. Daarom geeft majoor Van Hengel zijn radiopost bij Rilland-Bath opdracht er maar weer de nodige aan te vragen. „Een tweede springvloed" Rode Kruis in gehele wereld gaf 38 millioen voor getroffen landen HET BEDRAG. DAT HET NATIONALE RAMPENFONDS voor de slacht- offers van de ramp ontvangt, gaat nog steeds met sprongen om hoog. Gisteravond was al meer dan 34 millioen gulden binnen en nog zijn er talloze grote en kleine bedragen onderweg. Enkele grote giften uit eigen land: personeel en directie van De Gruyter in Den Bosch 75.000. De Waalwijkse Bond van Schoen fabrikanten 50 a 60.000. De bij de Ned. Jeugdgemeenschap aange sloten organisaties 35.000 (terwijl zij zelf met grote financiële moei lijkheden kampen). (Van onze parlementsredacteur) Het grote Tweede Kamer-debat over de watersnood is gisteren besloten met het aannemen van een belangrijke motie, waarin de Kamer, bewogen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid,1 waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volkerengemeenschap tot ons is gekomen, aan alle bevriende regeringen en volken de dank van Nederland vertolkt voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen. Gortzak uit, een uitspraak, waarom hij hartelijk werd uitgelachen. Maar hij ging verder: in China, waar geestver wanten in de regering zitten, komen geen dijkbreuken meer voor. Welnu, zo antwoordde mr. Algera, wanneer de communisten in zo korte tijd de gewel dige Chinese overstromingen hebben weten te beteugelen, moet de heer Gort zak mij maar eens vertellen, hoe zij dat hebben klaar gespeeld. Als dat daar in drie jaar heeft gekund, kan het in Ne derland in een jaar. Maar zo ligt de zaak stellig niet: wanneer China inderdaad er in geslaagd is, de rampmogelijkheden af te wenden, dan komt dat. omdat de communistische regering heeft kunnen voltooien, wat reeds jarenlang in aan bouw was. En de plannen daartoe zijn mede opgesteld door een Nederlands ingenieur. De minister zeide, van plan te zijn, deze Nederlandse ingenieur te vragen, zijn kundigheden in dienst te stellen van de commissie, die de afslui ting van de zeearmen bestudeert. Een ander voorbeeld: de communisten beweerden bij hoog en bij laag, dat bij de Kon. Mil. Academie te Breda veertig boten ongebruikt waren blijven liggen. Dr Drees daarentegen deelde mede, dat alle geschikte boten reeds de eerste dag waren ingezet. Maar de heer Gortzak hield vol, op grond van telefonisch ver kregen inlichtingen. Toen bleek, dat de communisten er volkomen naast waren: zij bedoelden een aantal pontons, die veel te zwaar waren voor reddingswerk en bovendien niet gebruikt kon worden, omdat zij een voortbewegingsinstallatie misten. Ken nelijk een bewijs van de kwaadaardig heid, waarmee zij steeds boos opzet ge durende liet gehele debat en gedurende de perscampagne daarvoor hebben ver ondersteld. Schadevergoeding De Kamer verwierp een communisti sche motie, waarin werd gevraagd van Rijkswege aan getroffenen vergoeding voor derving van inkomens te geven, daarbij als maximum een jaarinkomen van 10.000 nemende en tevens een al gehele schadevergoeding te geven voor bezittingen en materialen, met een ma ximum van 100.000 per geval. Alleen de communisten zelf stemden voor. De rest van de Kamer nam genoegen met de toezegging van dr Drees. dat de gehele kwestie van de schadevergoeding zal worden bekeken, waarbij uit billijk heidsoverwegingen niet al te veel afge weken kan worden van de wet op de materiële oorlogsschaden. Wel moest dr Drees aan de heer Wel- tei toegeven, dat de kwestie van de vervangingswaarde geen rol meer be hoeft te spelen, zoals bij de materiële oorlogsschade wel het geval was. Te constateren viel, dat de Kamer toch wel geporteerd was voor een zo integraal mogelijke schadevergoeding, maar zij" wilde kennelijk het resultaat van het beraad afwachten. Tegenover het gebruiken van een deel der Marshallgelden zullen inflatoire tendenzen opgevangen kunnen worden door het uitschrijven van een geldlening. Deze motie werd ingediend door prof. Romme, die in eerste instantie niet voor de KVP had gesproken, maar bij de replieken het initiatief nam tot deze sympathieke geste. De motie was mede- ondertekend door de fractie-voorzitters van alle andere partijen, behalve de communisten. Vanzelfsprekend sloot mi nister-president dr Drees zich namens de regering van harte bij deze uitspraak aan. Ook de communisten, bij monde van de heer Gortzak, verzetten zich niet te gen de motie, hoewel zij zich in het debat niet ontzien hadden, bijv. de Ame rikaanse hulp te kenschetsen als geen daad van menslievendheid, maar als in menging in de Nederlandse binnenlandse aangelegenheden. De politieke munt, die de communis ten uit het debat wilden slaan, hebben zij, door de waardige houding van rege ring en de andere fracties in de Kamer, niet gekregen. Fel werden zij bestreden door minister-president dr Drees en mr. Algera. Herhaalde malen klonken van de communistische banken interrupties, zodat de voorzitter een enkele maal moest ingrijpen. Een voorbeeld van de communistische methode willen wij hier releveren. „Als de communisten achter de regeringstafel zitten zullen er in Nederland geen dij ken meer doorbreken", riep de lieer Philips en haar dochtermaatschappijen in Nederland geven een half millioen gulden aan geld en goederen, waarvan reeds f 350.000 aan het Rampenfonds is overgemaakt. Het personeel heeft f 285.000 bijeengebracht, en bovendien zal nog twee uur worden overgewerkt. In Limburg is tot nu toe f 815.800 gegireerd, niet inbegrepen de bijdrage van de mijnen, van het Rode Kruis en de kerkcollecten. Gouda bracht meer dan VA ton bijeen, waaronder f 45.000 uit de kerken. Maartensdijk in Utrecht schonk f 100.000 aan het Rampenfonds en adopteert Sint Maartensdijk op Tliolen. Kampen bereikte gisteren de f 100.000niet inbegrepen het rundvee dat de boeren geschonken hebben t.w.v. f 140.000. Delfzijl leverde f 68.000. Texel, zelf door de watersnood getrof fen, heeft aan het Utrechtse evacuatie comité 500 konijnen gegeven. Geslacht en schoongemaakt worden ze bij de mensen thuisbezorgd. Het Ned.-Engelse immigrantenblad Ne derlandse Post komt in Canada met een extra editie ten bate van het Rampen fonds. Gevleugelde hulp „Het is een tweede springvloed'' zegt men op Schiphol van de goederen die vliegtuigen uit alle windstreken voor de slachtoffers aanvoeren. Tot gistermiddag was bijna 230.000 kg aangevoerd, uit Sy rië, Frankrijk, Afrika, Australië, België. Canada, Denemarken, Duitsland, Finland. Groot-Brittannië, Ierland, Indonesië, Is raël, Italië, Noorwegen, Oostenrijk. Por tugal, Suriname en de Ned. Antillen, Turkije, Ver. Staten. Zuid-Amerika, Zwe den en Zwitserland. Aangevoerd werden o.m. 40.000 zand zakken. grote hoeveelheden levensmidde- Jèn, babyvoedsel, verlichtingsmateriaal, reddingsmaterïaal, medicamenten, laar zen en buitenboordmotoren. En onophou delijk worden nieuwe zendingen aange voerd. 38 millioen gulden Rode-Kruisverenigingen over de gehele wereld hebben tot dusver 10 millioen dol lar (38 millioen gulden) aan geld bijeen gebracht voor Nederland, Engeland en België. Bovendien goederen ter waarde van meer dan 3,8 millioen gulden. Enkele staaltjes van buitenlandse hulp: het Oostenrijkse verbond van industriëlen 80.000, de Stockholmse zagerij Statens Skosindustrie bijna 19.000, de Zwitserse leden van de Ned. Kamer van Koophan del voor Zwitserland 78.350, Prins Rég- nier III, regerend vorst van Monaco 20.000, Isbrandtsen en Co, de maat schappij van de Flying Enterprise 19.000, t de Compagnie Internationale des Wagon- Lits 10.000. In Leiden is opgericht de Stichting Die- renrampenfonds, die geld wil verzamelen voor de leniging van de nood der dieren. De stichting is in Den Haag gevestigd (giro 154) en de oprichting is meegedeeld aan alle verenigingen in de wereld. In Canada is op het vliegveld Montreal een voorraad goederen aanwezig ter waarde van ruim een millioen gulden. Een merkwaardig blijk van hulp vaardigheid in Zweden: het stadje Halmstad telt 28.000 inwoners. Na drie dagen had men er f 8.000 ingezameld. Verder zond Halmstad 500 matrassen, 5000 bedden met toebehoren, 3100 dekens en 15 ton kleding! Te Tilburg is gisteren in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer H. M. J. Blomjous, in leven gedurende vele jaren president-curator van de r.k. eco nomische hogeschool, oud-lid van de Eerste Kamer en directeur van de wol- lenstoffenfabriek J. A. Blomjous N.V. te Tilburg. PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren geweigerd de doodvon nissen van de atoomspionnen Arthur en Ethel Rosenberg te ver nietigen. In een officieel communiqué verklaart de president, dat hij een zorgvuldig onderzoek heeft ingesteld, maar niets gevonden heeft, dat wijziging van dit vonnis zou rechtvaardigen. „Het is mijn taak in het belang van het volk van de Ver. Staten het vonnis van zijn vertegenwoordigers niet te vernietigen", aldus Eisenhower. De terecht stelling is nu bepaald op 16 Februari a.s. raden, waarvoor op dit ogenblik vrije mensen strijden en sterven. De president is er van overtuigd dat de Rosenbergs volledig recht is geschied en volop gelegenheid tot verweer hebben gehad. De zaak van de Rosenbergs heeft maandenlang in de Verenigde Staten en Europa in het middelpunt van de belangstelling gestaan. In Maart 1951 werd het echtpaar wegens atoom- spionnage ten gunste van de Sowi et- Unie ter dood veroordeeld Alle be roepen, ook dat bij het hooggerechts- Erger dan moord In de door het Witte Huis uitge geven verklaring heeft Eisenhower de misdaad van de Rosenbergs erger ge noemd dan het doden van een mede burger, omdat het hier gaat om het moedwillig verraden van een geheel volk, wat de dood van vele duizen den onschuldige burgers ten gevolge zou kunnen hebben. De Rosenbergs hebben de zaak van de vrijheid ver- De schade-uitkeringen zullen ongetwij feld invloed hebben op de belastingver lichtingsplannen der regering, waaraan juist verleden we^k -de laatste hand was gelegd, aldus dr Drees. Overigens is de regering^ niet voornemgns, op alle plan nen 'in hitbs^.va^.V^-s^iif^ieveri terug" 'e konten. De v.ij-, rocwult f.q, om hoog ligt, ook na -steeds voor Nederland oren. a' Maandag behandelt 'IferJ ministerraad het wetsontwerp om c gemeenteraads verkiezingen voor een 'aantal gemeenten op te schorten. De heer Burger (arb.) voelde iets voor het denkbeeld van de heer Tilanus. alle raadsverkiezingen uit te stellen. Bij de behandeling van dit noodwetje zal dit algeheel uitstel onge twijfeld opnieuw ter sprake komen. De Kamer besloot tenslotte tot het In stellen van een (tijdelijke) Kamercom missie voor de watersnood, die omtrent te nemen maatregelen met de regering kan overleggen en voorbereidend werk kan doen met betrekking tot de open bare behandeling van wetsontwerpen, die met de bestrijding van de gevolgen van de watersnood worden ingediend. BUITENLANDSE militairen helpen nog steeds mee aan het herstel der dijken. Franse soldaten die bij Kruiningen meewerken krijgen warme koffie van een Heilssoldate. jy^OEILIJKHEDEN zijn er ge noeg te overwinnen bij de werkzaamheden voor het her stelspeciaal bij het transport. Tot de assen gaan de voet tuigen soms door het water of de modder. hof, werden afgewezen. Aanvankelijk was de terechtstelling vastgesteld op 14 Januari. De executie werd ech ter uitgesteld teneinde de beklaagden in de gelegenheid te stellen, de presi dent om gratie te verzoeken. Het von nis zal nu waarschijnlijk de volgende week ten uitvoer worden gebracht, aangezien de rechter, die destijds het vonnis uitsprak, vorige maand heeft meegedeeld, dat zijn order tot opschor ting van de executie tot vijf dagen, nadat het besluit van de president zou zijn bekendgemaakt, van kracht zou zijn. Het verzoek om gratie was de laatste kans van de Rosenbergs om wijziging van hun vonnis te ver krijgen. Rosenberg en zijn vrouw, die in de Sing-Singgevangenis zitten, hebben steeds volgehouden onschuldig te zijn aan het verraden van atoomgeheimen. In het uitgebreide systeem krijgt de I BBC een belangrijke plaats. Van heden af zal er op de 1500 m (light program) Watersnood wj HET LAG in het voornemen van de Regering de huurverhoging, waarvan al enige tijd sprake was, per 1 Januari 1954 te doen ingaan. Over het percentage van de ver hoging waren de Excellenties het echter nog niet eens geworden. Men verkeerde nog in onzekerheid over een verhoging van 140% of 150% over de huren van 1940. De watersnood is evenwel ook in deze zaak spelbreker geweest. De Volkskrant meldde vanmorgen, dat het plan bestond 3/5 deel van de gelden, die zouden dienen ter compen satie, aan te wenden voor het opvan gen van de huurverhoging en met het restant de werkgelegenheid en de in dustrialisatie te bevorderen. Thans zal de Regering deze zaak echter opnieuw moeten bekijken Ook op fiscaal gebied b enige besluiten genomen. ting op de winst zou komen te verval len; opnieuw zouden faciliteiten worden Ingevoerd voor vervroegde afschrijving 1951 en de faciliteiten voor verliescom pensatie zouden van 4 op 6 jaar ge bracht worden. Voorts overwoog men verlaging van vennootschapsbelasting, van omzetbelasting op huisbrand en schoeisel, van accijns en suiker en van de inkomstenbelasting aan de voet van de schaal. Tenslotte was er nog sprake van een verlichting voor schoolgelden en een dubbele kinderaftrek voor stu derende kinderen tussen 17 en 25 laar. Al deze maatregelen zullen echter op nieuw onder de loupe genomen moeten worden. Amerikaanse verliezen in Korea Overstromingsgevaar weer groter AAN DE ENGELSE OOSTKUST bestaat van morgen af een werkelijk gevaar voor overstromingen. De hoofdcommissaris van politie in Kent heeft de kustbewoners hiervoor reeds gewaarschuwd. Van morgen af tot volgende week Donderdag, zo meldt Ass. Press, zullen de hoogste vloeden van deze winter op de Britse Oostkust beuken. Ook zullen deze vloeden een gevaar vormen voor Nederland en België, waar tienduizenden mensen een wedloop met de tijd houden, om de dijken nog tijdig dicht te krijgen. De zware wind en de hoge zee begonnen gisteren Engelands kust reeds te bedreigen. Enkele pas herstelde dijken zijn doorgebroken. Soldaten en vrijwilligers zijn inder haast begonnen, met bulldozers en zandzakken de dijken te herstellen. Op het eiland Canvey in de monding heid dragen voor het voorkomen van van de Theems werd een detachement I verliezen aan mensenlevens en voor het van 250 soldaten in alarm toestand ge- voorkomen van een herhaling van de bracht. Aangedrongen wordt op gedwon-1 ramp, die Engeland in de nacht van 31 gen evacuatie van de 750 personen, die Januari op 1 Februari trof. op het eiland achtergebleven zijn. Deze: mensen weigerden tot dusverre te evacu eren. v. ii regelmatig mededelingen worden gedaan Noord-Europa en vooral Engeland ivan het waterpeil aan de Engelse Oost- werd gisteren als het ware geteisterd kust en eventuele overstromingsdreigin- door een zware sneeuwval en stormen, g-en. Zowel overdag als 's nachts zullen die dorpen van de buitenwereld atsne- jjeze uitzendingen voorlopig doorgaan, den. het scheepvaartverkeer lamlegden en kleine stukken van Engeland's oost-De politie wordt door de zgn. River- kust opnieuw onder water zetten. Ditboards op de hoogte gebracht van even- vormde de voortzetting van de ergste tueel overstromingsgevaar. De taak van winter sedert jaren. Van 31 Januari tot deze Boards zal worden vergemakkelijkt 2 Februari zijn door een orkaan en door regelmatige toezending van weer- overstromingen al meer dan 2000 men- rapporten en gegevens over eb en vloed, sen omgekomen in Nederland. Enge- beschikbaar gesteld door het departe- land en België. In December zijn door ment van Landbouw. Dreigt een over- de Londense mist die in jaren niet stroming, dan zal de politiek niet alleen zo dik is geweest naar schatting 6000 het publiek, maar ook de directies van mensen heengegaan. I gasfabrieken, electriciteitscentrales en industriële bedrijven waarschuwen. Op Sir David Maxwell Fyfe,_ de Britse plaatsen waar doorbraken dreigen, zul- "f n politie-agenten of speciale dijkwach- L ;rs worden ingezet. Luidsprekers en lurpijlen, die een luide knal geven, zul- dienst doen om eilandbewoners voor aderend onheil te waarschuwen. Kerk- ilokken en sirenes zullen voortaan niet leer worden ingeschakeld. Predikant wordt burgemeester Voorganger geschorst In Noordgouwe op Sohouwen-Duive- ■nd is de burgemeester-secretaris ver- angen door de dominé. De eerste bur- er is tijdens de watersnood-ramp vacueerd met een gedeelte van zijn leentenaren, terwijl een ander deel van bevolking op het eiland achterbleef, leze. handelwijze heeft tot ver buiten de ring der Noordgouwenaren benend- eid gekregen. Het optreden is ook mi- iister Beel ter ore gekomen, toen deze bezoek gracht aan dit getroffen ge- Het wordt burgemeester Z. C zo vaar aangerekend, aat hij zich tijdens i ramp aan zijn plicht heeft onttrok- én, dat hij in zijn ambt is geschorst. Ie commissaris der Koningin, jhr De lasembroot. heeft ds J. M. Barendrecht, e Nederlands Hervormde predikant, ïans opgedragen de taak van burge- leester waar te nemen. Naar het Amerikaanse ministerie van defensie meedeelt, hebben de VS. in Korea tol dusverre 192.819 man verloren, men reeös dit is 295 mar. meer dan de opgave van txtra-belas- vorige weck. Weerbericht Weersverwachting tot Vrijdagavond: LICHTE VORST Zwaar bewolkt met plaat- lijk enige sneeuw. Matige >t krachtige en langs de :ust mogelijk nu en dan arde wind tussen Noord Noordoost. Temperatuur het vriespunt tot lichte De NOODTOESTAND, waardoor ons volk in het begin der vorige week is overvallen, heeft plotseling een geheel ander beeld geschapen van onze sociaal-economische positie. Millioenen-kapitaal zijn in de let terlijke zin van het woord door het water verzwolgen. De omvang daar van is op dit ogenblik nog niet bij benadering te schatten. Veel ernstiger is het verlies van de vele mensen levens. Maar voor hen, die overbleven, ook in de getroffen gebieden, zal straks de vraag naar voren komen: hoe bouwen we de getroffen gebieden weer op. Daarnaast staat dan het probleem, dat de herbouw van deze gebieden zo zal moeten zijn, dat, menselijkerwijs gesproken, de herha ling van een dergelijke ramp niet meer mogelijk is. Het is toch gebleken, dat we ten onrechte vertrouwd hebben op de so liditeit van een aantal onzer dijken. Het is gebleken, dat we ten onrech te zijn ingeslapen op onze slaperdij ken, waarvan we meenden, dat ze nimmer meer de functie van buiten dijk zouden behoeven te vervullen. Daardoor zijn, toen eerst de bui tendijken bezweken waren, ook tal van slaperdijken overspoeld en door gebroken, waardoor de ramp zulk een ontzaglijke omvang kreeg. De herbouw van onze dijken zal aan de meest pessimistische berekeningen moeten voldoen. Minister Algera heeft dit reeds begrepen en er in die geest over gesproken. Dit alles zal ontzaglijke kapitalen vragen. Zet men daarnaast dan nog de herbouw van huizen en boerderij en en de hulp aan de getroffenen, die opnieuw gekleed en van inventa ris voorzien zullen moeten worden, die weer vee zullen moeten krijgen, dan wordt het te besteden kapitaal nog vermenigvuldigd. TTOOROP zetten wij, dat niet alleen de directe hulp, maar ook de schadevergoeding aan de slachtof fers zo onbekrompen moge- 1 ij k moet geschieden. Onterend ge- pingel moet deze mensen bespaard worden. Deze ramp heeft heel ons volk getroffen en de last er van moet door ons gehele volk gedragen worden. Het gehele economisch bestel van ons volk zal daarop ingesteld moeten wor den. Natuurlijk is het zeer de vraag, of ons volk de lasten van de ramp en de noodzakelijke wederopbouw zal kunnen dragen. De hulp, die ons door het buitenland geboden wordt, zal daarom dankbaar aanvaard moeten worden. De vraag zal moeten rijzen, of, nu Nederland voor een geheel nieuwe economische opbouw staat, nu hej^ millioenen van zijn b^zit verloren, heeft, de stopzetting A £.i de econo mische Marshall-hulp aan ons land niet zal moeten worden herroepen. Reeds heeft Amerika meegedeeld, dat de tegenwaarde-gelden van het Marshall-fonds een bedrag van 800 millioen, voor dit doel kunnen benut worden. Dat is kostelijk. Het bezwaar van een vroegere besteding, dat daar door inflatie in de hand zou worden werkt, is vervallen, nu kapitalen door het water verslonden zijn. Maar als Nederland deze gelden moet verteren is het zijn ruggesteun, die mee het aanbod, om Marshall-hulp te beëindi gen mogelijk maakte, kwijt. Econo mische hulp aan Nederland zal dus t^n zeerste verantwoord zijn. TVAARNAAST staat Nederland dan voor de taak van de wederop bouw, die met man en macht zal aan gepakt moeten worden. Zien wij het goed, dan heeft bijv. het werkloosheidsvraagstuk in ons land met één slag een totaal andere figuur gekregen. We zullen niet naar le werkgelegenheidsobjecten behoeven te zoeken. Ze zijn er in overstelpende mate. Een eerste zaak zal zijn de coör dinatie waardoor de allernoodzake lijkste objecten het eerst aangepakt worden en daarna een goede volgor de wordt vastgesteld. Maar nodig zijn: het materiaal en de mannen. Wat het laatste betreft: alle mankracht, die in andere delen van het land overtollig is, zal benut moeten worden voor de opbouw van de noodgebieden. Daar zijn grondwer kers en landarbeiders en bouwvakar beiders nodig. Het zal van deze mannen een offer vragen. Want in deze gebieden zijn geen woningen voor hen en hun ge zinnen beschikbaar. Zij zullen integen deel deze gebieden weer bewoonbaar moeten maken voor hen. die de ramp overleefden. Zij zullen in barakken gehuisvest moeten worden en moeten aanpakken met opoffering van een groot deel van hun gezinsleven en des ondanks met inzet van hun hele per soonlijkheid en werkkracht. /"^AARNE vertrouwen wij, dat de arbeiders die voor dit werk in aanmerking komen, dit zullen be grijpen. Ze zullen zich daarbij te wa penen hebben tegen ophitsende ele menten. zoals die reeds tijdens de noodtoestand van vandaag bijv. in een blad als „De Waarheid" tot uiting ko men. Voor de wederopbouw hebben wij ons te geven. Nederland heeft er al tijd naar gestreefd, een land te zijn waar het goed wonen was. Nu is een gedeelte van ons land onbewoonbaar en nog steeds bedreigd Die calami teit zullen we moeten opheffen. Ge- zamelijk. Met alle kracht die we heb ben Dankbaar aanvaardend de hulp welke ons daarbij geboden wordt. Op ons, onze mannen, zal het voornaam ste echter aankomen. In deze dagen van directe nood heeft ons volk getoond, wat medeleven, medewerken en offervaardigheid be tekent. Die geest blijve vaardig over allen. Met Gods hulp, onder afbidding daarvan, zullen we het dan klaren. ZON' EN MAAN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1