Eerste nood thans gelenigd Dr Drees en mr Algera geven nieuwe feiten over de ramp BEKNOPT VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER: ORGANISATIE VAN HULP ZWITSAL Namen van de slachtoffers Honderden tonnen kleding in Brabant in reserve Studerend met wire-recorder Enschedese blinde haalde doctoraal-rech ten ..Ducks redden 668 mensen Vliegende vrachtwagens vervoerden 380 ton Nog 10.600 man vreemde troepen Europese Defensiegemeenschap Frankrijk vraagt toevoeging van vijf protocollen 4 Je ^ollssïsrasT!?! van Donderdag 12 Februari 1953 C.P.N. maakt misbruik van de gebeurtenissen BINNENHOF. 1-1 Febr. In de Dinsdag avond voortgezette vergadering van de Tweede Kamer heeft DS ZANDT CStaatk. Geref.) speciale aandacht van de regering ge vraagd voor de waterkering bij 's-Graven- zande en voor de oude dijken. De slachtof fers mogen niet de dupe worden van ambte narij en dergelijke. De hulp dient snel ver leend te worden. Spreker dringt aan op zwa re straffen voor de plunderaars. Voorts zegt spreker, dat de regering ons volk had moe ten oproepen om zich voor God te veroot moedigen, De regering heeft wat dit betreft een ernstig verzuim gepleegd. De heer KEUTER (CPN) zegt. dat alle schade integraal door de regering vergoed dient te worden. De regering maakt er lief dadigheid van en schuift ze af naar de par ticuliere organisaties om de oorlogsbegro ting te ontzien. Spreker acht het onjuist, dat de regering toestemming verleend om te doen overwer ken voor het Rampenfonds. Er zijn reeds zo' veel werklozen. Dit geld zal geen effect opleveren. Te meer niet omdat het wordt gebruikt om de staatskas te ontzien. DR SCHOUTEN (AR) sluit zich aan bij hen. die woorden van medeleven hebben gesproken jegens de getroffenen. Ook i9 spreker dankbaar voor wat de leden van ons vorstenhuis in deze dagen voor ons volk zijn geweest. Hulde wil spreker brengen aan allen, die zoveel goed werk hebben gedaan. Temidden van teleurstel lingen en tegenslagen heeft men op lof waardige wijze doorgezet. Ook het bui tenland zijn wij dank verschuldigd. De regering komt dank toe voor deze nota. Spreker is van mening, dat een gedachten- wisseling daarover in vele opzichten praema- tuur moet zijn. De nota is helangwekkend, maar vertoont zoals de regering zelf zegt ook lacunes. Wij kunnen het gehele gebeurde nog niet overzien en daarom wil spreker thans geen critiek leveren, al zijn er vragen en al is er reden voor critische opmerkingen. Het zou voorts van ondankbaarheid getuigen jegens hen, die in de afgelopen dagen zoveel hebben gedaan om aan het reddingswerk deel te nemen. Critiek zou ook wel eens nadelige invloed kunnen uitoefenen op hetgeen nog moet worden gedaan. Het wil spreker voor komen. dat te zijner tijd zonder aanzien des persoons beoordeeld zal moeten worden- wie tekort is geschoten. Spreker is het eens met het waterstaat kundig program, dat de regering heeft ont worpen, De centralisatie in de verzorging var de dijken dient echter niet verder doorge voerd te worden dan strikt noodzakelijk is. Uit de noodregeling voor het herstel mag geen definitieve regeling voortvloeien. ■Tuist acht spreker de bestudering van het plan om de zeegaten af te sluiten. Spreker zou het toejuichen als het mogelijk was tot afsluiting te beslissen. Haar natuurlijk is nog veel studie noodzakelijk. Een commissie acht spreker niet strilct nodig, mits waterstaat kundigen, die niet behoren tot het ambtelijk nppnrant, worden ingeschakeld. Terecht wil de regering bet waarschuwings systeem ook reorganiseren. Dit is ook van groot belang voor tijden van oorlog. Maar dan moet ook op de waarschuwingen worden gelet. Ook ons militaire apparaat zal nog wel eens bezien moeten worden in dat verband spreker doelt op de materiaalvoorziening. Zal de ramp gevolgen hebben voor de wo ningbouw? Indien dit zo is, zal prioriteit verleend moeten worden aan de getroffen ge bieden. En wat zullen de gevolgen zijn voor het complex van maatregelen ter bevordering van do werkgelegenheid en industrialisatie. Natuurlijk zal er wel verband zijn, maar de regering make de zaak niet te ,.complex-ach- tig". Spreker hoopt, dat deze nota gevolgd zal worden door een aanvullende nota. Ook dr Schouten is van mening, dat de schadevergoeding zo veel mogelijk een inte graal karakter zal moeten dragen. Maar is ~.n dit mogelijk? Mede van de omvang van de "'"schade in geld uitgedrukt zal de vergoeding I0hr rf.oeten afhangen. Daarom moeten we eerst de O*1 omvang van de schade weten. We moeten T ook voorkomen, dat we eindeloze voorlopige regelingen krijgen. Er moet zo spoedig moge lijk zekerheid komen. Voorts moeten de maat regelen van de regering zo duidelijk mogelijk zijn. Spreker zou er geen bezwaar tegen heb ben. indien het volk door vrijwillige offers b.v. de huisraadschade op zich zou nemen. Ernst en godsvertrouwen BARON VAN DER FELTZ .(CH) zegt, dat de toestand op Walcheren erg is te gengevallen. Het ergste is de situatie op Schouwen en Duiveland. De stemming, die in Zeeland heerst, wordt gekenmerkt door dankbaarheid, ernst en godsvertrou wen. Er wordt hard gewerkt. Spreker betoogt, dat deze gelegenheid moet worden aangegrepen om te zorgen, dat het Rijk de zorg krijgt voor de dijken. Voorts dienen kleine polders samengevoegd te wor den. Hulp moet snel worden geboden. Mede met het oog op onze economie. Spreker vraagt, hoe de fiscus zal staan tegenover hen, die uitkeringen krijgen. Onjuist zou het ziin, als men over de uitkeringen nog belas ting zou moeten betalen. Mevrouw LIPS—ODINOT (CPN) vraagt de regering slechts .gezinsverzorgsters in te zetten, waar daarom wordt gevraagd. Zijn er overigens genoeg maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters? Spreekster vraagt, of de regering het noodzakelijk acht om nood woningen te bouwen. De MINISTER-PRESIDENT, dr Drees. dankt de Kamer voor de geest, waarin is gesproken. Deze is geheel geweest in de teneur, die tot uiting is gekomen da delijk na de ramp. De premier verzocht zijn rede Woensdag te mogen voortzet ten, De vergadering werd om vijf minu ten over half twaalf'gesloten. Vergadering van Woensdag De Tweede ICamer heeft Woensdagmid dag de beraadslaging over de nota betref fende de watersnood voortgezet. De MINISTER-PRESIDENT, dr Drees, vervolgt zijn Dinsdagavond afgebroken rede ter beantwoording van de sprekers, die in eerste termijn het woord hebben gevoerd. De nota moest onvolledig zijn, zo geeft hij te kennen; de regering zal gaarne de Kamer van tijd tot tijd nader inlichten, Vooral was de nota onvolledig voor wat betreft hetgeen door de bevol king zelve is gedaan. Er moest grote be wondering zijn voor de ontzaglijke in spanning. men mag zeggen heldendaden van velen. Hij herinnert aan het optre den van het Koninklijk Huis en aan de hulpverlening van het buitenland. Toen hij vorige week sprak had hij de illusie," dat er eenheid was. Hij had gedacht, dat zuiver menselijke gevoelens de overhand zouden hebben; het is he laas niet het geval geweest. Van de EVC ontving spreker een telegram met eisen: andere deden slechts aanbie dingen. Op het ogenblik, dat Ameri kaanse soldaten honderden mensen red den, werd een Amerikaanse generaal door de heer De Groot uitgescholden. Plij merkt op, dat de communisten propagan da trachten te slaan uit de droevige ge beurtenis, in verband waarmede hij enige citaten uit communistische schrifturen aanhaalt. De vraag is gesteld of de ramp had kunnen worden voorkomen. De heer Gortzak vat het samen: het Atlantisch Pact heeft ons deze ramp gebracht. Er is niet één ogenblik geweest, dat deskun digen dijken te. zwak achtten en de re gering herstel geweigerd heeft. Van de zijde der communisten is niet schuwd. Bij de begroting van Wai heeft de heer Gortzak alle punten bespro ken, alleen dit punt niet. Vervolgens releveert dr Drees, wat er op de eerste dag gebeurd is. Onmiddellijk na de- eerste radioberichten hebben verscheidene ministers hem gevraagd of geen ministerraad moest worden gehouden. Spreker meende dat niet te moeten doen omdat dit uren vergen. Spreker had de zekerheid dat het hele militaire apparaat in werking zou komen e.x toen is hij 's middags naar verscheiden! plaatsen In het noodgebicd gegaan. Hetzelfdi deden de ministers Algera, Staf en Beel. Op de departementen, waar men de zaken te re gelen had. waren de diensthoofden present Op Zondag is niet alles bezet als op een door-de-weekse-dag. Maar de vertraging is niet zo groot geweest. Om 4.20 is de heer Maris, directeur-generaal van de Waterstaat, al gealarmeerd en h(j heeft zich met Dor drecht in verbinding gesteld. Tussen 5 uur n half zes heeft het ANP contact gehad met .e perschef van Waterstaat en het Rode O-uis. In het getroffen gebied zijn mensen jeweest, die niet weg wilden. De waarschu wingen hebben niet altijd het gewenste re sultaat gehad. De eerste dag zijn er veel verkennings vluchten gemaakt. Het is betreurenswaardig, dat Schouwen en Duiveland de eerste dag niet in de aandacht zijn geweest. De heer Drees schetst vervolgens wat de Marine aanstonds heeft gedaan. Daarbij ves tigt hij de aandacht op de moeilijkheden, die men ondervindt bij het bieden van hulp met boten. De heer Gortzak had gezegd, dat 40 boten werkeloos in Breda zijn blijven liggen bij de KMA. Spreker heeft mededeling van de gouverneur der Academie, dat om 12 uur de boten zijn ingezet bij Fijnaart en Klun- dert, waarbij cadetten in levensgevaar zijn gekomen. Door het inzetten van het hele mili taire apparaat is wel bewezen hoezeer de Regering wenste, dat zo groot mogelijke hulp werd verleend. Voor wat de toekomst betreft zegt spreker dat de ..Bescherming Burgerbevolking" van veel belang kan zijn. Was de organisatie al voltooid geweest, dan zou het effect veel groter zijn geweest. Wat in deze dagen ge beurd is zal ten goede kunnen komen aan het welslagen dezer organisatie. Helicopters en ducks Gevraagd is meer te doen voor de bescher ming tegen de zee. De bedoeling is helicop ters in liet defensie-apparaat in ruimer n op te nemen. Het- is niet onmogelijk, Amerika ze blüveiid ter beschikking wil stel len. Ducks zijn niet in liet defensie-apparaat opgenomen, maar men heeft gebruik kunnen maken vnn ducks die onder andere bemand waren door Duitsers. Spreker ziet gaarne Duitsers in een dergelijke positie. Voor de coördinatie berustte veel bü de minister van Binnenlandse Zaken: als zoda nig heeft hij ook zitting in de coördinatie commissie. De klacht van de lieer Tllanus omtrent de voorzitter der evacuatie-commissie doet geen recht aan het werk van deze functionaris, die overigens inderdaad een paar maal heeft moeten ingrijpen. Het gezinsverband van de evacué's wordt zoveel mogelijk bewaard. Woonruimte hoefde niet te worden gevorderd. De radio zendamateurs hebben zeer nuttige diensten bewezen. Gevraagd is naar een raming der scha de. Er is nog niet. werkelijk te ramen; men weet niet. wat het dichten der dijken zal kosten, hoe lang het zal duren. Tal van gegevens ontbreken. Onder alle voor behoud kan spreker zeggen, dat de scha de zal liggen rond een milliard. Het ligt in de bedoeling alle uitgaven tc boeken op de Buitengewone Dienst I. Het financieringsplan is er nog niet, men moet enige meegaandheid met ons willen be trachten, zegt spreker. In elk geval zal beroep worden gedaan op de tegenwaarde rekening. Dit is echter geen nieuw beschik baar komend bedrag. Om welk bedrag het zal gaan is nog niet bekend. Onvermijdelijk zal de ramp invloed hebben op de plannen, die de Regering had ten op zichte van verlichting der belastingen. Maat regelen in het belang van de ontwikkeling van het bedrijfsleven zullen nodig blijken. Gezegd is in Amerika, dat ons land de NATO-verplichtingen niet zou kunnen nako men de ambassadeur is gemachtigd dit tegen te spreken. Rampenfonds Het Rampenfonds is een particuliere Instelling, waarin vertegenwoordigers der regering zitting hebben, waardoor nauw overleg met de regering gewaar borgd is. Het is onmogelijk thans reeds definitief aan te geven wat er gebeuren moet. De regering is de mening toege daan, dat men hier staat voor een ge meenschapstaak. Dit is niet noodzakelijk een overheidstaak. Het is niet-precies af te bakenen hoe de verhouding met be trekking tot het Rampenfonds zal zijn. Rekening moet ook worden gehouden met de liulp, die uit het buiteniand komt. Spreker is ervan overtuigd, dat degenen, die hebben bijgedragen 't normaal zullen vinden als bepaalde zorg door dit fonds wordt betaald. Het is geen armenzorg. De regering kan echter niets afwente len op het fonds, dat zelf kan beslissen. Het grote voordeel van het beschikbaar zijn van particuliere hulp is een grotere vrijheid. De overheid moet altijd vaste regelen volgen: een particulier fonds kan meer rekening houden met speciale ge vallen. De heer Reuter heeft bezwaar gemaakt te gen het geven van vergunning voor overwerk. De opbrengst komt aan liet fonds, verdubbeld door de directies. De overheid heeft hier niets voorgeschreven: het is een uiting van het vrije bedrijfsleven. Het ligt bepaald bulten de bedoeling der regering vergunningen te wei geren. Bij Werkspoor besloot de fabriekskern, waarin ook EVC-ers en communisten zitten, over te werken. Later toen de instructies wa ren gekomen verzetten de communisten zich. Er is begonnen met een nooduitkering op de voet van de regeling oorlogsslachtoffers. Dit is gebeurd omdat men een regeling wilde toepassen, die er al was en die bij de ge meente-besturen bekend was. Uitgangspunten der regeling zijn gezinsgrootte en hoogte van het inkomen. Verder is er een aanvullende regeling gemaakt voor het geven van kwar tier. De regeling voor oorlogsslachtoffers had het voordeel, dat ze voor alle groepen kan gelden; de sociale voorzieningen zijn beperkt tot loontrekkenden. De gezinsverzorging wordt alleen verleend op verzoek van de betrokken gezinnen. Ten aanzien van een meer definitieve rege ling heeft de regering gesproken over een re geling in de geest van de oorlogsschaderege ling. Daarover moet echter nog nader over legd worden. Er kan veel sneller en eenvoudi ger gewerkt worden dan bij de oorlogsschade, speciaal wat de kleine gevallen betreft. De belastingkwesties door de heer Van der Feltz ter sprake gebracht zijn wat technisch om hier te behandelen er behoeft geen reden tot ongerustheid te zijn. Ten aanzien van de voedselvoorziening ver wijst de heer Drees naar de nota. De schat tingen van verloren gegaan vee, opgenomen in de. nota. zijn juist. Gegevens over de vis serij zullen verstrekt worden zodra de rege ring de beschikking er over heeft. Met de georganiseerde landbouw is er nog geen overleg over de schaderegeling geweest. Omtrent de schade aan eigendommen van buitenlanders kan nog niets worden gezegd; dat is nog niet besproken. Spreker deelt onder meer mede, dat Am bonezen uit vijf woonoorden hulp hebben verleend, die dankbaar is aanvaard. Wat de straffen voor plunderaars aangaat, zegt hij. dat men onmiddellijk wilde berechten. Daar toe werden de plunderaars voor de politie rechter gebracht, die maximaal zes maanden kan opleggen. Ernstiger gevallen zullen de rechtbank komen, daar is het maximum zes jaar. Uitstel verkiezingen Wat de gemeenteraadsverkiezingen i gaat zegt de heer Drees, dat de Regering voornemens is voorstellen te doen om de verkiezingen uit te Btcllen in die gemeenten in de rampgebieden, waar ze niet gehouden kunnen worden. Tenslotte verklaart de mi nister-president. dat iiü bU latere bezoeken aan de rampgebieden grote saamhorigheid en toewijding heeft aangetroffen, welke zeer bemoedigend zijn. Ons land kan zijn taak aan, zeide hij. omdat de ramp een volk heeft getroffen, dat gezond cn krachtig is. Duidelijke feiten. De MINISTER VAN VERKEER EN WATERSTAAT, mr Algera wil de Ka mer inlichtingen geven en vragen beant woorden over de kwesties, die betrek king hebben op zijn departement. In de eerste plaats de oorzaak van de ramp. Op Vrijdagmorgen bevond'zich in de buurt van IJsland een gebied van lage druk; op de Atlantische Oceaan was een gebied hoge druk. Er ontwikkelde zich een st ten Westen van Schotland, die zich snel breidde. Tot. dan toe waren de omstandig heden niet abnormaal. Dergelijke zware stor men komen vaker voor. De waarschuwing voor storm werd om kwart over negen gege ven op Zaterdag; om elf uur werd gewaar schuwd voor flink hoog water. In de loop van de Zaterdag bereikte de depressie het midden van de Noordzee. De depressie was niet abnormaal diep. Om kwart over vijf middags werd medegedeeld, dat de storm snel tot zwaar zou toenemen. Ook werd me degedeeld op grond van het samengaan met de springvloed dat gevaarlijk hoog water te verwachten was. Dit geschiedde om Nog nimmer is het voorgekomen, dat het atcr zo hoog werd opgestuwd. Ken verge lijking met een vloedgolf is gerechtvaardigd. Door het nauwe Kanaal ontstond een grote opstuwing tegen de Ne-derlandse kust. Het zo lange voortduren van de wind mankte de zaak nog ernstiger; de opstuwing duurde 24- 36 uur voort. De opstuwing zou 30-40 uur minder zijn geweest, indien de vloed 6 uur later of vroeger was gekomen. Samenvattend is de oorzaak dus te zoeken in een samengaan van een lang voortdurende Noord-AVesteUjke storm met een springtij op het moment van hoge vloed. De heer Gortzak gaat bij het zoeken naai de oorzaak uit van puur fantasie. Het Rijk heeft op een enkele uitzondering na geen dijken in, het rampgebied. Zij behoren tot het lagere publiekrechtelijke lichaam. De criticus heeft nooit gesproken over slechte toestand van de dijken. Wat nu de hoogte van de diïlcen aangaat men moet uitgaan van een bepaald criterium. Moet men zeggen: „elke overstroming zal moeten worden voorkomen". Het is de vraag, of dit mogelijk is. „Wie kan keren de hand des Heren?" Men baseert zich altijd op de ervaringen. Nu is het water hoger gekomen dan ooit. Gaan we ons nu op deze gegevens baseren, dan bestaat er immers nog geen zekerheid. Daarom heeft men de laatste jaren naast de ervaring ook zuiver wetenschappelijke fac toren ingeschakeld, onder meer bij de tunnel in Rotterdam en bij de dam in de Brielse Maas. Welnu, deze hebben het beide gehou den. Meermalen zijn plannen gemaakt en ten dele uitgevoerd met betrekking tot verho ging van dijken. Zo stuitte verhoging var de dijken in Dordrecht bijvoorbeeld op on overkomelijke bezwaren. Daarom zijn voor namelijk de plannen tot afsluiting van dc zeegaten steeds verder uitgewerkt. Mogelijkheid bekend De regering kende dus de mogelijkheden van zulke hoge stormvloeden. Zij wist ook, dat zü zeer zelden voorkomen, maar werkte plannen nit. Zü is echter verrast door de Enkele concrete klachten besprekende zegt de minister dat het niet juist is, dat de dienst van de Waterstaat minder armslag heeft ge had door gebrek aan geld. De verhouding rijkswaterstaatprovinciale waterstaat is goed. Inderdaad is het behoud van de bin nendijken van groot belang. De provinciale waterstaat is zich daar wel van bewust. Spre ker kon niet zeggen, dat de bunkers in de duinen deze veel waterkerende kracht ontne men. De regering zal grote aandacht besteden aan de toestand van de binnenzijden van de dijken, omdat in de meeste gevallen de dijken aan de binnenkant afbrokkelen. In vele plaatsen zijn de mensen gewaar schuwd. In veel gevallen vertrokken zij niet. maar trokken naar de zolders. Zij die achter twee dijken wonen-achter de slaperdijk werden niet gewaarschuwd. Sedert mensen heugenis zijn deze dijken kerend geweest. In de toekomst zullen we wel aandacht moeten besteden aan reorganisatie van de wa- terschapsindeling. Inderdaad zal er reden zijn om tot grotore eenheden t.e komen. De com missie-Oud zal zich wellicht bezig kunnen houden met de financiële verhouding rijk waterschappen. T oekomstplannen Spreker zegt zeer voorzichtig te willen zijn met de taak en de bevoegdheden van de lagere organen. Haar er moet- wel een centrale ver- ■ïntwoordelijgkhcld zün voor het herstel. Het Is niet juist, dat de minister geen verant woordelijkheid zou dragen voor het herstel, dat door de waterschappen word uitgevoerd. Spreker heeft hierover overleg gepleegd met de provinciale besturen. Dit is dus een tüde- lyko zaak, die in een noodwet zal worden -astgelegd. De voorziening van rijshout blijft on der de aandacht van de regering. De af damming van de zeegaten is geen een voudige zaak. Er bevinden zien diepten van 4060 meter, terwijl het verschil tussen eb en vloed zeer groot is. Het werk is zeer veel moeilijker en kostbaar der dan het leggen van de Afsluitdijk. Overigens werd reeds een studie ge maakt. Voorts is nu een studiecommis sie ingesteld, waarin ook een aantal niet-ambtelijlce deskundigen zitting heb ben. Voorzitter Is de directeur-generaal voor de rijkswaterstaat. Prof. Thijsse is verzocht uit de V.S. te komen en heeft aan dit verzoek voldaan. In de lage gedeelten zal weer overgegaan worden tot de aanleg van terpen. Voorts zal het alarmsysteem worden verbeterd. Het waarschuwingssysteem kent slechts twee teria: „flink hoog water" en ..gevaarlijk' hoog water". Er zal een derde criterium worden bijgevoegd, Tenslotte' betoogt minister Algera dat het water op 16 Februari het eerstvolgende springtü niet veel hoger zal komen, dan bij de andere vloeden na de ramp, indien zich geen bijzonder krachtige wind voordoet. Niettemin neemt de regering alle maatregelen om ongelukken te voorkomen. Dank aan buitenland PROF. MR ROMME (kath.) zegt. dat tot de zegen, die het leed vergezelt, de hulp, die wij van buiten gekregen heb ben, behoort. I-Iet medeleven is betoond in een mate en op een wijze, die alle verwachtingen zeer ver overtrof. Deze hulp heeft het hart versterkt en ver warmd. De voorzitter van de katholieke fractie dient daarom, mede namens en kele andere leden, de volgende motie in: De Kamer. Kennis genomen hebbende van de uiteenzettingen van de Regering betref fende de watersnood 1953. Bewogen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volkerengemeenschap tot ons is geko men, Vertolkt aan alle bevriende Regerin gen en volken de dank vnn Nederland vooi de sterkende steun, welke het zlcli ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen, Mr BURGER (arb.) dankt de heer Romme .Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden kinderen" dat gehoest met:; SSKIN DER-HONING MS (Advertentie) het initiatief, dat hij heeft genomen, de regering voor de uitvoerige beantwoording. Spreker vestigt er nog de aandacht op, dat in de meeste gevallen de nieuwere huizen zich goed hebben gehouden. Voorts vraagt Burger naar de mate. waarin huizen en gelijke waren verzekerd. Het is niet zo, dat spreker principieel be zwaar heeft tegen financiering van de huis raadschade door het Rampenfonds. Maar het gevaar bestaat, dat als men het doet allerlei andere en noodzakelijkere dingen niet door het Rampenfonds gedaan kunnen worden. Mr Burger vraagt of het juist is, dat de slacht offers nu een percentage zullen krijgen van een geschat inkomen. Dit zou spreker niet juist achten. Dr VAN DER HEUVEL (kath.) vraagt of het niet mogelijk is, dat ook andere ministers de Kamer geregeld op de hoogte houden van •de gang van zaken. De heer WELTER (kath. nat.) zegt. dat hij geen antwoord heeft ge kregen op de vraag, of de dijken niet alleen worden hersteld, maar ook verstevigd. Sprelte: betoogt andermaal dat de vergoeding van d( schade niet dient plaats te vinden op grond van de oorlogsschadercgeling. Ook dringt spreker bij de regering weer aan op afzonderlijk budget voor de inkomsten uitgaven met betrekking tot de ramp. Mr SCHMAL (C.I-I.) verzoekt de regering er voor te zorgen bij de zorg voor de evacua tie, dat niet te veel mensen de leiding heb ben. De heer GORTZAK (comm.) zegt, dat liet betoog van de minister-president een groot deel tegen de communisten was ge richt. Maar dragen de communisten de ver antwoordelijkheid 1 voor de dijken? Spreker betoogt dikwijls gezegd te hebben, dat alles in dit land voor de oorlogsvoorbereiding wordt opgeofferd. Als de communisten de leiding hebben, wordt hot volk wel beschermd Legen natuurrampen; zie maar naar China. De heer Gortzak dient een motie 1n voor inte grale vergoeding van inkomen tot een maxi mum bedrag van 10.000.— en van de totale schade tot een maximum van 100.000. Ds ZANDT (St. Ger.) vraagt, of de marine over voldoende platboomde vaartuigen be schikt. Spreker verzoekt de belastingverlaging niet uit te stellen. De heer TILANUS (C.H.) handhaaft zijn mening met betrekking tot het uitstel van de gemeenteraadsverkiezingen met een jaar. De heer VAN MEEL (Kath.) verzoekt zo veel mogelijk beperking van de administratieve diensten. Schaderegeling De minister-president, Dr DREES. zegt, met betrekking tot de huisraadschade, die door het Rampenfonds zou worden vergoed, dat het totale bedrag van het Rampenfonds stellig alle verwachtingen zal overtreffen. Over de regeling van de schade beraadt de regering zich nog nader. Deze behoeft niet zo te zijn, dat de oorlogsschaderegeling pre cies wordt overgenomen. Dr Drees zegt toe te waken voor overbodi ge administratieve lichamen. Maandag zal de ministerraad zich bezig houden met het ontwerp tot uitstel van gemeenteraadsverkie zingen in de getroffen gebieden. Zij, die aandringen, op een integrale schade vergoeding. moeten wel bedenken, dat de uit gaven van de regering invloed hebben op de belastingen. Spreker betuigt namens de rege ring zijn hartelijke instemming met de motie, die door de heer Romme mede namens zes andere fractieleiders is voorgesteld. De minister van Verkeer en "Water staat, MR ALGERA, herinnert er aan gezegd te hebben, dat nog overwogen wordt welke maatregelen met betrek king tot de verdere tóestand van de dij ken genomen moeten worden. De minister acht het vreemd, dat commu nistisch China in enkele jaren tijds er in is geslaagd om de overstromingen te voorkomen, liet is dan ook niet zo, de voorbereidingen zijn reeds jaren geleden genomen, onder meer door een Nederlandse deskundige. Nadat de heer GORTZAK (comm.) verklaard heeft, het vreemd te'vinden, dat de eerste ondertekenaar van de mo tie inzake de buitenlandse hulp, prof. Romme is, wordt deze zonder stemming aangenomen. De motie-Gortzak wordt met 68 tegen 6 stemmen verworpen (comm. voor); - Een voorstel van de voorzitter om een commissie voor de watersnood in te stel len wordt aangenomen zonder stem ming. De vergadering werd om half zes ge sloten. Op Schouwen-Duiveland Enkele polders binnen enige maanden droog (Van onze correspondent) ZIERIKZEE, 11 Febr. Vijfhonderd arbeiders hebben Dinsdag de spade in de grond gezet om de Oostduivelandse- en Brninisse polder van water te bevrijden. De polders tussen Zonnemairc, Brou wershaven en Schuddebeurs kunnen be houden blijven als voorlopig dag en nacht aan de binnendijken wordt gewerkt. Bin nen enkele maanden kan 13 km2 droog zijn. In Sliedrecht heeft burgemeester Wink Ier Dinsdag een overzicht gegeven over de situatie na de watersnood in de Alblas- serwaard. Het zal ongeveer 50 dagen duren voordat de Alblasserwaard zal zijn drooggemalen. In deze polder zijn onge veer 450 varkens, runderen en paarden verdronken. Ruim 1500 stuks vee kon gered worden. Op het ogenblik staan nog 125S woningen in Sliedrecht in of onder water. Ir Den Hollander in Goes: Herstel Zeeuwse lijnen duurt maanden' (Van onze correspondent) GOES, 11 Febr. Het zal nog maan den duren eer de Zeeuwse spoorlijnen en de verbinding over dc Moerdijk weer in orde zullen zijn. Dit verklaarde dc president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen ir Den Hollander in een on derhoud te Goes. Ir Den Hollander kwam zich op de hoogte stellen van de situatie op de Zeeuwse lijn. Tussen Rilland en Krui- ningen zijn twee haanvakken, ieder van 3,5 km, zwaar beschadigd. Voor de her stelwerkzaamheden zijn reeds aanne mers aangezocht. Deze kunnen niet eer der beginnen of de dijkgaten moeten dicht zijn. De schade aan de Sloedam valt mee. Wellicht kan aan het eind van deze week de dienst VliseingenGoes of VüsslngenKapelle hervat worden. bureau van het Nedcrlandsche Roode Kruis heeft vandaag de 7de lijst van Stoutjesdjjk, Johannes, geb. 1-3-77. Krabbe, Cornelia, geb. 3-S-79, echtgenoto gecontroleerde opgave) uitgegeven. 5-6-46'. Kik. Jan Jaoobus, geb. 8-6-49. Kik. FIJNAART. Jannetje, geb. 4-10-94. echtgenote van D 1S2. echtgenote van Adriaan Stoutjesdijk. HALSTEREN. Van Osta. Petronella, gnb. 11-4-01. Pau- lus, Cornelia, gcb. 23-7-36. Raats. Johan nes. geb. 24-3-20. Roks. Maria Elisabeth Petronella, geb. 25-11-34. Raats. Johanna Maria, geb. 4-7-00. Langenberg, Adriana, gcb. 29-9-19. van Neeltje de Reus. Kooijman. Lecntje, ong. 8 jaar, zoon van J. H. Kooünian. laatste adres: Ooststraat. Puit—Overbee- ke. Adriana. laatste adres: Ooststraat 185. NIEUW-VOSSEMEER. Meesters, Maria Johanna, geb. 10-7-11. HOEK (Z.). Aanvulling op eerste lijst van 4 Febr. Koopman, Marina. 50 A 55 jaar, echtge note van C. Westenbrugge, laatste adres: 19-S-52 te Hoek, dochter van Jan Jacob Smallegang en Jannetje Pladdet. laatste adres: A 19. RIULAND-BATH. Kriger, Maatje, geb. 22-9-72. Nijsse, Jan. geb. 14-3-34. Nijsse, Adriana, geb. 22-6-39. Gelult, Johanna, geb. 5-3-29 te Stavenis- KLUNDERT. Blommers, Johannes Adrianus, geb, 19-12-00, laatste adres; Krugerslraat 6. Smits, laatste adres: Buurtseweg B 60. Quist, Anthonetta Pieternella, geb. 6-1-92 te Stavenlsse, echtgenote van Jacob Blok- KORTGENE. Clement, Annie, 5 jaar, dochter van A. Clement, laatste adres: Torend ijk. Wed. P. de Loofl, laatste adres: Torendijk. NijsseBolle, Cornelia, ongeveer 31 jaar, laatste adres: Orendijk. Schrier, Wilhel- mina, ongehuwd. Wesdorp, Helena, geb. 7-9-89 te Staven is- se, echtgenote van Abel Jan van der Reest, laatste adres: Kerkstraat A363. WILLEMSTAD. Bos. Anna. geb. 6-3-74 te Willemstad, weduwe van D. Punt, laatste adres: Hei- sendijk C 1. Bos, Arie Balten, geb. 17-12-83 Appel, Jacob, geb, 2-6-30 te Middelhar- nis. laatste adres: Voorstraat 51. Troost. Jacob, geb. 12-10-30 te Sommelsdijk, laat ste adres: Van Pallandtspolder 1. Troost, te Willemstad, laatste adres: Helsendijk Cl. Het Roode Kruis kan in verband met de. omstandigheden, waaronder de gegevens Van Pallandtspolder 1. Vis. Adriane. geb. 5-3-43 te Middelharnis. dochter van Leen- niet de volledige garantie geven voor do betrouwbaarheid. liet is dus mogelijk. dert Vis (overleden) en Trijntje Arendje Buth, laatste adres: Ostvoorgors 39. dat een enkele wijziging achteraf nood zakelijk zal blijken. (Advertentie) KOU en GR!BP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN Zwaar getroffenen in de nieuwe spullen (Van onze correspondent) TILBURG, 11 Febr. De Stichting Provinciaal Opbouworgaan Noord-Bra bant beeft de laatste acht dagen ruim duizend ton kleding, dekking en schoei sel over de watersnoodgebieden ver deeld. Hiermee is de eerste nood onder tienduizenden daklozen en evacué's ge lenigd. De aanvragen beperken zich thans nog tot ondergoed, sokken, werk kleding, werkschoenen en andere spe cialistische artikelen, die nog van alle kanten binnenstromen. Verwacht, wordt, dat een overtollige voorraad van honderden tonnen overkle- ding, schoeisel, jurken en damesmantels in de komende maanden voor andere so ciale doeleinden -kan worden gebruikt. Door scherpe selectie is .30 percent van de kleding als vodden uitgevallen. De provinciale Opbouworganen en het Rode Kruis zijn onmiddellijk na de ramp door een vloedgolf van goederen overspoeld. Dank Zij snelle organisatie en improvi satie van opbouworganen en Rode Kruis is deze stroom spoedig in goede banen geleid. In Brabant zijn de voorraadschuren in Eindhoven, Helmond. Den Bosch en Til burg. Een zestigtal Brabantse gemeenten Leraar Engels en Duits (Van onze correspondent) onderwezen. Hierdoor 1 ENSCHEDE, 11 Febr. Een blinde van 35 jaar, H. Frieman uit Enschede, is aan de Vrije Universi- had hij de teit van Amsterdam ge- ma's voor ..de colleges te volgen. De an dere dagen waren gevuld met het geven van lessen in Engels en Duits. Daar ren zij in staat de jongen tussendoor iverd iedere dezelfde ontwikkeling bij vrije minuut aan de juri- te brengen als hun andere dische studie besteed, die leerlingen. bijzondere moeilijkheden Frieman had toen smaak meebracht. stufïe. gekregen. In De wetenschappelijke i i.?t^ ,U')arioe leeftijdlectuur, die hij hiervoor "'kende diplo- moest doorwerken, bestaat Engelse en niet in Brailleschrift. Om slaagd voor het doctoraal Duitse handelscorrespon- dit probleem te ondervan- cxamen in de rechten. Vijf Uentie in zijn zak: tien gen, ontwikkelde de blin- jaar heeft hij over deze jaar later, de MO-acten in de een bijzondere studie- studie gedaan. Een grote dezelfde talen. Zij vorm- techniek. Zijn vrouw las, prestatie, omdat hij trein- den een goede training wanneer zij daarvoor tijd student was en de tijdro- voor de studie in latere had, een deel van een boek vende studie bijzaak moest jaren en stelden hem in voor aan een wire-recor- blijvcn. staat in het onderhoud van der. Als haar man tijd had In zijn jeugKl nam het zijn gezin te voorzien. Zijn om te studeren, schakelde gezichtsvermogen voort- ijver zocht een nieuw ob- hij het apparaat in en nam durend af en als jongen ject, maar de deuren van al' luisterend de studiestof van 7 jaar was mr Frie- de universiteit bleven aan- in zich op. man geheel blind. De vankelijk gesloten, omdat Ook in de toekomst zal school, die hij toen be- hij niet het vereiste exa- de jonge meester in de zocht, hoefde hij niet te men had gedaan. Pas toen rechten les blijven geven verlaten omdat een onder- hij 30 jaar was, gold deze in Engels en Duits. Daar- wijzeres en de hoofdander- voorwaarde niet langer. naast zal hij een juridisch wijzer zelf Brailleschrift Zo reisde Frieman sinds adviesbureau openen. (Van onze correspondent) DEN HAAG, II Febr. Alle „vliegen de vrachtwagens" van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland, die zo veel heb ben hijgedragen tot de hulpverlening in het noodgebied, zijn naar hun bases te ruggekeerd. Zij zijn in Nederland niet meer nodig, evenmin als 14 lichtere vliegtuigen, waaronder enige helicopters. Achtergebleven op de vliegvelden Woens- dreebt, Gilzc-Rijen en Valkenburg zijn nog 11 Amerikaanse hefschrocfvliegtui- gen voor verkennïngswei'k en aanvoer van goederen voor geïsoleerde plaatsen, twee kleine verkenningstocstcllcn en een amphibievliegtuig. In de paar dagen dat de „vliegende vrachtwagens" in Neder land dienst hebben gedaan zijn zy ge bruikt voor bet vervoer van in totaal 380 ton goederen. Van de' Amerikaanse amphibieauto's. de zogenaamde ducks, doen er nog 56 in de noodgebieden dienst. Zij worden gebruikt voor het transport van arbei ders, het controleren van de dijken en het wegbrengen van levend en dood vee. Met de ducks zijn in de afgelopen week G6S personen geëvacueerd en zij hiel pen bij de redding van 480 koeien, 5S paarden, 12 varkens en 6 wagens. Alles bijeen werken nu nog 10.600 man buitenlandse troepen in de noodgebie den, Daaronder bevinden zich 2.047 leden van de Amerikaanse landmacht, 32 man schappen van de Marine en 119 militai ren van de Amerikaanse luchtmacht. Zij helpen mee met het herstellen van dij ken en wegen en het aanvoeren van de daarvoor benodigde materialen. De 12 zoeklicht-eenheden, welke het Britse leger uit Duitsland o.a. naar Ne derland heeft gezonden, bewijzen bij zonder goede diensten. Omdat aan het dichten van de dijken dag en nacht moet worden gewerkt, dragen deze sterke schijnwerpers aanmerkelijk bij tot de bespoediging van het werk. Van de be- dieningsmanschappen wordt vrij veel handigheid gevergd om de zoeklichten vijftien uur aan een stuk te laten bran den. Bijzondere prestatie Van de zijde van het Britse hoofd kwartier in Den Haag wordt in het bij zonder melding gemaakt van de presta ties van twee tot het Britse leger beho rende chauffeurs. Het zijn dc 20-jarige Ronald Screeton en de 19-jarige Reginald Webb. Verleden week Vrijdagmorgen om 9 uur vertrokken zij met een zwaar bela den tien-tons vrachtwagen van Hanno ver naar Hoek van Holland. De vracht bestond uit kleding voor de Britse een heden die in het noodgebied aan het werk waren en uit kleding en dekens voor de evacué's. De jongens hadden met een uitermate slechte weg te kam pen. Er lag veel sneeuw en op sommige trajecten was het wegdek spiegelglad. Zaterdagmorgen in alle vroegte kwamen zij behouden in Hoek van Holland aan. Daar bleek dat, nog meer spullen uit Hannover moesten komen, Na een korte rust ging het tweetal met de vrachtwa gen naar Duitsland terug, waar zij Zon dagmorgen aankwamen. Zij moesten door verschillende omstandigheden de truck zelf laden en tegen vijf uur in de middag ging de reis weer naar Hoek van Holland. Onderweg kregen zij met een zware sneeuwstorm te doen;' niettemin kwamen zij Maandagmorgen veilig en wel weer in de 1-Ioek aan. Na dit karwei hebben de twee Engelse soldaten 20 uur aan een stuk geslapen. Wijziging ontslagbepalingen bij arbeidsovereenkomsten DEN HAAG, 11 Febr. In gevallen van tuberculose komt het vaak yóor, dat pas in het tweede jaar van de ziekte ge nezing intreedt. Zou een arbeider, die op arbeidsovereenkomst te werk is ge steld, wegens ziekte na een jaar worden ontslagen, dan zou dat in zulke gevallen geestelijk moeilijk voor hem te verwer ken zijn. Ook bij andere ziekten kan zich een dergelijke procedure voordoen. De commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer heeft hierop de aan dacht gevestigd van de minister van Justitie in verband met het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de ont.- slagbepalingen bij arbeidsovereenkom sten. Minister Donker is aan de wens van de commissie tegemoetgekomen door bij nota van wijzigingen de termijn van ..een jaar" te veranderen in „twee jaren". heeft de ingezamelde voorraden voorlo pig in eigen gemeente onderdak ge bracht. Deze goederen zullen geleidelijk naar de centrale depóts afvloeien. Volgens een globale raming gaat het hier om 4000 ton kleding, schoeisel en dekking. Hoewel een deel van deze goe deren nog bij de terugkeer van de be volking van pas kan komen, zullen hon derden tonnen elders besteed moeten worden. Van de 420 aanvragen die tot nu toe bij drs Verdijk, directeur van het Op bouworgaan in Brabant binnen kwamen zijn er al 400 afgewerkt. De aanvragen kwamen uit alle noodgemeenten. Vijf en twintig vrachtwagens hebben dag en nacht gereden om alle bestellingen bin nen 24 uur af te leveren. Ook het Rode Kruis heeft prachtig werk gedaan. De capaciteit van de materiële hulpverle ning, die thans in 't verzorgingsstadium is gekomen, is nog 70 percent van de topdagen. Géén bureaucratie Een groot deel van de voorraden is regelrecht naar Zeeland doorgestuurd. Het Zeeuwse Opbouworgaan kon vanuit Middelburg echter onmogelijk alle ge ïsoleerde gebieden helpen. Vanuit Rucphen zijn daarom enkele Zeeuwse plaatsen zoals Krabbendijke rechtstreeks door het Brabants Opbouworgaan gehol- gen. Waar mogelijk gaat het Zeeuwse pbouworgaan het werk zelf ter hand nemen. Op de ministeries van Economische Zaken en Maatschappelijk Werk worden thans plannen uitgewerkt voor de hulp verlening aan de gezinnen, die naar de woonplaatsen terugkeren. Zowel de pro vinciale Opbouworganen als liet Rode Kruis zullen hierbij een taak krijgen. Verwacht mag worden dat de helft van de geëvacueerde Brabantse bevol king binnen zes weken naar de haard steden terugkeert. Het ligt in de bedoe ling de zwaar getroffen gezinnen nieuwe spullen te geven. Stoelen, tafels, bedden, kéukenuitzet. Dc industrie zal waar schijnlijk gevraagd worden hiervoor standaardpakketten" naar gezinsgrootte te leveren. Morgen wordt een bespreking gehou den om te komen tot een tijdelijke inter provinciale top boven de opbouworganen in het ministerie van Maatschappelijk Werk. Vrijwilligers keerden uit Suriname terug AMSTERDAM, 11 Febr. Met het stoomschip „Cottica" van de KNSM zijn vanochtend 75 manschappen van het korps commandotroepen, onder comman do van kapitein R. J. de Graaf, uit Suri name in Amsterdam aangekomen. Twee van de drie pelotons, die een half jaar in de West hebben gediend, zijn nu thuis. Zij zijn vorig jaar September op basis van vrijwilligheid en als een in vallers-compagnie voor landmachtonder delen uit Nederland naar Suriname ver trokken, uit veiligheidsoverwegingen, in verband met de onrust teweeggebracht door de nieuwe situatie in Indonesië. De onrust is hoofdzakelijk veroorzaakt door enkele in Suriname vertoevende Ja vanen. De compagnie is gelegerd geweest in de omgeving van Paramaribo. De manschappen hebben hun korte dienst tijd in tropisch Nederland goeddeels doorgebracht met training. Zij patrouil leerden onder meer ook langs de rivier de Cottica, gelijknamig aan het schip, dat hen thuisbracht. De jongelui vertrok ken kort na hun ontscheping per autobus naar hun woningen overal in het land verspreid. Een van de gerepatrieerden woont in Ouddorp op Goeree. Gelukkig is zijn ouders niets overkomen. Na een weelc ontsohepingsverlof moeten zij zich wederom bij hun respectieve legeronder delen melden om hun tijd uit te dienen. Supra-nationaliteit onaangetast PARIJS, 11 Febr. (A.P.) Frankrijk heeft vijf wijzigingen voorgesteld op het oorspronkelijke ontwerp inzake de vor ming van een Europese Defensicgemcen- schap met supranationale bevoegdheden. Het is de bedoeling deze amendementen ais protocollen aan liet, verdrag toe te voegen. De Franse regering heeft deze wijzigingen voorgesteld, omdat zij an ders vreest liet verzet, dat in het parle ment bestaat tegen liet verdrag, niet te kunnen overwinnen. 1-Iet eerste protocol heeft betrekking op de nauwe samenwerking van de Britse strijdkrachten met die van de Defensie- Geestelijke verzorging der ontheemden (Van onze correspondent) DEN BOSCH. II Febr. De organisa-' tie voor de katholieke zielzorg onder de geëvacueerden is. in handen van mgr I-I. van Hussen uit Den I-Iaag en kapelaan M. Lam te Helmond. Mgr Hussen is be last met de zielzorg der geëvacueerden in de twee Noordelijke bisdommen en kapelaan Lam in de drie Zuidelijke dio cesen. In alle grote gemeenten, waar slachtoffers van de stormramp zijn on dergebracht, is een priester speciaal met de zielzorg van de evacué's belast. Bij de schoolbesturen is aangedron gen voorzieningen te treffen, opdat de kinderen der geëvacueerde gezinnen zo spoedig mogelijk de lessen kunnen her vatten. Er zijn plannen in voorbereiding aan volwassénen een nuttige vrijetijds1 besteding te verschaffen. Bevordering van officieren (Van onze correspondent DEN HAAG. 11 Febr. De wetsont werpen, waarbij rle regering nieuwe re gelingen voor de bevordering van offi cieren zal voorstellen, zijn thans zover ge reedgekomen, dat zij behandeld kunnen worden in de Ministerraad en door de commissie voor georganiseerd overlég. Zij' zullen de bevorderingswet voor de landmacht van 1902 en de wet voor het reserve-personeel der landmacht van 1905 gaan vervangen. De ontwerpen zul len tijdig genoeg bij de Tweede Kamer worden ingediend om een rustig overlég mogelijk te maken. Minister Staf deelt dit mee in een nota aan de Kamer naar aanleiding van het eindverslag over het ontwerp tot verlenging van de thans geldende tijdelijke voorzieningen. gemeenschap. Het tweede bevat een machtiging aan Frankrijk strijdkrachten te mogen onttrekken aan het contingent, dat het zal afstaan aan het Europese leger. Maar deze onttrekking mag niet tot gevolg hebben, dat de Franse mede zeggenschap in de Defensiegemeenschap evenredig wordt verminderd. Dit is de strekking van het derde protocol. Het vierde en het vijfde moeten het mogelijk malcen officieren van het supranationale Europese leger uit te wisselen tegen offi cieren van de strijdkrachten van de Franse Unie. Deze protocollen zijn ter bestudering toegezonden aan de vijf andere regerin gen van de landen der nog te vormen Defensiegemeenschap: Nederland, België, Luxemburg, Duitsland en Italië. Deze amendementen laten het supranationale karakter van de gemeenschap onaange tast. De Franse regering wil ze zelfs niet eens beschouwen als wijzigingen. Vol gens haar zijn het slechts „toelichtingen" op reeds geschreven clausules van het verdrag. Hongaarse gesanten in arrest WENEN, 11 Febr. (AFP) „Rot- weiss-rot", het radiostation van Wenen, meldt, dat de Hongaarse gezanten te Washington en Parijs, beiden Joden, zijn teruggeroepen. Toen zij in Boedapest aankwamen, werden zij onmiddellijk ge vangen genomen. De Joodse professor Lazlo Benedek, deskundig op het gebied van zenuwziek ten en een intiem vriend van president Ralcosi, is eveneens gearresteerd. Zijn geval wordt in verband gebracht: met dat van de Joodse artsen van het Krem lin, daar professor Benedek vooraan staande Sovjet-Russische persoonlijkhe den, onder wie maarschalk Worosjllof, heeft behandeld. 1-Iet merendeel van het fiogere perso neel van de Hongaarse veiligheidspolitie is thans in arrest. Onder de arrestan ten zou zich dr Istvan Balint bevinden, een Joodse hypnotiseur, die zijn hypno tische kracht bij de ondervraging van gevangenen zou hebben aangewend. Vechtpartij in Tel Aviv TEL AVIV, 11 Febr. (A.F.P.) In de straten van Tel Aviv zijn communistische demonstranten slaags geraakt met voor bijgangers. Er zijn talrijke gewonden. De politie moest gebruik niaken van gummi stokken, om de vechtenden te scheiden. De demonstratie was op touw gezet door de „Vereniging van Vrienden der Sovjet- Unie". Het doel ervan was te protesteren tegen de bomontploffing in het gebouw der Sovjet-ambassade in Tel Aviv. De Israëlische politie heeft reeds 25 personen gearresteerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3